Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-07-16, 20:18
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Ύποπτα πράγματα :P

H άλγη από προχτες δεν έχει κανένα σημάδι ανάπτυξης. Υπάρχει κάμποση εκεί που δεν είχα καθαρίσει και αυτό είναι όλο.

Τα τελευταία βήματα που είχα κάνει , ήταν Purigen στο φίλτρο για έλεγχο αμμωνίας, αύξηση co2 και τις αλλαγές που τις έκανα ανέκαθεν.
Μην το ματιάσω αλλά κάτι απαυτά έχει παίξει μεγάλο ρόλο.
Θες να ναι τα χαμηλά νιτρικά; Θες το υψηλό co2; Πάντως κάτι της έχει κόψει την φόρα.

Θέλω να σταθώ λίγο στο διοξείδιο και το dropchecker. Εμένα το dropchecker από χτες κιτρίνισε και δείχνει πολύ μεγάλη συγκέντρωση στο νερό. Δεν έσπευσα να χώσω αεραντλίες να το κατεβάσω και να απορρυθμίσω το σύστημα αλλά κάθησα και έκανα παρατήρηση τους καρδινάλιους και τα ότο.
Δεν παρουσίαζουν απολύτως καμία περίεργη συμπεριφορά.

Κάπου εδώ νομίζω έρχεται αυτό που λέμε πως κανένα dropchecker δεν θα μας μιλήσει όπως τα ψάρια μας και τα φυτά μας.

Ψυχολογικά και μόνο μία αεραντλία το βράδυ την έβαλα μερικές ώρες γιατί το τρέχω 24ωρο. Πιστεύω όμως πως γενικά δεν τίθεται κανένα θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-07-16, 19:20
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

υπομονή φίλε μου, μόνο υπομονή. θα κάνει τον κύκλο της η άλγη και θα φύγει από μόνη της. όσο το παλεύεις με διάφορα χημικά τόσο αλλάζεις τις παραμέτρους και το πας πάλι από την αρχή. υπομονή και τουμπάνιασμα με CO2.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-07-16, 04:01
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά,

Μου ήρθε ένας εξωτερικός ριάκτορας για το co2.. Κινέζικος μεν αλλά λογικά δεν θα κάνει καλύτερη δουλειά από το ποτηράκι; Πρέπει να αλλάξω τα λάστιχα του φλούβαλ για να μπορέσω να τον εγκαταστήσω και να ξεκινήσω την διάχυση με αυτόν.

Το τριχωτό αυτό διάτομο καλά κρατεί Αλλά το κούρασα και εγώ μωρέ.. Όλο αλλαγές νερού , αλλάζουν οι παράμετροι kh, ph καθώς και η συγκέντρωση co2 δεν θα καταφέρει να ηρεμήσει και να σταθεροποιηθεί.. Θα περιοριστώ σε 1 μεγάλη αλλαγή νερού την εβδομάδα 50-60% και νομίζω αρκεί.. Θα έχω έτοιμο και το βαρέλι αν χρειαστεί 2η στην ανάγκη αλλά θα προσπαθήσω να περιοριστώ στην 1α.
2 εβδομάδες τώρα κάνω 3 την εβδομάδα μεγάλες..και μάλλον απορρυθμίζεται αντί να συντονιζεται

Το έχω πάρει απόφαση πως ότι και αν είναι, αν είναι όλα σε ισορροπία θα με αφήσει.. Ίσως αργήσει αλλά θα το κάνει :P
-------------------------
Έχω τον φόβο μήπως οι osram daylight που έχω πάρει από το ηλεκτρολογίο συμβάλλουν αρνητικά στο πρόβλημα μου..

