Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-13, 11:12
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή Δίσκοι και R.O.

Ήθελα να' ξερα αγαπητοί συνχομπίστες είαι πράγματι αναγκαία R.O. για τα ψάρια του Αμαζονίου και των παραποτάμων ή είναι υπερβολή; Δηλαδή όταν βλέπουμε εκατοντάδες δίσκους στα πετσοπάδικα μέσα σε πρόχειρες γυάλες είναι με R.O. Επίσης, όλοι αυτοί οι εκτροφείς δίσκων χρησιμοποιούν χρησιμοποιούν μαλακό νερό ελαφρώς όξυνο; Περίεργο μου φαίνεται.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-13, 12:13
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις να ασχολουμαι με δισκους, θα σου απαντησουν οι δισκαδες με επιχειρηματα, αλλα οι εκτροφεις δεν ειναι και παραδειγμα προς μιμηση στις περισσοτερες περιπτωσεις. Σε ολα τα ειδη, οχι μονο στους δισκους. Αλλο να εκτρεφεις ενα ειδος, στην ουσια να το φιλοξενεις για λιγο διαστημα με σκοπο ισα-ισα να παρει μεγεθος για να το πουλησεις και αλλο να θελεις να προσφερεις μακροζωια στα ψαρια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-13, 12:23
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ίσως αυτό ισχύει για τα πετσοπάδικα. Εκεί τα ψάρια είναι περαστικά. Οι εκτροφείς όμως πρέπει να έχουν ιδανικές συνθήκες διότι έχουμε την ωοτοκία από τα θηλυκά, την γονημοποίηση απο τα αρσενικά, την εκκόλαψη των αυγών το μεγάλωμα των μικρών κ.ά. Πρέπει λοιπόν να υπάρχουν ιδανικές συνθήκες.
Πάντως είναι μεγάλη φασαρία να έχεις R.O. και να κάνεις κάθε μήνα 30% αλλαγή νερού. Ως γνωστό η συσκευή R.O. από το νερό που μπαίνει πετάει στην αποχέτευση τα 2/3 και κρατά το 1/3. Με πολύ μικρή ροή και όλα στα σπαστικά.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-13, 12:27
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Αν και ουτε και εγω ειχα ποτε δισκους θα σου πω οτι το μονο ψαρι για το οποιο θα τροποποιουσα τις τιμες νερου ειναι οι δισκοι.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-13, 12:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα εχουμε συζητησει χιλιαδες φορες.

Αναλογα το νερο της βρυσης του καθενος παντα. (αλλος εχει 8GH, 7 πεχα κι αλλος 20GH και 8.5 πεχα)

