Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Σε εξέλιξη

Κατ'αρχάς καλώς σας βρήκα...
Ήθελα να παρουσιάσω το νέο μου ενυδρείο (2 μηνών) για να ακούσω και προτάσεις για βελτίωση. Ακόμα είναι έργο σε εξέλιξη καθώς :
α) δεν έχει περάσει καιρός από το στρώσιμο
β) δεν έχω αφαιρέσει ακόμα τα φυτά που χρησιμοποίησα για να βοηθήσουν στο στρώσιμο και
γ) λόγω θραύσης του παλιού μου ενυδρείου αναγκάστηκα να κάνω στρώσιμο με ψάρια οπότε δεν είχα την ευκαιρία να φτιάξω το διάκοσμο πριν το θέσω σε λειτουργία , οπότε προσθέτω σιγά σιγά αυτά που θέλω για να μην αναστατώσω τους κατοίκους...

Το ενυδρείο είναι ένα ELITE AQUARIUMS EF-1000 (100,8χ42,8x62 cm 270lt, φωτισμός 2x30w T με ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim classic 350 και ένα κυκλοφορητή Eheim compact 1000. Για την ώρα δεν έχω αγοράσει θερμοστάτη καθώς οι θερμοκρασίες είναι αρκετά υψηλές και μάλλον θα περιμένω το φθινόπωρο για να το κάνω.
Ψάρια:
1xCorydoras sterbai (3cm)
1x black moor (8-10cm)
1x comet goldfish (12-14cm)
1xApteronotus albifrons a.k.a. Black ghost knife (10-12cm)
1xPangasius (5-6cm) παρορμητική αγορά την οποία μετάνιωσα αμέσως καθώς το συγκεκριμένο ψάρι φαίνεται δυστυχισμένο και φαντάζομαι ότι θα είναι περισσότερο όσο μεγαλώνει....
1xClown loach (μωρό 2-3cm) άλλη μια παρορμητική αγορά...
4xKuhli loach (από 2-5cm)
1x Plecostomus (10cm)
και 2xErpetoichthys calabaricus a.k.a. Reedfish. (15cm & 20cm αντίστοιχα περίπου)
Φυτά:
Ceratophyllum demersum (μερικά κομμάτια σφηνωμένα στο βυθό με βάρος
Egeria densa (ομοίως...)
και μερικές πέτρες (μικρές και σε σημείο που να μη μπορεί να τις ξεριζώσει το comet) με Java moss...
Επίσης έχω βάλει μια κεραμική σπηλιά την οποία έχει πάρει για σπίτι το black ghost, ένα μεγάλο κομμάτι driftwood (από κορμό με τρύπα) και μια σύνθεση από γυαλόπετρες και σιλικόνη (στην οποία ευελπιστούσα ότι θα έβρισκαν καταφύγιο τα kuhli αλλά δυστυχώς....).
Τέλος έχω φτιάξει μια σπηλιά από κόκκινη λάβα την οποία όμως δεν έχω τοποθετήσει ακόμα γιατί περιμένω να στεγνώσει η σιλικόνη και να δώσω μια ευκαιρία στις γυαλόπετρες πριν τις βγάλω...
Ξέχασα να πω ότι χρησιμοποίησα 25 κιλά λευκή κρυσταλλική άμμο για έδαφος... Παραθέτω μερικές φωτό και περιμένω απόψεις.... Ευχαριστώ...

το ενυδρείο πριν από λίγο καιρό:

λίγο αργότερα:

το Reedfish:

και

το black ghost:

πάγκος εργασίας:


οι φωτογραφίες είναι από το κινητό οπότε η ποιότητα είναι επιεικώς χάλια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-12, 11:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

