Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 31-08-10, 23:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν η λίμνη σου καθαρίσει με 1 air diffuser εγώ δηλώνω δημόσια ότι κλίνω την λίμνη μου. Αν βάλεις 5-6 μπορεί.

Λιπών άκου γιατί βαρέθηκα να ακούω διάφορα.

Η λίμνη σου θέλει τουλάχιστον 30 χιλιάδες λίτρα κυκλοφορία νερού.
Μην αντλείς το νερό από το βαθύτερο σημείο της λίμνης ….την γλύτωσες μια φορά αφού είχες μικρά ΚΟΙ.
Σφουγγάρια να τα βάλεις στον κάλαθο των σκουπιδιών!.(για πέταμα)
Αν σου περισσεύουν χρήματα πάρε ένα Nexus 210 η αν σου περισσεύουν περισσότερα πάρε ένα Nexus 310
Κάνε υπερχείλιση και αν μπορείς συνδύασε την με το να τραβάς νερό και από το μέσω της στάθμης του νερού. Από το μέσω της στάθμης του νερού θα έχεις συχνά μπουκώματα.
Αν δεν σου περισσεύουν πάρε τον μεγαλύτερο κουβά που μπορείς να βρεις φόρτωσε τον με βιολογικό υλικό Κ1 και βάλε από κάτω από αυτό μια βάνα για να μπορείς να το αδειάζεις εύκολα. Ένα ανακάτωμα με ένα ξύλο του υλικού αφού και ανοίγοντας την βάνα καθαρίζεις το φίλτρο σε 2 λεπτά. Εννοείτε ότι όλο το νερό της λίμνης θα περνάει από Κ1.

Η θολούρα είναι από το χώμα στης γλάστρες που ανακατεύουν τα ΚΟΙ. Βάλε ποιο μεγάλα χαλίκια από πάνω για να μην μπορούν τα ΚΟΙ να βάζουν την μούρη τους στο χώμα η κάνε ένα παρτέρι και βάλε μέσα τα φυτά σου και ξέχασε τα νούφαρα.
Αν δεν κάνεις κάτι με της γλάστρες όποιο εξοπλισμό και να βάλεις δεν πρόκειται να καθαρίσει ποτέ!

Το καθάρισμα του πυθμένα είναι όντος ένα πρόβλημα. Η ποιο οικονομική λύση είναι μια σκούπα βυθού και λίγος χρόνος από την ζωή σου.
Εντέξει Γιώργο, ακολούθησε τις οδηγίες του ειδικού. Εγώ να δείτε πόσο βαρέθηκα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 01-09-10, 09:05
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Κι εγώ σας βαρέθηκα με τα φίλτρα και την τεχνολογία! Μια γούρνα έχω χωρίς φίλτρα κυκλοφορίες, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ κι έχει νερό κρύσταλλο ... βρε παιδιά αν δεν χρονίσει η λίμνη να στρώσει ... να διαμορφώσει τον κύκλο της ... να φτιάξει το οικοσύστημά της, να γεμίσει φυτά, θολούρα και άλγη θα υπάρχει!
Στις μικ΄ρες και μεγάλες φυσικές λίμνες βλέπεται πάντα καθαρό νερό; Όλα είναι της φύσης κι η φύση έχει και το καθαρό και το θολό! Εκτός αν προσπαθήτε να βάλετε σε καλούπι την φύση ... δεν γίνεται!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 01-09-10, 10:29
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Εγώ θεωρώ ότι το πρόβλημα σου είναι η μεγάλη ροή του καταρράκτη που κάνει την λίμνη να δουλεύει σαν πλυντήριο. Σε συνδυασμό με το χώμα που έχει ο πυθμένας δημιουργεί την θολούρα.

Τα κοι σου είναι πολύ δύσκολο να σου ανακατέψουν σε τόσο βαθμό το νερό σου.

Υπολόγισε ότι τραβάς με τις αντλίες σου νερό από διαφορετικά σημεία της λίμνης χωρίς να μπορεί να ηρεμίσει ποτέ το νερό.

