Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-01-10, 10:32
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή Ενυδρείο FLUVAL EDGE

Καλημέρα σε όλους,

Παρακολουθώ το forum εδώ και αρκετό καιρό και ενώ δεν έχω ποτέ "επικοινωνήσει" με κανέναν νοιώθω ότι ξέρω τους περισσότερους.

Θα ήθελα την βοηθειά σας στο εξής.

Σκέφτομαι να εγοράσω ένα ενυδρείο της FLUVAL (EDGE, 25λτ, http://www.hagen.com/uk/aquatic/addinfo/fluval_edge.cfm ) στο οποίο σκοπευώ να βάλω γαρίδες.

Πέρα από την προφανή δυσκολία που έχει στο στήσιμο και στην συντήρηση λόγω του μικρού ανοίγματος, έχει κανείς εμπειρία και παρατηρήσεις από το εν λόγω ενυδρείο?

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-10, 10:41
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

δεν μπορω να σου πω για το συγκεκριμενο ενυδρειο αλλα μπορω να σου πω σιγουρα οτι ειναι πολυ δυσκολο να διατηρησεις γαριδες ποσο μαλλον σε ενα ενυδρειο 25λιτρων που οι μεταβολες γινονται πολυ αποτομα και ετσι οι γαριδες
δεν θα μπορουν να αντεχουν..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-10, 11:05
Το avatar του χρήστη Thrillos
Thrillos Ο χρήστης Thrillos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Καλημέρα! Δεν ξέρω σε τι τιμή το βρίσκεις ή αν είναι θέμα χώρου, αλλά εγώ θα σου έλεγα να δεις την προσφορά του carrefour αυτές τις μέρες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ight=carrefour
Είχα πάρει παλαιότερα το 120λιτρο και σκεφτόμουν τώρα για το 80x30x45 για γαριδοενυδρείο, αλλά θα το αφήσω τελικά για αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-10, 11:19
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thrillos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα! Δεν ξέρω σε τι τιμή το βρίσκεις ή αν είναι θέμα χώρου, αλλά εγώ θα σου έλεγα να δεις την προσφορά του carrefour αυτές τις μέρες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ight=carrefour
Είχα πάρει παλαιότερα το 120λιτρο και σκεφτόμουν τώρα για το 80x30x45 για γαριδοενυδρείο, αλλά θα το αφήσω τελικά για αργότερα.
Από θέμα τιμής δεν μπορώ να πω ότι έιναι φθηνό (περίπου 140,00 €), ενώ από θέμα χώρου δεν υπάρχει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι για να μπεί το δεύτερο ενυδρείο στο σαλόνι πρέπει να μπεί εκεί που το θέλει η γυναίκα μου και πρέπει να μπεί το ενυδρείο που θέλει η γυναίκα μου (οι παντρεμένοι καταλαβαίνουν τι εννοώ)!!! Οπότε αν θέλω δεύτερο ενυδρείο θα πρέπει να συμβιβαστώ με αυτό!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-10, 11:27
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

πανακρινο για 25λιτρα!με λιγοτερα χρηματα και παιρνεις το 120αρι καρφουρισιο με βαση φιλτρο και θερμοστατη!δεν αξιζει ουτε απο θεμα χρηματων ουτε απο πρακτικη χρηση καθως ειναι μικρο το ανοιγμα και δεν θα βολευει ουτε στις αλλαγες νερου!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 11:32
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πιστεύω πως είναι πολύ όμορφο εμφανισιακά αλλά καθόλου πρακτικό.

Ε αν είναι να πάρω ένα ενυδρείο αλλά όχι με τα δικά μου γούστα μη σώσει και το πάρω... πάτα πόδι αδελφέ
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-10, 11:44
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Συμφωνώ ότι είναι ακριβό και ότι με τα ίδια χρήματα παίρνω πολύ καλύτερο και πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο. Το θέμα είναι ότι αν μπεί τώρα δεύτερο ενυδρειο στο σπίτι θα πρέπει να είναι αυτό!!!

Όσον αφορά το πόδι φίλε Alex_Salonica το φυλάω να το πατήσω κατά το καλοκαίρι όταν και προγραματίζω να αντικαταστήσω το 120άρι που έχω με ένα αρκετά μεγαλύτερο!! Και το κυρίως επιχείρημα προς το έτερον ήμισυ θα είναι ότι "αγάπη μου τον Γενάρη πήραμε αυτό που άρεσε σε σένα"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-01-10, 18:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πρακτικα δε μπορουν να σκεφτουν οι γυναικες??? απορια το εχω.....μονο με το γουστο πραττουν??
τωρα θα μου πειτε...τι τις θελω τις ρητορικες ερωτησεις.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-10, 20:23
Το avatar του χρήστη agnos
agnos Ο χρήστης agnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2009
Περιοχή: Αχαρνες ( Μενίδι )
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Αχ! Αχ! Αχ <<γυνναίκες >>!
__________________
Η ελπίδα μου είναι ο Θεός
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-10, 09:50
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Πρακτικά μπορούν να σκεφτούν μόνο για τα δικά τους, τα γυναικία, θέματα!!! Όσον αφορά το γούστο, ναι, μόνο με το γούστο πράτουν.

