Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-16, 11:12
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή ΕΠΕΙΓΟΝ - πεθαίνουν Ψαριά Χωρίς εμφανή λόγο.

Έχω 1 ενυδρείο 180 λίτρα.
Μέσα είχα 5 Guppy Και 1 καθαριστή Pleco.
Έβαλα πριν 1 εβδομάδα 8 Cardinal Tetra kai 4 Cory Sterbai.
2-3 ημέρες πριν τα βάλω παρατήρησα το 1 Guppy είχε Dropsy. Το έβαλα σε quarantine tank, και το παρακολουθώ.

Έβαλα τα ψαριά μέσα. Αφού πέρασαν 3-4 ημέρες παρακολούθησα ότι το Pleco έχασε την όρεξη του και σε 3 ημέρες πέθανε.
Μετα από 2 ημέρες έχασα το 1 Cory, και είχε και ένα άλλο Cory που ήταν φαγωμένη η ουρά του τελείως. Τελικά πέθανε και αυτό χτες.
Σήμερα βρήκα ένα Cardinal να είναι ανάποδο, μάλλον και αυτό δεν θα τα καταφέρει.

Οι μετρήσεις μου είναι καλές:
Ammonia - 0ppm
Nitrites - 0ppm
Nitrate - 5-10ppm
PH - 7.6
Αλλαγές κάθε 6-7 ημέρες 20% με 30%

Στο ένα ξύλο που έχει στο ενυδρείο έχει λίγο μαύρο χνούδι αλλά και πιο παλιά που έκανα post μου είπαν δεν είναι τπτ.

Τα Cory ξέρω ότι είναι αρκετά ευαίσθητα στο στρες. Βασικά όλα αυτά μπορεί να ήταν τέλειός τυχαία απανωτά γεγονότα.
Απλά θα ήθελα βοήθεια γιατί είμαι νέος στο άθλημα και προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ, απλά προς το παρόν είμαι σε αδιέξοδο.
Μετρήσεις καλές, αλλά σχεδόν καθημερινούς θανάτους...

Επίσης έχω 1 Java Fern, 2 Amazon Sword, 3 Crypt Wendit τα οποία είναι πολύ μικρά αλλά τα καινούρια φύλλα που βγάζουν μαυρίζουν λίγο. Δεν ξέρω αν έχει σχέσεις. Σκεφτούμε να αγοράσω υγρά λιπάσματα όπως: Seachem Flourish Excel, Seachem Flourish Iron.
Είναι καλά? Προτείνετε κάτι άλλο η και άλλα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-16, 11:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμπληρωσε αυτο εδω πρωτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298.

οι ερωτησεις τωρα.
το ενυδρειο ποσο καιρο λειτουργει?
αποτι καταλαβαινω ξεκινησες με τα γκαπυ.οταν τα εβαλες ηταν στρωμενο το ενυδρειο η στρωθηκε με αυτα?
εβαλες κατι αλλο για να στρωσεις το φιλτρο η οχι?πως στρωθηκε?
με τι τεστ μετρας?

η ψαροσυνθεση που εκανες ειναι λαθος.
δεν ταιριαζουν τα γκαπυ με ολα τα υπολοιπα.
η θα εχεις ψαρια που θελουν σκληρο νερο η ψαρια που θελουν μαλακο νερο και θα μαλακωνεις το νερο της βρυσης σου.
τον πλεκο δεν επρεπε να τον βαλεις καθολου,θελει πολυ περισσοτερα λιτρα.

τα λιπασματα αστα προς το παρον,να δουμε απο τι πηγανε τα ψαρια πρωτα.
τα φυτα θελουν χρονο για να προσαρμοστουν.
οταν αρχισει να ωριμαζει το ενυδρειο μετα το πρωτο τριμηνο λειτουργιας,τοτε θα δεις τι παει καλα και τι χρειαζονται τα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-16, 11:30
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπληρωσε αυτο εδω πρωτα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298.

οι ερωτησεις τωρα.
το ενυδρειο ποσο καιρο λειτουργει?
αποτι καταλαβαινω ξεκινησες με τα γκαπυ.οταν τα εβαλες ηταν στρωμενο το ενυδρειο η στρωθηκε με αυτα?
εβαλες κατι αλλο για να στρωσεις το φιλτρο η οχι?πως στρωθηκε?
με τι τεστ μετρας?

