Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 12-04-18, 16:38
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να το μελετατε! Δεν υπάρχει κανεις με ενυδρειο απο τον σεισμό του 1999 στην Αθήνα να μας πει την γνώμη του και την εμπειρία του?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-04-18, 00:38
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει χοντρή (ναι... αυτό που κατάλαβες)... το ενυδρείο (και η βάση του) πρέπει να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα, σε περίπτωση σεισμού.
ΑΝ το έχεις ακόμα έτσι... "ξεβίδωσε" το.-
Εσυ μαλλον λες χοντρη (αυτο που καταλαβες).

Εγω αιτιολογισα το συλλογισμο μου και φυσικα και το εχω ετσι. Μπορεις να αιτιολογισεις και τον δικο σου οσο μπορεις και οχι απλα να κατακρινεις ξερα. Αν το κανεις τοτε μπορουμε να συζητησουμε σωστα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικά αν το "κυμα" του σεισμού είναι παράλληλο με το μήκος του ενυδρείου. Τότε δεν πέφτει με τπτ.
Εχω μεσανυχτα απο τεκτονικους σεισμους αλλα καπου το εχω ακουσει αυτο.... και παιζει να εχεις δικιο!
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WiSe : 13-04-18 στις 00:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-04-18, 08:15
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Έχετε ξεφύγει από το θέμα αλλά αφού το συζητάτε (χωρίς τις χοντρές )
δείτε αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=3r6pF8nG0Xg
Παρεπιπτόντως σε σεισμό το '14 (στο επίκεντρο ήταν 6,3 και εδώ που είμαι πες να έδινε γύρω στα 5) αρκετής διάρκειας, με ενυδρεία συνολικού βάρους γύρω στους 3+ τόνους, σε όροφο πολύ παλαιού κτιρίου (ούτε κανονική οικοδομική άδεια δεν είχε) ήμουν δίπλα στα ενυδρεία (αρκετά ήταν δεκαετίας και diy) είδα τα ενυδρεία να παλατζάρουν τρελά και να σηκώνουν τσουνάμι αλλά η μόνη απώλεια ήταν τα νερά που χύθηκαν απέξω
Τότε είχα δει κι ένα βίντεο (δεν το βρίσκω τώρα) με μια γιαπωνέζικη πατέντα όπου η βάση του ενυδρείου καθόταν πάνω σε ένα μετακινούμενο ελεύθερα επίπεδο που κινούνταν ανάλογα με την ταλάντωση του σεισμού και το ενυδρείο έμενε σταθερό
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-04-18, 18:45
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις κάνει χοντρή (ναι... αυτό που κατάλαβες)... το ενυδρείο (και η βάση του) πρέπει να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα, σε περίπτωση σεισμού.
ΑΝ το έχεις ακόμα έτσι... "ξεβίδωσε" το.-

Αγαπητέ Discus, όχι!
Είναι δεδομένο ότι τα "ασφαλισμένα" στον τοίχο ενυδρεία είναι πολύ πιο σίγουρα σε περίπτωση σεισμού! Πέραν των δεκάδων σχετικών αναφορών που υπάρχουν στο internet, στο YouTube βρίσκεις και βιντεάκια με προσομοιώσεις του τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο "δεμένο" στον τοίχο και τι σε ένα που κάθεται απλά στην βάση του. Ένα που βρήκα πρόχειρα:

https://www.youtube.com/watch?v=HWhI6QaJq2Y

kosmas, το 1999 έμενα βόρεια προάστεια, 4ο όροφο, πολυκατοικία του 1979. Είχα ενυδρείο 180 λίτρα. Η βάση του μάλιστα δεν ήταν από αυτές του ενυδρείου αλλά ένα έπιπλο (ντουλάπι) της Neoset. Τίποτα δεν έπαθε. Μόνο νερά έπεσαν στο πάτωμα...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-04-18, 19:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ωραία, ασφαλίζουμε την βάση στον τοίχο. Το ενυδρείο όμως πως θα το ασφαλίσουμε? Απλά θα πατάει σε μια βάση η οποία θα είναι δεμένη στον τοίχο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-04-18, 20:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Αν θέλεις μπορείς να "ασφαλίσεις" και την γυάλα. Αν δεις στο βίντεο, ο τύπος δεν έχει βιδώσει τίποτα στο τζάμι, απλά έχει βάλει δυο "στοπ" ψηλά στο γυαλί.
Με αυτό τον τρόπο ενώνει ουσιαστικά το τζάμι με τον τοίχο και έτσι δεν αφήνει την γυάλα να ταλαντεύεται ελεύθερα.
Την βάση μπορείς και (που λέει ο λόγος) να την πακτώσεις. Το γυαλί όμως όχι. Πρέπει να κρατήσει την ελαστικότητά του. Αλλιώς οι δυνάμεις που μεταφέρονται από τον τοίχο μπορεί να το σπάσουν. Το ζητούμενο είναι ένα: Απλά να μειώσεις την ταλάντωσή της γυάλας και ταυτόχρονα του νερού. ¶λλωστε αυτό που πολλές φορές τουμπάρει ή σπάει στην περίπτωση σεισμού ένα ενυδρείο δεν είναι αυτή καθ' αυτή η μεταφορά δύναμης του σεισμού στα τζάμια αλλά η εξ αιτίας του σεισμού απότομη μετατόπιση φορτίου (νερού) που υπάρχει μέσα του...

