Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-11, 23:35
Το avatar του χρήστη pamelos13
pamelos13 Ο χρήστης pamelos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή Φιλτρα και UPS

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω κατα πόσο είναι αποδοτικό και αξιοπιστο γενικα σε φίλτρο ενυδρείου με 16watts πχ οπως ειναι το δικό μου ενα UPS.

Τωρα αποφάσισα να παρω και εγώ ένα λογο του οτι εδω στην Κυπρο λογο του συμβαν που είχαμε κοβουν το ρευμα 2-4 ωρες τη μέρα.

Τα προβλήματα που είχα μέχρι τώρα με τρεις διαφορετικές μάρκες UPS (650va και 750va) είναι ότι κανενα απο αυτα δεν κρατάει στο μέγιστο η μπαταρια το τοσο μικρο αυτο φορτίο!!!.

Tο ένα καθε 5λεπτά κάνει shut down απο μόνο του ενω έχει ενέργεια, το άλλο 30λεπτά και το πρώτο που δοκίμασα απλα σαν να μην ειχε την δύναμη να το ξεκινήσει.

Αυτά τα UPS έχουν κατώτατο φορτίο γιαυτό μάλλον και οι διακοπες.

Αυτο που έχω τωρα (Line-Interactive, 750va) το οποιο μου είπαν οτι δεν έχει κατώτατο φορτίο, ενώ έχει ενέργεια, δουλευει 30λεπτα σβήνει και όταν το ξανα αναψω δουλευει για άλλα 30λεπτα και παει λεγοντας, ενω το προγραμμα απο το laptop λεει οτι εχει ακομα 60% διαρκεια η μπαταρια.

Θα τρελαθω στο τέλος γιατι δεν βγαζω άκρη.

Πείτε μου τις εμπειρίες σας.

Σας ευχαριστώ πολυ εκ τον προτερον
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-11, 09:23
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Ειναι πονεμενη ιστορια,παντος στα UPS οτι πληρωνεις περνεις.Εγω εχω 1000αρι,στην αρχη μου κραταγε τα 2 φιλτρα 19+24 wat για 3 ωρες περιπου,μετα επεσε,του αλλαξα μπαταρια και τωρα εχω μονο την αεραντλια .
Παντος για 3-4 ωρες η βιολογια σου δεν παθαινει τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-11, 10:44
Το avatar του χρήστη pamelos13
pamelos13 Ο χρήστης pamelos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-12-2008
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι πονεμενη ιστορια,παντος στα UPS οτι πληρωνεις περνεις.Εγω εχω 1000αρι,στην αρχη μου κραταγε τα 2 φιλτρα 19+24 wat για 3 ωρες περιπου,μετα επεσε,του αλλαξα μπαταρια και τωρα εχω μονο την αεραντλια .
Παντος για 3-4 ωρες η βιολογια σου δεν παθαινει τιποτα.
όντως φίλε μου, πονεμένη ιστορία. Τι μάρκα ειναι αυτο που λες και πόσα VA είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-11, 21:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτα τα ups θα σου δωσουνε μονο το περιθωριο να σβησεις τις συσκευες σου σωστα ωστε να μην εχεις προβληματα απτις αποτομες πτωσεις τασης(διακοπες)αν και οι περισσοτερες συσκευες καιγονται οταν επανερχεται το ρευμα και οχι οταν κοβεται.(οχι οτι δε συμβαινει κιαυτο)αλλα για να βαλεις ups που να σου κραταει ωρες οπως θες για τα φιλτρα θα πρεπει να σκασεις χοντρα λεφτα.δε νομιζω οτι αξιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-11, 23:03
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Με αυτό το UPS http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC...UPS-1000SD.htm

κρατάω, ένα fluval 305,

αυτά τα φουρφούρια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2067
μαζί με 2 τέτοια http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2184

και αυτό το φωτιστικό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2324

για χρονικό διάστημα 1 έως 1.5 ώρα εξαρτώμενο από το πόσο δουλεύουν τα φουρφούρια μέσω του κοντρόλερ. Τώρα βέβαια με τις ζέστες, που δουλεύουν σχεδόν συνεχώς, ίσως είναι κάτι λιγότερο από ώρα. Δεν έχει γίνει κάποια διακοπή αυτές τις μέρες για να ξέρω.

