Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-01-19, 14:39   #1
hi
kostasnew
Junior Member
Εγγραφή: 14-01-2019
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasnew Ο χρήστης kostasnew δεν είναι συνδεδεμένος 15-01-19, 14:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σας ειμαι καινουριος εδω οπως και στα ενυδρεια. εχς ενα ενυδρειο 60L φυτεμενο ολα καλα με το νερο μου πολυ καλες τιμες... μονο που παρατηρω ειναι οτι μου εχουν πεθανει 4 πλακοστομοι... εχω μεσα 4 σκαλαρια 1 μολη μπαλουν 2 πλατυ 1 ξιφοφορο αρσενικο 1 θυλικο 1red tail shark μικρο 2 denison barb... το ενα denison barb κυνηγαει ολα τα ψαρια και κρυβοντε και νομιζω οτι αυτο εχει φαει την ουρα του καρχαρια μου..τι να κανω γιατι διαβασα οτι ειναι ειρηνικα ψαρια... σας ευχαριστω εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 4836
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-19, 15:24
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλη αρχη.

Οταν λες καλες τιμες; Πες μας τις τιμες που εχεις. Με τι μετρας;

Μου φαινεται οτι αυτα τα ψαρια δεν ταιριάζουν μεταξύ τους πχ οι πλεκοστομοι απο οσο ξερω θελω μεγαλυτερο ενυδρειο... H τα red sharks θελουν ενυδρειο τουλάχιστον 200 λιτρα καθως και οι ξιφοφοροι το ίδιο με μηκος πανο απο 80 εκ.

Γενικα τα ψάρια που εχεις βαλει ειναι ακατάλληλα καθως και δεν ταιριάζουν μετσξυ τους,(το λεω χωρις να ξερω το προφιλ ολων των ψαριών).

Αν μπορεις ανεβασε και καμια φωτογραφια για το πως ειναι τωρα το ενυδρειο. Εγω παντως προτείνω να αφαιρεσεις τα ψαρια και θα αφησεις μονο τα πλατυ (1 η 2 χαρεμακια 3 θηλυκα 1 αρσενικο ειναι το 1 χαρεμι...)

Μην ανυσηχεις, ετσι σχεδον ξεκινησαμε ολοι... Ακουγαμε τον πετσοπα κλπ. Διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορία των αρχαριων και περιμενε να σου πει και καποιος ποιο εμπειρος απο εμενα την γνωμη του.

Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-19, 16:05
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλώς όρισες φίλε Κώστα.
Αν μετράω σωστά έχεις 13 ψάρια σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων.
Εκ των οποίων τα περισσότερα θέλουν τα πενταπλασια λιτρα σε ενυδρείο τουλάχιστον.
Συμπλήρωσε αν θες τη παρακάτω φόρμα να δούμε πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-19, 17:54
kostasnew Ο χρήστης kostasnew δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2019
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Διαστάσεις:60μ 30π 40υ
Όγκος:60L
Κατηγορία:ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ
Φυτά:4χanubia kai alla dyo pou den ta thimamai
Ψάρια / ¶λλα είδη:2xplaty 4xskalaria 1xmoly balloon 2xksifoforoi 2xdenison barb 1xred tail shark
Διακοσμητικά υλικάetres gia spilia kai mia akoma petra
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)ufaistiako mavro xaliki 1 ksulo me anubies panw
Φόντο:ΑΦΙΣΑ
Φωτισμός:ΑΣΠΡΗ ΜΠΛΕ ΛΑΜΠΕΣ
Διάρκεια φωτισμού:12-14 ΩΡΕΣ
Φιλτράρισμα:HL BT-400
Θερμοστάτης:50W
Λίπανση:
Παροχή CO2:NAI

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):>14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):16
Αμμωνία (ΝΗ3):0.009
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):24
Αλλαγές νερού:1 ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΑΦΑΙΡΩ 20Λ
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
-------------------------
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasnew : 15-01-19 στις 17:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-19, 18:09
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-19, 18:13
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Το ενυδρείο πόσο καιρό τρέχει δεν μας είπες.

