Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 27-09-13, 23:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαφωνω μονο για το σσμπ.
Οχι πως ειναι λαθος.
Απλα δεν ειναι απαραιτητο και αμεση αναγκη.
Μπορει και με τα φιλτρα του αναβαθισμενα ή και με κανενα ακομα (αν δει οτι δεν φτανουν, οσο μεγαλωνουν τα ψαρια) να κανει τη δουλεια του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 28-09-13, 04:38
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να προλαβω καποιον που ισως το σκεφτει,να πω οτι δεν προσπαθω να κανω ουτε τον χαζο,ουτε τον εξυπνο.και εξακολουθω να μην εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης με κανεναν

αλλα τι σημαινουν ολα αυτα που συζηταμε τωρα και τα εχει εξηγησει ο delta στις απαντησεις του?

σημαινουν οτι τα ιδια πραγματα που ισχυουνε για οποιοδηποτε δοχειο η ενυδρειο,ισχυουνε για ολους τους ογκους νερου ασχετως μεγεθους.

στο 60αρι μου,συμβαινουν τα ιδια πραγματα που συμβαινουν και στο δικο σου αλεκο,οσα λιτρα και αν ειναι

οποτε η διαφοροποιηση που γινεται,μεταξυ ενυδρειων με μεγαλα ψαρια και μικρων(οι εκπτωσεις που ελεγα παραπισω)εξακολουθω να πιστευω πως ειναι λαθος.

μπορει να ισχυει οτι τα μεγαλα ψαρια ειναι πιο ανθεκτικα σε καποια πραγματα,αλλα αυτο που ετυχε στο σοφοκλη θα μπορουσε να εχει τυχει και σε μενα,αν εκανα τα ιδια λαθη.απλα σε εμενα στο 60ρι,θα ειχανε πιο σοβαρες συνεπειες ισως, αν δεν προλαβαινα να κανω κατι


οποτε σοφοκλη,εξακολουθω να πιστευω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις για τα ψαρια σου,ειναι τα ιδια βασικα πραγματα με οτι προτεινεται σε οποιονδηποτε χομπιστα με οποιοδηποτε ενυδρειο.


1)να βαλεις σαμπ για φιλτρανση για να εκμεταλευτεις τα πλεονεκτηματα του(ταχω γραψει παραπισω καποια αλλα ειναι κιαλλα)
η σωστη φιλτρανση μαζι με την ποιοτητα του νερου ειναι το αλφα και το ωμεγα στα ενυδρεια.και στη δικια σου περιπτωση το σαμπ θα προσφερει καποιες λυσεις(πρακτικες και οχι μονο)-που τα δικα σου ψαρια ειδικα-τις χρειαζονται.

2)να αγορασεις καταλληλο βαρελι και να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου σωστα,με ιδια θερμοκρασια και τιμες νερου με αυτες που εχεις στο ενυδρειο σου,και την αλλαγη να την κανεις αργα και μια φορα την εβδομαδα.οπως κανουμε ολοι μας(εκτος αν προκυπτει απτις μετρησεις σου οτι χρειαζεται πιο συχνα)

3)να ταιζεις με καλες τροφες και ποικιλια οσο χρειαζονται τα ψαρια για να αναπτυχθουνε σωστα και να ειναι υγιη, και οχι οσο "βολευει" τη ρουτινα σου και τα λιτρα σου.ετσι θα ειναι και πιο ανθεκτικα σε προβληματα οπως το ick και οχι μονο.

4)οπως σε ολα τα ενυδρεια που ειναι κλειστα οικοσυστηματα,ετσι και στο δικο σου,ειναι σημαντικο να υπαρχει σταθεροτητα.

