Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-06-14, 17:47   #1
Καθαρισμος καινουριας αμμου
 
Το avatar του χρήστη poltre
poltre
Member
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος 10-06-14, 17:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω όντας αρχάριος αγόρασα χαλαζιακή μαύρη άμμο (λεπτής κοκομετρίας γύρω στο 1 χλ/μ.) για να στήσω το νέο μου ενυδρείο. Πριν την βάλω μέσα (περίπου 15 κιλά) την έπλυνα τμηματικά με άφθονο τρεχούμενο νερό βρύσης σε λεκάνη, γύρω στις 6 αλλαγές. Όταν την άδειασα στο ενυδρείο έβγαλε μια θολούρα. Κατόπιν, έκανα με αλφαδολάστιχο περί της 20 αλλαγές, δηλαδή έριχνα με κουβά των 20 κιλών από ψηλά καθαρό νερό και την επόμενη στιγμή το αντλούσα προς την αποχέτευση (με το λάστιχο) και ούτω καθεξής για να φύγει η θολούρα. Όμως και πάλι τίποτα, μειωμένη η θολούρα, αλλά υπαρκτή. Κατόπιν, επί τρεις ημέρες στο 120 λίτρων ενυδρείο συμπληρωμένο με το μισό περίπου νερό (50 λίτρα) έβαλα ενα κινέζικο φίλτρο, μόνο με υαλοβάμβακα να καθαρίζει το νερό και συνεχώς ανά περίπου 4 ώρες ανάδευα την άμμο και σήμερα αφαίρεσα των υαλομβάβακα τον έπλυνα με άφθονο νερό (μια σκέτη λάσπη) και τον ξανάβαλα καθαρό και ακόμη υπάρχει η θολούρα. Εννοείται ότι όταν δεν ανακατώνω την άμμο, το νερό μετά από κάποιες ώρες καθαρίζει. ¶ρα συνεχίζω μέχρι να μην βγάζει τίποτα ή σταματάω το ανακάτεμα και ρίχνω μέσα τα 2 fancy χρυσόψαρα που θέλω να φιλοξενήσω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 11298
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-06-14, 18:22
Notis_xalandri Ο χρήστης Notis_xalandri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2013
Περιοχή: Αθηνα, Χαλανδρι
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Η θολουρα θα φυγει αμα την αφησει την αμμο στην ησυχια της,υπερβολικο τοσο πολυ πλυσιμο 2-3 φορες ηθελε και μετα να το αφησεις να κατσει η θολουρα θα φυγει μην αγχωνεσαι.Αστο οπως ειναι τωρα δεν χρειαζεται να φτασει σε σημειο να μην βγαζει τιποτα θα κατσει η θολουρα οσο για τα ψαρια πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο πρωτα αν δεν ειναι στρωμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-14, 18:50
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Notis_xalandri Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θολουρα θα φυγει αμα την αφησει την αμμο στην ησυχια της,υπερβολικο τοσο πολυ πλυσιμο 2-3 φορες ηθελε και μετα να το αφησεις να κατσει η θολουρα θα φυγει μην αγχωνεσαι.Αστο οπως ειναι τωρα δεν χρειαζεται να φτασει σε σημειο να μην βγαζει τιποτα θα κατσει η θολουρα οσο για τα ψαρια πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο πρωτα αν δεν ειναι στρωμενο.
+1000
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-14, 20:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φιλτρο που εβαλες ποιο ακριβως ειναι? Αν ειναι μικρο, θα χρειαστει να τρεξει περισσοτερο με filter wool, το οποιο καλο ειναι να το πετας και να το αλλαζεις μετα απο καθε χρηση, ακομα και καθημερινα για μερικες μερες. Να τρεξει μερικες μερες με ανθρακα το φιλτρο για να απομακρυνει οτιδηποτε θα μπορουσε να ειναι βλαβερο, επισης θα ηταν καλη παρεμβαση.

