Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-01-11, 19:21
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

ο αστακος ειναι πολυ μικρος, προς το παρων και ακινδυνος αργοτερα θα τον δωσω

πεστε και καμια ιδεα , τι αλλο να κανω?
μηπως θελει περισοτερα ξυλα?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-01-11, 22:30
jimagas Ο χρήστης jimagas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μπράβο Παναγιώτη πολύ καλό το ενυδρείο σου, βέβαια βοήθησε και το σκαλαρι μου σε αυτό,
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-01-11, 22:35
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

ο αστακος αν δεν κανω λαθος μεγαλωνει αναλογα ποσο τρωει! οποτε αν φαει ενα σκαλαρι...θα μεγαλωσει αρκετα για να φαει και τα υπολοιπα! Τωρα για ξυλα! αποφασισε τι στυλ θες...βιοτοπικο (πιο πολλα ξυλα..αλλο φοντο κανα πιστια!) Η κοινωνικο (με ποιο πολλα φυτα.. καμια πετρουλα ..χαμηλη βλαστιση αλλα πικνη) ψαξε τις παρουσιασεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-01-11, 00:11
TSARLY Ο χρήστης TSARLY δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Ο Αστακος ειναι KILLER για ψαρια και φυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-01-11, 19:09
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

τελικα θα τον βγαλω τον αστακο
αρχισε και κυνηγαει τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-01-11, 22:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

οξω το @ με τις δαγκανες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-01-11, 15:36
Το avatar του χρήστη kotsokk
kotsokk Ο χρήστης kotsokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Περιοχή: Πα-ντου :p
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Πανέμορφο το ενυδρείο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 23-01-11, 15:54
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αλλαξε ανθρωπε μου τη μουσικη νομιζα οτι θα βγει ο δρακουλας

τα εχεις κανει λιγο τουρλου με τα ψαρια

κλοουν βλεπω γκουραμι σκαλαρια
σιλβερ σαρκ ειναι κοπαδοψαρο και γινετε πολυ μεγαλοοοοο
εχεις και γκαλαχερ η μου φανηκε ????

βγαλε το σπιτι του δρακουλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 23-01-11, 16:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ολο το ακουσα γνωμη δεν αλλαξα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-01-11, 18:25
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

βιντεακι για το ενυδρειο http://www.youtube.com/watch?v=pTf4fIhK8c8
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-01-11, 20:47
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αυτο ειναι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-01-11, 21:02
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή


-------------------------
jimagas σ'ευχαριστω για το ομορφο σκαλαρι σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karderinas33 : 23-01-11 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-01-11, 22:22
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά γειτονα πολυ ομορφο το ενυδρειο βλεπω και το σκαλαρι μου το ασπρο κιτρινο
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-01-11, 22:35
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peristerigeo Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια πολλά γειτονα πολυ ομορφο το ενυδρειο βλεπω και το σκαλαρι μου το ασπρο κιτρινο

ευχαριστω πολυ peristerigeo ,τα πιο πολλα σκαλαρια τα εχω παρει απο
το φορουμ.Τωρα ψαχνω για πιο σπανια χρωματα αλλα ειναι δυσκολο να τα βρω.
Εχω δει στο you tube κατι σκαλαρια, αστα να πανε!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1230233.jpg
Εμφανίσεις:  320
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1230216.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1230243.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  57,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1230245.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  50,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-01-11, 00:05
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτά:

