Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-09, 19:18
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Βοηθεια για στησιμο βιοτοπικου malawi..

Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να στησω ενα βιοτοπικο malawi καθοτι ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτο το χομπυ. Το ενυδρειο μου ειναι το rio 180lt με διαστασεις 101χ41χ50. Εχω παρει απο waterinn 25kg ψιλη αμμο granucol brown η οποια δεν ειναι χαλαζιακη νομιζω. Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εχω αγορασει ενα της rena για ενυδρειο 600Lt με ροη 1350 lt/h. Εχω παρει και μια αεραντλια αλλα μαλλον δε μου χρησιμευει απ' οτι διαβασα.
Παμε παρακατω.. τι χρειαζομαι ακομη?
1. θελω να παρω αστερακια για το φιλτρο. Να παρω και μακαρονια ή μονο αστερακια?
2. διαβασα οτι πολλοι χρησιμοποιουν φενιζολ στον πατο του ενυδρειου για ασφαλεια απο πτωση πετρων οποτε θα παρω το μπλε το οικοδομικο.
3. κολλα για της πετρες.. (πως τη ζηταω? κολλα για ενυδρειο? )
4. πετρες... θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το μεγεθος τους.. για το ενυδρειο μου τι μεγεθος πιστευετε ειναι καταλληλο? επισης απο που θα βρω καταλληλες πετρες? εχω διαβασει/ακουσει για τον Ερμη και leroy merlyn. Προτεινετε μου καποιο καταστημα. Επισης δε ξερω και πιο χρωμα ειναι καταλληλο.
5. θα παρω μαυρο χαρτονι για το πισω φοντο.
6. πιστευετε η αμμος που πηρα ταιριαζει? ειναι ψιλη αλλα ειναι καφε.. μηπως επρεπε να παρω πιο ανοιχτο χρωμα? αν χρησιμοποιησω την καφε που πηρα να βρω πετρες σε αποχρωση του καφε?
7. φυτα τα βαλω? να βαλω υποστρωμα φυτων μηπως χρειαστει να βαλω φυτα ή δεν ειναι απαραιτητο? επειδη απ' οτι διαβασα γενικα στα αφρικανικα βιοτοπικα μπαινουν ελαχιστα ή καθολου φυτα. αν χρειαστει να βαλω καποια θα πρεπει απαραιτητα να εχω υποστρωμα φυτων?
8.τωρα που εβγαλα το φιλτρο πως θα στερεωσω το θερμαντηρα/θερμοστατη?

Χρειαζομαι κατι αλλο? αν ξεχασα κατι πειτε μου..

τωρα οσο για τα ψαρια ειδα σ' αυτο το site http://www.aquariumlife.net καποιες πληροφοριες για προφιλ ψαριων τα παρκατω που υποτιθεται χρειαζονται ελαχιστη δεξαμενη λιγοτερη απο 180 λιτρα. δεν ξερω βεβαια αν οι πληροφοριες του ειναι σωστες..

1. Pseudotropheus Acei
2.Melanochromis Johanni
3.Iodotropheus sprengerae
4.Melanochromis Auratus
5.Aulonocara hansbaenschi
6.Labidochromis hongi
7.Red Zebra (Metriaclima estherae)

αυτα υποτιθεται οτι ταιριαζουν στο ενυδρειο μου των 180 lt. Θα ηθελα τις προτασεις σας για συνδυασμους και βεβαια να μου πειτε αν οντως μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μου ή αν το site δεν ειναι και τοσο εγκυρο.. Μηπως θα μπορουσαν να μπουν και αλλα που δεν αναφερονται παραπανω?

