Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-13, 21:01
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή Νεο diy κοινωνικό 370 lt καθαρά

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120x50x70
Όγκος: 420 lt μικτά 370 περίπου καθαρά
Κατηγορία: κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: Ludwigia glandulosa, Eleocharis parvula, Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', Cabomba caroliniana, Ludwigia glandulosa, Hygrophila polysperma, Ceratopteris thalictroides, Ceratophyllum, Hygrophila corymbosa, Egeria densa, Myriophyllum tuberculatum (red), Bacopa monnieri
Ψάρια / Άλλα είδη: Αύριο θα μπουν αρκετές red cherry και σαλιγκάρια. Επίσης ψάχνω να αγοράσω 6 με 8 sae. Αργότερα θα μπουν από το 125αρι 20 Paracheirodon innesi, 20 Hemigrammus erythrozonus και θα αγοραστούν και 30 Hemigrammus bleheri
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλόπετρες και δυο ρίζες Magrove και υπόστρωμα το seachem onyx sand
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 8 λάμπες 54w daylight. Για αρχή ανάβουν οι 4
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες μέχρι να προσαρμοστούν τα φυτά
Φιλτράρισμα: EHEIM professionel 3 2075
Θερμοστάτης: Eheim/Jager automatic heater 300w
Λίπανση: Προς το παρών όχι
Παροχή CO2: Ναι μπουκάλα ελεγχόμενη από ph controller

Παράμετροι:

pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 3 περίπου
Αλλαγές νερού: Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή 50% σύμφωνα με τις οδηγίες της tropica (http://www.tropica.com/en/tropica-ab...opica-app.aspx)
Θερμοκρασία: 24
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει από την Παρασκευή και είναι η δεύτερη απόπειρα σε φυτεμένο μετά από το 125αρι. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά τους τους dimost, alex214 και broson. Βάζω και μερικές φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10052013283.jpg
Εμφανίσεις:  854
Μέγεθος:  66,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10052013284.jpg
Εμφανίσεις:  714
Μέγεθος:  103,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10052013285.jpg
Εμφανίσεις:  696
Μέγεθος:  102,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10052013286.jpg
Εμφανίσεις:  667
Μέγεθος:  116,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10052013290.jpg
Εμφανίσεις:  720
Μέγεθος:  71,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 21:04
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

'Οποιος θέλει να δει φωτογραφίες και από την κατασκευή του καπακιού μπορεί να τις δει εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67142
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 21:50
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο εύχομαι να το δεις όπως το φαντάζεσαι άντε να φουντωσουν τα φυτα να πάρουμε κανά κλαδεμα ..... Τελικά η παγίδα δούλεψε μπήκαν στο μπουκάλι τα ψάρια ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 22:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο στησιμο και οπως το φανταζομαι οταν θα παρουν μπροστα τα φυτα, θα γινει κουκλι.

Μια παρατηρηση μονο: τις γαριδες και τα σαλιγκαρια δεν θα τα εβαζα ακομα. Θα εβαζα ψαρια πρωτα και θα περιμενα μεχρι να στρωσει ο βυθος για τα υπολοιπα, σε κανενα διμηνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 22:03
Το avatar του χρήστη paul.asty
paul.asty Ο χρήστης paul.asty δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-04-2013
Περιοχή: κορυδαλλο
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Πανεμορφο
και οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει ακομα πιο ωραιο
Να το χαιρεσε

