Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-14, 21:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή Ψάρια, αίσθηση πόνου και νοητικές/γνωστικές δυνατότητες

Σε ένα νέο review του, ο Culum Brown (αναπλ. καθηγητής στο Macquarie University που ασχολείται με τη Βιολογία και τη Συμπεριφορά Ψαριών) συγκεντρώνει πρόσφατα επιστημονικά ευρήματα σχετικά με τις νοητικές δυνατότητες και την αντίληψη του πόνου από τα ψάρια, και προσπαθεί να γεφυρώσει το κενό μεταξύ των κοινών αντιλήψεων (και μύθων - βλέπε μνήμη χρυσόψαρου κλπ) που επικρατούν και την επιστημονική αλήθεια.

Αναφέρει λοιπόν ότι τα ψάρια έχουν πολύ ανεπτυγμένα συστήματα αίσθησης (sensory systems - όραση, ακοή, όσφρηση, αντίληψη μαγνητικών και ηλεκτρικών πεδίων κ.α.), πολλές φορές πιο ανεπτυγμένα από αυτά των θηλαστικών, εξαιτίας της μεγάλης πολύπλοκότητας των ενδιαιτημάτων στα οποία ζουν. Ακόμα και ο διαχωρισμός του εγκεφάλου σε δεξί και αριστερό ημισφαίριο (brain lateralization) που μέχρι πριν κάποια χρόνια θεωρούνταν αποκλειστικά ανθρώπινο χαρακτηριστικό, έχει πλέον επιβεβαιωθεί και στα ψάρια, καθώς προτιμούν να χρησιμοποιούν διαφορετικές πλευρές του εγκεφάλου για την ανάλυση διαφορετικών πληροφοριών. Στη συνέχεια δίνει παραδείγματα νοητικών δυνατήτηων των ψαριών που έχουν ερευνηθεί πειραματικά. Μνήμη και μάθηση είναι από τα πρώτα που έχουν μελετηθεί εκτενώς (καταρρίπτοντας όλους τους μύθους για την κακή μνήμη των ψαριών, κατί που μπορούμε και εμείς οι ίδιοι να επαληθεύσουμε με τα ψάρια των ενυδρείων μας την ώρα του φαγητού ). Τα ψάρια επίσης χρησιμοποιούν πληροφορίες και αποκτούν συμπεριφορές από άλλα ψάρια του ίδιου είδους ή άλλων ειδών για να βρούν τροφή, για να ζευγαρώσουν ή για να αποφύγουν θηρευτές (κάτι που ονομάζεται κοινωνική μάθηση - social learning). Μπορούν ακόμα να αναγνωρίσουν διαφορετικά άτομα, μέλη του κοπαδιού τους, ακόμα και συγγενικά ψάρια. Μπορούν επίσης να κάνουν διαχωρισμό ανάμεσα σε διαφορετικά αριθμητικά μεγέθη (πχ μπορούν να ξεχωρίσουν δύο κοπάδια με διαφορετικό αριθμό ατόμων) με παρόμοιες νοητικές διεργασίες με τα θηλαστικά. Τέλος έχουν καταγραφεί και σπάνιες περιπτώσεις χρήσης εργαλείων σε τροπικά ψάρια.

Η αίσθηση του πόνου στα ψάρια, είχε αποτελέσει αντικείμενο επιστημονικών συζητήσεων και αντιπαραθέσεων για πολλά χρόνια. Παρόλαυτα, ξέρουμε σήμερα ότι τα ψάρια διαθέτουν όλα εκείνα τα συστήματα που απαιτούνται για την αντίληψη του πόνου (τα οποία τελικά δε διαφέρουν πολύ από τα αντίστοιχα του ανθρώπου) και μάλιστα εμφανίζουν παρόμοιες αντιδράσεις όταν τους χορηγούνται αναλγητικά. Το μόνο που παραμένει προς συζήτηση είναι κατα πόσο τα ψάρια αντιδρούν "νοητικά" (ή "γνωστικά" - cognitive) στον πόνο (καθώς ορισμένοι ερευνητές διαχωρίζουν τον πόνο ως συναίσθημα από την απλή αντίληψη ενός δυσάρεστου ερεθίσματος - "αλγαισθησία"). Είναι γνωστό πως ο εγκέφαλος των ψαριών διαφέρει αρκετά από τον εγκέφαλο των υπόλοιπων σπονδυλωτών, κυρίως λόγω των διαφορετικών εξελικτικών (και αναπτυξιακών) τροχιών που έχουν ακολουθήσει. Παρόλαυτά συναντάμε πολλές ανάλογες δομές που επιτελούν παρόμοιες λειτουργίες. Οπότε, είναι πιθανόν τα ψάρια να μη βιώνουν τον πόνο ακριβώς όπως οι άνθρωποι ή άλλα ζώα, αλλά σίγουρα τον αντιλαμβάνονται με κάποιο παρόμοιο μηχανισμό.