επειδη η ψαροσυνθεση σου ειναι προβληματικη καλο θα ηταν να μας εδινες και τις μετρησεις σου.
Εχεις χρυσοψαρα που θελουν κρυο νερο και υψηλες σκληροτητες και ph μαζι με τροπικα ψαρια που θελουν χαμηλο ph και σκληροτητες και υψηλη θερμοκρασια.
Με το Black ghost knife δεν εχεις προβληματα να κυνηγαει τα αλλα ψαρακια?
Το Clown loach δε μπαινει μονο του
Το Pangasius οταν μεγαλωσει και δε θα μπορει ουτε να στριψει τι σκοπευεις να το κανεις?
Το στρωσιμο με ψαρια δεν επρεπε να γινει, αφου υπηρχε ηδη ενα ενυδρειο επρεπε να παρεις το φιλτρο οπως ηταν (η τα υλικα του) και να το εβαζες στο καινουργιο. Εαν για καποιο λογο δεν μπορουσε να γινει αυτο επρεπε να βρεις μπολι απο καποιον αλλο που εχει στρωμενο ενυδρειο.
Τεσπα, αυτο τωρα εγινε...
Τα φυτα γιατι να τα βγαλεις?
Ακομα κι αν ξεχασουμε την υπαρξη του Pangasius τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για τα ψαρια σου αφου ολα γινονται πολυ μεγαλο μεγεθος.
Δυστυχως πρεπει να βρεις τροπο να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου αφου επιλεξεις αρχικα τι νερο θες να εχεις και να δωσεις τα υπολοιπα γιατι διαφορετικα ολα τα ψαρακια σου θα ζουν σε προβληματικο περιβαλλον (για τα περισσοτερα ειναι σχετικα ευκολο, αλλα βεβαια το Pangasius εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να βρεις καποιον που να εχει καταλληλη δεξαμενη για να το παρει οποτε μονο σε μαγαζι αν το χαρισεις )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-12, 12:30
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη η ψαροσυνθεση σου ειναι προβληματικη καλο θα ηταν να μας εδινες και τις μετρησεις σου.
Εχεις χρυσοψαρα που θελουν κρυο νερο και υψηλες σκληροτητες και ph μαζι με τροπικα ψαρια που θελουν χαμηλο ph και σκληροτητες και υψηλη θερμοκρασια.
Με το Black ghost knife δεν εχεις προβληματα να κυνηγαει τα αλλα ψαρακια?
Το Clown loach δε μπαινει μονο του
Το Pangasius οταν μεγαλωσει και δε θα μπορει ουτε να στριψει τι σκοπευεις να το κανεις?
Το στρωσιμο με ψαρια δεν επρεπε να γινει, αφου υπηρχε ηδη ενα ενυδρειο επρεπε να παρεις το φιλτρο οπως ηταν (η τα υλικα του) και να το εβαζες στο καινουργιο. Εαν για καποιο λογο δεν μπορουσε να γινει αυτο επρεπε να βρεις μπολι απο καποιον αλλο που εχει στρωμενο ενυδρειο.
Τεσπα, αυτο τωρα εγινε...
Τα φυτα γιατι να τα βγαλεις?
Ακομα κι αν ξεχασουμε την υπαρξη του Pangasius τα λιτρα σου ειναι απαγορευτικα για τα ψαρια σου αφου ολα γινονται πολυ μεγαλο μεγεθος.
Δυστυχως πρεπει να βρεις τροπο να φτιαξεις την ψαροσυνθεση σου αφου επιλεξεις αρχικα τι νερο θες να εχεις και να δωσεις τα υπολοιπα γιατι διαφορετικα ολα τα ψαρακια σου θα ζουν σε προβληματικο περιβαλλον (για τα περισσοτερα ειναι σχετικα ευκολο, αλλα βεβαια το Pangasius εχεις ελαχιστες πιθανοτητες να βρεις καποιον που να εχει καταλληλη δεξαμενη για να το παρει οποτε μονο σε μαγαζι αν το χαρισεις )
To pangasius έχω ήδη κανονίσει να φύγει, στο μαγαζί από το οποίο το πήρα.
Το PH μου είναι ελαφρώς όξινο (από 6,6 -6,8 ) και τα χρυσόψαρα είναι απομεινάρια από το παλιό μου ενυδρείο (το οποίο ήταν το 60αρι nano της Dennerle οπότε μπόλι δεν έπαιζε καθώς το φίλτρο τους είναι εσωτερικό με ειδικά σφουγγαράκια που σε καμία περίπτωση δε μπορούσαν να μπουν). Το μόνο που κατάφερα να κάνω για να έχω καλύτερη αρχική βιολογία ήταν να πάρω γύρω στα 40 λίτρα νερό από το παλιό... Τα χρυσόψαρα δυστυχώς δε μπορώ να τα διώξω (παρόλο που το θέλω) γιατί ανήκουν στις 2 κόρες μου.... Έχουν όμως συνηθίσει σε μεγάλες θερμοκρασίες (24-25) από τότε που τα πήρα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα... Το BGK είναι το πιο ήσυχο και ντροπαλό ψάρι που έχω και δεν έχει ενοχλήσει κανέναν εδώ και 8 μήνες που το έχω... Για την ακρίβεια αν κάποιο ψάρι έχει επιδείξει επιθετικότητα αυτό είναι το comet. To Clown θα πάει και αυτό από εκεί που ήρθε καθώς (όπως έγραψα παραπάνω) ήταν παρορμητική αγορά.
Όσο για τα φυτά, μιλάω μόνο για το κερατόφυλλο το οποίο εκτός του ότι μεγαλώνει ραγδαία, λερώνει κιόλας καθώς το τσιμπολογάνε τα χρυσόψαρα...
Το ξέρω ότι η σύνθεσή μου είναι "ότι να'ναι" και προσπαθώ να ψήσω τις μικρές να διώξω τα χρυσόψαρα , αλλά ως τώρα, χωρίς επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-12, 12:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ φευγει το pangasius και το Clown, πολυ σωστη κινηση, ομως πρεπει με καποιο τροπο να φυγουν και τα χρυσοψαρα για τρεις λογους:
1. οσο κι αν "συνηθισαν" τις υψηλες θερμοκρασιες δεν ειναι τροπικα ψαρια για να ζουν μονιμα σε αυτες, και πολυ χειροτερο αποκλειεται να συνηθισουν το χαμηλο ph
2. Συμβαλλουν αρνητικοτατα στην ηδη επιβαρυμενη ιχθυοφορτιση
3. Σαν ψαρια ειναι αρκετα "βρωμιαρικα", και εχουν εντελως διαφορετικες αναγκες σιτισης και διαφορετικο μεταβολισμο απο τα τροπικα τα οποια γενικα ειναι αρκετα ευαισθητα, με αποτελεσμα να τους "βρωμιζουν" το περιβαλλον που ζουν.