Θα δοκίμαζα τις arcadia που είναι εγγύηση αλλά πολύ ακριβές ρε γαμώτο.. Έχετε καμία ιδέα πάνω σε αυτό; Δεν είναι καλές λάμπες οι όσραμ;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 06-07-16 στις 04:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-07-16, 09:04
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Σε ότι αφορά την Osram δεν νομίζω να πάρεις μια απάντηση που να καλύπτει απόλυτα το τι ισχύει. Μπορεί να έχει μέρος ευθύνης μπορεί και όχι. Θα διαβάσεις δεκάδες απόψεις περί φωτισμού στα φυτεμένα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι στα φυτεμένα οι daylight λειτουργούν αποδοτικότερα όταν είναι συμπληρωματικός φωτισμός και όχι κύριος. Σε όσα φυτεμένα είχα daylight χρησιμοποιούσα μόνο όταν λειτουργούσα πάνω απο 2 λάμπες. Οι πρώτες δύο ήταν ειδικές για φυτά και την daylight την έβαζα με την μικρότερη φωτοπερίοδο στο pick της "ημέρας".

Λάμπες για φυτά φτηνές και πάρα πολύ καλές είναι η Sylvania Grolux και η Osram Fluora. Η Grolux ειδικά είναι απο τις κορυφαίες λάμπες που μπορείς να βάλεις σε φυτεμένο...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-07-16, 15:38
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Tώρα εμένα τρέχει λίγο αντίθετα. 2 daylight και 1 για φυτά. Αλλά ανάπτυξη βλέπω δεν μπορώ να πω...

Την grolux την είχα! Απλά ήταν πολύ έντονη ροζ και δεν μου άρεσε! Αυτό βέβαια σε setup Με 2 . Mε 3 λάμπες αλλάζουν τα πράγματα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα συμφωνω ότι πρέπει να μειώσεις την ένταση του φωτός. Επίσης μερικά φυτά επιφάνειας θα βοηθούσαν την κατάσταση. Βλέπω ότι έχεις fluval φίλτρο. Έτσι όπως έχεις το μπαστούνι δεν έχεις την καλύτερη κυκλοφορία σε όλες τις γωνίες του ενυδρείου και αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό σε ένα high tech φυτεμένο.
Mπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις καλύτερη διάταξη για το φίλτρο;
Είχα την αίσθηση πως ο τρόπος που τα έχω τοποθετήσει δημιουργεί μία καλή κυκλική κυκλοφορία!

Ευχαριστώ πολύ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lightt : 06-07-16 στις 15:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-07-16, 15:55
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ποιο fluval εχεις? Εγω δουλευω με spraybar (μπορεις να φτιαξεις ενα μονος) και εχω στα 60 λιτρα fluval 204 με ονομαστικη ισχυ 750 l/h. Σε φυτεμενο high tech θελουμε μεγαλη κυκλοφορια. Δες εδω πως σου προτεινω να το κανεις.
Water flow in the planted aquarium?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-07-16, 16:19
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο fluval εχεις? Εγω δουλευω με spraybar (μπορεις να φτιαξεις ενα μονος) και εχω στα 60 λιτρα fluval 204 με ονομαστικη ισχυ 750 l/h. Σε φυτεμενο high tech θελουμε μεγαλη κυκλοφορια. Δες εδω πως σου προτεινω να το κανεις.
Water flow in the planted aquarium?
Ωραία κατάλαβα.

Επειδή θα αλλάξω τους σωλήνες του fluval 206 για να μπορέσω να βάλω τον ριάκτορα του διοξείδιου, θα μπορέσω να βάλω και το spray bar και να φτιάξω τέτοια ροή!

Επίσης, σκέφτομαι να σοβαρά να πάω σε λάμπες arcadia. Τώρα έχω osram και μία για φυτά eheim. Δεν ξέρω μήπως οι όσραμ έχουν κάποιο φ΄;ασμα που δημιουργεί προβλήματα... Έχεις μήπως καμία εμπειρία πάνω σε αυτές;
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-07-16, 20:18
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα , να ρωτήσω κάτι άσχετο με την άλγη.

Στο ενυδρείο έχω 9 cardinal tetra. Στην αρχή είχα βάλει 7 , δεν χάσανε καθόλου το χρώμα τους και ζουν και βασιλεύουν.

