Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-12, 09:28
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Exclamation Αττική , Μη ασβεστολιθικές πέτρες

Εμπρός μικροί και μεγάλοι γεωλόγοι ,

Τι θα λέγατε να μαζέψουμε πληροφορίες για το που θα μπορούσαμε να βρόυμε στην Αττική (εννοώ στη φύση και δωρεάν) τοποθεσίες με Μη ασβεστολιθικές πέτρες.
Σίγουρα κάποιοι πριν από εμάς θα έχουν κάνει δοκιμή με το ξύδι σε πετρώματα και θα έχουν βρει και θα έχουν βάλει στο ενυδρείο τους πέτρες και πετρούλες από τη τη φύση της Αττικής .
Καλό θα ήταν λοιπόν να συγκεντρώσουμε αυτή τη πληροφορία για να βοηθήσουμε και άλλους φίλους του Forum.Χωρίς να είναι δεσμευτικό προτείνω να χρησιμοποιήσουμε τη παρακάτω "φόρμα":

1. Περιοχή που βρήκαμε το πέτρωμα και λίγα λόγια για το πως πάμε σε αυτή τη περιοχή ,
2. Είδος του πετρώματος αν το ξέρουμε και μια περιγραφή του πετρώματος χρώμα , υφή π.χ. αν είναι αιχμηρό .
3. Τι Δοκιμές κάναμε (δοκιμή με ξύδι κ.τ.λ) πριν το βάλουμε στο ενυδρείο
4. Μια Φωτογραφία του πετρώματος και πως δειχνει μέσα στο ενυδρείο








.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-12, 11:12
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