Αν εχεις τη δυνατοτητα ενος δευτερου ενυδρειου ή μιας μικρης (diy) λιμνουλας (εστω και με πλαστικο κουτι απο αυτα τα τεραστια που πουλανε στο ΙΚΕΑ με κατω απο 10 ευρω) θα ειναι το ιδανικο, διαφορετικα ολα τα ψαρακια θα ζουν μονιμα σε λαθος περιβαλλον.
Οσο για το κερατοφυλλο μονο καλο κανει η υπαρξη του σε ενα ενυδρειο.
Χωρις υπερβολη ισως τα ψαρια σου να ζουν ακομα λογο της υπαρξης του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο, η πλάτη μου το ξέρει κάθε πότε "σκουπίζω" το ενυδρείο για να αφαιρέσω τα απορρίμματα από τα χρυσόψαρα.... Δυστυχώς μένω σε πολυκατοικία και μια λιμνούλα δεν είναι εφικτή, ακόμα και σε κουτί καθώς οι 2 μικρές μου είναι ακόμα πολύ μικρές και θα μπαίνουν αυτές μέσα.... Εκτός αυτού έχω και άλλα 2 ενυδρεία (20 και 30 λίτρα) το ένα με μονομάχο και το άλλο με guppies και δεν αντέχω άλλη καθαριότητα.... Ο μόνος δρόμος είναι να πείσω τις μικρές ότι τα ψάρια τους είναι δυστυχισμένα και να τα διώξω σε κάποιο Petshop ή να τα χαρίσω σε κάποιο φίλο με ενυδρείο κρύου νερού... Δυστυχώς όμως αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει πιθανότητα να με αφήσουν (ειδικά η μεγάλη που μόλις της το πω βουρκώνει...). Δεν υπάρχει τρόπος να μειώσω τη ρύπανση χωρίς να τα διώξω? ¶κουσα κάπου ότι τα φυτά αρέσκονται στη "βρωμιά" από τα ψάρια και ειδικά το κερατόφυλλο και η moss. Δεν αληθεύει?
Και κάτι άλλο: Δεν έχω βάλει υπόστρωμα με λίπασμα αλλά μου είπαν σε ένα μαγαζί (ας μην αναφέρουμε ονόματα και θίξουμε οικογένειες) ότι μπορώ να "χώσω" στην άμμο κάποιες κεραμικές μπάλες που περιέχουν λίπασμα και δεν υπάρχει πρόβλημα... Θα μπορέσω να βάλω φυτά που ριζώνουν χρησιμοποιώντας αυτές τις μπάλες? Δεν έχω σκοπό να κάνω aquascaping , δεν έχω χρόνο γι'αυτό αλλά θα ήθελα να βάλω λίγη πρασινάδα, όχι τίποτα απαιτητικό, ίσα για να βελτιώσω το περιβάλλον των ψαριών μου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-12, 13:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πρεπει να βρεις τροπο να πεισεις τις κορες σου οτι αυτο ειναι κακο για ολα τα ψαρακια εκει μεσα και τους μειωνει τη ζωη.
Ισως μπορεις να τους δειξεις αυτα που γραφουμε εδω μηπως και καταλαβουν.
Δε μπορω να σου πω λυσεις χρυσης τομης γιατι δεν υπαρχουν. Δεν ειναι δυο ειδη ψαριων που προερχονται απο σχετικα διαφορετικους υδροβιοτοπους οποτε να πηγαιναμε σε καποιες σχετικα αποδεκτες μεσες λυσεις αλλα προκειται για εντελως διαφορετικα ειδη απο τελειως διαφορετικους κοσμους.
Βεβαια υπαρχει και η λυση να μη στεναχωρεθουν οι κορες και να στεναχωρεθει ο μπαμπας δινοντας τα υπολοιπα και κρατωντας τα χρυσοψαρα (γιατι οχι? στην τελικη ειναι υπεροχα και πανεξυπνα ψαρακια)


Παράθεση:
Δεν υπάρχει τρόπος να μειώσω τη ρύπανση χωρίς να τα διώξω? ¶κουσα κάπου ότι τα φυτά αρέσκονται στη "βρωμιά" από τα ψάρια και ειδικά το κερατόφυλλο και η moss. Δεν αληθεύει?
Ολα τα φυτα συμβαλουν στην απονιτροποιηση και στον καθαρισμο,και ειδικα τα ταχειας αναπτυξης ομως η βρωμια, ειναι ΕΝΑ απο τα θεματα που πρεπει να λυσεις. Με τις παραμετρους τι θα κανεις? με τη θερμοκρασια?
Τα χρυσοψαρα εχουν τη φημη πως ειναι σχετικα ανθεκτικα ψαρια αλλα αυτο δεν ισχυει, απλως δε μπορουμε να δουμε τη ζημια λογο οτι το προσδοκιμο της ζωης τους ειναι πολυ μεγαλο (φτανουν μεχρι 40 χρονια σε ιδανικες συνθηκες)