Αυτο θα γινει, λιγη υπομονη χρειαζεται. Στα πιο σοβαρα τωρα:
-Για να βαλεις ψαρια, πρεπει να εχεις στρωμενο φιλτρο πριν την εισαγωγη του και παρακολουθηση με μετρησεις. Το εχεις λυσει αυτο?
-Τι φιλτρο θα μπει στο ενυδρειο και με τι υλικα? Τα χρυσοψαρα ειναι πολυ ρυπογονα ψαρια και χρειαζονται καλη φιλτρανση με αρκετο βιολογικο υλικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-14, 21:37
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Το φίλτρο είναι το tecatlantis tc200 175 l/h (διαστάσεις εκατοστά περίπου 3*4* και το έχω γεμίσει με sera wool. Το λοιπόν από 'τι κατάλαβα θα το αλλάζω καθημερινά και το τελευταίο 24ωρο μόλις κάτσει η θολούρα θα το γεμίσω με ενεργό άνθρακα. Το φίλτρο που θα μπει κατόπιν είναι το eheim pickup 160 (2010) το οποίο τρέχει σε ένα 40lt ενυδρείο και το οποίο είναι στρωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-14, 22:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποια αμμο πηρες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-14, 22:41
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Πήρα από την χωματοτεχνική Κηφισιάς την χαλαζιακή μαύρη ψιλή http://xomatexniki.gr/%CE%B5%CE%BD%C...E%BC%CE%B1.php
-------------------------
Τώρα είδα ότι στις τις διαστάσεις μου εμφάνισε εικονίδιο. Το μέγεθος του φίλτρου είναι τέσσερα επί τρία επί εφτά εκατοστά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poltre : 10-06-14 στις 22:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-14, 23:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ωραια και καλη αμμος φιλε μου, αλλα αυτη θελει 30 χερια πλυσιμο οχι 6 μονο.
Και οχι με αλλαγες νερου στον κουβα, αλλα πλυσιμο κατω απο συνεχη ροη νερου μεσα στο κουβα με ταυτοχρονα ανακατεμα.

Και θα συνεχισει να σου βγαζει σωματιδια στο ενυδρειο, αν την ανακατευεις εσυ ή τα ψαρια αργοτερα.
Αν το κανουν τα ψαρια, μετα απο λιγο θα καθαριζει απο το φιλτρο.
Αν την ανακατευεις εσυ δεν ξερω ποσο θα κανει να καθαρισει.
Αλλα αν την πειραξεις πολυ, ενδεχεται να συμβουν σοβαροτερα προβληματα απο ενα απλο θολωμα, οπως και με οποιαδηποτε αμμο και βυθο γενικα.

Αστη να ηρεμησει και βαλε μπολικο filterwool στο φιλτρο.
Και βιολογικα υλικα κανονικα ομως, να αρχισει το στρωσιμο.
-------------------------
Την εχω βαλει αυτη την αμμο στα χρυσοψαρα.
Οπως θα δεις παρακατω, αν δεν πειραζεις συνεχεια το βυθο, ειναι διαυγεστατο το νερο
http://www.youtube.com/watch?v=0czIKKiDitE
Απο τη μεση του βιντεο, το δειχνει απο το πλαι και κοντα στην αμμο.
Και στο τελος φαινεται και το γαριδαδικο με την ιδια αμμο. Ροη νερου ελαχιστη.

Να και μια φωτο που βρηκα, πως ηταν οταν το πρωτογεμισα με νερο, μετα απο πολυ καλο πλυσιμο ομως, οπως ειπα
http://i225.photobucket.com/albums/d...F0alpha522.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-06-14 στις 23:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-14, 23:05
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

1.) Θεωρείς σκόπιμο να την βγάλω από το ενυδρείο και να την ξαναπλύνω ή να την αφήσω κάποιες μέρες και αν ναι πόσες ακόμη;
2.) Σε ποιό φίλτρο να βάλω βιολογικά υλικά; το atlantis είναι μικρό δεν χωράει εκτός από το wool κάτι άλλο και το eheim δουλεύει στο 40 lt ενυδρείο
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-06-14, 13:49
kalafan Ο χρήστης kalafan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

κι εγω αυτην εχω στα χρυσοψαρα...
με Fluval 206 φιλτρο σε 100 λιτρα ενυδρειο σε 2 μετες το νερο εγινε κρυσταλλο...
-------------------------
οσο την ανακατευεις τοσο θα θολωνει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalafan : 11-06-14 στις 13:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-06-14, 14:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
1.) Θεωρείς σκόπιμο να την βγάλω από το ενυδρείο και να την ξαναπλύνω ή να την αφήσω κάποιες μέρες και αν ναι πόσες ακόμη;
2.) Σε ποιό φίλτρο να βάλω βιολογικά υλικά; το atlantis είναι μικρό δεν χωράει εκτός από το wool κάτι άλλο και το eheim δουλεύει στο 40 lt ενυδρείο
1. Ειναι δυσκολη ερωτηση. Να αδειασεις τωρα το ενυδρειο, θα ειναι μανουρα.
Αν το αφησεις ετσι, θα καθαρισει σιγουρα μεν αν δεν το πειραζεις, αλλα με το παραμικρο πειραγμα θα σηκωνει πραμα στο νερο.
Οσο πιο καλα πλυμενη ειναι η αμμος εξαρχης ομως, τοσο πιο γρηγορα καθαριζει μετα απο πειραγμα της. Η μπιχλα της καθεται κατω, και μπαινει μεσα της. Δεν εξαφανιζεται.
Αποφασισε μονος σου.

