Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-10, 01:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Nιkon D700, D7000 ή D90 ;

Χρησιμοποιω εξ. φλας αλλα ποτε τριποδο. Μονο στην φωτογραφιση ενυδρειου βαζω τριποδο.
Η ταχυτητα ειναι στο τερμα (1/200) με το φλας και manual δεν παει παραπανω.
Το κλειστρο τερμα κλειστο f22.
Παντως σε τοση μεγενθυνση, ακομα και με βαρυ αρχειο, δεν μπορω να αποφυγω το grain (κοκκο).
Σκεφτομαι εντονα τωρα τελευταια να αναβαθμισω το σωμα (Οχι το δικο μου, ειναι τελειο ) και να παω σε κατι καλυτερο με περισσοτερα Μpx ....Νikon παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 02:07
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Αμα κροπαρεις κ κανεις κ μεγέθυνση ειναι λογικό να έχεις κοκο.Στα πόσα Mp είσαι τώρα;
Κ παραπάνω να πας δεν νομίζω να δεις πολύ μεγάλη διαφορα.Μετά παντως θα θες ακόμα μεγαλύτερη μεγέθυνση.Είναι εθιστικό....
Πιστεύεις ότι αξιζει τα λεφτά για μόνο αυτό το σκοπό να αλλάξεις το σώμα;
Εκτός κ αν το θελεις κ για τπτ αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 02:25
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σκεφτομουν να αλλαξω το σωμα με κατι λιγο καλυτερο αλλα να δωσω τοσα λεφτα για κατι λιιιγο καλυτερο ; Ημουν ετοιμος να παρω την D5000, την κραταγα στα χερια και ημουν ετοιμος να φυγω μαζι της αλλα η ψυχραιμια υπερισχυσε..
Σκεφτομαι λοιπον να παω κατ ευθειαν σε αυτο ή ακομα κι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 07:54
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτομουν να αλλαξω το σωμα με κατι λιγο καλυτερο αλλα να δωσω τοσα λεφτα για κατι λιιιγο καλυτερο ; Ημουν ετοιμος να παρω την D5000, την κραταγα στα χερια και ημουν ετοιμος να φυγω μαζι της αλλα η ψυχραιμια υπερισχυσε..
Σκεφτομαι λοιπον να παω κατ ευθειαν σε αυτο ή ακομα κι αυτο
Η μία είναι η καλύτερη(; ) ερασιτεχνική και η άλλη απλά η καλύτερη τον κόσμο..

Την 700 δεν θα την έπαιρνα γιατί τα top model αλλάζουν συχνά και πέφτει πολύ η αξία του προυγούμενου top model.
Οπότε αν πραγματικά ήθελα την 700, θα περίμενα να βγει η επόμενη: 1ον για να πέσει η τιμή της και 2ον για να έχει δοκιμαστεί αρκετά ώστε να υπάρχει αντικειμενική άποψη (σκέψου ότι εγώ πριν από 6 μήνες πήρα την D90 η οποία είναι παλιό μοντέλο αλλά θεωρείται από τις πλεον αξιόπιστες μηχανές ever.)
Την 7000 δεν θα την κοιτούσα (D90, δοκιμασμένα πράγματα!)

Οι φωτογραφίες σου είναι πολύ καλές και νομίζω ότι με καλύτερο macro φακό θα κερδίσεις περισσότερα από ότι με καλύτερο σώμα.
(Ταχύτητες κλείστρου κτλ δεν νομίζω ότι θα δώσουν διαφορά σε macro που θέλεις. Να μου έλεγες για φώτο σε snowboard -μεγάλες ταχύτητες, μικρή απόσταση- θα είχε κάποιο νόημα και με την έννοια ότι το θέμα αν το χάσεις το έχασες ενώ την γαρίδα απλά περιμένεις και θα ξαναστηθεί).

