Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-15, 21:43
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή Κυπριακο μεσογειακο

ειμαι απο κθπρο και θα κανω ενα μεσογειακο με ασπονδυλα και ζβ θέλω προτασεις για φωτισμο γιατι θα βαλω ανεμωνη ντοματα θελω να αναπτθσωνε φθκια για τα σαλιγκαρια αλλα να μην εινε τοσο εντονος για να μην ενοχλει την ανεμωνη θελω οπωσδηποτε μπλε χρωμα μεασπρο αλλα δεν ξερω ακριβω τινα παρω
υγ το ενυδρειο εινε 21 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-15, 21:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καταρχήν...Κ Α Λ Ω Σ Μ Α Σ Η Ρ Θ Ε Σ !!!!

Η συγκεκριμένη ανεμώνη που θες δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως.
Η πρόταση θα ήταν μια λάμπα στα 10.0000 Κ.
Εάν δεν έχει δική του λάμπα ή εγκατάσταση, το ενυδρείο υπάρχουν πολλές προτάσεις ακόμη και σε LED.

Από φύκη μην νομίζεις ότι μπορεί να ευδοκιμήσουν και πολύ εκτός από το κομμάντο την caulerpa.
Μπορεί επίσης να χρησιμοποιήσεις ερημίτες οι οποίοι κάνουν γενικώς καλό στο ενυδρείο καταναλώνοντας ότι περισεύει από όλους τους άλλους. Είναι καθαριστές γενικά. Βέβαια μην το παρακάνεις σε μέγεθος.
Μπορείς να κάνεις ένα μικρό διαμαντάκι πειραματιζόμενος στο ενυδρείο σου, πάντα σε λογικά πλαίσια...

Καλό θα ήταν να μας πεις μερικά χαρακτηριστικά του ενυδρείου σου......

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας .....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-03-15, 00:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλωσήρθες και από εμένα!!!
Εκτός από αυτά που σου είπε ο Guru Samian, να προσθέσω ότι η ντομάτα θα βρει μόνη της τον χώρο που της αρέσει, όποτε κάνω μετακινήσεις στο ενυδρείο μου, πάντα μετακινείται μετά μέχρι που κατασταλλάζει σε παρόμοια με πριν θέση...
Επίσης, όπως αναφέρθηκε, ΜΗΝ βάλεις μεγάλους ερημίτες γιατί φέρνουν πραγματικά τα πάνω κάτω... Δεν μπορείς να καταλάβεις τη δύναμη έχουν αυτά τα "μικρά" καβουράκια...
Αν και διατηρώ ένα σε παρόμοια λίτρα, θα σου πρότεινα αν μπορείς να πας σε λίγο περισσότερα λίτρα για δική σου ευκολία...
Επίσης, όντως πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο σου, καθώς και τι εξοπλισμό έχεις πάρει..
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-03-15, 16:02
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