Καταλήγει λοιπόν στο συμπέρασμα ότι αν και δεν μποροούμε να πούμε με βεβαιότητα σε τί βαθμό έχουν συναίσθηση (consciousness) τα ψάρια (όπως άλλωστε και τα υπόλοιπα ζώα εκτός του ανθρώπου), τα συνεχώς αυξανόμενα στοιχεία σχετικά με την πολυπλοκότητα της συμπεριφοράς, τη νοημοσύνη και τον τρόπο αντίληψης του πόνου από τα ψάρια, συνιστούν ότι θα πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε τουλάχιστον με την ίδια ευαισθησία όπως και τα υπόλοιπα σπονδυλωτά ζώα.

Εδώ ένα άρθρο που αναφέρεται στο review: http://mq.edu.au/newsroom/2014/06/19...lso-feel-pain/

Για όσους έχουν πρόσβαση εδώ μπορούν να κατεβάσουν το review paper του Culum Brown, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ανάγνωσμα:

http://link.springer.com/article/10....071-014-0761-0

Για τους υπόλοιπους, αυτή είναι η περίληψη στα αγγλικά:

Fish intelligence, sentience and ethics

Culum Brown

Fish are one of the most highly utilised vertebrate taxa by humans; they are harvested from wild stocks as part of global fishing industries, grown under intensive aquaculture conditions, are the most common pet and are widely used for scientific research. But fish are seldom afforded the same level of compassion or welfare as warm-blooded vertebrates. Part of the problem is the large gap between people’s perception of fish intelligence and the scientific reality. This is an important issue because public perception guides government policy. The perception of an animal’s intelligence often drives our decision whether or not to include them in our moral circle. From a welfare perspective, most researchers would suggest that if an animal is sentient, then it can most likely suffer and should therefore be offered some form of formal protection. There has been a debate about fish welfare for decades which centres on the question of whether they are sentient or conscious. The implications for affording the same level of protection to fish as other vertebrates are great, not least because of fishing-related industries. Here, I review the current state of knowledge of fish cognition starting with their sensory perception and moving on to cognition. The review reveals that fish perception and cognitive abilities often match or exceed other vertebrates. A review of the evidence for pain perception strongly suggests that fish experience pain in a manner similar to the rest of the vertebrates. Although scientists cannot provide a definitive answer on the level of consciousness for any non-human vertebrate, the extensive evidence of fish behavioural and cognitive sophistication and pain perception suggests that best practice would be to lend fish the same level of protection as any other vertebrate.

Animal Cognition, June 2014, DOI 10.1007/s10071-014-0761-0
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-14, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πες τα στους "φιλοζωους"
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63801
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-06-14, 08:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Ενδιαφέρον Γιάννη. Σ' ευχαριστούμε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-06-14, 09:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον το αρθρο.
και λεει πραγματα που οποιος εχει ενυδρειο και ασχολειται-παρατηρει τα ψαρια του,σιγουρα εχει υποπτευθει αρκετες φορες απο μονος του.

