Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-06, 13:25
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb ερώτηση για ΚΗ και ΡΗ

Καλησπέρα σε όλους
Η Ανθρακική σκληρότητα στο ενυδρείο μου, μεταβλήθηκε από την προηγούμενη εβδομάδα από 6 σε 5.
Τι συντελεί ώστε να κατέβει το ΚΗ?
Το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής:
Εγώ θέλω να έχω διοξείδιο περίπου 30. Το ΡΗ μου είναι σταθερά 6,8. Με ΚΗ6 που είχα, το διοξείδιό μου ήταν στο 29 βάση του πίνακα, άρα και περίπου εκεί που το θέλω.
Τώρα που έχω ΚΗ5 είμαι στο 24.
Τι πρέπει να κάνω? Να ανεβάσω το ΚΗ στο 6 (που θα πρέπει να μου πείτε πως, γιατί δεν ξέρω...) ή να αυξήσω την παροχή διοξειδίου ώστε να πέσει το ΡΗ μου?
Στον πίνακα, με ΚΗ5 δίνει: για ΡΗ6,8 τιμή 24, που είναι λίγο, και για ΡΗ6,6 τιμή 38 που είναι πάρα πολύ. Να υποθέσω ότι με ΡΗ 6,7 θα είμαι εκεί περίπου που θέλω ή όχι?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-06, 14:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

γλυκεια μου μαριλενα,μην πνιγομαστε σε μια κουταλια νερο...
εγω πχ.το ''δουλευω'' με ph 6,6 και kh 4(στα 30ppm βρισκομαι αν θυμαμαι καλα,που ειναι perfect!!!).
αν θελεις να ανεβασεις μονο την Kh, τοτε μπορεις βαζοντας στη στηλη νερου σοδα)ναι,ναι,την μαγειρικη σοδα εννοω..)δοσολογια τωρα δεν την θυμαμαι καλα απ'εξω,αλλα αν κανεις μια αναζητηση θα το βρεις....καλη επιτυχια....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-06, 15:46
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Καλησπέρα σε όλους
Η Ανθρακική σκληρότητα στο ενυδρείο μου, μεταβλήθηκε από την προηγούμενη εβδομάδα από 6 σε 5.
Τι συντελεί ώστε να κατέβει το ΚΗ?
Το βασικό μου ερώτημα είναι το εξής:
Εγώ θέλω να έχω διοξείδιο περίπου 30. Το ΡΗ μου είναι σταθερά 6,8. Με ΚΗ6 που είχα, το διοξείδιό μου ήταν στο 29 βάση του πίνακα, άρα και περίπου εκεί που το θέλω.
Τώρα που έχω ΚΗ5 είμαι στο 24.
Τι πρέπει να κάνω? Να ανεβάσω το ΚΗ στο 6 (που θα πρέπει να μου πείτε πως, γιατί δεν ξέρω...) ή να αυξήσω την παροχή διοξειδίου ώστε να πέσει το ΡΗ μου?
Στον πίνακα, με ΚΗ5 δίνει: για ΡΗ6,8 τιμή 24, που είναι λίγο, και για ΡΗ6,6 τιμή 38 που είναι πάρα πολύ. Να υποθέσω ότι με ΡΗ 6,7 θα είμαι εκεί περίπου που θέλω ή όχι?
Το να πέσει από 6 σε 5 δεν είναι και σημαντική μεταβολή όμως κάπως έτσι έγινε και σε μένα, δεν έδωσα και πολύ σημασία στην αρχή και όταν γύρισα απ τις δικοπές η ΚΗ ήταν κατω από 1 και το ph κάτω από 6.Νομίζω ότι φταίει η μπιγλα που σε ενα πυκνοφυτεμένο ενυδρείο καλός καθαρισμός είναι δύσκολο να γίνει.Αυτό που κάνω (γιατί εξακολουθεί να πέφτει) είναι κάθε 2-3 μέρες 1 κουταλάκι του γλυκού σόδα διαλυμένο καλά με λίγο νερό στο σέικερ.Ετσι την κρατάω στο 4-5 και ph στο 6,7.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-06, 17:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το KH μπορει οντως να μειωθεί σιγά σιγά.
Επισης με την αλλαγή της εποχής και τις πολλες βροχές το νερό του δικτύου γενικά μαλακώνει, αρα πέφτει και το ΚΗ.
Στοχος μας ειναι να παραμενει το Ph σταθερό, οπότε με λιγη μαγειρική σόδα, πάμε το KH εκεί που το θελουμε..
Τωρα μην τρελαινεσαι κιολλας με τα 38ppm.. Τα 30 ειναι ενα οριο ασφαλείας, αλλά τα πειράματα το δοκτωρ Μεγκελε λενε οτι το πόβλημα από πολύ διοξειδιο αρχιζει στα 60ppm...
Επειδη ομως η μετρηση του ph ειναι μια πονεμενη και ελαχιστα ακριβής διαδικασία (σε βάθος χρόνου) γιαυτό λεμε 30 ωστε να μην δουμε τα ψαρια στον αφρό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγές νερού-Διευκρινιστική ερώτηση Μάνος Καλονόμος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 02-09-05 08:40
Τελικα ποιος απαντα σε μια ερώτηση? pokou Greek Aquarist's Boards 23 15-06-04 16:38
Ερώτηση για ζευγάρωμα scalare newfish ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 0 18-12-02 21:25
Πιράνχας, Pacus, big fish...... newfish ¶λλα ψάρια Ν. Αμερικής 0 13-12-02 23:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03402 seconds with 13 queries