Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-05-09, 07:15
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή Η λίμνη μου στην Λευκωσία (Κύπρος)

Επανέρχομαι και εγώ στα ενυδρειακά φόρα και σας παρουσιάζω την λίμνη μου.
Σας στέλνω τώρα μερικές φωτογραφίες από την αρχή της κατασκευής.
Δουλεύει από το περασμένο καλοκαιρή. Έχω κάνει αρκετές αλλαγές από τότε.
Αναλυτικά για την πορεία της κατασκευής θα σας μιλήσω στην συνέχεια.











  #2  
Παλιά 08-05-09, 07:28
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Γιαννο καλως ξαναεπανηλθες !!

υ.γ.Δωσε κι αλλες φωτο
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
  #3  
Παλιά 08-05-09, 07:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #4  
Παλιά 08-05-09, 07:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, είδα τη λίμνη σου. Αν μου επιτρέπεις, μπορώ να πω κάποια πράγματα που μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο.
Φυσικά
  #5  
Παλιά 08-05-09, 08:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #6  
Παλιά 08-05-09, 08:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, όσο και να σε λυπήσει το γεγονός αυτό που θα σου πω, πρέπει να το κάνεις. Οι κέφαλοι ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν. Δεν έχουν καμία θέση σε μια λίμνη όπου υπάρχουν τα πολύ κοινονικά χρυσόψαρα και ΚΟΙ. Στη θάλασσα υπάρχει έντονα σε όλες της τις τάξεις το ρητό "αν δεν φας θα φαγωθείς" πράγμα που θα το μεταφέρουν οπωσδήποτε και στη λίμνη σου αργά ή γρήγορα. Πιστεύω ότι δύσκολα ώς εξαιρετικά δύσκολα θα προλάβεις να δεις γόνο. Αν έχεις και ambusia affinis (κουνουπόψαρα) παίρνουν πόδι και αυτά το συντομότερο, αν και το έργο σου με την φρενίτιδα αναπαραγωγής που τα διακατέχει θα είναι πολύ δύσκολο.

Προσπάθησε να μεταφέρεις τα φυτά σου σε ενδεδειγμένες γλάστρες κατάλληλες για λίμνες, πρώτα για να γίνει οπτικά ομορφότερη εικόνα, αλλά ταυτόχρονα να αερίζονται οι ρίζες/ριζώματα των φυτών και να έχουν καλύτερη ανάπτυξη και πιο αποτελεσματική απορρόφηση των νιτρικών.

Στη λίμνη σου όπως έχω δει, έχεις βάλει πολύ περισσότερα ψάρια από ότι πρέπει, με αποτέλεσμα τα φυτά σου να μην προλαβαίνουν να απορροφούν τα νιτρικά και έτσι να έχεις αυτό το πράσινα ή το καφέ χρώμα (εύχομαι να μην έχεις βάλει αλγοκτόνα φάρμακα).

Επίσης, θεωρώ μεγάλο πρόβλημα της μανταρινιάς ακριβώς πάνω από τη λίμνη. Μπορεί να μην είναι φυλλοβόλο δέντρο, αλλά η διάρκεια της ανθοφορίας θα είναι πολύ δύσκολη περίοδος για τη λίμνη σου.

Α! Η λίμνη σου έχει τεράστιες προοπτικές.
Τα φυτά μου είναι τοποθετημένα σε γλάστρες οι οποίες δεν φαίνονται πάνω από την στάθμη του νερού. Θα σας στείλω φωτογραφίες να δείτε.

Όσον αφορά τον αριθμό τον ψαριών δεν το θεωρώ υπερβολικό ανάλογα του μεγέθους τους. Μην ξεχνάμε ότι η λίμνη είναι 6,500 λίτρα!

Για την μανταρινιά το μόνο που με ανησυχεί είναι οι ρίζες και όχι τα φύλλα.
Το πρόβλημα τον φύλλων το έχω λύσει κάνοντας υπερχείλιση και μαζεύονται όλα σε ένα προ φίλτρο.
  #7  
Παλιά 03-07-09, 22:02
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.
  #8  
Παλιά 03-07-09, 22:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ πατήστε ένα από τα εικονίδια γρήγορης απάντησης στα παραπάνω μηνύματα για να ενεργοποιήσετε τη λειτουργία γρήγορης απάντησης.
ωραία τα είπες συμφωνώ και εγώ μαζί σου
ZZZzzZZz ZzzZz ZzzZz

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Μπράβο Γιάννο.
Μου άρεσε το σιντριβάνι παρά πολύ.
Πιστεύω όταν με το καλό τελειώσεις με το να σκεπάσεις όλο το λάινερ θα είσαι αρχηγός.
__________________
  #9  
Παλιά 04-07-09, 20:28
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

[quote=POURITANOS;363976]ωραία τα είπες συμφωνώ και εγώ μαζί σου
ZZZzzZZz ZzzZz ZzzZz

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

Εντάξει ρε φιλαράκι ένα λάθος κάναμε..
Πάντως αυτό που είπα είναι αλήθεια....
καλά λένε οι φίλοι μας οι άγγλοι you cant teach an old dog new tricks
τι την θέλω την τεχνολογία?
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω πάντως είναι αν είναι φυσιολογική η ταχύτατη ανάπτυξη των φυτών γιατί μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση καθώς αν δεν κάνω λάθος δεν τρέχει πολύ καιρό η συγκεκριμένη λίμνη, ή μήπως όχι?
  #10  
Παλιά 04-07-09, 23:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

@lucy
@exetlaios
@POURITANOS
@Andros
@giannisqq
Σας ευχαριστώ όλους και όλες για τα καλά σας λόγια.

@axetlaios Η γρήγορη ανάπτυξη των φυτών οφείλετε στο λίπασμα που βάζω στην ρίζα του κάθε φυτού. Η λίμνη ακόμη δεν έκλισε χρόνο που δουλεύει.
  #11  
Παλιά 17-07-09, 22:45
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή



























Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10106 seconds with 14 queries