Διακοσμητικά υλικά:2 ξυλα , 1 πετρα , 1 πυργος(τι κανει ο πυργος εκει????)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) Διακοσμητικο ειναι που θα επρεπε να ειναι? Τα γουστα του καθενος δεν τα σεβεται κανεις. Ουτε εμενα μου αρεσουν οι πυργοι αλλα δεν ειναι δικο μου ενυδρειο. Αν ελεγε ο φιλος οτι παρουσιαζει βιοτοπικο ενυδρειο θα καταλαβαινα την απορια σου
Φόντο:αφισα Αν μπορεις να βαλεις μαυρο φοντο θα φαινονταν καλυτερα Δηλαδη καφε,μπλε,γκρι ή οτιδηποτε αλλο δεν κανει? Αυτο το απολυτο με το μαυρο εχει γινει πολυ της μοδας τελευταια.
Φωτισμός:1 λαμπα για τα φυτα , 1 ροζ για τα ψαρακια (και η ροζ για τα φυτα ειναι ! ) Απο που προκυπτει αυτο?Δεν ειναι απαραιτητο οτι το χρωμα της λαμπας εχει παντα και το επιθυμητο φασμα για τα φυτα. Αν ξεραμε ακριβως την εταιρια της λαμπας θα μιλαγαμε πιο σιγουρα.
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες (παρα πολλες !!! τα σκαλαρια θελουν χαμηλο φωτισμο ! ) Τι σχεση εχουν μεταξυ τους ο χαμηλος φωτισμος με τις πολλες ωρες? Επισης διαφωνω απολυτα με το οτι χρειαζονται χαμηλο φωτισμο που αναφερεται αυτο ειδικα για σκαλαρια εκτροφης οπως του φιλου?. Για τις ωρες αν το χρειαζεται το ενυδρειο λογω φυτων ή λογω επιθυμιας του ιδιοκτητη δεν υπαρχει προβλημα.
Το θεμα ειναι η ισορροπια και οχι οι ωρες.
Για να μην παρεξηγηθω δεν ψαχνω να στην πω.
Αλλα ειδα μαζεμενες τοσες πολλες ανακριβειες σε ενα σου μονο ποστ που δεν κρατηθηκα.

Χαιρομαι οταν εμπειροτεροι συμβουλευουν νεους στο χομπυ(πραγμα που εγω τελευταια δεν κανω για πολλους λογους) αλλα ας ειναι καπως διασταυρωμενα αυτα που λεμε.
Επειδη κατι ειπαν 2-3 ή επειδη εχει γινει της μοδας κατι αλλο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να τρεχει ενα ενυδρειο.

Το θεμα ειναι να ζουν ανετα και υγιη τα ψαρακια μας. Τωρα αν θα προσομοιαζουμε απολυτα το βιοτοπικο , λιγο ή καθολου αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο. Τα ψαρια μας (εκτροφης) δεν εχουν σιγουρα ιδεα απο τον βιοτοπο τους ουτε θα σταβωσουν και πολυ αν κολυμπανε διπλα σε ενα πυργο. Ισα ισα που αν εχει και καμια τρυπα αυτος θα το βολευτουν πολυ!

Υ.Γ. Επειδη ειναι γραπτος ο λογος ελπιζω να κατανοητο τι θελω να πω.
Αλλο πραγματικος βιοτοπος , αλλο προσωπικο γουστο και αλλο παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας

Φιλικα Παντα
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 24-01-11, 02:32
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Φαντασου δλδ να θελες να μου την πεις δηλαδη τι θα εγραφες! χαχαχα! Επιφυλασομαι να δικαιολογηθω αυριο πουρνο πουρνο γιατι γραφω απο κινητο και δεν λεει!!! Το μονο που θα πω ειναι οτι ζηταει προσωπικες παρατηρησεις ειπα κατι που θα βλαψει τα ψαρια!?..αυτα ειδα εγω με το ματι μου και αυτα χτυπησαν ασχημα σε μενα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 24-01-11, 04:59
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντασου δλδ να θελες να μου την πεις δηλαδη τι θα εγραφες! χαχαχα! Επιφυλασομαι να δικαιολογηθω αυριο πουρνο πουρνο γιατι γραφω απο κινητο και δεν λεει!!! Το μονο που θα πω ειναι οτι ζηταει προσωπικες παρατηρησεις ειπα κατι που θα βλαψει τα ψαρια!?..αυτα ειδα εγω με το ματι μου και αυτα χτυπησαν ασχημα σε μενα!
και καλα εκανες και τα ειπες για μενα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 24-01-11, 11:30
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Καλημερα , ωρα να δωσω εξηγησεις για το καθετι που ειπα , απλα και μονο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις αοριστες !