η ψαροσυνθεση που εκανες ειναι λαθος.
δεν ταιριαζουν τα γκαπυ με ολα τα υπολοιπα.
η θα εχεις ψαρια που θελουν σκληρο νερο η ψαρια που θελουν μαλακο νερο και θα μαλακωνεις το νερο της βρυσης σου.
τον πλεκο δεν επρεπε να τον βαλεις καθολου,θελει πολυ περισσοτερα λιτρα.
Το ενυδρείο είναι στρωμένο περίπου 1.5 με 2 μήνες. Το έστρωσα με βακτήρια, με βοηθήσανε από εδώ από το φόρουμ. Όταν έβαλα ψαριά ήταν στημένο το φίλτρο.
Μετράω με API υγρά.
Το πλεκο το ξέρω ότι θέλει μεγαλύτερο χώρο, δυστυχώς το έμαθα μετρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-16, 11:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εβαλες μεσα χερια μετα απο πλυσιμο με σαπουνι?
ψεκασες τιποτα στο δωματιο που εχεις το ενυδρειο?
πεσανε τιποτα απορρυπαντικα η κατι αλλο εκει γυρω?
υπαρχει περιπτωση να πηγε καποιος αλλος εκτος απο σενα και να εβαλε χερια μεσα?(παιδια κλπ)

τις αλλαγες νερου πως τις κανεις?
τι θερμοκρασια εχει το νερο στο ενυδρειο και τι θερμοκρασια εχει το νερο που βαζεις στην αλλαγη?

συμπληρωσε και τη φορμα που σου εβαλα πιο πανω για να ειναι ολες οι πληροφοριες μαζεμενες, αλλιως δε θα βγαζει ακρη καποιος που διαβαζει.

οι μετρησεις που εγραψες πιο πανω,ειναι σημερινες?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-16, 11:41
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

¶λλος όχι. Τώρα για το πλύσιμο χεριών προσέχω πλένομε μόνο με νερό πριν βάλω χέρι μέσα. Δεν θυμάμαι αν έκανα καμία απροσεξία με σαπούνι.
Από ότι κατάλαβα αν δεν παίζει κάποιος τέτοιος παράγοντας από αυτά που λες…Υπάρχει περίπτωση να ήταν λόγο στρες και κάποια να ήταν τυχαίο??

Οι μετρήσεις είναι χθεσινές, έκανα και αλλαγή χθες. Το νερό το ετοιμάζω με αντί χλώριο και θερμοστάτη από την προηγουμένη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-16, 11:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω.
απλα ρωταω για να δουμε αν εγινε κατι απο αυτα που ρωταω...

το ντροπσυ που γραφεις πιο πανω πως ειχε το γκαπυ,δεν ειναι ασθενεια απο μονο του.
ειναι συμπτωμα καποιας ασθενειας η προβληματος.
μπορει να το ειχαν ηδη τα ψαρια οταν τα πηρες και να ηταν μεταδοτικο,η μπορει να βγηκε στην πορεια στο ενυδρειο σου αν στρεσαριστηκαν.
γενικως τα γκαπυ ειναι επικινδυνα ψαρια οσον αφορα τις ασθενειες.(στο να τις μεταφερουν εννοω)
αλλα μπορει να ειχαν κατι και τα ψαρια που πηρες μετα.
πχ τα τετρα που εβαλες ειναι επισης επικινδυνα να κουβαλανε κατι.

το λιωσιμο της ουρας που γραφεις για το κορυ,ακουγεται σαν φινροτ.
η στρεσσαριστηκαν τα ψαρια(δεν ξερω απο τι) η υπαρχει κατι αλλο στο ενυδρειο.
παντως τα στερμπαι σαν γατοψαρα ειναι πολυ ανθεκτικα.
εκκρινουν πολυ βλεννα στο σωμα τους που τα προστατευει αρκετα.
το ιδιο ισχυει και για τον πλεκο.
για να βγαλανε και αυτα προβλημα τοσο γρηγορα,κατι συμβαινει.

βαλε και καμια φωτογραφια απτα ψαρια να τα δουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-16, 12:08
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Από τα ψαριά μέσα στο ενυδρείο η αυτά που πέθαναν?
Και τι καθαριστή προτείνεις για τέτοιο ενυδρείο?
Και παρεμπίπτοντος σ ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, ξέρεις είναι αρχή και καμία φορά δεν ξέρεις τι να κάνεις!!
Σκεφτούμε να αγοράσω υγρά λιπάσματα όπως: Seachem Flourish Excel, Seachem Flourish Iron. Είναι καλά αυτά να τα πάρω για να βοηθήσω τα φυτά?

Το ντροπσυ ειχε φούσκωση το γκαπη και την επόμενη μέρα αρχίσαν να σηκώνονται τα λέπια του, το έβαλα αμέσως σε καραντίνα και άρχισα Epsom salts μπάνια και 3 ημέρες του έδωσα το Baktopur.