Παράθεση:
Και κάτι άλλο: Δεν έχω βάλει υπόστρωμα με λίπασμα αλλά μου είπαν σε ένα μαγαζί (ας μην αναφέρουμε ονόματα και θίξουμε οικογένειες) ότι μπορώ να "χώσω" στην άμμο κάποιες κεραμικές μπάλες που περιέχουν λίπασμα και δεν υπάρχει πρόβλημα... Θα μπορέσω να βάλω φυτά που ριζώνουν χρησιμοποιώντας αυτές τις μπάλες?
Το ενεργο υποστρωμα κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι εντελως αχρηστο και δεν αποκλειεται και επικινδυνο (εχω ξεστησει ενυδρειο που ειχε 5 χρονια αυτη τη βλακεια και ο βυθος μυριζε σα βοθρος, οχι οπως βρωμαει συνηθως ενας ωριμος βυθος αλλα μια εντελως απαισια μυρωδια που μοιαζει περισσοτερο με υπαρξη υδροθειου στα διηληστηρια πετρελαιου) και ΔΕΝ ειναι καθολου απαραιτητο ουτε για φυτεμενα. Εξ αλλου ακομα και βαση κατασκευαστη παραμενει "ενεργο" το πολυ για ενα χρονο, μετα απλα εχεις μια βρωμια θαμενη στο υποστρωμα που δε μπορεις να την αποχωρηστεις χωρις να ξεστησεις το ενυδρειο.
Εχω διαβασει -αλλα οχι δοκιμασει- απο ανθρωπους που ειναι μανιακοι των δυσολων φυτων για υποστρωματα κεραμικων υλικων τα οποια βοηθανε απιστευτα την αναπτυξη των φυτων επειδη μαζευουν τη βρωμα μεσα στους πορους και τη μετατρεπουν σε λιπασμα (αν τα καταλαβα καλα ειναι σα βιολογικο υλικο). Απο κει και περα ολα αυτα ειναι για ανθρωπους που θελουν να στησουν φυτεμενα στυλ Amano η Ολανδικα. Εγω προσωπικα εχω πολλα φυτα σε ολα μου τα ενυδρεια, προσφατα μαλιστα αρχισα να αναβαθμιζομαι και να προχωραω και στην κατηγορια "μετρια δυσκολο" χωρις τιποτα στο βυθο, με ελαχιστη εως μηδαμινη λιπανση χρωματισμενο νερο (οχι βεβαι εντελως κατραμι αλλα στα συνηθισμενα πρωτυπα της Ασιας) χωρις ιδιεταιρο προβλημα (οκ ξερω πως δεν αναπτυσονται στο βαθμο που θα γινοταν υπο αλλες συνθηκες, ε και? Φυτωριο θα ανοιξω?)
Παντως οι ταμπλετες αν χρησιμοποιηθουν σωστα και με φειδω ισως αξιζουν

Παράθεση:
Δεν έχω σκοπό να κάνω aquascaping , δεν έχω χρόνο γι'αυτό αλλά θα ήθελα να βάλω λίγη πρασινάδα, όχι τίποτα απαιτητικό, ίσα για να βελτιώσω το περιβάλλον των ψαριών μου...
Για μη απαιτητικα δε θες απολυτως τιποτα. Και μονο τα νιτρικα που παραγει η ψαροσουπα σου ειναι αρκετα για να τα θεριεψουν (αλλα φτιαξε λιγο την ψαροσουπα, κριμα ειναι να ειναι ετσι )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-12, 15:05
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω προσωπικα εχω πολλα φυτα σε ολα μου τα ενυδρεια, προσφατα μαλιστα αρχισα να αναβαθμιζομαι και να προχωραω και στην κατηγορια "μετρια δυσκολο" χωρις τιποτα στο βυθο, με ελαχιστη εως μηδαμινη λιπανση χρωματισμενο νερο (οχι βεβαι εντελως κατραμι αλλα στα συνηθισμενα πρωτυπα της Ασιας) χωρις ιδιεταιρο προβλημα (οκ ξερω πως δεν αναπτυσονται στο βαθμο που θα γινοταν υπο αλλες συνθηκες, ε και? Φυτωριο θα ανοιξω?)
Καλή επιτυχία με τα φυτά σου!!! Είναι όντως πολύ όμορφη η πρασινάδα!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μη απαιτητικα δε θες απολυτως τιποτα. Και μονο τα νιτρικα που παραγει η ψαροσουπα σου ειναι αρκετα για να τα θεριεψουν (αλλα φτιαξε λιγο την ψαροσουπα, κριμα ειναι να ειναι ετσι )
Θα προσπαθήσω αλλά κρατάω μικρό καλάθι.... Υπάρχει ένα μαγαζί στην Αλεξάνδρας που ξέρω σίγουρα ότι κάνει εμπόριο με μεγάλα χρυσόψαρα οπότε αν καταφέρω τις μικρές εκεί θα τα πάω.... Θα δείξει....
Πάντως σε ότι αφορά τα μεγέθη που φτάνουν τα ψάρια που θα απομείνουν, έχω ακούσει ότι τα reed δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις σε χώρο παρά μόνο σε κρυψώνες και το ίδιο έχω ακούσει και για τα BGK... Αν διώξω χρυσόψαρα , Pangasius και clown λογικά θα είμαι καλύτερα...


Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαια υπαρχει και η λυση να μη στεναχωρεθουν οι κορες και να στεναχωρεθει ο μπαμπας δινοντας τα υπολοιπα και κρατωντας τα χρυσοψαρα (γιατι οχι? στην τελικη ειναι υπεροχα και πανεξυπνα ψαρακια)
αυτο δεν το σκεφτηκες? Δε το βρισκω κακη επιλογη...
Τα χρυσοψαρα οταν ειναι μονα τους εχω την εντυπωση πως ειναι πανεξυπνα και επικοινωνιακα οπως ειναι οι μονομαχοι και τα γκουραμια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-12, 21:47
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Όχι, σε καμία περίπτωση... Το ενυδρείο το πήρα τόσο μεγάλο για να καλύψω τις ανάγκες του bgk που προυπηρχε... Και μετά σκάλωσα και με τα reed. Γενικά μου αρέσουν τα περίεργα ψάρια...
Υ.γ.: Αύριο φεύγει ο κλόουν και το pangasius
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Τα bgk παντως απο οσα γνωριζουμε πρεπει να κρατιωνται μονα τους γιατι ειναι δολοφονοι και βγαζουν τα ματια των αλλων ψαριων.
Εσυ λες πως το δικο σου ειναι παναγια (μηπως ειναι απλως στρεσσαρισμενο απο την πολυκοσμια και τις κακες συνθηκες? )
Οπως και να χει ειναι πολυ ομορφο και ασυνηθιστο ψαρακι.
Κι εγω ειχα μπει σε πειρασμο καποτε να αποκτησω αλλα δεν το εκανα γιατι εχω ενα μονο μεγαλο ενυδρειο και το ηθελα κοινωνικο και οσο πιο βιοτοπικο Ασιατικο γινεται, κι απο την αλλη το θεωρω μικρο γι αυτο το ψαρι.
Εσενα στο 1 μετρο που ειναι το ενυδρειο σου δεν ξερω αν ειναι ενταξει για μαχαιροψαρο αφου γινεται μισο μετρο. Πως θα κολυμπαει και πως θα στριβει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-12, 07:58
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Το έχω ψάξει πολύ αυτό το ψάρι και έμαθα ότι μισό μετρό είναι το μέγιστο που μπορεί να φτάσει στη φύση. Στο ενυδρείο το μεγαλύτερο που εχω βρει είναι 30 cm. Όχι ότι είναι μικρό αυτό αλλά δεν είναι και ο μέσος όρος. Συνήθως φτάνουν στα 20 και λόγω της ιδιόμορφης κινητής του (δε στρίβει με την ευρεία έννοια του ορου, δεδομενου ότι διαθέτει και όπισθεν) δεν απαιτει μεγάλο πλάτος. Τέλος εχω διαβάσει ότι τα ψάρια αυτα έχουν το καθένα το δικό του χαρακτήρα και μπορεί να κυμαίνεται από Τσακ Νόρις μέχρι Μητέρα Τερέζα! Για καλή μου τύχη το δικό μου είναι ήσυχο. Δεν είναι όμως αντικοινωνικό καθώς από τη στιγμή που πέφτει το φως βγαίνει και κολυμπάει με τα αλλά σαν να είναι παιχνίδι. Εχω διαβάσει αναφορές κατόχων που έγραψαν ότι δεν έχει αφήσει μάτι για μάτι μέσα σε κοινωνικα ενυδρεία καθως και αναφορές για νυχτερινές βόλτες με κοπάδι νέον! Πιστευω πως ως τώρα θα είχε δείξει τα "χρώματα" του... Είναι άλλωστε αρκετά μεγάλο. Εδω να σημειώσω ότι οι πηγές που συνέλεξα αυτές τις πληροφορίες είναι αμιγώς internetικες και κατά συνέπεια , οχι απαραιτητα εγκυρες...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-12, 15:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Η μαυρη αληθεια ειναι πως αν προκαλουμε σε ενα ψαρι νανισμο δε μπορει να ζησει σωστα το προσδοκιμο της ζωης του γιατι ναι μεν δεν αναπτυσεται εξωτερικα, εσωτερικα ομως καποια οργανα του αναπτυσονται κανονικοτατα με αποτελεσμα στο τελος να βρισκει επωδυνο θανατο, γι αυτο και πρεπει να δινουμε πολλα λιτρα στα ψαρια ωστε να αναπτυχθουν κανονικα.
Το οτι δεν πειραζει αν δεν μπορει να στριψει επειδη εχει οπισθεν δεν εχει λογικη.
Απο πληροφοριες θα δεις ενα σωρω ασυναρτησιες να κυκλοφορουν, αλλα τουλαχιστο ως αρχαριος -και οχι μονο- η καλυτερη και πιο ασφαλης λυση ειναι να ακολουθεις τις πιο large λυσεις (αν καποιος λεει πχ 100 λιτρα και αλλος 500 θεωρησε πως ο σωστος ειναι αυτος που λεει 500 κι οχι ο αλλος) Με αυτη την τακτικη παντα θα εχεις ομορφο και υγειες περιβαλλον στα ψαρια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-12, 17:54
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Με παρεξηγησες, δε μίλησα για νανισμο, στην αιχμαλωσία δεν πάει παραπάνω το BGK. Παράθεση απευθείας από Wikipedia:
Παράθεση:
Black ghost knifefish require a medium sized tank of 30-40 US gal (95-110 litres) when smaller, thoughas they grow larger will require a much larger tank of

around 80-90+ US gal [3] . A lid is needed as theyhave been known to jump out. Black Ghost knifefish get to a maximum size of 20" in the wild, but usually stop growing at 12" in home aquaria, although theymay grow to 15" in a larger tank.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-06-12, 20:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Με παρεξηγησες, δε μίλησα για νανισμο, στην αιχμαλωσία δεν πάει παραπάνω το BGK. Παράθεση απευθείας από Wikipedia:
Απο ποιες αιτιες μπορει να προερχεται το "stop growing" in "home aquaria"?
Γιατι "in a larger tank" δεν γινεται και παλι 12" αφου "home aquaria"ειναι κι αυτο?
Παράθεση:
Black Ghost knifefish get to a maximum size of 20" in the wild, but usually stop growing at 12" in home aquaria, although theymay grow to 15" in a larger tank.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-06-12, 21:10
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Οπότε δηλαδή κακώς πωλείται? Κατα τα λεγόμενα σου, εφόσον δε φτανει στο μέγεθος που έχει στη φύση, ακόμα και σε τεράστιο ενυδρείο, παθαίνει νανισμο? Τι νοείται νανισμος?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-06-12, 21:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι δεν πωλειται κακως. Δεν ειναι απο τα "απαγορευμενα" ειδη για οικιακο ενυδρειο οπως πχ ο Pangasius.
Αν ηταν ετσι, θα επρεπε να απαγορευται να πωλουνται ολα τα ειδη ψαριων, αφου κανεις δεν μπορει να εξασφαλισει οτι καποιος που αγοραζει ενα tetra 5 εκ, δεν θα το βαλει σε ενα ενυδρειο 10 εκ.