Μπορεί αυτό να το πετύχεις με πολλούς άλλους τρόπους. Πχ με την χρήση κάποιων "Γ" ή "Π" που θα εμποδίζουν το γυαλί να κινηθεί μακριά από τον τοίχο...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-04-18, 21:46
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Χαλαρωστε ρε παιδια .... Φερατε πια την καταστροφη...
Απο το αν αντεχει το πατωμα, πηγατε στην περιπτωση μεγαλου σεισμου...
Αν γινει σεισμός μεγάλος , συγνωμη αλλα το μονο που θα σε ενδιεφερε, να μην γινει καμια στραβη με το σπιτι ... με εσας....
Κραταω 18 ενυδρεια σε 1οροφο περιπου 1,5 τονο νερο , οπου η οικοδομη ειναι του 50-60 ? Ειναι κτιριο με πέτρες-λιθους...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-04-18, 21:55
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ετοιμάσου.... έρχεται....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-04-18, 21:59
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κραταω 18 ενυδρεια σε 1οροφο περιπου 1,5 τονο νερο , οπου η οικοδομη ειναι του 50-60 ? Ειναι κτιριο με πέτρες-λιθους...
πεταω σερπατινες και κονφετι!


Ενταξει η προληψη ειναι παντα το κλειδι της ασφαλειας και η μειωση του ρισκου ειναι πολυ σημαντικη για να κοιμομαστε ησυχοι και μην πολλαπλασιαζονται οι κινδυνοι σε καποιο κακο γεγονος.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-04-18, 22:05
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
πεταω σερπατινες και κονφετι!


Ενταξει η προληψη ειναι παντα το κλειδι της ασφαλειας και η μειωση του ρισκου ειναι πολυ σημαντικη για να κοιμομαστε ησυχοι και μην πολλαπλασιαζονται οι κινδυνοι σε καποιο κακο γεγονος.
Αν ειναι να γινει η στραβη θα γινει...
Πια ασφάλεια, σκεφτεσαι το αν θα αντεξει το ενυδρειο στο σεισμό, ενω νομιζεις οτι εισαι σιγουρος για το σπιτι...
Οσο αφορα το βαρος ... Τα 700 κιλα αν αντεχει το δαπεδο , ας βαλει καμια 10αρια γεματους , φιλους να χοροπηδανε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετοιμάσου.... έρχεται....
Ας ερθει ... το συγκεκριμενο κτιριο εχεις περασει ολους του μεγαλους σεισμους, δεν εχει μπετα ωστε να ταλαντευεται σαν τρελο, ουτε καν κολωνες μπετου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nicpapa : 13-04-18 στις 22:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-04-18, 22:07
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Δε νομιζω οτι χωρανε καμια δεκαρια "γεματοι" σε 1 η 2 τετραγωνικα
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-04-18, 22:11
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομιζω οτι χωρανε καμια δεκαρια "γεματοι" σε 1 η 2 τετραγωνικα
O ενας πανο στον αλλο..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-04-18, 22:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ μαλλον λες χοντρη (αυτο που καταλαβες).