Απο αυτα που εχει δει, ειναι οτι
1. Τα ψαρια ζουν σε οτι νερο και να τους βαλεις, αρκει να ειναι καθαρο.
2. Τα νεαρα ψαρια, "βολευει' να τα μεγαλωνεις σε σκληρο νερο γιατι μεγαλωνουν πιο γρηγορα (κατι που βολευει τους εκτροφεις που θελουν να τα διωχνουν και γρηγορα αλλα κι να τα μεγαλωνουν οικονομικα).
3. Πολλους απο τους ιδιους αυτους εκτροφεις, διατηρουν και αναπαραγουν τα δικα τους ψαρια (γονεις δισκους) σε R/O.
3. Εκ φυσικου τους, ο οργανισμος των ψαριων εχει μαθει, εδω και χιλιαδες χρονια και γεννες, να λειτουργει σωστα (οσμωτικη λειτουργια, προστασια απο παθογονα κλπ) σε μαλακο και οξινο νερο. Η προσαρμογη του οργανισμου σε αλλες συνθηκες σκληροτητας και οξυτητας, απαιτει εξτρα ενεργεια απο τον οργανισμο.
4. Τα παθογονα, εναντια των οποιων εχει μαθει ο οργανισμος τους να αμυνεται, ζουν σε μαλακο και οξινο νερο.
5. Τα ψαρια εκτροφης φαινεται να εχουν προσαρμοστει σε λιγο πιο "σκληρες" συνθηκες. Τα αγρια, οχι τοσο.
6. Ολα τα ψαρια Αμαζονιου δεν εχουν την ιδια προσαρμοστικοτητα σε ευρητητα παραμετρων.
7. Τα ψαρια αυτα, συνηθως δειχνουν καλυτερες συμπεριφορες και χρωματα οταν βρισκονται σε μαλακο νερο. (τουλαχιστον τα ψαρια του φιλου μου φανατικου βρυσατου δισκα makchem, ο οποιος οταν εδωσε τα ψαρια του σε ατομο που τα εβαλε σταδιακα σε R/O νερο, δεν τα αναγνωρισε και αναθεωρησε τις αποψεις που τοσο καιρο υποστηριζε φανατικα "οτι τα ψαρια ζουν καλα και σε νερο βρυσης - Αθηνας παντα που δεν ειναι πολυ σκληρο)
8 Τα ιδια ισχυουν για ολα τα ψαρια. Οσο δυσκολευεται ενα ψαρι Αμαζονιου ή ΝΑ Ασιας να ζησεις σε σκληρο νερο, το ιδιο δυσκολευεται ενα ψαρι απο Ταγκανικα, Μαλαουι, να ζησει σε μαλακο.
9. Για καποιον που εχει μαλακο νερο (πχ κατοικος Φλωρινας) και δεν θελει/μπορει να το σκληρυνει, καλο ειναι να διατηρει ψαρια που ζουν σε μαλακο νερο.
Και το αντιθετο, για αυτον που εχει σκληρο νερο (πχ Θεσσαλονικη) και δεν θελει/μπορει να το μαλακωσει, καλο ειναι να διατηρει ψαρια που ζουν σε σκληρο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-13, 12:44
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου delta66.
Πάντως η R.O. είναι μεγάλη φασαρία.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-13, 13:01
Το avatar του χρήστη mmamatsis
mmamatsis Ο χρήστης mmamatsis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2012
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 280
Send a message via Skype™ to mmamatsis
Προεπιλογή

Αν και νεος με δισκους (1 χρονο) θα συμφωνησω με σπυρο και θα πω το εξης
ο δικσος εκτροφης δεν εχει γνωρισει ποτε φυσικο περιβαλλον ουτε αμαζονιο ουτε ριζες απλα εχει μεγαλωσει σε μια γυαλα με νερο βρυσης (τις περισσοτερες φορες).
Μιλαω παντα για δισκους εκτροφης.
Οι δικοι μου δισκοι λοιπον μεγαλωνουν σε νερο βρυσης με Ph 7.6 - 8GH εχουν γεννες αλλα φροντιζω τα νιτρικα να ειναι <= 10 (συχνες αλλαγες νερου).

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-13, 13:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου delta66.
Πάντως η R.O. είναι μεγάλη φασαρία.
Εχεις?
Ετσι νομιζα κι εγω.
Ο πιο ευκολος και οικονομικοτερος (αν τα βαλεις κατω) τροπος για να μαλακωνεις νερο.
(Πολυ πιο ευκολος και οικονομικοτερος απο την τυρφη. Ανοιξε κλεισε καθε 15 μερες φιλτρο. Συνηθως το κανεις σε ξεχωριστο φιλτρο. Θες και φιλτρο δλδ. Αγορα τσουβαλια απο τυρφη. Να βγαζει κι αμμωνια. Τα εχω περασει και στο λεω. Εχω γραψει 1000 ποστ για την τυρφη)


Συνδεσεις απαξ στο μπαλκονι (ή στην τουαλετα) μια ΑΟ (με διακοπτη για να γυριζει στο λαστχο ποτισματος οποτε θελεις και να μην την πιασεις μονο για την ΑΟ)
Εχεις ενα βαρελι (οπως και καποιος που δεν εχει ΑΟ, κι απλα προετοιμαζει το νερο σε σωστη θερμοκρασια και το αεριζει) για συλλογη του νερου, με μια βαλβιδα και φλοτερ που σταματαει το νερο απο τη βρυση οταν γεμισει το βαρελι.
Κι ενα tds meter για ελεγχο του νερου (βρυσης, ΑΟ και ενυδρειου)
Συντηρηση: Καθε λιγο καιρο flush απο το διακοπτη του flush kit για να καθαριζει η μεβρανη και καθε 7-8000 λιτρα συνηθως (συνολικα βρωμικο + καθαρο) αλλαγη προφιλτρων. Ξεβιδωνεις τα παλια και βιδωνεις τα καινουρια αφου τα εχεις αφησει να ξεπλυθουν με τρεχουμενο νερο. Μηνες δλδ ως και πανω χρονο (αναλογα τη καταναλωση νερου)
Εχουμε γραψει οδηγιες για ολα και τα ξαναγραφουμε αν χρειαστει.