2. Επειδη δεν εχω καταλαβει τι ενυδρειο εχεις (διαστασεις, ψαρια που θα εχει, ειδος, ποσοτητα) και τι φιλτρα εχει ή εχεις σκοπο να βαλεις, γραψε τα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-06-14, 17:34
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι το JUWEL REKORD 800 (80 x 45 x 35 cm) περίπου 110 ltr καθαρά.
Φίλτρα:
1.) Στρωμμένο Eheim pickup 160 (2010) 220ltr/h, το μισό σφουγγάρι (το έχω κόψει) που παρέχει η Eheim και το μισό μακαρόνι Eheim
2.) Το υπόλοιπο από το μισό σφουγγάρι της Eheim το έχω προσαρμόσει γύρω-γύρω σε αερόπετρα με αεραντλία της MOUSE 1200cc/min. Η ιδιοκατασκευή ακουμπάει σε μία μεγάλη κύλη πέτρα σχήμα "U" και στο εσωτερικό της υπάρχουν εκτός από το φίλτρο-αερόπετρα και 2 ελαφρόπετρες σε μέγεθος αυγών.
3.) Tecatlantis tc200 175 l/h (διαστάσεις εκατοστά περίπου 4 x 3 x7) με sera wool
Ο βυθός είναι η μαύρη χαλαζιακή άμμος ψιλής κοκκομετρίας (πάχος περίπου 3 εκ.)
Από ψάρια 2 νεαρά fancy
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-06-14, 18:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δυσκολα τα πραγματα.
Δεν ειναι φιλτρα αυτα για τετοιο ενυδρειο και μαλιστα με χρυσοψαρα
Με οσο κοστιζουν αυτα τα δυο επαιρνες εξωτερικο φιλτρο με μεγαλο καδο για υλικα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-06-14, 21:44
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Λόγω έλλειψης χώρου και μικρών παιδιών (το ενυδρείο είναι στο σαλόνι) θα προτιμούσα εσωτερικό, έχετε να μου προτείνετε κάποιο; Θέλω και μια πρόταση για εξωτερικό και βλέπουμε αν μπορώ να το κρύψω κάπως, να μην είναι προσβάσιμο από τα πιτσιρίκια.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-06-14, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επιπλο δν εχει το ενυδρειο να μπει σε κανα ντουλαπι?
Εσωτερικο δεν εχω να προτεινω. Μονο αν ηταν φιλτρο αμβουργου (matten filter) αλλα τρωει χωρο απο το ενυδρειο και μπαινει συνηθως σε diy ενυδρεια.

Απο εξωτερικα φιλτρα εμποριου οσα θες και αναλογα τα χρηματα που διαθετεις. Απο 55ε
Για υλικα δεν χρειαζεται να ξοδευτεις παντως. Θα βαλεις ελαφροπετρα και σφουγγαρια.
Μπορεις να βρεις και ετοιμη πλυμμενη ξεδιαλεγμενη απο εδω http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
Αλλιως απο πρακτικερ 3ε τα 12 λιτρα (αυτην που ειναι 6-12mm διαμετρος)
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=29
Και φιλτρο http://www.igna.gr/index.php/compone...etail?Itemid=0
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-14, 22:15
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις (SUNSUN HW-302) και όντως φθηνό. Όμως, σήμερα πήγα σε ένα κατάστημα και μου είπανε για μεταχειρισμένο Eheim 2213, έχει χρησιμοποιηθεί για 1,5 έτη και είναι σε άριστη κατάσταση. Σκέφτομαι να το πάρω, η τιμή του: 40,00 ¤. Ποια είναι η γνώμη σας;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-14, 22:28
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