5)προσπαθησε να δημιουργησεις ενα φυσικο περιβαλλον για τα ψαρια(χωρις πλαστικα κλπ-που τα εβγαλες ηδη αποτι ειπες)
που να μοιαζει οσο ειναι δυνατο με το μερος στο οποιο ζουνε στη φυση.θα δεις μεγαλη διαφορα,αμεσα! μονο και μονο απο αυτη την αλλαγη
kfg12345 η αντιπαραθεση ηρθε αναμεσα μας επειδη τον παροτρυνα να κανει τις αλλαγες χωρις προετοιμασια σε βαρελι για το λογο που εξηγησε πριν απαντησω ο delta66.δηλ.οτι αυτα τα ψαρια προσαρμοζωνται ευκολα στο νερο της αθηνας χωρις εξτρα,εκτος απο αντιχλωριο!!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 28-09-13, 11:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο,
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ


ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση κατευθειαν στο ενυδρειο,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 28-09-13, 12:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω μονο για το σσμπ.
Οχι πως ειναι λαθος.
Απλα δεν ειναι απαραιτητο και αμεση αναγκη.
Μπορει και με τα φιλτρα του αναβαθισμενα ή και με κανενα ακομα (αν δει οτι δεν φτανουν, οσο μεγαλωνουν τα ψαρια) να κανει τη δουλεια του.


μα ενα φιλτρο ακομα κοστιζει οσο 3 σαμπ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 28-09-13, 12:55
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο.
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
Για το νερό που λες συμφωνώ απόλυτα, έχει τύχει και στην περιοχή μου να μυρίζει το νερό χλώριο πολύ έντονα, γιαυτό προσωπικά εγώ έχω βάλει φίλτρο κεντρικής παροχής και πλέον έχω καλύτερη ποιότητα νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 28-09-13, 13:50
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ενα φιλτρο ακομα κοστιζει οσο 3 σαμπ...


μονο τα τζαμια, αν βαλεις κατασκευη, σωληνες, μουφες, διακοπτες, αντλια επιστροφης, τρυπες στα τζαμια του ενυδρειου, τοτε ενα σαμπ ολοκληρωμενο για λειτουργεια κοστιζει πανω απο 2 φιλτρα. αν θα βαλουμε και την απωλεια θερμοκρασιας που εχει τοτε κλαφτα.
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 29-09-13, 03:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο τα τζαμια, αν βαλεις κατασκευη, σωληνες, μουφες, διακοπτες, αντλια επιστροφης, τρυπες στα τζαμια του ενυδρειου, τοτε ενα σαμπ ολοκληρωμενο για λειτουργεια κοστιζει πανω απο 2 φιλτρα. αν θα βαλουμε και την απωλεια θερμοκρασιας που εχει τοτε κλαφτα.


Με τη θερμικη απωλεια συμφωνω, κατι κερδιζεις κατι χανεις...
Τα υπολοιπα δεν εχουν πραγματικα μεγαλο κοστος αλλα "κοστος" σε ωρες εργασιας για να γινουν...
Οσο για το τρυπημα, προσωπικα εχω diy overflow.
Δε λεω οτι ειναι καλυτερο απο ενα σωστα τρυπημενο ενυδρειο, αλλα προσωπικα εχω μια φοβια με τρυπες στα τζαμια (μια φορα το εκανα με dreamel και ακριβως μολις τελειωνε το τρυπημα ραγισε το τζαμι και βλαστημαγα ολη μερα) και απο τη στιγμη που εχω μπολικη richia και το εχω καλυψει και δε φενεται ειναι για μενα μια χαρα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 29-09-13, 04:56
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν διαφωνω καθολου οτι μπορουν να προσαρμοστουν στο νερο της αθηνας.

αλλα αποκει και περα ο κινδυνος θερμικου και οσμωτικου σοκ παραμενει αν η αλλαγη γινει αποτομα.οτι νερο και αν εχει.
προσθεσε σε αυτα και το θεμα της παλαιωσης του νερου,που δεν γινεται χωρις να μεινει το νερο σε δοχειο,
την εξατμιση των αεριων του δικτυου που επηρεαζουν το Ph και ισως και το ψαρι με αλλους τροπους,την μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ βρυσης και περιβαλλοντος χωρου τωρα το χειμωνα,κλπ

γιατι οχι- πιο σπανια- ακομα και διακοπες νερου .(εχουμε το νερο που χρειαζομαστε ετοιμο) και δεν χρειαζεται να αλλαξουμε τη ρουτινα.

ο μονος τροπος που ξερω εγω να τα αποφυγουμε ειναι προετοιμαζοντας το νερο και κανοντας την αλλαγη αργα για να αποφυγουμε αποτομες διακυμανσεις στις τιμες ph και θερμοκρασιας.

