Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-12, 09:37
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Pocket PH Pen

Παίδες τα φώτα σας ,

Εδω και καιρό χρησιμοποιώ τα τεστ της JBL για να μετράω PH στο ενυδρείο μου .Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ευκρίνεια τους ( όσο μπορούν να έχουν τα υγρά τεστ φτάνουν μέχρι το 0,2 της κλήμακας ) και τα έχω συνηθήσει τόσο που δεν χρειάζετε να κοιτάξω χρώμα στη καρτελα για να καταλάβω τι ph έχω.Από την ώρα όμως που είδα σε γυάλα σε γνωστό καταστημα (Λογικά Ph Controller πρέπει να ήταν ... ) το κόκκινο - πορτοκαλι φωτάκι καντραν της συσκευής να γράφει με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων το ph .. ντράπηκα και ψάρωσα .

Ετσι είπα να προχωρήσω στη ψηφιακή εποχη της μέτρησης του PH (Ξέρετε εσείς .. με πρόσχημα την οικονομία που θα κάνω από τα τεστ κ.α ).

Σε πρωτη φάση έχω σταμπάρει αυτό . Μικρό , απλό οικονομικό (απότι καταλαβα το καλιμπραρισμα του γίνετε μα τη βοήθεια διαλυμάτων σε χαρτάκια που είναι επίσης οικονομικά και διορθώστε με αν κάνω λάθος δεν θα γίνετε καλιμπράρισμα πριν από κάθε μέτρηση μέσα σε μια βδομάδα ..;.! ).
Θα ήθελα σας παρακαλώ όσους έχουν να μου πουν τις γνώμες τους για παρόμοιες συσκευες (γιατί κυκλοφορεί ένας σκασμός από δαύτες στο Ebay )

Μετά έχουμε και αυτό που είναι ποιο κοντά μάλλον σε αυτό που ονειρέυομαι .και απορεία (Κάθε πότε αλλάζουμε το prombe και κάθε πότε καλιμπράρουμε )

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-12, 11:07
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Για το μεν πρωτο, το ειχα δεν με βολεψε ποτε.
Πολλη φασαρια για το τιποτα, πρεπει να επαναλαμβανεις το καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση.
Για το δευτερο (που στο link ειναι ιδιο με το τριτο) υπαρχουν αναφορες απο οσους τα εχουν δοκιμασει, οτι τα οργανα που ειναι στο ιδιο case επηρεαζουν το ενα το αλλο.
Εγω θα προτεινα αυτο
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-12, 11:32
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μεν πρωτο, το ειχα δεν με βολεψε ποτε.
Πολλη φασαρια για το τιποτα, πρεπει να επαναλαμβανεις το καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση.
Για το δευτερο (που στο link ειναι ιδιο με το τριτο) υπαρχουν αναφορες απο οσους τα εχουν δοκιμασει, οτι τα οργανα που ειναι στο ιδιο case επηρεαζουν το ενα το αλλο.
Εγω θα προτεινα αυτο

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπουκάλα CO2 αλλά χωρίς ηλεκτροβάνα οπότε αγοράζοντας το PhControler θα μπω σε διαδικασία να πάρω και ηλεκτροβάνα τεσπά

Κάποιες ερωτήσεις για τον ph controller

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ;

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ;

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-12, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα στυλο σαν κι αυτο που εβαλες, δεν κρατανε πολυ καιρο. (δεν μπορεις να αλλαξεις και probe)
Ειχα ενα ιδιο και μαλιστα το οριτζιναλ (Milwaukee) που μιμειται ο κινεζος που εβαλες, και μετα το χρονο εδειχνε μετρησεις σεληνιακες.

Αυτο που σου εδειξε ο Σαββας, στο εδωσε ως καλο πεχαμετρο, κι οχι αναγκαστικα να το βαλεις σαν κοντρολερ στη μπουκαλα (που εφοσον εχεις, ακομα καλυτερα να βαλεις στο προγραμμα και βανα για αργοτερα).
Ειναι δοκιμασμενο και καλο πεχαμετρο
Σε αυτο αλλαζει και probe με οποιο θελεις, και μπορεις ακομα και να το αναβαθμισεις με καλυτερο οταν ερθει η ωρα να το αλλαξεις

(αυτο που εβαλες στο τελος το ακριβοτερο δεν το ξερω, και δεν καταλαβαινω τι τη θες την μετρηση salinity)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-12, 23:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ph controller Ή ph meter χρειάζεσαι ??? ειναι 2 διαφορετικά πραματα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-12, 23:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι και τελειως διαφορετικα.
Το pH controller δεν ειναι και pH meter?