Ποιον macro χρησιμοποιείς τώρα;
Είναι dx; Για πες details!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 09:27
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως σε τοση μεγενθυνση, ακομα και με βαρυ αρχειο, δεν μπορω να αποφυγω το grain (κοκκο).
Με τι iso τραβας τις φωτο?Ο κοκκος κατα 80% ειναι απο το μεγαλο iso
Δοκιμασε αν ειναι φωτεινο το δωματιο να μειωσεις οσο γινεται το iso (ακομα και στο 100!) και τραβα μια φωτο να δεις τυχον διαφορες...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 15:01
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

H D 7000 ειναι καινουρια και αδοκιμαστη ακομα, εχεις δικιο σε αυτο. Τα specs ειναι πολυ καλα και φαινεται οτι ειναι γρηγορη, και εχει πολυ καλο αισθητηρα. Τα πολλα Mpx δεν τα θεωρω σημαντικα. Αυτο ομως που ειναι εντυπωσιακο, ειναι οτι χειριζεται iso 6400 και αυτο ισως σημαινει χαμηλο θορυβο στο αρχειο.
Το σωμα μαγνησιου επισης ειναι κατι που χρειαζοταν.
Αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι εχει πολλα gadget-ακια και λειτουργιες αχρηστες για μενα. Βιντεο δεν θελω να τραβαω ..θελω ενα σωμα ποιοτικο και αξιοπιστο που να εστιαζει στην φωτογραφια καθ εαυτη.

Για την D700 ειναι γνωστο οτι ειναι δοκιμασμενη και κορυφαια στην κατηγορια της.
Για την D90 δεν κρυβω οτι το σκεφτομαι..αλλα οχι μεταχειρισμενη.
Φωτογραφιζω κυριως φυση και οχι μονο ενυδρεια και γαριδες.

Τα ISO τα εχω σχεδον παντα στο 100 και μονο κατω απο δυσκολες συνθηκες το παω το πολυ στο 200 ή 400...ποτε παραπανω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 15:54
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Aλεξανδρε μπορεις να μου πεις ποιο εξωτερικο φλας εχεις ? και αν θυμασαι την τιμη του ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-10, 15:55
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ISO τα εχω σχεδον παντα στο 100 και μονο κατω απο δυσκολες συνθηκες το παω το πολυ στο 200 ή 400...ποτε παραπανω.
Ποιό σώμα έχεις τώρα; Έχεις δοκιμάσει προγράμματα μείωσης θορύβου; (http://www.neatimage.com/)
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-10, 16:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aλεξανδρε μπορεις να μου πεις ποιο εξωτερικο φλας εχεις ? και αν θυμασαι την τιμη του ?
Εχω αυτο SB 600

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιό σώμα έχεις τώρα; Έχεις δοκιμάσει προγράμματα μείωσης θορύβου; (http://www.neatimage.com/)
Eχω την D 60 , που στην ουσια ειναι η αναβαθμιση της D 40.
Προγραμμα μειωσης θορυβου εχω δοκιμασει αυτο που λες. Το βρηκα δυσχρηστο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-10, 16:47
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αλέξανδρε μια γνώμη κι από μένα.
Μην πας στην D700. Καλύτερα προτίμησε την D90 ή την D7000. Το τριπάκι αυτό δεν βγάζει πουθενά "να πάρω την τάδε, αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος γιατί η παραπάνω κάνει αυτό, και είναι και πιο νέα ενώ η άλλη έχει και ένα χρόνο "παλιά" στην αγορά" κλπ κλπ. Δεν θα σταματήσουν ποτέ να βγαίνουν νέα μοντέλα στην αγορά, και όλο θα έχουν κάτι παραπάνω. Αν π.χ. καθυστερήσεις λίγους μήνες ακόμη θα βγεί και πιο καινούριο μοντέλο. Και ξαναμπαίνεις στην ίδια διαδικασία.
Και κακά τα ψέματα δεν χρειαζόμαστε την κορυφαία φωτογραφική μηχανή, ένα εργαλείο για να κάνουμε την ευχαρίστησή μας, το χόμπι μας χρειαζόμαστε. Ούτε εξαρτόμαστε επαγγελματικά από αυτή, ούτε θα κάνουμε απόσβεση. Στα τοπία κιόλας που λες δεν νομίζω να χρειάζεσαι και τα υψηλά ISO...
Για την D90 δεν σου κρύβω ότι ψήνομαι κι εγώ. Αλλά το σώμα μου (της μηχανής ) είναι αρκετά παλιό. H Fuji S3 Pro που ακόμη με ξαφνιάζει με το δυναμικό εύρος που έχει, απλώς με περιορίζει στο κροπάρισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-10-10, 17:11
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Αλέξανδρε, η διαφορά στα μεγαπίξελ ανάμεσα στην D60 και D90 είναι πάρα πολύ μικρή και επίσης η D90 ξεκινά από iso 200 (έχει 100 αλλά με boost). Καλύτερα κάνε λίγο υπομονή να πέσουν οι τιμές και να πας για περισσότερα Mpixel.

