Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-04, 17:58
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή ζητείται θηλυκό για αναπαραγωγή

έχω έναν plakat(με κοντή ουρά) μονομάχο τον οποίο ήθελα να ζευγαρώσω.έτσι πήρα 2 θηλυκά τα οποία εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι είναι πολύ μικρά για τον αρσενικό μου.τώρα σκέφτομαι να ζευγαρώσω αυτά τα θηλυκά μ'ένα μικρότερο μονομάχο που έχω,αλλά θα ήθελα να ζευγαρώσω και τον κοντοπτέρυγο μιας και τέτοιοι μονομάχοι δεν πολύκυκλοφορούν στην αγορά.όποιος έχει θηλυκιά όχι πολύ μικρή(κατα προτίμηση μπλε ή κόκκινη για να καθαρίσουν τα γονίδια),ελεύθερο ενυδρείο και ενδιαφέρεται ας μου στείλει πμ.

φωτό του μονομάχου http://groups.msn.com/AdvancedBettas...o&PhotoID=9186
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-05, 00:01
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

εγω θα ελεγα να αφησεις τα θυληκα να μεγαλωσουν και αλλο , και μετα να ξαναδοκιμασεις , δεν πρεπει να ειναι ετοιμες ακομα για ζευγαρωμα...(απο θεμα ηλικιας))

και να ξεκαθαρισουμε και κατι αλλο..
plakat σημαινει << ψαρι που δαγκωνει >> στην γλωσσα τις ταιλανδης..
PLA= ψαρι
ΚΑΤ= δαγκωνει

οποτε καλυτερα χρησιμοποιησε την εκφραση SHORT FIN BETTA.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-01-05, 01:16
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξέρω τι σημαίνει αυτή η λέξη και από ποια γλώσσα προέρχεται,απλά έχει καθιερωθεί να χρησιμοποιείται όταν αναφερόμαστε σε μονομάχους με κοντή ουρά.σ'όλα τα sites και internet stock shops εκτροφέων που'χω κοιτάξει(τόσο Ασίας όσο και Αμερικής)οι μονομάχοι αυτοί αναφέρονται ως plakats.βασικά νομίζω ότι έτσι παίζουμε με τις λέξεις,αφού μιλάμε για το ίδιο πράγμα και μπορεί ο ένας να καταλάβει τι εννοεί ο άλλος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-05, 01:35
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

δυστηχως εχει επικρατησει στα ξενα site αυτη η ονομασια.
κατα την προσωπικη μου αποψη κακος βεβαια, γιατι σε αρκετα βιβλια κατι τετοιο δεν υπαρχει.... αλλα δεν βγαζουμε ακρη βεβαια με να το συζηταμε....απο την στιγμη που ανα τον κοσμο το μονο θεμα με αυτα τα ψαρια ειναι πως θα βγαλουμε ενα πορτοκαλο-μπλε ΒΕΤΤΑ και πως θα κανουν κατι αναλογους ηλιθιους διαγωνισμους...(( του στυλ το δικο μου ειναι καλυτερο)) . με την ιδια ευκολια περνουμε και την γλωσσα τις ΤΑΥΛΑΝΔΗΣ καιτην προσαρμοζουμε στα μετρα μας...
και μολις τους ρωτησεις ...ρε παιδια τι σημαινει PLA KAT PAR η" Pla kat thung ... Σε κοιταζουν με το στομα ανοχτο.....
ΤΕΛΟΣ παντων
αστο καλυτερα/.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-01-05, 16:21
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

έχεις δίκιο.αυτό είναι το μόνο που τους ενδιαφέρει.πολλές φορές έχω φρικάρει διαβάζοντας ότι μόλις κάποιο ψαράκι εμφανίσει κάποιο χαρακτηριστικό πέραν του επιθυμητού ή "ατέλεια" γίνεται πολύ εύκολα και χωρίς καθόλου τύψεις τροφή για όσκαρ.απαράδεκτο.επίσης κάτι το οποίο δε θα μπορούσα ποτέ να κάνω εγώ είναι να δίνω τα πιο αδύναμα μωρά στα όσκαρ για να μειωθεί ο αριθμός τους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-01-05, 23:43
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

και συνεχιζω απο εκει που σταματησες................
ΠΟΙΟΣ ο λογος λοιπον που θα πρεπει να ακοληθησουμε και εμεις την τακτικη που θελουν οι φιλοιμας (( οι αμερικανοι)) ντε και καλα???την στιγμη που αυτοι εχουν καταντησει τα ΒΕΤΤΑ λες και ειναι σκυλακια επειδειξεων??? και το ιδιο το Ι.B.C που ειναι και αυτο αμερικανικο κατα τυχη εχει την ιδια φιλοσοφια........
στο τελος τελος βρε αδελφε οσο πισω και αν ειμαστε οσο αφορα το ΗΟΒΒΥ υπηρξαν ανθρωποι στην Ελλαδα το ετος 1974 που εκανα εκτροφη Βarbus!!!!!!
ετσι και αλλιως το πρωτο ΒΕΤΤΑ που εμφανιστηκε ειναι το ΒΕΤΤΑ PUGNAX (( 1850 kantor)) Aν και το 1839 ειχε γινει εκτροφη απο τον ΓΑΛΛΟ Jeunet, Kαι λιγο αργοτερα ((1893 απο τους γερμανους))....
και οταν πηγε στην αμερικη ((1912) ενα ΒΕΤΤΑ ΑΡΧΙΣΑΝ οι επιλεκτικες εκτροφες....με το γνωστο σημερινο αποτελεσμα.....
ΑΥΤΑ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03814 seconds with 12 queries