και αυτο χωρις να λαβουμε υποψιν την παλαιοτητα του δικτυου υδρευσης,τυχων προβληματα που μπορει να προκυψουν στην ποιοτητα του νερου απτη μια μερα στην αλλη,κλπ.μπορει στην αθηνα να μη συμβαινει συχνα,αλλα στην επαρχια δεν ισχυει το ιδιο...

πχ η καρδιτσα,μεχρι πριν απο 15-20 χρονια ειχε το καλυτερο νερο της ελλαδος.ηδύ κυριολεκτικα μεσα σε μια μερα αλλαξε αυτο μετα απο αλλαγες που κανανε στη μικρη λιμνη οπου συλλεγεται.

απο τοτε και μετα υπηρξανε παρα πολλες φορες που το νερο ειτε θα εβγαζε υπερβολικη ποσοτητα χλωριου,αλλες φορες χωμα,αλλες φορες μυρωδια,κλπ


ειλικρινα δεν γνωριζω,αν οι χομπιστες που κρατανε μεγαλα ψαρια εχουν καποιο αλλο τροπο να τα αντιμετωπισουν αυτα?

εσυ πως τα αντιμετωπιζεις?

πιστευω δηλαδη οτι κανοντας αλλαγες απο βρυση κατευθειαν στο ενυδρειο,το νερο ειναι στην καλυτερη του κατασταση,λιγο πριν την αλλαγη του.και το ψαρι δεν προλαβαινει να το "χαρει"
εμενα προσωπικα με βολευει το καλοκαιρι ειδικα η αλλαγη της θερμοκασιας κατα την ρουτινα της αλλαγης για τον εξης λογο:οσο ανεβαινει η θερμοκρασια αλλαζει ο μεταβολισμος τους και γινονται ποιο λαιμαργα με αποτελεσμα η τσεπη να παιρνει φωτια.τα κατεψυγμενα εχουν την τιμητικη τους....σιγουρα θα με ρωτξσεις το χειμωνα τη κανεις??απλα το ιδιο με ποιο αργους ρυθμους που και παλι ριχνει κατα2-3βαθμους τη θερμοκρασια.με το δικο μου σκεπτικο(εγω το κανω μη το επιχειρησει κανενας)οταν γεμιζω βαζω το λαστιχο κατευθειαν στην εισαγωγη.αν ειναι λαθος αυτο μπορει καποιος να μου το εξηγησει?με το δικο μου μυαλο πιστευω πως ανακατευεται ποιο ευκολα το νεο με το παλιο!!
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 29-09-13, 11:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα προσωπικα με βολευει το καλοκαιρι ειδικα η αλλαγη της θερμοκασιας κατα την ρουτινα της αλλαγης για τον εξης λογο:οσο ανεβαινει η θερμοκρασια αλλαζει ο μεταβολισμος τους και γινονται ποιο λαιμαργα με αποτελεσμα η τσεπη να παιρνει φωτια.τα κατεψυγμενα εχουν την τιμητικη τους....σιγουρα θα με ρωτξσεις το χειμωνα τη κανεις??απλα το ιδιο με ποιο αργους ρυθμους που και παλι ριχνει κατα2-3βαθμους τη θερμοκρασια.με το δικο μου σκεπτικο(εγω το κανω μη το επιχειρησει κανενας)οταν γεμιζω βαζω το λαστιχο κατευθειαν στην εισαγωγη.αν ειναι λαθος αυτο μπορει καποιος να μου το εξηγησει?με το δικο μου μυαλο πιστευω πως ανακατευεται ποιο ευκολα το νεο με το παλιο!!
Οπως εχουμε πει για καποια ψαρια η πτωση της θεμοκρασιας μεχρι ενα σημειο, δεν ειναι προβλημα.