[To neatimage είναι πολύ καλό. Μπορείς να κάνεις διάφορα profile (iso/speed/f) και να κάνει από μόνο του όλη την δουλειά]
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-10, 19:08
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Αλέξανδρε, η D60 είναι μηχανή με aps-c sensor. (το DX που λέει και η Nikon)
Για να χρησιμοποιήσεις σωστά τους υπάρχοντες dx φακούς σου, θα πρέπει και το καινούργιο σώμα σου να είναι dx.
Αν δεν πάρεις σώμα με μικρότερο αισθητήρα, τότε η FX μηχανή σου, θα κόβει pixels (crop).
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-10-10, 19:43
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αυτο SB 600


Eχω την D 60 , που στην ουσια ειναι η αναβαθμιση της D 40.
Προγραμμα μειωσης θορυβου εχω δοκιμασει αυτο που λες. Το βρηκα δυσχρηστο.
Έχουμε το ίδιο φλας. (Βασικά το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μέσα σε.. εκκλησίες, μια που στη φύση προτιμώ χωρίς φλας, τρίποδο και τηλ/ριο).

Έχω την D90, με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο ουκ ολίγες φορές.
Πουλιέται ακόμα καινούργια, δεν χρειάζεται να πας σε μεταχειρισμένη.
Νομίζω το γεγονός αυτό, σε ένα χώρο που είναι tech driven, μιλάει από μόνο του και λέει πολλά.
(Έχει πάρει και το 2009 το βραβείο ως η καλύτερη μηχανή D-SLR για προχωρημένους χρήστες. Τυχαίο; Νομίζω ότι θα γίνει συλλεκτικό κομμάτι και η αξία της θα παραμένει σταθερή στη διάρκεια του χρόνου).

Ποιόν macro χρησιμοποιείς δεν μου είπες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-10, 00:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
]

Ποιόν macro χρησιμοποιείς δεν μου είπες.
Aυτον: Sigma 90mm 2.8. Ειναι εξαιρετικος σε ευκρινεια αλλα δεν υποστηριζει AF και πολλα απο τα συστηματα του φλας. Με λιγα λογια νοιvθω τον φακο πολυ καλα και δεν εχω προβλημα, αλλα ειναι αυτονομο κομματι και οχι συνολο. Δεν συνεργαζεται με το auto focus για γρηγορες ληψεις ουτε με το Nikon creative lighting system( NCLS) του SB 600.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, η D60 είναι μηχανή με aps-c sensor. (το DX που λέει και η Nikon)
Για να χρησιμοποιήσεις σωστά τους υπάρχοντες dx φακούς σου, θα πρέπει και το καινούργιο σώμα σου να είναι dx.
Αν δεν πάρεις σώμα με μικρότερο αισθητήρα, τότε η FX μηχανή σου, θα κόβει pixels (crop).
Aν παω σε FX , θα κρατησω την D60 με τους φακους της. Η τιμη της ομως ειναι απαγορευτικη για να σκεφτομαι να παρω και εξτρα φακους συμβατους με την FX..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, η διαφορά στα μεγαπίξελ ανάμεσα στην D60 και D90 είναι πάρα πολύ μικρή και επίσης η D90 ξεκινά από iso 200 (έχει 100 αλλά με boost). Καλύτερα κάνε λίγο υπομονή να πέσουν οι τιμές και να πας για περισσότερα Mpixel.