Κατα τα αλλα το ιδιο με τους υπολοιπους χωρις ΑΟ.
Αντλια για εισαγωγη του νερου και αλφαδολαστιχο.
Και πατεντα για ευκολη αλλαγη αν εχεις εξωτερικο φιλτρο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-13, 13:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εγω δεν βρισκω κανενα λογο να ειναι ταλαιπωρια η οσμωση, εστω και αν χρησιμοποιω για μικρα ενυδρεια. Αλλα και για μεγαλα, το μονο που πιστευω οτι διαφερει ειναι το βαρελι προετοιμασιας και η ωρα που χρειαζεται το νερο της οσμωσης. Καμια σχεση με αλλους τροπους για να μαλακωσει το νερο, οπως π.χ. με τυρφη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-13, 14:04
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω δεν βρισκω κανενα λογο να ειναι ταλαιπωρια η οσμωση, εστω και αν χρησιμοποιω για μικρα ενυδρεια.
Εγώ όμως που κάνω αλλαγή νερού 200 λίτρα....βρίσκω ταλαιπωρία.
Και δεν είναι τόσο το μαλακό νερό ποπυ στο φινάλε θα το βάλω σε 4 50λιτρα βαρελάκια που έχω και θα το στείλω στο ενυδρείο με αντλία....όσο το σκληρό νερό που είναι πάνω από 600-700 λίτρα και είναι αμαρτία να το πετάω κάθε φορά....οπότε ποτίζω λουλούδια, πλένω μπαλκώνι, ξαναποτίζω λουλούδια, κάνω αλλαγή στο φυτεμένο με τα γκάπυ...πλένω το αυτοκίνητο...ξαναμουλιάζω τα λουλούδια...και πάλι μένει, αρκετό, αφού δεν έχω άλλα δοχεία να το μαζέψω....
....οπότε αλλαγή με βρύση τρείς φορές και με όσμωση μία, κάθε μήνα (εγώ...).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-10-13, 14:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το μεγαλο ενυδρειο εχει και περισσοτερους "μπελαδες" και ειναι λογικο. Αλλα στην περιπτωση που υπαρχει μεγαλο βαρελι προετοιμασιας, οπως ανεφερα πριν, αλλαζει μονο το μεγεθος του βαρελιου και ο χρονος προετοιμασιας. Αν υπαρχει το βαρελι, σαν ιδιο πραγμα το βλεπω, ειτε μπει βρυσης, ειτε μπει οσμωση.

Τωρα για το νερο που παει χαμενο (και καλο ειναι να χρησιμοποιειται καπου αλλου), φυσικα και ισχυει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-13, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλο ενυδρειο εχει και περισσοτερους "μπελαδες" και ειναι λογικο. Αλλα στην περιπτωση που υπαρχει μεγαλο βαρελι προετοιμασιας, οπως ανεφερα πριν, αλλαζει μονο το μεγεθος του βαρελιου και ο χρονος προετοιμασιας. Αν υπαρχει το βαρελι, σαν ιδιο πραγμα το βλεπω, ειτε μπει βρυσης, ειτε μπει οσμωση.

