Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-09, 23:06
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Διαστασεις ενυδρειου και ειδος χρυσοψαρου

Καλησπερα ,
θα μπορουσε αυτο το ενυδρειο : http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm να φιλοξενισει ένα κομητη(comet goldfish) ?(καθαρες διαστασεις 60Χ30Χ30 περιπου)
Εχω διαβασει για τις αναλογιες λιτρων(40 λιτρα ανα ψαρι) ,απλα ισως υπαρχουν διαφοροποιησεις και βασει του ειδος χρυσοψαρων,για αυτο ρωταω.
Αν οχι ,ποιο ειδος θα ηταν το "ιδανικοτερο" για αυτο το ενυδρειο ?

Thanx .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-09, 23:50
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Προσωρινά ένα ενυδρείο σαν αυτό (54 λίτρα μικτά, 40-45 καθαρά) θα μπορούσε ενδεχομένως να φιλοξενήσει 1 χρυσόψαρο οποιουδηποτε είδους. Ίσως και 2 όσο είναι ακόμα μικρά (3-4 εκ χωρίς ουρά). Λάβε όμως υπόψη σου ότι είναι ψάρια κοινωνικά και το ιδανικότερο είναι να διατηρείς ομάδα τουλάχιστον 3 ατόμων... ¶ρα νομίζω ότι ένα σωστό ενυδρείο για χρυσόψαρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 120 λίτρα και με πολύ καλή φίλτρανση. Τώρα όταν θα φτιάχνεις την ομάδα αυτή θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι είδη με κολυμβητική ικανότητα (common, comet) δε είναι σωστό να μπαίνουν με αργοκίνητα fancy διότι τα δεύτερα δε θα προλαβαίνουν να φάνε...
Τα παραπάνω ίσως ακούγονται ίσως λίγο υπερβολικά αλλά στα λέω και από προσωπική πείρα, ξεκίνησα με 3 ψαράκια σε πλαστικό 12λιτρο κουβαδάκι, "αναβαθμίστηκα" σε 54 λίτρα και τα χασα και τα 3 μέσα σε 3-4 μήνες...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-09, 00:00
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

63 λιτρα μεικτα .
Τωρα, με ενδιαφερει η φιλοξενεια μονο ενος χρυσοψαρου,και στο αμμεσο μελλον τουλαχιστον δεν μπορει να γινει upgrade,μιας που το ενυδρειο αυτο ειναι ολοκαινουριο.
Ανατρεχοντας σε ενα ποστ παλιο περι κοινωνικοτητας : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22546