Aυτο που εδωσε ο Σαββας ειναι ενα καλο pH controller σε καλη τιμη (αν σκεφτεις οτι ενα pinpoint ph meter σκετo, εχει πανω απο 100Ε)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-12, 23:42
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπουκάλα CO2 αλλά χωρίς ηλεκτροβάνα οπότε αγοράζοντας το PhControler θα μπω σε διαδικασία να πάρω και ηλεκτροβάνα τεσπά μπορεις να το δουλευεις μονο σαν ph monitor απλα δεν συνδεεις τιποτα στην πριζα του.

Κάποιες ερωτήσεις για τον ph controller

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ; καθε εβδομαδα συνηθως

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ; μεσος ορος ζωης ειναι 1 χρονος, το καταλαβαινεις απο το οτι δεν μπορεις να το καλιμπραρεις πλεον.
Αυτο ειναι πολυ καλο.

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
Ναι εχει ενα κλιπ που σου επιτρεπει να το κρεμασεις απο το πλαστικο της βασης του ενυδρειου, η απο καποιο τζαμι.
Και εγω εξωτερικα το εχω κρεμασμενο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-12, 23:52
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ph controller Ή ph meter χρειάζεσαι ??? ειναι 2 διαφορετικά πραματα
Έχω καταλάβει ότι πρόκειται για διαφορετικά πράγματα σε ευχαριστώ για την απάντηση Απλά λόγω και της πολλαπλάσιας τιμής του ενός σε σχέση με το άλλο ρωτάω να μάθω πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα στυλο σαν κι αυτο που εβαλες, δεν κρατανε πολυ καιρο. (δεν μπορεις να αλλαξεις και probe)
Ειχα ενα ιδιο και μαλιστα το οριτζιναλ (Milwaukee) που μιμειται ο κινεζος που εβαλες, και μετα το χρονο εδειχνε μετρησεις σεληνιακες.

Αυτο που σου εδειξε ο Σαββας, στο εδωσε ως καλο πεχαμετρο, κι οχι αναγκαστικα να το βαλεις σαν κοντρολερ στη μπουκαλα (που εφοσον εχεις, ακομα καλυτερα να βαλεις στο προγραμμα και βανα για αργοτερα).
Ειναι δοκιμασμενο και καλο πεχαμετρο
Σε αυτο αλλαζει και probe με οποιο θελεις, και μπορεις ακομα και να το αναβαθμισεις με καλυτερο οταν ερθει η ωρα να το αλλαξεις
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και τον Σαββα πιο πριν. Μάλλον προς τα εκεί θα κατευθυνθω ,τη λύση που αρχικά θα δουλεψει σαν πεχαμετρο και μετά σαν controler Το στυλό το ξεχασα ήδη ,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(αυτο που εβαλες στο τελος το ακριβοτερο δεν το ξερω, και δ
εν καταλαβαινω τι τη θες την μετρηση salinity)
Αστην να βρίσκετε και το salinity ποτέ δεν ξέρεις ... και η τιμή του είναι πιο χαμηλή απο αυτο που προτείνει ο Σάββας .Αλλά το άφησα γιατί απότι κατάλαβα παρουσίασε κάποια θέματα σε κάποιους άλλους εδώ.

Τέλος αν θα μπορούσατε παρακαλώ απαντήστε μου στα παρακάτω ερωτήματα :

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ;

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ;

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
-------------------------
Εισαστε φοβεροι !!!!

ΤΙ ΝΑ ΠΩ

Δεν σας προλαβαίνω

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samgr : 03-12-12 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-12, 00:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα tip για το Probe,
Καταλαβαινουμε οτι αρχιζει να τα παιζει, οταν το βουταμε σε ενα πολυ οξινο υγρο (πχ ξυδι) και μετα κατευθειαν σε ενα πολυ αλκαλικο (πχ αζαξ με αμονιαζολ), και αργει να αλλαξει η ενδειξη του πεχα.
Οταν ειναι καινουριο παει γρηγορα.