Πριν (νομίζω) από 2 εβδομάδες προσέθεσα άλλους 2. Αυτοί έχασαν και οι 2 το χρώμα τους με τον ένα να το βρίσκει εντός μισής ώρας ενώ ο άλλος μέχρι και σήμερα δεν το έχει ανακτήσει. Του λείπει η νέον γραμμή στο σώμα. Κόκκινος κάτω λευκός πάνω.
Τρώει κολυμπάει τα πάντα.

Παίζει να έχει κάτι ή απλά με υπομονή θα το βρει με τον καιρό;

Μέθοδος προσαρμογής πάντα σταγόνα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-07-16, 04:46
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

το χρωμα των ψαριων , περα απο την σωματικη υγεια γενικα, που προερχεται απο καλες τροφες και τα λοιπα, ο ποιο βασικος παραγωντας ειναι ο φωτισμος.. οχι μονο στα ψαρια αλλα σε ολα τα ζωα που εχουν την αναγκη τον φωτισμο.. οπως ερπετα πχ.. οολα τα ζωα που τα κραταμε με λαμπες, συνηθως τα χρωματα τους ζωντανευουν με αυτον τον τροπο.
τα περισσοτερα ζωντανα που εχουν αγοραστει απο πετ σοπ τα οποια τα εχουν σε ενυδρεια χωρις φωτισμο, συνηθως ειναι με αχνα χρωματα, τα οποια μετα απο καποιους μηνες στο ενυδρειο μας ζωντανευουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-07-16, 15:13
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Tότε θα θέλει τον χρόνο του ... Θα μας έχει βγει λίγο πιο μαλακός :P

Από χτες τρέχω με 2 λάμπες έχω αφαιρεσει την τρίτη. Τα φυτά και η κούμπα δείχνουν να φωτοσυνθέτουν.

Τρέχω με 1 daylight arcadia και 1 eheim για φυτά. 6600 και 4000. Η άλγη βέβαια αυξήθηκε δεν ξέρω αν βρήκε και πάτημα στη μείωση. Θα πρέπει να το δούμε εν καιρώ πως θα πάει. Πιθανότατα να μην έχω πρόβλημα και να αρκούν οι 2 λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-07-16, 17:03
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Tότε θα θέλει τον χρόνο του ... Θα μας έχει βγει λίγο πιο μαλακός :P

Από χτες τρέχω με 2 λάμπες έχω αφαιρεσει την τρίτη. Τα φυτά και η κούμπα δείχνουν να φωτοσυνθέτουν.

Τρέχω με 1 daylight arcadia και 1 eheim για φυτά. 6600 και 4000. Η άλγη βέβαια αυξήθηκε δεν ξέρω αν βρήκε και πάτημα στη μείωση. Θα πρέπει να το δούμε εν καιρώ πως θα πάει. Πιθανότατα να μην έχω πρόβλημα και να αρκούν οι 2 λάμπες.
Εαν θες ,μπορεις να αντικαταστησεις την 4000κ με μια 10000κ οπως ειναι η sylvania grolux ειναι πολυ γνωστη λαμπα και την εχουν τα περισσοτερα ηλεκτρολογια γυρω στα 8-10 ευρω.Ειναι ροζ η συγκεκριμενη
αφηνεις δηλαδη την daylight και την grolux.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-07-16, 20:44
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis.pan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν θες ,μπορεις να αντικαταστησεις την 4000κ με μια 10000κ οπως ειναι η sylvania grolux ειναι πολυ γνωστη λαμπα και την εχουν τα περισσοτερα ηλεκτρολογια γυρω στα 8-10 ευρω.Ειναι ροζ η συγκεκριμενη
αφηνεις δηλαδη την daylight και την grolux.
Αποστόλη την γνωρίζω την συλβάνια, την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα στήσιμο προηγούμενο.