Τωρα για το νερο που παει χαμενο (και καλο ειναι να χρησιμοποιειται καπου αλλου), φυσικα και ισχυει.
+1000
κι εγω 200 λιτρα κανω (50% βρυση 50% ΑΟ) με αναλογο βαρελι και μαλιστα με μικρη 50αρα μεμβρανη.
Το αφηνω και γεμιζει μονο του
Τι με νοιαζει ποτε θα γεμισει?
Θα κλεισει μονο του οταν γεμισει.
Εχω και το ταφ στο σωληνα του φιλτρου, ανοιγω το βανακι και πεταει στο μπαλκονι το νερο απο το ενυδρειο. Μετα στον ιδιο σωληνα απλα συνδεω την αντλια και μπλουμ στο βαρελι που το στελνει στο spraybar.
Ρυθμιζω τη ροη χαμηλα και καθομαι και κοιταω για κανα μισαωρο... την περιοδο των βροχων
Δεν εχω και τιποτα αλλο να κανω για το ενυδρειο.
Χαρες τα ψαρια. Καθαριζουν αμεσως ξυλα για γεννα.


Το "βρωμικο" (που δεν ειναι βρωμικο , απλα σκληρο, αφου το νερο της βρυσης μου ειναι ποσιμο, δεν εχει νιτρικα αμμωνιες κλπ οπως σε μερικα μερη της Ελλαδας) το βαζω σε ενυδρειο σκληρου νερου αφου το νερο της βρυσης μου ειναι μαλακο για αυτο το ενυδρειο.
Μια λυση ειναι η εγκατασταση δοχειου που στελνει το νερο στο καζανακι της τουαλέτας (το πιο νεροφαγο εξαρτημα καθε σπιτιου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το θέμα είναι να μη κάνεις τι ζωή σου δύσκολη. Συμφωνώ με τον mikros84. Επίσης το νερό που απορρίπτεται από την R.O. δεν κάνει για τίποτα. Ούτε καν για πλύσιμο του αυτοκινήτου, διότι είναι πολύ βεβαρυμένο με άλατα. Δεν κάνει ούτε για πλύσιμο του μπαλκονιού. Επίσης είναι άλλο να έχεις ενυδρείο 3 μήνες, άλλο 6 μήνες και άλλο να το έχεις χρόνια. Τελικά κουράζεσαι, βαριέσαι και αποθαρρύνεσαι. Η περίπτωση της τύρφης δεν αξίζει είναι μεγάλη φασαρία και δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πέρα από τα έξοδα.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-13, 15:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι να μη κάνεις τι ζωή σου δύσκολη.
Το θεμα ειναι και να μην κανεις δυσκολη και τη ζωη των ψαριων.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά κουράζεσαι, βαριέσαι και αποθαρρύνεσαι. Η περίπτωση της τύρφης δεν αξίζει είναι μεγάλη φασαρία και δεν έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Πέρα από τα έξοδα.
Πολυ απλα τοτε.
Βαζεις χρυσοψαρα ή αφρικανες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-10-13 στις 15:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-10-13, 16:07
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Είμαι από τους τυχερούς που έχουν δει το ενυδρείο του δέλτα!
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από τα ψάρια !
Για την ακρίβεια είδα για πρώτη φορά τόσο έντονα χρώματα σε γλυκό νερό!
Όσο για το άχρηστο νερό τις α/ο κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να μειώσεις το άχρηστο νερό βάζοντας μια δεύτερη μεμβράνη στην έξοδο τις πρώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-10-13, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το άχρηστο νερό τις α/ο κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να μειώσεις το άχρηστο νερό βάζοντας μια δεύτερη μεμβράνη στην έξοδο τις πρώτης!
και τριπλη αν θες
(με μπουστερ παντα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-13, 08:08
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

H ουσία για μένα είναι ότι αν στην περιοχή που μένεις το δίκτιο σου έχει μαλακό νερό...ξεχνάς την όσμωση.
Αν όμως έχει σκληρό νερό...τότε απλά ξεχνάς τους δίσκους.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι από τους τυχερούς που έχουν δει το ενυδρείο του δέλτα!
Ομολογώ ότι εντυπωσιάστηκα από τα ψάρια !
Για την ακρίβεια είδα για πρώτη φορά τόσο έντονα χρώματα σε γλυκό νερό!
Εβαλε δίσκους ο Σπύρος??...
Εξω απ΄την πλάκα...θέλουμε φώτο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mikros84 : 03-10-13 στις 08:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-13, 08:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μονο οι δισκοι εχουν εντονα χρωματα?
Τα αλλα τι ειναι ολα, μπεζ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-13, 14:46
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Thumbs down