Βαλέ και ότι δεν έχεις δέντρα η ψηλά φυτά να σε προστατεύουν από των ήλιο.

Όσο για τις αντλίες αν δεν τις προφυλάξεις με κάποια κατασκευή προφιλτρου δεν τις βλέπω καθόλου καλά.

Δοκίμασε να βάλεις μια αντλία μονό να ρίχνει από των καταρράκτη με μικρή ορμή και μετά δες αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 01-09-10, 12:23
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ σας βαρέθηκα με τα φίλτρα και την τεχνολογία! Μια γούρνα έχω χωρίς φίλτρα κυκλοφορίες, χωρίς ΤΙΠΟΤΑ κι έχει νερό κρύσταλλο ... βρε παιδιά αν δεν χρονίσει η λίμνη να στρώσει ... να διαμορφώσει τον κύκλο της ... να φτιάξει το οικοσύστημά της, να γεμίσει φυτά, θολούρα και άλγη θα υπάρχει!
Στις μικ΄ρες και μεγάλες φυσικές λίμνες βλέπεται πάντα καθαρό νερό; Όλα είναι της φύσης κι η φύση έχει και το καθαρό και το θολό! Εκτός αν προσπαθήτε να βάλετε σε καλούπι την φύση ... δεν γίνεται!

Πολύ σωστά Λούση. Σκέψου όμως ότι ο Γιώργος βιάστηκε (όπως παθαίνουμε όλοι μας) να βάλει ψάρια στην λίμνη του. Αν την φόρτωνε με φυτά και έκλεινε και τα φίλτρα χωρίς ψάρια κρύσταλλο θα γινόταν. Σκέψου πόσα φυτά έχεις εσύ στην δικιά σου λίμνη σε αναλογία με τα λίτρα σου και υπολόγισε πόσα φυτά θέλει ο Γιώργος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θεωρώ ότι το πρόβλημα σου είναι η μεγάλη ροή του καταρράκτη που κάνει την λίμνη να δουλεύει σαν πλυντήριο. Σε συνδυασμό με το χώμα που έχει ο πυθμένας δημιουργεί την θολούρα.

Τα κοι σου είναι πολύ δύσκολο να σου ανακατέψουν σε τόσο βαθμό το νερό σου.

Υπολόγισε ότι τραβάς με τις αντλίες σου νερό από διαφορετικά σημεία της λίμνης χωρίς να μπορεί να ηρεμίσει ποτέ το νερό.

Βαλέ και ότι δεν έχεις δέντρα η ψηλά φυτά να σε προστατεύουν από των ήλιο.

Όσο για τις αντλίες αν δεν τις προφυλάξεις με κάποια κατασκευή προφιλτρου δεν τις βλέπω καθόλου καλά.

Δοκίμασε να βάλεις μια αντλία μονό να ρίχνει από των καταρράκτη με μικρή ορμή και μετά δες αν συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. Σε τέτοιο βαθμό.
Βασίλη το πρόβλημα που είχε εκτός από το τελευταίο είναι ότι το πρωί η λίμνη του ήταν καθαρή και μέχρι το μεσημέρι θόλωνε. Πού σίγουρα είναι θέμα χώματος που ανακατεύουν τα ψάρια.
Μου έτυχε να βρω και εγώ την λίμνη μου τόσο πολύ θολή, Βρήκα γλάστρα πεταγμένη στον βυθό που είχε αδειάσει το χώμα. 1 γλάστρα όταν πέσει στην λίμνη είναι ικανή να το κάνει αυτό.