ΥΓ το φυτο απο την δεξια μερια που ειναι σαν γρασιδι ψυλο τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-13, 22:19
Το avatar του χρήστη jiasou
jiasou Ο χρήστης jiasou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2012
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Πολλα υποσχομενο ενυδρειο φιλε! Θα συμφωνησω με τον nazgul οσον αφορα τις γαριδες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-13, 22:21
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παιδιά τις γαρίδες θέλει να τις βάλει και τα σαλιγκάρια για τον έλεγχο της αλγης
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-13, 22:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Να τις βαλει, δεν ειπα να μην τις βαλει. Αλλα οχι σε αστρωτο βυθο καλυτερα και ας ειναι σκληροτραχηλες οι red cherries. Παντως με την αλγη δεν κανουν και θαυματα οι γαριδες. Ισορροπια και σωστη αναλογια φωτισμου/θρεπτικων χρειαζεται.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-13, 22:37
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Ισορροπία ναι σε φως και τα σχετικα αλλά αν ενα ενυδρείο έχει γαρίδες amano και κάνα δυο ειδη σαλιγκαριων και ενα κοπαδακι sae και δε θα δεις ποτε άλγη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-13, 22:57
Το avatar του χρήστη Alex214
Alex214 Ο χρήστης Alex214 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2008
Περιοχή: Lamia
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο εγινε Γιωργο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-13, 08:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

πάρα πολύ ωραία αρχή, πολλά υποσχόμενο !!!
με το καλό να γεμίσει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-13, 08:38
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραιο να το χαιρεσε!
Αλλα θα συμφωνισω με τους παραπανω γαριδες κλπ που θελουν στρωμενο βυθο να μην μπουν απο τωρα.Οσο για τις αλγες με σωστο προγραμμα δεν θα χει προβλημα!
(πολυ αλγοφοβια ρε παιδι μου)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-13, 16:42
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Εγώ παλι δε μπορω να καταλάβω αυτή την εμμονή να στρώσει ο βυθός για να βάλει κάποιος γαρίδες amano σε φυτεμένο που θα τρώνε άλγες απο τα φυτά
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-13, 16:56
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

ωραιος!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-05-13, 17:22
Το avatar του χρήστη broson
broson Ο χρήστης broson δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-05-2010
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

αυτα ειναι καλουδια μπραβο μπραβο.και στο ελεγα γιωργο σε 370 λιτρα με 20-30 τσερυ θα εχεις προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-13, 18:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost
Εγώ παλι δε μπορω να καταλάβω αυτή την εμμονή να στρώσει ο βυθός για να βάλει κάποιος γαρίδες amano σε φυτεμένο που θα τρώνε άλγες απο τα φυτά
Γιατι πολυ απλα μπορει να μην ζησει ουτε μια γαριδα και να τις χασεις ολες απο την πρωτη ημερεα, αν ο βυθος δεν εχει αναπτυξει την καταλληλη βιολογια, εφοσον "ψαχνουν" και στο βυθο. Τοσο απλη ειναι η βαση αυτης της εμμονης.

Και κατι ακομα, μην περιμενεις να κανουν και τρελη δουλεια με τις αλγες, ξαναλεω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-05-13, 20:09
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Θα σε παραπεμψω στο σύνδεσμο που έχει στο πρωτο ποστ της tropica
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-05-13, 20:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν και εγω σε παραπεμψω στις οδηγιες στησιματος ενυδρειου απο τη sera, που λεει οτι βαζουμε νερο, βακτηρια και ειμαστε ετοιμοι να βαλουμε ψαρια, θα κανεις το ιδιο?

Ο βυθος καλο πρεπει να ειναι στρωμενος για γαριδες. Μπορει οι red cherries και οι Amano να ειναι αρκετα ανθεκτικες, αλλα δεν αποκλειεται να τις χασει καποιος ολες αμεσα. Για αλλου ειδους, πιο δυσκολες γαριδες δεν συζηταμε καν. Δηλαδη, οσοι αφηνουν το ενυδρειο ενα τριμηνο και μετα βαζουν γαριδες, λες να το κανουν χωρις λογο?