ο ανθρωπινος εγωισμος και το συμπλεγμα ανωτεροτητας του ανθρωπου ειναι το μεγαλυτερο κακο που υπαρχει εις βαρος ολων των πλασματων του πλανητη(συμπεριλαμβανομενου και του ιδιου του ανθρωπου αλλα και του πλανητη)

σε μερικα χρονια απο τωρα θα καταλαβουμε πραγματικα ποσο κακο εχουμε κανει,αλλα τοτε θαναι αργα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-14, 10:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή Μνήμη και νόηση των ψαριών

Είναι γνωστός ο μύθος των 3'' μνήμης των χρυσόψαρων.
Ωστόσο αποδεικνύεται πιά και επιστημονικά ότι
"οι κιχλίδες μας παρακολουθούν και τηλεόραση μαζί μας"
Μια πρόσφατα δημοσιευμένη μελέτη των Labidochromis caeruleus :
http://www.sciencedaily.com/releases...0701193253.htm

Για τα χρυσόψαρα: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...74&postcount=5
Δείτε κι αυτόν που τα εκπαιδεύει http://www.liveleak.com/view?i=1bc58dae5a

Ιάπωνες επιστήμονες κατέγραψαν την εγκεφαλική δραστηριότητα ενός ψαριού όταν κυνηγάει http://www.telegraph.co.uk/science/s...irst-time.html

Στο Ινστιτούτο τεχνολογίας του Ισραήλ εκπαίδευσαν νεαρά ψάρια ώστε να συνδέουν ήχους με την ώρα του φαγητού http://www.dailymail.co.uk/sciencete...er-months.html

Κι άλλα ενδιαφέροντα :
http://www.howfishbehave.ca/pdf/Long-term%20memory.pdf
http://www.theguardian.com/environme...lifeandhealth2
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-14, 10:45
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

φανταστικο!!καλα εμεις γνωριζουμε οτι τα ψαρια δεν ειναι χαζα οπως παρουσιαζουν καποιοι αλλα ακομα νομιζω οι γνωσεις ειναι περιορισμενες..
εχουν πολλα ακομα να δειξουν τα αφρικανικα

