Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-07, 23:51
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Unhappy Βοήθεια

Έχω μπερδευτεί αρκετά με το ενυδρείο... Έχω πάρει ένα ενυδρείο Cayman 80 120lt. Είναι στη διαδικασία στρωσίματος εδώ και 1 μήνα και 10 μέρες. Οι τιμές του νερού είναι οι ακόλουθες:
PH: 8
NO3: 50mg/lt
NO2: 0.05 mg/lt
NH4: 0 mg/lt
KH: 12
GH: 23

Μέσα έχω 2 ρίζες, 5 φυτά το οποία είναι 2 anubias nana, 1 anudias angustifolia, 1 cryptocoryne broad leaves και 1 microsorum pteropus 'windelov'. Υπόστρωμα δεν θυμάμαι τι έβαλα, πάντως ήταν σαν χώμα, και χαλίκι φυσικό χαλαζία μεγέθους 1-3. Εν το μεταξύ έχω παραγγείλει μια αντίστροφη όσμοση για να μειώσω την σκληρότητα. Δεν ξέρω θα καταφέρω να το φτιάξω έτσι ώστε όλα να είναι οκ; Να έχει ότι χρειάζεται ώστε να μην έχει επιπτώσεις στα ψάρια; Όλο και κάτι χρείαζεται και όσο διαβάζω εδώ στο forum όλο και κάτι καινούριο ανακαλύπτω ότι χρειάζεται που δεν έχω. Ας πούμε απ' ότι κατάλαβα χρειάζομαι και CO2 για να μειώσω το PH. Πριν βάλω ψάρια θέλω όλα να είναι στις απαιτήσεις που χρειάζονται και να μην τα βάλω και μετά να ανακαλύπτω ότι δεν έχω το ένα δεν έχω το άλλο. Και μήπως τελικά κάνω έξοδα τα οποία στο τέλος αποδεικτούν ότι ήταν περιττά; Το λέω αυτό γιατί το νερό εδώ σπέτσες ειναι μαύρα χάλια με αποτέλεσμα να επενδυω στο να φτιάξω το νερό στις απαιτήσεις που χρειάζονται τα ψάρια και στο τέλος σε ένα χρόνο που θα ανέβω Αθήνα όλα αυτά να μην είναι απαραίτητα. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται. Μου αρέσει το ενυδρείο και θέλω 1 χρόνο ακόμα που θα είμαι εδώ Σπέτσες να έχω κάτι που θα καμαρώνω αλλά μέχρι να το ετοιμάσω και να μπουν και τα ψάρια μέσα θα χρειαστεί να κάνω την μετακόμιση όπου είναι ένα άλλο κομμάτι που με ανησυχεί. Μήπως τελικά να μην βάλω τροπικά ψάρια και να βάλω 2-3 χρυσόψαρα που θα είναι και πιο εύκολα και στην μετακόμιση μιας και είναι ψάρια κρύου νερού. Κάτι άλλο τώρα. Τα φυτά που έχω, εκτός το cryptocoryne που το έχω βάλει στο χαλίκι, πόσο καιρό κάνουν να πιάσουν πάνω στις ρίζες ώστε να αφαιρέσω τα δεσίματα; Σας ζάλισα λίγο αλλά είμαι λίγο μπερδεμένος και θα ήθελα μερικές απόψεις μπας και βγάλω καμία άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-07, 07:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου εχει στρωσει.
Γενικα τα ενυδρεια δεν μεταφερονται στημενα, αλλα ενας χρονος ειναι αρκετος καιρος (και μια ευκαρια να το ξαναστησεις εχοντας καλυτερη αποψη για το τι θελεις να κανεις τοτε).
Η αντιστροφη οσμωση και στην αθηνα χρησιμη ειναι.
Με το νερο των σπετσων μπορεις να ασχοληθεις με τα περισσοτερα φυτά και απο ψαρια να βαλεις guppies ξιφοφορους κλπ, καθοτι τα χρυσοψαρα με τα φυτα θα σε δυσκολεψουν λιγακι.
Το διοξειδιο και ο φωτισμος ομως χρειαζεται αμα θες να βαλεις να ασχοληθεις με πυκνοφυτεμενο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-07, 10:26
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Για να στρωθεί το ενυδρείο δε πρέπει και το ΝΟ2 να πάει 0; Τι εννοείς δεν μεταφέρονται στυμένα; Αν εννοείς με νερό, εννοείται ότι θα αδειάσω το νερο. ¶λλα αυτό που με αγχώνει είναι τα ψάρια και τα φυτά πως θα μεταφέρω και ειδικά τα φυτά που είναι πιασμένα πάνω σε ρίζες όπου αυτές είναι λίγο μεγάλες και δε θα μπορέσω να τις βάλω σε κάποια σακούλα με νερό. Γιατί θα με δυσκολέψουν τα χρυσόψαρα με τα φυτά; Ας πούμε στο διοξόδιο αν το πάρω πόσες ώρες θα πρέπει να δουλεύει σε τι ποσότητα; Θα χρειαστεί να χρησιμοποιώ και την αεραντλία όταν σβήνουν τα φώτα που τα φυτά χρησιμοποιούν οξυγόνο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-07, 10:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειναι ηδη πολυ χαμηλο, και συνηθως τα τεστ δεν μετρανε λιγοτερο.
Εξαλου ολα τα αλλα (και ο χρονος ) λενε οτι εχει στρωσει.
Τα χρυσοψαρα εχουν την ταση να τρωνε τα φυτα..
Αν ειναι να τα μεταφερεις..Πρεπει να τα ξεφυτεψεις ολα και να βγαλεις την αμμο/χαλικι.
Γινεται, αλλα πρακτικα το ξαναστηνεις απο την αρχη.
Το co2 δουλευει οσο υπαρχει φως, αν δεν υπαρχει ph controller.
Αεραντλια δεν χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-07, 11:12
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Δηλαδή αν υπάρχει ph controler τι αλλάζει; Τι ακριβώς κάνει το ph controler; Δηλαδή έχω να τραβήξω μανικι στην μετακόμιση αν κατάλαβα καλα.... Τι να κάνουμε όμως γίνονται και αυτά. Απο CO2 τι προτείνεις να πάρω;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-07, 11:17
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν υπάρχει ph controler τι αλλάζει; Τι ακριβώς κάνει το ph controler;
αν πατησεις πανω στο κουμπι ''αναζητηση'' και γραψεις την λεξη που ρωτας....θα βρεθεις μπροστα σε ενα κικαιωνα πολλων απαντησεων πανω στην ερωτηση σου.......για ψαξε λιγο....ψαξε λιγο.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-07, 13:19
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αν υπάρχει ph controler τι αλλάζει; Τι ακριβώς κάνει το ph controler; Δηλαδή έχω να τραβήξω μανικι στην μετακόμιση αν κατάλαβα καλα.... Τι να κάνουμε όμως γίνονται και αυτά. Απο CO2 τι προτείνεις να πάρω;
Το ph controler* είναι ένας αισθητήρας (που μετράει το ρΗ) και μια βαλβίδα μαζί, που μας βοηθά να κρατάμε το σταθερό το ρΗ.
Όσο η βαλβίδα είναι ανοικτή επιτρέπει στο CO2 να περνάει και μειώνει την τιμή του ρΗ.
Όταν φτάσει στο επιθημητό επίπεδο (που έχουμε επιλέξει) κλείνει και ανοίγει πάλι όταν η τιμή του ρΗ αυξηθεί.