σιγουρα θα βαλω μικρους ερημίτες και αν ολα πανε καλα θα πάρω και κανα δυο οφιουριους,φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M ειναι μια μπουκαλα 2λ κρεμαστη με σιποραξ ισως παρω και δευτερο φιλτρο η να κανο και algae scuber εξαρτατε απο τισ μετρησεις αλλαγες 8-10 λιτρα το μηνα
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-03-15, 20:21
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδω..
Σιποράξ και βιολογικό υλικό μή βάλεις στο φίλτρο, δεν χρειαζεται, η βιολογία αναπτύσσεται στο βράχο και όχι εκεί... Ο χώρος όμως του φίλτρου είναι ιδανικός για να τον τυλιξεις με σίτα από μέσα και με ένα ledάκι από πάνω να γίνει συγχρόνως και ένα ωραίο algae scrubber.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-03-15, 21:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τον japetus, αν και σε τόσα λίτρα λίγο υπερβολικά τα βλέπω όλα αυτά!! Στο λέω εγώ που σε 20άλιτρο είχα φτιάξει sump το οποίο είχε και ATS Συχνές αλλαγές και θα είσαι οκ!!
Αν έχεις καλό και αρκετό βράχο, καθώς και αρκετή ροή, δεν χρειάζεσαι φίλτρο με siporax!! Φαντάσου την επιφάνεια του siporax στο φίλτρο, στην οποία υπάρχει συνεχόμενη ροή νερού και την επιφάνεια του βράχου, στην οποία υπάρχει πάλι συνεχόμενη ροή νερού από ένα κυκλοφορητή που θα έχεις μέσα... είναι το ίδιο πράγμα πρακτικά... ίδια δουλειά στην φιλοξενία και ταϊσματάκι των πολύτιμων βακτηρίων μας...
Εγώ τάιζα αρκετά και έκανα αλλαγή 5 λίτρα την βδομάδα και τα νιτρικά μου ήταν χαμηλά... Από turf άλγη που σχηματίστηκε εσωτερικά στα σωληνάκια ενός φίλτρου που είχα, τα οποία φώτιζαν τα φώτα, έπεφτα συνεχώς κάτω από 5, και ένα μήνα να είχα καθυστερήσει να κάνω αλλαγή...
Αν πιάνουν τα χέρια σου και μπορείς να κάνεις το φίλτρο σου, ATS, κάνε το χωρίς να πολυβασανιστείς με ροή, watt φωτισμού κλπ... Θα σου εμφανιστεί η άλγη και θα κάνει και δουλειά..
Επίσης βάλε και ενεργό άνθρακα, θα δεις με την πάροδο του χρόνου, που το ενυδρείο σου θα ωριμάσει, οτι θα βοηθάει να παραμένει το νερό σου καθαρό και το ενυδρείο σου θα φαίνεται φωτεινό σαν την πρώτη μέρα... Αν δεν βάζεις άνθρακα και κοιτάξεις το νερό που αδειάζεις στην αλλαγή, σε ένα λευκό κουβά, θα διαπιστώσεις ότι το χρώμα του θα είναι από ελάχιστα έως αρκετά κιτρινωπό, το οποίο σου μειώνει και την φωτεινότητα του ενυδρείου σου, όσο καλές μετρήσεις και να έχεις... Το έχω παρατηρήσει αρκετές φορές όταν δεν έβαζα άνθρακα, να μειώνεται η φωτεινότητα του φωτιστικού και όταν έκανα αλλαγή ξαφνικά να αυξάνεται η φωτεινότητα... Μετά από μία μέρα πάλι τα ίδια... μέχρι που έβαλα ενεργό άνθρακα...
Βάλε ένα κυκλοφορητή 250-300l/h μέσα στο ενυδρείο σου (δεν έχω βρει τόσο μικρά wave makers αντίστοιχα), με κατεύθυνση ελαφρά προς τα πάνω που να σου δημιουργεί ανατάραξη στην επιφάνεια του νερου και θα είσαι εντάξεια πό θέμα οξυγόνωσης...
Τι εννοείς πόσο αντέχουν οι ανεμώνες έξω από το νερό??? Μήπως κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού, όπου υπάρχει πτώση της στάθμης του νερού??? Αν ναι, δεν έχεις πρόβλημα για λίγο χρονικό διάστημα μερικών λεπτών... πρτίμησε όμως να κάνεις αλλαγή νερού όταν η ντομάτα είναι κλειστή και όχι ανοιχτή...
Αν θες ρίξε και μια ματιά στο ενυδρειάκι μου, με το οποίο ξεκίνησα το χόμπυ και κάνει χαρούμενη πλέον την ανηψιά μου... έχει και μία ντομάτα μέσα που προτιμάς...
Καλή συνέχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-15, 16:21
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