Να δεις πρακτικότητα και γουστο όταν αγοράζουν ρούχα και παπούτσια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-10, 10:07
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Είναι πανέμορφο, το έχω μπανίσει και εγώ.

Γιατί δεν το παίρνεις να βάλεις μέσα μονομάχο;

Σημ. δεν έχει θερμοστάτη (extra) και δεν ξέρω οι 2 λάμπες των 10 W σε τόσο μικρή απόσταση σε τόσο λίγο νερό πόσο θα ανεβοκατεβάζουν την θερμοκρασία του. Σίγουρα όχι για γαρίδες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-01-10, 10:46
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Έχω σκεφτεί και τον μονομάχο, αλλά θα προτιμούσα να βάλω γαρίδες.

Γιατί όμως λες "σίγουρα όχι για γαρίδες"? Το ζητούμενο και με δεδομένο ότι οι πιο πολλές γαρίδες θέλουν σχετικά ζεστό νερό (25 βαθμούς περίπου) είναι να μην μπορούν οι λάμπες να ζεσταίνουν το νερό πάνω από αυτή την θερμοκρασίοα αλλά να βοηθούν στο ζέσταμα του νερού. Όταν οι λάμπες σβήνουν θα ανάβει ο θερμαντήρας, όταν φυσικά χρειάζεται. Σε περίπτωση που οι λάμπες, ζεσταίνουν το νερό μόνες τους πάνω από τους 25, υπάρχει πάντα και η λύση των LED. Έχω ήδη ξεκινήσει την μελέτη της αντικατάστασης των δύο Τ5 που έχω στο 120αρι, και αν χρειαστεί θα βάλω LED και στο μικρό για να ελέγχω καλύτερα την θερμοκρασία.

Αυτό που εμένα με προβληματίζει περισσότερο είναι η ψύξη του νερού το καλοκαίρι, δεδομένης της μικρής ελεύθερης επιφάνειας. Εδώ πιθανότατα θα χρειστεί ένα Peltier.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-01-10, 11:01
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω σκεφτεί και τον μονομάχο, αλλά θα προτιμούσα να βάλω γαρίδες.

Γιατί όμως λες "σίγουρα όχι για γαρίδες"? Το ζητούμενο και με δεδομένο ότι οι πιο πολλές γαρίδες θέλουν σχετικά ζεστό νερό (25 βαθμούς περίπου) είναι να μην μπορούν οι λάμπες να ζεσταίνουν το νερό πάνω από αυτή την θερμοκρασίοα αλλά να βοηθούν στο ζέσταμα του νερού. Όταν οι λάμπες σβήνουν θα ανάβει ο θερμαντήρας, όταν φυσικά χρειάζεται. Σε περίπτωση που οι λάμπες, ζεσταίνουν το νερό μόνες τους πάνω από τους 25, υπάρχει πάντα και η λύση των LED. Έχω ήδη ξεκινήσει την μελέτη της αντικατάστασης των δύο Τ5 που έχω στο 120αρι, και αν χρειαστεί θα βάλω LED και στο μικρό για να ελέγχω καλύτερα την θερμοκρασία.

Αυτό που εμένα με προβληματίζει περισσότερο είναι η ψύξη του νερού το καλοκαίρι, δεδομένης της μικρής ελεύθερης επιφάνειας. Εδώ πιθανότατα θα χρειστεί ένα Peltier.
Λέω όχι για γαρίδες γιατί κάτι μου λέει ότι οι λάμπες θα επιρεάζουν αρκετά την θερμοκρασία και δεν θα μπορεί να είναι αρκετά σταθερή για αυτές. Ο.Κ. το χειμώνα δεν θα το πάει πάνω από 25C, την ¶νοιξη; (Την έχω πάθει στο παρελθόν από κάποιο μουράτο μικρό ενυδρείο, για αυτό προβληματίζομαι). Τα Led είναι λύση, ναι.

Και η ψύξη και το οξυγόνο είναι πρόβλημα σε μικρή ελεύθερη επιφάνεια.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-01-10, 11:14
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Εννοείται ότι μόλις δεις ότι η θερμοκρασία αρχίζει να ξεφεύγει το γυρνάς αμέσως στην ψύξη.

