Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-10, 10:11
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή Ζητώ την γνώμη σας για σκυλους.

Παρ'ολο που οπως και ο Bokostas θα γνωρίζει, δεν τα πάω καλά με τις τρίχες των ζώων (ουτε με τις δικές μου βέβαια, γι αυτο και μεταναστέυουν απο το κεφάλι μου προς άλλα μέρη του σώματός μου) Αγαπώ τα ζώα και δυο ειδη πιο πολύ. Τα μεγάλα αιλουροειδή που μου έχουν ξεκαθαρίσει οτι δεν μπορώ να έχω κατοικίδιο εναν πάνθηρα (αν και θα ήθελα σαν παλαβός) και τις Κυνίδες. Μιας και ουτε αγριο λύκο με αφήνουν να πάρω, πάω στην δευτερη επιλογή που είναι τα σκυλιά. Κάποια στιγμή θα βρίσκομαι σε αρκετά στρέμματα και θέλω πια να έχω και γω φίλους τετράποδους που ήθελα όλα αυτά τα χρόνια. Είμαι μεταξύ Boxer, Chow Chow, Huskies, Rottweiler, 'ισως και Dalmatian. Και φυσικά οχι ένα, αλλά μάλλον 2 προς 3. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στο αν υπάρχουν καθαρόαιμα στην Ελλάδα, αλλά και ποσο έυκολα/δύσκολα είναι στην συμβίωση. Έχετε εμπειρίες επι του θέματος να με βοηθήσετε? Σκεφτόμουν δε να τα πάρω απο τώρα να τα αφήσω στην Γιαγιά μου να τα μεγαλώσει που είναι στο χωριό και σε 2-3 χρόνια να μετακομίσουν μαζί μου στα χωράφια.. τι λέτε? Ευχαριστώ.
ΥΓ. Τι γνώμη έχετε για τα Pit Bulls? Εχει η Ελλάδα?
ΥΓ2. Φυσικά θα τα θέλω και για φύλακες, ξέχασα να πώ, αλλά και να μην μου φάνε τα παιδιά μου!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-10, 10:22
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Καταρχας για τι τον θελεις τον σκυλο? τον θελεις μονο για φυλακα η τον θελεις για συντροφια-παρεα στην οικογενεια? εκτος και αν σκεφτεσαι και για κανεναν αδεσποτακο.Αν πας σε ρατσα,ειναι πολλα τα λεφτα..και θα ελεγα επισης οτι με παιδια,για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο και να μην μπλεξεις με τρελλες εκπαιδευσεις ,απεφυγε τα σκυλια που προοριζονται 100% για φυλακες.Αν δεν εισαι διατεθειμενος να το εκπαιδευσεις πολυ καλα ενα τετοιο σκυλι για να εχεις τον απολυτο ελεγχο του,ειναι λιγο ρισκο κατα την γνωμη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-10, 10:28
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας για τι τον θελεις τον σκυλο? τον θελεις μονο για φυλακα η τον θελεις για συντροφια-παρεα στην οικογενεια? εκτος και αν σκεφτεσαι και για κανεναν αδεσποτακο.Αν πας σε ρατσα,ειναι πολλα τα λεφτα..και θα ελεγα επισης οτι με παιδια,για να εχεις το κεφαλι σου υσηχο και να μην μπλεξεις με τρελλες εκπαιδευσεις ,απεφυγε τα σκυλια που προοριζονται 100% για φυλακες.Αν δεν εισαι διατεθειμενος να το εκπαιδευσεις πολυ καλα ενα τετοιο σκυλι για να εχεις τον απολυτο ελεγχο του,ειναι λιγο ρισκο κατα την γνωμη μου..