Αλλο tip, δεν το αφηνουμε ποτε εκτος νερου και στεγνωσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-12-12, 00:36
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ναι σπυρο εχεις δίκιο..αυτο που θέλω να πώ ,ειναι οτι ενα πεχα μονιτορ ειναι πολυ πιο οικονομικό σε σχέση με ενα κοντρόλλερ που μπορεί καποιος να μην το χρειάζεται ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-12-12, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει κατι φτηνα (μονιμα οχι ποκετ) με καμια 30αρια ευρω αλλα ειναι ρισκο. Μερικα επηρεαζονται απο τα φωτα ή μπαζουν νερο στην κεφαλη του probe και χαλανε.
Αυτο του Σαββα εχει δοκιμαστει απο πολλους και δεν υπαρχουν παραπονα.
Τα αξιζει τα λεφτα του και ειναι και κοντρολερ αν χρειαστει.
Εγω το παιρνω και σαν πεχαμετρο σκετο .
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-12-12, 01:41
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παιδιά να θέσω και εγώ την άποψή μου αν και είναι διαφορετική από την δική σας. Νομίζω πως είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις - εμπειρίες. Εγώ ένα σαν το πρώτο που έβαλε ο φίλος. Το πήρα γύρο στα 15€ και το έχω κάπου στους 3-4 μήνες. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Κάνω μετρήσεις κάθε εβδομάδα και βγαίνουν σωστές. Τον καλυμπράρισα την πρώτη φορά και από τότε κάνω έναν έλεγχο μια φορά το μήνα όπου διαπιστώνω ότι δεν χρειάζεται καλυμπράρισμα. Τώρα τελευταία μου έκανε κάτι νούμερα κατά το καλυμπράρισμα. Το έφτιαχνα στο 4 για παράδειγμα και στο 6,86 μου έδειχνε 6,7 ή το ανάποδο. Το έφτιαχνα δηλαδή στο 6,9 και στο 4 μου έδειχνε 4,1 - 4,2. Ρώτησα και μου είπανε πως με τα πολλά καλυμπραρίσματα (τον πρώτο μήνα το έλεγχα πριν από κάθε μέτρηση) χάλασα τα υγρά. Πήρα από το petcumulus υγρά και πραγματικά μου δείχνει σε όλα σωστά (4-7&10)!!! Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από αυτό το φθηνό πραγματάκι. Δεν ξέρω, έτυχε; Τι να πω;
Να σημειώσω ότι πριν την μέτρηση το ξεπλένω καλά στο νερό του ενυδρείου και την μέτρηση την κάνω σε πλαστικό ποτήρι. Βάζω δηλαδή νερό ενυδρείου σε ένα πλαστικό ποτήρι και το αφήνω μέσα για κανα 5λεπτο. Αφού τελειώσω το ξεπλένω με αποσταγμένο νερό, γεμίζω το καπάκι του με αποσταγμένο νερό και το κλείνω. Αυτό το κάνω γιατί μου είπαν πως τα άλατα καταστρέφουν τον αισθητήρα του. Έτσι το πλένω με αποσταγμένο και το αφήνω με αποσταγμένο στο καπάκι για να μην ξεραίνεται.

ΥΓ Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το φίλο, απλά την εμπειρία μου είπα. Μόλις πάρω το CO2 θα βάλω και εγώ PH controller. Αυτό όμως όχι γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος από το μικρούλι που έχω αλλά γιατί θέλω να ελέγχω την ηλεκτροβάνα.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-12-12, 07:18
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Άγιε μου Βασίλη σε παρακαλω ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-12-12, 07:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Τέλος αν θα μπορούσατε παρακαλώ απαντήστε μου στα παρακάτω ερωτήματα :

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ;Προσωπικα παλια το εκανα καθε μηνα χρησιμοποιωντας υγρα καλιμπαρισματος στο ph-7 και στο ph-4.Οσο παιρνουσαν τα χρονια και "ξεψαρωνα" διαπιστωσα οτι και στο διμηνο η αποκλιση στις ενδειξεις του κοντρολερ ηταν μικρη (<0,1) οποτε το καθιερωσα ανα διμηνο.