Φιλικα παντα, αλλα νομιζω δεν ειναι καλο να βγαινουν λαθος, παντα κατα τη γνωμη μου, συμπερασματα, που μπορει να τα ακολουθησουν πολλοι χομπιστες. Εσυ μπορεις, βεβαια, να δοκιμασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-05-13, 20:57
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

για τις οδηγιες της sera και ΒΕΒΑΙΑ θα τις ακολουθησω .
δεν εχω καμια αμφιβολια οτι οτι ειδικα για το θεμα του στρωσιματος μια εταιρεια οπως η sera δεν θα ρισκαρε με το να λεει ανακριβειες και να θετει τον ευατο της σε κινδυνο να δεχθει απο τον οποιονδηποτε μηνυση για παραπλανηση του καταναλωτη
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%E7%F1%E9%E1 και για να μην νομιζεις οτι μιλαω στον αερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-05-13, 21:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο εννοω. Οχι πως το site που αναφερεις εχει τα ιδια συμφεροντα με μια εταιρια που παραγει μαγκα "μπουκαλακια", αλλα ισως θα ηταν καλυτερα να μην εμπιστευομαστε κατα γραμμα οτι λεει απλα ενα site. Ποσο μαλλον, οταν ως αντιμετωπιση της αλγης (που θεωρει οτι θα εχεις προβλημα ετσι κι αλλιως), προτεινει ζωντανους οργανισμους και οχι ισορροπια του συστηματος. Αυτο και μονο, δεν θα με εκανε να το εμπιστευτω. Γνωμη μου, παντα, ετσι?

Αλλωστε, υπαρχουν τοσες πολλες εμπειριες απο παλιοτερους χομπιστες με λιγη αναζητηση, που πραγματικα θα τις εμπιστευομουν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτιδηποτε αλλο.
-------------------------
Ναι βρε, αυτο με τη Sera το ανεφερα ως παραδειγμα προς αποφυγη, για το οτι δεν πρεπει να ακολουθουμε τυφλα οτι λεει ενα site, δεν ειπα οτι το ακολουθεις.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 14-05-13 στις 21:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-05-13, 21:07
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

γιαυτο ειμαστε εδω για να ανταλλάσσουμε γνωμες και εμπειρίες , μονο ετσι μπορουμε να γινουμε καλυτεροι και σοφοτεροι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-05-13, 21:14
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Καταρχήν καλησπέρα. Δεν θέλω να δημιουργηθούν αντιπαραθέσεις όσον αφορά τις γαρίδες. Απλά επειδή βρήκα αυτό το βοήθημα της tropica είπα να το ακολουθήσω κατά γράμμα για να προσπαθήσω να αποφύγω όσο το δυνατόν τις άλγες. Το σίγουρο είναι ότι μέχρι να ωριμάσει το ενυδρείο δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν την εμφάνισή τους και άλγες. Το ίδιο έγινε και στο άλλο μου ενυδρείο μέχρι που έκαναν τον κύκλο τους και εξαφανίστηκαν. Φίλε nazgul φυσικά και δεν θέλω να χάσω της γαρίδες μου και ούτε θέλω να τις υποβάλω σε πειράματα. Εάν δεν ενδείκνηται να τις βάλω ακόμα δεν τις βάζω. Εννοείται ότι δεν περιμένω από τις γαρίδες να με απαλλάξουν από τις άλγες απλά να βοηθήσουν!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paul.asty Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανεμορφο
και οταν μεγαλωσουν τα φυτα θα γινει ακομα πιο ωραιο
Να το χαιρεσε

ΥΓ το φυτο απο την δεξια μερια που ειναι σαν γρασιδι ψυλο τι ειναι?
Εγώ Eleocharis parvula παρήγγειλα και μου ήρθε αυτό. Από ότι είδα είναι αυτό:
http://www.tropica.com/en/plants/pla....aspx?pid=132D

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aias.george : 14-05-13 στις 21:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-05-13, 21:14
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

γιωργο συγνωμη που φυγαμε απο το θεμα που ηταν η παρουσιαση του ενυδρειου σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-05-13, 21:19
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Και για να αλλάξουμε ύφος στην συζήτηση ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω sae εκτός από άβυσσο και water inn;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από broson Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα ειναι καλουδια μπραβο μπραβο.και στο ελεγα γιωργο σε 370 λιτρα με 20-30 τσερυ θα εχεις προβλημα
Τι εννοείς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aias.george : 14-05-13 στις 21:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-13, 21:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Συγνωμη και απο εμενα γιατι ξεφυγαμε.