Chapter 1
Ο πυργος !
Ο πυργος εαν δεν ειναι καλης ποιοτητας κατασκευης μπορει να ελευθερωσει επικυνδηνα τοξικα μεσα στο ενυδρειο ! Σωστα; ας με διαψευσει καποιος!
Επισης σαν αντικειμενο δεν μπορει να υφιστατε σε ενα περιβαλλον με ψαρια , εσυ blackghost δεν ξενερωνεις οταν βλεπεις μια σαμπρελα μεσα στην θαλασσα , καπως ετσι φαινεται και ο πυργος μεσα στο ενυδρειο για μενα και αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο και το σεβομαι .
Προφανως αν ο Πυργος ειναι καλης ποιοτητας θα εχει σκασει και ενα 80-100¤ για αν τον παρει .
Οσο για την καταταξη του σε βιοτοπικο ή κοινωνικο ενυδρειο ή "γουσταΤΟΥιδιωκτητη" ενυδρειο ή φουτουριστικο ή ... δεν πρεπει να υπαρχουν και καποια ορια ; Καποιος δεν πρεπει να πει "φιλε , μπορεις να το κανεις βιοτοπικο με αυτα και αυτα ή κοινωνικο με αυτα και αυτα " , ολα τα υπολοιπα απλα δεν ειναι "η προσομοιωση της φυσης ,σε οσο μεγαλυτερο βαθμο μπορουμε ,σε μια γωνια του σαλονιου μας " ( Που για μενα ειναι αυτο το χομπι )

Chapter2
To Φοντο

Ειπα μαυρο γιατι :
1. Δεν "κλεβει" το μαυρο χρωμα το ματι και κραταει την προσοχη στα ψαρια , αν ειναι ασημι ή αλλο χρωμα εκτος απο μαυρο τα τονιζει

2.Μου αρεσει περισσοτερο σε μενα , ακομα καλυτερα αν μπορουσε ενα 3D φοντο θα εδειχνε ακομα καλυτερα !

3.Προσωπικη αποψη .

Chapter3
Tο Φως

Δεν ειμαι γνωστης εις βαθος του φωτισμου στα ενυδρεια , το παραδεχομαι , θυμαμαι ομως απο ενασχολησει αλλων γνωστων μου με τον φωτισμο οτι την ροζ λαμπα την βαζουν για να δωσουν μερικα φασματα ακομα στα φυτα για φωτοσυνθεση , σωστα ; Σκεφτομενος αυτο και σαν νεος που ειναι το παιδι στο χομπι (νομιζω σορρυ αν κανω λαθος) μαλλον εχει παρει την λαμπα απο πετσοπ ,αρα ενυδρειακη . Ετσι του απαντησα και γω !
Οσο για την διαρκεια , ναι οντως δεν ρωτησα την ενταση του φωτισμου , αλλα αν η ενταση ειναι υψηλη 10 ωρες !;! Δεν πιστευω οτι δεν εχει επιπτωσεις , ξερω οτι θελουν χαμηλο φωτισμο για να ζευγαρωσουν !
Συνφωνω με το θεμα ισορροποιας απολυτα .


Chapter4
Επιλογος

Χαιρομαι οταν εμπειροτεροι συμβουλευουν νεους στο χομπυ(πραγμα που εγω τελευταια δεν κανω για πολλους λογους) αλλα ας ειναι καπως διασταυρωμενα αυτα που λεμε.
Επειδη κατι ειπαν 2-3 ή επειδη εχει γινει της μοδας κατι αλλο δεν σημαινει οτι ντε και καλα ετσι πρεπει να τρεχει ενα ενυδρειο.
Σου εξηγησα την οπτικη μου παραπανω για τις συμβουλες μου ! Οσο για την "μοδα" νομιζω οτι δεν χωραει στα ενυδρεια !!!

