Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-06, 17:34
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή S.O.S.!!! Μαγιά στο ενυδρείο!

Καλησπέρα σας. Κατά λάθος έπεσε μίγμα μαγιάς-ζάχαρης στο ενυδρείο περνώντας μέσα από το σωληνάκι του DIY. Το ενυδρείο έχει θολώσει πολύ και αυτό που έκανα άμεσα ήταν μία άμεση αλλαγή 50% προσθήκη αλατιού στο 0.3% και αερισμό μέσω αεραντλίας.
1)Οι ενέργειες που έκανα ήταν σωστές?
2)Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω τα ψαράκια, ή το έχω χάσει το παιχνίδι?
Αν έχετε κάποια ιδεά θα με βοηθήσετε πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-06, 18:30
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Αλλαγή νερού τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα μέχρι να ξεθολώσει.
Και καθόλου τάισμα για 2-3 ημέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-06, 18:55
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Αλλαγή νερού τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα μέχρι να ξεθολώσει.
Και καθόλου τάισμα για 2-3 ημέρες.
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση!!
1)Τον αερισμό να τον αφήσω? Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο. Αν τον αφήσω ανοιχτό δε θα μείνει CO2 ούτε για δείγμα!
2)Έχω νεογέννητα guppies σε γεννήστρα. Προφανώς αυτά θα τα ταΐζω έτσι?
3) Αλάτι να διατηρώ σε ένα επίπεδο του 0.3% μέχρι να ξεθολώσει το ενυδρείο? Ή δεν έχει καμμία σχέση με το γεγονός? Το λέω μήπως το αλάτι σκοτώνει την μαγιά ελαχιστοποιώντας έτσι κάποια προβλήματα.
4)Το ατύχημα που έπαθα βλάπτει σε κάτι τα ψαράκια(ή τα φυτά), ή είναι απλά θέμα θολώματος του ενυδρείου? Όταν παρατήρησα τη διαρροή(και το θόλωμα) τα ψάρια ήταν στην επιφάνεια ψάχνοντας για αέρα. Όταν έκανα την αλλαγή νερού και έβαλα την αεραντλία τα ψάρια ζωντάνεψαν αυτόματα και ψάχνουν τον βυθό για φαγητό.
5)Ευχέλαιο χρειάζεται?

Αυτό που έχω να πω διασκεδάζοντας τη στιγμή είναι ότι αυτή ήταν η πιο γρήγορη αλλαγή νερού που έχω κάνει μέχρι τώρα! Χρόνος ρεκόρ, μιλάμε για τρελό πανικό!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-05-06, 20:14
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση!!
1)Τον αερισμό να τον αφήσω? Το ενυδρείο είναι αρκετά φυτεμένο. Αν τον αφήσω ανοιχτό δε θα μείνει CO2 ούτε για δείγμα!
2)Έχω νεογέννητα guppies σε γεννήστρα. Προφανώς αυτά θα τα ταΐζω έτσι?
3) Αλάτι να διατηρώ σε ένα επίπεδο του 0.3% μέχρι να ξεθολώσει το ενυδρείο? Ή δεν έχει καμμία σχέση με το γεγονός? Το λέω μήπως το αλάτι σκοτώνει την μαγιά ελαχιστοποιώντας έτσι κάποια προβλήματα.
4)Το ατύχημα που έπαθα βλάπτει σε κάτι τα ψαράκια(ή τα φυτά), ή είναι απλά θέμα θολώματος του ενυδρείου? Όταν παρατήρησα τη διαρροή(και το θόλωμα) τα ψάρια ήταν στην επιφάνεια ψάχνοντας για αέρα. Όταν έκανα την αλλαγή νερού και έβαλα την αεραντλία τα ψάρια ζωντάνεψαν αυτόματα και ψάχνουν τον βυθό για φαγητό.
5)Ευχέλαιο χρειάζεται?