Απλως ρωταω γιατι απεκλεισες τον νανισμο? (ή οπως θελεις πες το, γιατι νομιζω δεν εχουν γινει ακομα εμπεριστατωμενες επιστημονικες μελετες με θεμα το νανισμο των ψαριων, καθεαυτου σαν ορισμος οπως πχ στο ανθρωπο).

Η αναφορα και μονο, οτι σε μεγαλυτερο ενυδρειο, τα ψαρια γινονται μεγαλυτερα, αποδείκνυει αυτονοητα οτι το μεγεθος του ενυδρειου παιζει ρολο.
Απ οτι ξερω, και στη φυση δεν φτανουν ολα τα ψαρια στο τελικο μεγεθος, γιατι παιζουν κι αλλοι παραγοντες στην αναπτυξη (γενετικη, διατροφη).
Ωστόσο σιγουρα γινονται μεγαλυτερα απο οτι αυτα που μπαινουν σε μικρο χωρο, ειτε σε fish farms ειτε σε οικιακα ενυδρεια.
Δεδομενων αυτων, ψαχνουμε αν αυτο το φαινομενο επηρεαζει στην υγεια των ψαριων

Γνωριζω οτι δεν μενουν ολα τα ειδη ψαριων υποαναπτυκτα, εξαρτωμενα απο το μεγεθος ενυδρειου.
Καποια μεγαλωνουν μεχρι να... "βγουν απεξω".
Φυσικα πριν γινει αυτο, εχουν δρασει πρωτα οι παρενεργειες, οπως στραβωμα του σκελετου, καμπουρες, ασθενειες, θανατος.
Μενουν μικρα εξωτερικα, αλλα εσωτερικα καποια οργανα που συνεχιζουν να αναπτυσονται, συμπιεζονται για να χωρεσουν στο μικρο σωμα και με οποιες παρενεργειες μπορει να εχει αυτο. (απο αναφορες φιλου βιολογου κατα την παρατηρηση οργανων ψαριων σε φαρμες)
Οι παραγοντες που επηρεαζουν την αναπτυξη στο ενυδρειο εκτος απο :
τη γενετικη και τη διατροφη (οπως και στη φυση)...
...ειναι οι συνθηκες διαβιωσης που εχουν σχεση με: την ποιοτητα του νερου (συνηθως υπο ελλειψη αλλαγων νερου με αυξημενα νιτρικα, ορμονες, οξειδωση, εξαφανιση ιχνοστοιχειων και μεταλλικων αλατων), οι παραμετροι (ph gh θερμοκρασια tds orp), οξυγονωση, φωτισμος κλπ ...
...οπως και το μικρο μεγεθος ενυδρειου (μικρο, αναλογα το ψαρι) που εκτος οτι συνεισφερει στην κακη διαμορφωση των παραπανω συνθηκων, επηρεαζει το ψαρι και υπο το πρισμα της ανεσης του χωρου και της κινησης του.
Οπως και να΄χει, ακομα κι αν επιβιωνουν τα ψαρια, ολα αυτα καταληγουν στους κοινους παρονομαστες "προσδοκιμο ζωης" και "ποιοτητα ζωης".
Ψιλα γραμματα για ψαρια, αλλα τους χομπιστες ισως τους ενδιαφερει.