Εγω αιτιολογισα το συλλογισμο μου και φυσικα και το εχω ετσι. Μπορεις να αιτιολογισεις και τον δικο σου οσο μπορεις και οχι απλα να κατακρινεις ξερα. Αν το κανεις τοτε μπορουμε να συζητησουμε σωστα.
-------------------------


Εχω μεσανυχτα απο τεκτονικους σεισμους αλλα καπου το εχω ακουσει αυτο.... και παιζει να εχεις δικιο!
Αδυνατώ να αιτιολογήσω περισσότερα... από το απλό... στους 2 μεγάλους σεισμούς που έχουν γίνει στην Αθήνα (είχες τότε ενυδρείο; )... τα ενυδρεία μου απλά μετακινήθηκαν από την θέση τους (ούτε χιλιοστό όμως από την βάση τους) και ελάχιστο νερό βγήκε από αυτά.
Μένει να δούμε τι θα γίνει στην περίπτωση ενός "δεμένου" ενυδρείου... και ΔΕΝ σου μιλάω για 100λιτρο... ούτε για το video, που μπήκε παρακάτω.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Discus, όχι!
Είναι δεδομένο ότι τα "ασφαλισμένα" στον τοίχο ενυδρεία είναι πολύ πιο σίγουρα σε περίπτωση σεισμού! Πέραν των δεκάδων σχετικών αναφορών που υπάρχουν στο internet, στο YouTube βρίσκεις και βιντεάκια με προσομοιώσεις του τι συμβαίνει σε ένα ενυδρείο "δεμένο" στον τοίχο και τι σε ένα που κάθεται απλά στην βάση του. Ένα που βρήκα πρόχειρα:

https://www.youtube.com/watch?v=HWhI6QaJq2Y

kosmas, το 1999 έμενα βόρεια προάστεια, 4ο όροφο, πολυκατοικία του 1979. Είχα ενυδρείο 180 λίτρα. Η βάση του μάλιστα δεν ήταν από αυτές του ενυδρείου αλλά ένα έπιπλο (ντουλάπι) της Neoset. Τίποτα δεν έπαθε. Μόνο νερά έπεσαν στο πάτωμα...
G_AQUA... το γράφω Γερμανικά... Diskus.
To video που έβαλες... το θεωρώ απλά γελοίο (δες το πάλι προσεκτικά και θα το καταλάβεις φαντάζομαι)... βασιζόμενος στις ελάχιστες γνώσεις μου.
Επίσης... ΑΝ γίνει τέτοιου μεγέθους σεισμός (όπως στο πείραμα), άρχισε να αναρωτιέσαι ΑΝ θα έχει παραμείνει όρθιο το κτήριο... όχι το ενυδρείο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-04-18 στις 22:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-04-18, 22:45
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Το 1999 ειχαμε στο πατρικο μου ενα αν θυμαμαι 120λιτρο ενυδρειο-στερνα με ψαρια το οποιο παταγε σε πασο ξυλοκατασκευη βιδωμενη στο τοιχο. Επειδη το συγκεκρημενο σπιτι ειναι πολυ "συγκεκρημενη κατασκευη" και περιεργο εδαφος δεν κουνηθηκαν ουτε τα ποτηρια απο οσο με πληροφορησαν και ειδα και γω μετα.

Στο παλιο μου γραφειο ομως τοτε στο ισογειο κουνηθηκα λες και χορευα λαμπαντα και μαζι ολα τα παλια κτίσματα που εχει η πλατεια του "χωριου" μου....

Τελοσπαντων εγω νομιζω απο τη μερια μου το τερματισα το θεμα. Ας πραξει ο καθενας οπως θελει. Αρκει που εγινε η κουβεντα.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-04-18, 23:00
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωρέ όλοι "χορέψαμε"... αλλά όχι να τρώμε "αμάσητα", τα video που φτιάχνουν τα αμερικανάκια.
Ορίστε κι ένας στα 7,5 ρίχτερ.-

https://www.youtube.com/watch?v=D1ePRapP2QM
-------------------------
Στα 5,9 ρίχτερ.-

https://www.youtube.com/watch?v=13ZIkH3mucU

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-04-18 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-04-18, 23:06
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Αδυνατώ να αιτιολογήσω περισσότερα... από το απλό... στους 2 μεγάλους σεισμούς που έχουν γίνει στην Αθήνα (είχες τότε ενυδρείο; )... τα ενυδρεία μου απλά μετακινήθηκαν από την θέση τους και ελάχιστο νερό βγήκε από αυτά.
Μένει να δούμε τι θα γίνει στην περίπτωση ενός "δεμένου" ενυδρείου... και ΔΕΝ σου μιλάω για 100λιτρο... ούτε για το video, που μπήκε παρακάτω.-
Να με συγχωρήσετε κύριε για την λάθος αναγραφή του ονόματός σας


