Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-09, 23:18
tazkorinthos Ο χρήστης tazkorinthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Korinthos
Μηνύματα: 63
Cool Arxarios.....Pet shop....

Λοιπόν καλός ήρθα στον χώρο των ενυδρείων θα ήθελα να σας πω πως είπα να ασχοληθώ με τα ενυδρεία.... Αρχικά σήμερα με τον θείο m πήγαμε σε ένα pet shop ενός φίλου του, ο οποιος από ότι κατάλαβα προσωπικά δεν ήξερε την τυφλά του από ψαρια.....τελοσπάντων μου έδειξε ένα ενιδρύω με 120λίτρα στα 300 ευρώ γερμανικό με τα πάντα μέσα με ένα βιολογικό φίλτρο θερμοστάτη λάμπες τα πάντα... Εμενα προσωπικά m φάνηκε κάπως ακριβό δεν ξέρω κιόλας εντωμεταξύ τα ψαρια ήταν μέσα στη βρόμα είχε τόσο ωραία ψαράκια και ήταν μέσα στην βρόμα είχε ενδιάμεσα στα ενυδρεία και κανένα ψάρι και γέλαγε ειρωνικά και έλεγε πως θα τα φάνε τα allla.... εγώ έμεινα φυσικά μόλις άρχισε να m λέει για το ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποιες μέρες για να στρώσει το ενυδρείο απλά m είπε πως μια μέρα θα περίμενα και μετά θα έβαζα τα ψαρια δηλαδή έλεος.... ο άνθρωπος ήταν έλεος....
τελοσπάντων εμενα m φάνηκε ακριβά η προσφορα τι λέτε??? εγώ θέλω να πάρω γενικά ένα μεγάλο ενυδρείο γύρω στα 200 λίτρα... συμφέρει να το φτιάξω η να πάρω έτοιμο?????? δώστε m τα φώτα σας.....

ευχαριστώ εκ τον "προτερων"......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-09, 23:20
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας.πες τα μας ελληνικα γιατι δεν καταλαβαινουμε γρι(ειναι στους κανονες του φορουυμ)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-09, 00:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tazkorinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν καλός ήρθα στον χώρο καλως ηρθες!! των ενυδρείων θα ήθελα να σας πω πως είπα να ασχοληθώ με τα ενυδρεία διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις.... Αρχικά σήμερα με τον θείο m πήγαμε σε ένα pet shop ενός φίλου του, ο οποιος από ότι κατάλαβα προσωπικά δεν ήξερε την τυφλά του από ψαρια.....τελοσπάντων μου έδειξε ένα ενιδρύω με 120λίτρα στα 300 ευρώ γερμανικό με τα πάντα μέσα με ένα βιολογικό φίλτρο θερμοστάτη λάμπες τα πάντα... Εμενα προσωπικά m φάνηκε κάπως ακριβό δικιο εχεις ειναι ακριβο για 120 λιτρα δεν ξέρω κιόλας εντωμεταξύ τα ψαρια ήταν μέσα στη βρόμα είχε τόσο ωραία ψαράκια και ήταν μέσα στην βρόμα είχε ενδιάμεσα στα ενυδρεία και κανένα ψάρι και γέλαγε ειρωνικά και έλεγε πως θα τα φάνε τα allla τι εννοεις?.... εγώ έμεινα φυσικά μόλις άρχισε να m λέει για το ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις κάποιες μέρες για να στρώσει το ενυδρείο απλά m είπε πως μια μέρα θα περίμενα και μετά θα έβαζα τα ψαρια δηλαδή έλεος δεν μπορεις να βαλεις ψαρια σε μια μερα .... ο άνθρωπος ήταν έλεος.... και παλι εχεις δικιο-μη ξαναπας εκει...
τελοσπάντων εμενα m φάνηκε ακριβά η προσφορα τι λέτε??? ψαξε και στις αγγελιες σιγουρα θα βρεις αυτο που θες εγώ θέλω να πάρω γενικά ένα μεγάλο ενυδρείο γύρω στα 200 λίτρα αν μπορεις και παραπανω (οσο μεγαλυτερο τοσο καλητερα!... συμφέρει να το φτιάξω αν δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια δε θα σου προτεινα η να πάρω έτοιμο?????? δώστε m τα φώτα σας.....

