Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-07, 19:35
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή Συμβουλές για ενυδρείο 100L Νότιας Αμερικής

Γεια σας. Εδώ και 10 περίπου ημέρες έχω ξεκινήσει τη μετατροπή του ενυδρείου μου των 100 λίτρων με διαστάσεις 100x30x35 για να υποδεχθεί τον εξής τελικό πληθυσμό ψαριών :

7-8 Corydoras
10-12 Cardinal Tetra
5-6 Otocinclus

Το ενυδρείο περιέχει ήδη 3 corydoras και ένα σεβαστό αριθμό φυτών. Ο φωτισμός αυτή τη στιγμή είναι 2 λάμπες των 25 Watt έκαστη.

Οι παραμέτροι του νέρου είναι οι εξής :
pH : 8,2 - 8,4
kH : 11-12
GH : 25

Μετά την αγορά όλων των ψαριών θα προχωρήσω στην προσθήκη φιάλης CO2 για την καλή ανάπτυξη των φυτών και την ταυτόχρονη πτώση του pH. Επίσης θα γίνει σταδιακή μείωση της σκληρότητας με χρήση απιονισμένου νερού αρχικά και ίσως αργότερα με χρήση R/O

Οι ερώτησεις μου λοιπόν είναι οι εξής :

1) Πως σας φαίνεται ο τελικός αριθμός ψαριών για το ενυδρείο μου?
2) Πιστεύετε ότι ο συγκεκριμένος φωτισμός θα είναι αρκετός για τη σωστή ανάπτυξη φυτών με μεσαίες εώς λίγο υψηλές απαιτήσεις σε φωτισμό?
3) Μετά απο λίγο ψάξιμο online για συστήματα CO2 τείνω προς το παρακάτω : http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...GuD0mY0jppFXul
. Είναι το πιο οικονομικό που βρήκα. Πως σας φαίνεται? Θα μπορέσω πιστεύετε να διατηρήσω σχετικά σταθερές τιμές pH στο ενυδρείο με το συγκεκριμένο? Πόσο περίπου θα κρατήσει η φιάλη των 500g με μια standar παροχή CO2?

Αυτά προς το παρόν!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-09-07, 20:09
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Μια χαρά σε βρίσκω.

Για CO2 καλύτερα να αγοράσεις φιάλη και τα σχετικά από Ελλάδα.
Στο συγκεκριμένο την φιάλη την πετάς και δεν γεμίζει.
Σταθερές τιμές μόνο με κοντρόλερ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-07, 13:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Καλύτερα πρώτα να ρίξεις το ph και την σκληρότητα και μετά να βάλεις τα ψάρια...
Επίσης,θα πρέπει να μας πεις τι είδη Corydoras και Otocinclus έχεις για να σου πούμε αν ταιριάζουν καθώς πολλά Corydoras θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες και δεν ταιριάζουν γιαυτό το λόγο με cardinal...Αν δεν ξέρεις τα είδη,άνοιξε θέμα στην κατηγορία γατόψαρα βάζοντας φωτό τους για να στα αναγνωρίσουμε...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-07, 00:54
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα πρώτα να ρίξεις το ph και την σκληρότητα και μετά να βάλεις τα ψάρια...
O λόγος για το ότι θέλω να βάλω πρώτα τα ψάρια και μετά να κάνω τις αλλαγές είναι ότι τα ψάρια θα αγοραστούν από τοπικά pet-shop που έχουν πάνω-κάτω τις ίδιες παραμέτρους νερού. Έτσι δεν χρειαστεί να προσαρμοστούν γρήγορα στις νέες συνθήκες.

Αυτή τη στιγμή έχω στο ενυδρείο ένα Corydoras schwartzi και άλλα δυο για τα οποία δεν είμαι και 100% σίγουρος, είναι ένα από αυτά τα δύο είδη :
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/386.htm
http://www.fishprofiles.com/files/profiles/612.htm
Σκέφτομαι να πάρω άλλα 2 schwartzi και 2 corydoras panda. Αυτά ταιριάζουν από άποψη θερμοκρασίας?