οσο για το αν βλεπουν τηλεοραση δεν ξερω αν μπορω να το πιστεψω..θα βαλω τωρα μια ταινια να δουμε ολοι μαζι..εγω,ο σκυλος μου και τα ψαρια μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-14, 11:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το αν βλεπουν τηλεοραση δεν ξερω αν μπορω να το πιστεψω..θα βαλω τωρα μια ταινια να δουμε ολοι μαζι..εγω,ο σκυλος μου και τα ψαρια μου
Βάλτους την ερωτική ζώνη να γεμίσεις απογόνους
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-07-14, 18:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Θα πω κατι που υποψιαζομαι και θα φανει υπερβολικο.
Τα χρυσοψαρα μου, συνηθως καταλαβαινουν πότε πλησιαζω το ενυδρειο για ταισμα (και περιμενουν κολλημενα στο τζαμι) και πότε για εργασιες (και πανε στις κρυψωνες τους).
Ισως απο τις κινησεις μου? απο το τι κραταω στα χερια μου?
Δεν ξερω πως το καταλαβαινουν, γιατι ολο ξεχναω να παρατηρησω τι κανω, πριν το κανω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-07-14, 18:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εμενα οι δισκοι θυμόντουσαν και αναγνώριζαν προσωπα !!
Οπως επισης κανανε σαν τρελοι οταν πλησιαζα στη καταψυξη (να βγαλω αρτεμια να τους δωσω) .. Η καταψυξη ηταν 3 μετρα απο το ενυδρειο σε αλλο δωματιο !! Μαλιστα αν πηγαινε καποιος αλλος στο ψυγειο δεν αντιδρουσαν οπως οταν πλησιαζα εγω!!
Μου φαινοταν παραξενο και πειραματίστηκα πολλες φορες ... Τα ψαρια μας παρατηρουν πολυ περισσοτερο απο οσο φανταζομαστε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-07-14, 18:57
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66
Θα πω κατι που υποψιαζομαι και θα φανει υπερβολικο.
Τα χρυσοψαρα μου, συνηθως καταλαβαινουν πότε πλησιαζω το ενυδρειο για ταισμα (και περιμενουν κολλημενα στο τζαμι) και πότε για εργασιες (και πανε στις κρυψωνες τους).
Ισως απο τις κινησεις μου? απο το τι κραταω στα χερια μου?
Δεν ξερω πως το καταλαβαινουν, γιατι ολο ξεχναω να παρατηρησω τι κανω, πριν το κανω.
Δεν θα το ελεγα υπερβολικο. Αν κρινω απο τα puffers μου (που επισης ειναι σαν να εχει σκυλο μεσα στο ενυδρειο), οταν με βλεπουν να πηγαινω με το σουρωτηρι για να ταϊσω, με περιμενουν στη θεση που ριχνω την τροφη. Οταν απλα πλησιαζω το χωρο, πηγαινουν σε διαφορα μερη του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-07-14, 19:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα τρελλο με δισκους εγινε σε ενυδρειο φιλου (MakChem) που εστησε ενα καινουριο ενυδρειο για μικρα δισκακια, απεναντι απο το παλιο ενυδρειο με τους μεγαλους δισκους, και επειδη ηταν μικρα επρεπει να τα ταιζει πολλες φορες την ημερα.
Οταν εβλεπαν οι μεγαλοι, οτι η τροφη που κραταγε πηγαινε στο αλλο ενυδρειο, πλατσουριζαν και τον πιτσιλαγαν απο τα νευρα τους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-07-14, 20:54
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω κατι που υποψιαζομαι και θα φανει υπερβολικο.
Τα χρυσοψαρα μου, συνηθως καταλαβαινουν πότε πλησιαζω το ενυδρειο για ταισμα (και περιμενουν κολλημενα στο τζαμι) και πότε για εργασιες (και πανε στις κρυψωνες τους).
Ισως απο τις κινησεις μου? απο το τι κραταω στα χερια μου?
Δεν ξερω πως το καταλαβαινουν, γιατι ολο ξεχναω να παρατηρησω τι κανω, πριν το κανω.
Καθολου υπερβολικο το πιο πιθανο ειναι να διαβαζουν το βλεμα σου ειναι πολυ καλα σε αυτο ολα τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-07-14, 20:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Mου φαiινεται too much αυτο με το βλεμμα
Mαλλον ξεχωριζουν τιποτα εργαλεια, αποχη, τηλεκαρτα, σφουγγαρι, λαστιχα, κουβαδες κλπ, στα χερια μου και λενε "αυτος τωρα για φασαρια ερχεται"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-14, 10:16
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα δικά μου τα χρυσόψαρα μόλις με δουν με το κουτάκι της τροφής ανεβαίνουν πάνω και βγάζουν όλο το κεφάλι έξω, μόλις με δουν με την αντλία αλλαγής κρύβονται. Αυτο δεν συμβάινει με τα black moor, θεωρώ πως αυτά είναι στη κοσμάρα τους, ούτε φοβούνται , ουτε κρύβονται , ούτε ερχονται για φαί, μόνο όταν δουν να τρώνε τα άλλα πάνε να φάνε, και πάνε και σαν κουρδιστά. Μάλλον θα φταίει η θέση των ματιών τους και δεν βλέπουν τόσο καλά όσο τα άλλα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-14, 12:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο επαληθευει τις υποψιες μου.
Οι κογκολεζοι οντως μπορει να μη βλεπουν καλα, αλλα παιζει να συμβαινει κι αυτο που αναφερεται στα πειραματα με τα χρυσοψαρα, περι διαφορας στην αντιληψη και εξυπναδα του καθε ειδους.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-07-14, 16:50
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν κρατάς ρουτίνες για τα ταΐσματα και τις εργασίες μπορεί να το έχουν μάθει Δηλαδή αν ταΐζεις κάθε μέρα το πρωί μεταξύ 8-10 και το απόγευμα μεταξύ 6-7, ενώ εργασίες κάνεις μόνο το μεσημέρι το σ/κ, μπορούν να το μάθουν συνδυαστικά (associative learning).
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-14, 18:10
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

εμενα τα μαλαουι παντως με γνωριζουν..δεν σηκωνω καμια αμφιβολια σε αυτο

αν πλησιασει αγνωστος στο ενυδρειο εστω και σιγα σιγα τρομαζουν..