Σαφώς και τα θέλω και για φύλακες αλλά και για παρέα μου και των παιδιών μου. Νομίζω οτι ομως η πρώτη τους παρέα θα είμαι εγώ μιας και εγώ είμαι το μεγαλύτερο παιδί. Δεν σκέφτομαι να πάρω αδεσποτάκια, δεν με νοιάζει αν θα κοστίσει να παρω ρατσας. Αυτό μου με ενδιαφέρει όπως είπα, είναι α) να φάνε τους εισβολείς αν μπούνε μέσα (και κάποιους ενοχλητικους συγγενεις) και β) να μην φανε τα παιδιά μου.
Σαφέστατα όμως με νοιάζει να μην τα έχω δεμένα όλη την ώρα. Θέλω να συμμετέχουν στην ζωή μου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-10, 10:43
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Τοτε λοιπον μπορεις να μαθεις για καθαροαιμα στην χωρα μας παιρνοντας ενα τηλεφωνο στον Κυνολογικο Ομιλο Ελλαδας (ΚΟΕ)
http://www.koe.gr/indexmy.htm
Εγω θα μπορουσα με σιγουρια και βαζοντας το χερι μου στην φωτια να σου προτεινω σκυλο για παιδια,ο οποιος ομως σε καμια περιπτωση δεν κανει για φυλακας..Νομιζω ομως πως μια πολυ καλη επιλογη που συνδιαζει και τα δυο ειναι η εξης : γερμανικος ποιμενικος. Σιγουρη και δοκιμασμενη απο πολυ κοσμο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-10, 10:47
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ξερεις το θεμα ειναι οτι για ενα καλο σκυλι ρατσας θα χρειαστει να δωσεις 1000 και ευρω για το ενα...και ποσο μαλλον τα σκυλια φυλακες θελουν πολυ καλη εκπαιδευση και ειναι αρκετα ατιθασα μερικα κιολας...πως θα την βγαζεις με 3??αν επιμενεις τοσο για 3 και για ρατσα φυλακων παρε πρωτα το ενα,δες πως θα παει με την εκπαιδευση κλπ κ μετα βλεπεις και για αλλο..
τελος τα σκυλια να υποθεσω θα μενουν εξω?αν ναι αυτο ειναι μεγαλο λαθος..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-10, 10:49
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Καλημερα....Τοτε Boxer, Rottweiler τα αποκλιεις γιατι ειναι πολυ επιθετικα και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να κανουν...Γνωμη μου να μην τα πας στην γιαγια σου και μετα τα απο 3χρονια να τα παρεις γιατι ειναι οτι χειροτερο για τα σκυλια και για εσας ειδικα αν θα παρεις Boxer, Rottweile...Τωρα το Chow Chow, δεν ειναι σκυλι φυλακας... Το Huskie πιστευω θα ειναι το πιο προσαρμοσμενο σκυλι για αυτα που θελεις να εχει ενας σκυλος...Επισης αν θα παρεις τρια σκυλια εχεις δυο επιλογες...1 να τα παρεις και τα τρια μαζι απο την ιδια γεννα..2 αν θελεις να γεννησουν να τα παρεις απο διαφορετικη γεννα...Βασικα καλυτερα να παρεις ενα αρσενικο και ενα θυληκο της ιδιας ρατσας ...γιατι με τρια θα τρεχεις να
κριφτεις...Ψαξε καλυτερα για το τι ρατσα σου αρεσει ...Λαμπραντορ θα ειναι μια καλη επιλογη ή ο μεγαλος δανος...Αν σου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια παρε νεας για μενα ειναι η καλυτερη ρατσα...Αλλα ειναι λιγο ακριβοτερα απο τα αλλα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-10, 10:49
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Γερμανικός ποιμενικός δαγκωτό, σταθερή αξία!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-10, 10:51
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

