Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 31-12-14, 21:02
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Φιλε ChocolatePuma χρονια πολλα!!!!
Εχω σκεφτη που θα τα βαλω ολα,την τριτη θα παω να το αγορασω και μετα συζηταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-01-15, 18:15
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδια πιο απο τα δυο προτεινετε να παρω
http://www.petsupermarket.gr/3088/%C...%B9-215lt.html
http://www.petsupermarket.gr/3091/%C...%82-150lt.html
-------------------------
Παιδια τελικα αυτο θα αγορασω πως σας φαινετε?
http:// http://www.petsupermarket.gr...ρείο-157l.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giorgos4789 : 03-01-15 στις 18:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-01-15, 19:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια πιο απο τα δυο προτεινετε να παρω
http://www.petsupermarket.gr/3088/%C...%B9-215lt.html
http://www.petsupermarket.gr/3091/%C...%82-150lt.html
-------------------------
Παιδια τελικα αυτο θα αγορασω πως σας φαινετε?
http:// http://www.petsupermarket.gr...ρείο-157l.html
Δεν ανοίγει το τελευταιο λινκ
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-01-15, 20:59
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για θαλασσινό το προορίζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-01-15, 21:10
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ναι για θαλασσινο και πιο συγκεκριμενα για fish only. (για αρχη)
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 03-01-15, 21:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι για θαλασσινο και πιο συγκεκριμενα για fish only. (για αρχη)
Στο λεω - γιατί ο φωτισμός του δεν κάνει σίγουρα για reef
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 04-01-15, 00:45
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εσυ προσωπικα πιο απο τα δυο θα επερνες
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 04-01-15, 21:04
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το sun sun έχει πάρει ένας γνωστός γνωστού το συγκεκριμένος και έιχε μείνει ευχαριστημένος πολύ!! Ο χώρος των φίλτρων στο πάνω μέρος είναι αρκετός, σαν να έχεις ένα μικρό sump από πάνω!! Για αντιφωσφορο, άνθρακα και σφουγκάρι/βαμβάκι είναι οκ!! Έχει αρκετό χώρο και για siporax/ελαφρόπετρα αν δεν έχεις βράχο μέσα να στηρίξεις την βιολογία σου!!
Τα φώτα πάντως αν σκεφτεσαι να βάλεις κοραλια δεν κάνουν με τίποτα ούτε μπορείς να τα αναβαθμίσεις, αλλά μπορείς να τα βγάλεις και να προσαρμόσεις led αν ασχοληθείς εύκολα όπως το είχα δει!!
Το waterwaves και αυτό καλό είναι το έχω δει σε μαγαζί, αν και μου φάνηκε λεπτό το τζάμι του, θα πρέπει να πάρεις φίλτρο και σίγουρα μου είχε πει ο υπεύθυνος, με εγγύηση δική του, τρυπιέται αν θες να φτιάξεις sump..
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 04-01-15, 21:07
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ προσωπικα πιο απο τα δυο θα επερνες
Μην το πας μεσω στατιστικής
Δεν έχω άποψη, γιατί δεν είχα κανενα απ τα δύο ενυδρεια

