Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-07, 15:46
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Βοήθεια

Έχω ένα ενυδρείο cayman 80 120lt. To φίλτρο που έχει γράφει ότι είναι 350l/h. Το ενυδρείο λειτουργεί μια εβδομάδα και το νερό είναι λίγο θολό. Περισσότερο στην αρχή λιγότερο τωρα. Να τονισώ ότι όταν το έστυσα ξέχασα να ξεπλύνω το χαλικί και το αντιλήφθηκα όταν γέμισα το ενυδρείο αλλά επειδή είχα βάλει και υπόστρωμα δε μπορούσα να το βγάλω και να το ξεπλύνω. Εδω στο φόρουμ μου είχαν πει ότι θα καθαρίσει αν και θα έπρεπε να το είχα πλύνει. Τώρα σκέφτομαι να κάνω μια μεγάλη αλλάγη νερού. Θα ήταν καλό αυτό. Το ενυδρείο είναι σε κατάσταση στρωσίματος. Με την αλλαγή νερου μπορεί να επηρεαστεί το στρώσιμό; Επίσης στο φίλτρο τα υλικά που έχω είναι τα εξής: μπλε σφουγγάρι, μακαρόνι, κατι μαυρες μπίλιες (δεν ξέρω πως λέγεται) και ένα μαύρο σφουγγάρι. Αυτή είναι η σειρά που είναι τοποθετημένα από δεξιά προς αριστερά. Αν έχω καταλάβει καλά το μαύρο σφουγγάρι είναι άνθρακας. Αυτό μήπως πρέπει να το βγάλω; Τι το κάνω. Το κρατάω κάπου για όταν χρειαστεί;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

με τι μέθοδο στρώνεις το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-07, 16:00
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ βακτήρια της sera το nitrivec και μετά απο 4 μέρες έβαλα ένα χρύσοψαρο που το είχαμε στην γυάλα όποτε υπέθεσα ότι θα είναι καλύτερα στο ενυδρείο μιας και έχει περισσότερο χώρο και θα στρωθεί και το ενυδρείο. Τώρα είμαι στην 8 ημέρα. Κάποιες μετρήσεις που έκανα με τα στικ της tetra 5in1 βρήκα τα ακόλουθα χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί είναι λίγο δυσανάγνωστο ή τουλάχιστον εγώ δε μπορώ να το διάβασω εύκολα. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
ΝΟ3: 250
ΝΟ2: 5
GH: >16
KH: 15
PH: 8
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-07, 16:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

καλύτερα να βάλεις το χρυσόψαρο πίσω στη γυάλα ΜΟΝΟ μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο γιατί αυτή τη στιγμή υποφέρει, μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με καθαρή αμμωνία από το φαρμακείο (είναι φθηνότερη από 50 λεπτά). Αυτή τη στιγμή το νερό σου είναι τοξικό για το χρυσόψαρο. μόλις τελειώσεις με το στρώσιμο ή το ξαναβάζεις μέσα και ζει εκεί (ενυδρείο κρύο νερού και μόνο) ή το δίνεις σε κάποιον που μπορεί να το φιλοξενίσει σε ενυδρείο κατάλληλο.

Όσο για την θολούρα μην ανησυχείς θα φύγει σιγά-σιγά.
αγόρασε υγρά τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να βλέπεις που πραγματικά βρίσκεσαι, τα στικ δείχνουν στον γάμο του καραγκιόζη...