Ζει ακόμα άλλα τα λέπια προχωρήσαν να σηκώνονται. Έχει νορμάλ συμπεριφορά, απλά είναι ακόμα φουσκωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-16, 12:44
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Φιλε μου οπως σου ειπε κι ο Γιωργος απο πανω, βρες πρωτα ακρη με τις ασθενειες και τους θανατους των ψαριων και μετα ανοιγεις ενα θεμα και για φυτα,λιπασματα, φωτισμο κλπ. Δεν ειναι απλο το θεμα για να σου πει κανεις κανουν ή δεν κανουν.
Συμπληρωσε τη φορμα για να μπορουμε ολοι να εχουμε μια εικονα του ενυδρειου.
Σιγουρα η ιχθυοσυνθεση ηταν λαθος. Ψαχνε στο ιντερνετ το προφιλ του καθε ψαριου που ενδεχομενως σε ενδιαφερει και προσπαθησε να διατηρεις ψαρια που απαιτουν παρομοιες συνθηκες (θερμοκρασια, ph, σκληροτητες κλπ) και παντα αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου σου. Ο πλεκο ο κακομοιρης ας πουμε ηταν για αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο...
Καθαριστες δεν υπαρχουν στα ενυδρεια...στους δημους ναι
Υπαρχουν καποια αλγοφαγα ψαρια οπως τα sae και τα otocinclus αλλα και παλι πρωτα κοιταμε ολα τα υπολοιπα (συνθηκες που θελει το καθε ειδος ψαριου, σωστη συντηρηση ενυδρειου κλπ για να μην αναπτυσονται αλγες κλπ κλπ) και μετα αν θα βαλουμε κατι να "καθαριζει". Και σιγουρα κι αυτα τα ειδη πρεπει να ταιζονται κανονικα, το οτι τρωνε αλγες δεν σημαινει οτι τους αρκουν ως τροφη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-16, 13:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για αρχη συμπληρωσε τη φορμα οσο μπορεις πιο λεπτομερως και βαλε φωτογραφιες.
τωρα για να σου απαντησει καποιος πρεπει να διαβασει ολα τα ποστ.
αν αυξηθουν τα ποστ δε θα βγαινει ακρη.

και ακομα δεν ξερουμε τι εχουν τα ερμα και ψοφανε.
εμενα μου φαινεται πως κατι δεν εγινε σωστα στην αρχη και φαγανε αμμωνια τα ψαρια,αλλα μπορει να κανω και λαθος.
ισως να ειναι ασθενεια.μαντευουμε τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-16, 13:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μη βάλεις κανένα λίπασμα ακόμα, κακο θα κάνεις και όχι καλό,
άσε τα φυτά, θα βρουν μόνα τους το δρόμο, ασχολήσου με τα ψάρια πρώτα.
Στη περίπτωση σου το epsom δεν θα κάνει κάτι, και αν δεν το αφαιρέσεις σταδιακά και ήπια μόνο κακό θα κάνεις.
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , το γκάπυ δύσκολα θα το σώσεις,
άρχισε σταδιακές αλλαγές 10-15% κάθε μέρα ή ακόμα και πρωί βράδυ να αφαιρέσεις το epsom.
Ισως το κοινό αλάτι να έκανε καλύτερη δουλειά.
Να έχεις υπόψη σου πως ότι βάζουμε που σκληραίνει το νερό, όπως EPSOM ή κοινό αλάτι, θέλουν σταδιακή και ήπια αφαίρεση, γιατί η απότομη μείωση δημιουργεί οσμωτικό σοκ στα ψάρια με άσχημα έως θανατηφόρα αποτελέσματα.
