Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-09, 07:15
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος)

Επανέρχομαι και εγώ στα ενυδρειακά φόρα και σας παρουσιάζω την λίμνη μου.
Σας στέλνω τώρα μερικές φωτογραφίες από την αρχή της κατασκευής.
Δουλεύει από το περασμένο καλοκαιρή. Έχω κάνει αρκετές αλλαγές από τότε.
Αναλυτικά για την πορεία της κατασκευής θα σας μιλήσω στην συνέχεια.











  #2  
Παλιά 08-05-09, 07:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Γιαννο καλως ξαναεπανηλθες !!

υ.γ.Δωσε κι αλλες φωτο
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
  #3  
Παλιά 08-05-09, 07:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #4  
Παλιά 08-05-09, 07:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.
Φυσικά
  #5  
Παλιά 08-05-09, 08:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #6  
Παλιά 08-05-09, 08:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.
Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.
  #7  
Παλιά 08-05-09, 09:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.

Η υπερχείλιση που έχεις κάνει ονομάζεται skimmer στις λίμνες. Καθαρίζει την επιφάνεια από τα φύλλα, αλλά και τη σκόνη που παραμένει στην επιφάνεια για αρκετή ώρα πριν κατακαθήσει στον πυθμένα.

6,500 λίτρα Γιάννο, θα έπρεπε να είχες το μάξιμουμ 8 ΚΟΙ, με καμιά δεκαρία χρυσόψαρα. Πριν 10 χρόνια που πρωτοξεκινούσα τη λίμνη, κάποια βιβλία έγραφαν 400 λίτρα σε αναλογία ενήλικου ΚΟΙ. Τώρα πια αυτά έχουν αλλάξει, όπως και ο κόσμος των ενυδρείων άλλωστε. Οι σημαντικότερες πηγές για ΚΟΙ ανεβάζουν τον πήχη στα 2000 λίτρα και υποφερτά λένε τα 1000 λίτρα. Πάντως για να τα λένε αυτοί, κάτι θα γνωρίζουν περισσότερο.

Γιάννο, για τις γλάστρες μίλησα περισσότερο για το θέμα των ριζωμάτων για απορρόφηση των νιτρικών. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Φωτογραφίες στείλε Γιάννο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #8  
Παλιά 08-05-09, 09:14
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η υπερχείλιση που έχεις κάνει ονομάζεται skimmer στις λίμνες. Καθαρίζει την επιφάνεια από τα φύλλα, αλλά και τη σκόνη που παραμένει στην επιφάνεια για αρκετή ώρα πριν κατακαθήσει στον πυθμένα.

6,500 λίτρα Γιάννο, θα έπρεπε να είχες το μάξιμουμ 8 ΚΟΙ, με καμιά δεκαρία χρυσόψαρα. Πριν 10 χρόνια που πρωτοξεκινούσα τη λίμνη, κάποια βιβλία έγραφαν 400 λίτρα σε αναλογία ενήλικου ΚΟΙ. Τώρα πια αυτά έχουν αλλάξει, όπως και ο κόσμος των ενυδρείων άλλωστε. Οι σημαντικότερες πηγές για ΚΟΙ ανεβάζουν τον πήχη στα 2000 λίτρα και υποφερτά λένε τα 1000 λίτρα. Πάντως για να τα λένε αυτοί, κάτι θα γνωρίζουν περισσότερο.

Γιάννο, για τις γλάστρες μίλησα περισσότερο για το θέμα των ριζωμάτων για απορρόφηση των νιτρικών. Αυτό είναι το σημαντικότερο.

Φωτογραφίες στείλε Γιάννο.
Καλά μην τρελαθούμε!!!!!
Τα ΚΟΙ μου είναι 10-15 εκατοστά.
Τα βιβλία όταν μιλάνε για ενήλικα ΚΟΙ μιλάνε για 50-60 εκατοστά.15 κιλά περίπου!
Μέχρι τότε η τα δίνω η κάνω ακόμη μεγαλύτερη λίμνη!