οκ τοτε θα ζητησω εναν κυκλοφοριτη 250λ/ω sunsun αν βρω και algae scuber
για την ανεμωνη χρειαζετε οξυγονο η οχι δλδ αν την βαλω μεσα σε ενα κουβα θα χρειαστει αεραντλια?pvc για τον βραχο εινε αναγκεος?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-15, 21:30
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
σιγουρα θα βαλω μικρους ερημίτες OK
και αν ολα πανε καλα θα πάρω και κανα δυο οφιουριους Θα τους ταλαιπωρήσεις. ¶σε να στρώσει το ενυδρεί σου και μετά από καιρό μπορείς να βάλεις.
φιλτρο εχω κανει κατι που εμπνευστικα απο εδωhttps://www.youtube.com/watch?v=xRnmrNkWq6M ειναι μια μπουκαλα 2λ κρεμαστη με σιποραξ ισως παρω και δευτερο φιλτρο η να κανο και algae scuber. Στην αρχή να μην κάνεις τπτ. Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα. Όσο για το ATS (algae scruber) αυτό είναι πολύ νωρίς για να μπείς σε τέτοια κόλπα.
εξαρτατε απο τισ μετρησεις αλλαγες 8-10 λιτρα το μηνα Εδώ ίσως θα έπρεπε να επιμείνεις περισσότερο. Επειδή το σύστημά σου είναι μικρό οι αλλαγές έχουν άμεσο αντίκρυσμα στα ζωντανά που διατηρείς σε αυτό. Μικρές αλλαγές κάθε εβδομάδα περίπου 20% (άρα 4 - 5 λίτρα) είναι ιδανικές για να διατηρείς την υγεία και τα συστατικά που χρειάζεσαι στο σύστημά σου. Προσοσχή το καλοκαίρι με την εξάτμηση να αναπληρώνεις το νερό που τυχόν χάνεται για να μην έχεις προβλήματα αλατότητας.
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο? Καλό είναι να έχεις 1 σακουλάκι στο οποίο θα τις βάλεις με θαλασσινό νερό και αφού το κλείσεις - δέσεις να τις μετεφέρεις. Όπως με τα ψάρια που αγοράζεις από τα καταστήματα. Μην κάνεις πειράματα με τα ζωντανά που τυχόν συλλέγεις...έξω από το νερό..πόσο αντέχουν κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπωρείς και μετά να θέλεις να τα βάλεις σε ένα σύστημα που θα φροντίζεις προκειμένου να ζήσουν και να ευημερήσουν...
Ο κυκλοφορητής καλός φαίνεται. Σε τόσο μικρό σύστημα προχωράς και βλέπεις.
Για τον βράχο σου δεν χρειάζεται PVC κλπ. Κάνε μια ωραία διαμόρφωση και θα είσαι εντάξει. Τον βράχο φτιάξτον όσο ποιο άνετο και λειτουργικό μπορείς στο ενυδρείο και ταυτόχρονα να σου αρέσει η διαμόρφωσή του.

Καλή συνέχεια και ενημέρωνέ μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-15, 00:00
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σίποραξ είναι άλλη Σχολή στο θαλασσινό γιατί ενισχύει την βιολογία του βράχου χωρίς όμως τα αποτελέσματα που έχει ο ζωντανός βράχος. ¶στο καλύτερα είναι μεγάλη κουβέντα.
Σόρρυ για την σφήνα, αλλά τι εννοείς Samian με αυτό?? Εγώ υπέθεσα ότι θα έβαζε ζωντανό βράχο, γι' αυτό και τόνισα αν είναι αρκετός και καλής ποιότητας και πρότεινα να μην βάλει siporax!! Επίσης δεν σύγκρινα το siporax με τον βράχο, απλά για να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο συνήθως δεν βάζουμε siporax σε θαλασσινό ανέφερα τα περί επιφάνειας αποίκησης βακτηρίων...
Επίσης γενικά προτείνω να έχουν βιολογική φίλτρανση σε οσα θαλασσινά ο βράχος είναι νταμάρι...
Πρότεινα κάτι λάθος?? Γιατί λες οτι είναι μεγάλη κουβέντα??? Γιατί Samian, γιατί????