Το μόνο αρνητικό του είναι, ότι μετά από την επαναφορά του ρεύματος και εφόσον αυτό έχει κόψει την παροχή λόγω εκφόρτησης των μπαταριών του, δεν επαναφέρει την τάση αυτόματα. Πρέπει κάποιος να πατήσει το κόκκινο κουμπάκι ώστε να ανάψει και να δώσει ρεύμα.
Όσο δουλεύει από τις μπαταρίες, δεν έχει κανενα πρόβλημα. Επαναφέρει κανονικά.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-11, 23:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο αρνητικό του είναι, ότι μετά από την επαναφορά του ρεύματος και εφόσον αυτό έχει κόψει την παροχή λόγω εκφόρτησης των μπαταριών του, δεν επαναφέρει την τάση αυτόματα. Πρέπει κάποιος να πατήσει το κόκκινο κουμπάκι ώστε να ανάψει και να δώσει ρεύμα.
Όσο δουλεύει από τις μπαταρίες, δεν έχει κανενα πρόβλημα. Επαναφέρει κανονικά.
Αυτο δεν ειναι αρνητικο απλως, ειναι οτι χειροτερο.
Φανταζεσαι καποιος να εχει αυτο το UPS να φυγει μερικες μερες για διακοπες, να γινει μια διακοπη ρευματος και το φιλτρο να μεινει μονιμα εκτος λειτουργιας ακομα και οταν επιστρεψει το ρευμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-11, 10:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

+1!

μπορει να καταληξεις να παθεις μεγαλυτερη ζημια αποτι θα παθαινες χωρις τη χρηση του για μενα παντως σαυτες τις περιπτωσεις το καλυτερο ειναι απλα η χρηση μια σταθεροποιησης τασης/φιλτρου ωστε να κοβει τα spikes του ρευματος και ασε το ρευμα ναρθει οποτε θελει.ουτως η αλλος νομιζω οτι οι περισσοτερες διακοπες(τουλαχιστον απτη δικια μου εμπειρια) κρατανε πανω απο δυωρο.σπανια επανερχεται το ρευμα σε μια ωρα.
παντως εγω σε 3.5-4 ωρες διακοπη δεν ειχα κανενα προβλημα με τη βιολογια.

βεβαια ημουνα στο σπιτι και καθε μια ωρα χρησιμοποιουσα και το primer του φιλτρου 4-5 φορες για να κυκλοφορει λιγο νερο στο φιλτρο και να αλλαζει,αλλα αμφιβαλω οτι θα ειχα προβλημα κιαν δεν το εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-11, 12:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

+1
Και εγω μονο πολυπριζα με προστασια για υπερταση εχω.
Ειχα και 3-4 μεγαλες διακοπες, δυο εξ αυτων ηταν 11 και 9 ωρες και μαλιστα η πρωτη σε φρεσκοστρωμενο ενυδρειο.
Δεν εκανα τιποτα παρα μονο μια αλλαγη νερου μετα την επιστροφη του ρευματος και φειδωλο ταισμα για 1-2 μερες.
Δεν παρουσιαστηκε το παραμικρο προβλημα.
Προσεξα τη θερμοκρασια του χωρου μονο γιατι ηταν χειμωνας, να μην εχω απωλειες θερμοκρασιας ανοιγωντας πορτες κλπ και φευγει η θερμοτητα.
Και σε καλοκαιρινη περιπτωση διακοπης υπαρχει αεραντλια μπαταριας για οξυγονωση και πτωση ελαφρως της θερμοκρασιας στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-11, 17:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωπα!αυτο ειναι καλο με την αεραντλια μπαταριας,δεν τις εχω δει ποτε οποτε μαλον online θα πρεπει να ψαξω.θαναι πολυ χρησιμη...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-07-11, 09:14
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν ειναι αρνητικο απλως, ειναι οτι χειροτερο.
Φανταζεσαι καποιος να εχει αυτο το UPS να φυγει μερικες μερες για διακοπες, να γινει μια διακοπη ρευματος και το φιλτρο να μεινει μονιμα εκτος λειτουργιας ακομα και οταν επιστρεψει το ρευμα?
Ναι είναι όντως ένα θέμα αυτό.