1:Πέτρες για να μην κάνεις τον μαγκάιβερ πας σε μια μάντρα και ψωνίζεις
2: τα πετρώματα ορισμένες μάντρες τα έχουν και στο site τους με αρκετές πληροφορίες προέλευσης τους οποτε τις βλέπεις και πριν πας στην μαντρα
3: δοκιμή για το εάν είναι ασβεστολιθική γίνετε με υδροχλωρικό οξύ 0.50 euro στα supermarket
4:όπως είπαμε φωτογραφίες έχουν οι μαντρες στα site τους
5: ενδεικτικά μαντρα σε αθηνα http://www.votsalo.net/Home.aspx
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-12, 00:26
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Εγώ φίλε μου πριν κάτι μέρες βρέθηκα σε ένα χωριό της Φθιώτιδας. Κοιτάζοντας τον χάρτη της περιοχής μου μπήκε η ιδέα. Δεν πάω λέω καμιά βόλτα στα ποτάμια που δείχνει (και είναι αρκετά) μπας και βρω τίποτα ωραίες πέτρες; Την τελευταία μέρα πριν φύγω ξεκίνησα το απόγευμα μιας και νόμιζα πως θα είναι αστεία υπόθεση. Έψαχνα ώρες και κάνοντας πολλά (μα πάρα πολλά) χιλιόμετρα να καταφέρω να βρω προσβάσιμο σημείο και το οποίο να έχει πέτρες και όχι βάλτο... Το ποτάμι που περιπλανιόμουν για ώρες ήταν ο Σπερχειός. ¶ρχισα να ψάχνω χαμηλά μιας και ήμουν εκεί κοντά (σχετικά), στις εκβολές του δηλαδή. Απογοήτευση. Εκτός του ότι δεν ήταν δυνατόν να τον πλησιάσεις, όπου αυτό γινόταν δεν υπήρχε και τίποτα να κάνεις μιας και ήταν ένα μαύρο ποτάμι με ακτές βούρκο σε συνδυασμό με σκουπιδότοπο.... Αποφάσισα να κινηθώ πιο ψηλά. Έφτασα στο ύψος του Λιανοκλαδίου! Και εκεί τίποτα το ιδιαίτερο. Βρήκα κάτι σημεία που ήταν προσβάσιμα και είχαν πέτρες αλλά μη φανταστείτε κάτι το ιδιαίτερο. Μάζεψα εκεί λοιπόν μια ποσότητα περίπου 2 σακούλες σούπερ μάρκετ (τις είχα κάνει τριπλές για να αντέξουν το βάρος). Γύρισα σπίτι (στο χωριό) απογοητευμένος. Την ημέρα που έφευγα αντί να φύγω κανονικά από Εθνική, πήγα προς την αντίθετη πλευρά για να συναντήσω τον Κηφισό. Η διαδρομή ένα δράμα. Χιλιόμετρα ορεινού χωματόδρομου μέχρι να βρεθώ στην πίσω κοιλάδα όπου έτρεχε ο Κηφισός. Πολύ καλύτερο ποτάμι βέβαια για αυτή τη δουλειά που το ήθελα αλλά εκτός του ότι ήταν ξερό και αυτό δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Μάζεψα και από εκεί άλλες 3 σακούλες. Στο δρόμο της επιστροφής έκανα άλλη μια στάση κοντά στην Λειβαδιά, στο ίδιο ποτάμι μήπως επειδή ήταν χαμηλότερα είχε περισσότερα νερά. Όντως έτσι ήταν αλλά το τοπίο ήταν κάτι ανάλογο με τις εκβολές του Σπερχειού. Δύσκολη πρόσβαση στο νερό και ακτές μόνο λασπόχωμα. Πέτρες από ελάχιστες έως καθόλου και αυτές που υπήρχαν ήταν μέσα στην γλίνα, χωρείς ιδιαίτερα χρώματα (όσο μπορούσα να τα καταλάβω), αδιάφορου σχήματος και αμφιβόλου ποιότητος απορροφημένου νερού - ουσιών. Το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα σε ένα σημείο ήταν κάτι φυτά που έμοιαζαν πάρα μα πάρα πολύ με κερατόφυλλο. Δεν ξέρω αν όντως ήταν γιατί είχαν ένα σχετικά ψιλό κλωνάρι και ήταν μέσα στο βυθό (εννοώ πως ήταν ριζωμένα, δεν επέπλεαν). Δεν τα πήρα γιατί δεν είχα κάτι να τα βάλω. Είπα να πεταχτώ να βρω κάποιο μαγαζί να πάρω ένα μπουκάλι νερό και να γυρίσω και να τα χώσω μέσα, αλλά ήμουν τόσο απογοητευμένος που δεν μπήκα στην διαδικασία. Αφού λοιπόν γύρισα έπρεπε να ανεβάσω τα ευρήματά μου στο σπίτι. ¶λλο πακέτο αυτό (δεν έχω και ασανσέρ). Την επόμενη ημέρα κάνω την βλακεία και ξεκινάω να καθαρίζω τις πέτρες μια μια με το λάστιχο και τρίβοντας με μια βούρτσα. Μου έφυγε η μέση και την επόμενη σήκωσα 37,5. Ευτυχώς έπεσε αλλά μου έχει μείνει ο πονοκέφαλος, φοβερό συνάχι, συνεχόμενα φτερνίσματα, ξερόβηχας και ένας ελαφρύς πονόλαιμος. Ήμουν όμως ευχαριστημένος (σχετικά) με το ότι είχα μαζέψει κάποιες πετρούλες που τώρα που τις έβλεπα πλυμένες μου άρεσαν πιο πολύ και κάποιες μου άρεσαν αρκετά τώρα. Αφού λοιπόν στέγνωσαν 2 ημέρες αποφάσισα να κάνω εντελώς τυπικά και τον έλεγχο για το αν είναι ασβεστολιθικές. Έλεγα, έλα μωρές, ποταμίσιες πέτρες είναι αποκλείεται να είναι ασβεστολιθικές. ¶ ρε βλάκα.... Παιδιά, έπαθα σοκ!!! Όπου έσταζα το οξύ έκαναν σαν να ρίχνεις αγιασμό στον διάβολο. Χαμός! Δεν μπορούσα να το πιστέψω. Φανταστείτε ότι καθόμουν και διάβαζα τι έχει μέσα το οξύ για να σιγουρευτώ ότι είναι στο σωστό προϊόν. Δεν μπορούσα να το δεχτώ με τίποτα. Μέχρι που έπεσα πάνω σε 2-3 μη ασβεστολιθικές και το πίστεψα τελικά. Το αποτέλεσμα; Φίλοι μου από τις 5 σακούλες που μου έφυγε η μέση να τις μαζέψω, να τις κουβαλήσω και γ@μ__ηκα να τις καθαρίσω (εκτός του ότι αρρώστησα το βράδυ του πλυσίματος) μόνο 5 πέτρες, κυριολεκτώ με το 5 εκ των οποίων οι 3 δεν είναι μεγαλύτερες από τη γροθιά μου και οι άλλες δύο φανταστείτε πως είναι σαν το βαζάκια που έχουμε το μέλι.
Αυτή είναι η πικρή ιστορία μου. Από εδώ και στο εξής, αν δεν έχω μαζί μου οξύ δεν μαζεύω ούτε σε μέγεθος βότσαλου. Τέρμα. Δεν το περίμενα ποταμίσιες πέτρες να είναι λες και τις μάζεψα από καμιά παραλία....
Παρεμπιπτόντως, για να μην ξεφύγω τελείως από το θέμα του φίλου, αν γνωρίζουν κάποιοι μέρη που υπάρχουν μη ασβεστολιθικές ας μας το πουν. Αν δεν έχουν μαζέψουν οι ίδιοι, τουλάχιστον αυτοί που τους το είπαν να είναι έγκυροι, μην πάρουμε τσάμπα τους δρόμους...
Ευχαριστώ!