με εμενα ακομα και στην αλλαγη νερου,στο καθαρισμα του ενυδρειου,ακομα και με αποχη στα χερια μου η και αν μετακινω καποια πετρα δεν εχουν κανενα μα κανενα προβλημα..και φαγητο να ριξω εκεινη τη στιγμη θα φανε κανονικα!!
τρωνε και απο το χερι μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-14, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κρατάς ρουτίνες για τα ταΐσματα και τις εργασίες μπορεί να το έχουν μάθει Δηλαδή αν ταΐζεις κάθε μέρα το πρωί μεταξύ 8-10 και το απόγευμα μεταξύ 6-7, ενώ εργασίες κάνεις μόνο το μεσημέρι το σ/κ, μπορούν να το μάθουν συνδυαστικά (associative learning).
Καμια ρουτινα.
Το εντελως αντιθετο.
Ταιζω οποτε κατσει, που λενε.
Αλλες φορες συχνα, αλλες καθολου.
Ειναι καλυτερα και για το ψαρι να μην νοιωθει τη ρουτινα στο φαγητο, οπως και στη φυση.
Το ιδιο και η συντηρηση. Οποτε εχω χρονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-07-14, 03:25
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αυτό το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-09-14, 12:08
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Έχω προσέξει πως αντιλαμβάνονται τα πάντα. Συγκεκριμένα έχω δει διαφορετική αντίδραση με το που βλέπουν το κουτί της τροφής. Σε τροφή που την τρώνε σαν τρελά η αντίδρασή τους στην θέα της τροφής ,είναι τελείως διαφορετική με μια άλλη που δεν τους πολύ αρέσει. Μαθαίνουν πρόσωπα. Όταν πλησιάζει άγνωστος στο ενυδρείο η αντίδρασή τους είναι αδιάφορη . Όταν πάω εγώ η γυναίκα μου, κάνουν σαν χαρούμενα κουτάβια. Ακόμα και τα χέρια μου που βάζω στο νερό δεν τα απασχολεί καθόλου. Έρχονται και τρώνε από το χέρι μου ακόμα και τα κοπαδόψαρα. Πολλές φορές για να φυτέψω, έχω αναγκαστεί να σπρώξω ψάρι από εκείνο το σημείο για να βάλω την τσιμπίδα με το φυτό. Τα ψάρια είναι πανέξυπνα και μαθαίνουν. Το έχω καταλάβει μετά από πολλά χρόνια με το υποβρύχιο ψάρεμα, αλλά και με τα ενυδρεία που μπορώ να τα παρατηρώ πολλές ώρες την ημέρα.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-09-14, 23:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σιγά και ΜΗΝ περιμέναμε τους επιστήμονες... για να το μάθουμε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-14, 23:57
GeoGlx Ο χρήστης GeoGlx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά και ΜΗΝ περιμέναμε τους επιστήμονες... για να το μάθουμε!!!!!
+1
Ακόμη κ τα πλανάρια αντιλαμβάνονται, στην παρουσία μας φεύγουν από το τζάμι
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-09-14, 13:04
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeoGlx Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
Ακόμη κ τα πλανάρια αντιλαμβάνονται, στην παρουσία μας φεύγουν από το τζάμι

Εγώ παιδιά πιστεύω πως αναγνωρίζουν πρόσωπα,γιατί όποτε περνάω κοντά από κάποιο ενυδρείο μαζεύονται όλα σ’ εκείνο το σημείο στην επιφάνεια και κάνουν σαν τρελά!!!! Αν πάει ο πατέρας μου να ταϊσει τρώνε απλά όχι σαν τρελά.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-09-14, 14:03
Το avatar του χρήστη Snakehead
Snakehead Ο χρήστης Snakehead δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-12-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

τωρα προσφατα που ειχα τα channa επειδη ηταν το ενυδρειο διπλα στο γραφειο , με το που σηκωνομουν αυτα μαζευοτανε σε ενα σημειο και περιμενανε οτι παω στο ψυγειο να φερω κατεψυγμενη , και οταν γυρνουσα και δεν εφερνα φαγητο με κοιτουσανε και στανταρ λεγανε απο μεσα τους. καλά ρε μεγαλε τζαμπα χαρές καναμε? καλά το τι τραβηξα για να ξεχωρίζουν το δαχτυλο απ το σκουλικι και να μη με δαγκωνουν δε το συζητω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-10-14, 01:55
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Εγω εχω παρατηρησει με τα γκαπακια μου οταν ειμαι μονο εγω διπλα στο ενυδρειο το οποιο το εχω διπλα απο το κρεβατι μου,ειναι πολυ ηρεμα,οταν ομως πλησιασει καποιος αλλος παρα πολυ κοντα στο ενυδρειο κανουν σαν παλαβα και δειχνουν οτι φοβουντε,επισης οταν τα ταιζω καμια φορα βαζω το χερι μου μεσα και ερχοντε ολα γυρω του και τα ακουμπαω κανονικα χωρις να φοβουντε..μια φορα πηγε η αδερφη μου να τα αγγιξει και δν πλησιασε κανενα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-10-14, 04:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