τελος τα σκυλια να υποθεσω θα μενουν εξω?αν ναι αυτο ειναι μεγαλο λαθος..[/QUOTE]
Οταν λες εξω τι εννοεις...?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-10, 10:53
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παιδιά όση ώρα έγραφα η τύχη μου δούλευε. Με πήρε τηλέφωνο ο αποθηκάριος στην εταιρία μου να μου πει οτι εχω first pick απο την γέννα απο τα 2 καθαρόαιμα ρώσικα καυκάσια του!!! (Με πιστοποιητικα) Ξέρετε, αυτά που μοιάζουν με αρκούδες! (The breed name of this monstrous, furry beast is the Caucasian Shepherd, also known as the Caucasian Mountain Dog.) Τι λέτε? Δεν τα ξέρω τα σκυλιά αλλά βρήκα εδω μερικές φωτό..

http://dystopium.wordpress.com/2009/...e-dog-edition/
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-10, 10:54
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Ξεκινας λαθος....
Καταρχην μπες σε ενα φορουμ για σκυλια.. το dogforoum.gr θα σου προτεινα και κατσε διαβασε ολα τα θεματα και τα υπομνηματα.
Οι φυλες που σου αρεσουν ειναι πολυυυυυυ διαφορετικες μεταξυ τους. Ενα τσοου τσοου δεν εχει απολυτως ΚΑΜΙΑ σχεση με ενα husky ή ενα ροτ.
Η καθε φυλη εχει τα θετικα και τα αρνητικα της.. για παραδειγμα το husky εχει τρομερη ενεργεια, μαδαει απιστευτα, βαριεται ευκολα και δεν κανει για φυλακας. Το ροτ δενεται πολυ με την οικογενεια του, εκπαιδευεται ευκολοτερα, ειναι εκρηκτικο, η τριχα "καρφωνεται" στα ρουχα, ειναι ξεροκεφαλο και συνηθως εχει το ενστικτο της φυλαξης.
Μην παρεις 2 ή 3 σκυλιά μαζί σε καμια περιπτωση. Η ελλειψη εμπειριας σου θα οδηγησει σε δημιουργια αγελης μεταξυ τους και εσυ δε θα αποκτησεις ΠΟΤΕ τη θεση του αρχηγου! Επισης, μην παρεις σκυλι απο τωρα για να το μεγαλωσει η γιαγια σου, ενας θειος κλπ γιατι αφενος δε θα δεθει ποτε ο σκυλος μαζι σου, αφετερου οι "αλλοι" πιθανοτατα να κανουν λαθη στο μεγαλωμα του που δε θα ειναι αντιστρεψιμα αργοτερα!
Να θυμασαι παντα οτι αφου σε ενδιαφερουν συγκεκριμενες φυλες ΠΡΕΠΕΙ να στραφεις ΜΟΝΟ σε εκτροφεις και οχι pet shop, σκυλεμπορους, μεσαζοντες και αγγελιες ιδιωτων. Κατω απο 800-1000 ευρω δεν αγοραζεις σκυλο. Αν δε θες να τα δωσεις καλυτερα να πας σε ενα καταφυγιο και να παρεις καποιο παρατημενο!
ΥΓ1 Τα πιτ-μπουλ δεν ειναι αναγνωρισμενη φυλη στην Ελλαδα. Υπαρχουν αλλα τις περισσοτερες φορες προερχονται απο ανευθυνες γεννες με τεραστια προβληματα συμπεριφορας.
ΥΓ2 Φυλακες ειναι ολα τα σκυλια με την εννοια της επαγρυπνησης και της ειδοποιησης. Περα απο αυτο, εαν θελεις κατι περισσοτερο, θα πρεπει καταρχην ο σκυλος να το ΕΧΕΙ σαν ταπεραμεντο και να βρεις εναν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟ εκπαιδευτη που θα κανει ΒΥ (ΒΑΣΙΚΗ ΥΠΑΚΟΗ) στο σκυλο σου και μετα εαν κριθει οτι κανει για φυλαξη να προχωρησετε.
Τελος, σκυλια και παιδια ΠΟΤΕ μαζι χωρις επιτηρηση, Ακομα και το πιο καλοβολο σκυλο να εχεις, ποτε μην εισαι σιγουρος 100% για τις αντιδρασεις του!

Θα χαρω να σε βοηθησω εαν θελεις και κατι αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-10, 10:55
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Ειναι αναλλογα πως θα τα μεγαλωσεις ....ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-07-10, 10:57
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά όση ώρα έγραφα η τύχη μου δούλευε. Με πήρε τηλέφωνο ο αποθηκάριος στην εταιρία μου να μου πει οτι εχω first pick απο την γέννα απο τα 2 καθαρόαιμα ρώσικα καυκάσια του!!! (Με πιστοποιητικα) Ξέρετε, αυτά που μοιάζουν με αρκούδες! (The breed name of this monstrous, furry beast is the Caucasian Shepherd, also known as the Caucasian Mountain Dog.) Τι λέτε?
Η τυχη σου δε δουλευει! Σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ μην παρεις σαν πρωτο σκυλο Καυκασου!!!