[To neatimage είναι πολύ καλό. Μπορείς να κάνεις διάφορα profile (iso/speed/f) και να κάνει από μόνο του όλη την δουλειά]
Τα pixel δεν ειναι και τοσο σημαντικα στα περισσοτερα θεματα που τραβαω εγω..
Θα το ξαναδοκιμασω το neat image μπας και καταλαβω πως δουλευει γιατι ειμαι και "στουρνος" στα κομπιουτεριστικα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-10-10, 09:26
aiptek Ο χρήστης aiptek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

εγω στην θεση σου θα εδινα χρηματα για καλυτερο φακο...ολα τα σωματα πανω κατω το ιδιο ειναι.
ο φακος και το φλας κανουν την διαφορα...
--------------------------------------------------------------
δοκιμασε και το NoiseNinjaPlugin συνεργαζετε με το SC4(photoshop)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-10-10, 09:32
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Και εγώ για φακό θα κοιτούσα.
Ρώτησα τώρα κάτι φιλαράκια που ξέρουν από φώτο να μου πουν ποιο φακό προτείνουν για αυτή τη χρήση.
Για να δω τι θα πουν.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-10-10, 11:11
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Από ότι κατάλαβα έχεις την D60. Αγοράζοντας την D90 είναι είναι σημαντικό βήμα. Στην ουσία είναι μία μίνι D300, από τεχνολογικής άποψης. Συν ότι πλέον έχεις το μοτέρ πάνω στο σώμα της μηχανής, οπότε θα μπορείς να χρησιμοποιείς όλους τους φακούς. Και θα μπορείς να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητες του SB600 (αυτό έχω κι εγώ).
Επίσης με τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις από την αγορά σώματος μπορείς να τα επενδύσεις σε αγορά φακού.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-10-10, 17:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απο τον sigma ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Oi macro που βγαζω ειναι οξυτατες , και που δεν λειτουργει το AF δεν με πολυ πειραζει , μιας και ακομα και να λειτουργουσε ο φακος αυτος ειναι πολυ "αργος". Το αποτελεσμα μετραει και στο αποτελεσμα ο sigma με καλυπτει.
Το σωμα ομως της D 60 το βρισκω "λιγο" πλεον και γι αυτο σκεφτομαι το ενδεχομενο αλλαγης του με κατι καλυτερο.
Αν αλλαξω σωμα, μετα μπορω να προχωρησω στην αποκτηση μερικων φακων ακομα ή και ενος ακομα εξ,. φλας που να λειτουργει ως master.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-11-10, 16:31
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Πριν λιγες μερες ειχα μια συζητηση με ενα παιδι που εχει macro φακο κ μου ειπε οτι για να εχεις ακομα μεγαλυτερη μεγεθυνση χωρις να εχεις απωλειες στη ποιοτητα μπορεις να συνδιασεις τον macro σου με Macro Extension Tube Ring,τα οποια μπαινουν αναμεσα απο τον φακο κ το σωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-11-10, 16:46
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πολυ ενδιαφερον, θα το ψαξω. Ευχαριστω !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-11-10, 16:53
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