Επίσης δεν υπάρχουν ψάρια καθαριστές για τα ενυδρεία,
δεν τους δίνουμε το ΑΖΑΧ και μια σφουγγαρίστρα να καθαρίζουν,
είναι κανονικά ψάρια και αυτά που ίσως κάποια από αυτά να τρώνε και λίγη άλγη, χωρίς να είναι η βασική τροφή τους.
Μόνο κάποια σαλιγκάρια μπορούμε να πούμε πως είναι ένα είδος "καθαριστή",
και αυτά όχι απόλυτα.
Για τα κορυ, καλό είναι να μη ρίξεις αλάτι, δεν το αντέχουν ,
καλύτερα κάποιο φάρμακο, και αν βάλεις βακτοπουρ, όχι τη ταμπλετα, είναι πολύ βαρύ φάρμακο, προτίμησε τις σταγόνες.
Αν το φιν-ροτ είναι σε προχωρημένη κατάσταση προτίμησε σταγόνες βακτοπουρ, αν δεν είναι τόσο σοβαρό βάζεις esha-2000.
Επίσης αποφάσισε το είδος ψαριών που θες, αυτά που έχεις δεν συμβατά μεταξύ τους και ούτε μπορεί να ζήσουν μαζί.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-16, 13:22
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Πρόσεξε επίσης τις συνθήκες στα πετσοπ που αγοράζεις. Σε κάποια που έχω πάει ανατριχιαζα με τα θεάματα που έβλεπα μέσα.... Τα μισά ζωντανά μόνο.... Και κατέληξαν σε ένα μαγαζί με πολύ καλές συνθήκες (πρόσεξε να μην έχει αλλά νεκρά ψάρια μαζί με αυτά που θα αγοράζεις), γιατί πάντα πριν βάλουμε καινούριο ψάρι, το βάζουμε αρχικά σε καραντίνα. Κάνε κατά τα άλλα ότι σου πουν τα παιδιά. -καλές γιορτές.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-16, 13:46
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρόσεξε επίσης τις συνθήκες στα πετσοπ που αγοράζεις. Σε κάποια που έχω πάει ανατριχιαζα με τα θεάματα που έβλεπα μέσα.... Τα μισά ζωντανά μόνο.... Και κατέληξαν σε ένα μαγαζί με πολύ καλές συνθήκες (πρόσεξε να μην έχει αλλά νεκρά ψάρια μαζί με αυτά που θα αγοράζεις), γιατί πάντα πριν βάλουμε καινούριο ψάρι, το βάζουμε αρχικά σε καραντίνα. Κάνε κατά τα άλλα ότι σου πουν τα παιδιά. -καλές γιορτές.
+1
Εχω δει κι εγω ενυδρεια σε μαγαζια με αρρωστα εως και ψοφια ψαρια κι εφυγα τρεχοντας!Σωστο και αυτο κι η καραντινα πριν την εισαγωγη στο ενυδρειο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-16, 13:50
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Τρέεεεεχοντας όντως 😄! Δεν είναι δυνατόν τα μισά να είναι κολλημένα να τα ρουφάει το φίλτρο και τα άλλα ζωντανά, και ο άλλος να πίνει καφέ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-16, 13:51
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατι που ξεχασα να γραψω.
δεν το εχω δει προσωπικα να συμβαινει αλλα αποσο ξερω υπαρχει μια παρατηρηση απο καποιον αγγλο χομπιστα-και αν θυμαμαι καλα εχουν γινει και καποιες ερευνες η εστω γινονται ακομα....