Καταρχάς, για τις φωτογραφίες, δοκίμασε να τις κάνεις resize με κάποιο πρόγραμμα ή να τις ανεβάσεις σε μία third party σελίδα (πχ imgur) και να ανεβάσεις το λινκ εδώ.

Τώρα, όσο για τα υπόλοιπα, οι 12-14 ώρες φωτισμού είναι υπερβολικές (εγώ στο reef ενυδρείο δουλεύω τόσες ώρες τον φωτισμό...), έχεις και εύκολα φυτά οπότε καλύτερα να γίνουν 6 με 8 ώρες ο φωτισμός και το βλέπεις πως θα πάει. Επίσης, το CO2 θέλει καλή κυκλοφορία και θα χρειαστείς ένα εξωτερικό φίλτρο καλύτερα. Πόσες φυσαλίδες/λεπτό έχεις από το CO2;

Κάνε μια ακόμη μέτρηση για την αμμωνία να δεις αν όντως είναι τόση, κανονικά έπρεπε να είναι 0. Τα νο3 να προσπαθείς να τα κρατάς μέχρι 20. Το ενυδρείο πώς το έστρωσες;

Όπως σου είπα, άσε μόνο τα πλάτυ μέσα μαζί με μερικές γαρίδες και θα γίνει σούπερ. Μπορείς να βάλεις και άλλα φυτά αν θες ώστε να εκμεταλευτείς καλύτερα και το CO2 που έχεις.

Αναμένουμε και τις φώτο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-19, 18:33
kostasnew Ο χρήστης kostasnew δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2019
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ 4 ΜΗΝΩΝ ΕΙΧΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΜΕ ΣΚΑΛΑΡΙΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΥΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΤΣΙ ΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΒΑΛΑ ΜΑΖΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΟΛΥ ΒΡΩΜΙΑ ΤΑ ΕΔΩΣΑ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΕΠΛΥΝΑ ΟΛΟ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΕΙΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΠΑΛΙΟ ΝΕΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΝΕΟ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΜΙΑ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ ΜΟΝΟ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΒΑΛΑ
-------------------------
https://imgur.com/a/3QkWXHY
-------------------------
https://ibb.co/Nj9htjB
-------------------------
https://ibb.co/ZWYjqjr
-------------------------
https://ibb.co/HB0Lvh8

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasnew : 15-01-19 στις 18:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-19, 18:44
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Αν μπορείς γράφε χωρίς caps lock.

Όταν λες φάρμακα; Το φίλτρο σου πιθανόν να είναι άστρωτο και να έχασες από αύξηση αμμωνίας τα πλεκόστομα.

Πάντως θα πρέπει να δώσεις ψάρια, έχεις υπερπληθυσμό. Επίσης αυτό που σου είπα για τα φώτα γιατί θα εμφανιστούν άλγες...

Περίμενε και γνώμες από έμπειρους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-19, 18:47
kostasnew Ο χρήστης kostasnew δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2019
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-19, 18:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες Κώστα
Αχ από που να ξεκινήσω τώρα ?? Λοιπόν στο ενυδρείο σου εγώ, θα κρατούσα μόνο ξιφοφόρους , όλα τα άλλα κάνω ότι δεν τα είδα
Εσωτερικό φίλτρο έχεις εεε? Που να ζούσαν όλα αυτα εκει μέσα??? 20 λίτρα αλλαγή εγώ θα έκανα κάθε μέρα με τόσα ψάρια .....
2 Λύσεις έχω να προτείνω
α)κρατάς ξιφοφορους και δίνεις όλα τα άλλα (το φτιάχνεις φυτεμένο και το χαίρεσαι )
β)φτιάχνεις ένα μεγάλο - μεγαλο ενυδρείο και κρατάς pterygoplichys αν σου αρέσουν τόσο .... γιατί βλέπω ότι σου στοίχισε .
Βγάλε τις πέτρες από μέσα σου τρώνε πολύ χώρο . Δώσε τα υπόλοιπα ψάρια , αν είσαι αποφασισμένος να τα κρατήσεις πρέπει να αλλάξουν πολλά και σίγουρα το ενυδρείο