Αλλά γιατί την προτείνεις εσύ; Σαν καλύτερη λάμπα για φυτά;

Η 4000 που έχω είναι μία 'σχετικά' ροζ λάμπα της EHEIM για φυτά. Δεν την γνώριζα καθόλου αλλά επειδή την έψαξα και την σύγκρινα και με φιρμάτες λάμπες όπως της arcadia είδα ότι είναι αρκετά καλή στα Pick της. Αυτό όμως που μου αρέσει πιο πολύ σε αυτή τη λάμπα είναι η ένταση της. Διατηρεί το High output παρόλο που είναι για φυτά. Σκέψου η συλβάνια είναι 850λούμεν και αυτή 1200. Θα μου πεις βέβαια..λεπτομέρειες..και ίσως δίκιο να χεις :P Αλλά ας βγάλει τα 15 της ευρώ πρώτα και μετά θα δοκιμάσω και κάτι ακόμα χααχχα!

Μία λάμπα χαμηλής έντασης και χαμηλών λούμεν ίσως θα ήταν μία καλή επιλογή για το μέλλον. Εφόσον καθαρίσω και έχω 0 άλγες και δω ας πούμε πως κάποια φυτά μου πιο δύσκολα δυσανασχετούν με τις 2 λάμπες.
Για να καταλάβεις έχω βάλει τώρα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω την proserpinaca palustris cuba που θεωρείται αρκετά απαιτητική. Αν πχ μου δείξει πως δεν μεγαλώνει σωστά τότε μία τρίτη λαμπίτσα χαμηλής έντασης ίσως και χαμηλότερων watt πχ 14, Κάνει τη δουλειά.

Το σχέδιο βασικά αυτή τη στιγμή είναι χαμηλότερο φως και άφθονο διοξείδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 08-07-16, 20:59
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Βάλε ο,τι φως σου αρέσει στο μάτι.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-07-16, 21:06
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε ο,τι φως σου αρέσει στο μάτι.
Eννοείς πως τα εκμεταλεύονται όλα ε;

Sarpjik συμφωνείς και εσύ με την αφαίρεση που έκανα της τρίτης λάμπας;
Αν κατάλαβα καλά ήταν το 1ο 1ο που είχες πει..
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-07-16, 21:18
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Ναι εννοώ ότι τα φυτά δε νοιάζονται για τα Kelvin. Εφόσον είναι φρέσκο το ενυδρείο επικεντρωσου στο επαρκές co2 , τη λίπανση και τη σωστή ροή ώστε να μπορέσουν όλα αυτά να πάνε στα φυτά. Αυξησε επίσης τη φυτομαζα με φυτά γρήγορης ανάπτυξης μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και μετά τα βγάζει. Για αυτή τη δουλειά κάνουν limnophila sessiflora, ντοματια, ceratopteris, polysperma και φυτά επιφάνειας.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-07-16, 07:47
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποστόλη την γνωρίζω την συλβάνια, την είχα χρησιμοποιήσει σε ένα στήσιμο προηγούμενο.

Αλλά γιατί την προτείνεις εσύ; Σαν καλύτερη λάμπα για φυτά;

Η 4000 που έχω είναι μία 'σχετικά' ροζ λάμπα της EHEIM για φυτά. Δεν την γνώριζα καθόλου αλλά επειδή την έψαξα και την σύγκρινα και με φιρμάτες λάμπες όπως της arcadia είδα ότι είναι αρκετά καλή στα Pick της. Αυτό όμως που μου αρέσει πιο πολύ σε αυτή τη λάμπα είναι η ένταση της. Διατηρεί το High output παρόλο που είναι για φυτά. Σκέψου η συλβάνια είναι 850λούμεν και αυτή 1200. Θα μου πεις βέβαια..λεπτομέρειες..και ίσως δίκιο να χεις :P Αλλά ας βγάλει τα 15 της ευρώ πρώτα και μετά θα δοκιμάσω και κάτι ακόμα χααχχα!