τα κορυντορας οταν στρεσσαριστουν εκκρινουν μια τοξινη που μπορει να τα σκοτωσει ολα τα ψαρια στο ενυδρειο.ακομα και τα ιδια τα κορυντορας.
μαλιστα πολλες φορες(τουλαχιστον στο εξωτερικο) οταν κανουν αποστολες κορυντορας, τα βαζουν ανα δυο σε καθε σακουλα για αυτο το λογο(για να μην ψοφησουν ολα μαζι).

δεν ξερω αν ισχυει η αν ειναι τελικα επιστημονικα επιβεβαιωμενο αυτο,παντως εχω διαβασει αρκετες περιπτωσεις που η αιτια φαινεται να ειναι αυτη.
τουλαχιστον αυτη ειναι η γνωμη αρκετων εμπειρων χομπιστων στα αρθρα και τα ποστ που εχω διαβασει.

ενα σχετικο θρεντ εδω https://www.planetcatfish.com/forum/...ic.php?t=30266
αλλα θα βρειτε πολλα θεματα αν ψαξετε για "corydoras stress toxin" η "corydoras self poisoning"

ισως ο kostasG να γνωριζει κατι περισσοτερο γιαυτο και να μας πει αν δει το ποστ.

δεν λεω οτι αυτο ειναι το προβλημα τωρα εδω στο θεμα,αλλα αφου δεν ξερουμε τι ειναι ακομα,ολα παιζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-16, 13:56
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Κάτι σαν το μελάνι του καλαμαριού, όταν στρεσσαρεται δηλαδή... Δες τι πράματα μαθαίνεις....
Κατά τη γνώμη μου , εφόσον έχει διαγνωσθεί το dropsy είναι μάλλον βακτηριακό. Σε συνδυασμό και με το ξεφτισμα πτερυγίων μοιάζει πιθανό.
Συμπλήρωσε και τη φόρμα ασθενειων, θα βοηθήσει να πάρεις εξακριβωμένες απαντήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-16, 14:13
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη βάλεις κανένα λίπασμα ακόμα, κακο θα κάνεις και όχι καλό,
άσε τα φυτά, θα βρουν μόνα τους το δρόμο, ασχολήσου με τα ψάρια πρώτα.
Στη περίπτωση σου το epsom δεν θα κάνει κάτι, και αν δεν το αφαιρέσεις σταδιακά και ήπια μόνο κακό θα κάνεις.
Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω , το γκάπυ δύσκολα θα το σώσεις,
άρχισε σταδιακές αλλαγές 10-15% κάθε μέρα ή ακόμα και πρωί βράδυ να αφαιρέσεις το epsom.
Ισως το κοινό αλάτι να έκανε καλύτερη δουλειά.
Να έχεις υπόψη σου πως ότι βάζουμε που σκληραίνει το νερό, όπως EPSOM ή κοινό αλάτι, θέλουν σταδιακή και ήπια αφαίρεση, γιατί η απότομη μείωση δημιουργεί οσμωτικό σοκ στα ψάρια με άσχημα έως θανατηφόρα αποτελέσματα.
Επίσης δεν υπάρχουν ψάρια καθαριστές για τα ενυδρεία,
δεν τους δίνουμε το ΑΖΑΧ και μια σφουγγαρίστρα να καθαρίζουν,
είναι κανονικά ψάρια και αυτά που ίσως κάποια από αυτά να τρώνε και λίγη άλγη, χωρίς να είναι η βασική τροφή τους.
Μόνο κάποια σαλιγκάρια μπορούμε να πούμε πως είναι ένα είδος "καθαριστή",
και αυτά όχι απόλυτα.
Για τα κορυ, καλό είναι να μη ρίξεις αλάτι, δεν το αντέχουν ,
καλύτερα κάποιο φάρμακο, και αν βάλεις βακτοπουρ, όχι τη ταμπλετα, είναι πολύ βαρύ φάρμακο, προτίμησε τις σταγόνες.
Αν το φιν-ροτ είναι σε προχωρημένη κατάσταση προτίμησε σταγόνες βακτοπουρ, αν δεν είναι τόσο σοβαρό βάζεις esha-2000.
Επίσης αποφάσισε το είδος ψαριών που θες, αυτά που έχεις δεν συμβατά μεταξύ τους και ούτε μπορεί να ζήσουν μαζί.
To Epsom to έβαλα σε κουβά για μπάνιο και έβαλα μέσα το γκαπη δεν το έριξα μέσα στο ενυδρείο. Μπορεί να γελάσετε με αυτά που λέω άλλα είμαι όλη την μέρα στα φόρουμ και προσπαθώ όσο μπορώ!
Για την ονομασία καθαριστές συγγνώμη άλλα γενικά εκτός από τα φόρουμ ξέρετε πως τα ονομάζουν εκεί έξω…..και απλά καμία φορά από την βιασύνη να εξηγήσουμε κάτι πέφτουμε και εμείς οι αρχάριοι στην παγίδα!
Για την συμβατότητα τον ψαριών προσπάθησα να πάω σε σχέσεις με τα Guppy μιας και είχα αυτά πρώτα. Τα Cardinal είναι συμβατά, δεν είναι?
Με τα Sera KH μου το βγάζει 15. Αλλά όταν κάνω το GH από τις πρώτες 1-2 σταγόνες το κάνει κίτρινο. Όχι κόκκινο, καφέ μετρά και τέλος πράσινο….δεν ξέρω γιατί.
Στο σπίτι έχουμε κεντρικό μηχάνημα που βάζουμε αλάτι γιατί το νερό είναι σκληρό εδώ.

Το Pleco που είχα μέχρι στιγμής έριχνα τα φύλλα για φαγητό, αυτός ήταν πάντα κολλημένος κάπου και καθάριζε αλγεί. Δεν ξέρω αν πέθανε από αυτό. Δεν έτρωγε και αυτός από την τροφή που έριχνα.. Φαίνονταν ευτυχισμένος και πολύ κινητικός μέσα το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-12-16, 14:25
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Δεν γελαμε, έτσι παθαιναμε νομίζω όλοι στο ξεκίνημα. Εγω περάσα δύσκολα μέχρι α απαλαγώ από τις ασθένειες . Των πετ σοπ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fishermen1234 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γελαμε, έτσι παθαιναμε νομίζω όλοι στο ξεκίνημα. Εγω περάσα δύσκολα μέχρι α απαλαγώ από τις ασθένειες . Των πετ σοπ.
Μέχρι να σταθεροποιηθεί η ένδειξη των τεστ αλλάζουν χρώμα.😉

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fishermen1234 : 27-12-16 στις 14:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-12-16, 14:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για γραψε λιγο αναλυτικοτερα τις μετρησεις σε σκληροτητες και πεχα στο ενυδρειο και στο νερο της βρυσης σου.
γραψε τα νουμερα.

