Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-10, 17:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή nano reef

καλησπερα και παλι...ενοψει διακοπων θα προσπαθησω να στησω ενα nano reef εχω καταληξει σε ενυδρειακι ανοικτο της μαρκας sun-sun ή boyu με κρεμαστο φιλτρακι-φωτιστικο...στην αρχη σκεφτηκα για τα εξης λιτρα 13,17,30... μεχρι τα 17ειμαστε καλα καθοτι δεν ενδιαφερομαι για ζωντανα μεσα εκτος καποιου κοραλιου ή γαριδας(εντελως ασχετος καθε βοηθεια δεκτη)το θεμα μ ειναι οτι μιας και το καλοκαιρι βουταω σε διαφορα σημεια στη θαλασσα εχω την ευκαιρια να παρω αμμο και βραχακια ..στην αρχη τα σχεδια μ ηταν ενα μικρο μεσογειακο (με μικρο βαθμο δυσκολιας)με μια δυο γαριδουλες...απο την αλλη το reef ειναι μια ευχαριστη προκληση .θα ηθελα να μου πειτε τι απο τα δυο μπορω να κανω ..? αραγωνιτης και ζ.β ή αμμος και ζ.β απο την θαλλασα ??στο φιλτρακι το κρεμαστο τι θα εχω >αντιφωσφορο ή ανθρακα /θα χρειαστω και αλλο φιλτρο για ανθρακα δεν θελω να μου στοιχισει πολυ ακριβα..(για αυτο θα εχω ανεμηστιρακι για ψυξη )επισης θα ηθελα να μου πειτε ποια ειναι τα απαραιτητα κομματια του εξοπλισμου για να συνεχισω να διατηρω το ριφακι.ρεφρακτομετρο?μετρησεις?αλατια ??ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ// (να προσθεσω οτι με μια κουβεντα π ειχα κανει με καποιους φιλους στο συλλογο εμαθα οτι το skimmer δεν ειναι απαραιτητο σε αυτα τα λιτρα...οποτε θελω να μου πειτε πια θα ειναι η ρουτινα μου...)και παλι ευχαριστω ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπας!! στα βαθια ε???
φιλε μου να σου πω οτι σε αυτα τα λιτρα και με ανοιχτο ενυδρειο (και ακομη περισσοτερο με ανεμιστηρακια για ψυξη) η εξατμιση θα ειναι τρομερη..θα πρεπει να προσθετεις νερο ισως πανω απο μια φορα τη μερα για να κρατας αλατοτητα σταθερη...
ειναι δυσκολο αρκετα και δε σηκωνει αμελεια... δε θα προτεινα κοραλλια λοιπον παρα μονο ισως καποια ζωανθους και μανιταρια.
απο εκει και περα....το μεσογειακο ειναι κατι που ανεβαζει τον πηχη ακομη πιο ψηλα...και στο θεμα θερμοκρασιας θα ειναι ακομη μεγαλυτερος αθλος.
παντως σε αυτα τα λιτρα και χωρις ψαρια μεσα μπορεις να πειραματιστεις...δεν χανεις κατι (σαν εξοδα εννοω)
απο εκει και περα...ανθρακες αντιφωσφορα...σκιμερ..φιλτρα...φωτισμος και βατ....ρουτινα...ειναι πολλα για να σου τα πει καποιος απαντωντας εδω...ξεκινας διαβασμα στην αντιστοιχη κατηγορια και θα τα βρεις ολα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 13-05-10 στις 20:28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-10, 21:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ειπα και γω να βουτηξω ...το ενυδρειακι εννοειται οτι θα εχει καπακι απο πλεξι..και το ανεμηστιρακι θα ειναι 1..αν και απο οσο εμα8α στο συλλογο μπορει να φτασει μεχρι και 30βαθμους (σκεψου οτι εκτος απο κανα σαλιγκαρι δεν θα εχω ζωντανα)τα μανιταρια θελουν ταισμα ?..τα ρωταω και περιμενω απαντησεις απο τους αλμυρους απο πρωτο χερι για να ξερω πως θα κινηθω..με κατατοπισες λιγο...θα το ψαξω και αλλο
-------------------------
εχετε να προτεινεται καποιο αλατι ?? θα ηθελα επισης να μαθω πως θα κανω τις αλλαγες και πως θα καταλαβω οτι η αλατοτητα μου ειναι ενταξει
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 13-05-10 στις 21:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-10, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα μανιταρια δεν ταιζονται οπως οι ανεμωνες...
το καπακι θα εχει ανοιγμα για να εχει νοημα να βαλεις και ανεμιστηρακι.
αλατι προτεινω της tropic marin (χρησιμοποιω το Proreef γιατι λιωνει αμεσως)
αλατοτητα με ρεφρακτομετρο...και διαβασμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-10, 23:39
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πλατυ προσεξα οτι ενω εισαι μικρος σε ηλικια μεσα σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα πραγματικα εκανες πολυ ομορφες δουλειες !Σου αξιζουν πολλα μπραβο ! Παρτα ομως λιγο με το μαλακο μην τα βαρεθεις στο τελος ..απολαυσε τα εργα σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-10, 11:44
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ευχαριστω παρα πολυ μιχαλη..ειλικρινα τα πραγματα μου ηρθαν κουτι....δεν νομιζω οτι θα τα βαρεθω ...πανο εννοειται οτι θα εχει ανοιγμα το καπακι..εχεις καποιο λινκ για διαβασμα ..βρηκα καποια εδω αλλα ψαχνω και αλλα ...(ακομα και στα αγγλικα )...
-------------------------
λοιπον παιδια βρηκα νεκρο βραχο με 6,5ε το κιλο και ζ.αραγωνιτη 11ε τα 5 κιλα...γνωριζετε ποσο θα χρειαστω απο το καθενα ..? το ενυδρειακι θα εχει διαστασεις 30χ25χ20..στο φιλτρακι το κρεμαστο τι θα βαλλω? αντιφωσφορο και υαλοβαμβακα ? ή αντιφωσφορο και ανθρακα?τις αλλαγες θα τις κανω με προετοιμασμενο νερο με αλατι (που προτεινε ο πανος μαλλον)σε καποιο ποτηρι-μπουκαλι...γινεται ετσι>>/
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 14-05-10 στις 11:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-10, 13:53
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