Μία λάμπα χαμηλής έντασης και χαμηλών λούμεν ίσως θα ήταν μία καλή επιλογή για το μέλλον. Εφόσον καθαρίσω και έχω 0 άλγες και δω ας πούμε πως κάποια φυτά μου πιο δύσκολα δυσανασχετούν με τις 2 λάμπες.
Για να καταλάβεις έχω βάλει τώρα στο πρόγραμμα να δοκιμάσω την proserpinaca palustris cuba που θεωρείται αρκετά απαιτητική. Αν πχ μου δείξει πως δεν μεγαλώνει σωστά τότε μία τρίτη λαμπίτσα χαμηλής έντασης ίσως και χαμηλότερων watt πχ 14, Κάνει τη δουλειά.

Το σχέδιο βασικά αυτή τη στιγμή είναι χαμηλότερο φως και άφθονο διοξείδιο.
Τωρα καλυτερα μην παιξεις αλλο , ευοσον εχουν αρχησει τα πραγματα να σταθεροποιουντε, δεν ειναι υποχρεοτικο να την βαλεις, την προτεινα μονο και μονο γιατι εγω δουλευω αυτον τον συνδιασμο, και δεν εχω δουλεψει ασπρη κιτρινη, εχω διαβασει πως και ο συνδιασμος που δουλευεις τωρα ειναι καλος, δεν ξερω ποιος ειναι καλυτερος βεβαια, μιας που εχω δουλεψει ειτε ασπρη ροζ, ειτε ασπρη μονο.
πληροφοριακα και ανεξαρτητως μαρκων,
~4000κ ειναι το θερμο λευκο-warm white (κιτρινο)
~6000κ-7000κ ειναι η λεγομενη daylight-ψυχρο λευκο δηλαδη.
~10000κ ειναι το ροζ , υπαρχουν παρα πολλες λαμπες σαν την sylvania grolux.
τα μπλε ειναι ψηλοτερα..

Γνωμη μου ειναι να μην σπαταλαμε λευτα για "ειδικες ενυδρειακες λαπμες, αφου αυτα τα kelvin τα βρισκουμε και σε κοινες λαμπες, μιλαω πιο πολυ για το ασπρο και το κιτρινο, μιας που βρισκοντε ευκολα στα ηλεκτρολογια.. εγω ασπρες,κιτρινες ψωνιζω στις διαστασεις μου με 2 ευρω απο το ηλεκτρολογιο της γειτονιας μου ,
ενω την sylvania grolux και τη flora(10000κ) γυρω στα 8 ευρω.

καλοι συνδιασμοι θεωρουντε:
ασπρη-ροζ
ασπρη-κιτρινη
(αυτο ομως δεν σημενει πως αλλοι συνδιασμοι δεν θα δουλεψουν
εξισου καλα)
αρκετοι δουλευουν και ασπρες μονο, οπου με ασπρες μονο κρατας και κανονικα φυτα indoor ανετα

Εαν η λαμπα που αφαιρεσες ηταν κιτρινη ενδεχετε να ηταν η αιτια των αλγεων , καθως ειναι φασμα το οποιο ναι μεν χρειαζομαστε , αλλα με μετρο..

Οτι και να βαλεις τα φυτα θα παρουν αυτα που θελουν, αφου σε οποιαδηποτε λαπμα και να χρησιμοποιησεις υπαρχουν σε μικρο η σε μεγαλυτερο ποσοστο τα φασματα που χρειαζοντε.

Οσο για τα λουμεν, δεν εχουν τοση συμασια στις ροζ, καθως στα φυτα εχουν ακριβως τα ιδια αποτελεσματα. Το μονο που ισως σε ενοχλησει, ειναι οτι θα σκοτινιασει λιγο το ενυδρειο στο ματι.

Ελπιζω να σε βοηθισουν τα παραπανω . Μην ψαχνεσε σε εταιριες, τις περισσοτερες φορες πληρωνεις χρυσαφι κοινοτυπες λαμπες.