Τη θερμοκρασία λέω να τη διατηρώ στους 26 το χειμώνα. Το καλοκαίρι δεν είναι και τόσο πρακτικό να διατηρηθεί η θερμοκρασία σε τέτοια επίπεδα (πολύ εξάτμιση) , όποτε έλεγα να την έχω στους 28 περίπου.
-------------------------
Μόλις ανακάλυψα ότι ένα συστήμα καθαρισμού νερού που έχουμε εγκατεστημένο στο σπίτι έιναι ουσιαστικά R/O! Να σημειώσω ότι απο κει πείνουμε νερό. Πως το είχα αγνοήσει τόσο καιρό?

Ιδού : http://www.veluda.gr/AM500.htm

Πήρα μια μέτρηση του kH και βγήκε 2. Το τεστ για GH είναι δανεισμένο

Τι λέτε? Απαλάχθηκα απο την ανάγκη αγοράς R/O για τα ψαράκια μου?
Θα κάνει τη δουλειά του μια χαρά έτσι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alucard : 13-09-07 στις 00:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-07, 01:34
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μαλακό νερό = χαμηλό GH!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-07, 10:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Λοιπόν,καταρχήν πρέπει να ξέρεις οτι τα Corys πρέπει να κρατούνται σε ομάδες του ίδιου είδους αποτελούμενες από 6τουλάχιστον άτομα...Επειδή όμως είναι αδύνατο κάτι τέτοιο στα λίτρα σου αμα βάλεις και τα υπόλοιπα ψάρια,θα μπορούσες να έχεις 4 άτομα από το κάθε είδος που έχεις...Θα είναι σχετικά εντάξη έτσι καθώς ίσως να φτιάξουν και ένα εννιαίο κοπάδι...
Όχι,δεν μπορείς να προσθέσεις και άλλο είδος Corydoras...Κανονικά μόνο ενα είδος χωράει για να είναι ικανοποιημένο πλήρως ως προς την ανάγκη του κοπαδιού...
Στην θερμοκρασία υπάρχει πρόβλημα επίσης...Τα C. schwartzi ζουν σε χαμηλές θερμοκρασίες με τους 24C να είναι το ανώτατό τους...Οπότε δεν θα ήταν καλό να τα κρατήσεις σε θερμοκρασία μεγαλύτερη των 24C καθώς σύντομα θα αρχίσουν οι απώλειες...Και δυστυχώς,ακόμα και το καλοκαίρι δεν θα πρέπει να υπερβαίνεις τους 26 βαθμούς max...Τα C. paleatus(αυτά έχεις κατα πάσα πιθανότητα αν είσαι σίγουρη οτι είναι ένα από τα δύο αυτά...τα άλλα είναι σπάνια ψάρια...)είναι επίσης εντάξη σε αυτές τις θερμοκρασίες...
Cardinal δεν μπορούν να μπουν λόγω της χαμηλές θερμοκρασίας που θέλουν αυτά τα γατόψαρα αλλά μπορείς να βάλεις neon που είναι παρόμοια σε εμφάνιση...Συν το οτι είναι μικρότερα ψάρια και μειώνουν την ιχθυοφόρτιση...
Otocinclus μπορείς να βάλεις...Το γκρουπ των 6 που είχες σκεφτεί είναι καλό...Σε θερμοκρασίες, είναι εντάξη και αυτοί σε αυτές των Corys...

Αν είσαι σίγουρη οτι τα διατηρεί σε τέτοιες συνθήκες,τότε μπορείς να τις αλλάξεις αφού τα πάρεις...Πάντως αν τα αγοράσεις από μαγαζιά με καλή φήμη,συνήθως τα διατηρούν σε ph κοντά στις απαιτήσεις του και όχι σε τόσο ψηλά...
KH 2 είναι καλό σαν αρχή(βέβαια καμμία σχέση με την αντίστροφη όσμωση...) αλλά θέλουμε και μέτρηση Gh για να σου πούμε αν είναι αρκετά καλό ωστε να μην θες AO...
Και κάτι άλλο,σαν υπόστρωμα τι έχεις;Τα Corys θέλουν άμμο σαν υπόστρωμμα και η άμμος είναι κάτι που υπάρχει σε όλους τους blackwater βιοτόπους...Οπότε δεν πρέπει να λείπει από την δεξαμενή σου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-07, 18:25
Alucard Ο χρήστης Alucard δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2004
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alucard
Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρη. Είμαι σίγουρος