Γιώργο κοίταξε μήπως έχεις καμιά γλάστρα πεταγμένη στον βυθό

Αν μειώσει την ροή για τώρα σίγουρα θα καθαρίσει ποιο εύκολα αλλά όλη η βρομιά θα μαζεύετε στον πάτο.
Συμφωνώ και για τις αντλίες πρέπει να προστατευτούν από τον ήλιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 01-09-10 στις 12:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 01-09-10, 19:50
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια Γιωργο!!!!!!!!!!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 01-09-10, 20:02
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

για σας
σήμερα μπήκα στον πειρασμό να αδειάσω την λίμνη γιατί βρήκα επιπλέοντα φυτά.
όταν την άδειασα βρήκα όλες τις γλάστρες άδειες από χώμα και γενικά άσχημη πολύ κατάσταση.Και πολύ λάσπη για αυτό τα φίλτρα δεν μπορούσαν να καθαρίσουν το νερό.
Σας βάζο φωτό να δείτε τα koi τι κάνουν όταν θέλουν.είχε δίκιο ο γιάννος για όλα.τώρα έβαλα χοντρά χαλίκια για να δούμε τι θα κάνουν τώρα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101099.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  69,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101100.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  121,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101101.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  69,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101102.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  79,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101103.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101104.jpg
Εμφανίσεις:  326
Μέγεθος:  71,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101105.jpg
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  161,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  010920101106.jpg
Εμφανίσεις:  309
Μέγεθος:  169,7 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 01-09-10, 20:38
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Εγώ πάλι βλέπω ότι οι γλάστρες που ήταν όντος γλάστρες είναι γεμάτες.
Ενώ σε αντίθεση αυτά που είναι τύπου γλάστρας που στην ουσία είναι πλέγμα με πολλές τρύπες μισό άδειες!!!!
Δε σε προβλημάτισε μήπως χάσανε το χώμα από τις τρύπες?

Όσο για την γλάστρα που έπεσε λες να την έριξαν τα ψαριά σου που είναι μια σταλιά?
Η μήπως την στήριξες κατά αυτών των τρόπο όπως αυτών στην φωτογραφία βάζοντας πέτρες για στηρίγματα.

Τι να πω μακάρι να έχεις δίκιο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  oti nane1.JPG
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  76,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 01-09-10, 20:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε σε προβλημάτισε μήπως χάσανε το χώμα από τις τρύπες?
Ναι το χαλίκι ώμος?
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 01-09-10, 20:58
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το χαλίκι ώμος?
Το χαλίκι το πετάξαν τα ψαριά.
Αλλά όχι να ρίξουν και την γλάστρα.
Αν δεις στην φωτογραφία που έβαλα παραπάνω εκτός από τις γλάστρες που έχουν στηρίγματα και οι άλλες 2 αριστερά, έχουν περίεργη κλίση.
Γενικά θεωρώ ότι και άλλες γλάστρες θα πέσουν στο νερό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 01-09-10, 21:06
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χαλίκι το πετάξαν τα ψαριά.
Αλλά όχι να ρίξουν και την γλάστρα.
Αν δεις στην φωτογραφία που έβαλα παραπάνω εκτός από τις γλάστρες που έχουν στηρίγματα και οι άλλες 2 αριστερά, έχουν περίεργη κλίση.
Γενικά θεωρώ ότι και άλλες γλάστρες θα πέσουν στο νερό.
Όντος το στερέωμα δεν είναι καθόλου καλό. Αυτά τα προβλήματα είχα και εγώ μέχρι που έκανα το παρτέρι και ησύχασα.

Γιώργο μπορείς να φτιάξεις ένα παρτέρι ξεκινώντας από το δεύτερο σκαλοπάτι για να σου μείνει όλα το πλάτος του πρώτου.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 01-09-10, 21:13
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντος το στερέωμα δεν είναι καθόλου καλό. Αυτά τα προβλήματα είχα και εγώ μέχρι που έκανα το παρτέρι και ησύχασα.

Γιώργο μπορείς να φτιάξεις ένα παρτέρι ξεκινώντας από το δεύτερο σκαλοπάτι για να σου μείνει όλα το πλάτος του πρώτου.
Θα συμφωνήσω με των Γιάννο.

Από την στιγμή που αποφάσισε να βάλει κοι μέσα στην λίμνη δεν έχει και τόση σημασία αν η γλάστρα έπεσε από μονή τις η την έριξαν τα κοι. Μια και από του χρόνου τα κοι στανταρ θα τις ρίχνουν.