Sorry για το μεγαλο Post.. απλα μαζεψα ολες τις αποριες μου και τις εγραψα μαζεμενες..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-09, 20:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ηθελα τη βοηθεια σας για να στησω ενα βιοτοπικο malawi καθοτι ειναι η πρωτη μου επαφη με αυτο το χομπυ. Το ενυδρειο μου ειναι το rio 180lt με διαστασεις 101χ41χ50. Εχω παρει απο waterinn 25kg ψιλη αμμο granucol brown η οποια δεν ειναι χαλαζιακη νομιζω. Εβγαλα το εσωτερικο φιλτρο και εχω αγορασει ενα της rena για ενυδρειο 600Lt με ροη 1350 lt/h. Εχω παρει και μια αεραντλια αλλα μαλλον δε μου χρησιμευει απ' οτι διαβασασωστό.
Παμε παρακατω.. τι χρειαζομαι ακομη?
1. θελω να παρω αστερακια για το φιλτρο. Να παρω και μακαρονια ή μονο αστερακια?προτίμησε siporax ή substrat pro
2. διαβασα οτι πολλοι χρησιμοποιουν φενιζολ στον πατο του ενυδρειου για ασφαλεια απο πτωση πετρων οποτε θα παρω το μπλε το οικοδομικο.σωστά
3. κολλα για της πετρες.. (πως τη ζηταω? κολλα για ενυδρειο? )να γράφει καθαρή 100%
4. πετρες... θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με το μεγεθος τους.. για το ενυδρειο μου τι μεγεθος πιστευετε ειναι καταλληλοφρόντισε τοποθετώντας τες να φτιάχνουν πολλές τρύπες,φωλιές,περάσματα,κρυψώνες? επισης απο που θα βρω καταλληλες πετρες? εχω διαβασει/ακουσει για τον Ερμη και leroy merlyn. Προτεινετε μου καποιο καταστημα. Επισης δε ξερω και πιο χρωμα ειναι καταλληλο.
5. θα παρω μαυρο χαρτονι για το πισω φοντο.
6. πιστευετε η αμμος που πηρα ταιριαζει? ειναι ψιλη αλλα ειναι καφε.. μηπως επρεπε να παρω πιο ανοιχτο χρωμα? αν χρησιμοποιησω την καφε που πηρα να βρω πετρες σε αποχρωση του καφε?ότι σ'αρέσει,σε λίγο όλες θα πρασινίσουν απο την άλγη
7. φυτα τα βαλω?κατά την γνώμη μου ναι-ανούμπιες,βαλισνέριες να βαλω υποστρωμα φυτων μηπως χρειαστει να βαλω φυτα ή δεν ειναι απαραιτητο?δεν χρειάζεται επειδη απ' οτι διαβασα γενικα στα αφρικανικα βιοτοπικα μπαινουν ελαχιστα ή καθολου φυτα. αν χρειαστει να βαλω καποια θα πρεπει απαραιτητα να εχω υποστρωμα φυτων?όχι
8.τωρα που εβγαλα το φιλτρο πως θα στερεωσω το θερμαντηρα/θερμοστατη?προμηθεύσου κατάλληλα βεντουζάκια

Χρειαζομαι κατι αλλο? αν ξεχασα κατι πειτε μου..διάβασμα και όχι βιασύνη στο στρώσιμο

τωρα οσο για τα ψαρια ειδα σ' αυτο το site http://www.aquariumlife.net καποιες πληροφοριες για προφιλ ψαριων τα παρκατω που υποτιθεται χρειαζονται ελαχιστη δεξαμενη λιγοτερη απο 180 λιτρα. δεν ξερω βεβαια αν οι πληροφοριες του ειναι σωστες..

1. Pseudotropheus Acei καλή επιλογή
2.Melanochromis Johanni "ζόρικα"
3.Iodotropheus sprengerae καλή επιλογή
4.Melanochromis Auratus είναι απο τα πιό "επιθετικά"
5.Aulonocara hansbaenschi θέλουν περισσότερα λίτρα
6.Labidochromis hongi καλή επιλογή
7.Red Zebra (Metriaclima estherae) "ζόρικα"

αυτα υποτιθεται οτι ταιριαζουν στο ενυδρειο μου των 180 lt. Θα ηθελα τις προτασεις σας για συνδυασμους και βεβαια να μου πειτε αν οντως μπορουν να μπουν στο ενυδρειο μου ή αν το site δεν ειναι και τοσο εγκυρο.. Μηπως θα μπορουσαν να μπουν και αλλα που δεν αναφερονται παραπανω?
Γνώμη μου να πας για species tank με ένα χαρεμάκι απο 1 αρσενικό+3-4 θηλυκά(για malawi και πάνω απο 1 είδος πιστεύω ότι χρειάζεται μήκος ενυδρείου τουλάχιστον πάνω απο 1.20).Θα έλεγα να δεις και τα Labidochromis caeruleus "yellow" ή τα Melanochromis "maingano".