Αν την ήξερα την συγκεκριμενη λεπτομέρια δεν θα το αγόραζα. Και δεν το σκέφτηκα καθόλου να το ρωτήσω τότε. Προς γνώση και συμόρφωση λοιπόν. Όποιος σκέφτεται να πάρει UPS να ρωτήσει το συγκεκριμένο πράγμα. Αλλιώς θα πρέπει κάποιος να υπάρχει ώστε απλά και μόνο να δει αν το UPS έκοψε ή όχι.

Θέλω να το δω όμως αυτό το πράγμα με το Πλαίσιο, μιας και είναι δικό τους (TURBO-Χ). Μήπως γίνεται κάτι ώστε να επανέρχεται online. (Αν και προσωπικά δεν το πιστεύω).
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-11, 09:49
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι όντως ένα θέμα αυτό.

Αν την ήξερα την συγκεκριμενη λεπτομέρια δεν θα το αγόραζα. Και δεν το σκέφτηκα καθόλου να το ρωτήσω τότε. Προς γνώση και συμόρφωση λοιπόν. Όποιος σκέφτεται να πάρει UPS να ρωτήσει το συγκεκριμένο πράγμα. Αλλιώς θα πρέπει κάποιος να υπάρχει ώστε απλά και μόνο να δει αν το UPS έκοψε ή όχι.

Θέλω να το δω όμως αυτό το πράγμα με το Πλαίσιο, μιας και είναι δικό τους (TURBO-Χ). Μήπως γίνεται κάτι ώστε να επανέρχεται online. (Αν και προσωπικά δεν το πιστεύω).
Μην τολμισεις και το παρεις αυτο.

Αυτο πειρα εγω και ειναι πολυ χαλια,σε 5 μηνες αλλαξα μπαταρια,και δεν περνει μπρος μονο του
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-11, 15:03
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Χμμμμ! Λίγο αργά! Το έχω ήδη, εδώ και 3 μήνες. Οι μπαταρίες δεν με ανυσηχούν, ούτε είναι πρόβλημα για μένα. ¶λλωστε σκέφτομαι την λύση με εξωτερικό πακ μπαταριών που θα διπλασιάσει την αυτονομία.

Σε επικοινωνία με το Πλαίσιο (τηλεφωνική βέβαια), μου λέγανε π@π@ριές. Μάλλον σε άσχετο έπεσα, οπότε θα πάω μια βόλτα από Μεταμόρφωση να μιλήσω κατευθείαν με τεχνικό τους.

Θα τον ρωτήσω και κατά το πόσο μπορεί να αντέξει το εξωτερικό πακ (ρεύμα φόρτησης). Η εγγύηση δεν με απασχολεί, οπότε εφόσον δω ότι μπορεί να το συκώσει (που μάλλον το συκώνει λόγω αργής φόρτησης), θα προχωρήσω. Σκοπός μου είναι, να πάω την χωρητικότητα σχεδόν στο διπλάσιο, αλλά βλέποντας τις ανοχές του και κάνοντας.

Εφόσον προχωρήσω στην κατασκευή, θα υπάρξει και η σχετική παρουσίαση στο DIY, για όσους πιάνουν τα χέρια τους.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-11, 15:24
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 184
Προεπιλογή

Εγω οταν πηγα στο πλαισιο του ειπα οτι εχω 19+24 wat 2 φιλτρα,ασχετος με τα UPS τον ρωτησα ποιο να παρω,αυτος με το υφος του ειδικου ,εβγαλε το κομπουτερακι,εκανε λογ/μους και μου ειπε θα παρεις το 1000αρι και θα σου κρατα 8-10 ωρες.Οταν μια μερα του εκανα τεστ κρατησε ουτε 3 ωρες.Και σε 5 μηνες εκανα αλλαγη μπαταριας,και παλι τα ιδια,οποτε τωρα εχω μονο την αεραντλια πανω του.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-11, 15:47
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Γι' αυτό θα ζητήσω τεχνικό. Οι πωλητές είναι ό,τι νά 'ναι.

Τες πα. Θα ενημερώσω (νω) για την εξέληξη του όλου θέματος.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ups, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για φιλτρα. Guderian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 21-10-08 18:54
Ανταλλακτικα φιλτρα για ΑΟ delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 26-08-08 13:43
φιλτρα kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-02-08 22:35
φιλτρα vassilis34 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-12-05 14:06
ΦΙΛΤΡΑ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08374 seconds with 15 queries