Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-10, 14:09
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή Περι αναγακιότητας Καλίου

Καλησπέρα.
Θα φτιάξω αυτές τις μέρες ένα 120λιτρο καρφουρίσιο με φωτισμό Overtank 2χ39Watt(σπό το γνωστό μαγαζί).
Θέλω να το κάνω ζούγκλα αλλά όχι με πολύ δύσκολα φυτά(δεν πάω για cuba ή για glosso).Εύκολα-μέτρια και καθώς κανένα σχετικά εύκολο κοκκινάκι..

Έχω προμηθευτεί Νιτρικό Κάλιο απο φαρμακείο (ζήτησα καθαρό και με μάδησαν) και σκεφτομαι να πάρω επιπλέον το flourish καθώς και το excel.Δεδομένου οτι το κάλιο το βρίσκω και στο flourish και στο ΚΝΟ3 και στο νερό και στις τροφές και στα απόβλητα από τα ψάρια(θα βάλω μάλλον ζωοτόκα), θεωρείτε απαραίτητη την αγορά του pottasium?
Καμιά άλλη πρόταση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-10, 14:52
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...Διαβασε εδω και κρινε....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-10, 15:19
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Το έχω διαβάσει το υπόμνημα καθώς και αρκετά άλλα που αναφέρουν το πόσο απαραίτητο είναι το Κάλιο..
Δεν μπορώ να κρίνω όμως εμπειρικά για αυτό και ρωτάω αν μπορώ να αποφύγω να το χρησιμοποιήσω γνωρίζοντας οτι το ΚΝΟ3 περιέχει 39%Κ όταν αντίστοιχα συνήθως για Κάλιο προτείνεται το KH2PO4 το οποίο έχει 45%Κ...

Εδω πχ http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm λέει οτι για Κάλιο καλυπτόμαστε από το ΚΝΟ3 και από τα KH2PO4 και flourish...

Tέλος γνωρίζω πως ακριβής μέτρηση του Καλίου δεν μπορεί να γίνει καθώς και υπερβολική δόση δε δημιουργεί άλγες οπότε κάποιος πολύ εύκολα μπορεί να παρέχει πολύ περισσότερο Κάλιο από ότι χρειάζονται τα φυτά, χωρίς όμως να μπορεί να το καταλάβει ο ίδιος.Αυτό θέλω να αποφύγω αν γίνεται..

ΥΓ Το excel κάνει δουλειά ή δεν αξίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-10, 17:25
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι με το flourish και καμμιά ταμπλέτα βυθού για αρχή, θα είσαι ΟΚ.
Το excel σαφώς και κάνει δουλειά, με μέτρο όμως, γιατί αν βάζεις πολύ θα κάψεις κάποια φυτά,
όπως το κερατόφυλλο (εγώ έχω κάψει και βαλισνέριες και άλλα).
Εγώ συντηρώ εύκολα και μεσαίας δυσκολίας φυτά με συνδυασμό flourish, excel και pottasium + αρκετό φως
με σχετική επιτυχία και καλούτσικη ανάπτυξη (την οποία άλλωστε έχεις δει),
ξεκινώντας πάντα με ταμπλετίτσες βυθού για λίπανση και των ριζών.
Το pottasium δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αλλά πιστεύω ότι βοηθάει πολύ, έστω και σε μικρή δοσολογία.

Δεν ξέρω τι ζωοτόκα θα διαλέξεις Κώστα, αλλά αν βάλεις ξιφοφόρους, υπάρχουν 5-6 νεαροί για να αρχίσεις.
Ενημέρωσέ με αν θα τους πάρεις, για να σου έχω κι ένα 25κιλο άμμο (στο χρωστάω) και κανένα κλαδεματάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-10, 18:33
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι με το flourish και καμμιά ταμπλέτα βυθού για αρχή, θα είσαι ΟΚ.
Το excel σαφώς και κάνει δουλειά, με μέτρο όμως, γιατί αν βάζεις πολύ θα κάψεις κάποια φυτά,
όπως το κερατόφυλλο (εγώ έχω κάψει και βαλισνέριες και άλλα).
Εγώ συντηρώ εύκολα και μεσαίας δυσκολίας φυτά με συνδυασμό flourish, excel και pottasium + αρκετό φως
με σχετική επιτυχία και καλούτσικη ανάπτυξη (την οποία άλλωστε έχεις δει),
ξεκινώντας πάντα με ταμπλετίτσες βυθού για λίπανση και των ριζών.
Το pottasium δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο, αλλά πιστεύω ότι βοηθάει πολύ, έστω και σε μικρή δοσολογία.

Δεν ξέρω τι ζωοτόκα θα διαλέξεις Κώστα, αλλά αν βάλεις ξιφοφόρους, υπάρχουν 5-6 νεαροί για να αρχίσεις.
Ενημέρωσέ με αν θα τους πάρεις, για να σου έχω κι ένα 25κιλο άμμο (στο χρωστάω) και κανένα κλαδεματάκι.
Κώστα σε ευχαριστώ καταρχίν, δεύτερον θέλω πρώτα να το στρώσω σωστά(μάλλον με αμμωνία από τροφή και ίσως λίγο μπόλι) ,να εχω καταληξει στο aquaspace ,να πιάσουν τα φυτά και μετά να βάλω ψαράκια..δηλαδή μετά από κανένα μήνα.Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο είδος.Κάποια στιγμή θέλω (αν θα έχεις βέβαια) kribensis ή για αυτό ή για ένα 240-300 που θα κάνω κάποια στιγμή.Ψήνομαι για κατι μεγάλο και όμορφο μόλις βγω από τη σχολή.