ο ενεργός άνθρακας πιστεύω είναι καλό να μείνει για ένα μήνα για να αποροφήσει τυχούσες χημικές ουσίες από τα καινούργια πλαστικά και μετά βγάλτον.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-07, 16:23
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Είναι καλύτερα στην γυάλα δηλαδή; Πάντως με το PH και την σκληρότητα που έχει εδώ το νερό αν αυτά είναι σωστά τι ψάρια μπορουν να μπουν;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-07, 16:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι καλύτερα στην γυάλα δηλαδή; Πάντως με το PH και την σκληρότητα που έχει εδώ το νερό αν αυτά είναι σωστά τι ψάρια μπορουν να μπουν;
είναι καλύτερα μόνον επειδή στο ενυδρείο αυτή τη στιγμή είναι κόλαση, καμία γυάλα δεν είναι καλή για κανένα ψάρι, προσωρινά όμως θα ήταν καλύτερα γιατί τώρα οι ουσίες που υπάρχουν στο ενυδρείο σου του προσβάλουν τα ζωτικά όργανα και το θέτουν σε κίνδυνο. Φυσικά αν θελήσεις αργότερα να κάνεις το ενυδρείο σου τροπικό τότε καλύτερα να το δώσεις από τώρα το χρυσόψαρο. Πιστεύω τουλάχιστον να μην είχες θερμαντήρα σε λειτουργία τόσο καιρό. Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. Με την σκληρότητα που δείχνουν τα τεστ σου μπορείς άνετα να βάλεις ζωοτόκα ή αφρικανικές κιχλίδες, όμως τα στικς δεν είναι αξιόπιστα. Πάρε υγρά τέστ. Αυτή την στιγμή σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι μετρήσεις που ανέφερα παραπάνω και μετά τα υπόλοιπα. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν τρόποι να τα φέρουμε στα μέτρα μας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-07, 16:42
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

kh 15
gh 16
μαλλον κατι δεν ειναι σωστο.παρε τγρα τεστ οπως σου ειπαν και πριν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-07, 18:21
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Hello Ηλία μια ερώτηση:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
αγόρασε υγρά τέστ για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 για να βλέπεις που πραγματικά βρίσκεσαι
Έχεις να προτείνεις τίποτα καλά απο www.aquaristic.net γιατί θέλω να συμπληρώσω στη παραγγελεία?
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-07, 18:51
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Το χρυσόψαρο στη γυάλα δε θα είναι καλύτερα γιατί ούτως άλλως η αμμωνία που συσσωρεύεται είναι υπερβολική. Στο ενυδρείο τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το "φουκαριάρικο" με συχνές αλλαγές νερού. Εφόσον το είχε η μοίρα του να ζήσει την ταλαιπωρία ούτως ή άλλως, ας έχει και κάποιες ελπίδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-07, 01:11
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χρυσόψαρο στη γυάλα δε θα είναι καλύτερα γιατί ούτως άλλως η αμμωνία που συσσωρεύεται είναι υπερβολική. Στο ενυδρείο τα πράγματα θα είναι καλύτερα για το "φουκαριάρικο" με συχνές αλλαγές νερού. Εφόσον το είχε η μοίρα του να ζήσει την ταλαιπωρία ούτως ή άλλως, ας έχει και κάποιες ελπίδες...
νομίζω πως στην γυάλα θα είναι καλύτερα από άποψη αμμωνίας με συχνές αλλαγές νερού διότι στο ενυδρείο όχι μόνο χρειάζεται η αμμωνία για το στρώσιμο αλλά θα υπάρχει και ο νιτρίτης που είναι κι αυτός άστα να πάνε κι αργότερα και μπόλικος νιτράτης... Γενικά έχει μπει σε μπελάδες αυτό το χρυσόψαρο όπως και χιλιάδες άλλα...

το καλύτερο είναι να βάλεις μπόλι από κάποιον με στρωμένο φίλτρο και μαζί με την βοήθεια του nitrivec και θερμοκρασίας νερού στους +30°C να στρωθεί στα γρήγορα το φίλτρο σου με καθαρή αμμωνία οπότε να μην ταλαιπωρείται και το χρυσόψαρο για πολύ στη γυάλα. Εκτός επαναλαμβάνω αν δεν σκοπεύεις να το κρατήσεις αργότερα, οπότε το δίνεις από τώρα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip
Έχεις να προτείνεις τίποτα καλά απο www.aquaristic.net γιατί θέλω να συμπληρώσω στη παραγγελεία?
αν και είναι off topic, ξέρω ότι τα καλύτερα υγρά τεστ είναι της API (Aquarium Pharmaceuticals Inc.) αν υπάρχουν στο aquaristic...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 24-02-07 στις 01:22
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-02-07, 01:30
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