Το μονο που με χαλάει στην οσμωση ειναι οτι τον χειμώνα πετάς πολυ νερο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-13, 15:06
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχω κανει ολους τους πιθανους συνδιασμους (στα ιδια ψαρια) και με νερο οσμωσης διαπιστωσα οτι ειναι καλυτερα απο ολους!! Τα χρωματα τους ειναι πολυ πιο εντονα και οι συμπεριφορες τους οπως πρεπει! Μαλιστα οι ασθενειες σχεδον εξαλειφθηκαν και εγινε ενα απροβληματιστο δισκοενυδρειο! Οι γεννες που ακολουθησαν και το μεγαλωμα των μικρων σε τετοιο νερο ειχε ως αποτελεσμα να μεγαλωσουν ολα τα μικρα - χωρις ασθενειες και προβληματα!
Συνιστω την οσμωση λοιπον οχι μονο για δισκους αλλα και για ψαρια που ζουν σε μαλακό νερο οχι με θεωριες - αποψεις κοκ αλλα με τη προσωπικη μου εμπειρια σε αυτο!! Πολλοι που εχουν δει τα ψαρια τους χρησιμοποιωντας οσμωση καταλαβαινουν τη διαφορα και την υιοθετούν ως "must have"! Απλα θελει σταδιακη προσαρμογή (σιγα σιγα) και ολα θα πανε καλα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-13, 18:33
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Κι' εγώ που κίνησα το θέμα, χρησιμοποιώ όσμωση 2 χρόνια αλλά επειδή βαρέθηκα τη διαδικασία μείωσα το νερό των αλλαγών σε όσμωση και βάζω περισσότερο βρύσης. Πράγματι δεν το συζητάμε ότι το νερό όσμωσης είναι το τέλειο. Είναι όμως σπαστικό να περιμένεις να γεμίσεις κάδους με το σωληνάκι της R.O. που τρέχει ελάχιστα κ.λ.π. να πετάς τα 2/3 του νερού αλλαγής, να αλλάζεις μεμβράνες κ.ά. Θα τη καταργήσω και ότι γίνει έγινε με τα σκαλάρια μου.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-10-13, 19:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι' εγώ που κίνησα το θέμα, χρησιμοποιώ όσμωση 2 χρόνια αλλά επειδή βαρέθηκα τη διαδικασία μείωσα το νερό των αλλαγών σε όσμωση και βάζω περισσότερο βρύσης. Πράγματι δεν το συζητάμε ότι το νερό όσμωσης είναι το τέλειο. Είναι όμως σπαστικό να περιμένεις να γεμίσεις κάδους με το σωληνάκι της R.O. που τρέχει ελάχιστα κ.λ.π. να πετάς τα 2/3 του νερού αλλαγής, να αλλάζεις μεμβράνες κ.ά. Θα τη καταργήσω και ότι γίνει έγινε με τα σκαλάρια μου.
Ολα τα "προβληματα" που αναφερεις εχουν λυθει ευκολα απο πολλους απο εμας.

Οντως στην Αθηνα δεν χρειαζεται να βαζεις 100%ΑΟ.
Ενα 50/50% ειναι μια χαρα.
Αν περνας το 50% που ειναι απο τη βρυση μονο απο τα προφιλτρα, θα εχεις το τελειο νερο (και χωρις χρηση καθολου προσθετων βελτιωτικων, αντιχλωρια κλπ).

Να περιμενεις να γεμισεις καδους γιατι?
Βαζεις (παιδικη κατασκευη) μια τετραοδη βαλβιδα (shutt off valve) και φλοτερ στο βαρελι (ενα βαρελι, γιατι πολλα?), ανοιγεις τη βρυση την προηγουμενη μερα και σταματαει μονο του οταν γεμισει.
Σε περιμενει απλα να κανεις την αλλαγη, οπως θα εκανες και με νερο βρυσης
Πιο πολυ περιμενω να γεμισω το 150αρι βαρελι με νερο βρυσης (10 λεπτα - ανοιγμα, αναμονη να γεμισει, κλεισιμο βρυσης), παρα η διαδικασια να γεμισω με ΑΟ 1 δευτερολεπτο (ανοιγμα βρυσης μονο).