Eπισης ο αποθηκαριος εχει δηλωμενα τα σκυλια του στον ΚΟΕ? Εχουν διακρισεις σε Εκθεσεις? Ειναι αξια αναπαραγωγης? Τους εχει κανει τις απαραιτητες εξετασεις πριν τα ζευγαρωσει?
ΑΝ ΔΕ ΤΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ ΑΝΕΥΘΥΝΟΣ BACK YARD BREEDER!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-10, 10:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά όση ώρα έγραφα η τύχη μου δούλευε. Με πήρε τηλέφωνο ο αποθηκάριος στην εταιρία μου να μου πει οτι εχω first pick απο την γέννα απο τα 2 καθαρόαιμα ρώσικα καυκάσια του!!! (Με πιστοποιητικα) Ξέρετε, αυτά που μοιάζουν με αρκούδες! (The breed name of this monstrous, furry beast is the Caucasian Shepherd, also known as the Caucasian Mountain Dog.) Τι λέτε?
Έχει ένας ξάδελφος μου 2 καυκάσου και ένα γερμανικό ποιμενικό. Όταν τον ρώτησα ποιο προτιμά μου είπε με διαφορά το γερμανικό για το βασικό λόγο ότι είναι πιο έξυπνο. Λεπτομέρειες μπορώ να σου πω από κοντά όταν έρθεις για καφέ
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-10, 10:58
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Καλυτερα να πας να δεις πρωτα ενα καυκασιο απο κοντα και μετα να κανεις την παραγγελια αν το θελεις ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-10, 10:59
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Οτι ρατσα και να παρεις ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης.Το σωστα εκπαιδευμενο σκυλι δεν προκειται ποτε να επιτεθει εκει που δεν πρεπει.Θα σου προτεινα γερμανικο ποιμενικο υπαρχουν καποιοι καλοι εκτροφεις στην Ελλαδα.Για rotweiler μεχρι προτιστος ερχοντουσαν απο Ουγγαρια κατι ακουσα ομως οτι εχουν κλεισει τα εκτροφεια εκει και δεν ξερω απο που τα φερνουν τωρα.Pitbull θα δυσκολευτεις πολυ να βρεις καθαροαιμο το 95% στην Ελλαδα ειναι ημιαιμα μονο εισαγωγη απο Αμερικη αν θες με χαρτια και θα στοιχησει πολυ.Επισης για φυλακες doperman και μιας και εχεις χωρο καυκασου.Αν προκειται να το παρεις και να το αφησεις στη γιαγια σου να μεγαλωσει μην παρεις καθολου στην καλυτερη θα εχεις ενα σκυλο που δεν ειναι φυλακας και στην χειροτερη ανεξελεγκτη επιθετικοτητα.Σωστος φυλακας σημαινει Βασικη Υπακοη/Σωματοφυλακη/Φυλαξη Χωρου/Αρνηση Τροφης απο εμπειρο εκπαιδευτη.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-10, 11:03
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα....Τοτε Boxer, Rottweiler τα αποκλιεις γιατι ειναι πολυ επιθετικα και ποτε δεν ξερεις τι μπορει να κανουν...Γνωμη μου να μην τα πας στην γιαγια σου και μετα τα απο 3χρονια να τα παρεις γιατι ειναι οτι χειροτερο για τα σκυλια και για εσας ειδικα αν θα παρεις Boxer, Rottweile...Τωρα το Chow Chow, δεν ειναι σκυλι φυλακας... Το Huskie πιστευω θα ειναι το πιο προσαρμοσμενο σκυλι για αυτα που θελεις να εχει ενας σκυλος...Επισης αν θα παρεις τρια σκυλια εχεις δυο επιλογες...1 να τα παρεις και τα τρια μαζι απο την ιδια γεννα..2 αν θελεις να γεννησουν να τα παρεις απο διαφορετικη γεννα...Βασικα καλυτερα να παρεις ενα αρσενικο και ενα θυληκο της ιδιας ρατσας ...γιατι με τρια θα τρεχεις να
κριφτεις...Ψαξε καλυτερα για το τι ρατσα σου αρεσει ...Λαμπραντορ θα ειναι μια καλη επιλογη ή ο μεγαλος δανος...Αν σου αρεσουν τα μεγαλοσωμα σκυλια παρε νεας για μενα ειναι η καλυτερη ρατσα...Αλλα ειναι λιγο ακριβοτερα απο τα αλλα...
Ραφαηλ ολο σου το ποστ ειναι μια πηγη παραπληροφορησης!
Απο που να αρχισω και που να τελειωσω! Θα αναφερω απλα τα πιο κραυγαλεα...
Tα Boxer επιθετικα? Ειναι πανω πανω στις λιστες για ιδανικα σκυλια με παιδια!
Το husky ιδανικο για το φιλο μας? Του παω στοιχημα οτι σε λιγους μηνες αφου το παρει θα εχει σκαψει ολο το οικοπεδο για να βρει εξοδο και θα εχει καταστρεψει τα παντα!
Δεν ΠΡΕΠΕΙ να θελει να γεννησουν!!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-10, 11:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Η δική μου εμπειρία και με την συμβουλή του ξαδέρφου μου κτηνίατρου, λέει Γερμανικό ποιμενικό.-

Είναι πολύ καλά με τα παιδιά και τα προσέχουν πολύ!