Το θεμα ειναι να ζουν ανετα και υγιη τα ψαρακια μας. Τωρα αν θα προσομοιαζουμε απολυτα το βιοτοπικο , λιγο ή καθολου αυτο ειναι θεμα γουστου και μονο. Τα ψαρια μας (εκτροφης) δεν εχουν σιγουρα ιδεα απο τον βιοτοπο τους ουτε θα σταβωσουν και πολυ αν κολυμπανε διπλα σε ενα πυργο. Ισα ισα που αν εχει και καμια τρυπα αυτος θα το βολευτουν πολυ!
...και επειδη δεν θυμουνται τον βιοτοπο τους ας το κανουμε οπως γουσταρουμε με καστρα παρθενωνες δυτες και σεντουκια ! Επισης και στο Rio Orinoko μπορουμε να ριξουμε ενα ενα αυτοκινητο μεσα και να μαθουν τα ψαρια οτι στον βιοτοπο τους εχει αυτοκινητα !

Υ.Γ. Επειδη ειναι γραπτος ο λογος ελπιζω να κατανοητο τι θελω να πω.
Αλλο πραγματικος βιοτοπος , αλλο προσωπικο γουστο και αλλο παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας

Φιλικα Παντα

Ο Γραπτος Λογος θα παρεξηγητε παντα , σου ζητω και γω το ιδιο , απλα με προκαλασες δημοσια και επρεπε να απαντησω ! Το μονο που δεν καταλαμβαινω ειναι το "παροδικο ρευμα βιοτοπικης αυθεντικοτητας και ανωτεροτητας" ;
Μεχρι το αυθεντικοτητας οκ ... το ανωτεροτητας ; Δεν ειπα οτι ειναι υποδιεστερα τα αλλα σε ομορφια αλλα χανουν σε φυσικοτητα ! Τουλαχιστον για μενα !

Το φιλικα εννοειται ...!!!

Σορρυ για το μακροσκελες ποστ .Αν καταπατατε το ποστ του φιλου και αν η συζητηση επιμικυνθει και αλλο ας ανοιχτει ενα θεμα αλλο να συνεχιστουν εκει ! Σορρυ karderinas33
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 24-01-11, 14:55
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παιδια, ηρεμηστε λιγακι.
Απο τη στιγμη που καποιος εκθετει το ενυδρειο του για σχολιασμο ειναι αναποφευκτο οτι θα δεχτει και θετικη, αλλα και αρνητικη (προς ωφελος του βεβαια) κριτικη. Γι' αυτο λοιπον θα ηθελα να σταματησει εδω η αντιπαραθεση και να συνεχισετε μονο εφοσον εχετε να γραψετε κατι σχετικο με τον σχολιασμο του ενυδρειου του φιλου μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karderinas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαστάσεις:2μ x 0.55 x 0.55
Όγκος: 600
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά: λιγο απολα
Ψάρια / ¶λλα είδη:σκαλαρια, 3 γκουραμι , 3 καρχαριακια 2γλυφτες 1 μικρο αστακο 5 κορυντορας
Διακοσμητικά υλικά:2 ξυλα , 1 πετρα , 1 πυργος(τι κανει ο πυργος εκει????)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:αφισα
Φωτισμός:1 λαμπα για τα φυτα , 1 ροζ για τα ψαρακια
Διάρκεια φωτισμού:10 ωρες
Φιλτράρισμα:1 sun-sun hw304 2000 l/h 55 watt και 1 εσωτερικο βοηθητικο.προσεχως κα ενα 2217
Θερμοστάτης:jager 250
Λίπανση:υγρυ μορφη 1φορα την εβδομαδα
Παροχή CO2:υγρη μορφη
Καλησπερα και πολυχρονος!

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τις παρατηρησεις που εχουν γινει. Οι 10 ωρες φωτισμου ειναι μια χαρα. Πραγματι εχεις καποια ψαρια που ειναι ασυμβατα και θα πρεπει να τα απομακρυνεις. Επισης, βλεπω οτι εχεις παρα πολλα σκαλαρια... δεν μπορεσα να τα μετρησω ομως. Παντως μου φαινεται φορτωμενο. Ποσα ειναι;

Τελος, απο τα φυτα που ειδα δεν χρειαζονται CO2 και λιπασματα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 24-01-11, 20:30
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

φιλοι συνχομπιστες, το θεμα ειναι να ανταλαζουμε αποψεις και οχι να τσακωνομαστε!!
ειπα οτι χρειαζομαι την βοηθεια σας σαν νεος στο χομπη και γιαυτο
ολες οι παρατηρησεις ειναι δεκτες, ομως αν τσακωνεστε μεταξυ σας πως
θα καταλαβουμε οι καινουργοι το σωστο

φιλε giorgos ασχολουμε με τα ευκολα φυτα για αρχη, εχω σκοπο
να παρω co2 συστημα ολοκληρομενο και να βαλω απολα τα φυτα.