Στο ποια συσκευή να πάρεις, θα πρέπει να ψάξεις εδώ (gab) από τις τιμές που 'παίζουν' τελευταία.

* Συνδέεται στην παροχή του co2 (μπουκάλα) και το ενυδρείο.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-03-07, 15:34
Vasilizzz Ο χρήστης Vasilizzz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2003
Περιοχή: Βουλιαγμένη
Μηνύματα: 108
Προεπιλογή

Πάντως, το να πας να αγοράσεις αυτή τη στιγμή ph controler ή μπουκάλα για CO2 δε θα πρέπει να είναι και η πρώτη σου προτεραιότητα. Δες πρώτα τι ψάρια θες να βάλεις, βρες τι συνθήκες θέλουν ως προς τη σκληρότητα και, αφού θα έχεις Α/Ο, θα μπορέσεις να τις φτιάξεις. Το pH βλέπεις τότε πόσο θα είναι και με τι τρόπους μπορείς να το αλλάξεις, αν χρειάζεται.
Ας με διορθώσουν και οι πιο έμπειροι αν κάτι λέω λάθος αλλά δε θα ήθελα να σου δωθεί η εντύπωση ότι πρέπει να αγοράσεις όλα αυτά τα πράγματα σε αυτή τη στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-03-07, 16:07
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προφανως και δεν χρειαζεται οπωσδηποτε ph controller.
Σε ενα ενυδρειο με guppies ψηλο KH/Gh και μπολικα φυτά, η μπουκαλα co2 μπορει να ειναι συνδεδεμενη με μια ηλεκτροβαλβιδα μαζι μετα φωτα.
Θα μπορουσε και με DIY co2 βεβαια, αλλα στο τελος ολοι στη φυαλη καταληγουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 19 26-02-07 22:44
βοήθεια guppies_2 Ζωοτόκα 30 29-01-07 21:28
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30
Βοήθεια !! Access Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 28-03-06 23:23
Βοήθεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! filippas Malawi 13 16-06-04 22:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04256 seconds with 13 queries