Επίσης στον φίλο μας, προτείνω να βάλει και κανένα σαλιγκαράκι, καθώς καθαρίζουν αρκετά και είναι ωραία να τα βλέπεις να κινούνται και να τρώνε στο τζάμι του ενυδρείου... Αρκεί να έχεις σωστό νεράκι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-03-15, 12:44
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ για την σφήνα, αλλά τι εννοείς Samian με αυτό?? Εγώ υπέθεσα ότι θα έβαζε ζωντανό βράχο, γι' αυτό και τόνισα αν είναι αρκετός και καλής ποιότητας και πρότεινα να μην βάλει siporax!! Επίσης δεν σύγκρινα το siporax με τον βράχο, απλά για να καταλάβει τον λόγο για τον οποίο συνήθως δεν βάζουμε siporax σε θαλασσινό ανέφερα τα περί επιφάνειας αποίκησης βακτηρίων...
Επίσης γενικά προτείνω να έχουν βιολογική φίλτρανση σε οσα θαλασσινά ο βράχος είναι νταμάρι...
Πρότεινα κάτι λάθος?? Γιατί λες οτι είναι μεγάλη κουβέντα??? Γιατί Samian, γιατί????

Επίσης στον φίλο μας, προτείνω να βάλει και κανένα σαλιγκαράκι, καθώς καθαρίζουν αρκετά και είναι ωραία να τα βλέπεις να κινούνται και να τρώνε στο τζάμι του ενυδρείου... Αρκεί να έχεις σωστό νεράκι...
ε νε οτι ασπονδυλο βρω θα βαλω ερημιτες,σαλιγκαρια,γαριδες,μυδια,στρειδια,οφιουρο υς,αχινους,αγουρι της θαλασσας ανβρω μικρο,πεταλιδες εχω ηδη,και καμια σαλιαρα και γυλο παντα σε λογικα μεγεθη εχω παρει κυκλοφοριτη resun sp-800 250l/h με ριθμιση ροης ρωτησα για sunsun αλλα μου ειπε οτι η προπελα του σπαει ευκολα φωτιστηκο ισως παρω
dennerle reef light 3:1
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τον βράχο σου δεν χρειάζεται PVC κλπ.
ε τοτε γιατι λενε οτι χρειαζετε?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pana : 25-03-15 στις 12:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-03-15, 19:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εεεεεεεεεεεεεεεε..... ηρέμησεεεεε
Αν βάλεις όλα αυτά, σου προτείνω να ανεβάσεις και την θερμοκρασία σε σημείο βρασμού.. και να κάνεις ένα ωραιότατο τσιμπουσάκι...
Μήν βάλεις τόσα πολλά σε τόσο μικρό χώρο!!!
Ακόμα και ένα σαλιγκάρι που μπορεί να σου φαίνεται τίποτα, δεν φαντάζεσαι τι ζημιά μπορεί να σου κάνει αν ψοφήσει σε τόσο λίγα λίτρα... Από μυρωδιά δεν το συζητάω... Και καλά να το δεις ανάποδα και να το ψιλιαστείς, αν δεν???.....
Για τα μύδια πάλι δεν το συζητάω, από μέρους μου είναι ένα μεγάλο όχι...
Σου προτείνω να βάλεις μία ντομάτα που σου αρέσει, 2-3 ΜΙΚΡΟΥΣ ερημίτες, 1 σαλιγκαράκι που θα το τσεκάρεις συχνά, 1-2 γαριδούλες και ένα μικρό γύλο.. thalassoma pavo και coris julis είναι από τα πιο όμορφα που έχω, αλλά είναι υπερκινητικά και τα λυπάμαι σε τόσο μικρό χώρο... Εγώ στο δικό μου 20άλιτρο είχα μία μικρή χειλού που δεν ήταν πολύ κινητική και κακώς για λίγο χρονικό διάστημα ένα μικρό κεφαλοπουλάκι το οποίο επιστράφηκε στην θάλασσα...
Σαλιάρες και τα συναφή δεν προτείνω γιατί δύσκολα και από μακριά συνήθως θα τα βλέπεις, κρύβονται συνεχώς όταν καταλάβουν την παρουσία σου...
Αχινό επίσης δεν θα σου πρότεινα... είναι ευαίσθητοι στιε παραμέτρους του νερού και αν ψοφήσουν και αυτοί..... μεχρι να δεις τα αγκάθια τους να πέφτουν, θα είναι αργά....
Θα σου προτείνει και ο Samian που είναι πολύ πιο έμπειρος τι άλλο μπορείς να βάλεις μέσα στο ενυδρειάκι σου...
-------------------------
Το PVC γιατί το θές??????????? Για να στηρίξεις τον βράχο σου???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 25-03-15 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-15, 22:56
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος, Αθήνα-Μοσχάτο
Μηνύματα: 332
Προεπιλογή