υγ.Εαν εχεις μονο τ8 και οχι τ5 , ειναι προτιμοτερο να μην ασχολησε με λουμεν, αλλα με w/lt. θα βγαλεις πιο ευκολα ακρη.
σε λουμεν ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστο, αλλα δεν παιζει ρολο μονο η ενταση του φωτος, αλλα και τα φασματα που θα δουλεψεις..
Σε λουμεν ειναι καλο να μετρας ειτε τις τ5, ειτε οτιδηποτε αλλο σε λεντ η σε οικονομιας..

υγ2.οσο μεταβαλεται το αρχικο φως που παραγει η λαμπα, ειναι λογικο να μειωνεται η φωτεινοτητα της, καθος για να αλαξει το "χρωμα" , προσθετοντε ¨φιλτρα¨
(λιγο μπακαλικα στο λεω, οπως το αντιλαμβανομαι..μην το παρεις κατα λεξη χαχα :P)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι εννοώ ότι τα φυτά δε νοιάζονται για τα Kelvin. Εφόσον είναι φρέσκο το ενυδρείο επικεντρωσου στο επαρκές co2 , τη λίπανση και τη σωστή ροή ώστε να μπορέσουν όλα αυτά να πάνε στα φυτά. Αυξησε επίσης τη φυτομαζα με φυτά γρήγορης ανάπτυξης μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση και μετά τα βγάζει. Για αυτή τη δουλειά κάνουν limnophila sessiflora, ντοματια, ceratopteris, polysperma και φυτά επιφάνειας.
LIKE! Ενοειται πως ο λογος του ποστ μου δεν ειναι η αντιπαραθεση, ειναι απλα προσθηκη πληροφοριων! Μην ξεχνας ειμαι παρα πολυ αρχαριος μπροστα στον φιλο sarpijk! Κανε οτι σου πει!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-07-16, 15:17
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις ρε συ..Πχ έχω 4000κ λευκό ψυχρό της οσραμ.

Η ενυδρειακή 4000 που έχω είναι στο ροζ.

Απότι έχω καταλάβει παίζουν αυτά λίγο από εταιρία σε εταιρία.

Αυτή που αφαίρεσα ήταν μία daylight 865 της όσραμ.

Να σας πω κάτι..Έχω την αίσθηση πως αυτό το πράγμα κάνει κύκλο όπως και άλλες μορφές διατόμων..Απλά αυτό είναι πολύ επιθετικό καθώς μεγαλώνει υπερβολικά εντός 24ωρου. Η melosira πρέπει να ναι. Επιθετικό διάτομο τριχωειδές.
Αν και όταν με το καλό αποφασίσει να με αφήσει και μου επιτρέψει να ευχαριστηθώ το χόμπι (χτες καθάριζα 4 ώρες με το σωληνάκι της αεραντλίας :P ) τότε ίσως δοκίμαζα πάλι να φορέσω 3η λάμπα για ενίσχυση των πιο απαιτητικών φυτών μου..

Απλά δεν θα έβαζα ΗΟ λάμπα. Όλες αυτές οι ενυδρειακές καθώς και οι ΗΟ της όσραμ είναι πολύ δυνατές. Δεν μπορείς να υπολογίσεις τον κανόνα w/l με αυτές γιατί θα πέσεις έξω. Βρήκα πως έχουν 3 φορές μεγαλύτερη ένταση απότι οι τ8 και οι τ5 ΝΟ. Θα έβαζα οπότε μία Τ5 οικονομίας και μάλιστα στα 14w Και όχι στα 24 η οποία είναι λίγο πιο δυνατή από μία τ8. Θα έκανα ένα μπουστάρισμα δηλαδή αλλα όχι υπερβολές.