Sorry για το μεγαλο Post.. απλα μαζεψα ολες τις αποριες μου και τις εγραψα μαζεμενες..
Καλή συνέχεια και εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-09, 20:13
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

φιλε μου καλα εκανες κ ρωτας. Θα προσπαθησω να σε βοηθησω, απλα σου λεω απο την αρχη καποια πραγματα που ρωτας ειναι καθαρα αποφαση δικη σου κ του γουστου σου
1) Προσωπικα δε θα εβγαζα το εσωτερικο ή αφου το εβγαλες θα χρειαστεις κ 2ο φιλτρο, οι κιχλιδες χρειαζονται πολυ φιλτρανση. Το ενα βιολογικο κ το αλλο σφουγγαρια. Μακαρονι θα εβαζα.
2)Αγορασε φελιζολ το μπλε οπως το γραφεις
3)Εγω δεν τις κολλαω, αν τις τοποθετησεις καλα δε χρειαζεται. Αν θελεις θα ζητησεις σιλικονη ΚΑΘΑΡΗ, καταλληλη για ενυδρεια ( κανε αναζητηση εδω θα βρεις)
4)Πετρες, καθαρα δικο σου θεμα, βαλε πιο μεγαλες κατω κ τις πιο μικρες επανω
5)Μαυρο ή μπλε σκουρο
6)Καλυτερα ανοιχτου χρωματος, οπως ειναι της παραλιας
7)Υποστρωμα δε χρειαζεσαι, βαλισνιερες ειναι καταλληλες ή καμια ανουμπια
Ενα απο τα μειονεκτηματα που εβγαλες το εσωτερικο, με πατεντα
Στα λιτρα που εχεις θα σου ελεγα να επιλεξεις ΜΟΝΟ ΕΝΑ ειδος κιχλιδας.
Προτεινω Acei ή Labidochromis που ειναι απο τα πιο ευκολα
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-09, 21:26
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Αναφερθηκε κατι στο αρχικο μυνημα για πετρες απο Ερμη ή leroy merlyn.Ξερει κανεις κατι;Υπαρχει δλδ περίπτωση να βρει κάποιος πέτρες εκεί που να μην είναι ασβεστολιθικές;
Γιατι ρε παιδιά συγνώμη αλλά προσωπικά νιώθω ... κάπως να δώσω 4.99 για πάρω 1 πέτρα 10 εκατοστών διάμετρο!!!Ημαρτον!Για πέτρα;Είδα την τιμή και γέλαγα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ispyii : 21-10-09 στις 21:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-09, 22:22
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ispyii Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφερθηκε κατι στο αρχικο μυνημα για πετρες απο Ερμη ή leroy merlyn.Ξερει κανεις κατι;Υπαρχει δλδ περίπτωση να βρει κάποιος πέτρες εκεί που να μην είναι ασβεστολιθικές;
Γιατι ρε παιδιά συγνώμη αλλά προσωπικά νιώθω ... κάπως να δώσω 4.99 για πάρω 1 πέτρα 10 εκατοστών διάμετρο!!!Ημαρτον!Για πέτρα;Είδα την τιμή και γέλαγα!
Aυτη την τιμη που αναφερεις που την ειδες?
Μπες στον Ερμη να δεις... δεν εχει τιμες ομως.
http://www.votsalo.net/diakosmitika....D=1&offset=24#
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-10-09, 22:36
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Pseudotropheus Acei καλή επιλογή
2.Melanochromis Johanni "ζόρικα"
3.Iodotropheus sprengerae καλή επιλογή
4.Melanochromis Auratus είναι απο τα πιό "επιθετικά"
5.Aulonocara hansbaenschi θέλουν περισσότερα λίτρα
6.Labidochromis hongi καλή επιλογή
7.Red Zebra (Metriaclima estherae) "ζόρικα"
1. Θα διαφωνισω πλήρως με τα Pseudotropheus Acei.Πολυ μεγαλα για 180 λιτρα....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-09, 07:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

σωστόαν και έχουν καλή συμπεριφορά και είναι "εύκολα" για αρχάριο,έχουν μεγάλο τελικό μέγεθος.