Ψαξε στο goggle περισσοτερο για επιστημονικες μελετες σε μορφη pdf και οχι συζητησεις σε φορουμ.
Χρησιμοποιησε tags οπως stunted fish growth
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-06-12, 22:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γιατι να απαγορευεται? Αλλος μπορει να εχει 10000 λιτρα και να το γουσταρει... (στην Ελλαδα ισως οσοι εχουν πανω απο 2000 λιτρα να ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα αλλα δεν παυει να υπαρχουν ανθρωποι που φτιαχνουν τεραστιες δεξαμενες).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Επί της ουσίας, είναι το ενυδρείο μου πολύ μικρό για να φιλοξενήσει αυτό το ψάρι? Ουσιαστικά είναι 70 γαλόνια (το γράφω έτσι μια που το απόσπασμα από τη Wikipedia αναφερόταν σε γαλόνια) και το ψάρι είναι ακόμα μικρό και αναπτύσσεται αργά. Δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να αποκτησω/φτιάξω μεγαλύτερο αργότερα προκειμένου να καλυφθουν οι αναγκες μου ή να σώσω το ψάρι αργότερα σε κάποιον με περισσότερο χώρο, αλλά για την ώρα θα αντιμετωπίσω πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-12, 23:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο διαστασεις το μινιμουμ που προτεινειται για τα πρωτα δυο χρονια της ζωης τους, ειναι 120Χ50 (μηκος πλατος), υψος δεν παιζει τοσο ρολο, και μετα ακομα πιο μεγαλο ενυδρειο. 400 λιτρα μινιμουμ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-06-12, 15:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο που λες Σπυρο για το υψος γιατι οταν εψαχνα λιγα πραγματα γι αυτα τα πανεμορφα ψαρακια ειχα δει τον τροπο που κολυμπανε και αν αυτα που ειδα ειναι το φυσιολογικο τους τοτε δυστυχως θελουν και καποιο βαθος.
Ο τροπος κολυμβησης που ειδα ηταν διαγωνιος (σα να απογειωνονται) απο τη μια γωνια του ενυδρειου στην αλλη, και μαλιστα εστριβαν ακριβως οπως ενα boing, πλαγιαζοντας, και αυτη την κινηση την εκανε σε 400ρι ενα ψαρακι 12-15 cm.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-06-12, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειμαι σιγουρος γι αυτο που λες Σπυρο για το υψος γιατι οταν εψαχνα λιγα πραγματα γι αυτα τα πανεμορφα ψαρακια ειχα δει τον τροπο που κολυμπανε και αν αυτα που ειδα ειναι το φυσιολογικο τους τοτε δυστυχως θελουν και καποιο βαθος.
Ο τροπος κολυμβησης που ειδα ηταν διαγωνιος (σα να απογειωνονται) απο τη μια γωνια του ενυδρειου στην αλλη, και μαλιστα εστριβαν ακριβως οπως ενα boing, πλαγιαζοντας, και αυτη την κινηση την εκανε σε 400ρι ενα ψαρακι 12-15 cm.
Το 300 με το 400 της juwel που ανεφερα εχουν και το ιδιος πλατος (50 εκ καθαρα)
Το 400 ειναι 500+ μικτα λιτρα, περιπου 380-400 καθαρα νερο (με αμμο και μεχρι τη γραμμη και λιγα ξυλα σε μορφη κλαδιων).
121x51x66
151x51x66
Χανουν 7 εκ. απο πανω και μεχρι τη γραμμη για το οριο της σταθμης του νερου και αν υποθεσουμε και οτι θα βαλουμε λιγη αμμο, μεχρι το υψος του κατω πλαισιου, ειναι 5 εκ. χασουρα απο κατω. μειον 2 εκ. τα τζαμια)
Καθαρες διαστασεις
119χ49χ54 το ενα
149χ49χ54 το αλλο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-06-12, 17:04
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Εμένα δεν καλύπτει το πλάτος για 10 εκατοστά και το μήκος για 20. Ύψος εχω αρκετό 63 εκατοστά, θα εχω σύντομα πρόβλημα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-06-12, 17:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ενας προμηθευτης μου εχει αυτο το ψαρακι σε 400ρι εδω και 2 χρονια και ειναι μολις 12-15 cm απο την αλλη δεν ξερω ποσο γρηγορα αναπτυσεται.
Το ενυδρειο του ειναι σχεδον αδειο (εχει μονο αμμο και κατι χαζοπετραδακια στο βαθος πιο πολυ για ντεκορ και δυο πολυ μικρα φυτα μαλλον απο κανενα ΙΚΕΑ που δεν μεγαλωνουν)
Ο τροπος που εχω δει να κολυμπαει το συγκεκριμενο ψαρι ειναι ολο διαγωνια και παιρνει κλισεις σαν αεροπλανο για να στριψει.
Δεν ξερω τωρα με το ματι τι μηκος/υψος/πλατος εχει αυτο το ενυδρειο, το εχει φτιαξει ο ιδιος και το λεει 400ρι (υπολογισμενα 440 αλλα αν βγαλουμε την αρκετη αμμο και 4-5 ποντους απο τη σταθμη μαλλον 400 μενουν)
Τωρα αν το δικο του αναπτυχθηκε πολυ αργα ειναι κατι που δεν το γνωριζω.
Υπ οψην πως εχει φτιαξει ενα χμμμ...ημιαυτοματο -θα ελεγα- συστημα αναπληρωσης με λεπτο σωληνακι απο βρυση και αποχετευση και το εχει σε νερο βρυσης. (του εχω πει οτι αυτο που κανει ειναι λαθος γιατι μεχρι να δρασει το αντιχλωριο σιγουρα υπαρχουν καποια βλαβερα στοιχεια στο νερο αλλα δε με ακουει, βεβαια με αυτη την πατεντα παλιοτερα ειχε στειλει 3-4 σκαλαρια αδιαβαστα)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-06-12, 17:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ασχετο ... το Erpetoichthys calabaricus χρειάζεται 540λιτρα (για ενα μονο) ... Συμφωνα με http://www.seriouslyfish.com/species...s-calabaricus/
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-06-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Λέει όμως για ενήλικο ψάρι δλδ ψάρι που έχει μήκος τουλάχιστον 60 εκατοστα. Τα δικό μου είναι μωρα. Αργοτερα οι επιλογες είναι να το χαρισω σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενήσει σε περισσότερα λίτρα ή (και αυτο ειναι το σεναριο που μου αρέσει) να πάρω μεγαλύτερο ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-06-12, 20:00
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέει όμως για ενήλικο ψάρι δλδ ψάρι που έχει μήκος τουλάχιστον 60 εκατοστα.
90 εκατοστα λεει ...
Ποσα εχεις? Ποσα συνολικα λιτρα θα φτιαξεις ενυδρειο?? Σε σωστες συνθηκες τα ψαρια θα μεγαλωσουν πολυ γρηγορα ... οποτε το νεο ενυδρειο θα πρεπει να το εχεις σχεδιασει και να το βαζεις μπρος ...

Παλι ασχετο τα Kuhli loach δε τα βλεπω στις φωτογραφιες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-06-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
90 εκατοστα λεει ...
Ποσα εχεις? Ποσα συνολικα λιτρα θα φτιαξεις ενυδρειο?? Σε σωστες συνθηκες τα ψαρια θα μεγαλωσουν πολυ γρηγορα ... οποτε το νεο ενυδρειο θα πρεπει να το εχεις σχεδιασει και να το βαζεις μπρος ...