Γλάστρες μικρές σε μέγεθος μέσα σε λίμνη με κοι = πτώση.
Οπότε Γιώργο άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα για το που θα κανείς παρτέρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 01-09-10, 21:16
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με των Γιάννο.

Από την στιγμή που αποφάσισε να βάλει κοι μέσα στην λίμνη δεν έχει και τόση σημασία αν η γλάστρα έπεσε από μονή τις η την έριξαν τα κοι. Μια και από του χρόνου τα κοι στανταρ θα τις ρίχνουν.

Γλάστρες μικρές σε μέγεθος μέσα σε λίμνη με κοι = πτώση.
Οπότε Γιώργο άρχισε να σκέφτεσαι την ιδέα για το που θα κανείς παρτέρια

Και μεγάλες να είναι η γλάστρες αν έχεις μέσα πάπυρο η κάποιο φυτό που ψηλώνει με τον αέρα πάλη θα πέφτουν!
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 01-09-10, 21:52
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Γιωργο οσο την αδειάζεις και την ξαναγεμίζεις τη λιμνη σου δεν γίνεται δουλεια . Πρεπει να την αφησεις να κανει το κυκλο της και να βρει τη βιολογική ισορροπία .

Δεν ξερω αν το διαβασες ή αν σου το ειπε καποιος αλλος αλλα ολες οι νεες λιμνες ειδικα αυτες που γεμιζουν το καλοκαιρι για ενα διάστημα ειναι ολοπρασινες (από την αιωρούμενη αλγη)ωσότου ισορροπήσει το σύστημα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας
σήμερα μπήκα στον πειρασμό να αδειάσω την λίμνη γιατί βρήκα επιπλέοντα φυτά.
όταν την άδειασα βρήκα όλες τις γλάστρες άδειες από χώμα και γενικά άσχημη πολύ κατάσταση.Και πολύ λάσπη για αυτό τα φίλτρα δεν μπορούσαν να καθαρίσουν το νερό.
Σας βάζο φωτό να δείτε τα koi τι κάνουν όταν θέλουν.είχε δίκιο ο γιάννος για όλα.τώρα έβαλα χοντρά χαλίκια για να δούμε τι θα κάνουν τώρα?

Γιωργο εμενα επεσε πιο πολυ χωμα απο το δικο σου .Γεμισα αλγη και μετα απο καλο καθαρισμα φιλτρου και τακτοποιηση των γλαστρων μπορουσα (υστερα απο λιγες μερες) να ξαναδω το πατο της λιμνης μου που φτανει περιπου στο μετρο.

Δεν χρειαζοταν η αλλαγη ολου του νερου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 01-09-10 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 03-09-10, 14:51
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

πριν μια εβδομαδα εφτιαξα παρτερια και εριξα χωμα σιγα σιγα χωρις να εχω αδειασει το νερο
ε απο τοτε δεν εχω δει ασπρη μερα μονο πρασινη θολουρα
με διαδοχικα καθαρισματα των σφουγγαριων απο χτες κατι παει να γινει
μην στεναχωριεσαι τοσο κανε υπομονη
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 03-09-10, 16:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από themosb Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν μια εβδομαδα εφτιαξα παρτερια και εριξα χωμα σιγα σιγα χωρις να εχω αδειασει το νερο
ε απο τοτε δεν εχω δει ασπρη μερα μονο πρασινη θολουρα
με διαδοχικα καθαρισματα των σφουγγαριων απο χτες κατι παει να γινει
μην στεναχωριεσαι τοσο κανε υπομονη
Το χώμα θέλει αρκετό καιρό για να σταματήσει να θολώνει την λίμνη. Σημαντικό είναι η ροή του νερού στα σημεία που υπάρχει χώμα να είναι ελάχιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 04-09-10, 01:11
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