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ;Το ηλεκτροδιο του (πολυ καλου ) συγκεκριμενου κοντρολερ που προτεινε ο Σαββας εχει ενα "θεματακι" με την υγρασια(παιρνει νερο απο το σημειο που κουμπωνει πανω του το καλωδιο).Αν το μονωσεις με ενυδρειακη σιλικονη ομως θα το χεις για αρκετο καιρο(το ειχα μεχρι και χρονο) χωρις κανενα προβλημα.Αργοτερα το αντικαθιστας με ενα am.pinpoint που ειναι πιο αξιοπιστα(το ειχα σε λειτουργια κοντα στα 2 χρονια).

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);Εχει μεταλλικη κρεμαστρα ωστε να το κρεμας στο ενυδρειο.Μπορεις να το βαλεις σε πλαινο τζαμι ωστε να μη πολυφαινονται τα καλωδια του.
....
Παντως ο συγκεκριμενος κοντρολερ(εννοειται οτι μπορουμε να τον εχουμε κι ως ph meter) ειναι ικανος ωστε να μειωνει το ph και να το συντηρει στη μετρηση που θελουμε μονο σε συνδυασμο με συστημα co2 και σε συναρτηση με την Kh.Ουσιαστικα δλδ μπορει μονο να ριχνει το ph.
Στον αλλο κοντρολερ( american marine ) μπορει να κουμπωσει και αεραντλια οποτε γινετε και ελεγχος προς τα πανω.Ετσι αν καποιος επιλεξει μια τιμη ph και αυτη "παρει την κατηφορα" για τον ενα ή αλλο λογο (π.χ σε ενυδρεια με δισκους οπου πολλοι χομπιστες εχουν ανθρακικη σκληροτητα ειναι 0-1 βαθμο ή κατα την διαρκεια της νυχτας σε φυτεμενα ενυδρεια οπου εχουμε ακουσια αυξηση των επιπεδων co2 εξ'αιτιας των φυτων,αρα και αθελητη πτωση του ph σε χαμηλοτερα επιπεδα του επιθυμητου) τοτε επεμβαινει ο controler ανοιγοντας την αεραντλια η οποια με την αναταραξη που προκαλει διωχνει το περιττο Co2 επαναφεροντας-συγκρατωντας, ετσι το ph στην επιθυμητη τιμη.
Προσωπικα, περασαν συνολικα απο τα χερια μου 5-6 aqualight (και κανενας am.pinpoint ) και ολοι τους εκαναν σωστα αυτο για το οποιο ηταν κατασκευασμενοι....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-12-12, 15:34
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού τελειώσω το ξεπλένω με αποσταγμένο νερό, γεμίζω το καπάκι του με αποσταγμένο νερό και το κλείνω. Αυτό το κάνω γιατί μου είπαν πως τα άλατα καταστρέφουν τον αισθητήρα του. Έτσι το πλένω με αποσταγμένο και το αφήνω με αποσταγμένο στο καπάκι για να μην ξεραίνεται.
Το ηλεκτροδιο δεν πρεπει να αποθηκευεται σε αποσταγμενο νερο.

http://www.chemeng.upatras.gr/site-g...67326088pH.pdf

Επισης γραψε λαθος, καλιμπραρισμα ανα μηνα εναι αρκετο.
-------------------------
Ειχα δοκιμασει και αυτο σε μια προσπαθεια μειωσης του κοστους, μιας και εγω μονο ενδειξη ηθελα, αλλα το εστειλλα πισω, εδειχνε οτι ηθελε.
Τι αλλο ηλεκτροδιο του εβαλα, τι συνεχη καλιμπραρισματα...τιποτα...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 04-12-12 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-12-12, 17:10
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ηλεκτροδιο δεν πρεπει να αποθηκευεται σε αποσταγμενο νερο.

http://www.chemeng.upatras.gr/site-g...67326088pH.pdf
Εγώ πάλι έχω διαβάσει αυτό:
Παράθεση:
=== Ηλεκτρόδια Υάλου ===
Η λειτουργία των ηλεκτροδίων υάλου στηρίζεται σε γυάλινη μεμβράνη πάχους 0,2-0,5cm κατασκευασμένης από γυαλί ειδικής ποιότητας. Η χημική σύσταση της μεμβράνης ποικίλει ανάλογα με τον κατασκευαστή αλλά συνήθως αποτελείται κατά 70% από SiO<sub>2</sub> και από μεταβλητά ποσοστά Na<sub>2</sub>O, CaO, LiO και BaO.