Αν βαζεις ομως το φρεσκο κρυο νερο πρωτα στο φιλτρο (πριν αναμειχθεί με το νερο του ενυδρειου), χανεις βιολογια, γιατι και τα βακτηρια επηρεαζονται απο τις αποτομες μεταβολες pH, θεμροκρασιας (πολυ περισσοτερο απο καποια ψαρια), και πολυ περισσοτερο λογω του χλωριου που εχει (αφου αντιχλωριο βαζεις στο ενυδρειο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 01-10-13, 13:08
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

σοφο κανένα νέο έχουμε? πως πάει το ενυδρείο??
__________________
[/IMG]alekosbp@yahoo.gr
ΚΑΙ Ο ΚΡΙΝΩΝ...ΚΡΙΝΕΤΑΙ!!!

Απάντηση με παράθεση
  #191  
Παλιά 02-10-13, 07:08
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους....

Στο ενυδρείο από εχτές δεν υπάρχει κανένα σημάδι ick σε κανένα ψάρι και η κυχλίδα έχει πάρει πάλι τα πάνω της.
Λογικά αν όλα πάνε καλά από την Παρασκευή θα αρχίσω τις αλλαγές νερού για να ρίξω σταδιακά τα επίπεδα του αλατιού. Τη θερμοκρασία προσανατολίζομαι να την κρατήσω στους 30C που είναι τώρα για 2-3 μέρες ακόμα μετά την αφαίρεση του αλατιού.

Η κυχλίδα με τα oscar μέχρι στιγμής τα πάει περίφημα αν εξαιρέσω βέβαια την ώρα του φαγητού που τα θέλει όλα για πάρτι της οπότε πέφτει το αντίστοιχο κυνηγητό στα oscar.

Στο ενυδρείο τοποθέτησα προχτές και τον controller της Eliwell IC915 όπου προς το παρών έχω συνδέσει μόνο τους θερμαντήρες (Έχω χρόνο για τους ανεμιστήρες)
Επίσης από προχτές προσπαθώ να καθαρίσω το ξύλο που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια για το ενυδρείο αλλά το είχα βγάλει αμέσως γιατί μου χρωμάτισε το νερό. Το έχω βάλει σε μια λεκάνη με νερό και κάθε 12 ώρες περίπου αλλάζω το νερό με νέο βρασμένο. Λογικά δεν θα το τοποθετήσω ακόμα γιατί προσανατολίζομαι στο να αλλάξω και το χαλίκι και να βάλω χαλαζιακή άμμο (το μόνο που με απασχολεί είναι αν λερώσει με τον καιρό) και φυσικά ακόμα περισσότερες πέτρες στις δύο άκρες του ενυδρείου.

Φυσικά δεν έχω ξεχάσει και το βιολογικό υλικό που θα βάλω και στο δεύτερο φίλτρο που τώρα έχει μόνο το σφουγγάρι και τον άνθρακα. Αλλά σιγά - σιγά γιατί έπεσαν όλα απότομα και στο τέλος θα φάω ξύλο για τα έξοδα που κάνω

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρων σας και για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε για να συνεφέρω το ενυδρείο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 02-10-13, 11:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sofos76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης από προχτές προσπαθώ να καθαρίσω το ξύλο που είχα πάρει πριν κάποια χρόνια για το ενυδρείο αλλά το είχα βγάλει αμέσως γιατί μου χρωμάτισε το νερό. Το έχω βάλει σε μια λεκάνη με νερό και κάθε 12 ώρες περίπου αλλάζω το νερό με νέο βρασμένο. Λογικά δεν θα το τοποθετήσω ακόμα γιατί προσανατολίζομαι στο να αλλάξω και το χαλίκι και να βάλω χαλαζιακή άμμο (το μόνο που με απασχολεί είναι αν λερώσει με τον καιρό) και φυσικά ακόμα περισσότερες πέτρες στις δύο άκρες του ενυδρείου.

Φυσικά δεν έχω ξεχάσει και το βιολογικό υλικό που θα βάλω και στο δεύτερο φίλτρο που τώρα έχει μόνο το σφουγγάρι και τον άνθρακα. Αλλά σιγά - σιγά γιατί έπεσαν όλα απότομα και στο τέλος θα φάω ξύλο για τα έξοδα που κάνω
Το ξυλο θελει πολλα νερα για να μη βγαζει χρωμα.
Αν θελεις να μην εχει χρωμα το νερο (που δεν ειναι καθολου κακο για αυτα τα ψαρια παντως) μπορεις να βαλεις ενεργο ανθρακα στο φιλτρο να το τραβαει.

