Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-11, 08:37
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Δίσκων

Καταρχάς γεια σας και καλός σας βρήκα μιας και είμαι νέος στο forum.Θα μπω λοιπόν απευθείας στο θέμα, μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα πως θα ήθελα και εγώ να ασχοληθώ και να προσπαθήσω να ζευγαρώσω ένα ζευγαράκι δίσκους. Αφού διάβασα πάρα πολλά πάνω στο θέμα ξεκίνησα να προμηθεύομαι τα απαραίτητα προκειμένου να ξεκινήσω. Αγόρασα λοιπόν το ενυδρείο 120λ (σύμφωνα με τους περισσότερους χομπίστες και εκτροφείς είναι το κατάλληλο μέγεθος για αυτήν την δουλεία) πρόσεξα στο να είναι "ψηλό" αγόρασα εξωτερικό φίλτρο ,το κλασσικό σπονγκόφιλτρο με αέρα που έχω δει σε όλες τις δεξαμενές που είναι για αυτήν την δουλεία, αεραντλία, πλαστικό βαρέλι για προετοιμασία του νερού αλλαγών και έχω βάλει το ενυδρείο να δουλεύει εδώ και περίπου ένα μήνα για να στρώσει. Έχω ξανακρατήσει δίσκους και παλαιοτέρα αλλά όχι με αυτόν τον σκοπό και θα ήθελα την βοήθεια σας επάνω στο θέμα. Τι μου λείπει, τι πρέπει να προσέξω και αν γίνετε που μπορώ να βρω ένα ζευγάρι. Θα μου άρεσε ένα ζευγάρι blood pigeon blue ή red αλλά μάλλον λόγο χρώματος η αναπαραγωγή τους πρέπει να είναι ποιο δύσκολη από άλλα είδη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-11, 09:02
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Οι αναπαραγωγές των δίσκων, είναι το ίδιο εύκολες ή δύσκολες ότι χρώμα και να έχουν.

Δική μου άποψη, είναι ότι το ενυδρείο σου είναι λίγο μεγαλύτερο από ότι θα έπρεπε για αυτή τη δουλειά, αλλλά τέλος πάντων........

Να υποθέσω ότι προφανώς θα το έχεις εντελώς "γυμνό" το ενυδρίο......

Τι μετρήσεις έχουν τα νερά σου;;;;

Επίσης καλό θα ήταν να έβαφες τις πλευρές του ενυδρείου με κάποιο χρώμα ώστε τα μικρά να μπορούν να βρίσκουν τους γονείς τους ευκολότερα (ή κάλυψέ τες με κάποιο χαρτόνι.

Προφανώς υπολογίζεις να αγοράσεις έτοιμο ζευγάρι;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-05-11, 09:13
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Μην πω ψέματα δεν έχω κάνει καμιά απολύτως μέτρηση στο ενυδρείο μέχρι σήμερα μιας και είναι άδειο αν εξαιρέσεις τα 4 apple snail που έχω μέσα, το μόνο που κάνω είναι να του αλλάζω 10-15% του νερού ( νερό βρύσης ) κα8ε 4-5 μέρες. Ναι το ενυδρείο είναι γυμνό ( αν και θα προτιμούσα όχι αλλά με αυτά που έχω διαβάσει όλοι λένε πως είναι καλύτερο να μένει bare bottom).Επίσης δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να πάρω έτοιμο ζευγάρι η να προσπαθήσω να «βγάλω» ένα αγοράζοντας 5-6 δισκάκια. Έχω άλλη μια απορία ( θα γίνω πολύ πρίξας μέχρι να βεβαιωθώ πώς όλα γίνονται σωστά μιας και δεν θέλω να υποφέρει κάποιο ψαράκι, δείξτε λίγο κατανόηση) τι test πρέπει να αγοράσω και σε τι μορφή?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-05-11, 09:18
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Τεστ σε υγρή μορφή και όχι στικάκια.

Τουλάχιστον τα παρακάτω, εγώ τα θεωρώ απαραίτητα: ph, gh, kh, NO2, NO3, NH3NH4.........

Επίσης, πρέπει να έχεις χαμηλά το ph σου, οπότε το νερό βρύσης που λες, πρέπει να το ξανασκεφτείς.......

Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις όσμωση, τότε θα πρέπει να ετοιμάζεις το νερό σου με τύρφη για να χαμηλώνεις το Ph σου.......

ΠΡΙΝ κάνεις οποιαδήποτε κίνηση με ψαράκια, σιγουρέψου ότι έχεις σωστά νερά......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-05-11, 09:29
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου και ναι δεν έχω σκοπό να βιαστώ την Δευτέρα κιόλας θα αγοράσω τα test που μου είπες , όσο αναφορά την τύρφη την τοποθετώ στο φίλτρο ή στο βαρέλι προετοιμασίας νερού??? Έχω σκεφτεί και την Α/Ο σαν μια λύση αλλά κοστίζει ένα σκασμό λεφτά και σαν φοιτητής είναι λίγο δύσκολο να τα διαθέσω από τώρα αν και όπως το κόβω είναι αναγκαίο κακό και θα την αγοράσω κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-05-11, 09:41
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Κοίτα, δεν είναι και τόσο αναγκαίο........... εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ πάντα τύρφη........ να φανταστείς, είχα την όσμωση και τελικώς δεν την χρησιμοποίησα........ αν και πλέον δεν είανι και τόσο ακριβές οι συσκευές όσμωσης, ειδικά για τα λίτρα του ενυδρείου που θα χρησιμοποιήσεις.