στο ειπα απτην αρχη να συμπληρωσεις τη φορμα και ακομα δεν την εχεις συμπληρωσει.
θα χασουμε τη μπαλα και δε θα βγαζεις ακρη ουτε εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-12-16, 14:33
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω ήταν ότι παρήγγειλα 8 Cardinal Tetra online και τα στείλανε χωρίς Heat Pack στο καράβι κάτω. Η σακούλα ήταν παγωμένη και όλα νεκρά. Αφού ζέστανα την σακούλα, ζωντάνεψαν όλα άλλα μόνο 2 ζήσανε και είναι νορμάλ. Κινητικά και τρώνε. Αυτό ήταν πριν 10 ημέρες. Μήπως αυτά έχουν να κάνουν κάτι με τους υπολοίπους θανάτους…?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-12-16, 14:35
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Αν ήταν άρρωστα ναι. Καλύτερο είναι να μην παραγγείλεις online για να βλέπεις τις συνθήκες συντήρησης, όπως είπα παραπάνω 😉.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-12-16, 14:37
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι μένω Μυτιλήνη και εδώ 2 petshop έχει με ψαριά και είναι χαλιά. Αυτά που είπατε πιο πάνω Χ50 φορές.
Το GH δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί άλλο χρώμα μου βγάζει το Sera GH. Βγάζει κίτρινο αρχικά και μένη, όχι κόκκινο που λέει.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-12-16, 14:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ωραία τότε αφού δεν έβαλες epsom ή αλάτι σε όλο το ενυδρείο.
Τα Tetra δεν είναι συμβατά με τα γκάπυ , όπως και τα κορυ,
ή ακόμα καλύτερα , με ζωοτόκα (γκαπυ μολυ, πλατυ κλπ) βάζουμε μόνο ζωοτόκα και αυτά όχι όλα γιατί μπορεί να υπάρχουν υβριδισμοί.
Τα τέτρα και τα κόρυ μπορεί να μπουν μαζί γιατί και τα δύο θέλουν μαλακό νερό.
Πριν βάλεις κάποιο ψάρι ψάξε να δεις τι παράμετρες νερού θέλει
όπως εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/
http://www.seriouslyfish.com/search/corydoras

και διαβάζεις και για τη συμπεριφορά με άλλα ψάρια,
πχ A very peaceful fish. Do not keep with fin-nipping species such as tiger barbs, serpae tetras etc.
τον όγκο του ενυδρείου που θέλουν
πχ An aquarium with base dimensions of 60 ∗ 30 cm or larger is recommended.
αλλά και για τις παράμετρες νερού
πχ
Water Conditions
Temperature: 23 – 29 °C
pH: 3.5 – 7.5 although wild specimens do best in more acidic conditions.
Hardness: 18 – 215 ppm; towards the lower end of this range for wild fish or breeding.
-------------------------------
Αυτό με το αλάτι που λες ότι βάζετε στο κεντρικό δίκτυο,
μήπως είναι κάποια ρητίνη για να μαλακώνει το νερό ;
το λένε αλάτι αλλά δεν είναι αλάτι.
--------------------------------
Αυτό με τα καινούρια ψάρια είναι μεγάλη ιστορία,
και να διαλέγουμε ψάρια από ενυδρεία που βλέπουμε υγιεί ψάρια ,
και να τα βάζουμε σε καραντίνα, για 30 ημέρες τουλάχιστον,
αλλά μπορούμε ακόμα μέσα στη καραντίνα να κάνουμε αποπαρασίτωση,
αλλά και πάλι δεν ήμαστε σίγουροι 100% πως όλα θα πάνε καλά,
τουλάχιστον μειώνουμε τις πιθανότητες να μεταφέρουμε κάποια αρρώστια στο ενυδρείο μας
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-12-16, 14:46
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τότε αφού δεν έβαλες epsom ή αλάτι σε όλο το ενυδρείο.
Τα Tetra δεν είναι συμβατά με τα γκάπυ , όπως και τα κορυ,
ή ακόμα καλύτερα , με ζωοτόκα (γκαπυ μολυ, πλατυ κλπ) βάζουμε μόνο ζωοτόκα και αυτά όχι όλα γιατί μπορεί να υπάρχουν υβριδισμοί.
Τα τέτρα και τα κόρυ μπορεί να μπουν μαζί γιατί και τα δύο θέλουν μαλακό νερό.
Πριν βάλεις κάποιο ψάρι ψάξε να δεις τι παράμετρες νερού θέλει
όπως εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...ia-reticulata/
http://www.seriouslyfish.com/species...odon-axelrodi/
http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-aeneus/
http://www.seriouslyfish.com/search/corydoras