Φωτογραφίες θα βάλω μπόλικες κάντε λιγάκι υπομονή να τελειώσω την υπερχείλιση.
  #9  
Παλιά 08-05-09, 09:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά μην τρελαθούμε!!!!!
Τα ΚΟΙ μου είναι 10-15 εκατοστά.
Τα βιβλία όταν μιλάνε για ενήλικα ΚΟΙ μιλάνε για 50-60 εκατοστά.15 κιλά περίπου!
Μέχρι τότε η τα δίνω η κάνω ακόμη μεγαλύτερη λίμνη!

Φωτογραφίες θα βάλω μπόλικες κάντε λιγάκι υπομονή να τελειώσω την υπερχείλιση.
Οι λίμνες γίνονται και λαμβάνονται όλα τα μέτρα εκ των προτέρων για να μπορούν να τα στεγάσουν ακόμα και όταν αυτά μεγαλώσουν. Να σε δω πως θα μπορούσες να τα δώσεις....συνδέεσαι Γιάννο. Μάλλον πας για μεγαλύτερη λίμνη. Στοιχηματίζω από τώρα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #10  
Παλιά 08-05-09, 20:53
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Την λιμνη του Γιαννου την εχω δει απο κοντα και ειναι παρα μα παρα πολυ ωραια!!
Ο χρωματισμος στο νερο δεν οφειλετε στο οτι εχει πολλα ψαρια, αν δεν κανω λαθος το προβλημα υπηρχε πολυ πιο πριν αφου η μανταρινια ριχνει πολυ πραμα.....
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #11  
Παλιά 08-05-09, 22:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Την λιμνη του Γιαννου την εχω δει απο κοντα και ειναι παρα μα παρα πολυ ωραια!!
Ο χρωματισμος στο νερο δεν οφειλετε στο οτι εχει πολλα ψαρια, αν δεν κανω λαθος το προβλημα υπηρχε πολυ πιο πριν αφου η μανταρινια ριχνει πολυ πραμα.....
Τότε το skimmer θα τον βοηθήσει.

¶ντρο, συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει πρασινίσει πριν να βάλει ψάρια. Γιατί όμως? Έχεις σκεφτεί?

¶ντρο, συμφωνώ ότι η λίμνη του Γιάννου είναι πολύ όμορφη. ¶λλωστε το έχω ήδη δηλώσει. Έχει όμως μεγάλες προοπτικές περεταίρω βελτίωσης της.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #12  
Παλιά 09-05-09, 00:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Γιάννο εμείς τα είπαμε και πριν καιρώ για την λίμνη σου.
Να πω ότι είναι πραγματικά πολύ γουστόζικη με πολύ όμορφο στήσιμο.

Βαλέ την αντλία ψηλά σε πρώτη φάση (2 μέρες όχι παραπάνω) να μαζέψει όλοι την επιφανειακά γλίτσα πριν βαρύνει και πέσει στο πατώ της λίμνης.
Αν η αντλία είναι χαμηλά μέσα στην λίμνη θα τραβάει την γλίτσα προς τα κάτω προσπαθώντας να την βυθίσει για να την τραβήξει.
Στην χειρότερη των περιπτώσεων πάρε ένα βαρέλι από αυτά που έχεις βαλέ μέσα λίγο σφουγγάρι η ότι έχεις κάνε μερικές τρύπες σαν σουρωτήρι την βάση του έτσι ώστε να μαζέψει την πολλή γλίτσα.

Βάζω φωτο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  seftalia_1.jpg
Εμφανίσεις:  733
Μέγεθος:  29,2 KB  
__________________
  #13  
Παλιά 09-05-09, 19:41
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε το skimmer θα τον βοηθήσει.

¶ντρο, συμφωνώ μαζί σου ότι μπορεί να έχει πρασινίσει πριν να βάλει ψάρια. Γιατί όμως? Έχεις σκεφτεί?

¶ντρο, συμφωνώ ότι η λίμνη του Γιάννου είναι πολύ όμορφη. ¶λλωστε το έχω ήδη δηλώσει. Έχει όμως μεγάλες προοπτικές περεταίρω βελτίωσης της.

