Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-03-10, 09:08   #1
Παιδια κραξτεμαι
 
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη
Member
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος 04-03-10, 09:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

πρωι πρωι συκοθηκα να δω τα ενυδρεια μου ως συνηθος και επιδη εχω τεστ αμμωνιας live nh3 (αξιοπηστα τελικα)να ειχε λιγακι σκουρο-κιτρινησει.κανω το τεστ με υγρο τι να δω τα ιδια.κανω αλλαγει νερου πανω απο 50% και βλεπω οτι δεν ειχα τοσο αντιχλοριο,εβαλα αντιχλοριο για 60 λυτρα αλλα το το νερο που ειχα ηταν 80 λυτρα.Περιμενω να ανοιξει στη γειτονια μου το πετ σοπ,Λετε να παθουν τιποτα τα ψαρια μουμεχρι να ανοξουν τα μαγαζια ;
Εμφανίσεις: 4649
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-10, 09:48
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

δεν νομιζω να εχεις προβλημα...... ειδικα αν εχεις ανθεκτικα ψαρια........!!!! ισως αν ηταν πιο μεγαλη η ποσοτητα νερου χωρις αντιχλωριο να ειχεσ μικρο προβλημα με τα φυτα σου..... αλλα και παλι ολα θα πανε οκ......!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-10, 09:56
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν τρέχει τίποτα, μην ανησυχείς, αλλά πάντα να έχεις ένα μπουκαλάκι αντιχλώριο παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-10, 10:19
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

κανενα προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-10, 10:37
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας
πηρα αντηχλοριο και εκανα και αλλη αλλαγει νερου 80% για να δουμε αν θα κατευει η αμμωνια;ηθελα να μαθω τι παθενουν αυτα τα λιγα φυτα που εχω βαζω λιπασματα και ταβλετες και σηδιρο τι αλλα να κανω ;να παρω CO2 να τελειωνει η υποθεση;
θα κανω και μια παρουσηαση να μου πειτε τι γνομη σας γενικος αν πρεπει κατι να διορθωσω,ειναι η δευτερη φορα που η αμμονια μου ανεβενει στα καλα καθουμενα ,ενταξι βρικα παλι δυο φυλλα της ανουβιας χαλασμενα .κατι ομως πρεπει να κανω με τα φυτα δεν στερεωνει κανενα ολο μου χαλανε..
ευχαριστω που μου απαντησατε τοσο γριγορα και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-10, 10:42
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω να εχεις προβλημα...... ειδικα αν εχεις ανθεκτικα ψαρια........!!!! ισως αν ηταν πιο μεγαλη η ποσοτητα νερου χωρις αντιχλωριο να ειχεσ μικρο προβλημα με τα φυτα σου..... αλλα και παλι ολα θα πανε οκ......!!!!!!

Βρε παιδιά...αμα δεν ξέρετε γιατι απαντάτε?

Τι θα μπορουσαν Douran_p να παθουν τα φυτά αν επεφτε μονο νερο χωρις καθουλου αντιχλώριο?

Τιποτα..ίσα ισα θα ηταν καλύτερα για αυτά γιατι το αντιχλωριο πιθανον να διασπα μερος και αλλων στοιχειων...




Και στη προκειμενη παριπτωση δε νομιζω να παθει τιποτα η βιολογια...
Και συμβουλη μου.Πάρε το seachem prime
Και αλλη συμβουλη τζαμπα εκανες την αλλαγη 80% και ταλαιπωρησες τα ψαρια..
Μην πανικοβάλεστε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-10, 10:50
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

και κατι αλο παιδια μου ειπε ο πετσοπας να ρηξω Αμμωνια Detox λεγετε για να μη παθουν τοχικα τα ψαρια οσο εχει μεσα ανεβασμενει αμμωνια .Να το ρξχω ;σας ρωταω επιδη δεν εχω εμπιστοσηνει στα πετ σοπ ;παρολο που ο σιγεκριμενος πρεπει να ειναι ενταξι..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-03-10, 10:58
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι αλο παιδια μου ειπε ο πετσοπας να ρηξω Αμμωνια Detox λεγετε για να μη παθουν τοχικα τα ψαρια οσο εχει μεσα ανεβασμενει αμμωνια .Να το ρξχω ;σας ρωταω επιδη δεν εχω εμπιστοσηνει στα πετ σοπ ;παρολο που ο σιγεκριμενος πρεπει να ειναι ενταξι..
Κατι μας είπες τώρα...