για σας σήμερα παρήγγειλα eazy pond αεραντλία 70 και σκούπα βυθού για να δούμε.
και ποιος γνωρίζει αυτό το λουλούδι να μου pi αν κάνει για μέσα στην λίμνη να μπει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  030920101107.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  53,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  030920101108.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  49,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  030920101109.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  53,6 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 04-09-10, 03:34
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 Εμφάνιση μηνυμάτων
για σας σήμερα παρήγγειλα eazy pond αεραντλία 70 και σκούπα βυθού για να δούμε.
και ποιος γνωρίζει αυτό το λουλούδι να μου pi αν κάνει για μέσα στην λίμνη να μπει?
Πολύ καλή επιλογή το φίλτρο. Για τώρα που έχεις λίγα και μικρά ψάρια θα σε καλύψει. Στην συνέχεια θα χρειαστείς άλλο 1.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 04-09-10, 08:36
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Γιώργο αυτό το λουλούδι που βλέπω είναι κάνα, αν δεν με γελούν τα ματάκια μου.
Μέχρι σήμερα δεν είδα να υπάρχει στο νερό. Αγαπάει το υγρό έδαφος. Δεν παίρνω κι όρκο αλλά νομίζω σε μια γλάστρα που θα ακουμπάει μόνο ο πάτος της στο νερό θα πάει μια χαρά. Για βύθισμα ... δεν νομίζω!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 04-09-10, 10:19
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αν μπορεσεις να βγαλεις ακομα μια φωτο κοντα στο ανθος θα ηταν καλυτερα . Παιζει οπως ειπε η Λουση να ειναι καννα .

Λουση εχει μεγαλη ποικιλια με καννες που ειναι ιδανικες για λιμνες .Ειδα μερικα ειδη μεσα σε λιμνη που ηταν εκπληκτικα και ειχαν εξωτικα ανθη !Εκεινες που πουλουν στα φυτωρια συνηθως δεν ειναι του νερου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 04-09-10, 10:24
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Δεν το ήξερα αλλά καλά το υποψιάστικα! Από τα δικά μου όσα είναι σε υγρό έδαφος μεγάλωσαν και σε πιο ξηρά μέρη έμειναν νάνοι χωρίς να ανθίσουν.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 04-09-10, 10:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το ήξερα αλλά καλά το υποψιάστικα! Από τα δικά μου όσα είναι σε υγρό έδαφος μεγάλωσαν και σε πιο ξηρά μέρη έμειναν νάνοι χωρίς να ανθίσουν.
Κανε ενα τσεκ γιατι ισως ειναι απο τα ειδη που μπορουν να μπουν στο νερο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 04-09-10, 14:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιώργο, απλά σου γράφω για να σε προλάβω.

Ένα eazypod δεν θα σε καλύψει με κανένα τρόπο. Η λίμνη των 18,000 τόσων λίτρων με κοι, φυτά, χώμα, ηλιακή ακτινοβολία είναι πέραν από τις δυνατότητες του συγκεκριμένου φίλτρου και στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιηθεί με την μέθοδο της βαρύτητας. Ούτε ακόμα ένα δεν θα σε βολέψει, γιατί η οργανική ύλη που θα παράγει η λίμνη σου θα είναι και πάλι υπερβολική.

Κάνοντας μια λίμνη τόσο μεγάλη, (είχα στην σκέψη μου κάτι ανάλογο στο παρελθόν) πρέπει να σκέφτεσαι επίσης μεγάλα πράγματα για την μηχανική της υποστήριξη.

Η λίμνη σου απαιτεί (έστω και τώρα) εξωτερικό bottom drain, επαρκή κάλυψη οξυγόνου, αλλά και ένα τέρας UV. Από αντλία είσαι εντάξει και δεν χρειάζεσαι 30,000 κυκλοφορία. Η κυκλοφορία πρέπει να είναι ανάλογη των λίτρων σου και ανάλογη του φίλτρου που χρησιμοποιείς....
και τα λίτρα σε μεταφέρουν αυτομάτως στο φίλτρο Nexus 310, αλλά και πάλι λόγο της μεγάλης οργανικής ύλης θα χρειαστείς και προφίλτρανση cetus sieve.