Για αυτο ρωτησα αν θα μπορουσε να φιλοξενηθει ενα comet goldfish μονο του .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-09, 07:15
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Οι απαντήσεις στο ποστ που παραθέτεις είναι προφανώς σωστές αλλά με το σκεπτικό της "μη χείρον βέλτιστη" λύσης. Απαντάνε δλδ στην πολύ συχνή ερώτηση όσων φιλοξενούν ήδη ένα χρυσόψαρο μόνο του σε 40-50 λίτρα "να το αφήσω μόνο του ή να του βάλω καναδυό ακόμα για παρέα;". Αν υπάρχει ήδη το ενυδρείο και το χρυσόψαρο, σίγουρα μπορείς να το φιλοξενήσεις προσωρινά έχοντας στο μυαλό σου ότι μακροπρόθεσμα θα πρέπει να αναβαθμίσεις τις συνθήκες φιλοξενίας. Αν όμως στήνεις τώρα τώρα το ενυδρείο εξ αρχής, καλύτερα κατά τη γνώμη μου να μη βάλεις χρυσόψαρο αλλά κάποια άλλα ψαράκια περισσότερο κατάλληλα γι αυτά τα λίτρα (ίσως ένα μονομάχο ή μικρά ζωοτόκα).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-09-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι σε τελικη φαση στρωσιματος(θελω να πιστευω βασει μετρησεων)
Για ζωοτοκα εχω την αισθηση πως με τις ανεξελεγκτες γεννες θα ειναι πραγματικα μικρο το ενυδρειο,εκτος και αν μπουν 4-5 αρσενικα μονο γκαπυς(που θα προτιμουσαν φυσικα φυτα).Περαν αυτου,επι του παροντος τα ζωτοκα δεν θα με ενδιεφεραν ως "κατοικιδια".
Εξαιρεση καποια ειδη μικρων κιχλιδων,που ειναι πανεμορφα,αλλα το ενυδρειο δεν στηθηκε εξ'αρχης για αυτα.
Μονομαχο ειχα σκευτει αρχικα,αλλα με προβληματισαν τα φυσικα φυτα,γτ δεν ηθελα εξ'αρχης να μπω σε διαδικασιες υπερμαγγανικων καλιων και τα συναφη,διοτι αρχαριος και θελω να κανω κατι πιο "ευκολο" με οσο το δυνατον λιγοτερα λαθη.
Ετσι κατεληξα πως θα θελα να χω ενα χρυσοψαρο εστω και μονο του.Τουλαχιστον να δω και πως θα εξελιχθει και η ολη κατασταση διατηρησης ενυδρειου...
Kαλο θα ηταν το μεγιστο δυνατο ενυδρειο,αλλα ειναι πολλοι παραγοντες που αποτρεπουν την ευχερεια κατοχης,διατηρησης η συντηρησης ενος "μεγαλυτερου" ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-09-09, 13:49
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου για ενα χρυσοψαρο και δεν ειναι απαραιτητο να εχει παρεα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-09-09, 14:03
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωρινά ένα ενυδρείο σαν αυτό (54 λίτρα μικτά, 40-45 καθαρά) θα μπορούσε ενδεχομένως να φιλοξενήσει 1 χρυσόψαρο οποιουδηποτε είδους. Ίσως και 2 όσο είναι ακόμα μικρά (3-4 εκ χωρίς ουρά). Λάβε όμως υπόψη σου ότι είναι ψάρια κοινωνικά και το ιδανικότερο είναι να διατηρείς ομάδα τουλάχιστον 3 ατόμων... ¶ρα νομίζω ότι ένα σωστό ενυδρείο για χρυσόψαρα θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 120 λίτρα και με πολύ καλή φίλτρανση. Τώρα όταν θα φτιάχνεις την ομάδα αυτή θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι είδη με κολυμβητική ικανότητα (common, comet) δε είναι σωστό να μπαίνουν με αργοκίνητα fancy διότι τα δεύτερα δε θα προλαβαίνουν να φάνε...
Τα παραπάνω ίσως ακούγονται ίσως λίγο υπερβολικά αλλά στα λέω και από προσωπική πείρα, ξεκίνησα με 3 ψαράκια σε πλαστικό 12λιτρο κουβαδάκι, "αναβαθμίστηκα" σε 54 λίτρα και τα χασα και τα 3 μέσα σε 3-4 μήνες...
Eγώ το fancy μου (fantail) το βλέπω πιο δραστήριο από το common σε σχέση με το φαγητό..
Σίγουρα το common μπορεί να κολυμπήσει πιο γρήγορα αλλά δε μου λέει κάτι αυτό..

Βέβαι τα έχω προσωρινά σε πολύ μικρό ενυδρίο. 17λιτρο μέχρι να τους βρω κανένα μεγαλύτερο (μεταχειρισμένο) σπίτι να μετακομίσουν..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-09, 14:14
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Εγω είμαι μεταξυ η ενος comet goldfish η ενος black moor , επειδη απο οσα εχω διαβασει φαινεται να εχουν σχετικα ανθεκτικη υγεια παρομοια με τα common ισως .απλα τα common θα μπορουσε κανεις να πει πως υστερουν στο "αισθητικο" της υποθεσης .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι ειδος ενυδρειου... γαλανοματα Αρχάριοι γλυκού νερού 6 09-12-08 00:01
διαστασεις ενυδρειου xrigeorgis Γλυκό νερό - Γενικά 2 29-07-08 13:47
Διαστασεις ενυδρειου iliastra DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 28-02-08 12:21
διαστασεις ενυδρειου alekrx8 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 12-12-06 12:10
διαστασεις ενυδρειου και DIY φιλτρο tolis_1234 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 21 31-03-05 15:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08633 seconds with 15 queries