Για την οξυγόνωση πιστεύω ότι με μια καλή ανατάραξη στην επιφάνεια για τόσο λίγα λίτρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει πάντα και η λύση της αεραντλίας, αν και οπτικά δεν μου αρέσει, ειδικά σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-01-10, 11:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι μόλις δεις ότι η θερμοκρασία αρχίζει να ξεφεύγει το γυρνάς αμέσως στην ψύξη.

Για την οξυγόνωση πιστεύω ότι με μια καλή ανατάραξη στην επιφάνεια για τόσο λίγα λίτρα δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Υπάρχει πάντα και η λύση της αεραντλίας, αν και οπτικά δεν μου αρέσει, ειδικά σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο.
Αεραντλία, συμφωνώ, χαλάει την αισθητική.

Αυτό το συστηματάκι ψύξης που λες, που το βρίσκεις;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-01-10, 11:46
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα γι αυτό στο DIY.

Δες το
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=Peltier
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-01-10, 12:07
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή αντιπρόταση

Προφανώς το ενυδρειάκι προορίζεται να τοποθετηθεί σε χώρο με προσεγμένη διακόσμηση οπότε το πρωτεύον είναι η αισθητική. Επειδή όμως το τελικό αισθητικό αποτέλεσμα δεν εξαρτάται μόνο από τον εξοπλισμό αλλά και από το περιεχόμενο, μήπως σε παίρνει να το παλέψεις για ένα ανοικτό ενυδρειάκι με overtank φωτιστικό; Θέλω να πω ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι όμορφο αλλά τόσο δύσκολο στο στήσιμο και τη συντήρηση που μπορεί το τελικό αποτέλεσμα να υστερεί (εύχομαι το αντίθετο). Σκέψου δλδ τη δυσκολία να καθαρίσεις άλγες από το τζάμι, να κλαδέψεις, να παίξεις με τη διακόσμηση (πέτρες, ξύλα) κλπ.
Αντιθέτως αφού διαθέτεις μεράκι και αρκετά χρήματα απ ότι φαίνεται, νομίζω ότι με ένα ανοικτό ενυδρείο (σκέτη γυάλα) και ένα κομψό φωτιστικό, μπορείς να φτιάξεις ένα πραγματικό κόσμημα! Δεν υπάρχει νομίζω κάτι πιο λιτό και όμορφο από μια σκέτη γυάλα με ένα κρεμαστό φωτιστικό και μια προσεγμένη (και κρυμμένη) φιλτροπλάτη με όλο τον εξοπλισμό μέσα. Νομίζω ότι αν δείξεις στη γυναίκα σου μερικά από αυτά http://showcase.aquatic-gardeners.or...tegory=0&vol=0 αποκλείεται να μη τσιμπήσει...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-01-10, 12:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

για να ειμαστε ρεαλιστες σε 25 λιτρα ουτε με ψυξη μπορεις να παιξεις ουτε με τπτ η εξατμιση ειναι τρελη το καλοκαιρι και γενικα η φαση ειναι απαλευτη απο ανοιξη και μετα (μιλαω εκ πειρας) οι θερμοκρασιες εχουν μεγαλα σκαμπανευασματα εκτος αν μιλαμε για χωρο με σταθερη θερμοκρασια συνεχως κλιματιζομενο!πραγματικα πιστευω οτι μετα απο λιγο καιρο θα το μετανιωσεις γιατι εκτος των αλλων θα δωσεις και πολλα χρηματα που για μενα συγνωμη κιολας θα ειναι πεταμενα αφου με συνολικο κοστος 50ευρω ξερω γω μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιοτατο γυαλινο ανοιχτο κυβο 30*30 με ενα overtank φωτιστικο οπως αυτο της αρκαντια που δειχνει μια χαρα και ενα διακριτικο hang on φιλτρακι και μεσα να παιξεις με java μαυρες περουλες και ενα ομορφο κοκκινοπο μονομαχο η δεν ξερω γω τι αλλο
που για μενα και αυτο που το χω κανει παλι τζαμπα κοπος ειναι τοσο μικρα ενυδρεια για γεννηστρες κανουνε μονο αμα ειναι να μπει νεο ενυδρειο σπιτι να ειναι ενα και καλο παρε ενα 400αρι δωσε το 120αρι να κανεις δουλεια σου

στα λιτρα αυτα δεν αξιζει να χωσεις φραγκα με τπτ φιλε υπαρχουνε κυριλατα ενυδρεια γυρω στα 100 λιτρα σε μια χαρα τιμες πηγαινε μαζι με τη γυναικα σε ενα μαγαζι να τα δει απο κοντα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-01-10, 19:17
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει γίνει μεγάλη κουβέντα γι αυτό στο DIY.

Δες το
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=Peltier
Thanks!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fluval 205 vs 305 pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 15-03-09 13:23
fluval 205/305 pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-02-08 03:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06635 seconds with 13 queries