Πες τις σκέψεις σου να σε βοηθήσουμε
Όμορφο το Ρέθυμνο πολύ !!!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-19, 19:05
kostasnew Ο χρήστης kostasnew δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2019
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ναι εσωτερικο φιλτρο..
σκεφτομαι να βαλω μονο πλατυ και μολυ η μονο γκαμπυ
-------------------------
αρτεμισια οντως πανεμορφο το ρεθυμνο οπως και η υπολοιπη μιση μου καταγωγη η οποια ειναι η κομοτηνη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasnew : 15-01-19 στις 19:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-19, 19:10
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μπράβο Κώστα μου σωστή απόφαση για τα λίτρα σου ! Ξεκίνα το λοιπόν, με το να χαρίσεις τα υπόλοιπα σε κατάλληλους χώρους
Κοίτα να δεις που θα βγούμε και σόι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-19, 20:44
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Κώστα διάβασε τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν για να πάρεις αποφάσεις και να χαρείς ένα όμορφο ενυδρείο κοίταξε και τα άλλα θέματα της κατηγορίας .

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-19, 23:24
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αν και το οπτικο κομματι ειναι καθαρα προσωπικο γουστο θα σου προτεινα ενα δυο πραγματακια που πιστευω οτι αξιζουν. Η σταθμη του νερου να φτανει σε υψος την επενδυση και να μην φαινεται. Οπτικα θα δενει περισσοτερο, εκτος και αν την εχεις σκοπιμα για οξυγονωση του ενυδρειου. Αν οχι τοτε αν την ανεβασεις τσεκαρε το διοξειδιο γιατι θα ανεβει αποτομα. Επισης αν θες βαψε την πλατη. Συνηθως βαφονται μαυρες η μπλε. Θα σου προτεινα μπλε. Η ανουμπια στο τριτο λινκ μου φαινεται πως ειναι στο χωμα. Αν ναι βαλτην μεσα στην πετρα αν σκοπευεις να την κρατησεις. Το θερμομετρο βαλτο σε καμια γωνιουλα.
Τελος με τοσα ψαρια και την γεννηστρα με ψαρακια, σε τοσα λιγα λιτρα με την συγκεκριμενη συχνοτητα αλλαγων ή ταιζεις πολυ λιγο ή κατι παιζει με τα τεστ(τι τεστ ειναι?). Εκτος και αν τωρα τελευταια προσθεσες τα περισσοτερα ψαρια και την γεννηστρα(ποσο συχνα ταιζεις τα μικρα εκει μεσα?βαλτους αεραντλια), οποτε και πιο πιθανο ειναι να σου αυξηθει η αμμωνια, δυσκολα θα την κρατησεις χαμηλα και θα αρχισουν τα εσωτερικα κοκκινωπα στιγματα απο το καψιμο και οι θανατοι. Καλα σου λενε δωσε ψαρια ωστε και αυτα που θα σου μεινουν μην θα ειναι πολυ αργα και τα βλεπεις σιγα σιγα να μειωνονται.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-19, 23:37
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλησπέρα είπε παραπάνω ότι θα τα δώσει . Δεν νομίζω στην παρούσα φάση να τον ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι
Επίσης οι Ανουμπιες δεν παθαίνουν τίποτα στο υπόστρωμα , αρκεί να μην θάψει κάποιος όλο τον κορμό
Έχει πολλά να διαβάσει και θα τα πάει μια χαρά , το πιστεύω αυτό γιατί όποιος μπαίνει στην διαδικασία να ψάξει "κάτι" ενδιαφέρεται
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-01-19, 05:28
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Γειά σας Αρτεμισία και εμείς έχουμε καιρό να τα πούμε, εγώ θέλω να πω ότι, συμφωνώ με το φίλτρο να βάλει εξωτερικό, κερδίζει χώρο και ωραία περιβάλλον εσωτερικά που φαίνεται καλύτερο.
Επίσης κάτι καλό που έκανα και δεν μετάνοιωσα, είναι ότι, έβαλα Ramshorn snails, τα παιδιά καθαρίζουν καλά και οι γυάλινες επιφάνειες και τα φύλλα της Annubias φαίνονται πεντακάθαρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
.....


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06725 seconds with 14 queries