Την τύρφη την βάζω στα φίλτρα μου..........

Αλλά βέβαια, θα πρέπει να βάζεις ΚΑΙ στο βαρέλι που προετοιμάζεις το νερό σου, ώστε να έχει την ίδια τιμή ph (ή τουλάχιστον περίπου ίδια) με το νερό του ενυδρείου όταν κάνεις τις αλλαγές σου.

Επίσης, ο σκασμός λεφτά που λες, δεν θα δοθούν για την όσμωση...... για να πάρεις ένα καλό ζευγάρι θα τα δώσεις..........

Τέλος, δεν χρειάζεται να ευχαριστείς.......... για την τρέλλα μας μιλάμε έτσι κι αλλιώς........

Υ.Γ. Να πάρεις τα τεστ, και να μετρήσεις.......... το θέμα των μετρήσεων, δεν έχει να κάνει μόνο με τα ψάρια που μπορεί να έχει το ενυδρείο........ έχει να κάνει (τουλάχιστον στην αρχή) με το στρώσιμο των φίλτρων σου και τον κύκλο του αζώτου.........
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-05-11, 09:49
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Κοίτα για το ζευγάρι που λες δεν έχω ιδέα πόσο πάει ένα καλό ζευγάρι αν και ξέρω πώς μπορεί να αγγίξει πολύ μεγάλα ποσά αλλά ο κύριος λόγος που σκέπτομαι το έτοιμο είναι πώς φοβάμαι μην δεν καταφέρω να βγάλω ένα δικό μου, αν το βγάλω δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρω να το κάνω να γεννήσει ( σε σχέση με ένα ζευγάρι που έχει ήδη γεννήσει ) και επίσης αν πάρω πολλά μικρά δισκάκια τι θα τα κάνω μόλις έχω ζευγάρι ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-05-11, 09:57
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ανάλογα το ζευγάρι που θα πάρεις..............

Για τα λίτρα που λες, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να πάρεις μπόλικους δίσκους να τους μεγαλώσεις, να βγει ζευγάρι κλπ κλπ κλπ.........

Απλώς θα πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι θα τα σκάσεις...........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-05-11, 10:07
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Κοίτα να δεις που φτάσαμε, και να σκεφτείς πως ο πατέρας μου οταν είμουν πιτσιρικάς δούλευε σε ενυδρειάδικο και έκανε και εισαγωγή δισκους αλλά τότε δεν είχα δήξει το παραμικρό ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-05-11, 10:12
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Ε, όλο και κάποιους γνωστούς μπορεί να έχει.............

Αλλά καλά να πάθεις αφού δεν σε ένοιαζε τότε............
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-05-11, 10:15
StefanosS Ο χρήστης StefanosS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2011
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Μια τελευταία ερώτηση όσο αναφορά τον εξοπλισμό χρειάζομαι λάμπα UV?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-05-11, 10:22
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Προσωπικά, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου...........
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-05-11, 22:19
Το avatar του χρήστη djpanosg13
djpanosg13 Ο χρήστης djpanosg13 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-03-2010
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Εγω παντως την εβαλα προληπτηκα και γενικα με καλο ταισμα αλλαγες νερου καθε 3-4 μερες το 30% δεν ειχα απωλειες
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-05-11, 22:45
Το avatar του χρήστη pavlos15
pavlos15 Ο χρήστης pavlos15 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Η μονη ενσταση μου σε αυτα που ειπωθηκαν ειναι οτι οντως εχει σημασια το χρωμα IMO. οσο πιο ανοιχτα ειναι τα χρωματα τοσο πιο δυσκολα κολλαν τα μικρα στους γονεις, ιδιαιτερα αν το ενυδρειο εχει και μαυρα σημεια..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-05-11, 11:47
Το avatar του χρήστη vaggels
vaggels Ο χρήστης vaggels δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-03-2011
Περιοχή: κερατεα
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μονη ενσταση μου σε αυτα που ειπωθηκαν ειναι οτι οντως εχει σημασια το χρωμα IMO. οσο πιο ανοιχτα ειναι τα χρωματα τοσο πιο δυσκολα κολλαν τα μικρα στους γονεις, ιδιαιτερα αν το ενυδρειο εχει και μαυρα σημεια..
σωστος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναπαραγωγή Bee Τσιόνογλου Σταύρος Γαρίδες του γένους Caridina 5 20-05-10 12:16
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Μάχες δίσκων ... Noni Δίσκοι 3 18-04-07 16:53
Φαγητό δίσκων Noni Δίσκοι 12 18-04-07 09:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04867 seconds with 13 queries