Σιγουρα δεν θελεις να ρισκαρεις τη ζωη των γαριδων σου. Σε αυτο το θεμα και εγω δεν εχω κανει πειραματα, αλλα προτιμησα απλα να εμπιστευτω τους παλαιοτερους, που σιγουρα πληρωσαν τα πειραματα τους, αλλα μας εμαθαν πολλα.
Μπορεις να βρεις αρκετες συζητησεις για να πληροφορηθεις πανω στο θεμα.

Για το θεμα της αλγης λογικο ειναι να ανησυχεις. Προσωπικα ξεστησα ενυδρειο, επειδη δεν μπορεσα να την ξεφορτωθω στο παρελθον. Εχεις, ομως, μπουκαλα CO2, που εγω δεν ειχα. Εχεις και πολυ δυνατο φωτισμο, βεβαια, που πρεπει να βρεις τη σωστη ισορροπια. Ε αυτο ειναι το ενδιαφερον του χομπι

Οι γαριδες σιγουρα θα βοηθησουν, αλλα σε μια εντονη εξαρση αλγης, δεν μπορουν να κανουν τιποτα.

Εγω περιμενω, παντως, να αναπτυχθουν τα φυτα σου και να μας ενημερωνεις με την προοδο τους, γιατι φαινεται οτι θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-05-13, 21:39
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να ζητάει κανείς συγνώμη. Όλες οι απόψεις και παρατηρήσεις είναι δεκτές. Απλά από ότι φαίνεται η tropica βάζει σαν πρωταρχικό στόχο την υγεία των φυτών και όχι των ζωντανών!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω περιμενω, παντως, να αναπτυχθουν τα φυτα σου και να μας ενημερωνεις με την προοδο τους, γιατι φαινεται οτι θα εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο.
Θα βάζω φωτογραφίες το τέλος κάθε εβδομάδας για να βλέπουμε την πορεία του ενυδρείου!
Για τα sae δεν μου απαντάει κανείς και ανησυχώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aias.george : 14-05-13 στις 21:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-13, 12:39
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aias.george Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 120x50x70
Όγκος: 420 lt μικτά 370 περίπου καθαρά
Κατηγορία: κοινωνικό φυτεμένο
Φυτά: Ludwigia glandulosa, Eleocharis parvula, Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', Cabomba caroliniana, Ludwigia glandulosa, Hygrophila polysperma, Ceratopteris thalictroides, Ceratophyllum, Hygrophila corymbosa, Egeria densa, Myriophyllum tuberculatum (red), Bacopa monnieri
Ψάρια / Άλλα είδη: Αύριο θα μπουν αρκετές red cherry και σαλιγκάρια. Επίσης ψάχνω να αγοράσω 6 με 8 sae. Αργότερα θα μπουν από το 125αρι 20 Paracheirodon innesi, 20 Hemigrammus erythrozonus και θα αγοραστούν και 30 Hemigrammus bleheri
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλόπετρες και δυο ρίζες Magrove και υπόστρωμα το seachem onyx sand
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 8 λάμπες 54w daylight. Για αρχή ανάβουν οι 4
Διάρκεια φωτισμού: 6 ώρες μέχρι να προσαρμοστούν τα φυτά
Φιλτράρισμα: EHEIM professionel 3 2075
Θερμοστάτης: Eheim/Jager automatic heater 300w
Λίπανση: Προς το παρών όχι
Παροχή CO2: Ναι μπουκάλα ελεγχόμενη από ph controller