και διαβάζεις και για τη συμπεριφορά με άλλα ψάρια,
πχ A very peaceful fish. Do not keep with fin-nipping species such as tiger barbs, serpae tetras etc.
τον όγκο του ενυδρείου που θέλουν
πχ An aquarium with base dimensions of 60 ∗ 30 cm or larger is recommended.
αλλά και για τις παράμετρες νερού
πχ
Water Conditions
Temperature: 23 – 29 °C
pH: 3.5 – 7.5 although wild specimens do best in more acidic conditions.
Hardness: 18 – 215 ppm; towards the lower end of this range for wild fish or breeding.
-------------------------------
Αυτό με το αλάτι που λες ότι βάζετε στο κεντρικό δίκτυο,
μήπως είναι κάποια ρητίνη για να μαλακώνει το νερό ;
το λένε αλάτι αλλά δεν είναι αλάτι.
--------------------------------
Αυτό με τα καινούρια ψάρια είναι μεγάλη ιστορία,
και να διαλέγουμε ψάρια από ενυδρεία που βλέπουμε υγιεί ψάρια ,
και να τα βάζουμε σε καραντίνα, για 30 ημέρες τουλάχιστον,
αλλά μπορούμε ακόμα μέσα στη καραντίνα να κάνουμε αποπαρασίτωση,
αλλά και πάλι δεν ήμαστε σίγουροι 100% πως όλα θα πάνε καλά,
τουλάχιστον μειώνουμε τις πιθανότητες να μεταφέρουμε κάποια αρρώστια στο ενυδρείο μας
Από εκεί έβλεπα και εγώ. Γενικά πέφτουν στο ιδιά κλίμακα τα Guppy, Tetra kai Cory για θερμοκρασία, PH kai σκληρότητα. Και σε πολλά site τα δίνουν σαν Tank mate.

Πάντος παιδιά μπράβο σας που ασχολείστε τόσο πολύ, ενώ εμένα μου αρέσει και τους τελευταίους 4-5 μήνες ασχολούμαι με αυτό είμαι πολύ οριακά να πουλήσω το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-12-16, 14:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν πεφτουν κοντα ολα αυτα.
κοιταζε τη μεση τιμη απτο ευρως τιμων που γραφει το site.

αν ενα ειδος θελει 24-27 και ενα αλλο θελει 27-30 δε σημαινει οτι ταιριαζουν στη θερμοκρασια επειδη εχουν κοινο το 27.

το 27 ειναι ακραια θερμοκρασια και για τα δυο ειδη.
αν ζουνε συνεχεια στους 27 μπορει το ενα ειδος η και τα δυο να στρεσσαρονται.
για το ενα θα ειναι κρυο και για το αλλο πολυ ζεστο το νερο.

το ιδιο θα κανεις και για τις σκληροτητες και μετα θα ψαξεις να βρεις πληροφοριες για τη συμπεριφορα του καθε ειδους.

αν δυο ειδη θελουν το ιδιο νερο,δε σημαινει οτι μπορουν να ζησουν και μαζι σε ενυδρειο.
αλλο τι γινεται στο ποταμι στη φυση και αλλο στο ενυδρειο.
το κακο με τις σελιδες των προφιλ ειναι πως δεν εξηγουν στους νεους χομπιστες και πως να διαβαζουν τις πληροφοριες τους.
ετσι ο καθενας διαβαζει οτι τον βολευει αφου εχει αγνοια...
το ιδιο λαθος εκανα κιεγω οταν ξεκινησα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-12-16, 14:57
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Οκ κατάλαβα! Το θέμα τι να κάνω με αυτά που έχω τώρα..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-12-16, 14:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα?
συμπληρωσε τη ρημαδα τη φορμα με τα νουμερα για ολες τις μετρησεις σου μπας και βγαλουμε ακρη!

και κανε μετρησεις και στο νερο της βρυσης σου και γραψε τα νουμερα.

Φορμα
καντη copy paste εδω και συμπληρωσε τη.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-12-16, 15:01
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavguru Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ κατάλαβα! Το θέμα τι να κάνω με αυτά που έχω τώρα..
Δεν πειράζει φίλε, στην αρχή λογικό είναι να μπερδεύεσαι ναι να μην καταλαβαίνεις . Συμπλήρωσε την φορμα : http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=14298
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-12-16, 15:58
stavguru Ο χρήστης stavguru δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2016
Περιοχή: Mytilini
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