Για να σου έχει μετακινηθεί μεγάλο ενυδρείο και να μην σου έχει χυθεί πολύ νερό δυο μπορεί να έχουν συμβεί: Ή το νερό ήταν πολύ χαμηλά ή σπίτι σου έχεις φαντάσματα και σου κάνουν πλάκα Εγώ όσες φορές έχω ξεγελαστεί να κουνήσω λίγο πιο απότομα 2 πόντους το έπιπλο του ενυδρείου για να φτιάξω τις μπρίζες, με έχει η γυναίκα μου για να νερά που χύθηκαν

Σε ότι αφορά το βίντεο, μπορεί να είναι σε χαβαλέ στυλ αλλά δεν είναι καθόλου γελοίο, μπορώ να σου βρω κι άλλο με απόφοιτους του Χάρβαρντ που φοράνε κουστούμια και δείχνουν διαγράμματα Αυτό πάντως που δείχνει ισχύει 100% και συμβαίνει και σε μεγάλο και σε μικρό ενυδρείο γιατί οι βασικές αρχές είναι οι ίδιες σε κάθε περίπτωση και τις εξήγησα.

Στο βίντεο που ανέβασες, απλά επιβεβαιώνεις το βίντεο με τα Αμερικανάκια που κοροϊδεύεις! Το ενυδρείο που φαίνεται είναι σε "πάσο", πατάει πάνω στον τοίχο ο οποίος το αγκαλιάζει από δεξιά και αριστερά και δεν το αφήνει να κινηθεί ανεξάρτητα. Επίσης είναι δεδομένο ότι η όλη κουβέντα γίνεται για ισχυρούς σεισμούς.

Τέλος, σταμάτα να κάνεις edit κάθε τρεις και λίγο για να σε προλαβαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-04-18, 23:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Στα 7,5 ρίχτερ.-

https://www.youtube.com/watch?v=0cSbbrnd5Ak
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Να με συγχωρήσετε κύριε για την λάθος αναγραφή του ονόματός σας

Συγχωρεμένος... τέκνον μου.


Για να σου έχει μετακινηθεί μεγάλο ενυδρείο και να μην σου έχει χυθεί πολύ νερό δυο μπορεί να έχουν συμβεί: Ή το νερό ήταν πολύ χαμηλά ή σπίτι σου έχεις φαντάσματα και σου κάνουν πλάκα Εγώ όσες φορές έχω ξεγελαστεί να κουνήσω λίγο πιο απότομα 2 πόντους το έπιπλο του ενυδρείου για να φτιάξω τις μπρίζες, με έχει η γυναίκα μου για να νερά που χύθηκαν

Ξέχασες ότι... ΔΕΝ είσαι ο σεισμός.

Σε ότι αφορά το βίντεο, μπορεί να είναι σε χαβαλέ στυλ αλλά δεν είναι καθόλου γελοίο, μπορώ να σου βρω κι άλλο με απόφοιτους του Χάρβαρντ που φοράνε κουστούμια και δείχνουν διαγράμματα Αυτό πάντως που δείχνει ισχύει 100% και συμβαίνει και σε μεγάλο και σε μικρό ενυδρείο γιατί οι βασικές αρχές είναι οι ίδιες σε κάθε περίπτωση και τις εξήγησα.

Στο βίντεο που ανέβασες, απλά επιβεβαιώνεις το βίντεο με τα Αμερικανάκια που κοροϊδεύεις! Το ενυδρείο που φαίνεται είναι σε "πάσο", πατάει πάνω στον τοίχο ο οποίος το αγκαλιάζει από δεξιά και αριστερά και δεν το αφήνει να κινηθεί ανεξάρτητα. Επίσης είναι δεδομένο ότι η όλη κουβέντα γίνεται για ισχυρούς σεισμούς.

Τέλος, σταμάτα να κάνεις edit κάθε τρεις και λίγο για να σε προλαβαίνω
Είδες να πέφτει το ενυδρείο; Στο video με το ένα "βιδωμένο" στον τοίχο... πρόσεξες τι πλάτος είχαν οι γυάλες; Το ύψος... της βάσης; Το που έφτασαν... οι τοίχοι;
Μάλλον ξέχασαν να γράψουν... και το μέγεθος της δόνησης.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 13-04-18 στις 23:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 14-04-18, 00:05
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω βρε αδελφέ DiSkus τι σχέση έχουν όλα αυτά τα βιντεάκια που ανεβάζεις....