Για την άμμο ξέχνα το,στην έδωσα, όπως μου την εδωσαν.Ας πρόσεχα.Θα πάω μες τη βδομαδα να πάρω από το pangea και ισως δω και καμια πετρα.

Κλαδέματα θα χρειαστώ μπόλικα όμως,(θα βάλω και αγγελία λιγο πριν τη συνάντηση)γιατι σκοπεύω να αξιοποιήσω κάθε πιθαμή και να τη φυτέψω/δέσω...

Τέλος σκέφτομαι να βάλω και μια λεπτή στρώση από καθαρό φυλλόχωμα κάτω από την άμμο ωστε ''να γλιτώσω'' και τις ταμπλέτες ή το ειδικό υπόστρωμα και να βάζω για αρχή KNO3-flourish-excel μαζί με τον ''υψηλό'' φωτισμό.Ίσως και pottasium..
.................
Έχει η μητέρα μου μια σακούλα που γράφει Florabella geranienerde-ερασιτεχνικό υπόστρωμα κατάλληλο για γλάστρες-πετούνιες κτλ.. πειράζει να βάλω λίγο κάτω κάτω ή δεν είναι κατάλληλα αυτά τα υποστρώματα έστω και λίγο για ενυδρεία?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-10, 19:38
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα σε ευχαριστώ καταρχίν, δεύτερον θέλω πρώτα να το στρώσω σωστά(μάλλον με αμμωνία από τροφή και ίσως λίγο μπόλι) ,να εχω καταληξει στο aquaspace ,να πιάσουν τα φυτά και μετά να βάλω ψαράκια..δηλαδή μετά από κανένα μήνα.Δεν έχω καταλήξει ακόμα στο είδος.Κάποια στιγμή θέλω (αν θα έχεις βέβαια) kribensis ή για αυτό ή για ένα 240-300 που θα κάνω κάποια στιγμή.Ψήνομαι για κατι μεγάλο και όμορφο μόλις βγω από τη σχολή.

Για την άμμο ξέχνα το,στην έδωσα, όπως μου την εδωσαν.Ας πρόσεχα.Θα πάω μες τη βδομαδα να πάρω από το pangea και ισως δω και καμια πετρα.

Κλαδέματα θα χρειαστώ μπόλικα όμως,(θα βάλω και αγγελία λιγο πριν τη συνάντηση)γιατι σκοπεύω να αξιοποιήσω κάθε πιθαμή και να τη φυτέψω/δέσω...

Τέλος σκέφτομαι να βάλω και μια λεπτή στρώση από καθαρό φυλλόχωμα κάτω από την άμμο ωστε ''να γλιτώσω'' και τις ταμπλέτες ή το ειδικό υπόστρωμα και να βάζω για αρχή KNO3-flourish-excel μαζί με τον ''υψηλό'' φωτισμό.Ίσως και pottasium..
.................
Έχει η μητέρα μου μια σακούλα που γράφει Florabella geranienerde-ερασιτεχνικό υπόστρωμα κατάλληλο για γλάστρες-πετούνιες κτλ.. πειράζει να βάλω λίγο κάτω κάτω ή δεν είναι κατάλληλα αυτά τα υποστρώματα έστω και λίγο για ενυδρεία?
Πολύ προσοχή στην αναμόχλευση του βυθού σε μελλονικές αλλαγές νερού ή επικουρικά φυτέματα!!!! Επιπλέει, στα κάνει βούρκο και πολύ δύσκολα καθαρίζει....
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-10, 20:31
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο μου, τέρμα φυτεμένο αλλά με λίγα ψάρια, ρίχνω αρκετό ΚΝΟ3, καθόλου έξτρα κάλλιο και δεν βλέπω τα φυτά μου να υποφέρουν από έλλειψη καλλίου. Αν όμως έχεις μεγάλη ιχυθοφόρτιση και δεν χρειάζεσαι νιτρικά, αναγκαστικά ρίχνεις εχτρα κάλλιο.

Όσον αφορά το υπόστρωμα, πρόσεξε το φυτόχωμα να μην περιέχει χημικά πρόσθετα. Καθαρό φυτόχωμα "χουμοποιημένο" ή "κομποστοποιημένο" , 1-2 εκ. σε ύψος και από επάνω 3-4 εκ. άμμο ή χαλίκι. Και μετά πολύ προσοχή στον χειρισμό των φυτών. πχ: κόβεις τα φυτά και δεν τα ξεριζώνεις.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
περι TDS... targas21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 28 04-11-13 17:56
Διάλυμα Θειικού καλίου kostas_dimi_xapsas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 27-03-09 07:10
περι L190 DimmyF Γατόψαρα Ν. Αμερικής 13 06-10-06 10:01
Διάθεση Νιτρικού Καλίου (ΚΝΟ3) από τα γραφεία του συλλόγου Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 0 27-03-06 15:21
Περι Τ5/Τ8/PC ..... Discos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 10-09-05 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04307 seconds with 13 queries