Αν μου επιτρεπεις Βασιλη αν και δεν το συνηθιζω να μπαινω σε λεπτομερειες γιατι βαριεμαι θα ηθελα να πω καποια πραγματα για να καταληξω καπου.

Οπως γνωριζουμε ολοι Βασιλη η αλγη ανηκει στην φυσικη αλυσιδα τροφης του νερου αφου πολλοι μικροοργανισμοι και τα ψαρια επισης τρεφονται απο αυτη.

Η αλγη επισης στα φυσικα της επιπεδα σε μια λιμνη βοηθα και αυτη με το τροπο της στην οξυγονωση του νερου. Παρεμβαινουμε μονο οταν αυτη μας ξεφυγει απο τον ελεγχο και για να ξεφυγει απο τον ελεγχο υπαρχουν καποιες αιτιες οι οποιες αν μου επιτρεπετε ειναι οι εξης:

(α) φυλλα και μερη φυτων που αποσυντιθενται
(β) εντονη ηλιοφανεια
(γ) παρα πολλα ψαρια
(δ) υπερβολικο ταϊσμα και αποβλητα ψαριων

Η υπερβολικη αλγη δηλαδη οπως γνωριζουμε αναπτυσσεται πολυ εντονα απο τα ψηλα επιπεδα θρεπτικων συστατικων και επηρεαζει την αναπτυξη των φυτων της λιμνης και απειλει την υγεια των ψαριων που αν φτασει σε κρισιμα επιπεδα μπορει να καταναλωσει ολο το οξυγονο της λιμνης.

Δηλαδη οταν η αλγη καταναλωσει τα θρεπτικα πεθαινει, σαπιζει και καταναλωνει το οξυγονο απο το νερο.

Για να μην φτασουμε στο σημειο να εχουμε μια λιμνη-βαλτο πρεπει να ληφθουν σοβαρα υποψην τα πιο πανω αλλα, και να δωσουμε χρονο στο οικοσυστημα μας (να ψηθει που λεμε) να υπαρξει μια ισορροπια αναμεσα σε νερο, ψαρια, φυτα κ.λ.π.

Καταρχας η λιμνη του Γιαννου δεν ειναι πρασινη

Αιωρουμενη σκονη ειναι βασικα αφου συνεχως ειδικα το τελευταιο διαστημα ασχολειται με το φυτεμα και βαζοντας τις γλαστρες μεσα ξεφευγει χωμα απο αυτες με αποτελεσμα να παρει αυτη τη μορφη.

Με απλα λογια δεν αφηνει τη λιμνη στην ησυχια της

Ας δωσουμε λοιπον χρονο στο Γιαννο και στη λιμνη και μιας και την τελευταια εβδομαδα εχει βαλει αρκετα φυτα πιστευω σιγα σιγα θα ερθει και η ισορροπια στην λιμνη.

Το οτι εχει αρκετα ψαρια ηδη ειναι γεγονος....αλλα ας δοθει χρονος στη λιμνη να δουμε πως θα παει και αναλογως (ειμαι σιγουρος) ο Γιαννος θα πραξει.

Σημερα ημουν εκει και πραγματικα εμεινα εκπληκτος απο το αποτελεσμα τοσο απο τα φυτα που εχει μεσα αλλα περισσοτερο μου αρεσε η υπερχιληση που εχει φτιαξει για να μαζευει τα φυλλα.

Αλλα δεν θα πω περισσοτερα θα σας τα πει ο ιδιος και με φωτο

Φιλικα Andros.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #14  
Παλιά 09-05-09, 20:06
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Τα πρόβλημα με το καφέ νερό δεν είναι από άλγη.
Είναι χώμα από τα φυτά που φύτεψα.
Ακόμη και σήμερα φύτεψα άλλα 6 νούφαρα.
Συνολικά τώρα έχω 22 νούφαρα και 5-6 ίδει άλλα φυτά!
Το σύστημα της υπερχείλισης είναι σε λειτουργία και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα όσον αφορά την τοποθέτηση της αντλίας.
Το καλύτερο (για εμένα πάντα) είναι η αντλία να είναι εξωτερική και να δουλεύει με το σύστημα υπερχείλισης. Αν μπορέσω αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.
  #15  
Παλιά 09-05-09, 20:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιατί να μην σου επιτρέπω ¶ντρο? Είπα καμιά φορά ότι δεν επιτρέπω? Ποιός είμαι εγώ τα το κάνω αυτό?