Παράμετροι:

pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 3 περίπου
Αλλαγές νερού: Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή 50% σύμφωνα με τις οδηγίες της tropica (http://www.tropica.com/en/tropica-ab...opica-app.aspx)
Θερμοκρασία: 24
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο τρέχει από την Παρασκευή και είναι η δεύτερη απόπειρα σε φυτεμένο μετά από το 125αρι. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω για την πολύτιμη βοήθειά τους τους dimost, alex214 και broson. Βάζω και μερικές φωτογραφίες για να μου πείτε την γνώμη σας
Φωτογραφία:
Βλέπω ένα πολύ ωραίο ενυδρείο με πολύ καλές προοπτικές και οργανωμένη δουλειά και πραγματικά θα το παρακολουθώ για να δω την εξέλιξη του που πιστεύω θα μας καταπλήξει.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα φυτά, θέλουμε δηλαδή το αποτέλεσμα να μας δώσει ένα φυτεμένο ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων. Προτού αναφέρω κάποιες παρατηρήσεις μου θα ήθελα να σου ευχηθώ καλή δύναμη και υπομονή γιατί πρόκειται για δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί προσεχτικές και συγκεκριμένες κινήσεις καθώς και αρκετό χρόνο ενασχόλησης. Πολλοί ξεκίνησαν να κάνουν κάτι ανάλογο αλλά έφαγαν τα μούτρα τους(ένας από αυτούς είμαι κι εγώ) αλλά όσοι τα κατάφεραν πραγματικά άξιζε το κόπο.

Πιστεύω το κλειδί για την επιτυχία είναι η υπομονή, η παρατήρηση, το διάβασμα και η αυστηρή τήρηση των ρουτινών. Ρουτίνες που θα πρέπει να ορίσεις εσύ σύμφωνα με την εξέλιξη του ενυδρείου σου.
Περισσότερα πιστεύω θα σου πούνε οι ειδικοί μποστανάδες μιας κι εγώ δεν κατάφερα ποτέ να πω ότι ανήκω σε αυτούς.

Ο εξοπλισμός σου βλέπω ότι είναι σχεδόν ολοκληρωμένος. Κάποιες παρατηρήσεις αφορούν το φωτισμό, βλέπω 8 λάμπες και μόνο daylight, πιστεύω θα πρέπει να έχεις ένα συνδυασμό από φάσματα στις λάμπες σου τόσο για το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά κυρίως για την σωστή ανάπτυξη των φυτών σου.

Η μπουκάλα CO2 ελπίζω να είναι μεγάλη και να έχεις και μια μικρότερη εφεδρική ώστε να την βάζεις όταν αδειάσει η κυρίως μπουκάλα σου και μέχρι να κάνεις την αναγόμωση της γιατί αν αμελήσεις ή υπάρξει γενικότερα κάποιο πρόβλημα να την γεμίσεις για μερικές μέρες θα μείνει το ενυδρείο χωρίς CO2 και μπορεί να υπάρξει καταστροφική έξαρση άλγης ειδικά αν έχεις αρχίσει και την λίπανση.

Ένα φίλτρο 2075 για τα λίτρα σου δεν θα σε καλύψει, χρειάζεσαι τουλάχιστον άλλο ένα ίσο ή μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου. Επίσης σε περίπτωση τυχόν βλάβης κάποιου φίλτρου θα υπάρχει το δεύτερο για να κρατήσει. Η πιθανότητα να χαλάσουν και τα δύο φίλτρα ταυτόχρονα είναι αμελητέα.

Τώρα όσον αφορά τα ζωντανά βλέπω, όμορφα κοπαδόψαρα που δένουν πολύ όμορφα σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο.
Η αρχή είναι πολύ σημαντική και αφού σκέφτεσαι να στρώσεις το ενυδρείο σου με κάποια ζωντανά μέσα θα πρέπει να κάνεις καθημερινές και μεγάλες αλλαγές νερού με συνεχείς μετρήσεις. Το ότι έχεις CO2 με controler και το pH σου το διατηρείς <7 είναι καλό αφού δεν θα είναι τοξική η αμμωνία αλλά οι αλλαγές νερού επιβάλλονται για την απομάκρυνση της.