Γιώργο, όλα τα πιο πάνω έχουν αναφερθεί, απλά γιατί με έχεις ρωτήσει στο τηλέφωνο. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αποτέλεσμα που ζητάς θα έρθει μόνο με την τεχνολογία και όχι από τα φυτά, λόγω του μεγέθους της λίμνης σου και της θέσης που είναι φτιαγμένη.

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές:
1. Ακούς τους πιο πάνω φίλους και πας σε μια λίμνη φυσική με φυτά χωρίς να ενοχλεί η ύπαρξη άλγης και σκόνης στο νερό, με πολύ λίγα λεφτά ή
2. Επενδύεις αρκετά, ώστε να έχεις νερό κρύσταλλο.

Για εμένα, λίμνη των 12,500 λίτρων έχω ήδη τοποθετήσει 2 easypods και ένα diy moving bed, με μόνο 10-12 ψάρια και χωρίς την άμεση επιβάρυνση των φυτών, παρά μόνο σε πλαϊνή άλλη λίμνη 2000 λίτρων με υπερχύλιση στην μεγάλη. Ο χώρος μου εννοείται ότι είναι σκιερός.

Όπως και να το κάνουμε, τα nishikigoi παράγουν πολλούς ρύπους στο περιβάλλον τους και μεγαλώνοντας θα αυξάνονται συνεχώς.

Σου ξαναλέω ότι τα υλικά που έχεις παραγγείλει δεν θα σε καλύψουν, στο άμεσο μέλλον θα το δεις και θα αναγκαστείς να προσθέσεις κι άλλα!!!

Αναφέρω τα πιο πάνω, γιατί έχω μιλήσει με τον ίδιο και μου έχει εξηγήσει τι θέλει από τη λίμνη του.
Εύχομαι να μην δεχτώ και πάλι κατεγισμό διασταυρωμένων πυρών και πάλι. Ότι είπα εδώ είναι προσωπική γνώμη.

Πόσα έχεις αγοράσει τη σκούπα βυθού Γιώργο?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 04-09-10, 16:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, απλά σου γράφω για να σε προλάβω.

Ένα eazypod δεν θα σε καλύψει με κανένα τρόπο. Η λίμνη των 18,000 τόσων λίτρων με κοι, φυτά, χώμα, ηλιακή ακτινοβολία είναι πέραν από τις δυνατότητες του συγκεκριμένου φίλτρου και στην περίπτωση που δεν θα χρησιμοποιηθεί με την μέθοδο της βαρύτητας. Ούτε ακόμα ένα δεν θα σε βολέψει, γιατί η οργανική ύλη που θα παράγει η λίμνη σου θα είναι και πάλι υπερβολική.

Κάνοντας μια λίμνη τόσο μεγάλη, (είχα στην σκέψη μου κάτι ανάλογο στο παρελθόν) πρέπει να σκέφτεσαι επίσης μεγάλα πράγματα για την μηχανική της υποστήριξη.

Η λίμνη σου απαιτεί (έστω και τώρα) εξωτερικό bottom drain, επαρκή κάλυψη οξυγόνου, αλλά και ένα τέρας UV. Από αντλία είσαι εντάξει και δεν χρειάζεσαι 30,000 κυκλοφορία. Η κυκλοφορία πρέπει να είναι ανάλογη των λίτρων σου και ανάλογη του φίλτρου που χρησιμοποιείς....
και τα λίτρα σε μεταφέρουν αυτομάτως στο φίλτρο Nexus 310, αλλά και πάλι λόγο της μεγάλης οργανικής ύλης θα χρειαστείς και προφίλτρανση cetus sieve.

Γιώργο, όλα τα πιο πάνω έχουν αναφερθεί, απλά γιατί με έχεις ρωτήσει στο τηλέφωνο. Μπορώ με σιγουριά να σου πω ότι το αποτέλεσμα που ζητάς θα έρθει μόνο με την τεχνολογία και όχι από τα φυτά, λόγω του μεγέθους της λίμνης σου και της θέσης που είναι φτιαγμένη.