ψαξε το αλλα νομιζω οτι κερδιζεις παραπανω ζοομ... αλλα χανει πολυ στην πιοτητα....
δεν εχω αλλα το ειχα ψαξει και απο διαφορες αναφορες αυτο εμαθα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-11-10, 17:05
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Στην ποιοτητα δεν χανεις καθολου λογω του οτι δεν υπαρχουν οπτικα μερη.
Ουσιαστικα ειναι ενας σωληνας που αυξανει την αποσταση του αισθητηρα απο τον φακο κ ετσι μεταφερονται πιο μπροστα οι δεσμες φωτος κ εστιαζεις πιο κοντα.
Το θεμα ειναι οτι μπορεις να βρεις πολυ φθηνα,με τα οποια ομως δεν θα επικοινωνει η μηχανη ηλεκτρονικα με το φακο αρα δεν θα μπορεις να εχεις auto focus αλλα κ αλλαγη του διαφραγματος.
Μπορεις ομως να επενδυσεις σε πιο ακριβα (περιπου 1/3 της τιμης ενος macro φακου) κ να εχεις πληρεις λειτουργιες.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-11-10, 10:38
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

Σαν κατοχος slr canon 450d θα σου προτεινα να μην αλλαξεις το σωμα.
Καλος η κακος το marketing στην εποχη μας ειναι το καλυτερο ατου για μια εταιρια.
(αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ενα σωμα που εχει 500€ με ενα των 1500€ δεν εχει διαφορες).
Ολα κατα την γνωμη μου ειναι στον φακο.
Το ειδα στην δικια μου και το βλεπω και σε γνωστους.........
εγω πηρα ενα macro 100f2 canon και πραγματικα δεν λυπηθηκα τα 550+€ ουτε για ενα λεπτο.
πιστευω οτι πρεπει να ξεζουμισεις ολες τις δυνατοτητες τις μηχανης σου και φυσικα τις δικιες σου και μετα πας σε αλλαγη.
Οι περιορισμοι συνηθως ερχονται απο τους φακους και μετα απο το σωμα.
Φυσικα προσωπικη αποψη παντα
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-11-10, 23:43
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
πιστευω οτι πρεπει να ξεζουμισεις ολες τις δυνατοτητες τις μηχανης σου και φυσικα τις δικιες σου και μετα πας σε αλλαγη.
Αν τις έχει ξεζουμίσει τις δυνατότητες?
Η Nikon έπρεπε να τον έχει δοκιμαστή
Πραγματικά στον Αλέξανδρο χρειάζεται ένα κλικ παραπάνω σε σώμα μηχανής.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-11-10, 01:20
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην λεμε υπερβολες, για να ξεζουμισεις ολες τις δυνατοτητες μιας dslr θελει πολυ ψαξιμο και χρονο ή να εισαι ηδη φτασμενος φωτογραφος.
Εχω την αισθηση ομως οτι γνωριζω πλεον αρκετα και καλαβαινω καποια πραγματα.
Nα ξεκαθαρισω οτι θα ηθελα να αγορασω ενα σωμα Nikon ακομα αλλα την D 60 θα την κρατησω αφου εχει συναιθηματικη αξια αλλα και θα ειναι χρησιμη σαν 2η μηχανη. Ειναι κουραστικο να αλλαζεις φακους συνεχεια και η στιγμη μερικες φορες δεν σε περιμενει..
Δεν θα βιαστω. Προς το παρον κλινω προς την D 7000 αν και εφοσον βγει αξιοπιστη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-11-10, 00:22
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αλέξανδρε πιστεύω ότι ο χρόνος που χρειάζεται να αλλάξεις ένα σώμα dslr είναι όταν καταλαβαίνεις ότι πλέον σε περιορίζουν οι δυνατότητες τις μηχανής. Κι επειδή πιστεύω ότι πλέον κι εσύ νιώθεις αυτή την ανάγκη προτείνω την αλλαγή. Φυσικά και δεν θα πετάξεις την D60! Κάθε μια φ. μηχανή είναι ένα εργαλείο που μας βοηθάει να εκφραστούμε. Και τις αγαπάμε με όλα τα ελαττώματα τους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08084 seconds with 14 queries