διαβασε και εδω...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36773
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-10, 14:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το εχω ξεκοκαλησει στην κυριολεξια ..παντως ευχαριστω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-10, 15:24
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
το εχω ξεκοκαλησει στην κυριολεξια ..παντως ευχαριστω
και εγω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-10, 12:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

παιδια .ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω αφου μπει ο αραγωνιτης??? ο νεκρος βραχος θα μπει απευθειας ??
-------------------------
πριν απο λιγο γυρισα απο το πετ σοπ πηγα να αγορασω αντιχλωριο..ρωτησα για ζ.β και αραγωνιτη ...απο αυτα ειμαι κομπλε...με προβληματισε το γεγονος που διαβασα...οτι δηλαδη αντιφωσφορο βαζεις μονο οταν εχεις νιτρικα..αρα τι κανουμε τωρα..ανθρακα υαλοβαμβακα μονο στο φιλτρο...βοηθηστε ρε παιδια....
__________________



Tάσος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη platy : 15-05-10 στις 12:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-05-10, 14:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φιλε μου platy...εχεις δει φανταζομαι πολλες φορες να μπαινει εδω ενας αρχαριος...και να ρωτα..
ποιο ενυδρειο να παρω..με τι φως?? τι ψαρια να βαλω?? κανουν αυτα με εκεινα??
εξοπλισμος ποιος ειναι καλυτερος?? τα τεστ πως τα κανουμε??
μπορεις να απαντησεις σε αυτες τις ερωτησεις??? οχι φυσικα...θα πρεπει να γραψεις βιβλιο ολοκληρο....ετσι παραπεμπουμε σε υπομνηματα και τη σελιδα του κου τσαμη και αλλες πολλες καθως και τον παρακινουμε να διαβασει στο φορουμ...ολα σχεδον εχουν ξαναγραφτει.
ετσι λοιπον και τωρα για ολα αυτα χρειαζεσαι πρωτα διαβασμα να τα ξεμπερδεψεις στο μυαλο σου για να ξερεις τι να ζητησεις απο ενα μαγαζι.
"βαζουμε αντιφωσφορο οταν εχουμε νιτρικα..."
μα το λεει η λεξη αντι-φωσφορος...το βαζουμε για να κρατησουμε χαμηλα και μαλιστα χωρις υπερβολη μηδενικα τα φωσφορικα μιας και οι θαλασσιοι οργανισμοι ειναι πιο ευαισθητοι σε αυτα απο αυτους του γλυκου νερου.
με ολες αυτες τις εννοιες πρεπει να εξοικειωθεις πρωτα..και μετα να πας στην πραξη...
δε γινεται να στησεις ενυδρειο καθοδηγουμενος βημα βημα χωρις να εχεις διαβασει την "θεωρια"...
θα μου πεις οτι δεν υπαρχουν ολα τα απαραιτητα υπομνηματα...η αναζητηση ομως εδω καθως και γενικοτερα το διαδικτυο θα σε βοηθησει πολυ να βρεις τις πληροφοριες που ψαχνεις...
ελπιζω να καταλαβαινεις την προτροπη και τον τονο μου
καποια πιο ειδικα θεματα σαφως και θα τα ρωτας εδω ...ζητωντας τη γνωμη των εμπειρων (εμενα βγαλε με απο αυτη την κατηγορια...χα χα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-10, 15:33
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ναι πανο το ξερω..κανω και γω σαν αυτους τωρα...χαχα και παλι ευχαριστω για τις σωστες παρατηρησεις σου..παω να ξεστραβωθω τωρα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-10, 15:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
..παω να ξεστραβωθω τωρα...
θα ξεστραβωθουμε μαζι....ολοι διαβαζουμε συνεχεια...
(και ειναι ενα απο τα ωραια κομματια του χομπι αυτο για μενα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nano reef 75l chris z3 Nano Reef 28 22-05-12 13:04
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ NANO REEF asteris_veroia Nano Reef 10 25-01-10 00:23
nano reef golf4470 Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 5 15-06-09 20:27
nano reef 30l wave mixalis Nano Reef 45 08-03-09 17:40
MT-50 Nano Reef Iann_is Nano Reef 42 06-06-08 11:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05052 seconds with 15 queries