μας ξεφεύγει και καμμιά μ@@@α.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-09, 15:58
Το avatar του χρήστη ispyii
ispyii Ο χρήστης ispyii δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2009
Περιοχή: Monaco
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτη την τιμη που αναφερεις που την ειδες?
Μπες στον Ερμη να δεις... δεν εχει τιμες ομως.
http://www.votsalo.net/diakosmitika....D=1&offset=24#

Σε πολύ μεγάλη αλυσίδα pet shop.
Δε θέλω να πω όνομα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-09, 17:06
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τη βοηθεια σας.. Τηλ. σημερα στον Ερμη για πετρες, εμαθα το ωραριο και ελπιζω οτι Σαββατο πρωι θα παω απο εκει και θα βρω κατι που να μου αρεσει. Οσο για την αμμο τωρα ειμαι σε διλημμα για το αν πρεπει να κρατησω την καφε που εχω αγορασει ή να παρω απο Ερμη μια αλλη πιο ανοιχτοχρωμη.. Ποιο χρωμα αμμου θεωρειται πιο "βιοτοπικο"?
Οσο για τα ψαρια τωρα οταν λετε για χαρεμι, για ποσα ψαρια μιλαμε? Ενα αρσενικο και 5 θηλυκα ας πουμε ειναι καλα ή μπορω και παραπανω? Θα μπορουσα να εχω μονο αρσενικα ή μονο θηλυκα? Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος ψαριων που μπορω να χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου? Mεταξυ Labidochromis και iodotropheus και με δεδομενο οτι δεν τα εχω δει απο κοντα παρα μονο απο φωτογραφιες στο google, ποια ειναι πιο ομορφα και πιο ζωηρα στο ενυδρειο? Αφου θα βαλω ενα ειδος μονο καλο θα ηταν να μπορουσα να βαλω καποια που να εχουν ωραια χρωματα, ζωηραδα και να εχουν διαφορετικα χρωματα αρσενικο - θηλυκο (για να σπαει η μονοτονια).
Πιστευετε πως αν το εκανα Τανγκανικα θα ειχα περισσοτερες επιλογες σε ψαρια, τοσο σε ειδη οσο σε αριθμο? Το Μαλαουι νομιζω εχει πιο ομορφα ψαρια αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω ψαξει καλα και αυτα της Tανγκανικα. Ισως εχουν εξισου ομορφα χρωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-09, 20:03
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τη βοηθεια σας.. Τηλ. σημερα στον Ερμη για πετρες, εμαθα το ωραριο και ελπιζω οτι Σαββατο πρωι θα παω απο εκει και θα βρω κατι που να μου αρεσει. Οσο για την αμμο τωρα ειμαι σε διλημμα για το αν πρεπει να κρατησω την καφε που εχω αγορασει ή να παρω απο Ερμη μια αλλη πιο ανοιχτοχρωμη.. Ποιο χρωμα αμμου θεωρειται πιο "βιοτοπικο"?Ειναι θεμα γουστου(προσωπικα προτιμο ανοιχτο χρωμα)

Οσο για τα ψαρια τωρα οταν λετε για χαρεμι, για ποσα ψαρια μιλαμε? Ενα αρσενικο και 5 θηλυκα ας πουμε ειναι καλα ή μπορω και παραπανω?1 Αρσενικο 3 θηλυκα.Θα μπορουσα να εχω μονο αρσενικα ή μονο θηλυκα?Καλητερα να βαλεις χαρεμια για να δεις και αναπαραγωγες και ποιο φυσικες συμπεριφορες,αν βαλεις μονο αρσενικα η μονο θηλυκα μπορει να εχεις ασχημες κοντρες.

Ποιος ειναι ο μεγιστος αριθμος ψαριων που μπορω να χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου?Αναλογα με τα λιτρα σου και την φιλτρανση που απ οτι βλεπω τα πας αρκετα καλα γιαυτο μπορεις να βαλεις 2 διαφορετικα ηδη χαρεμιων.

Mεταξυ Labidochromis και iodotropheus και με δεδομενο οτι δεν τα εχω δει απο κοντα παρα μονο απο φωτογραφιες στο google, ποια ειναι πιο ομορφα και πιο ζωηρα στο ενυδρειο?Ασχολιαστο.Αφου θα βαλω ενα ειδος μονοΟχι απαραιτητο.καλο θα ηταν να μπορουσα να βαλω καποια που να εχουν ωραια χρωματα, ζωηραδα και να εχουν διαφορετικα χρωματα αρσενικο - θηλυκο (για να σπαει η μονοτονια).