Το διοξείδιο του πυριτίου (SiO<sub>2</sub>) που αποτελεί το σκελετικό υλικό του γυαλιού προσροφά στρώμα [[νερό|νερού]] και δημιουργεί σε κάθε μια από τις δυο επιφάνειες της γυάλινης μεμβράνης εφυδατωμένο στρώμα διοξειδίου του πυριτίου. Το λεπτό αυτό επιφανειακό στρώμα πάχους περίπου 10-4 mm, έχει την μορφή ζελέ και συμπεριφέρεται σαν [[ιονανταλλάκτης]].

Τα [[κατιόν|κατιόντα]] [[νάτριο|νατρίου]] (Na<sup>+</sup>) του εφυδατωμένου στρώματος ανταλλάσσονται με ιόντα [[υδρογόνο|υδρογόνου]], του διαλύματος με αποτέλεσμα την ανάπτυξη ισορροπίας σύμφωνα με την αντίδραση:

:Na+επιφ + Η+διαλ → Η+επιφ + Νa+διαλ

Η παραπάνω [[χημική ισορροπία]] είναι κατά κανόνα μετατοπισμένη προς τα δεξιά με αποτέλεσμα σχεδόν το σύνολο των ιόντων Na<sup>+</sup>, της επιφάνειας να αντικαθιστώνται με ιόντα H<sup>+</sup>. Εξαίρεση υπάρχει μόνο στα πολύ αλκαλικά διαλύματα (pH > 12) όπου η μεγάλη συγκέντρωση των ιόντων Na<sup>+</sup> μετατοπίζει την ισορροπία προς τα αριστερά.

Σημειώνεται ότι το εφυδατωμένο επιφανειακό στρώμα της μεμβράνης είναι ιδιαίτερα σημαντικό για την σωστή λειτουργία του ηλεκτροδίου. Η ποσότητα του προσροφημένου νερού είναι περίπου 50mg ανά cm3 γυαλιού. Για τον λόγο αυτό όλα τα ηλεκτρόδια υάλου φυλάσσονται πάντα σε απιονισμένο νερό ή άλλο υδατικό διάλυμα σταθερού pH.

Λόγω της διαφοράς ενεργότητας των ιόντων υδρογόνου στο διάλυμα και εντός και εκτός της επιφάνειας του γυαλιού, αναπτύσσονται [[δυναμικό Nerst|δυναμικά Nerst]]. Εάν η σύσταση του εσωτερικού διαλύματος παραμείνει σταθερή, το δυναμικό κατά μήκος της μεμβράνης θα εξαρτάται μόνο από το pH του εξωτερικού διαλύματος.

Το [[δυναμικό]] μετράται με τη χρήση ηλεκτροδίων μέσα στα δυο διαλύματα. Στην πράξη χρησιμοποιούνται ηλεκτρόδια τύπου αργύρου – χλωριούχου αργύρου (Ag/AgCl/Cl<sup>-</sup>) ή [[καλομέλας|καλομέλανος]] (Hg/Hg<sub>2</sub>Cl<sub>2</sub>Cl<sup>-</sup>). Η διαφορά δυναμικού ανάμεσα στα δυο ηλεκτρόδια αναφοράς συν της μεμβράνης δίνουν το pH του διαλύματος. Επειδή η αγωγιμότητα της γυάλινης μεμβράνης είναι μικρή, η μέτρηση του δυναμικού δεν γίνεται με συνηθισμένες συσκευές μέτρησης δυναμικού.

Η [[θερμοκρασία]] επιδρά στη μέτρηση του pH, καθώς επηρεάζει τη [[σταθερά ισορροπίας]] όλων των [[χημική αντίδραση|αντιδράσεων]]. Για να επιτευχθεί μέγιστη ακρίβεια, τα πρότυπα και τα προς μέτρηση διαλύματα πρέπει να βρίσκονται στην ίδια θερμοκρασία, να έχει αποκατασταθεί πλήρως η [[θερμική ισορροπία]] και να έχει γίνει η διόρθωση της κλίσης ως προς την θερμοκρασία.