εδω βλεπεις ποσο εχει καινουργιο του κουτιου με την εγγυηση του,η αποφαση ειναι δικη σου!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-14, 23:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω βλεπεις ποσο εχει καινουργιο του κουτιου με την εγγυηση του,η αποφαση ειναι δικη σου!
Δεν εχει διπλα βανακια και δεν θα συνιστουσα να το παρει ουτε εμπειρος χομπιστας χωρις διπλα βανακια.
Με διπλα βανακια εχει 80 ευρω. http://www.aquavivere.gr/shop-produc...-basic-edition
Μεταχειρισμενο δεν θα επαιρνα ετσι κι αλλιως αν δεν ειχα καποια εγγυηση καλης λειτουργιας, και δεν ξερουμε ουτε το μεταχειρισμενο αν εχει διπλα βανακια.
Τα classic eheim κατα την αποψη μου ειναι για πιο εμπειρους χομπιστες και συγκεκριμενες δουλειες.
Εντωμεταξυ θα ειναι οριακο απο ροη στο ενυδρειο αυτο, εως ψοφιο αν βουλωνει με τον καιρο.

Το sunsun 302 λοιπον αν θελει οικονομικο φιλτρο, με τα υλικα που εχει (βιομπαλες μακαρονια) στο πρωτο καλαθι και γεμισμα τα αλλα δυο με ελαφροπετρα.
Αυτο δεν χρειαζεται βανακια. Εχει βαλβδιδα για ρυθμιση ροης και διακοπη οταν θελουμε να το ανοιξουμε για συντηρηση.
Να προσεξει καναδυο πραγματακια για καλυτερη λειτουργια που εχω γραψει εδω και τερμα.

Αν παει σε "μαρκα" φιλτρο με τις προδιαγραφες του sunsun, θελει πανω απο 100-130ε
Αν τα'χει, μια χαρα και με τις ευχες μου να του προτεινω σε οτι λεφτα θελει.
Οι προδιαγραφες ομως, μας ενδιαφερουν αρχικα, για να καλυφθει το ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-14, 23:39
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το 2213 είναι με τα διπλά βανάκια. Δυστυχώς ως αρχάριος μέχρι σήμερα πέθανα 6 χρυσόψαρα, όταν τα έκανα μπλουμ σε έν 40 ltr ενυδρείο. Από τότε έβαλα μυαλό... Δεν έχω κάποιον να με συμβουλέψει, οπότε ότι μου προτείνεται θα πράξω. Εν κατακλείδι, να πάρω το SUNSUN HW-302 και να γλυτώσω λεφτά, ή να πάρω ένα Eheim π.χ. 2217, αξίζει λόγω της διαφοράς τιμής; Το ρωτάω επειδή το πρώτο είναι κινέζικο, θα μου χαλάσει δηλαδή πιο σύντομα; Αλήθεια εσύ Σπύρο ποιο έχεις; Ότι μου πείτε θα κάνω και αύριο κιόλας θα προχωρήσω στην αγορά του, θέλω τουλάχιστον στα καινούρια μου χρυσόψαρα να μην δημιουργήσω κανένα πρόβλημα!
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-06-14, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχω και Sunsun, εχω και eheim classic και μοντερνα.
Tα Sunsun γενικοτερα καινε περισσοτερο ρευμα, αλλα αυτο ισχυει στα μεγαλυτερα φιλτρα της και οχι στο μικρο sunsun (302).
(υπολογιζε 1 ευρω ανα watt, το ετος)

Ακομα και το 2217 μπορει να βαλεις (αρκει οπωσδηποτε να εχει διπλα βανακια)
Μπορεις να ελαττωσεις ροη απο το βανακι εξοδου αν δεις ενοχλητικη τη ροη
για τα ψαρια.
Αν πας σε μεγαλυτερο (που θα πας καποια στιγμη) θα φανει και χρησιμο.

Ααα μπορει να ειναι 1000 λ/ω ροη και τα δυο, αυτη ομως ειναι ονομαστικη ροη (ισχυει σε μηδενικο υψος και χωρις υλικα). Η αντλια του eheim εχει πολυ μεγαλυτερο μανομετρικο (302: 1.4m vs 2217: 2.3m) και τελικα οταν σηκωνουν το νερο στο ενυδρειο, ειναι πολυ μεγαλυτερη η ροη του 2217.
Γιαυτο και ειναι λιγοτερα βατ το 302 (302: 18W vs 2217: 20W)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-06-14, 00:00
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Να υποθέσω ότι έμμεσα μου προτείνεις το SUNSUΝ...οπότε προχωράω στην αγορά του;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-06-14, 00:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι.
Αν σου περισσεουν για το 2217 (την εκδοση με τα διπλα βανακια και μονο τα σφουγγαρια απο υλικα) παρε αυτο.
Ή και το 2215 ή και το ecco pro 300 ή και κανενα fluval 206, 306 κλπ

Αλλιως και το 302 μια χαρα ειναι.