στανταρ ξεχωριζουνε προσωπα.
το ιδιο κανουνε και τα μαχατσαι στο ενυδρειο.
μολις με δουνε μαζευονται.
μολις ριξω τροφη πεταγονται κιολας και πλατσουριζουνε
τις υπολοιπες ωρες εκτος φαγητου που καθομαι και τα κοιταω καθονται και με κοιτανε και αυτα
και οταν κινηθω με ακολουθουνε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 01-02-15, 09:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Ακόμα ένα άρθρο για τη μνήμη των χρυσόψαρων

Από ένα άρθρο που βρήκα και αναφέρει για "Επίμονους μύθους που περιβάλλουν τα ζώα" ξεχώρισα αυτό

"Αν σας έχουν κατηγορήσει για μνήμη χρυσόψαρου, τότε καταλαβαίνετε πόσο καλά ριζωμένος είναι ο συγκεκριμένος μύθος στις κοινωνίες μας!
Κι όμως, παρά τη λασπολογία και την προπαγάνδα, τα μνημονικά ίχνη διατηρούνται στο χρυσόψαρο για τουλάχιστον 3 μήνες, αν και οι επιστήμονες κατάφεραν πρόσφατα να αποδείξουν ότι το χρυσόψαρο μπορεί να θυμηθεί αυτό που είχε μάθει πριν από έναν χρόνο.
Πέρα λοιπόν από πολύ καλή μνήμη (για χρυσόψαρο πάντα!), τα αξιολάτρευτα ψαράκια διαθέτουν καλή όραση, ικανά καθώς είναι να διακρίνουν μεταξύ σχημάτων και χρωμάτων.
Άκου μνήμη χρυσόψαρου!"

Αναφέρει και άλλα ωραία
Πηγή : http://www.newsbeast.gr/weekend/arth...ta-zoa/?relBtm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-02-15, 11:50
Το avatar του χρήστη Βασίλης Κ
Βασίλης Κ Ο χρήστης Βασίλης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω κατι που υποψιαζομαι και θα φανει υπερβολικο.
Τα χρυσοψαρα μου, συνηθως καταλαβαινουν πότε πλησιαζω το ενυδρειο για ταισμα (και περιμενουν κολλημενα στο τζαμι) και πότε για εργασιες (και πανε στις κρυψωνες τους).
Ισως απο τις κινησεις μου? απο το τι κραταω στα χερια μου?
Δεν ξερω πως το καταλαβαινουν, γιατι ολο ξεχναω να παρατηρησω τι κανω, πριν το κανω.
Μήπως οφείλεται στην κλασική εξαρτημένη μάθηση; Βλ. Παβλοφ, Σκινερ, θεωρία συμπεριφορισμού
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-10-15, 09:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
στανταρ ξεχωριζουνε προσωπα.
και η επιστημονική επιβεβαίωση
όχι μόνο ξεχωρίζουν το δικό μας πρόσωπο αλλά και κάθε συντρόφου τους
http://news.nationalgeographic.com/2...t&sf13703306=1
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-10-15, 10:13
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ξερεις τι γινεται? ο κοσμος μπερδευεται και οταν δεν υπαρχει "επιστημονικη" επιβεβαιωση σε κατι απλα το θεωρει αδυνατο και το ακυρωνει.
ενω δεν ειναι πραγματικα ακυρο,απλα ειναι κατι που μενει να επιβεβαιωθει.
θα διαβασουμε πολλα ακομα στο μελον,ακομα στο ξυσιμο της επιφανειας ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα ψάρια μου takis63 Φωτογραφίες μελών 17 24-03-13 16:52
Τι ψάρια ???? GiWrGoS198 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 07-09-11 11:52
Τι ψάρια έχω? panoskor Αναγνωρίσεις ειδών 4 04-09-11 20:46
Μεγάλος Πόνος... Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 42 19-08-10 03:59
ιστορία ...πόνου !!! CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-12-06 00:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09500 seconds with 13 queries