Το να βάλεις γαρίδες και σαλιγκάρια στην αρχή για καταπολέμηση της άλγης σαν ιδέα μπορεί να ακούγεται καλή αλλά στα λίτρα σου πρακτικά είναι ανούσια εκτός κι αν σκέφτεσαι να βάλεις μερικές εκατοντάδες γαρίδες καθώς και σαλιγκάρια αλλά κι αυτό δεν προτείνεται αφού μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο.

Η μόνη λύση για αποφυγή έξαρσης άλγης είναι ο ομαλή αρχή με μειωμένο φωτισμό, χρήση CO2 παρακολούθηση και αλλαγές νερού με τις αλλαγές νερού το πιο σημαντικό από όλα.

Εύχομαι καλή αρχή και καλή συνέχεια!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-05-13, 14:46
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέπω ένα πολύ ωραίο ενυδρείο με πολύ καλές προοπτικές και οργανωμένη δουλειά και πραγματικά θα το παρακολουθώ για να δω την εξέλιξη του που πιστεύω θα μας καταπλήξει.

Αν κατάλαβα καλά αυτό που μας ενδιαφέρει είναι τα φυτά, θέλουμε δηλαδή το αποτέλεσμα να μας δώσει ένα φυτεμένο ενυδρείο υψηλών απαιτήσεων. Προτού αναφέρω κάποιες παρατηρήσεις μου θα ήθελα να σου ευχηθώ καλή δύναμη και υπομονή γιατί πρόκειται για δύσκολο εγχείρημα που απαιτεί προσεχτικές και συγκεκριμένες κινήσεις καθώς και αρκετό χρόνο ενασχόλησης. Πολλοί ξεκίνησαν να κάνουν κάτι ανάλογο αλλά έφαγαν τα μούτρα τους(ένας από αυτούς είμαι κι εγώ) αλλά όσοι τα κατάφεραν πραγματικά άξιζε το κόπο.

Πιστεύω το κλειδί για την επιτυχία είναι η υπομονή, η παρατήρηση, το διάβασμα και η αυστηρή τήρηση των ρουτινών. Ρουτίνες που θα πρέπει να ορίσεις εσύ σύμφωνα με την εξέλιξη του ενυδρείου σου.
Περισσότερα πιστεύω θα σου πούνε οι ειδικοί μποστανάδες μιας κι εγώ δεν κατάφερα ποτέ να πω ότι ανήκω σε αυτούς.

Ο εξοπλισμός σου βλέπω ότι είναι σχεδόν ολοκληρωμένος. Κάποιες παρατηρήσεις αφορούν το φωτισμό, βλέπω 8 λάμπες και μόνο daylight, πιστεύω θα πρέπει να έχεις ένα συνδυασμό από φάσματα στις λάμπες σου τόσο για το αισθητικό αποτέλεσμα αλλά κυρίως για την σωστή ανάπτυξη των φυτών σου.(Δεν μπορείς να φανταστείς τι διάβασμα έχω ρίξει για τον φωτισμό! Απλώς βλέποντας στην tropica ορισμένα υψηλών απαιτήσεων να δουλεύουν μόνο με daylight 6400K είπα να το δοκιμάσω και εγώ. Εάν βέβαια δω ότι στην πορεία κάτι δεν πάει καλά έχω και λάμπες στα 2700Κ και στα 4000Κ)

Η μπουκάλα CO2 ελπίζω να είναι μεγάλη και να έχεις και μια μικρότερη εφεδρική ώστε να την βάζεις όταν αδειάσει η κυρίως μπουκάλα σου και μέχρι να κάνεις την αναγόμωση της γιατί αν αμελήσεις ή υπάρξει γενικότερα κάποιο πρόβλημα να την γεμίσεις για μερικές μέρες θα μείνει το ενυδρείο χωρίς CO2 και μπορεί να υπάρξει καταστροφική έξαρση άλγης ειδικά αν έχεις αρχίσει και την λίπανση. (Η μπουκάλα που δουλεύει αυτή τη στιγμή είναι μια 5κιλη και υπάρχουν άλλη μια 2κιλη και μια 6κιλη από κάβα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα μείνω από CO2)