Έχεις λοιπόν δύο επιλογές:
1. Ακούς τους πιο πάνω φίλους και πας σε μια λίμνη φυσική με φυτά χωρίς να ενοχλεί η ύπαρξη άλγης και σκόνης στο νερό, με πολύ λίγα λεφτά ή
2. Επενδύεις αρκετά, ώστε να έχεις νερό κρύσταλλο.

Για εμένα, λίμνη των 12,500 λίτρων έχω ήδη τοποθετήσει 2 easypods και ένα diy moving bed, με μόνο 10-12 ψάρια και χωρίς την άμεση επιβάρυνση των φυτών, παρά μόνο σε πλαϊνή άλλη λίμνη 2000 λίτρων με υπερχύλιση στην μεγάλη. Ο χώρος μου εννοείται ότι είναι σκιερός.

Όπως και να το κάνουμε, τα nishikigoi παράγουν πολλούς ρύπους στο περιβάλλον τους και μεγαλώνοντας θα αυξάνονται συνεχώς.

Σου ξαναλέω ότι τα υλικά που έχεις παραγγείλει δεν θα σε καλύψουν, στο άμεσο μέλλον θα το δεις και θα αναγκαστείς να προσθέσεις κι άλλα!!!

Αναφέρω τα πιο πάνω, γιατί έχω μιλήσει με τον ίδιο και μου έχει εξηγήσει τι θέλει από τη λίμνη του.
Εύχομαι να μην δεχτώ και πάλι κατεγισμό διασταυρωμένων πυρών και πάλι. Ότι είπα εδώ είναι προσωπική γνώμη.

Πόσα έχεις αγοράσει τη σκούπα βυθού Γιώργο?
Βασίλη δεν διαφωνούμε σε πολλά τελικά. Η γνώμη του όποιου δήποτε πάντοτε είναι σεβαστή και συζητήσιμη. Αν πρόσεξες ποιο πάνω είπα ότι προς το παρόν με τα ψάρια που έχει τώρα θα είναι οκ. Έχω αναφέρει ότι θα χρειαστεί περισσότερο εξοπλισμό όταν τα ψάρια του μεγαλώσουν η προσθέσει περισσότερα. Η οξυγόνωση του νερού επιτυγχάνετε από τον καταρράκτη του που είναι ψιλός και έχει αρκετά σκαλοπάτια.
Το bottom drain κάνει ακριβός την ίδια δουλειά με μια αντλία του τραβάει νερό από τον πάτο της λίμνης η από έναν σωλήνα που είναι συνδεδεμένος με μια αντλία.
Θεωρώ ότι ο συνδυασμός άντλησης νερού προς τα φίλτρα από πάνω και από κάτω είναι η καλύτερη λύση.

Αυτό που πρέπει να έχει πάντα στον νου του ο χομπήστας είναι ότι ξεκινώντας μια λίμνη χρειάζεται χρόνος για να ισορροπήσει το όλο σύστημα …… χρειάζεται υπομονή.
Το σύστημα πρέπει να δουλέψει με την (ησυχία του) για αρκετό καιρό, χωρίς να επεμβαίνουμε καθόλου. Το μόνο που χρειάζεται είναι ο καθαρισμός του φίλτρου.
Εσωτερικά δεν κάνουμε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 04-09-10, 18:04
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=yiannossavva;476935]Βασίλη δεν διαφωνούμε σε πολλά τελικά.QUOTE]


__________________
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 05-09-10, 12:42
Το avatar του χρήστη themosb
themosb Ο χρήστης themosb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: naxos
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο αυτό το λουλούδι που βλέπω είναι κάνα, αν δεν με γελούν τα ματάκια μου.
Μέχρι σήμερα δεν είδα να υπάρχει στο νερό. Αγαπάει το υγρό έδαφος. Δεν παίρνω κι όρκο αλλά νομίζω σε μια γλάστρα που θα ακουμπάει μόνο ο πάτος της στο νερό θα πάει μια χαρά. Για βύθισμα ... δεν νομίζω!