Έγραψες ότι ο WiSe έκανε χοντρή.... @##@ και πρέπει η βάση και το ενυδρείο να μπορούν να κινηθούν ελεύθερα. Εγώ σου απάντησα ότι δεν είναι @##@ και σου έβαλα ένα βίντεο που δείχνει τι διαφορά έχει ένα ασφαλισμένο με ένα μη ασφαλισμένο άρα το να τα ασφαλίσεις μόνο @##@ δεν είναι, όπως είπες.
Έγραψα πουθενά μήπως ότι η ασφάλιση είναι υποχρεωτική και ότι αν γίνει σεισμός (τι σεισμός; 4,9; 5,7; 9,5; ) θα συμβεί σε ΟΛΑ τα ενυδρεία ο κακός χαμός;

Υπάρχουν ενυδρεία 50Χ50Χ50, 150Χ50Χ50, 250Χ50Χ50. Είναι άπειρες οι αναλογίες διαστάσεων που κυκλοφορούν. Δεν αντιδρούν λοιπόν όλα το ίδιο. Όσο πιο μεγάλη είναι η αναλογία μήκους και ύψους ως προς το πλάτος τόσο πιο ασταθή γίνονται. Μιλάω με επιχειρήματα, με νόμους της φυσικής. Δεν αμφισβητούνται. Το έγραψα και πιο πριν, υπάρχει λόγος που πέφτει η βιβλιοθήκη και δεν πέφτει ο καναπές! Έγραψα επίσης ότι ένα ενυδρείο "τυπικών" διαστάσεων, δεν μπορεί να έχει ποτέ πρόβλημα! Αυτά που μου δείχνεις στα βίντεο, εγώ τα έχω γράψει από χθες! Που δεν σε κάλυψα;

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να μπουν βιντεάκια με κάθε σεισμό που έχει καταγραφεί στον πλανήτη γιατί δεν αλλάζει το ότι να ασφαλίσεις το ενυδρείο σου πάνω στον τοίχο, δεν είναι @##@!!! Γιατί από εκεί ξεκίνησε το debate μας. Εσύ έγραψες ότι είναι λάθος, εγώ ότι δεν είναι...
Λόγο να ανέβει άλλο βίντεο θα έχει αν μου βρεις ένα που δείχνει δυο ίδια ενυδρεία, ένα σε τοίχο, ένα ελεύθερο, αυτό στον τοίχο να πέφτει και το ελεύθερο να την βγάζει λάδι...

By the way, σου έγραψα ότι για να σου κουνηθεί τόσο το ενυδρείο χωρίς να χυθεί νερό ή το νερό ήταν χαμηλά ή έχεις φαντάσματα σπίτι. Στο τελευταίο βίντεο που ανέβασες δες πόσο χαμηλά είναι το νερό του τύπου. ¶ρα, τι σου μένει; Τα φαντάσματα!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 14-04-18, 00:18
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Μου έμειναν... τα φαντάσματα... οι αμερικάνοι... και ο G_AQUA (που ΔΕΝ άκουε).-
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 14-04-18, 00:24
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έμειναν... τα φαντάσματα... οι αμερικάνοι... και ο G_AQUA (που ΔΕΝ άκουε).-
Καλοοοοοό !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 14-04-18, 07:40
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Σε περιπτωση σειζμου για μενα καλυτερα να μπορει να ''παιζει'' το ενυδρειο για να ακολουθει τις κινησεις του σπιτιου.
Τελικα το σπιτι εχει κολωνες,παντου εκτος απο ενα δωματιο.Το ενυδρειο θα μπει
κολλητα σε μια κολωνα οποτε νωμιζω ειμαι ΟΚ.
Κατι αλλο που με απασχολει,αν ειναι δεν ειναι στο θεμα αυτο,πως θα ψηξω το νερο?με ανεμιστηρακια ειναι δυσκολο νωμιζω...και τι καταναλωση ρευματος θα εχω γενικα με θερμοστατες,φιλτρα,φωτα κλπ??
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-04-18, 09:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση σειζμου για μενα καλυτερα να μπορει να ''παιζει'' το ενυδρειο για να ακολουθει τις κινησεις του σπιτιου.
Τελικα το σπιτι εχει κολωνες,παντου εκτος απο ενα δωματιο.Το ενυδρειο θα μπει
κολλητα σε μια κολωνα οποτε νωμιζω ειμαι ΟΚ.
Κατι αλλο που με απασχολει,αν ειναι δεν ειναι στο θεμα αυτο,πως θα ψηξω το νερο?με ανεμιστηρακια ειναι δυσκολο νωμιζω...και τι καταναλωση ρευματος θα εχω γενικα με θερμοστατες,φιλτρα,φωτα κλπ??