Οπως σου εγραψα πιο πανω, πρεπει να λάβες υπόψη εκτός από τα λίτρα και
1. Παχος γυαλιου
2. Φωτισμό
3. Που θα τοποθετήσεις σκιμερ και φίλτρο
4. Αν συνοδεύεται απο βαση (αν δεν εχεις που να το τοποθετήσεις)
5. Μάρκα
6. Εγγυηση αν υπάρχει
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 04-01-15, 23:55
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Το sun sun μου ειπε και εμενα ο πωλητης πως για θαλασσινο ειναι οτι πρεπει,ενω για το waterwaves μου ειπε πως δεν κανει για θαλασσινο.
Τα φωτα για το sun sun δηλαδη δεν κανουν αν θελω να βαλω μεσα κοραλια?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 05-01-15, 09:42
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φωτα για το sun sun δηλαδη δεν κανουν αν θελω να βαλω μεσα κοραλια?
Οχι.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-01-15, 13:15
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλά μην τον αποθαρρύνουμε τον άνθρωπο εντελώς!!
Μπορείς να βάλεις πολυ εύκολα κοράλια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και τα εύκολα δεν είναι πολύ όμορφα!!
Κοίταξε π.χ. το ενυδρείο με τα εύκολα κοράλια του κορυφαίου Αυστραλού Aussie Reefer , το οποίο είναι 280 λίτρα με 40w (led flood lights...) φωτισμό μόνο και αρκετό ύψος!! Βέβαια αν δεις το ενυδρείο με τα σκληρά του θα πάθεις πλάκα, αλλά λέμε τωρα
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να το δεις από κοντά το ενυδρείο αν το έχει το κατάστημα ή να ρωτήσεις τον πωλητή για το τι λάμπες παίρνει ακριβώς, ώστε να βάλεις τις κατάλληλες..
Γενικά πάντως τα κοράλια έχουν αυξημένες απαιτήσεις σε σχέση με το FO ενυδρείο, ακόμα και τα εύκολα..
-------------------------
Το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις ένα FO και μετά αφού αποκτήσεις αρκετή εμπειρία, να δεις τι μπορείς να κάνεις για κοραλάκια..
Επίσης όπως σου είπε και ο ChocolatePuma, πρέπει να δεις που θα βάλεις φίλτρα αν δεν σε ικανοποιήσει το ενσωματωμενο του sun sun π.χ. και επίσης που θα βάλεις το σκίμερ αν επιλέξεις αυτήν την μέθοδο, διαφορετικά θα χρειαστείς ενα refugium με άλγες ή ένα algae scrubber (που ακολουθώ εγώ) τα οποία δεν χωράνε εσωτερικά σε ένα ενυδρείο, οπότε θα πρέπει να φτιάξεις sump, οπότε και πάμε καλύτερα στο ενυδρείο της waterwaves που έχει πιο "εύκολο" καπάκι για μετατροπες κλπ..
Απλά το waterwaves που είχα δει ήταν πολύ λεπτό το τζάμι του ξαναλέω, πρέπει να ήταν 6mm!!
Επίσης τα φίλτρα που προτείνεις παραπάνω δεν τα βρίσκω και τόσο αποτελεσματικά και σίγουρα καθόλου αποτελεσματικά αν δεν βάλεις βράχο μέσα..
Επίσης για να μην παρεξηγούμαι, σου είπα οτι μπορείς να βάλεις εύκολα κοραλάκια μέσα, αλλά το φως είναι ένα, από τα πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις..
Θα πρέπει να κάνεις μία αυτόματη αναπλήρωση π.χ. καθώς όλα τα κοράλια είναι πολύ πιο ευαίσθητα από τα ψάρια στη μεταβολή της αλατότητας, που σημαίνει κι άλλες μετατροπές αν δεν έχεις sump!!
Καταλήγω προτείνοντάς σου να φτιάξεις ένα FO, να χαρέις τα ψαράκια σου και αργότερα αν σκεφτείς να βάλεις και κοράλια, να πας σε κάποιο άλλο ενυδρείο με sump... και σε καλύτερες συνθήκες θα ζουν τα ζωντανά σου και εσύ θα ασχολείσαι όσο το δυνατόν λιγότερο με την συντήρησή του..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 05-01-15 στις 13:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 05-01-15, 14:07
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Και εγω για FO ελεγα να το παω στην αρχη και μετα για reef γιαυτο ο φωτισμος που θελω να αγορασω να κανει και για reef.
Αυτο το φιλτρο πως σου φαινεται?
http://www.petsupermarket.gr/5798/%C...%82-300lt.html
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 05-01-15, 16:18
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιστεύω θα είσαι σούπερ με το φίλτρο το συγκεκριμένο, καθώς έχει αρκετό χώρο για υλικό μέσα αν βάλεις λίγο βράχο!!
Δεν είχα ποτέ fluval, οπότε θα σου πουν περισσότερα οι υπόλοιποι πιο έμπειροι, αλλά έχω δει το 206 από κοντα σε φίλο και μου άρεσε πολύ η κατασκευή του καθώς και το μακρόστενο σφουγκάρι κατά την είσοδο του νερού, που κρατάει έυκολα την μπίχλα.. Λόγω του μεγάλου του μήκους στο πάνω μέρος ήταν σκούρο και στο κάτω σχεδόν λευκό.. Μπορεί να μην αφήνει την βρώμα να περνάει μέσα, αλλά πιστεύω λόγω της μικρής διατομής θα χρειάζεται συχνότερο καθάρισμα.. εύκολη διαδικασία πάντως..
Επιπλέον με 1150λ/ω πιστεύω θα είσαι οκ για τα λίτρα σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 05-01-15, 21:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά μην τον αποθαρρύνουμε τον άνθρωπο εντελώς!!
Μπορείς να βάλεις πολυ εύκολα κοράλια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και τα εύκολα δεν είναι πολύ όμορφα!!
Από την εμπειρία σου : Πιστεύεις ότι θα αρκεστεί στα πολύ εύκολα κοράλια?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φωτα για το sun sun δηλαδη δεν κανουν αν θελω να βαλω μεσα κοραλια?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos4789 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εγω για FO ελεγα να το παω στην αρχη και μετα για reef γιαυτο ο φωτισμος που θελω να αγορασω να κανει και για reef.
Το καλύτερο ειναι να αποφασίσεις εξ αρχής τι θέλεις να φτιάξεις, γιατί ίσως να δωσεις χρήματα χωρις να υπάρχει λόγος και να μην σου βγει το αποτέλεσμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 05-01-15 στις 21:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 05-01-15, 22:26
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία σου : Πιστεύεις ότι θα αρκεστεί στα πολύ εύκολα κοράλια?
-------------------------
Το καλύτερο ειναι να αποφασίσεις εξ αρχής τι θέλεις να φτιάξεις, γιατί ίσως να δωσεις χρήματα χωρις να υπάρχει λόγος και να μην σου βγει το αποτέλεσμα
Όχι δεν το πιστεύω
Δύσκολα θα αντισταθεί κανείς!!
Έχεις δίκιο για το ότι μπορεί να δώσει χρηματα άσκοπα αν δεν αποφασίσει εξ αρχής..
Δεν θέλω να συμβουλέψω λάθος, αλλά μιας και ο φίλος μας ξεκίνησε το θέμα για ενυδρείο 60 λίτρων και πιστεύω ότι δεν θα θέλει να δώσει αυτά που χρειάζονται για ένα reef 150+ λίτρων, θα πρότεινα 2 πράγματα