Πιστευετε πως αν το εκανα Τανγκανικα θα ειχα περισσοτερες επιλογες σε ψαρια, τοσο σε ειδη οσο σε αριθμο?Βαλε Mαλαουι. Το Μαλαουι νομιζω εχει πιο ομορφα ψαρια αλλα η αληθεια ειναι πως δεν εχω ψαξει καλα και αυτα της Tανγκανικα. Ισως εχουν εξισου ομορφα χρωματα.Γνωμη μου να βαλεις maigano με Labidochromis,μπλε και κιτρινο,τι αλλο θελεις???
Αυτα και απο μενα.
Καλη τυχη
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-09, 23:03
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Εγω σε αυτα τα λιτρα θα εκανα species.....Οσο καλη φιλτρανση και να εχεις το 1μ μηκος και το μικρο πλάτος των 40 εκ σε περιοριζει πολυ.
Παρόλο που στα mbuna εχω μια αδυναμια ομολογω οτι τα taganyika εχουν πολυ πιο ενδιαφερουσες συμπεριφορες..... Υπάρχουν αρκετες επιλογές αν κανεις μια αναζητηση αλλα σιγουρα ειναι πολυ μικροτερες απο τα ψαρια της λιμνης malawi.
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-10-09, 18:01
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Θα μου πειτε την αποψη σας γι' αυτες τις πετρες....
http://img210.imageshack.us/img210/9651/petra5.jpg
http://img94.imageshack.us/img94/7356/petra4.jpg
http://img96.imageshack.us/img96/2446/petra2.jpg
http://img406.imageshack.us/img406/8792/petra3.jpg
http://img405.imageshack.us/img405/2840/petra1c.jpg

σας αρεσει καποια για να βαλω στο ενυδρειο μου? απο καποιες εχω αρκετες απο καποιες αλλες οχι.

δεν ξερω αν φαινεται καλα η αμμος εδω αλλα ειναι καφε και οχι πολυ ξανθια.. αλλα πιο ανοιχτη απο το κανονικο καφε.. κατι σαν σκουρο μπεζ ας πουμε..
http://img194.imageshack.us/img194/4757/ammosg.jpg


λετε να παρω πιο ανοιχτοχρωμη??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-10-09, 21:52
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

εγω θα επελεγα τη δευτερη αν κ ειναι δικο σου θεμα ποια θα επιλεξεις!
κοιτα κ αυτην http://www.votsalo.net/productDetailsGR.asp?id=165 και αυτην http://www.votsalo.net/productDetailsGR.asp?id=54 !
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-09, 08:47
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ασχετα με το ποια πετρα θα βαλω, αυτες που δεν ειναι αγορασμενες απο petshop και δεν ειναι ασβεστολιθικες θελουν βρασιμο πριν μπουν ή μονο πλυσιμο?

μετρησα το Ph του νερου της βρυσης μου σ' ενα ποτηρι νερο και ειναι περιπου στο 8.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-09, 18:37
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
ασχετα με το ποια πετρα θα βαλω, αυτες που δεν ειναι αγορασμενες απο petshop και δεν ειναι ασβεστολιθικες θελουν βρασιμο πριν μπουν ή μονο πλυσιμο?εννοιειται πως θελουν κ αυτες βρασιμο!!

μετρησα το Ph του νερου της βρυσης μου σ' ενα ποτηρι νερο και ειναι περιπου στο 8.
με τι τεστ μετρας??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-10-09, 19:01
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ειχα αγορασει απο το waterinn ενα κουτι με ραβδους που μετρουν 5 παραμετρους
http://www.tropical.com.pl/5-in-1-test,d152,0,en.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-10-09, 19:09
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

καλυτερα να παρεις υγρα τεστ!κατα προτιμηση της api http://www.aquariumpharm.com/
τα τεστ σε στικακια δν ειναι κ τοσο αξιοπιστα!δν σου δινουν ακριβεις πληροφοριες!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-10-09, 20:53
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

οκ, θα το παρω. αυτο που βρηκα στο ebay τι λεει?

http://cgi.ebay.co.uk/PH-ELECTRODE-U...item27ac060fbf
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-09, 21:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Τι να το κάνεις ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-09, 21:23
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να παρεις υγρα τεστ!κατα προτιμηση της api http://www.aquariumpharm.com/
τα τεστ σε στικακια δν ειναι κ τοσο αξιοπιστα!δν σου δινουν ακριβεις πληροφοριες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να το κάνεις ;