Σχετικά με όσα ανάφερες με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.

1. Το μόνο πράγμα που απλά θα συμπληρώσω, είναι το γεγονός ότι η αιωρούμενη άλγη, μπορεί να μειώσει τα επίπεδα του οξυγώνου στο νερό ενόσω είναι ακόμα υγειή. Κατά την διάρκεια της μέρας παράγει και αυτή οξυγόνο όπως όλα τα φυτά άλλωστε, ενώ κατά τη διάκρεια της νύκτας παράγει διοξείδιο του άνθρακα, καταναλώνοντας οξυγόνο.

2. Εκεί που αναφέρεις τους 4 τρόπους πιθανής "εκρηξης" της άλγης, θα προσθέσω ακόμα ένα σημαντικό που βλέπουμε στην περίπτωση του Γιάννου.
(ε) Το χώμα που διαχύεται στο νερό έχει όλες τις θρεπτικές εκείνες ουσίες που μπορεί επίσης να τροφοδοτήσει μια πηθανή "έκρηξη" άλγης.

Ο Γιάννος πολύ καλά κάνει και δεν την αφήνει στην ησυχία της. Αυτό θα πει ότι ασχολείται διαρκώς με αυτήν, που στον χρόνο θα αποδώσει καρπούς, πράγμα που είμαι απόλυτα σίγουρος.

Γιάννο φώτο....

Η υπερχείλιση που έχει φτιάξει ο Γιάννος, ονομάζεται diy skimmer και είναι καλά να ξεκινούμε να μιλούμε με τους σωστούς όρους για να καταλαμβαινόμαστε στο μέλλον καλύτερα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #16  
Παλιά 09-05-09, 20:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πρόβλημα με το καφέ νερό δεν είναι από άλγη.
Είναι χώμα από τα φυτά που φύτεψα.
Ακόμη και σήμερα φύτεψα άλλα 6 νούφαρα.
Συνολικά τώρα έχω 22 νούφαρα και 5-6 ίδει άλλα φυτά!
Το σύστημα της υπερχείλισης είναι σε λειτουργία και τα αποτελέσματα είναι φανταστικά.
Έχω δοκιμάσει τα πάντα όσον αφορά την τοποθέτηση της αντλίας.
Το καλύτερο (για εμένα πάντα) είναι η αντλία να είναι εξωτερική και να δουλεύει με το σύστημα υπερχείλισης. Αν μπορέσω αύριο θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.
Γιάννο, τα νούφαρα είναι πολύ καλά στη λίμνη, για την πολύπλευρη τους "προσφορά". Έχω όμως τρία πράγματα να πω:
1. 22 γλάστρες όμως τις θεωρώ υπερβολικές, γιατί σκέψου ότι το κάθε φυτό καλύπτει 50-100εκ. επιφάνεια. (Έχω και εγώ 4 γλάστρες σε 3 τετραγωνικά) αλλά δεν θα βρίκονται εκεί μόνημα).
2. Δεν θα επιρεαστεί μόνο η επιφάνεια του νερού, αλλά και ο ζωτικός χώρος κολύμβυσης των ψαριών, με τα πολυάριθμα στελέχη του φυτού που θα ξεφυτρώνουν από τις γλάστρες μέχρι και την επιφάνεια.
3. Τα 22 φυτά θα περιορίσουν αφάνταστα τις άλλες σου επιλογές τοποθέτησης άλλων φυτών, που σου αναφέρω ότι υπάρχουν υπέροχα πράγματα, κάποια από τα οποία θα προσπαθήσω να προμηθευτώ φέτος το καλοκαίρι, όταν με το καλό τελειώσω την καινούρια μου λίμνη.