Αυτό που έχω να πω διασκεδάζοντας τη στιγμή είναι ότι αυτή ήταν η πιο γρήγορη αλλαγή νερού που έχω κάνει μέχρι τώρα! Χρόνος ρεκόρ, μιλάμε για τρελό πανικό!
1) Άστον μέχρι να τελειώσει το ζήτημα του θολώματος.
2) Αυτά ναί.
3) Το αλάτι δεν κάνει τίποτα με την μαγιά.
4) Ναι όπως είδες και εσύ υπάρχει πρόβλημα αναπνοής.
5) Αν έχεις παπά εύκαιρο ok
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-05-06, 20:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το αλατι δεν χρειαζεται.(ταλαιπωρεις και τα φυτα..)
Ασε την αεραντλια προληπτικως, και κανε αλλαγες νερου μεχρι να ξεθολωσει.
Τα φυτα δεν θα παθουν τιποτε αν μεινουν για λιγο χωρις co2..
Τα νεογεννητα ουτως η αλλως θελουν ελαχιστη τροφη, οποτε δεν εχει σημασια.
Προσοχη στις αλλαγες.. Να ειναι το νερο στην ιδια θερμοκρασια/ σκληροτητα/ ph κατα το δυνατον.
Οι πολυ γρηγορες μπορει να επιφερουν στρες και το στρες φερνει άλλα χειροτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-05-06, 20:34
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μακαρι να πανε ολα καλα.....πως εγινε αυτο με την μαγια και την ζαχαρι .....???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-06, 20:42
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele
μακαρι να πανε ολα καλα.....πως εγινε αυτο με την μαγια και την ζαχαρι .....???
εχει συμβει σε αρκετους στο παρελθον,συμβαινει συνηθως οταν υπαρχει λαθος μειγμα(παρα πολυ μαγια),αν δεν εχει αφησει ο χομπιστας αρκετο αερα στο μπουκαλι,η αν εχει φραξει με καποιο τροπο τη σωστη εξοδο του μειγματος προς το ενυδρειο....μεταααα απο καποιο απο ολα αυτα.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-05-06, 21:04
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα όλα φαίνονται να πάνε καλά! (Τα ψάρια έχουν κανονική συμπεριφορά και τα μωρά γκάπυς τρώνε μανιωδώς).
Αυτό που θα με πείραζε πιο πολύ θα ήταν κάποια βλάβη στα μωράκια, μιας και αυτή είναι η πρώτη μου γέννα από γκάπυς.
Συμφωνώ απόλυτα με τους παραπάνω τρόπους που ανέφερες Klaz περί της αιτίας του ατυχήματος. Αλλά σε μένα έγινε λόγω ατζούμπαλης ανθρώπινης παρέμβασης... Απλά το μπουκάλι με το μείγμα έφαγε μία μικρή τουμπίτσα, το μείγμα άφρισε σαν τρελό και πρέπει να διέφυγε ποσότητα ίση με κανα σφηνάκι στο νερό. Βέβαια υπάρχει τρόπος να αποφευχθούν ατυχήματα σαν το δικό μου με την κατασκευή μίας δεύτερης μικρής μπουκάλας "αναθυμιάσεων" στο σωληνάκι που φεύγει από το μπουκάλι με το μείγμα.(Την οποία μάλλον θα προσθέσω στο σύστημά μου άμεσα).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-06, 14:11
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Βάλε άμεσα μια βαλβίδα αντεπιστροφής ανάμεσα στην μπουκάλα και το ενυδρείο να ξενοιάσεις, το κόστος είναι μικρό και σε εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό από αναποδιές.
Όσο για τα ψαράκια σου, ελπίζω και εύχομαι να την σκαπουλάρουν, τα ζωοτόκα που επιζούν από τέτοιες καταστάσεις είναι ΙΜΟ πιο ανθεκτικά.
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-06, 14:36
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

παιδιά δεν έχω καταλάβει που χρησιμεύει η βαλβίδα αντεπιστροφής... αφού πρέπει οπωσδήποτε να επιτρέπει την ροή από την μπουκάλα ΠΡΟΣ το ενυδρείο, οπότε θα αποκλείει την ροή από το ενυδρείο προς την μπουκάλα. τότε οτιδήποτε θα έχει πορία από την μπουκάλα προς το ενυδρείο θα περνάει κανονικά συμπεριλαμβανομένων και των υγρών! δεν παίζει κανένα ρόλο η βαλβίδα αντεπιστροφής...

αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να στέλνεις το λαστιχάκι σε ένα μικρό μπουκαλάκι πρώτα από το καπάκι του (όπως και στην μεγάλη μπουκάλα) και από εκεί να φεύγει άλλο λαστιχάκι προς το ενυδρείο έτσι ώστε τα υγρά σε μια τέτοια περίπτωση να τρέξουν στο μπουκαλάκι και όχι στο ενυδρείο



η φωτο είναι από το ΓΗ και ΥΔΩΡ από την σελίδα: http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/CO2.htm

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 24-05-06 στις 14:38
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-06, 19:25
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

προς gandalf72:

Επέζησαν όλα τα ψαράκια μέχρι τώρα, ακόμα και τα νεογέννητα!
Σίγουρα αυτά που επιζούν από δύσκολες καταστάσεις είναι τα πιο ανθεκτικά, αλλά πιστεύω ότι κανείς δεν θα ήθελε να του συμβούν τέτοια περιστατικά και να χάσει κάποια ψάρια,γιατί μετά...
Βαλβίδα αντεπιστροφής έχω ήδη. Το ατύχημα που μου συνέβη είναι ότι πήγαν υγρά από την μπουκάλα CO2 προς το ενυδρείο. Και ο μόνος τρόπος που μπορεί κάποιος να το αποφύγει αυτό είναι μάλλον αυτός που περιγράφει ο Stratos_(STR_thess).

προς Stratos_(STR_thess):
Έχω την ίδια άποψη με σένα. Δηλαδή ότι πολύς ντόρος γίνεται για την βαλβίδα αντεπιστροφής, αλλά ΙΜΟ τις περισσότερες φορές το ατύχημα γίνεται προς την κατεύθυνση που αφήνει τη διέλευση η βαλβίδα.
Ασχέτως αν βάλεις μίγμα μέχρι την μέση του μπουκαλιού. Μία πτώση της μπουκάλας ή ένα έντονο κούνημα(πχ. με ένα σεισμό 7.5 ρίχτερ) και δεν αργεί να συμβεί το κακό. Αυτό ακριβώς το μπουκαλάκι(το νούμερο 3) που φαίνεται στο σχήμα που παραθέτεις σκέφτομαι να βάλω.Καλή ιδέα που βρήκες και ανέβασες αυτό το σχεδιάγραμμα(μπορεί κάποιος άλλος να γλιτώσει από αυτό που έγινε σε μένα)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-06, 19:51
Το avatar του χρήστη Gandalf72
Gandalf72 Ο χρήστης Gandalf72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2005
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Σίγουρα ο τρόπος του σχεδιαγράμματος είναι ο ιδανικός.
Από κει και πέρα, φανταστείτε να φύγει κάποιο σωληνάκι και να αρχίσει να αδειάζει το ενυδρείο σιγά σιγά...
Εκει παρεμβαίνει η βαλβίδα μας και δεν επιτρέπει την ροή προς τα έξω.
Απ'την άλλη πλευρά όταν τείνει να πάει μείγμα απ'την μπουκάλα στο ενυδρείο, δεν απαγορεύει την διέλευση αλλά την φρενάρει,ΙΜΟ πάντα.
Και μένα η γυναίκα μου την πρώτη φορά που είδε την μπουκάλα,την γύρισε ανάποδα για να την ξεσκονίσει και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό, αλλά ευτυχώς η βαλβίδα κράτησε μεγάλη ποσότητα. Όχι όλη όμως,για να εξηγούμαι.
Εννοείται όμως ότι σε περίπτωση σεισμού που αναφέρατε ενυδρείο,μπουκάλες,βαλβίδες γίνονται ένα οπότε... μακριά από μας και τα ψαράκια μας.
__________________
-Ψαράκια: Δείτε αλλά μην αγγίζετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-06, 22:21
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Εννοείται όμως ότι σε περίπτωση σεισμού που αναφέρατε ενυδρείο,μπουκάλες,βαλβίδες γίνονται ένα οπότε... μακριά από μας και τα ψαράκια μας.[/quote]