ευχαριστώ εκ τον "προτερων" να εισαι καλα!!......
Καλησπερα!!
Κανε αναζητηση για DIY ενυδρειο...για στρωσιμο ενυδρειου...
και γενικα διαβασε οσο πιο πολυ μπορεις πριν κανεις κατι...
Το ενυδρειο θελει υπομονη και μελετημενες κινησεις....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-09, 00:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
αν δεν εχεις ξανακολλησει ενυδρειο χρειαζεσαι τη βοηθεια καποιου που εχει πειρα πανω σε αυτο...
αν παλι καταληξεις στο να αγορασεις δε χρειαζεται να περιοριστεις στο μαγαζι του γνωστου σου (εκτος κι αν σου κανει προσφορα επειδη γνωριζεστε)..ψαξε και σε αλλα μαγαζια και κοιτα διαφορετικες εταιριες ενυδρειων γιατι οι τιμες παιζουν πολυ...
κανε μια ερευνα αγορας και τα ξαναλεμε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-09, 00:12
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

γιατι εμενα αυτο κατι μου θυμιζει?μηπως σου ειπε πως εχει και πρωτοποριακο συστημα φιλτρισματος?που στην ελλαδα θα ερθει σε 10 χρονια?μπας και ηταν και ιχθυολογος?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-09, 01:36
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι εμενα αυτο κατι μου θυμιζει?μηπως σου ειπε πως εχει και πρωτοποριακο συστημα φιλτρισματος?που στην ελλαδα θα ερθει σε 10 χρονια?μπας και ηταν και ιχθυολογος?
κοιτα να δεις που θα μας βγει το ονομα ( και εγω ιχθυολογος ειμαι και μολις τελειωσα μαλιστα την προηγουμενη εβδομαδα εδωσα το τελευταιο μαθημα) εδω στην κορινθο επειδη εχουμε ανιδεους πετσοπαδες και κανα 2 ασχετους που δηλωνουν ιχθυολογοι η οτι εχουν γνωστο ιχθυολογο!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-09, 08:26
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

δεν το ειπα με δυσπιστια προς το επαγγελμα σου. ισα ισα. αναφερομαι καθαρα σε μια παλια ιστορια...ξεχασε τοκαι για πες.θα κανεις κανενα μεταπτυχιακο σε καμια λιμνη ή σεκανενα υφαλο??
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-09, 10:23
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ξεκίνα από εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

και καλώς όρισες...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-09, 11:12
Το avatar του χρήστη duaz
duaz Ο χρήστης duaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: αθηνα - μελισσια
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

πάντως λόγο των "εκπtοσεων" και τις "αγοαραστικης" χαμηλής κίνησης μπορείς να βρείς διαμαντάκια k με 200 ευρώ άσε που πλέον σου κάνουν πολλοί δώρο την βάση ... για ψάξε καλύτερα μην βιαστείς ....

και θα σ πρότεινα να δεις k μεταχειρισμένα

η γνώμη μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-09, 15:18
Το avatar του χρήστη stavaigi
stavaigi Ο χρήστης stavaigi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2008
Περιοχή: κορινθος
Μηνύματα: 215
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το ειπα με δυσπιστια προς το επαγγελμα σου. ισα ισα. αναφερομαι καθαρα σε μια παλια ιστορια...ξεχασε τοκαι για πες.θα κανεις κανενα μεταπτυχιακο σε καμια λιμνη ή σεκανενα υφαλο??
αστιευτικα απλα δεν περεξηγηθηκα!
εκανα πτυχιακη στην κατασκευη reef ενυδρειου και στην αναπαραγωγη των ocelaris ειχα μπει και παλιοτερα και εκανα κατι ερωτησεις( περιεργες για καποιους) γιατι το εψαχνα πολυ και ειχα μπερδευτει λιγο,αλλα ολα οκ τωρα,πιστευω δηλαδη!
για μεταπτυχιακο εχω κατι σκεψεις αλλα θελει ψαξιμο θα με ενδιεφερε απιστευτα να κανω πανω στους υφαλους η σε ιχθυοπαθολιγο τομεα σε αλμυρο και γλυκο γιατι εχω και μια σοβαρη λατρεια με τους δισκους!
αν και στην ελλαδα σε πανεπιστημιο ειναι δυσκολο γιατι ειμαι απο τει!
θα δειξει ομως!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pet shop ΠΑΤΡΑΣ zidane1989 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-12-08 21:10
batman7_gardiki of trikala - sxedon arxarios batman_gardiki Αρχάριοι γλυκού νερού 16 01-12-07 00:54
120lt arxarios me enydreia victor_bundy Χρυσόψαρα 25 13-07-07 12:29
Arxarios 70 lt Aquarious Αρχάριοι γλυκού νερού 10 29-09-06 17:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04772 seconds with 13 queries