Αυτα τα ντετοξ και βακτηριαδοξ ειναι σκευασματα ωστε να ανεβαινει ο τζιρος των εταιριών...

Αν εχεις προβλημα με αμμωνια, αφου εχεις λυσει θεματα οπως η ιχθυοφορτιση και αγορα ενος σωστου φιλτρου με βιολογικο υλικο, βαζεις μπολι..Αν εχεις στρωμενο ενυδρειο εισαι οκ

Για εκτακτη αναγκη οπως πχ διακοπη ρευματος, κανεις και μια αλλαγη νερου..αλλα στην περιπτωση σου δε χρειαζεται κατι..

Επισης να ξερεις πως και το αντιχλωριο διασπα σε καποιο βαθμο την αμμωνια..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-10, 11:01
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι αλο παιδια μου ειπε ο πετσοπας να ρηξω Αμμωνια Detox λεγετε για να μη παθουν τοχικα τα ψαρια οσο εχει μεσα ανεβασμενει αμμωνια .Να το ρξχω ;σας ρωταω επιδη δεν εχω εμπιστοσηνει στα πετ σοπ ;παρολο που ο σιγεκριμενος πρεπει να ειναι ενταξι..

εγω προσωπικα ενα βεβαρημενο απο αμμωνια νερο δεν θα το επιβαρηνα με επιπλεον χημικα στοιχεια...απλα θα δουλευα πολυ αλλαγη νερου...
βεβαια αυτη ειναι γνωμη δικια μου και το προιον δεν το ξερω..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-03-10, 11:08
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

οκ παιδια ευχαριστω πολυ δεν θα το ρηξω θα το παω πησω
θα κανω ξανα αλλαγει νερου απο τις μετρησεις βλεπω πως φτιαχνετε σιγα σιγα
ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-03-10, 11:13
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Eισαι σιγουρη οτι εχεις αμμωνια?

Παντως αν εχεις να ξερεις οτι δε φταιει που εβαλες λιγο λιγοτερο αντιχλωριο αρχικα..και πρεπει να να ψαξεις την αιτια στο φιλτρο σου.Αν ηταν στρωμενο..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-03-10, 11:32
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά...αμα δεν ξέρετε γιατι απαντάτε?

Τι θα μπορουσαν Douran_p να παθουν τα φυτά αν επεφτε μονο νερο χωρις καθουλου αντιχλώριο?

Τιποτα..ίσα ισα θα ηταν καλύτερα για αυτά γιατι το αντιχλωριο πιθανον να διασπα μερος και αλλων στοιχειων...




Και στη προκειμενη παριπτωση δε νομιζω να παθει τιποτα η βιολογια...
Και συμβουλη μου.Πάρε το seachem prime
Και αλλη συμβουλη τζαμπα εκανες την αλλαγη 80% και ταλαιπωρησες τα ψαρια.. την αλλαγη την εκανε γιατι εχει αμμωνια μαν οχι για το αντιχλωριο...... υποθετω!!!!!
Μην πανικοβάλεστε...
πιο πιθανο ειναι να παθουν κατι τα φυτα παρα τα ψαρια.........!!!!!! στην αναλογια που εβαλε!!!!!!! δεν ειπα οτι θα πα8ουν κατι τα φυτα αλλα ηθελα να δωσω εμφαση στο οτι δεν τρεχει τπτ με τα ψαρια........ τεσπα...... το αντιχλωριο δεν ειναι προβλημα αλλα η αμμωνια ειναι και μαλιστα σοβαρο..... και δεν θα λυθει με ζουμια αλλα με το να βρεις τζενη την αιτια..........
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-03-10, 11:40
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
πιο πιθανο ειναι να παθουν κατι τα φυτα παρα τα ψαρια.........!!!!!! στην αναλογια που εβαλε!!!!!!! δεν ειπα οτι θα πα8ουν κατι τα φυτα αλλα ηθελα να δωσω εμφαση στο οτι δεν τρεχει τπτ με τα ψαρια........ τεσπα...... το αντιχλωριο δεν ειναι προβλημα αλλα η αμμωνια ειναι και μαλιστα σοβαρο..... και δεν θα λυθει με ζουμια αλλα με το να βρεις τζενη την αιτια..........