καλως ήρθες ,


έχω μια απορία, το ενυδρείο ειναι 21λίτρα όπως λες στο αρχικό ποστ?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-15, 15:07
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
Το PVC γιατί το θές??????????? Για να στηρίξεις τον βράχο σου???
λενε οτι αν ο βραχος ερθει σε επαφη με την αμμο δημιουργειτε υδροθειο που εινε βλαβερο για τα ψαρια υσχιει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-03-15, 18:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν δεν κάνω λάθος, δεν δημιουργείται γι' αυτό υδρόθειο, εκτός αν το κάτω μέρος του βράχου έχει ζωντανούς οργανισμούς και τους θάψεις στην άμμο/αραγωνίτη και κάποιο ψαράκι τον ξεθάψει αργότερα, αφού έχουν νεκρωθεί...
Περισσότερο το βάζουν για να μην ακουμπάει κάτω στο γυαλί και για να μην χάνεται και η κάτω πολύτιμη επιφάνειά του, αλλά και για δημιουργία επιθυμητού aquascape... Δεν έχω δει κάπου ότι δεν πρέπει ο βράχος να ακουμπάει τον αραγωνίτη/άμμο!!! Στην φύση αυτό δεν γίνεται?? θα σου απαντήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος από εμένα...
Υδρόθειο εμφανίζεται περισσότερο στα φυτεμένα ενυδρεία και σε υποστρώματα που πετρώνουν και δεν υπάρχερι καλή οξυγόνωση... Αλλα καισ το θαλασσινό σου, αν ψοφήσει και θαφτεί κάποιος οργανισμός και μετα με κάποιον τρόπο ξεθαφτεί, θα βγάλει διάφορα χημικά και κυρίως υδρόθειο..
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-15, 20:37
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν κάνω λάθος, δεν δημιουργείται γι' αυτό υδρόθειο, εκτός αν το κάτω μέρος του βράχου έχει ζωντανούς οργανισμούς και τους θάψεις στην άμμο/αραγωνίτη και κάποιο ψαράκι τον ξεθάψει αργότερα, αφού έχουν νεκρωθεί...
Περισσότερο το βάζουν για να μην ακουμπάει κάτω στο γυαλί και για να μην χάνεται και η κάτω πολύτιμη επιφάνειά του, αλλά και για δημιουργία επιθυμητού aquascape... Δεν έχω δει κάπου ότι δεν πρέπει ο βράχος να ακουμπάει τον αραγωνίτη/άμμο!!! Στην φύση αυτό δεν γίνεται?? θα σου απαντήσει όμως και κάποιος πιο έμπειρος από εμένα...
Υδρόθειο εμφανίζεται περισσότερο στα φυτεμένα ενυδρεία και σε υποστρώματα που πετρώνουν και δεν υπάρχερι καλή οξυγόνωση... Αλλα καισ το θαλασσινό σου, αν ψοφήσει και θαφτεί κάποιος οργανισμός και μετα με κάποιον τρόπο ξεθαφτεί, θα βγάλει διάφορα χημικά και κυρίως υδρόθειο..
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