οντως πρεπει να βγαλω μερικα ψαρια γιατι δεν ταιριαζουν

τα σκαλαρια ειναι 24 και πιστευω οτι ειναι αρκετα,
θα κρατησω μονο τα σκαλαρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 24-01-11, 20:53
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Συμφωνω σχεδον σε ολα μαζι σου Roussaks αλλα πιστευω και καταλαβες και εσυ οτι οταν εξηγουμε την αποψη μας και λεμε απο που προκυπτει βγαινουν καλυτερα συμπερασματα.

Πολλα πραγματα που ειπες στην αρχη και εγω μπορει να τα καταλαβα ,υπαρχουν αλλα 10 νεα παιδια στο χομπυ που δεν τα καταλαβαν ή δεν ξερουν το λογο που ειναι ετσι. Γιαυτο και ακριβως και σε "μπριζωσα"!

Το μαρεσει ,βγαλε εκεινο ,βαλε εκεινο κλπ δεν στεκει απο απο μονο του οταν δινεις συμβουλες. Εκτος και αν πεις εμενα θα μου αρεσε ετσι.... οποτε παω πασο.

Απο εμενα τελιωσε το ζητημα αν και δεν υπηρχε ποτε απο μερους μου.

Τελιωνοντας να πω και την δικια μου γνωμη για το ενυδρειο.

Το βρισκω καλο ενυδρειο διοτι εχει ξεκινησει με αβανταζ ηδη.... Το μεγεθος του! Καποια μικρολαθακια φτιαχνονται ευκολα.

Για περισσοτερες συμβουλες θα ηθελα να ξερω προς τα που το πηγαινει ο ιδιοκτητης του πρωτα.

Διοτι ειναι μεν λιγο αχταρμας το ενυδρειο τωρα αλλα ειναι απο τους πιο ωραιους αχταρμαδες που εχω δει
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 24-01-11, 21:05
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από blackghost7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω σχεδον σε ολα μαζι σου Roussaks αλλα πιστευω και καταλαβες και εσυ οτι οταν εξηγουμε την αποψη μας και λεμε απο που προκυπτει βγαινουν καλυτερα συμπερασματα.

Πολλα πραγματα που ειπες στην αρχη και εγω μπορει να τα καταλαβα ,υπαρχουν αλλα 10 νεα παιδια στο χομπυ που δεν τα καταλαβαν ή δεν ξερουν το λογο που ειναι ετσι. Γιαυτο και ακριβως και σε "μπριζωσα"!

Το μαρεσει ,βγαλε εκεινο ,βαλε εκεινο κλπ δεν στεκει απο απο μονο του οταν δινεις συμβουλες. Εκτος και αν πεις εμενα θα μου αρεσε ετσι.... οποτε παω πασο.

Απο εμενα τελιωσε το ζητημα αν και δεν υπηρχε ποτε απο μερους μου.

Τελιωνοντας να πω και την δικια μου γνωμη για το ενυδρειο.

Το βρισκω καλο ενυδρειο διοτι εχει ξεκινησει με αβανταζ ηδη.... Το μεγεθος του! Καποια μικρολαθακια φτιαχνονται ευκολα.

Για περισσοτερες συμβουλες θα ηθελα να ξερω προς τα που το πηγαινει ο ιδιοκτητης του πρωτα.