Αν θες να πετας λιγοτερο βαζεις 2πλη ή 3πλη μεβρανη, και πεφτεις και κατω απο 1 προς 1 αναλογια.
Και να μη παραμυθιαζομαστε, κακο δεν κανουμε στη φυση.
Στη τσεπη μας κανουμε μονο κακο.
Κι αυτο οχι τοσο σοβαρο κακο, αφου το νερο ειναι ακομα -δοξα τω θεω- πολυ φτηνο. Αν συγκρινουμε ιδιως με το ρευμα που καιμε για θερμανση των ενυδρειων ειναι μηδεν εξοδο.
Το νερο που πεταμε λοιπον, δεν μολυνει.
Καθαριζει τον υδροφορο οριζοντα, αφου ειναι πεντακαθαρο προφιλτραρισμενο νερακι. (που καποιοι το βαζουν στα ενυδρεια τους που θελουν σκληρα νερα)
Αν πωληθει η ΕΥΔΑΠ στους ξενους, τοτε ΟΚ δεν θα συμφερει.
(καλα τοτε ουτε να το πιουμε δεν θα μπορουμε)

Να αλλαζεις μεμβρανη γιατι?
Στην Αθηνα για να σου χαλασει η μεβρανη πριν τα 5 χρονια, πρεπει ή να εχεις 2-3 τονους ενυδρειο και να θελεις 1 κυβικο αλλαγη η να μην κανεις σωστη συντηρηση και χρηση.
Η πιο παλια μου μεμβρανη (6 χρονια) λειτουργει ακομα σαν καινουρια και βγαζει tds 4-5 ppm.
Αν λες για αλλαγη στα (οικονομικα) προφιλτρα ΟΚ.
Καθε 8000 λιτρα θελουν αλλαγη (ε δεν ειναι και τοσο συχνα για να ειναι κουραστικο)


Η απολυτη ανεση και οικονομια σε ενα ενυδρειο ειναι τα ... χρυσοψαρα ξαναλεω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-13, 19:37
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η τετράοδη που χρησιμεύει;
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-10-13, 19:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νοτιοαμερικάνος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Η τετράοδη που χρησιμεύει;
Μολις γεμισει το βαρελι, ανεβαινει το φλοτερ και κλεινει την παροχη στο βαρελι.
Το "βρωμικο" ομως θα συνεχισει να τρεχει.
Η πιεση που δημιουργει το κλεισιμο του φλοτερ στην τετραοδη (στις 2 οδους που περναει το σωληνακι με το μπλε χρωμα στο σχημα απο κατω) κοβει και τη ροη στις δυο αλλες οδους απο πανω (κοκκινο χρωμα, εξοδος βρυσης > προφιλτρα > μεμβρανη ΑΟ)
Ετσι σταματαει να τρεχει το νερο και απο το "βρωμικο" (drain) της ΑΟ.




Στο βαρελι κανεις ψηλα μια τρυπα και βαζεις αυτη τη βαλβιδα, οπου σπρωχνεις μεσα και εφαρμοζει μονο του το σωληνακι της ΑΟ (εχει κλιπακι ταχυσυνδεσμο περιφεριακα - τραβωντας το απελευθερωνεται το σωληνακι και βγαινει)


Και απο την αλλη μερια της τρυπας (μεσα στπ βαρελι) βαζεις το φλοτερ (η ασπρη καταληξη του δεξια στη φωτο μπαινει ουσιαστικα μεσα στη βαλβιδα απο πανω)


Στην ΑΟ κοβεις τα σωληνακια που φαινονται στο σχημα απο πανω και βαζεις αναμεσα τους την τετραοδη


Στην εξοδο του καθαρου της μεβρανης βαζουμε ενα check valve (ανεπιστροφη) που παρεχεται στο κιτ.