+1000
Εάν ψοφήσει και ξεθαφτεί από άμμο, έστω και μετά από 1 εβδομάδα.....μόνο ο σκελετός θα έχει μείνει......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-15, 21:41
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω αλλα ποιος θα μου απαντησει για την ανεμωνη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-15, 00:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Τι άλλη απορία έχεις για την ανεμώνη?? προσπάθησε να την ξεκολλήσεις πολύ προσεχτικά καθώς μπορεί να την τραυματίσεις.. Ιδανικά αν μπορείς να την μεταφέρεις στο βράχο που είναι κολλημένη, ή έστω να σπάσεις προσεχτικά ένα μικρό κομμάτι στο οποίο είναι βεντουζωμένη...
Κατα την μεταφορά ή σακούλα ή μπετονάκι, προτείνω να μην βάλεις τίποτα άλλο μέσα, βραχια, ζωντανά κλπ καθώς με την μετακίνηση μπορεί να τραυματιστεί ή να τραυματίσει...
Οξυγόνο πιστεύω για την μεταφορά δεν θα χρειαστεί... Αν δεν κάνεις μεγάλο ταξίδι θα είναι οκ, και η ανατάραξη κατά την μεταφορά θα οξυγονώσει το νερό πό τον αέρα μέσα στη σακούλα... Διαφορετικά άνοιξε τη σακούλα να πάρει λίγο φρέσκο αέρα... Πόσο οξυγόνο να καταναλώσει μια ανεμώνη...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-03-15, 21:58
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Όπως έγραψα και παραπάνω.......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ οι ενεμωνες χρειάζωντε οξυγωνομενο νερο? ποσο αντεχουν εξω απο το νερο? Καλό είναι να έχεις 1 σακουλάκι στο οποίο θα τις βάλεις με θαλασσινό νερό και αφού το κλείσεις - δέσεις να τις μετεφέρεις. Όπως με τα ψάρια που αγοράζεις από τα καταστήματα. Μην κάνεις πειράματα με τα ζωντανά που τυχόν συλλέγεις...έξω από το νερό..πόσο αντέχουν κλπ. Δεν υπάρχει λόγος να τα ταλαιπωρείς και μετά να θέλεις να τα βάλεις σε ένα σύστημα που θα φροντίζεις προκειμένου να ζήσουν και να ευημερήσουν...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-15, 18:29
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

an εινε καλος ο καιρος την τεταρτη θα παω στην παραλια του golden coast ston προταρα ομως λογω θαλασσιων σπορτ που γινοντε στην περιοχη θα παω λιγω πιο μακρια το μερος εινε ντιγκα στους βραχους καποιον καλο θα βρω
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-04-15, 20:31
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

επιτελους τα καταφερα βρηκα ενα βραχω καπου στα 5 κιλα γεματο κοραλινη ροζ και μοβ κοραλακια σκουλικια αρκετη αλγη και φυκια σε αφτο το βραχο κυριολεκτικα ζουν πλασματα μεσα,εκοψα ενα μικρο κοματακι του βραχου για να χορεσει και βρηκα κατι σαν σκουλικι μεποδια και με το που εβαλα τον βραχο στο νερο εντοπισα 5 σαλιγκαρακια 2 αστεριεσ 5μμ ενα μυδι σκουλικια και απτασιες επισης ψαρεψα 1 ανεμωνη ντοματα και 3 σαλιγκαρια απο την πρωτη κι ολας στιγμη η ανεμωνη δεχτηκε μιση κατεψηγμενη γαριδα μεχρι τωρα ολα πανε καλα
αυριο αν τα καταφερω θα βγαλω φωτογραφιες

υγ πανω σε ενα κοματακι βραχου βρηκα κατι σαν αυγο που φενετε πρασινο στο φως καπως ετσι
http://www.google.com.cy/imgres?imgu...d=0CCkQMygMMAw

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pana : 01-04-15 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-04-15, 21:02
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pana Εμφάνιση μηνυμάτων
επιτελους τα καταφερα βρηκα ενα βραχω καπου στα 5 κιλα γεματο κοραλινη ροζ και μοβ κοραλακια σκουλικια αρκετη αλγη και φυκια σε αφτο το βραχο κυριολεκτικα ζουν πλασματα μεσα,εκοψα ενα μικρο κοματακι του βραχου για να χορεσει και βρηκα κατι σαν σκουλικι μεποδια και με το που εβαλα τον βραχο στο νερο εντοπισα 5 σαλιγκαρακια 2 αστεριεσ 5μμ ενα μυδι σκουλικια και απτασιες επισης ψαρεψα 1 ανεμωνη ντοματα και 3 σαλιγκαρια απο την πρωτη κι ολας στιγμη η ανεμωνη δεχτηκε μιση κατεψηγμενη γαριδα μεχρι τωρα ολα πανε καλα
αυριο αν τα καταφερω θα βγαλω φωτογραφιες