Το ηλεκτρόδιο υάλου αποτελεί τον πιο αξιόπιστο μεταλλάκτη για την μέτρηση του pH, χρησιμοποιείται χωρίς πρόβλημα σε διαλύματα που περιέχουν ισχυρά [[οξείδωση|οξειδωτικές]] ή [[Οξειδοαναγωγή|αναγωγικές]] ενώσεις, [[αέριο|αέρια]] και διάφορα βιολογικά μόρια. Παρόλα αυτά παρουσιάζουν κάποια [[πειραματικό σφάλμα|σφάλματα]], τα κυριότερα από αυτά είναι:
# Το αλκαλικό σφάλμα: Για pH>10 οι μετρούμενες τιμές είναι μικρότερες από τις πραγματικές.
# Το όξινο σφάλμα: Για pH<1 οι μετρούμενες τιμές είναι μεγαλύτερες από τις πραγματικές.
# Το σφάλμα από αφυδάτωση ή μηχανική καταπόνηση: Αν η γυάλινη μεμβράνη αφυδατωθεί χάνει τις ιδιότητες αλλά αντιστρεπτά. Σε περίπτωση που η μεμβράνη καλυφθεί από λιπαρό ή αδιάλυτο στο νερό υλικό ή καταπονηθεί μηχανικά τότε καταστρέφεται.
# Σφάλματα από τον ηλεκτρολυτικό σύνδεσμο: Σφάλματα που προκύπτουν όταν κλείνουν μερικώς ή ολικώς οι πόροι του ηλεκτρολυτικού συνδέσμου του ηλεκτροδίου αναφοράς.

Για την μέτρηση του δυναμικού των ηλεκτροδίων υάλου χρησιμοποιούνται ηλεκτρονικά [[βολτόμετρο|βολτόμετρα]]. Τα αναλογικά βολτόμετρα συμπεριλαμβάνουν κύκλωμα μετατροπής δυναμικού σε μονάδες pH, το οποίο λαμβάνει υπόψη του και την θερμοκρασία. Για να βαθμονομηθούν χρησιμοποιούνται συνήθως δύο [[ρυθμιστικό διάλυμα|ρυθμιστικά διαλύματα]], το ένα με pH=7 και το άλλο με pH=7,3. Τα ψηφιακά βολτόμετρα χρησιμοποιούν διαφορετικό τρόπο βαθμονόμησης, οι οδηγίες για την βαθμονόμηση προβάλλονται στην οθόνη της συσκευής και η βαθμονόμηση μπορεί να συμπεριλαμβάνει τρία ή περισσότερα ρυθμιστικά διαλύματα.
Το απιονισμένο νερό δεν είναι το αποσταγμένο;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-12, 17:24
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Απο εναν απο τους μεγαλυτερους και σοβαροτερους κατασκευαστες οργανων:

Συντήρηση Ηλεκτροδίου


  1. ΠΑΝΤΑ να προσφέρουμε το διάλυμα συντήρησης του ηλεκτροδίου KCl (ΗΙ 70300L ή ΗΙ 70300Μ). Το ηλεκτρόδιο δεν πρέπει ΠΟΤΕ να αποθηκεύεται σε απιονισμένο νερό ή να μένει εκτεθιμένο στον αέρα!!!!
  2. ΠΑΝΤΑ να συμβουλεύουμε τον πελάτη για τον τρόπο καθαρισμού και συντήρησης του ηλεκτροδίου: μετά από ΚΑΘΕ χρήση χρειάζεται ξέπλυμα, σκούπισμα και τοποθέτηση στο διάλυμα συντήρησης του ηλεκτροδίου KCl. Ανάλογα με την περίπτωση, πριν βάλουμε το ηλεκτρόδιο στο διάλυμα συντήρησης το κάνουμε μια ‘βόλτα’ από το διάλυμα καθαρισμού


KCl ειναι το χλωριουχο καλιο.


http://www.hannagreece.gr/index.php?...0-11&Itemid=54
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-12, 18:41
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Xαίρομαι που αρχικά απαντήσατε και λύσατε την απορία μου

αλλά και μοιράζεστε μαζί μας τόσο χρήσιμες πληροφορίες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10422 seconds with 12 queries