Oλα καλα ειναι και ολα χαλανε.
Στις αγορες κοιταμε, οι προδιαγραφες του να μας καλυπτουν, εγγυηση, διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων και αξιοπιστια/εξυπηρετηση καταστηματος πωλησης
Και ερευνα αγορας για την τιμη φυσικα.
Αξιζει να προτιμουμε τις αγορες εξοπλισμου απο το καταστημα που μας εξυπηρετει καλυτερα και μας φερνει και καλα και προσεγμενα και πιο σπανια ζωντανα, εστω ειναι και μερικα ευρω πιο ακριβο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-06-14, 00:20
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ευχαριστώ θα επανέλθω
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-06-14, 07:13
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

με 12¤ περιπου συνολο μπορεις να βαλεις ταχυσυνδεσμους και διπλα βανακια ποτισματος και να κανεις τη δουλεια σου μια χαρα!
εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι σε τιμες πολυ πολυ καλες!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-06-14, 15:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Λαθος λινκ Σπυρετοοοοο.

Edit αααα του εβαλες φωτο και απο το μαγαζι χαχαχα Εχουμε περασει σε αλλο επιπεδο πια. Σε λιγο θα βαζουμε λινκ και με τη φατσα του καταστηματαρχη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-06-14, 15:10
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τελικά σήμερα το πρωί αγόρασα και τρέχει ήδη στο ενυδρείο μου το Eheim 2215. Το αγόρασα με πλήρες σετ (λάστιχα, βανάκια και σφουγγάρια) 100,00 ευρώ. Στον πάτο έβαλα μια φέτα μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 3 εκ.), μετά 1 ltr Eheim Mech, 1 ltr sera siporax Professional 15 mm, άλλες 2 φέτες μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 6 εκ.), μετά 1 άσπρο φίλτρο wool (πάχος περίπου 1 εκ.) και τελευταίο πάνω 1 μαύρο φίλτρο με ενεργό άνθρακα (πάχος περίπου 1 εκ.). Τον άνθρακα θα τον αφήσω 1 μήνα και μετά θα αφαιρεθεί εντελώς. Επίσης, σε 1 μήνα θα αντικατασταθούν τα 2 ενδιάμεσα μπλε σφουγγάρια με 1 ltr ακόμη ελαφρόπετρα ή κι άλλο μακαρόνι ή κάτι τέτοιο (δεν έγινε τώρα λόγω επιπλέον κόστους). Πως σας φαίνεται η δόμή του φίλτρου;
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-06-14, 15:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά σήμερα το πρωί αγόρασα και τρέχει ήδη στο ενυδρείο μου το Eheim 2215. Το αγόρασα με πλήρες σετ (λάστιχα, βανάκια και σφουγγάρια) 100,00 ευρώ. Στον πάτο έβαλα μια φέτα μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 3 εκ.), μετά 1 ltr Eheim Mech, 1 ltr sera siporax Professional 15 mm, άλλες 2 φέτες μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 6 εκ.), μετά 1 άσπρο φίλτρο wool (πάχος περίπου 1 εκ.) και τελευταίο πάνω 1 μαύρο φίλτρο με ενεργό άνθρακα (πάχος περίπου 1 εκ.). Τον άνθρακα θα τον αφήσω 1 μήνα και μετά θα αφαιρεθεί εντελώς. Επίσης, σε 1 μήνα θα αντικατασταθούν τα 2 ενδιάμεσα μπλε σφουγγάρια με 1 ltr ακόμη ελαφρόπετρα ή κι άλλο μακαρόνι ή κάτι τέτοιο (δεν έγινε τώρα λόγω επιπλέον κόστους). Πως σας φαίνεται η δόμή του φίλτρου;
Κατ'αρχην καλοριζικο.