Γιάννο, σύστημα υπερχείλισης (skimmer) μπορείς να το κάνεις ακόμα και μέσα στο νερό 3-4εκ. πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Θα δουλεύει με μια βυθιζόμενη αντλία, θα τραβάει το νερό από πάνω και θα το βγάζει από την κάτω πλευρά της κατασκευής. Ενδιάμεσα μπαίνει δικτάκι με στρώμα υαλοβάμβακα για να μαζεύει ότι πέσει στη λίμνη, αλλά παράλληλα και τα μόρια σκόνης.

Γιάννο, σχετικά με την επιλογή της αντλίας, συμφωνώ στην επιλογή της εξωτερικής και όχι βυθιζόμενης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #17  
Παλιά 09-05-09, 21:54
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, τα νούφαρα είναι πολύ καλά στη λίμνη, για την πολύπλευρη τους "προσφορά". Έχω όμως τρία πράγματα να πω:
1. 22 γλάστρες όμως τις θεωρώ υπερβολικές, γιατί σκέψου ότι το κάθε φυτό καλύπτει 50-100εκ. επιφάνεια. (Έχω και εγώ 4 γλάστρες σε 3 τετραγωνικά) αλλά δεν θα βρίκονται εκεί μόνημα).
2. Δεν θα επιρεαστεί μόνο η επιφάνεια του νερού, αλλά και ο ζωτικός χώρος κολύμβυσης των ψαριών, με τα πολυάριθμα στελέχη του φυτού που θα ξεφυτρώνουν από τις γλάστρες μέχρι και την επιφάνεια.
3. Τα 22 φυτά θα περιορίσουν αφάνταστα τις άλλες σου επιλογές τοποθέτησης άλλων φυτών, που σου αναφέρω ότι υπάρχουν υπέροχα πράγματα, κάποια από τα οποία θα προσπαθήσω να προμηθευτώ φέτος το καλοκαίρι, όταν με το καλό τελειώσω την καινούρια μου λίμνη.

Γιάννο, σύστημα υπερχείλισης (skimmer) μπορείς να το κάνεις ακόμα και μέσα στο νερό 3-4εκ. πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού. Θα δουλεύει με μια βυθιζόμενη αντλία, θα τραβάει το νερό από πάνω και θα το βγάζει από την κάτω πλευρά της κατασκευής. Ενδιάμεσα μπαίνει δικτάκι με στρώμα υαλοβάμβακα για να μαζεύει ότι πέσει στη λίμνη, αλλά παράλληλα και τα μόρια σκόνης.

Γιάννο, σχετικά με την επιλογή της αντλίας, συμφωνώ στην επιλογή της εξωτερικής και όχι βυθιζόμενης.
Χε χε δεν θυμάμαι πόσες γλάστρες έχω! Περίπου 10. στις μεγάλες έχω βάλει μέχρι και 4!.

Όπως έχετε προσέξει η λίμνη είναι σκαλωτή. Τα υπόλοιπα φυτά θα τα βάλω στο πρώτο σκαλί.

Το skimmer που αναφέρεις δεν δουλεύει με τίποτα!
Ο λόγος είναι ότι στο πάνω μέρος του δεν υπάρχει υπερχείλιση.
Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα.
Το μόνο που κάνει είναι να μαζεύει την (σκόνη, χώμα) που έτσι η αλλιώς αυτά μαζεύονται στο φίλτρο μας.

Εδώ να πω πως δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση και κόντρες με κανέναν.
Λέω απλά αυτά που δοκίμασα. Δεν πείθωμε ποτέ σε κάτι που διαβάζω αν δεν το δοκιμάσω.
  #18  
Παλιά 09-05-09, 22:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε χε δεν θυμάμαι πόσες γλάστρες έχω! Περίπου 10. στις μεγάλες έχω βάλει μέχρι και 4!.

Όπως έχετε προσέξει η λίμνη είναι σκαλωτή. Τα υπόλοιπα φυτά θα τα βάλω στο πρώτο σκαλί.

Το skimmer που αναφέρεις δεν δουλεύει με τίποτα!
Ο λόγος είναι ότι στο πάνω μέρος του δεν υπάρχει υπερχείλιση.
Δεν μπορεί να μαζέψει φύλλα.
Το μόνο που κάνει είναι να μαζεύει την (σκόνη, χώμα) που έτσι η αλλιώς αυτά μαζεύονται στο φίλτρο μας.