Αν παρεις αμμο ανοιχτου χρωματος, θα ειναι δυσκολο να μη φαινεται βρωμιτσα, εκτος κι αν βαλεις wave makers να τη βαρανε.
Κοιτα για πιο σκουρο χρωμα.
Επισης προτεινω να βαλεις λιγο πιο χοντρη αμμο απο οτι συνθηως.
Αμμοχαλικο, κατι αναμεσα σε αμμο και χαλικι.
Εχει στη χωματοτεχνικη, μαυρο αμμοχαλικο με 10 ευρω τα 20 κιλα.
Χωρις φυτα, δεν θα χρειαστεις μεγαλο υψος στο βυθο (και ειναι και καλυτερα να μην εχει μεγαλο υψος). Γυρω στα 3-4 εκ φτανει.
Καμια 30αρια κιλα θα ειναι αρκετα πιστευω.
Ετσι φαινεται http://pic100.picturetrail.com/VOL67.../404171222.jpg


Επισης, μπορεις να βαλεις για βιολογικο υλικο, ελαφροπετρα απο πρακτικερ
Το μεγεθος 6-12mm.
Τιμη 2 ευρω τα 12 λιτρα
Εδω λεει πως την προετοιμαζεις
Ειναι απο τα καλυτερα βιολογικα υλικα.

Σου γλυτωσα δεκαδες ευρω.
Θελω καφε οταν περασω απο Πειραια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 02-10-13, 12:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαυρο αμμοχαλικο με 10 ευρω τα 20 κιλα.

Ετσι φαινεται http://pic100.picturetrail.com/VOL67.../404171222.jpg

παντα κατατοπιστικός...μαλλον θα πάρω και εγω τετοιο να εχω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 02-10-13, 12:36
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου γλυτωσα δεκαδες ευρω.
Θελω καφε οταν περασω απο Πειραια

Ειλικρινά ήσουνα και σε αυτό αλλά και στα προηγούμενα post σου κατατοπιστικότατος.

Εννοείται ότι κερνάω καφέ όποτε θες χαρά μου θα είναι να τα πούμε και από κοντά και με σένα αλλά και με όποιον άλλο το επιθυμεί
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 10-10-13, 03:09
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Μετά τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σας να σας παρουσιάσω και μερικές φώτο από τις αλλαγές στο ενυδρείο.

Οι πέτρες έχουν μπει λίγο πρόχειρα αλλά λόγο το ότι είχα βγάλει τα ψάρια σε 2 μικρά ενυδρεία 10 λίτρα (το ένα πάνω στο άλλο για να δουλεύει και το ένα φίλτρο με χαμηλή ροή) ήθελα να τελειώνω όσο ποιο γρήγορα γίνετε. Οπότε μέσα σε ένα τρίωρο τι να πρώτο κάνω. Να αδειάσω το ενυδρείο, να βγάλω το παλιό χαλίκι, να βάλω το νέο χαλίκι, να προσθέσω νερό και αντιχλώριο για να δουλεύει το άλλο φίλτρο, να ανεβάσω θερμοκρασία (χρησιμοποίησα και θερμοσίφωνα). Οπότε οι πέτρες μπήκαν λίγο χύμα.. Λογικά θα το αφήσω έτσι για να ηρεμήσουν και τα ψάρια και στις αλλαγές μπορεί να κάνω διορθωτικές κινήσεις.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131008_212713.jpg
Εμφανίσεις:  264
Μέγεθος:  57,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131008_212716.jpg
Εμφανίσεις:  236
Μέγεθος:  56,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131008_212726.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  67,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20131008_212733.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  64,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 10-10-13, 09:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι καλυτερα ετσι?