-------------------------
Εδω το μανιουαλ
http://www.waterwaves.gr/images/Manu...ut_Off_Kit.pdf
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 03-10-13 στις 19:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-10-13, 20:20
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Τέλεια!!! Συμπτωματικά κι εγώ αυτή τη μάρκα έχω. Πρέπει όμως να πάρω το ΚΙΤ.
Πολύ χρήσιμο. Ευχαριστώ.
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-13, 20:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τα πιο χρησιμα εξτρα σε μια ΑΟ.
Αυτο και το αυτοματο φλας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-10-13, 13:17
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μονο που με χαλάει στην οσμωση ειναι οτι τον χειμώνα πετάς πολυ νερο
ισχύει! και πολλοι απο εμας στα διαμερίσματα δεν μπορούμε να αξιοποιουμε το βρωμικο νερο. αντε να μαζεύουμε λιγο σε κανα κουβά για ποτισμα. απο την αλλη το νερο δεν χανετε. δεν χαλάει........ κυκλος ειναι
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-10-13, 13:17
Το avatar του χρήστη Νοτιοαμερικάνος
Νοτιοαμερικάνος Ο χρήστης Νοτιοαμερικάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: χαλανδρι
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Τι είναι το αυτοματο φλας;
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-10-13, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κατ'αρχας flush ειναι αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Το flush ειναι μια διαδικασια οπου θετουμε την οσμωση σε λειτουργια χωρις flow restrictor ...εφοσον δεν εχουμε πλεον πιεση μεσα στη μεμβρανη , το νερο αντι να φιλτραρεται απο τη μεμβρανη , καθαριζει αυτο τη μεμβρανη απο τα οποια σωματιδια εχει κρατησει μεσα στα φυλλα της.

Ολες οι οσμωσεις κανουν flush απο κατασκευης ...το μονο που πρεπει να κανετε (αν δεν εχει auto flush valve) ειναι να ξεβιδωσετε το flow restrictor πανω απο το λαστιχο του βρωμικου νερου και να αφησετε την οσμωση να δουλεψει για λιγη ωρα ετσι ...μετα , ξαναβιδωνετε πανω το restrictor και ειστε ετοιμοι.
Aυτοματο, ειναι οταν σου δινεται η ΑΟ με ενσωματωμενο ενα κιτ, οπου γυριζωντας ενα διακοπτη κανεις flush, χωρις να χρειαστει να ξεβιδωνεις-βιδωνεις το flow restrictor.
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29896

Και το μη αυτοματο ειναι αυτο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη πολλοι με ρωτουν , το flushing της μεμβρανης μπορει να γινει πολυ ευκολα ακομα και αν δεν εχετε auto flushing valve.

To flushing υποτιθεται οτι καθαριζει τη μεμβρανη απο σωματιδια που εχει κρατησει στα φυλλα της.Η χειροκινητη διαδικασια ειναι πολυ ευκολη και μπορειτε ολοι να την κανετε μεσα σε 5-10 δευτερολεπτα.

1) Το flushing ειναι καλο να γινεται αφοτου η οσμωση εχει δουλεψει καποια ωρα σε νορμαλ Mode (Παραγωγη καθαρου νερου)
2) Βρειτε το σωληνακι απο οπου βγαινει το βρωμικο νερο
3) Πανω σε αυτο υπαρχει το flow restrictor (το restrictor μπορει να ειναι βανα ή φιξ κυλινδρος).
4)Ξεβιδωστε το restrictor απο την πλευρα εισοδου βρωμικου νερου , ετσι ωστε η σωληνα του βρωμικου νερου να χωριστει στα δυο (το ενα κομματι της θα μεινει πανω στην οσμωση και το αλλο (που θα εχει πανω και το restrictor) θα μεινει ελευθερο
5) ανοιξτε τη βρυση σαν να δουλευατε την οσμωση
6) θα δειτε οτι η (κοντοτερη πλεον) εξοδος βρωμικου νερου θα πρεσαρει πολυ και ολο το νερο βρυσης θα βγαινει απο εκει με υψηλη πιεση
7) αφηστε το να τρεξει ετσι για λιγη ωρα και κλειστε μετα την παροχη νερου
8 ) Ξαναβιδωστε πανω το flow restrictor οπως ηταν πριν και ειστε ετοιμοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δίσκοι σε 120 Λ GC Δίσκοι 6 27-05-04 20:08
SAE και δίσκοι; tasos Δίσκοι 5 14-05-03 16:13
δίσκοι newfish Δίσκοι 0 14-12-02 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11030 seconds with 13 queries