Φιλε douran_p μην επιμενεις γιατι εχεις λαθος..το οτι εβαλε αντιχλωριο για 60 λιτρα σε 80 λιτρα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο περιπτωση να εκανε κακο στο φυτα..

Θα σου προτεινα να διαβασεις καποια υπομνηματα σχετικα με τον κυκλο του αζωτου καθως και πως επιδρα αυτο στους ζωντανους οργανισμους ωστε να τα ξεμπερδεψεις λιγο..
Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-03-10, 11:45
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ναι αλλα ειναι πιο πιθανο να παθουν κατι τα φυτα παρα τα ψαρια......... χαχαχαχαχαχαχα

τεσπα υπερβολη αυτο που ειπα......... για τα φυτα!!!! αλλα αλλιως το ενοουσα και αλλο νοημα βγαζει οταν το διαβαζεις.......
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-03-10, 13:53
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

παιδια νομιζω πως η αιτια που μου ανεβενει η αμμωνια ειναι τα σπαια φυτα,και τις προαλλες με το που καθαρισα 2 σαπια φυτα φτιαχτηκε η αμμωνια και επιδη και τωρα βρικα φυλλα της ανουβιας σαπιζμενα νομιζω πως παλι αυτη ειναι η αιτια.Εχω σρομενω ενυδρειο εδω και 3 μηνες περιπου απο μπολι Georgarask με τη πρωτη επιασε και απο τοτε δεν ειχα προβλημα.εφτιαξα και το αλλο ενυδρειο μου απο μπολι το πρωτου ενυδρειου και μακαρονακι και ολα μια χαρα.για αυτο πιστευω πως μου φταινε τα φυτα.θα το ψαξω και αλλο ομως για να βεβαιωθω οτι οντως μου φταινε τα φυτα
ευχαριστω πολυ παντος για τις απαντησεις σας
-------------------------
υφ επιτελους 0 η αμμωνια μετα απο τρητη αλλαγει νερου 70%.σπαω το κεφαλι μου τι να μου φταει μηπως και η πολυ τροφη;τι να κανω καλυτερα να πινανε λιγαγι μηπως ρηχνω πολυ φαει;ειναι λιμαργα ομως οσο τους ρηχνεις τρωνεσπανια βλεπω να μην εχουνε φαει το φαι τους και τα λιφαλιλι αλλα και τα κονγο τετρας,μηπως και το αντιχλοριο επιδη παντα ρηχνω με το παραπανω,να τα ρηθμησω πιο καλα αυτα τα δυο πραγματα και βλεπουμε
ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη λατσε τζενη : 04-03-10 στις 13:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-03-10, 14:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τζενη...ποσα λιτρα εχεις?? γιατι 2 σαπια φυλλα ανουμπιας να σου σηκωνουν αμμωνια το βλεπω υποπτο...
εχει πεσει η ροη του φιλτρου?? ειχες καποιο θανατο ψαριου-σαλιγκαριου? μηπως το φιλτρο σου επαρκει οριακα για το ενυδρειο σου και με λιγο τροφη παραπανω εχεις αμεσως αμμωνια??
εγω αυτα θα εψαχνα στη θεση σου...αν εχω καταλληλο φιλτρο..καλη ροη...τι αλλαξε στη ρουτινα μου....
διαφορετικα απο σαπια φυλλα.....θα επρεπε να ειχε ξεκληριστει το φουλ φυτεμενο μου τουλαχιστον 100 φορες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-03-10, 22:11
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Πανω με φοβιζεις ,η ροη του νερου μου σαν να ειναι πιο χαμιλο σε σκεση με αλλες φορες εχω 7 ψαρια συνολικα σε 160-170λ καθαρα .ψαχνομαι συνεχεια αλλα επιδη τα νταισω και λιγο παραπανω τα ατιμα ,αλλα τα τρωνε δεν αφηνουν τπτ τα λεμαργα,καλα να ειναι δηλαδη ,αλλα τι αλλο να κοιταξω μηπως να παρω εξωτερικο φυλτρο ;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε καθαρα 160-170 λιτρα δε μου φαινεται λογικο να ανεβαζουν αμμωνια 2 σαπια φυλλα ανουμπιας....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-03-10, 22:34