Προσεξε μονο γιατι μερικες πετρες δεν τις βλεπω σταθερες. Σιγουρεψου οτι δεν κουνιουνται με τιποτα, γιατι αν πεσει καμια...θα το βρεις στο πατωμα το νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 10-10-13, 16:52
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω ότι κάποιες πέτρες δεν είναι σταθερές ... Απλά αυτές είναι κάτι πολύ μικρές πέτρες και άμα φύγουν θα πέσουν από ύψος 5εκ. πάνω στο χαλίκι... οπότε θεωρώ ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα... Αλλά όπως και να έχει στην πορεία θα κάνω διορθωτικές κινήσεις.
Αλήθεια άμα πάρω ενυδρειακή σιλικόνη μπορώ να την χρησιμοποιήσω κατευθείαν μέσα στο νερό ??? όσο για τα ψάρια φαντάζομαι πρέπει να τα βγάλω για 1-2 μέρες ??
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 10-10-13, 16:55
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Υπέροχο το αποτέλεσμα σου είσαι σε πολύ καλό δρόμο, εάν βάλεις και μερικά φυτά σιγά σιγά και πάρει λίγο χρώμα θα είναι όνειρο
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 10-10-13, 16:59
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Μεγαλη αλλαγη Βαλε τις πετρες πιο φυσικα.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 10-10-13, 17:20
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

διωξε το φόντο και βάλε κατι μαυρο πίσω ή καφε....καλη συνεχεια..τα πας καλα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #201  
Παλιά 10-10-13, 20:36
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
διωξε το φόντο και βάλε κατι μαυρο πίσω ή καφε....καλη συνεχεια..τα πας καλα
Το φόντο όσο και αν ακούγετε παράλογο είναι το ποιο δύσκολο να αφαιρεθεί.

1ον Με τα χρόνια και την υγρασία έχει κολλήσει πάνω στο τζάμι.. οπότε με την αφαίρεση του μπορεί να αφήσει κομμάτια πάνω στο τζάμι.

και 2ον το ενυδρείο βρίσκετε σε απόσταση από τον τοίχο max 5cm οπότε χέρι δεν χωράει με τίποτα από πίσω, όσο το να κουνηθεί από τη θέση του το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 10-10-13, 22:28
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

προσπάθησε το καποια στιγμη καπως...διοτι ειναι πραγματικά κρίμα να αδικείται τοσο πολυ το στησιμο σου εξαιτίας του φοντου
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 11-10-13, 09:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα συμφωνήσω ότι κάποιες πέτρες δεν είναι σταθερές ... Απλά αυτές είναι κάτι πολύ μικρές πέτρες και άμα φύγουν θα πέσουν από ύψος 5εκ. πάνω στο χαλίκι... οπότε θεωρώ ότι δεν θα δημιουργηθεί πρόβλημα... Αλλά όπως και να έχει στην πορεία θα κάνω διορθωτικές κινήσεις.
Αλήθεια άμα πάρω ενυδρειακή σιλικόνη μπορώ να την χρησιμοποιήσω κατευθείαν μέσα στο νερό ??? όσο για τα ψάρια φαντάζομαι πρέπει να τα βγάλω για 1-2 μέρες ??
Το θεμα ειναι αν δεν πεσει στην αμμο, αλλα χτυπησει εστω και λιγο το τζαμι του ενυδρειου. Εκει με τοσα λιτρα, δεν θελει και πολυ να γινει το κακο. Μη νομιζεις οτι καποια πετρα που πεφτει δεν μπορει να παρασυρει και καποια αλλη. Ασε που και να πεσει κατι στην αμμο, δεν αποκλειεται να τραυματισει κανενα ψαρι.

Τη σιλικονη δεν μπορεις να τη χρησιμοποιησεις στο νερο. Πρεπει να βγουν οι πετρες, να στεγνωσουν, να τις κολλησεις, να αφησεις 4-5 μερες τη σιλικονη να στεγνωσει καλα και μετα να τις βαλεις ξανα μεσα. Στη συνεχεια, καλο ειναι να βαλεις και λιγο ανθρακα στο φιλτρο για μερικες μερες, για καλο και για κακο. Και προσοχη, ενυδρειακη σιλικονη, χωρις προσθετα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίτρα ανά ώρα PanosP Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-12-10 12:34
7 λίτρα prospathw Γλυκό νερό - Γενικά 36 01-03-10 16:40
Σε τί λίτρα? kokbeast Malawi 4 14-07-09 22:54
Μεταφορά από 80 λίτρα σε 180 λίτρα binational Γλυκό νερό - Γενικά 15 25-10-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10412 seconds with 14 queries