Είναι πολύ καλοί φύλακες κι έχουν πολύ καλό χαρακτήρα!

Το πόσο έξυπνα είναι ... δεν θα το ξεχάσω ποτέ!

Έχουν κοντή τρίχα και δεν ματρυρούν από την ζέστη του ελληνικού καλοκαιριού.

Για τα άλλα σκυλιά δεν ξέρω. Αλλά σε συμβουλεύω να μην πάρεις μακρύτριχο!!! Έχω τώρα ένα καυκάσιο κι ένα νέας γης και τα "καίγεται" η ψυχή μου γιατί καίγονται από την ζέστη!

Ευχομαι να βρεις το καλύτερο!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-07-10, 11:10
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Για το Boxer εχεις δικαιο λαθος μου...Οσο για το χασκι το ξερω οτι σκαβι που ειναι ομως το κακο...εχει ενας φιλος μου χασκι και ειναι κοινωνικοτατο.....Οσο για την γεννα αμα παρει 2-3 αρσενικα θα γινεται χαμος...και αμα παρει ενα θυλικο απο τα 3 σιγουρα εχει γεννα...και για πιο λογο να μην γεννησουν δεν μπορω να σε καταλαβω...?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-07-10, 11:10
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

WOW. Καταιγισμός πληροφοριών.... Νοιθω σαν να μπηκα στο Gab για πρώτη φορά!..

Οκ, ας συνοψίσουμε.. 1) Τα σκυλιά κοστίζουν τα καθαρομαιμα (είπα οτι δεν με νοιαζει)
2) Θελουν εκπαιδευση απο τρίτους.. καταλαβα καλά?
3) Κλίνετε όλοι προς τα german shepherd?
4) Οχι caucasian και τις άλλες ρατσες που ανέφερα?
5) Οχι σε αλλον για 2 χρονια..
6) Να πάρω μόνο ένα.
Τα λέω καλά?

Το πιο σημαντικό δεν το απαντήσατε.. Θα φάνε τους ενοχλητικούς συγγενεις?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-07-10, 11:13
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Να κεράσεις καφέ (σε κουβά γιατί θα πάρει ώρα), να πάρω μερικά βιβλία, περιοδικά και εγκυκλοπαίδειες να ξεφυλίσεις και να τα δούμε παρέα!

"Boxer
Σωματοφύλακας (ζεί 8 με 10 χρόνια, συχνα γίνεται "σαλιάρης" )

Chow Chow
συντροφιάς (ανυπάκουος ή ανεξάρτητος όπως το δει κανείς, με συχνά οφθαλμικά προβλήματα που δύσκολα θα βρείς ποιοτικό δείγμα Ελλάδα με πολύ περιποίηση τρίχας)

Huskies,
σκύλος έλξης (που έχει την αλήτη και την περιπλάνηση μέσα του, αρκετή τρίχα όταν μαδάει, αλυχτάει όταν αισθάνεται μοναξιά, δεν μαθαίνει εύκολα στη βόλτα με λουρί χωρίς να τραβάει και όχι ο ιδανικός για τα παιδιά)

Rottweiler
Φύλαξης χώρων (θέλει σωστή επιλογή γεννητόρων και πολύ σωστή κοινωνικοποίηση για να μη γίνει ανεξέλεγκτος. Υπάρχουν ποιοτικά δείγματα και στην Ελλάδα αλλά κοστίζουν!)

Dalmatian
Συνοδείας/συντροφιάς (προσοχή στην επιλογή γεννητόρων για χαρακτήρα και κόφωση. Αθλητικοί σκύλοι ποι ζητούν ενέργεια και άσκηση. Η τρίχα κοντή, λευκή και σκληρή μπαίνει στην υφανση των ρούχων και δύσκολα αφαιρείται. Εμφανίζουν συχνά επιθετικές τάσεις. Δεν θεωρείται ιδανικός για παιδιά).