Απλά για να γλυτώσεις κάτι από τα παραπάνω φροντίζεις από πριν να στηρήξεις σταθερά την μπουκάλα στη βάση, έπιπλο, ενυδρείο η όπου την έχεισ τοποθετήσει μέ κάθε μέσο. (Δεμένη με σύρμα οικοδομικό, προτσίνι, κάρφωσε τη!!!! κάπως τέλος πάντων ).
Το κάρφωμα κατά προτήμηση ακριβώς στη μέση της μπουκάλας για πιο πολύ σταθερότητα πιστεύω να καταλαβαίνετε που μιλάω σοβαρά και πού καμω πλάκα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gandalf72
Σίγουρα ο τρόπος του σχεδιαγράμματος είναι ο ιδανικός.
Από κει και πέρα, φανταστείτε να φύγει κάποιο σωληνάκι και να αρχίσει να αδειάζει το ενυδρείο σιγά σιγά...
σε μιά τέτοια περίπτωση δεν μπορεί να αδείάσει το ενυδρείο γιατί το σωληνάκι έχει μέσα αέρα κι όχι νερό και το σωληνάκι έχει αέρα σε σημείο ψηλότερο από την στάθμη του ενυδρείου, πως να ανέβει το νερό για να αρχίσει να τρέχει? δοκιμάσατε να κάνετε σκούπα βυθού χωρίς να γεμίσετε την σωλήνα της με νερό? σιφωνίζει ο αέρας. οπότε η βαλβίδα άκυρη

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix
...προς Stratos_(STR_thess)...
είναι straHos
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-05-06, 17:31
genetix Ο χρήστης genetix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2006
Περιοχή: Γη :-)
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
είναι straHos
Εεεε...ναι! Sorry! Βάλε λίγο αστιγματισμό και άλλο τόσο κεκτημένη ταχύτητα και το λαθάκι γίνεται...
Τόσο καιρό πάντως που διαβάζω το forum θα ορκιζόμουν ότι στο nick σου γράφει stratos...(το είχα διαβάσει από την αρχή στραβά) Περίεργα παιχνίδια παίζει η όραση!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-05-06, 21:37
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή



-------------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-02-18, 23:08
Το avatar του χρήστη Anilikos
Anilikos Ο χρήστης Anilikos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-02-2018
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genetix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας. Κατά λάθος έπεσε μίγμα μαγιάς-ζάχαρης στο ενυδρείο περνώντας μέσα από το σωληνάκι του DIY. Το ενυδρείο έχει θολώσει πολύ και αυτό που έκανα άμεσα ήταν μία άμεση αλλαγή 50% προσθήκη αλατιού στο 0.3% και αερισμό μέσω αεραντλίας.
1)Οι ενέργειες που έκανα ήταν σωστές?
2)Υπάρχει τρόπος να γλυτώσω τα ψαράκια, ή το έχω χάσει το παιχνίδι?
Αν έχετε κάποια ιδεά θα με βοηθήσετε πολύ!
Προσωπικά ξαναστήνω ενυδρείο μετά από χρόνια. Και είχα ξεχάσει αναλογίες μαγιάς, ζάχαρης και ζελατίνης. Οπότε σε ανύποπτο χρόνο έγινε αγγελοπουλίκό το ενυδρείο. Ευτυχώς το πρόλαβα νωρίς και ξεθολώνει ήδη μετά από 10 λεπτά. Αλλά η αλήθεια είναι αγχώθηκα !
Στην εικονα η κατάσταση πριν το περιστατικό, ήδη φαίνεται η μαγιά να κατεβαίνει από το σωληνάκι αλλά εγώ φωτο ήθελα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180212_195620.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  92,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09472 seconds with 16 queries