Δεν υπάρχει τι είναι καλύτερο για μένα ή για σένα, το ενυδρείο ακολουθεί τους νόμους της φυσικής και αυτοί δεν είναι υποκειμενικοί...

Τα ανεμιστηράκια συνήθως είναι η οικονομικότερη λύση για όλα τα ενυδρεία, εκτός αν μιλάμε για ενυδρεία "δεξαμενές" όπου λόγου όγκου και διαστάσεων δεν κάνουν δουλειά και πας σε άλλον εξοπλισμό. Απλά στην περίπτωσή σου θα χρειαστείς αρκετά μεγάλα ανεμιστήρια. Εγώ πάντως σε τόσα λίτρα θα έκανα ένα sub που θα μου έλυνε τα χέρια σχεδόν σε όλα. Και στην ψύξη αφού θα μπορούσα να ψύχω εκεί το νερό πιο εύκολα.

Τώρα σε ότι αφορά τις καταναλώσεις, σαφή απάντηση δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις. Τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να σου δώσω χωρίς να ξέρω πόσα και τι φίλτρα θα χρησιμοποιήσεις, πόσα βατ θα είναι λάμπες σου, για πόσες ώρες θα δουλεύουν, πόσες ώρες θα δουλεύει η ψύξη ή η θέρμανση κλπ.
Αν καταλήξεις στον εξοπλισμό, μέσω των τεχνικών προδιαγραφών του μπορείς να κάνεις έναν πρώτο υπολογισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 14-04-18, 09:38
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου έμειναν... τα φαντάσματα... οι αμερικάνοι... και ο G_AQUA (που ΔΕΝ άκουε).-
Και ο WiSe "δεν σε ακουει"... Απλα τι αλλο να γραψει καποιος?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση σειζμου για μενα καλυτερα να μπορει να ''παιζει'' το ενυδρειο για να ακολουθει τις κινησεις του σπιτιου.
Τελικα το σπιτι εχει κολωνες,παντου εκτος απο ενα δωματιο.Το ενυδρειο θα μπει
κολλητα σε μια κολωνα οποτε νωμιζω ειμαι ΟΚ.
Κατι αλλο που με απασχολει,αν ειναι δεν ειναι στο θεμα αυτο,πως θα ψηξω το νερο?με ανεμιστηρακια ειναι δυσκολο νωμιζω...και τι καταναλωση ρευματος θα εχω γενικα με θερμοστατες,φιλτρα,φωτα κλπ??
Το ενυδρειο θα ακολουθησει το νερο οχι.
Μια χαρα μου ακουγεται κολλητα στη κολωνα.
Τα ανεμιστηρακια κανουν πολυ καλη δουλεια. Εγω τα εβαζα στην εξοδο του φιλτρου.
Για καταναλωση δε γνωριζω αλλα μπορεις να δεις τα watt του φιλτρου του θερμοστατη και ποσο ανοιγει και να υπολογισεις νομιζω.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 14-04-18, 15:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akvariym Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο θα μπει
κολλητα σε μια κολωνα οποτε νωμιζω ειμαι ΟΚ.
Super
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-04-18, 19:41
Το avatar του χρήστη akvariym
akvariym Ο χρήστης akvariym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2011
Περιοχή: Παξοι
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Τα φιλτρα ειναι 2x 55wat θα λειτουργουν 24/7,θερμοστατες 2x300wat λειτουργουν αναλογος και οι λαμπες 2χ39wat 8 ωρες την ημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 16-04-18, 22:44
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ο WiSe "δεν σε ακουει"... Απλα τι αλλο να γραψει καποιος?



Το ενυδρειο θα ακολουθησει το νερο οχι.
Μια χαρα μου ακουγεται κολλητα στη κολωνα.
Τα ανεμιστηρακια κανουν πολυ καλη δουλεια. Εγω τα εβαζα στην εξοδο του φιλτρου.
Για καταναλωση δε γνωριζω αλλα μπορεις να δεις τα watt του φιλτρου του θερμοστατη και ποσο ανοιγει και να υπολογισεις νομιζω.
ΔΕΝ μου έβγαινε ο στίχος... ωρέ ζηλιάρη.... γι' αυτό ΔΕΝ σε συμπεριέλαβα.-
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-10-21, 22:15
anjius Ο χρήστης anjius δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2017
Περιοχή: Θεσ/κη
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