εχω κανα στη λιμνη που βρηκα στις οχθες ρυακιου και παει μια χαρα βυθισμενη το νερο σκεπαζει την επιφανεια 2-3 εκατοστα
στην αρχη βεβαια νιμιζα οτι θα σαπισει αλλα σιγα σιγα προσαρμοστηκε

φωτο εδω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....155#post477155
__________________
KEEP SWIMMING

ΠΩΛΕΙΤΑΙ liner 7x5.5 ΑΘΙΚΤΟ


Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 17-09-10, 19:34
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

για σας
σήμερα πήρα τα πράγματα για την λίμνη μου σκούπα, αέρας, easy pond.
πως τα συνδέω βάζο φωτό αν μπορεί κάπης ας μου υπόδειξη.
1 εισαγωγή
2 εξαγωγή
3 αποστράγγιση καθαρισμός
4 αέρας
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02022.jpg
Εμφανίσεις:  430
Μέγεθος:  87,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02026.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  54,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02027.jpg
Εμφανίσεις:  456
Μέγεθος:  60,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02029.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  65,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02030.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  50,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02032.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  58,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02033.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02034.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02035.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02037.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  52,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02038.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  52,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02039.jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  58,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02042.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  55,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02044.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  44,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02045.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  71,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02048.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  82,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC02047.jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  25,6 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 28-09-10, 19:36
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΣΑΣ εάν ξέρει κάποιος αυτά τα φυτά αν μπαίνουν σε λίμνη να μου το pi να τα βάλω.
και 2 koi από κάποιο φίλο μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101140(1).jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  75,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101140.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  75,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101141(1).jpg
Εμφανίσεις:  231
Μέγεθος:  76,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101142(1).jpg
Εμφανίσεις:  251
Μέγεθος:  33,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101143(1).jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  38,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101144(1).jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  85,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101145(1).jpg
Εμφανίσεις:  277
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101146(1).jpg
Εμφανίσεις:  280
Μέγεθος:  55,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101151(1).jpg
Εμφανίσεις:  273
Μέγεθος:  36,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  280920101151.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  36,8 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 28-09-10, 20:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιώργο, στις πρώτες φώτο είναι canna. Υπάρχουν είδη που τοποθετούνται στο νερό, υπάρχουν άλλα που υπολογίζονται στα φυτά όχθης. Όλα όμως τα φυτά αυτά αγαπούν ιδιαίτερα την υγρασία. Θα σου πρώτεινα να τα κρατησεις γύρω από τη λίμνη και μόνο κάποια εκατοστά να βρίσκονται οι ρίζες στο νερό.

Στην επόμενη φωτογραφία, το φυτό είναι μια λαττάνα, δεν είναι του νερού.

Τί έχεις κάνει με τα φίλτρα σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 28-09-10, 20:25
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

βασίλη για σου έβαλα το eazy pond και το άλλο που είχα με τα σφουγγάρια και το άλλο που είχα φτιάξει μονος και τα γέμισα με k1 100 λίτρα πάει πολύ καλά μέχρι στιγμής έχει "καθαρησι" είναι "καθρεφτις" το νερό και μια ακόμα λάμπα 70 wat
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 03-10-10, 20:38
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

σημερα εβγαλα αυτεσ τις φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0017.JPG
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  36,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0020.JPG
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  35,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0021.JPG
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  32,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0022.JPG
Εμφανίσεις:  256
Μέγεθος:  50,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0023.JPG
Εμφανίσεις:  244
Μέγεθος:  28,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0024.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  25,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0025.JPG
Εμφανίσεις:  237
Μέγεθος:  23,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0027.JPG
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  27,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0028.JPG
Εμφανίσεις:  240
Μέγεθος:  25,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0030.JPG
Εμφανίσεις:  217
Μέγεθος:  24,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0033.JPG
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  36,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0035.JPG
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  36,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0041.JPG
Εμφανίσεις:  247
Μέγεθος:  30,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0043.JPG
Εμφανίσεις:  221
Μέγεθος:  51,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0046.JPG
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0049.JPG
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  29,1 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεα Λιμνη MIXALIS CYPRUS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 181 07-10-11 20:51
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14465 seconds with 14 queries