Έχω καταλάβει πως με όσο λιγότερο μπορείς να πας τόσο το καλύτερο. Αν θέλει η κούμπα 2 και της δώσεις 2 είναι καλύτερο από το να έχεις πλεόνασμα σε φως. Αυτό αντιλαμβάνομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-07-16, 15:27
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αμανο γαριδες βαλε 5-6.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-07-16, 15:37
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμανο γαριδες βαλε 5-6.
Έχω 5. Δεν δείχνουν να βοηθούν ιδιαίτερα. Απότι καταλαβαίνω απλά δεν την προλαβαίνουν πόσο να φάνε και αυτές ;
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-07-16, 15:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Μήπως τις έχεις χορτατες?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 09-07-16, 15:41
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τις έχεις χορτατες?
Δεν είμαι σίγουρος..Ταίζω με σύνεση πάντως λίγο σπασμένα flakes στους καρδινάλιους 1-2 φορές τη μέρα.

Συνήθως αράζουν στο ξύλο ρε συ δεν είναι ιδιαίτερα κινιτικές πάνω στα φυτά και καθόλου πάνω στο γρασίδι.

Κάθονται εκεί και τρώνε γύρω από το ξύλο.

Σκεφτόμουν επειδή είναι σχετικά καινούργιες μήπως ακόμα φοβούνται και για αυτό δεν βγαίνουν πιο μπροστά.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 09-07-16, 15:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πόσο καινούριες είναι?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 09-07-16, 15:44
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο καινούριες είναι?
10 ημερών περίπου.

Επίσης, να προσθέσω πως και ο οτόκινκλος δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για αυτή την άλγη.
Πάει μόνο σε λίγο πράσινη που έχω στο τζάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 10-07-16, 08:21
Το avatar του χρήστη apostolis.pan
apostolis.pan Ο χρήστης apostolis.pan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2015
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

τα kelvin ειναι στανταρ! Εαν λεει η λαμπα πανω 4000κ ειναι "κιτρινη" με το ματι δεν μπορουμε να τις ξεχωρισουμε πολλες φορες, οι ροζ ειναι στα 10000κ. Τα κελβιν ειναι βασικο χαρακτιριστικο, δεν ειναι αλες ετσι αλλες αλιως.. ισχυει για οολες τις λαμπες, λεντοταινιες , και τα λοιπα. Το μονο που ισως δεις διαφορα σε σχεση με φθηνοτερες λαμπες στα ιδια κελβιν , Ισως να ειναι τα λουμεν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-07-16, 18:05
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Είναι η 3η μέρα που τρέχω με 2 λάμπες.

Μετά από αυτή την αλλαγή και μετά από ισχυρό καθαρισμό της άλγης προχτές παρουσιάζεται πολύ μικρή ανάπτυξη.
Κανονικά είχε εντός 24ωρού γοργή ανάπτυξη. Βασικά ότι πιο γρήγορο έχω δει σε άλγη. Τώρα υπάρχει ακόμα ανάπτυξη αλλά από προχτές είναι ήπια.

Λίπανση να σας πω πως κάνω κανονικά πλήρη.

Είχα σκοπό να κάνω μεσοβδόμαδη αλλαγή νερού γύρω στο 40-50% για να μην της δώσω μέρες χωρίς να την ενοχλήσω και πάρει τα πάνω της. Την Τετάρτη δηλαδή.

Προτείνετε μήπως να κάνω νωρίτερα; Για να την πατήσω κάτω με μηχανικό καθάρισμα τώρα που "υπερτερώ" σε σχέση με αυτή ;

Ίσως αυτή η αλλαγή στο φως σε συνδιασμό με εμένα να την ενοχλώ την κάνει να παραιτηθεί πλέον και να αφήσει ήσυχο το ενυδρείο.

υγ. Ο σιδηρος δεν έχω βρει να συσχετίζεται κάπου μαζί της ως τώρα. Δεν ρίχνω πολύ , ρίχνω όμως την μισή δόση των λίτρων μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τριχοειδής άλγη.. KenJiNx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-03-12 22:55
Η τριχοειδής άλγη aquatropic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 26-07-11 19:51
Τριχοειδής άλγη magman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 25 29-12-10 07:46
Τριχοειδής άλγη xontros Αρχάριοι γλυκού νερού 27 20-03-08 14:48
Τριχοειδής άλγη Gandalf72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 16-03-05 12:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08608 seconds with 14 queries