"Totally unprepared"! Πρόκειται για όνομα εκπομπής στις ΗΠΑ (Καλιφόρνια). Ασχολούνταν με θέματα ασφαλείας και αντιμετώπισης σεισμών. Συμμετείχε πυροσβέστης, διασώστης, νοσοκόμα κλπ (αν θυμούμαι καλώς). Δυστυχώς, έπαψε να μεταδίδεται εδώ και 10 χρόνια, ίσως και παραπάνω. Υπήρχε και σελίδα στο fb. Δυστυχώς, παλαιότερα αναζήτησα το βίντεο που αφορούσε τα ενυδρεία, αλλά ήταν αδύνατο να το βρω. Στο βίντεο που είδα, υπήρχαν 2 ίδια ενυδρεία (240-360λ), γεμάτα με νερό (υπήρχαν και ψεύτικα ψάρια μέσα). Το 1 ήταν δεμένο με ιμάντα στον τοίχο, το άλλο όχι. Το δέσιμο ήταν σε μορφή "Π", στο επάνω μέρος της γυάλας. Έγινε προσομοίωση σεισμού. ΚΑΙ από τα 2, χύθηκε νερό, το άδετο έσπασε στη συνέχεια, όταν ο σεισμός έγινε πιο δυνατός! Οι παρακείμενες κούκλες, βράχηκαν, αν ήταν άνθρωποι, πιθανόν να τραυματίζονταν από τα γυαλιά! Δεν γνωρίζω (δεν έδειχνε) πως ήταν μονταρισμένοι οι ιμάντες στον τοίχο. Οι βάσεις, δεν ήταν δεμένες.
Καλιφορνέζοι με μεγάλα ενυδρεία, αναφέρουν ότι δεν είχαν πρόβλημα με πχ 8 Ρίχτερ, στο σεισμό της δεκαετίας του '90, συγκεκριμένα!
Σε ελληνικό ενυδρειακό φόρουμ, διάβασα ότι μπορεί να καταρρεύσει ο τοίχος (μάλλον, η αναφορά γίνεται για τοιχοποιία από τούβλα). (Κάτι τέτοιο, δεν συνέβη στο βίντεο.) Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση, θα πρέπει να ενισχυθεί ο τοίχος με κάποιο τρόπο. (Καλό είναι να υπάρχει συμβουλή μηχανικού, ιδίως για τα μεγαλύτερα ενυδρεία.) Σκέπτομαι, ότι ο ιμάντας θα πρέπει να στερεωθεί με στριφόνια στον τοίχο, χωνευτά, ώστε να μη προεξέχουν απ' αυτόν και σπάσουν το γυαλί της πλάτης του ενυδρείου.
Αυτά! Καλή τύχη σε όλους μας!
-------------------------
Καινούρια κτήρια, έχουν πλάκα που αντέχει 1000-1500 κιλά /τμ, υπό την προϋπόθεση ότι έχουν τηρηθεί οι προδιαγραφές. Τα μπαλκόνια, 500 κιλά /τμ.
Το συνολικό βάρος ενυδρείου, κυμαίνεται σε κιλά, αναλόγως του εξοπλισμού και της διακόσμησης. ¶λλο αν το ενυδρείο έχει λίγα πράγματα μέσα, άλλο αν είναι "νταμάρι". Τα όρια που αφορούν το συνολικό βάρος ενυδρείου βρίσκονται από τα λίτρα τους σε κιλά, πολλαπλασιαζόμενα με συντελεστή 1,2 ως 1,8, δηλ, ενυδρείο με όγκο 100 λ, μπορεί να έχει βάρος από 120, ως 180 κιλά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anjius : 01-10-21 στις 22:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-10-21, 21:56
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