Ένα φίλτρο 2075 για τα λίτρα σου δεν θα σε καλύψει, χρειάζεσαι τουλάχιστον άλλο ένα ίσο ή μεγαλύτερο κατά τη γνώμη μου. Επίσης σε περίπτωση τυχόν βλάβης κάποιου φίλτρου θα υπάρχει το δεύτερο για να κρατήσει. Η πιθανότητα να χαλάσουν και τα δύο φίλτρα ταυτόχρονα είναι αμελητέα. (Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι να πάρω και το FLUVAL 306 αλλά φοβάμαι μην μου το κάνουν πλυντήριο! Για όσον αφορά για βλάβη συμφωνώ απόλυτα ότι καλό είναι να υπάρχουν δυο φίλτρα)

Τώρα όσον αφορά τα ζωντανά βλέπω, όμορφα κοπαδόψαρα που δένουν πολύ όμορφα σε ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο.
Η αρχή είναι πολύ σημαντική και αφού σκέφτεσαι να στρώσεις το ενυδρείο σου με κάποια ζωντανά μέσα θα πρέπει να κάνεις καθημερινές και μεγάλες αλλαγές νερού με συνεχείς μετρήσεις. Το ότι έχεις CO2 με controler και το pH σου το διατηρείς <7 είναι καλό αφού δεν θα είναι τοξική η αμμωνία αλλά οι αλλαγές νερού επιβάλλονται για την απομάκρυνση της. (Το ενυδρείο μπολιάστηκε την επόμενη ημέρα με μούργα και βιολογικό υλικό από άλλα δυο ενυδρεία. Το δικό μου 125αρι και του Dimost οπότε δεν τείθεται θέμα στρωσίματος! Τα νεον έχουν μπεί ήδη και την Παρασκευή εάν οι μετρήσεις συνεχίζουν να είναι καλές θα μπουν και τα Glowlight Tetra)

Το να βάλεις γαρίδες και σαλιγκάρια στην αρχή για καταπολέμηση της άλγης σαν ιδέα μπορεί να ακούγεται καλή αλλά στα λίτρα σου πρακτικά είναι ανούσια εκτός κι αν σκέφτεσαι να βάλεις μερικές εκατοντάδες γαρίδες καθώς και σαλιγκάρια αλλά κι αυτό δεν προτείνεται αφού μιλάμε για άστρωτο ενυδρείο. (Ψάχνω για sae εδώ και τρεις ημέρες αλλά δυστυχώς δεν βλέπω φώς)

Η μόνη λύση για αποφυγή έξαρσης άλγης είναι ο ομαλή αρχή με μειωμένο φωτισμό, χρήση CO2 παρακολούθηση και αλλαγές νερού με τις αλλαγές νερού το πιο σημαντικό από όλα. Θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ

Εύχομαι καλή αρχή και καλή συνέχεια!
Σε ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-05-13, 22:01
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

http://www.tropica.com/en/tropica-ab...e-control.aspx
γιωργο διαβασε αυτο και θα καταλαβεις ποσο αποτελεσματικες ειναι οι γαριδες amano για τα φυτεμενα πιστευω οτι οι εικονες που εχει ειναι πολυ κατατοπιστικες και θα πεισουν ακομα και αυτους που εχουν ενδοιασμους οτι οι γαριδες δεν κανουν δουλεια με την αλγη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-05-13, 00:29
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ειχες ποτε amano?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοινωνικό 84 μικτά ~72 καθαρά φυτεμένο (η πρωτη μου προσπαθεια) vaggstef Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 15 24-09-12 18:59
200 καθαρά Nektamen Malawi 12 10-11-11 20:37
Θερμοστάτης για 120 λίτρα καθαρά magman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-11-10 15:38
Καθαρό υπόστρωμα..... parrot Γλυκό νερό - Γενικά 6 01-05-06 16:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09855 seconds with 14 queries