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε καθαρα 160-170 λιτρα δε μου φαινεται λογικο να ανεβαζουν αμμωνια 2 σαπια φυλλα ανουμπιας....
Κοιτα το φυλτρο δεν το εχω πειραξει καθολου μηπως πρεπει να αλλαξω καποιο υλικο του;δεν ξερω τι πρεπει να κανω...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-03-10, 23:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Τζενη..επειδη ειμαστε παρα πολλοι στο φορουμ...δε θυμαμαι τι ενυδρειο εχεις..τα λιτρα οκ...ποιο φιλτρο εχεις σε αυτα τα λιτρα?? τι υλικο εχεις μεσα?? τι ψαρια ειναι τα 7 ψαρια??
λες οτι επεσε η ροη...αρα πολυ πιθανον να μην επαρκει και να θελει καθαρισμα των υλικων του.
μηπως τα φυλλα δεν ειναι μονο 2 αλλα χαλασαν μαζικα αρκετα φυτα??
ολα αυτ απαιζουν ρολο. σιγουρα παντως θα πρεπει να αποκαταστησεις τη ροη...ποτε καθαρισες το φιλτρο σου τελευταια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-10, 23:29
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τζενη..επειδη ειμαστε παρα πολλοι στο φορουμ...δε θυμαμαι τι ενυδρειο εχεις..τα λιτρα οκ...ποιο φιλτρο εχεις σε αυτα τα λιτρα?? τι υλικο εχεις μεσα?? τι ψαρια ειναι τα 7 ψαρια??
λες οτι επεσε η ροη...αρα πολυ πιθανον να μην επαρκει και να θελει καθαρισμα των υλικων του.
μηπως τα φυλλα δεν ειναι μονο 2 αλλα χαλασαν μαζικα αρκετα φυτα??
ολα αυτ απαιζουν ρολο. σιγουρα παντως θα πρεπει να αποκαταστησεις τη ροη...ποτε καθαρισες το φιλτρο σου τελευταια?
εχω το ριο 180λ juwel για το εσωτερικο του φυλτρο μιλαμε επισης δεν το εχω καθαρισει ,στειλε μου καποιο λινκ αν εχεις για το φυλτρο για να μη σε κουραζω.ψαρια ειναι ζυγαρι λιφαλιλι και 5 κονκο τετρα,απο υλικα φυλτρου μονο μακαρονακι και τα υπολιπα οτι ειχε απο μονο του το φυλτρο δεν εχω προσθεσει κατι αλλο εγω δεν βρηκα αλλα σαπια φυτα στο ενυδρειο μου το καθαρισα καλα.

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-03-10, 23:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αρα εχεις ενα ενυδρειο με χαμηλη ιχθυοφορτιση....αυτα που θα κοιτουσα ειναι τα εξης...
α) αν το μακαρονι ειναι μηχανικο να το αλλαξεις με βιολογικο (siporax, substrat pro και αλλα τετοια καλουδια)
β) να βγαλεις τα υλικα απο το φιλτρο και να δεις αν υπαρχει καποιο φυλλο η αλλες βρωμιες που "φρακαρουν" τη ροη..και αν θελουν καθαρισμα τα υλικα να τα καθαρισεις σε νερο ενυδρειου.
ειδικα αν εχει τον μαμισιο υαλομαβμακα...αυτος πολυ συχνα "στουπωνει" και θελει καθαρισμα ή αντικατασταση...
απο ποτε τρεχει το ενυδρειο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-03-10, 23:57
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

τρεις μηνες τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-03-10, 00:06
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ελεγξες τα παραπανω?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-03-10, 00:08
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