ακυρο!!! βιαστηκα και νομιζα πως ηταν αυτονομος μετρητης ph.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-10-09, 10:33
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

ποιο φενιζολ βαζουμε? πηρα dow 0,5 και εκλεισε ολο το ενυδρειο.. υπαρχει προβλημα αν βαλω 0,3? οταν λεμε 0,3 ή 0,5 εννουμε 3 ή 5 εκατοστα και οχι χιλιοστα, σωστα?

επισης χρησιμοποιω ενα επιπλο δικο μου που ειναι ακριβως στις ιδιες διαστασεις με το ενυδρειο. Πρεπει να βαλω και φενιζολ μεταξυ του επιπλου και του ενυδρειου και αν ναι τι φενιζολ και τι διασταση?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-09, 13:06
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

τι εννοεις εκελεισε ολο το ενυδρειο?
κ το 0,3 να βαλεις δν υπαρχει προβλημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-09, 13:15
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις εκελεισε ολο το ενυδρειο?
κ το 0,3 να βαλεις δν υπαρχει προβλημα!!
αν μπορεις διευκρινισε μου τι εννοουμε 0,5.. αν αυτο σημαινει 5 εκατοστα τοτε πηρα το σωστο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-10-09, 13:54
Το avatar του χρήστη chris7
chris7 Ο χρήστης chris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μηνύματα: 395
Προεπιλογή