και αμα βαλει το χρυσοψαρο στη γυαλα,με λιγο ταισμα και πολλες αλλαγες θα χει τη δυνατοτητα να βαλει το θερμοστατη στο τερμα για να στρωσει ποιο γρηγορα...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-07, 12:34
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

H αμμωνία στη γυάλα παρουσιάζεται μέσα σε λίγες ώρες, οπότε δεν κερδίζει τίποτα! Τα νιτρώδη που θα δημιουργηθούν στο ενυδρείο θεωρούνται λιγότερο τοξικά και με προσθήκη αλατιού μειώνονται οι επιβλαβείς επιδράσεις τους. Η αύξηση της θερμοκρασίας για να γίνει πιο γρήγορα το στρώσιμο σίγουρα θα στρεσάρει το χρυσόψαρο.

Όπως και να έχει και λαμβάνοντας υπόψιν όλους τους παράγοντες, το χρυσόψαρο καλύτερα να δοθεί και να αποχωρήσει από τη διαδικασία ή να μπει σε ενυδρείο που του ταιριάζει, που κι αυτό στρώσιμο θα θέλει. Με στενοχωρεί που κάνουμε παζάρια για τη ζωή του...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-07, 16:06
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αύξηση της θερμοκρασίας για να γίνει πιο γρήγορα το στρώσιμο σίγουρα θα στρεσάρει το χρυσόψαρο.
την αύξηση της θερμ. την πρότεινα στην περίπτωση που μπει προσωρινά το χρυσό στην γυάλα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.

vouros αν τελικά το χρυσόψαρο το πήρες μόνο για το στρώσιμο μπορείς να το δώσεις πίσω από τώρα καθώς δεν χρειάζεται καθόλου για τέτοιες διαδικασίες αφού υπάρχει στο φαρμακείο αμμωνία σε πολύ χαμηλή τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-02-07, 21:56
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Βρε παιδιά, αυτό με την αύξηση της θερμοκρασίας, για πιό γρήγορο στρώσιμο δεν είναι πανάκεια και ούτε τόσο αποτελεσματικό όσο νομίζετε και κακώς το προτείνεται.
Μην το συνχέουμε με άλλα πράγματα όπως την καταπολέμηση του ick κλπ. απλά σαν πρακτική.....δεν είναι πρακτική (χου,χου,χου)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-07, 16:43
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε παιδιά, αυτό με την αύξηση της θερμοκρασίας, για πιό γρήγορο στρώσιμο δεν είναι πανάκεια και ούτε τόσο αποτελεσματικό όσο νομίζετε και κακώς το προτείνεται.
δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ή δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό?
σε περίπτωση που δεν είναι αποτελεσματικό καθόλου γιατί "κακώς" το προτείνουμε, τι κακό μπορεί να προκαλέσει σε ένα άδειο ενυδρείο που στρώνεται?
Πάντως μέχρι στιγμής το έχω συναντήσει αρκετές φορές σαν "τιπ" για πιο γρήγορη εξάπλωση της αποικίας των βακτηριδίων και νομίζω πως έπιασε και στην πράξη καθώς το έχω δοκιμάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-07, 17:05
gewre Ο χρήστης gewre δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2007
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gewre Send a message via Skype™ to gewre
Προεπιλογή

Από βιολογικής πλευράς καθαρά, μια αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει τον πολλαπλασιασμό των βακτηριδίων.

Η αύξηση όμως της θερμοκρασίας μειώνει κατά πολύ την ικανότητα του νερού να δεσμεύει οξυγόνο.