Φυσικά πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις του κανόνα!!!

Βλέπεις δεν είναι απλό.....
Απλά θέλει συνειδητοποιημένες επιλογές, για να ζήσουμε μαζί τους αμφότεροι ευτυχισμένοι!!!
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-07-10, 11:15
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τώρα είδα την πρόταση για καυκάσιο!

Η εμπειρία μου λέει όχι και πάλι όχι! Δεν είναι σκυλιά για παιδιά, αν και τα δικά μου παιδιά παίζουν μαζί της και δεν τα πειραξε ποτέ, δεν της έχω καθόλου εμπιστοσύνη!

Πολλοί βοσκοί της περιοχής μου δεν τα θέλουν γιατί στην αγέλη γίνονται ιδιαίτερα επιθετικά. Βέβαια αυτό δεν ισχύει για μεγάλωμα σε κτήμα αλλά ... πως να το πω! Α, ναι, λίγο ποιητικά, μην ξεχνάμε ποτέ πως έχουν μέσα τους το κάλεσματης άγριας φύσης πιο πολύ από τα άλλα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-07-10, 11:18
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Φιλε μου αυτο που θα σου προτεινα ειναι να πας σε καποια εμπειρη σχολη εκπαιδευσης (και οχι σε αυτους που το παιζουν εκπαιδευτες και ερχονται σπιτι σου) και να συζητησεις μαζι τους να τους πεις για τι ακριβος θελεις τον σκυλο και αυτοι θα σου πουν ποια ρατσα ειναι καλυτερη για σενα μιας και γνωριζουν την συμπεριφορα και εκπαιδευση τους καλυτερα απο ολους.Υστερα συζητας το ενδεχομενο εκπαιδευσης του.Για μενα χωρις εκπαιδευση δεν εχεις σωστο φυλακα και ναι ο γερμανικος ποιμενικος ειναι η καλυτερη λυση για σενα εχει 95% εμφυτο ενστικτο φυλαξης (γιατι δεν βγαινουν και ολα τα σκυλια φυλακες) πολυ εξυπνο και λιγες ιδιαιτεροτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-07-10, 11:20
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Boxer εχεις δικαιο λαθος μου...Οσο για το χασκι το ξερω οτι σκαβι που ειναι ομως το κακο...εχει ενας φιλος μου χασκι και ειναι κοινωνικοτατο.....Οσο για την γεννα αμα παρει 2-3 αρσενικα θα γινεται χαμος...και αμα παρει ενα θυλικο απο τα 3 σιγουρα εχει γεννα...και για πιο λογο να μην γεννησουν δεν μπορω να σε καταλαβω...?
Απαντησε μου εσυ στο γιατι να γεννησουν...
Ηδη καθημερινα βλεπουμε σκοτωμενα ζωα στους δρομους, τα καταφυγια ειναι γεματα με σκυλια που ψαχνουν οικογενειες, οι Ελληνες εξακολουθουν και αγοραζουν σκυλια απο pet shop με κληρονομικες ασθενειες που δε μπορουν να αντιμεωπισουν και πανε και τα δενουν κατω απο ενα δεντρο να πεθανουν μονα τους, οι Δημοι δεν κανουν τη δουλεια τους στειρωνοντας τα αδεσποτα με αποτελεσμα κ αλλα σκυλια κλπ κλπ κλπ
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ. ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΕΙΔΟΣ ΠΡΟΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΝΕΥΘΥΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΑ. ΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ!