νερο της βρυσης GH 24 - 420ppm

Όταν κάνω το τεστ στο ενυδρείο μου βγάζει άλλα χρώματα

Προσπαθώ να συμπληρώσω την φόρμα άλλα GH τι να βάλω αφού το τεστ στο ενυδρείο γίνετε κίτρινο από την πρώτη σταγόνα.
Της βρύσης έγινε κόκκινο, καφέ και πράσινο όπως το λέει στο τεστ και είναι 24.
-------------------------
Το 20 λίτρα που έχω Guppy fry μου το βγάζει 6 – 105ppm GH
-------------------------
Αν και δεν πάει από κόκκινο σε καφέ και πράσινο, το μεγάλο ενυδρείο είναι γύρο στο 7-8 από κίτρινο σε πράσινο.
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 101 x 41 x 50
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1.5 μήνας
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Guppy από την αρχή, το Cory 22/12/16
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25.5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 4 Guppy, 7 Cardinal Tetra, 2 Cory Sterbain
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25.5
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 6-7 ημέρες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 26/12/16
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 3-4 φορές / Sera Vipan
11. ΦΙΛΤΡΟ : Bioflow 600
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.6
KH: 15
GH: 7-8
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 5-10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: API υγρά
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 Dropsy, 1 φαγωμένη ουρά (μπορεί να ήταν Fin rot)
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: Dropsy fish νορμάλ συμπεριφορά
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : ναι (dropsy)
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 19/12/16 (dropsy)
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: baktopur
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : Ναι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: οχι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavguru : 27-12-16 στις 15:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-12-16, 15:58
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stavguru Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω ήταν ότι παρήγγειλα 8 Cardinal Tetra online και τα στείλανε χωρίς Heat Pack στο καράβι κάτω. Η σακούλα ήταν παγωμένη και όλα νεκρά. Αφού ζέστανα την σακούλα, ζωντάνεψαν όλα άλλα μόνο 2 ζήσανε και είναι νορμάλ. Κινητικά και τρώνε. Αυτό ήταν πριν 10 ημέρες. Μήπως αυτά έχουν να κάνουν κάτι με τους υπολοίπους θανάτους…?
Ενδεχομένως να εχει παιξει τον ρολο του και αυτο...
Μπορει να ειχαν κατι τα καρντιναλ και με αυτα που τραβηξαν κατα τη μεταφορα, που οχι απλως στρεσαριστηκαν...αλλα βασανιστηκαν, να το ανεπτυξαν και να πηρε η μπαλα ολο το ενυδρειο μετα...
Ή μπορει και να μην ειχαν και τιποτα...να τα επαθαν ολα κατα τη μεταφορα και μετα...
Οταν λες ζεστανες τη σακουλα;;
Ποσο γρηγορα πεθαναν τα 6;

Υ.Γ. ποιος θεουλης σου εστειλε τροπικα ψαρια χωρις φελιζολ χειμωνιατικα;;;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-12-16, 16:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με μπερδευεις με τα χρωματα που γραφεις.
σαν να περιγραφεις ουρανιο τοξο ειναι

δεν εχουν σημασια τα χρωματα που βλεπεις να αλλαζουν.σημασια εχει το χρωμα που βλεπεις,ακριβως μολις ληξει ο χρονος αναμονης που ζηταει το τεστ.
ουτε νωριτερα ουτε αργοτερα.
αν το αφησεις μιση ωρα μπορει να σκουρηνει η να αλλαξει παλι.
δεν σε ενδιαφερει αυτο.
στα τεστ για σκληροτητες,μετραει ο αριθμος σταγονων που θα εχεις ριξει απτο υγρο,μεχρι τη στιγμη που το νερο στο φιαλιδιο αλλαξει εμφανως χρωμα.

ολα τα υγρα των τεστ που εχεις,θελουν πολυ καλο κουνημα πριν κανεις τη μετρηση.

αν μετρας 24gh στη βρυση,δεν εχει σημασια τι μετρας στο ενυδρειο.
με τοσο σκληρο νερο τα ξεχνας τα τετρα,κορυντορας κλπ.
βασικα και τα γκαπυ δεν νομιζω να την παλεψουνε σαυτο το νερο.
μαλον αφρικανικα πρεπει να βαλεις.

αν θελεις αλλα ψαρια θα πρεπει να παρεις αντιστροφη οσμωση.

το πιθανοτερο ειναι πως πηγαν απο στρες τα ψαρια η απο οσμωτικο σοκ αν βλεπεις μεγαλες διαφορες στις μετρησεις του ενυδρειου.
η και απτα δυο.
αν κανεις αλλαγες με νερο οτι ναναι,ειναι λογικο να ψοφησουν τα ψαρια.
επισης η θερμοκρασια σου ειναι πολυ χαμηλη για ολα τα ψαρια σου αν ειναι 25.5 στο ενυδρειο.

πως τις κανεις τις αλλαγες?
πως προσθετεις νερο στο ενυδρειο δηλαδη?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γιατί τα γκάπυ μου πεθαίνουν? mitsos1975 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 02-11-10 22:33
Γιατί πεθαίνουν τα γατόψαρά μου;;; John T Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 03-07-05 23:03
Τα ψαριά μου και αλλά…( πολλές φωτογραφίες!!) Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 5 29-08-04 20:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10980 seconds with 13 queries