ΥΓ Την ιστορία μου την είπα γιατί εκτός του ότι ήθελα να μοιραστώ τον πόνο μου, την είπα για να μην την πατήσουν και άλλοι σαν εμένα που έχουν την εντύπωση πως ποταμίσιες πέτρες = μη ασβεστολιθικές. Το ποσοστό το δικό μου σε αυτές που μάζεψα ήταν κάτω του 5%.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-12, 00:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το περίμενα ποταμίσιες πέτρες να είναι λες και τις μάζεψα από καμιά παραλία....
Τι διαφορά έχουν οι ποταμίσιες απο της παραλίας?? και στην παραλία ποτάμια τις κατέβασαν..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποσοστό το δικό μου σε αυτές που μάζεψα ήταν κάτω του 5%.
Το ποσοστό αυτό ίσως και χαμηλότερο ισχύει γενικά στην ελλαδα.. Εγώ προσωπικά έχω βρεί ελάχιστες μη ασβεστολιθικές πέτρες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-10-12, 00:34
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι διαφορά έχουν οι ποταμίσιες απο της παραλίας?? και στην παραλία ποτάμια τις κατέβασαν..

Το ποσοστό αυτό ίσως και χαμηλότερο ισχύει γενικά στην ελλαδα.. Εγώ προσωπικά έχω βρεί ελάχιστες μη ασβεστολιθικές πέτρες..
Δεν το γνώριζα αυτό φιλαράκι. Το είχα καταλάβει λάθος μάλλον. Επειδή διάβασα κάπου εδώ μέσα πως να μην μαζεύουμε πέτρες από την παραλία γιατί δεν κάνουν επειδή είναι ασβεστολιθικές αλλά μόνο από τα ποτάμια, νόμιζα πως όλες οι ποταμίσιες είναι μη ασβεστολιθικές...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-10-12, 07:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ
Το ποσοστό αυτό ίσως και χαμηλότερο ισχύει γενικά στην ελλαδα.. ..
έτσι είναι
αλλά κάποιους μας βολεύει
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-13, 20:26
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Νέα Πεντέλη (Πριν τα ραντάρ)

Νέα Πεντέλη (Πριν τα ραντάρ)

  • Παίρνοντας την ανηφόρα στην συνέχεια της Λεωφόρου Πεντέλης ανεβαίνουμε έως το φανάρι που σε οδηγεί αριστερά στη Νέα Πεντέλη .Ανεβαίνουμε προς την κορυφή του βουνού πριν από το στρατόπεδο .Τις μάζεψα στην αριστερή πλευρά του δρόμου πριν από την ταμπέλα που ενημερώνει για το στρατόπεδο και απαγορευει να ανέβεις άλλο.
  • Mάλλον πρόκειται για είδος Πρασινοσχιστόλιθου πλούσιο σε χλωρίτη. (Ευχαριστώ maria_p, delta66 )
  • Σε δοκιμή με ξύδι και οξύ δεν έβγαλε τη παραμικρή φυσαλίδα. Επίσης δεν επηρέασε καθόλου το ph του νερού (7,4 ήταν το ph και παρέμεινε το ίδιο ) στο δοχείο που είχα τις πέρτες για 10μέρες και σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
  • Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.jpg
Εμφανίσεις:  1298
Μέγεθος:  66,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02.jpg
Εμφανίσεις:  953
Μέγεθος:  81,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  05.jpg
Εμφανίσεις:  653
Μέγεθος:  33,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06.jpg
Εμφανίσεις:  754
Μέγεθος:  89,0 KB
  • Μόνο οι 2 πρώτες Φώτο είναι του πετρώματος στο οποίο αναφέρομαι. Τα υπόλοιπα πετρώματα (τα κόκκινα και κάποια άλλα μεγάλα πράσινα )ήταν ανεπιτυχείς προσπάθειες αφού άφρισαν εξαρχής στο τεστ με το οξύ (Παρόλα αυτά 10 μέρες δεν επηρέασαν το ph !! )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-13, 21:32
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

έχει ωραίο σχιστόλιθο στην Πεντέλη, τώρα έψαξα και υπάρχουν μελέτες που λένε οτι περιέχει γραφίτη δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για μας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-13, 01:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

''Στοιχεία Πετρολογίας''

για το καθε ειδος πετρας που αναφερεται, google για φωτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-13, 21:40
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

μπλουμ και μέσα ,στο ενυδρείο

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  lido01.jpg
Εμφανίσεις:  538
Μέγεθος:  81,7 KB
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασβεστολιθικές Πέτρες mikrosaquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-01-11 10:25
Πέτρες ΜΗ ασβεστολιθικές ? kilo_me Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-10-10 17:18
Ασβεστολιθικές πέτρες Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-02-08 18:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15652 seconds with 14 queries