Εδώ να πω πως δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση και κόντρες με κανέναν.
Λέω απλά αυτά που δοκίμασα. Δεν πείθωμε ποτέ σε κάτι που διαβάζω αν δεν το δοκιμάσω.
Γιάννο, εγώ μιλάω για έτοιμα σκίμμερς πολύ σοβαρών εταιρειών στο χώρο....και μαζεύουν φύλλα.

Γιάννο, απλά συζητούμε με αντίθετες απόψεις κάποιες στιγμές. Εντούτοις δεν ξεφεύγουν ποτέ από τα όρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #19  
Παλιά 09-05-09, 22:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, εγώ μιλάω για έτοιμα σκίμμερς πολύ σοβαρών εταιρειών στο χώρο....και μαζεύουν φύλλα.
Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά δουλεύουν.
Για να μαζέψει τα φύλλα πρέπει η στάθμη του νερού μέσα στο δοχείο του να είναι κάτω από την στάθμη της λίμνης και αυτό δεν συμβαίνει σε αυτά τα skimmers.

Δοκίμασε τα και θα δεις!
  #20  
Παλιά 09-05-09, 22:25
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά δουλεύουν.
Για να μαζέψει τα φύλλα πρέπει η στάθμη του νερού μέσα στο δοχείο του να είναι κάτω από την στάθμη της λίμνης και αυτό δεν συμβαίνει σε αυτά τα skimmers.

Δοκίμασε τα και θα δεις!
Έχω ακούσει ανθρώπους που τα χρησιμοποίησαν Γιάννο. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Το σίγουρο όμως έιναι ότι θέλει προσοχή στην τοποθέτηση και ιδιαίτερα στην συμπλήρωση του νερού που εξατμίζεται.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #21  
Παλιά 09-05-09, 23:49
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει ανθρώπους που τα χρησιμοποίησαν Γιάννο. Προσωπική εμπειρία δεν έχω. Το σίγουρο όμως έιναι ότι θέλει προσοχή στην τοποθέτηση και ιδιαίτερα στην συμπλήρωση του νερού που εξατμίζεται.
Οπως τα λεει ο Γιαννος ειναι Βασιλη....

Δηλαδη δουλευει οπως τις πισινες το σκιμμερ πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #22  
Παλιά 10-05-09, 00:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως τα λεει ο Γιαννος ειναι Βασιλη....

Δηλαδη δουλευει οπως τις πισινες το σκιμμερ πιο χαμηλα απο τη σταθμη του νερου.
Ρε παιδιά, εγώ βρήκα κάτι και θα το δοκιμάσω.
Α! Κάτι που συζητείται για την σωστή λειτουργία των skimmers, είναι η τοποθέτηση νυμφαίων στη λίμνη ή όχι, καθώς τα φύλλα τους σε έκταση, κάνουν το έργο του πιο δύσκολο.

Η εφαρμογή τέτοιων συστημάτων είναι σχετικά καινούρια στην κατηγορία των λιμνών, ¶ρα Γιάννο, καλά κάνεις να την παρουσιάσεις και αν δουλέψει την κάνεις και πατέντα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #23  
Παλιά 11-05-09, 07:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλημέρα από την μεγαλόνησο!
Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες από την λίμνη όπως είναι σήμερα.
Έχω ακόμη αρκετά να κάνω……..
Η υπερχείλιση δουλεύει θαυμάσια!

Ααααα τα 2 καλώδια που φαίνονται στην φωτογραφία του κάδου υπερχείλισης είναι αυτοματισμός ελέγχου της στάθμης του νερού.
Ελέγχετε από μια ήλεκτροβαλβίδα η οποία ανοίγει όταν η στάθμη τού νερού πέσει.

Βασίλη περιμένω κλαδέματα……







































  #24  
Παλιά 11-05-09, 08:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, ομολογώ πως το έργο προχωρεί καλά και έχεις πολλή ενέργεια και όρεξη να το βελτιώνεις συνέχεια. Μπράβο σου.

