Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-06-05, 20:22
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Ζωντανεμα < νεκρου > βραχου !!!

Θαταν καλο να υπαρχει ενα ποστ ειδικα για την περιπτωση αυτη,νομιζω,
μιας και πολλοι απο εμας ειτε καποτε το εκαναν, ειτε τοιμαζονται να το κανουν.
επειδη εγω εμπιπτω στη δευτερη κατηγορια, ξεκιναω το θεμα για να βρισκονται και συγκεντρωμενες οι γνωσεις ολων σε ενα ποστ.

Ο νεκρος βραχος θελει καποιους μηνες με συνεχη κυκλοφορια νερου και πολυ λιγο φωτισμο για να ξεκινησει να &lt;ζωντανευει>..
μεχρι εδω καλα.ομως ειναι καποια πραγματα που πρεπει να διευκρινιστουν.
1.βαζοντας ας πουμε 100 κιλα βραχο μεσα σε ενα βαρελι,χωρις φωτισμο και με συνεχη κυκλοφορια, ειναι το ιδιο σαν να τον εχουμε σε ενυδρειο?
γινεται η ιδια δουλεια? ποσο και ποσες ωρες φωτισσμου? ποση salinity?
2.στην περιπτωση που τοποθετηθει σε ενυδρειο, θα χρειαστει να μπει και ηδη ζωντανος βραχος μαζι?
3.οταν λεμε οτι θα ζωντανεψει, σημαινει οτι θα ειναι εφαμιλλος με αυτον τον
&lt;κουραρισμενο> που ξερουμε, η απλα η αλγη που θα πιασει τον κανουν να &lt; δειξει> ζωντανος , χωρις να ειναι ?
4.αυτος ο βραχος μπορει να χρησιμοποιηθει κανονικα η απλα σαν βραχος βασης?
5.γιατι χρησιμοποιουμε τον ορο κιλα στο βραχο, μιας και αποτι ξερω θελει
να καταλαμβανει (οπτικα) το 40-60% του ενυδρειου μας,πραγμα που σημαινει οτι μπορει να ειναι 100 αλλα μπορει και να ναι 40 κιλα,
αφου βραχος με βραχο απεχει μερονυχτα....

αυτες οι αποριες , προς το παρον, μουρχονται στο μυαλο,
πιστευω οτι ξεδιπλωνοντας το ποστ θα βγουν και αλλες στη μεση.
για παμε...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-05, 09:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Για να τα παρουμε με την σειρα λοιπον. Πολλοι σωστοι οι προβληματισμοι.

1. Ναι, ειναι σχεδον το ιδιο πραγμα, απλα οταν ο νεκρος βραχος εχει και φωτισμο, σιγα, σιγα αναπτυσονται ποιο ευκολα οι διαφοροι οργανισμοι που στην αρχη τον κανουν ζωντανο, οπως οι διαφορες αλγες σαν την κοραλλινη κτλ. Οι συνθηκες θα πρεπει να ειναι σαν το ενυδρειο μας,
ιδια θερμοκρασια, αλατοτητα, και φυσικα σχετικα υψηλο επιπεδο ασβεστιου και αλκαλικοτητας. Κατι σε 450 ασβεστιο και 12 βαθμους ΚΗ ειναι αψογο. Ο φωτισμος δεν χρειαζεται να ειναι πολυ δυνατος αλλα να εχει μια
αλφα καλη και σωστη ενταση και φασμα.

2.Οπου και να μπει χρειαζεται καποια κοματια ζωντανο βραχο για μπολιαστει σωστα. Αλλιως δεν προκειται να
γινει κατι αφου "παρθενογενεση" δεν υπαρχει..

3. Εφαμιλος με τον αγοραστο και ετοιμο ζωντανο βραχο δεν προκειται να γινει σχεδον ποτε και εαν γινει θα πρεπει
να περασουν αρκετα χρονια. Οι καλιεργητες ζωντανου βραχου στην καραιβικη παρολο που βαζουν
διαφορα κοματια στην θαλλασακαι τα αφηνουν για 2 με 3 χρονια, μπορει να ειναι πολυ καλα κομματια αλλα ακομα και ετσι ο
"αυθεντικος" βραχος ειναι ανωτερος σε ειδη ζωης.

4. Κανονικα και με τον νομο. Ετσι κανει πολυς κοσμος και μεταξυ αυτων και εγω. Οπτικα τουλαχιστον
σχεδον δεν διακρινεται ποια απο τον "καλο".

5. Ειναι μια ενοια σαν μπουσουλας. Φυσικα εννουμαι μονο τον καλο βραχο που ειναι αρκετα πορωδης και ελαφρης.
Αναλογως την περιπτωση βεβαια εαν δεν μας αρεσει το διωρθωνουμαι με προσθεση καινουργιου. Καλο και
φρονιμο ειναι να αποφευγουμαι τις υπερβολες. γιατι ο "τοιχος" βραχου στην τελικη μονο καλο δεν κανει για πολλους
λογους που εχουν αναλυθει παλειοτερα αναλυτικα.


Πιστευω οι πρωτες αποροιες να σας εχουν λυθει. Για οτι αλλο, απλα ρωτηστε.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-05, 10:18
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Προσωπικα Θωδωρη μου έχω προσανατολισθει στην λυση της τραγάνας....
Τους λογους τους έχεις δεί στο ενυδρείο μου....

Ελαφρια , πορώδης , μπαίνει εύκολα σε ότι σχηματισμο θες..
Μετα απο 8 μηνες που την έχω στο ενυδρείο μου (τα κομματια που μου είχες δώσει στην έκθεση) δεν έχω διαπιστώσει κανενα προβλημα και έχουν γέμισει κανονικα και απο κοραλλίνη σε σημειο που να μην την ξεχωρίζεις απο τον "κανονικο" βράχο. Τα μανιταράκια μου την έχουν επικοισει και καθώς και ο ενας πολυποδας μου .

Προσφατα καταφερα να βρω κάμποση ακόμα (χάρις στον αγαπητό accnt {ΕΥΧΑΡΙΙΙΙΣΤΤΤΩΩΩ} ) έτσι ώστε να είμαι σε θεση να "κτήσω" ενα "τοιχο" στο κλασσικο σχήμα μισοφεγγάρου (c) στο ενυδρέιο που θα "μετακομοίσω" το reefακι μου. Θα χρησιμεύσει για βαση και ναι ξερω ότι για 3 μηνες τουλαχιστον το ενυδρείο θα είναι λίγο τρικολόρε ματζουράνα αλλα μετα θα αρχίσουν οι κοραλλινες να μεταναστέυουν.
Φυσικα ο οριτζιναλ βραχος θα παίζει ενα συμαντικο ρόλο.

και ναι ,απο αποψης βάρους , έχω γεμίσει (οπτικα) το ενυδρειο με περιπου 30-35 κιλα τραγάνας. και δείχνει ΓΕΜΑΤΟ! αν προσθεσω ακομα τα 20 περιπου κιλα που έχω στο ενυδρειο μου μαλλον θα μου περισσέψουν κιόλας.
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03358 seconds with 12 queries