SORRY μια ερωτηση Panos ti ενοεις μηχανικο μακαρονι
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-03-10, 00:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυτο π.χ.
http://www.gardensite.co.uk/upload/m...ters/a1470.jpg
http://www.myfishforum.com/attachmen...ramic-ring.jpg
ειναι κεραμικο μακαρονι. δεν ειναι πορωδες τοσο οσο το σιποραξ και αλλα υλικα για εποικισμο εσωτερικα...οποτε δεν κρατα πολυ βιολογια και κρατα μηχανικα τις μεγαλες "βρωμιες" (..οι πιο ψιλες συνηθως κρατουνται απο το σφουγγαρι και οι πολυ μικρες απο τον υαλοβαμβακα. )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-10, 00:21
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αααααααα καταλαβα αλλα δεν θυμαμαι τι εχω μεσα στο φιλτρο.... ασε που επρεπει να σκισω το καλσον για να δω
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-03-10, 09:05
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο π.χ.
http://www.gardensite.co.uk/upload/m...ters/a1470.jpg
http://www.myfishforum.com/attachmen...ramic-ring.jpg
ειναι κεραμικο μακαρονι. δεν ειναι πορωδες τοσο οσο το σιποραξ και αλλα υλικα για εποικισμο εσωτερικα...οποτε δεν κρατα πολυ βιολογια και κρατα μηχανικα τις μεγαλες "βρωμιες" (..οι πιο ψιλες συνηθως κρατουνται απο το σφουγγαρι και οι πολυ μικρες απο τον υαλοβαμβακα. )
Καλημερα Πανο
1.το μακαρονι μου το εχει δωσει ο μπολιαριστας δισκομοντατορ Georgoraks.
2.τα εχω ελεξει τα σφουγαρακια εχουνε μπολικη μπιχλα αλλα οχι φυτα η κατι αλλο
3.το ιαλομπαμπακα ειναι το μαμισιο δεν το εχω πειραξει απο ασπρο ειναι καφε σκουρο .

Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-03-10, 09:37
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αχ Τζένη, Τζένη, στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις στο νερό που θα βγάλεις από το ενυδρείο σου (Σε κάποιο κουβά) καθάρισε το σφουγγάρι, να φύγει λίγο η μπίχλα κι επιτέλους άλλαξε τον υαλοβάμβακα. Επιπλέον ψάξε να δεις αν έχει πεθάνει τίποτα μέσα όπως κάποιο ψάρι ή το χειρότερο κάποιο σαλιγκάρι. Τέλος αν ταϊζεις τα ψάρια 4 φορές την εβδομάδα (μέρα παρά μέρα) δεν θα πάθουν και τίποτα. Καλή συνέχεια και μην πανικοβάλλεσαι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-10, 09:52
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχ Τζένη, Τζένη, στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνεις στο νερό που θα βγάλεις από το ενυδρείο σου (Σε κάποιο κουβά) καθάρισε το σφουγγάρι, να φύγει λίγο η μπίχλα κι επιτέλους άλλαξε τον υαλοβάμβακα. Επιπλέον ψάξε να δεις αν έχει πεθάνει τίποτα μέσα όπως κάποιο ψάρι ή το χειρότερο κάποιο σαλιγκάρι. Τέλος αν ταϊζεις τα ψάρια 4 φορές την εβδομάδα (μέρα παρά μέρα) δεν θα πάθουν και τίποτα. Καλή συνέχεια και μην πανικοβάλλεσαι
κοιτα chemical mac ειχα ρωτησει στην αρχει που εβαλα το ενυδρειο σε λυτουργεια για το τι να κανω με το φυλτρο;και μου ειπαν να μη το πειραξω αλλα μαλλον ενοουσαν οτι τα απαρετιτα επρεπε να τα κανω.οκ ,
Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πότε ταίζω alexhs Χρυσόψαρα 9 09-04-10 20:26
ΠΑΙΔΙΑ S.O.S tedy069 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-02-10 19:55
παιδια......... GENITORAS Γλυκό νερό - Γενικά 20 14-10-09 17:39
Παιδια ! ΠΟΠΟ Γλυκό νερό - Γενικά 23 03-06-06 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08829 seconds with 13 queries