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα ότι κοντά στους 28-29 C έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-07, 21:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η μειωση του οξυγονου δεν επηρεαζει το στρωσιμο χωρις ψαρια
Η αυξηση της θερμοκρασιας προφανως και επιταχυνει την ολοκληρωση του κυκλου
Συνιστωμενη θερμοκρασια 30-35 συμφωνα με το παρακατω αρθρο,
ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ ΠΑΝΤΟΤΕ.
http://www.csupomona.edu/~jskoga/Aquariums/Ammonia.html

Συνηθως θερμοκρασια πανω απο 30 δυσκολα ανεβαινει το χειμωνα χωρις μεγαλο θερμαντηρα, ασε που απο ενεργειακης αποψης δεν ειναι και οτι φτηνοτερο...
Ειδικοτερα οταν κανεις διαθετει ενα ηδη στρωμενο ενυδρειο, και μπορει να μπολιασει το νεο, ολα αυτά παρά ειναι πολύπλοκα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 26-02-07 στις 00:39
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-02-07, 00:13
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
την αύξηση της θερμ. την πρότεινα στην περίπτωση που μπει προσωρινά το χρυσό στην γυάλα μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο.
Το γνωρίζω ότι το είπες έτσι, απλά ήθελα να πω και το μειονέκτημα του να μείνει το χρυσόψαρο στο ενυδρείο αν ο φίλος μας αύξανε τη θερμοκρασία.

Σωτήρη, την ίδια πηγή έχουμε στο θέμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-07, 19:56
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tην ίδια πηγή έχω και εγώ.....που μου την έδωσε ο Σωτήρης....που την μετέφρασε ο Hippo....που την διόρθωσα εγώ...που την ενέκρινε η Blanch....και που την έκανα αρθράκι
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-02-07, 22:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είναι τόσο αποτελεσματικό ή δεν είναι καθόλου αποτελεσματικό?
σε περίπτωση που δεν είναι αποτελεσματικό καθόλου γιατί "κακώς" το προτείνουμε, τι κακό μπορεί να προκαλέσει σε ένα άδειο ενυδρείο που στρώνεται?
Πάντως μέχρι στιγμής το έχω συναντήσει αρκετές φορές σαν "τιπ" για πιο γρήγορη εξάπλωση της αποικίας των βακτηριδίων και νομίζω πως έπιασε και στην πράξη καθώς το έχω δοκιμάσει.
Στο μύνημα μου γράφω "τόσο" οπότε δεν υπάρχει λόγος απορίας, είναι ξεκάθαρο.
Ο Gewre το διατύπωσε πολύ σωστά, ίσως εγώ ήμουν λίγο άγαρμπος
Είναι αλήθεια ότι αυξάνοντας την θερμοκρασία επιταχύνεται ο μεταβολισμός (βακτηριδίων,ψαρακιών κλπ σε -ίων) αλλά.....δεν κάνει και θαύματα.
Να γλυτώσεις 2-3 μέρες στρώσιμο, μπορεί αλλά αυτές οι κινήσεις θέλουν προσοχή όταν τις προτείνουμε καθώς μπορεί πχ, να χαλάσουν τα φυτά αν υπάρχουν, ο αρχάριος χρήστης να δώσει μία καλή στον θερμοστάτη και να γίνει μέλας ζωμός κλπ.
Μην αμελείς ότι πολλές φορές βλέπουμε αρκετές σφάλματα από νέους στον χώρο που πάνω στον ενθουσιασμό τους, βγάζουν τα φίλτρα κάθε τρεις και λίγο, τα καθαρίζουν κάθε εβδομάδα-λαμπίκο και όλα παρότι έχουν δοθεί σωστές συμβουλές, αλλάζουν νερό κάθε Μεγάλη παρασκευή κλπ υπάρχουν άπειρα παραδείγματα.
Ε υπάρχει ένα πρόβλημα στο "φιλτράρισμα γνώσεων"
Εν ολίγης δεν αξίζει τον κόπο καθώς δεν έχει τόσο θεαματικά αποτελέσματα ώστε να είναι άξιο συζήτησης καθώς έχει το ρίσκο του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια guppies_2 Ζωοτόκα 30 29-01-07 21:28
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30
Βοήθεια !! Access Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 28-03-06 23:23
Βοήθεια !!! AXILLEAS Θαλασσινό νερό - Γενικά 17 31-05-05 21:33
Βοήθεια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! filippas Malawi 13 16-06-04 22:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07074 seconds with 13 queries