Το mech το εβαλες ανακατεμενο με το siporax ή εχει μπει σφουγγαρι ενδιαμεσα?
Η προτεινομενη σειρα απο την eheim (και που απο πειραματισμους μου εχω καταληξει -προσωσπικη αποψη- οτι ειναι η καλυτερη) ειναι κατω mech μετα σφουγγαρι μετα βιολογικο (substrat προτεινει, αλλα μπορει να ειναι οποιοδηποτε κεραμικο πορωδες, πχ siporax, ελαφροπετρα κλπ) και μετα filterwool.

tips
ΠΟΤΕ δεν ανακατευουμε siporax με ελαφροπετρα ή substrat κλπ, γιατι παει η ελαφροπετρα και βουλωνει τις τρυπες του μακαρονιου και χανεται η δραση του.
ΠΟΤΕ δεν βαζουμε ως πρωτο υλικο, καποιο πορωδες κεραμικο υλικο. (πχ siporax). Μονο λεια οπως το mech. Αυτο εκτος οτι κραταει εκει τα χοντρα σκουπιδια (σαπια φυλλα, σκατα κλπ) και τα διασπα εκει, προφυλάσσοντας τα επομενα υλικα, κανει και διασπαση της ροης του νερου σε ολο το πλατος του καδου, πριν παει στο σφουγγαρι, για να μη δημιουργειται channeling και περναει το νερο μονο απο ενα σημειο των υλικων.
Το εχουν μελετησει καλα οι τυποι.

__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-06-14, 15:33
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poltre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά σήμερα το πρωί αγόρασα και τρέχει ήδη στο ενυδρείο μου το Eheim 2215. Το αγόρασα με πλήρες σετ (λάστιχα, βανάκια και σφουγγάρια) 100,00 ευρώ. Στον πάτο έβαλα μια φέτα μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 3 εκ.), μετά 1 ltr Eheim Mech, 1 ltr sera siporax Professional 15 mm, άλλες 2 φέτες μπλε σφουγγάρι (πάχος περίπου 6 εκ.), μετά 1 άσπρο φίλτρο wool (πάχος περίπου 1 εκ.) και τελευταίο πάνω 1 μαύρο φίλτρο με ενεργό άνθρακα (πάχος περίπου 1 εκ.). Τον άνθρακα θα τον αφήσω 1 μήνα και μετά θα αφαιρεθεί εντελώς. Επίσης, σε 1 μήνα θα αντικατασταθούν τα 2 ενδιάμεσα μπλε σφουγγάρια με 1 ltr ακόμη ελαφρόπετρα ή κι άλλο μακαρόνι ή κάτι τέτοιο (δεν έγινε τώρα λόγω επιπλέον κόστους). Πως σας φαίνεται η δόμή του φίλτρου;
καλοριζικο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-06-14, 15:33
Το avatar του χρήστη poltre
poltre Ο χρήστης poltre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-05-2014
Περιοχή: Ζεφύρι Αττική
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Το mech είναι μαζί με τι siporax, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα, διότι το siporax είναι σε δίχτυ. Οπότε από ότι καταλαβαίνω βάζω κάτω το mech στην μέση τα τρία μπλε σφουγγάρια μέχρι να γίνουν 1, μετά το siporax και μετά το άσπρο φίλτρο.
__________________
“Ω απέραντη νοσταλγία για κάτι που πότε δεν ζήσαμε κι όμως αυτό υπήρξε όλη η ζωή μας...” Τάσος Λειβαδίτης
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-06-14, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι.
Τωρα ... και siporax και ελαφροπετρα στο επιπεδο των βιολογικων υλικων? Θα μου πεις το εχεις σε δυχτι.
Καλως. Αν δεν χωραει να μπαινει η ελαφροπετρα μεσα στο διχτυ, ΟΚ.

Εγω θα το εστηνα οπως λεει η eheim μονο που στη θεση του substrat θα εβαζα ελαφροπετρα και στη θεση του λευκου pad, filterwool*
Δλδ mech - σφουγγαρι - ελαφροπετρα - filterwool
(χωρις διχτυα)

* Οταν παλιωσει το ασπρο Pad μπορεις να το αντικαταστησεις με filterwool που ειναι πολυ πιο οικονομικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
θολούρα, άμμος, ενυδρείο, χρυσόψαρα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καθαρισμος dimitris1006 Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-13 12:34
Καθαρισμος αμμου beteranos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 25-12-08 18:58
καθαρισμος πετρας wolf Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-04-08 22:02
Καθαρισμος αμμου θαλασσης Andros Γλυκό νερό - Γενικά 21 29-05-07 21:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11578 seconds with 13 queries