Αυτό που έχεις δημιουργήσει σχετικά με την υπερχείλιση είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι πραγματικά θα δουλέψει. Μόνο που δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φιλτραρίσματος σου.

Γιάννο, στη θέση σου, θα αφαιρούσα τις τσιμεντένιες τεχνητές πέτρες που έχεις τοποθετήσει περιμετρικά, δημιουργώντας στη θέση τους ένα τοιχαράκι 20εκ. με κτιστή φυσική πέτρα. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις οριστικά το πρόβλημα της γάτας και ταυτόχρονα η λίμνη θα δείξει πολύ καλύτερα.

Θα χρειαστείς ψαλίδι με μακριά χειρολαβή για να αποκόπτεις τα καταστρεμμένα φύλλα των νυμφαίων, ώστε να μην τα "χωνεύει" το νερό και να καταλήγουν στον πάτο της λίμνης.

Μου άρεσαν οι επιλογές των φυτών σου.

Μπράβο βρε Γιάννο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #25  
Παλιά 11-05-09, 08:46
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, ομολογώ πως το έργο προχωρεί καλά και έχεις πολλή ενέργεια και όρεξη να το βελτιώνεις συνέχεια. Μπράβο σου.

Αυτό που έχεις δημιουργήσει σχετικά με την υπερχείλιση είναι πολύ καλό και πιστεύω ότι πραγματικά θα δουλέψει. Μόνο που δεν πρέπει να είναι ο μοναδικός τρόπος φιλτραρίσματος σου.

Γιάννο, στη θέση σου, θα αφαιρούσα τις τσιμεντένιες τεχνητές πέτρες που έχεις τοποθετήσει περιμετρικά, δημιουργώντας στη θέση τους ένα τοιχαράκι 20εκ. με κτιστή φυσική πέτρα. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγεις οριστικά το πρόβλημα της γάτας και ταυτόχρονα η λίμνη θα δείξει πολύ καλύτερα.

Θα χρειαστείς ψαλίδι με μακριά χειρολαβή για να αποκόπτεις τα καταστρεμμένα φύλλα των νυμφαίων, ώστε να μην τα "χωνεύει" το νερό και να καταλήγουν στον πάτο της λίμνης.

Μου άρεσαν οι επιλογές των φυτών σου.

Μπράβο βρε Γιάννο.

Δεν έχω δέσει της τεχνικές πέτρες ακόμα. Με βλέπω να της αλλάζω σύντομα!
Το κυρίως φιλτράρισμα τού νερού είναι 4 μπλε σφουγγάρια (2 χοντρά και 2 λεπτά) και 20 λύτρα κεραμικό υλικό.
Αν προσέξετε έχω 2 βαρέλια μπλε πίσω από τον (καταρράκτη)
Το ένα είναι το φίλτρο μου και το άλλο είναι για μελλοντική χρήση.
Προς το παρόν είναι εντελώς άδειο. Το έχω κάνει σας πείραμα για να δω κατά πόσο μαζεύει το χώμα τον πάτο του. Δουλεύει αλλά όχι όπως θα ήθελα.
Στο κάτω μέρος του έχω τοποθέτηση ρουπηνέτο και το ανοίγω που και που για να καθαρίζω την βρομιά.
  #26  
Παλιά 11-05-09, 08:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #27  
Παλιά 11-05-09, 08:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ποια η γνώμη σας για την χρήση bio-balls στο φίλτρο?
  #28  
Παλιά 11-05-09, 10:03
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια η γνώμη σας για την χρήση bio-balls στο φίλτρο?
Την καλύτερη. Εξάλλου δεν έχουμε και άλλη επιλογή για μόνημη στέγαση βιολογίας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #29  
Παλιά 11-05-09, 10:06
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια φίλε Γιάννο! Υπέροχη η λίμνη σου και τη δουλεύεις με πολύ όρεξη! Μπράβο και πάλι μπράβο!
  #30  
Παλιά 12-05-09, 07:46
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13697 seconds with 16 queries