το dow βγαινει σε 3αρι δλδ 3 ποντους και σε 5αρι=5 ποντους ειτε παρεις το ενα η το αλλο δν εχεις προβλημα!
το 0,5 που ειπες υπεθεσα οτι εννοουσες το 5αρι!
τωρα δν ξερω αν στο εμποριο το λενε το 3αρι 0,3 κ το 5αρι 0,5...εγω το ξερω 3αρι κ 5αρι!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-10-09, 14:12
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
το dow βγαινει σε 3αρι δλδ 3 ποντους και σε 5αρι=5 ποντους ειτε παρεις το ενα η το αλλο δν εχεις προβλημα!
το 0,5 που ειπες υπεθεσα οτι εννοουσες το 5αρι!
τωρα δν ξερω αν στο εμποριο το λενε το 3αρι 0,3 κ το 5αρι 0,5...εγω το ξερω 3αρι κ 5αρι!!
οκ, το 5αρι πηρα δηλαδη 5 εκατοστα απλα το μετανιωσα γιατι ειναι πολυ χοντρο. θα βαλω και την αμμο και γενικα μου δινει την αισθηση οτι μου τρωει πολυχωρο. ισως παρω ενα φυλλο ακομη 3cm. Υπαρχει καμια αλλη αξιοπιστη λυση για φενιζολ εκτος του DOW? Καποια αλλα φενιζολ με παχος 1cm που ειναι για ψευδοροφες κανουν για τη δουλεια που το θελουμε ή οχι?
κατω απο το ενυδρειο να βαλω φενιζολ ή οχι? εχω το rio 180 το οποιο εχει μια πλαστικη βαση και δεν ακουμπαει απ' ευθειας το κατω τζαμι στο επιπλο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-10-09, 18:23
Το avatar του χρήστη vag0s
vag0s Ο χρήστης vag0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Ηλιούπολη Αττικής
Μηνύματα: 393
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, το 5αρι πηρα δηλαδη 5 εκατοστα απλα το μετανιωσα γιατι ειναι πολυ χοντρο. θα βαλω και την αμμο και γενικα μου δινει την αισθηση οτι μου τρωει πολυχωρο. ισως παρω ενα φυλλο ακομη 3cm. Υπαρχει καμια αλλη αξιοπιστη λυση για φενιζολ εκτος του DOW? Καποια αλλα φενιζολ με παχος 1cm που ειναι για ψευδοροφες κανουν για τη δουλεια που το θελουμε ή οχι?
κατω απο το ενυδρειο να βαλω φενιζολ ή οχι? εχω το rio 180 το οποιο εχει μια πλαστικη βαση και δεν ακουμπαει απ' ευθειας το κατω τζαμι στο επιπλο.
Αφου εχει πλαστικη βαση δε βαζεις απο κατω φελιζολ......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-11-09, 23:44
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυτερα να παρεις υγρα τεστ!κατα προτιμηση της api http://www.aquariumpharm.com/
τα τεστ σε στικακια δν ειναι κ τοσο αξιοπιστα!δν σου δινουν ακριβεις πληροφοριες!
Πηρα τα τεστακια της API αλλα δεν ειδα καποια σημαντικη διαφορα απο τα στικακια της Tropical. και τα 2 τεστ μου δινουν ph περιπου 7,8. ειναι καπου αναμεσα στο 7,6 και 7,8 ας πουμε.. (μια παρατηρηση για τα τεστακια γενικως.. αν τα δεις στο φυσικο φως ειναι πιο ανοιχτοχρωμα απ' οτι βραδυ στο φως δωματιου .. λογικο αλλα πιο ειναι το σωστο?) Θελω να βαλω καποιες πετρες που δεν ειναι ασβεστολιθικες. Υπαρχει προβλημα? Με 7,8 Ph νερου βρυσης αν χρησιμοποιησω ασβεστολιθικες θα ανεβει πολυ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-11-09, 00:08
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Όσα τέστ έχουν περάσει από τα χέρια μου λένε σαφώς να τα κοιτάς σε κάποιο σημείο με καλό φυσικό φώς, αλλά όχι απευθείας πάνω στις ακτίνες του ήλιου...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-11-09, 23:12
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Mε νερο δικτυου γυρω στο 7,6 με 7,8 και 11 ασβεστολιθικες πετρες εντος ενυδρειου εκ των οποιων 7 στο μεγεθος μιας γροθιας και 4 ακομη μεγαλυτερες θεωρειτε οτι ειμαι οκ για να ανεβει το Ph πανω στο 8 ή λιγο παραπανω ή να βαλω κι αλλες? Εχω βαλει και μη ασβεστολιθικες για να φτιαξω κρυψωνες κτλ. αλλα επειδη θα συμπληρωσω λιγες ακομη να βαλω ασβεστολιθικες ή μη? Τις ασβεστολιθικες που εχω τις δοκιμασα και στο σημειο που πεφτει το ακουαφορτε αφριζουν πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-11-09, 23:30
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παρακατω εχω μια φωτο στη σημερινη κατασταση.
Οι πετρες ειναι ασβεστολιθικες και μη.. Δεν ξερω ποσο "βιοτοπικες" ειναι αλλα μου αρεσουν γι' αυτο και χρησιμοποιησα αυτες. Ειναι καλα κολλημενες με σιλικονη. Δεν εκανα 2 βραχους δεξια και αριστερα γιατι δεν μου αρεσει αυτη η διαταξη.Ισως σε μερικα σημεια δεν ειναι το "φυσικο" στησιμο αλλα τουλαχιστον υπαρχουν αρκετα περασματα.. Αμμο ειχα βαλει καφε απο waterinn αλλα την εβγαλα (εμεινε ελαχιστη) και εχω αγορασει 25 kg χαλαζιακη απο τον Ερμη. Το σκεφτομαι αλλη μαλλον θα χρησιμοποιησω τη χαλαζιακη. Ειναι πολυ ψιλη κατι σαν γκρι μου φαινεται εμενα αλλα στην αποδειξη λεει λευκη.. (παντως δεν μου κανει για λευκη). Πρεπει να βαλω νεο χαρτονι πισω γιατι αυτο το εβαλα δοκιμαστικα. ειχα 2 κομματια και φαινεται η ενωση..
Μια ερωτηση.. Η αμμος θελει πλυσιμο και βρασιμο? Πριν απο αυτα πρεπει να την περασω απο σιτα? Αν αντι για βρασιμο ψηθει υπαρχει διαφορα?

http://img697.imageshack.us/img697/2892/pb190012.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
την βοηθεια σας σε ενα malawi-ista octania246 Θαλασσινό νερό - Γενικά 37 12-07-09 19:38
βοηθεια σε ''νεο'' malawi ilias911 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 03-11-08 18:56
Στησιμο Ενυδρειου με κιχλιδες Malawi al-kar Malawi 19 23-08-08 19:36
Βοηθεια στησιμο για co2 knik Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 12-04-08 20:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10050 seconds with 13 queries