οι παραδοχές για κατοικία ειναι 300 κιλα και για εμπορικό 500, αν θυμάμαι καλά, δίαβασε τον Νέο Αντισεισμεικό, ΝΕΑΚ... αφου θέλεις να μάθεις...
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 03-10-21, 08:25
EPANTAZ Ο χρήστης EPANTAZ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2016
Περιοχή: ΤΡΙΠΟΛΗ
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Καλημέρα σας, επειδή βλέπω ότι υπάρχει αρκετή κουβέντα σε πράγματα που δεν γνωρίζετε καλά, θα μου επιτρέψετε να σας πω δυο λόγια, λόγω ειδικοτητας. Δομοστατικος πολιτικός μηχανικός.
Οι σεισμοί χαρακτηρίζονται από τα Ρίχτερ για λόγους ενημέρωσης και μόνο. Αυτό που έχει σημασία είναι πόσα g είναι και πόσο το υποκεντρο του σεισμού, ποιο το έδαφος θεμελίωσης και ποιο το είδος της θεμελίωσης.
Επειδή λοιπόν υπάρχουν αυτοί και ένα σωρό ακόμα παράγοντες... Κανείς δε μπορεί να βγάλει χρησμό για το αν αντέχει οποιαδήποτε κατασκευή αν δεν δει πολλά θέματα και όχι μόνο να πάρει καποιες μετρήσεις από το καρασκευασθεν σκυρόδεμα η τον οπλισμο του.
Για να μη λέω πολλά άσχετα.... Οι πλάκες δεν επηρεάζονται από το σεισμό... Τουλάχιστο αυτές, που είναι στις συνήθεις κτιριακες κατασκευές.
Ο σεισμός είναι οριζόντια μετατόπιση του εδάφους.. (η κατακόρυφη συνιστώσα του... Μικρή σε σχέση με τις 2 οριζόντιες...σε συγκεκριμένες περιπτώσεις μόνο εξετάζεται.. )
Αναφέρθηκε πιο πάνω, η πλάκα υπολογιζοταν και υπολογίζεται για φορτία κάτω του 1 τόνου το τετραγωνικό... Αλλά δεν μπορει να έχεις σε κάθε τετραγωνικό, 1 τόνο βαρος, συνεπώς λόγω της ανακατανομής της δράσης, δεν έχει πρόβλημα να αντέξει πολύ περισσότερο από 1 τόνο συγκέντρωνενο σε καποιο σημείο αυτής. Ποιο σημαντικό να δεις αν το ξύλοπάτωμα είναι καλά καρφωμένο και σε επάρκεια με την από κάτω ξύλινη σχάρα εδρασης του, η οποία εδραζεται πάνω στη πλάκα του μπετου. Θεωρητικά αν το ξύλο είναι καλής ποιότητας... Δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα....
Για το πάκτωμα η όχι της βάσης του ενυδρείου... Αν η βάση εδραζεται πάνω σε ροδάκια ανεμπόδιστης κίνησης 360μοιρων, δεν πακτωνεις τίποτα... Αφήνεις να μεταφερθεί οποιαδήποτε κίνηση από τη πλάκα στα ροδάκια (με αυτό τον τρόπο αφήνεις όσο γίνεται ανεπηρέαστο το ενυδρείο) αν τώρα δεν έχεις ροδάκια ελεύθερης κίνησης, το όποιο πρόβλημα έγκειται στο ποσό καλά είναι κατασκευασμενο το ενυδρείο (δεμένο με την σιλικόνη, κοντρες κλπ) διότι είναι τόσο δυσκαμπτο το τζάμι που δεν μπορεί να πάρει κάθετα στη μάζα του οποιαδήποτε ταλάντωση σεισμού... Παρα μόνο στην παράλληλη του συνέχεια... Συνεπώς αν είναι εδρασμενο χωρίς βάση η πάνω στη βάση το μόνο που θα έχει διαφορά θα είναι μια ενδεχόμενη πρόσθετη εκκεντροτητα, όταν θα έχει τοποθετηθει σε κάποιο ύψος (της βάσης) αλλά αυτή όταν μιλάμε για φορτία 200 300 κιλά και με λόγο ύψους προς πλάτος γυάλας σχεδόν 1:1...δεν υπάρχει θέμα ανατροπής...
Αυτά τα λίγα... Καλή συνέχεια....
Φίλε βάλε το ενυδρείο σου... Αν είναι να γίνει κάτι στην οικοδομή.... Δεν θα φταίει το ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 03-10-21, 19:24
Το avatar του χρήστη dearangelo
dearangelo Ο χρήστης dearangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2020
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

αφου μας είπες οτι λίγο ως πολύ, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται, κύριε δομοστατικέ, πές τωρα και πως επιδρά ένα τέτοιο φορτίο στα κατακόρυφα στοιχεία και στις επιταχύνσεις του σεισμου, εάν φυσικά το θέμα μας ήταν ο σεισμός, που, δεν είναι μόνο... και άλλη φορά, παρακαλώ, πρόσθεσε την γνώση σου χωρίς να προσπαθεις να ταπεινώσεις τα λεγόμενα των άλλων, και ασε τους απλούς αναγνώστες να κρίνουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
700λιτρα.πιστευω καθαρο καπου 500 giannisqq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 18-04-09 20:56
700λιτρα για κρυο νερό nickthegreek Χρυσόψαρα 41 15-10-08 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11482 seconds with 13 queries