Παλι ασχετο τα Kuhli loach δε τα βλεπω στις φωτογραφιες!!

Ta Kuhli εκτός από ένα ενήλικο είναι όλα μωρά... Μόνο νύχτα βγαίνουν από το driftwood... Τώρα τελευταία (από τότε που έβαλα τα reed μέσα) βγαίνουν και πηγαίνουν με τα reed και την πέφτουν όλα μαζί μπροστά μπροστά στο τζάμι, εκεί που έχω βάλει μερικές egeria σαν να είναι μακαρονάδα!! Μόλις παρατήρησα ότι πηγαίνουν μαζί άρχισα να τα παρατηρώ και συνειδητοποίησα ότι μοιράζονται και την ίδια σπηλιά από lava rock που τους έχω φτιάξει! Μάλλον βρήκαν μακρινούς συγγενείς!! χαχαχα!

2 reed έχω και είναι και τα δύο πολύ δραστήρια! Τους αρέσει να πηγαίνουν κόντρα στον κυκλοφορητή όταν δεν κόβουν τούφες μέσα στη σπηλιά τους! Νομίζω ότι ψάχνουν την έξοδο!! χαχαχα! Ευτυχώς έκλεισα τις τρύπες με σίτα!

Και σκέφτομαι να φτιάξω και ένα ανταλλακτικό καπάκι από σίτα και ξύλο ώστε να το βάζω όταν ζορίσουν οι ζέστες και να βοηθάω στην εξάτμιση...

Τι λέτε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-12, 00:55
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

OK , μέχρι σήμερα είμαστε έτσι


Έχω ψηθεί πολύ σοβαρά να ξηλώσω τις Τ8 που έχω πάνω στο καπάκι και να βάλω Τ5 τις οποίες με μετασχηματιστή , ballasts, κλιπ, ανακλαστήρες και 2x 39w λάμπες μου έρχονται γύρω στο 90ευρο... Θα έχω θέμα να ξηλώσω τις υπάρχουσες αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση... Σήμερα καθώς είχα χώσει τη χερούκλα μου για να φτιάξω κάτι διαπίστωσα ότι ακουμπώντας τη λάμπα αυτή έκανα ένα ασθενικό flickering και τρόμαξα... Μη μου κάνει κανένα τσαφ και μου κάψει τα πάντα....
+ το γεγονός ότι θέλω να ασχοληθώ σοβαρότερα με φυτά και αυτές οι λάμπες (2χ30 τ δε φωτίζουν τίποτα....

Επίσης σκέφτομαι να βγάλω το ξύλο και να το πριονίσω λίγο τα πόδια του γιατί είναι τεράστιο και ενοχλεί στο κολύμπι τα ψάρια που κινούνται στο μέσο βάθος. Για την ακρίβεια σκέφτομαι να το μακελέψω κανονικά και να αφήσω μόνο το κομμάτι που είναι κούφιος κορμός για τον Pleco μου... Μην του τη χαλάσω και τελείως....

Καμιά καλύτερη ιδέα?

PS: Με το wave pump πάει μπόμπα το ενυδρείο. Αφού αναγκάστηκα να τον σηκώσω ψηλότερα στο πίσω τζάμι γιατί μου σήκωνε άμμο! Κατέβασα και τη ροή του αρκετά για να μην έχω φαινόμενα Catrina! πάντως μου κάνει καλό κυμματισμό και στην επιφάνεια και νομίζω ότι μου έριξε και ένα κλικ το θερμόμετρο...


Αυτά για σήμερα.... Πάω για τούφες! Τα λέμε από αύριο πάλι....

(ναι είναι επίσημο, έχω εθιστεί στο GAB)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-06-12, 11:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για τα χαρακτηριστικα του νερου τι σκοπευεις να κανεις?ph,σκληροτητες κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-06-12, 22:38
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Γιατί να κάνω κάτι? Είναι όλα εκεί περίπου που τα θέλω. Λίγο τσιμπιμένα τα νιτρικά (10-20) αλλά έριξα 2 τούφες κερατόφυλλο (μεγάλες) και περιμένω τη Δευτέρα και την αλλαγή. Κατά τα άλλα και οι σκληρότητες και το PH είναι καλά. Μάλιστα στο PH είμαι τώρα στο 6,9 οπότε δεν έχω θέμα. Το νερό βρύσης μου είναι τεσταρισμένο γύρω στο 7,5. Δεν έβαλα τύρφη, παρόλο που προμηθεύτηκα γιατί το ξύλο βγάζει αρκετά τώρα με τις ζέστες και μου το έχει σταθεροποιήσει σε καλό σημείο. Τις τελευταίες τρεις εβδομάδες είμαι σταθερά στο 6,9 ακόμα και μετά από αλλαγή. Σκέφτηκα να βάλω την τύρφη στο νερό της αλλαγής να μουλιάζει για καμιά ώρα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Αφενός το νερό μου είναι ήδη αρκετά σκούρο, αφετέρου φοβάμαι μήπως χαλάσω την ισορροπία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
H εξέλιξη του γαριδάδικου ace Ενυδρεία με ασπόνδυλα 9 20-10-11 11:23
Χρυσοψαράδικο: Η εξέλιξη! Τηλέμαχος Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 78 08-11-10 14:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11822 seconds with 14 queries