Έκανα test GH και το διάλυμα πρασινίζει σχεδόν αμέσως. Ακριβή αριθμό είναι δυσκολο να πω αλλά σίγουρα κάτω από 5. Μια χαρά είναι πιστεύω. Μπορώ να πετύχω τις σκληρότητες που θέλω.

Ο λόγος που επιμένω σε καρδινάλιους (συν του ότι είναι πιο όμορφοι ) είναι οι θερμοκρασίες που αναπτύσονται το καλοκαίρι. Δεν έιναι καθόλου πρακτικό να προσπαθήσω να διατηρήσω το ενυδρείο στους 26. Θα πρέπει να είμαι όλη την ώρα μ'εναν κουβά στο χέρι και να συμπληρώνω νερό. Γύρω στους 28 είναι μια χαρά νομίζω.

Το παρακάτω κείμενο είναι από το tsamisaquarium :
"¶λλα είδη Corydoras πάλι ανήκουν στα ψάρια που προτιμούν πιο ζεστά νερά. Εδώ μπορούμε να φέρουμε σαν παράδειγμα τα C. sterbai και C. schwartzii για τα οποία η ιδανική θερμοκρασία είναι οι 28-30 °C"

Μπερδεύτηκα.. Δεν ισχύει αυτό ? Γνωρίζεις κάποια είδη corydoras που ταιριάζουν καλύτερα σε αυξημένες θερμοκρασίες?
Αν δηλαδή εγώ διατηρώ μια θερμοκρασία στους 27 το χειμώνα και μέχρι 28-28,5 το καλοκαίρι θα υπάρχει πρόβλημα για τα ψάρια που έχω επιλέξει?

Ποταμίσια άμμος υπάρχει εδώ και 3 χρονία περίπου στο ενυδρείο μου. Να ναι καλά ο newfish για την δωρεά του
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-07, 12:12
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Sorry....Δεν ήξερα τι από τα δυο...

Με τίποτα τόσο ψηλές θερμοκρασίες για τα schwartzi...Για τα sterbai σωστό είναι...Θερμοκρασία μέχρι 28 για αν κρατιούνται αλλα και 30 δεν τα πειράζει...
Βεβαίως,C. sterbai και C. leucomelas είναι 2 από τα λίγα Corydoras που ζουν σε ψηλές θερμοκρασίες...
Δεν είναι ότι καλύτερο αυτό για τα ψάρια και μακροχρόνια,ναι τους κάνει κακό...Και τα Corydoras δεν είναι tetras για να ζουνε λίγο κανονικά,ζούνε πάρα πολλά χρόνια,μέχρι 28 να έχουν καταγραφεί για το C. aeneus σε ενυδρείο και τα 20 να είναι κάτι κοινό υπο καλές συνθήκες...Επομένως αξίζει η παραπάνω προσπάθεια για να κρατάς χαμηλά την θερμοκρασία(υπάρχει πάντοτε και η λύση του chiller ) μια και τα C. schwartzi είναι από τα πιο όμορφα Corydoras κατα την γνώμη μου...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλές για δημιουργία ενυδρείου για μονομάχο sira Bettas 21 25-02-07 21:19
ενυδρειο 100l για κιχλίδες Carebean pirate Malawi 25 19-06-06 16:05
Συμβουλές για ενυδρείο-εξοπλισμό. Αλεξης Δίσκοι 18 16-02-06 21:35
Συμβουλές για guppies Blanch Ζωοτόκα 22 03-08-05 01:33
Συμβουλές για μετρήσεις MIKE Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 08-12-03 15:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04759 seconds with 15 queries