Ο φιλος μας μπορει στο μελλον να παρει και θηλυκια και να τη στειρωσει. Επισης, μπορει να παρει αρσενικα και να μη σκοτωθουν.
Εγω εχω 2 σκυλια, αρσενικο και θηλυκο, απο τις "δυσκολες" φυλες, dogo argentino και pitbul και τα πανε και τα 2 εξαιρετικα με αλλα ζωα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-07-10, 11:24
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Αν θεωρεις σωστο τροπο την στειρωσει τι να πω......
Για πιο λογο να τα δωσει τα σκυλια ή να τα αφησει στους δρομους...Εισαι λιγο υπερβολικη....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-07-10, 11:27
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θεωρεις σωστο τροπο την στειρωσει τι να πω......
Για πιο λογο να τα δωσει τα σκυλια ή να τα αφησει στους δρομους...Εισαι λιγο υπερβολικη....
Mαλλον ζεις σε αλλη χωρα και οχι στην Ελλαδα!!!!!
Τη στειρωση δε τη θεωρω απλα σωστη ΑΛΛΑ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ!
Δυστυχως δεν εχουμε την ΚΥΝΟΦΙΛΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ που εχουν αλλοι λαοι και ΜΟΝΟ ΟΙ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΖΗΤΗΜΑ ΤΩΝ ΚΑΚΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΣΚΥΛΩΝ!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-07-10, 11:29
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Γιατι να γινουν αδεσποτα μπορεις να μου πεις....????
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-07-10, 11:33
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εμμμμ, παιδιά μήπως το τραβήξαμε λίγο... Στην Ελλάδα δεν έχουμε παιδεία για τίποτα, αλλά ούτε και εκπαίδευση για τίποτε.. Μήπως δεν ισχύει το ίδιο και για τα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-10, 11:35
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Η στειρωση παντως ειναι ο χειροτερος τροπος....-Για αυτα που
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-10, 11:35
Το avatar του χρήστη olga
olga Ο χρήστης olga δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 653
Προεπιλογή

Χαρη αυτα που σου λενε περι 3 σκυλιων και οτι θα ειναι τρομερα δυσκολο,ειναι η μαυρη αληθεια.Ξεκινας με ενα,το να εδραιωθεις σαν αρχηγος ειναι το Α και το Ω.Το να ορμηξει σε καποιον εισβολεα δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι καλυτερο,εσυ θα την πληρωσεις την νυφη,εστω και αν καποιος προσπαθει να μπει στον ιδιωτικο σου χωρο..δυστυχως ετσι ειναι,οσο αδικο και να φαινεται.
Επισης η βασικη εκπαιδευση ειναι ΠΟΛΥ σημαντικη.Και το καλυτερο ειναι να την κανεις και εσυ μαζι με τον σκυλο γιατι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ελλειψη εκπαιδευσης του αφεντικου.Γνωμη μου ειναι να συμμετεχει το αφεντικο ενεργα στην εκπαιδευση του σκυλου και οχι να τον αφηνουμε σε εκπαιδευτες για να τον παρουμε ''ετοιμο''. Ο σκυλος μπορει να εχει μαθει πολλα,αλλα δεν θα ξερουμε πως να του τα βγαλουμε στην επιφανεια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-10, 11:38
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από olga Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαρη αυτα που σου λενε περι 3 σκυλιων και οτι θα ειναι τρομερα δυσκολο,ειναι η μαυρη αληθεια.Ξεκινας με ενα,το να εδραιωθεις σαν αρχηγος ειναι το Α και το Ω.Το να ορμηξει σε καποιον εισβολεα δεν θα ελεγα οτι ειναι οτι καλυτερο,εσυ θα την πληρωσεις την νυφη,εστω και αν καποιος προσπαθει να μπει στον ιδιωτικο σου χωρο..δυστυχως ετσι ειναι,οσο αδικο και να φαινεται.
Επισης η βασικη εκπαιδευση ειναι ΠΟΛΥ σημαντικη.Και το καλυτερο ειναι να την κανεις και εσυ μαζι με τον σκυλο γιατι το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ελλειψη εκπαιδευσης του αφεντικου.Γνωμη μου ειναι να συμμετεχει το αφεντικο ενεργα στην εκπαιδευση του σκυλου και οχι να τον αφηνουμε σε εκπαιδευτες για να τον παρουμε ''ετοιμο''. Ο σκυλος μπορει να εχει μαθει πολλα,αλλα δεν θα ξερουμε πως να του τα βγαλουμε στην επιφανεια.
Καταπληκτικό σχόλιο!
Και έτσι θα πορευθω. Θα πάρω ένα στην αρχή και βλέπουμε...
Οχι σαν την κοπριά του Λεωνίδα που μου την έπεσε μέσα απο το αυτοκίνητο!!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χελωνες νερού!Ζητώ βοήθεια! Χριστίνα Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-06-09 11:35
Ζητώ την κατανόηση σας!! γαλανοματα Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-12-08 00:45
ζητώ την γνώμη σας..... pepe72 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 19-05-07 13:03
Νέα Μονομαχίνα: Ζητώ πληροφορίες... filoxenos Bettas 23 30-12-05 05:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10147 seconds with 14 queries