υγ πανω σε ενα κοματακι βραχου βρηκα κατι σαν αυγο που φενετε πρασινο στο φως καπως ετσι
http://www.google.com.cy/imgres?imgu...d=0CCkQMygMMAw
Το μεσογειακό αντιστοιχο του τροπικού ζωντανού βράχου είναι η τραγάνα. Οτιδήποτε άλλο είναι απλός συμπαγής βράχος, ότι και να έχει πάνω του. Το ''πράσινο'' αυγό μάλλον είναι bubble algae.
Καλό ξεκινημα και αναμενουμε φωτογραφίες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-04-15, 22:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δώσε φωτό στο λαό
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-04-15, 13:15
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

ΠΟΣστελνω φοτο απο κινιτο?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-04-15, 21:31
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

εβαλα ενα μικρο βραχακι 150γρ σε ενα 2λιτρο ταπερ και το λειτουρα σαν καραντινα και ταθτοχρωνα refugium πανω στο βραχο βρηκα καμια 15αρια μικρους οφιουρους σκουλικια και κατι σαν γαριδες και τα εβαλα στο βασικο ενυδρειο δυστιχως πεθαναν τα σαλιγκαρια και οι πεταλιδες αλλα ευτυχως προλαβα μια πεταλιδα και δυο σαλιγκαρια και τα εβαλα σε καραντινα αλα παλι επεβιωσαν επισις πεθαναν καμια δεκαρια σκουλικια και 5-6 οφιουροι το νερο βρομουσε πολυ λιγο για κανα μισαωρο αλλα επιρεαστηκε η ανεμωνη και την εβαλα στην καραντινα και τωρα ειναι μια χαρα αλλα περιμενω να βρω φτηνα τεστ γιατι βρηκα ηταν κιτ 18 ευρω θα το επαιρνα αλλα υπηρχαν καπια τεστ μεςα που δεν χρειαζωμουν πηγα σε αλλο πετσοπ αλλα αυτο ειχε μεσα στο κουτι τρια φυαλιδεια 15εθρω θα παω σε ενα αλο πετ να παρω τουλαχιστον τα βασικα αμωνια πεχα και νιτριωδη αλατομετρο προς το παρον δεν χρειαζωμε στο μελλον θα δουμεν
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-04-15, 21:49
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

επιτελους βρηκα τεστ σε καλη τιμη 6.70 λοιπον
αμωνια 0
νιτριωδη ηταν 1.2 αλλα τωρα εκανα βελτιωση του diy φιλτρου και χρησιμοποιω το marine seagreen και μου επεσαν στο 0.8
αποφασισα να παω στα 60 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-04-15, 00:26
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μιας και έχει πέσει πολύς θάνατος, καλά θα κάνεις να πας σε όσο περισσότερα λίτρα μπορείς και να ξεκινήσεις σωστά!!
Γενικά, καλύτερα να σου ψοφήσει ψαράκι, παρά σαλιγκάρι, που λέει ο λόγος.. μην νομίζεις ότι το σαλιγκαράκι και να ψοφήσει δεν παίζει και πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-04-15, 22:06
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

παρεγιλα μια λαμπα 2χ11 marine white kai actinic blue 59 eu μαζι με το μηχανισμο και του ζητησα και καλη μαρκα για ενεργο ανθρακα για το diy φιλτρο poy uakanv me ton kykloforhth poy exv τωρα στα 60 λιτρα ποσα λιτρα την ωρα κυκλοφοριτη πρεπει να παρω,μου προτεινετε κανενα καλο?
επισης θα βαλω και το algae scuber poy exv etoimo
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-05-15, 11:18
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

πως μπορω να σρειλω φωτο απο κινητο
παρακαλω απαντηστε
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-05-15, 11:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-05-15, 12:41
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

APO KINHTO DEN TO Ανοιγει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακο Σαντορινης Mokatsino Μεσογειακό 46 15-08-16 23:08
νεο μεσογειακο Πάνος Μεσογειακό 116 07-09-11 15:40
χταποδι σε μεσογειακο? 6981giwrgos Θαλασσινό νερό - Γενικά 44 06-07-10 20:54
Νεο Μεσογειακο sv1gfu Μεσογειακό 3 05-07-08 12:57
νεο μεσογειακο asteris_veroia Μεσογειακό 15 09-06-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10929 seconds with 14 queries