Διοτι ειναι μεν λιγο αχταρμας το ενυδρειο τωρα αλλα ειναι απο τους πιο ωραιους αχταρμαδες που εχω δει

οταν ξεκινησα ειχα στο μυαλο μου ενα ενυδρειο με σκαλαρια....
στην συνεχεια αγορασα μερικα ψαρακια που μου αρεσαν
μετα βρηκα και τα υπολοιπα σκαλαρια, τωρα δεν μενει παρα να
τα βγαλω ολα και να κρατησω μονο τα σκαλαρια..
σωστα?????
-------------------------
να πως θελω το ενυδρειο μου http://www.youtube.com/watch?v=QqXkHhZTgYY

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karderinas33 : 24-01-11 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 24-01-11, 22:48
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ουτε απο μερος μου υπαρχει θεμα. Εννοειται πως αν θιγομουν δεν θα το εκανα στο ποστ του φιλου αλλα με πμ. Να ζητουσα εξηγησεις και διαολογο! Οπως και να χει επειδη ειδικα το δικο μου ειναι μακροσκελες αν δεν χρησιμευουν σε κατι τα τελευταια ποστ ας σβηστουν! Επισης 24 σκαλαρια!!!!!! 50 λιτρα / ψαρι ηθιστε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 25-01-11, 01:34
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από karderinas33 Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ξεκινησα ειχα στο μυαλο μου ενα ενυδρειο με σκαλαρια....
στην συνεχεια αγορασα μερικα ψαρακια που μου αρεσαν
μετα βρηκα και τα υπολοιπα σκαλαρια, τωρα δεν μενει παρα να
τα βγαλω ολα και να κρατησω μονο τα σκαλαρια..
σωστα?????
-------------------------
να πως θελω το ενυδρειο μου http://www.youtube.com/watch?v=QqXkHhZTgYY
δεν το θεσ ετσι σιγουρα αυτα μαλλον ειναι γεννα και κανει αλλαγες καθε μερα ο ανθρωπος για να μη βαρανε κοκκινα τα νιτρικα και η αμμωνια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-01-11, 10:57
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

πολύ καλό το ενυδρείο σου μπράβο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 26-01-11, 13:40
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

εχω μια απορια ???

γιατι χαριζονται ψαρια - φυτα και αλλα διαφορα στο φορυν αυτο?
θα μπορουσε αυτος που τα εχει να τα πουλησει και να αγορασει κατι αλλο.

μηπως γινεται για γουρι 'η απλα καπιοι δεν τα χρειαζονται και θελουν
να βοηθησουν τους συνχομπιστες?

επειδη σκεφτομαι και εγω να χαρισω μερικα ψαρακια γιατι εχω πολλα στο
ενυδρειο και ανεβαινει η αμωνια

καλοπροαιρετα ρωταω παντα, παρακαλω μην παραξηγηθω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 26-01-11, 13:44
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ολοι εδω αγαπαμε το χομπι και τα ψαρακια/φυτα μας και βοηθαμε ο ενας τον αλλο ακομα και αν πουληθει καποιο ζωντανο ειναι σε συμβολικη τιμη ας πουμε εγω πουλαω τις γαριδες red cherry 1ε την μια ενω στα τοπικα καταστηματα εχουν 3ε η μια και φυσικα παντα δινω πιο πολλες και τα φυτα παντα τα χαριζω οπως μου τα χαριζουν και μενα
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-01-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Το "χαριζω" ειναι καθαρα προσωπικη αποφαση του καθενος , προσωπικα δεν εχω πωλησει ποτε . Γιατι και εγω αυτα που εδωσα μου ειχαν χαριστει(απο ψαρια) ! Ειναι καθαρα δικη σου αποφαση !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-01-11, 15:00
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

με την βοηθεια του photoshop εφτιαξα αυτη την φωτο
κοπηκαν καποια ψαρια αλλα δεν πειραζει!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  qqq.jpg
Εμφανίσεις:  330
Μέγεθος:  41,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-01-11, 16:34
karderinas33 Ο χρήστης karderinas33 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: περιστερι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

τον αστακο τον χαρισα
ουφ!!!! μου εφυγε ενα ανχος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρωτο μου ενυδρειο-Επιτελους Παρουσιαση! doctor Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 19 31-12-10 00:21
ενυδρειο με σκαλαρια Δημητρης89 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 01-03-10 14:56
Μωρό στο 2μετρο!!! Kostas G. Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 06-07-09 19:03
Παρουσιαση ενυδρειο-γυαλα μονομαχου mikenuke Bettas 15 21-02-06 13:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09395 seconds with 14 queries