1. Να φτιάξεις ένα reef 60άλιτρο με τον σωστό εξοπλισμό (όπως έχω ξεκινήσει κι εγώ), πράγμα που προϋποθέτει και αρκετό διάβασμα (από ότι βλέπω έχεις ξεκινήσει) αλλά και να πιάνουν τα χέρια σου... ή να σου το φτιάξει κάποιος πετσοπάς π.χ.
2. Να αγοράσεις το 150+άλιτρο για FO και μόνο..

Τώρα αν στο FO θες να βάλεις κανά εύκολο κοραλάκι, τι να πω? Μπορεί να καταφέρεις να διατηρήσεις μερικά, αλλά δεν θα είναι αυτό που έχεις ονειρευτεί και δύσκολα έως απίθανο να μπορέσεις να τροποποιήσεις το ενυδρείο ώστε να φιλοξενήσεις πιο απαιτητικούς οργανισμούς..

Για κοράλια δεν θα πρότεινα γενικά κανένα έτοιμο ενυδρείο, εκτός αυτών που έχουν όλα τα απαιτούμενα κρυφά στην πλάτη και πάλι με επιφύλαξη, αλλά μια custom κατασκευή στην οποία θα μπορείς να προσαρμόσεις τα πάντα...
Σωστό φωτισμό στο καπάκι
Ένα sump όπου θα μπορέσεις να βάλεις τον περισσότερο εξοπλισμό μέσα
Αυτόματη αναπλήρωση μέσα στο sump
Δοσομετρικές για τα κοράλια σου

Η σειρά που ακολούθησα εγώ αν σε βοηθάει κάπου, ήταν, διαβάζοντας αρκετά, ένα 20λιτρο μεσογειακό για να δοκιμάσω πράγματα, μετά ένα 60άλιτρο μεσογειακό, μετά ένα 400άλιτρο μεσογειακό με sump και τώρα ένα 60άλιτρο reef..
Σίγουρα έχω αποκτήσει σημαντική εμπειρία και πιστεύω θα μπορώ να ανταπεξέλθω στο reef...

Την ίδια εμπειρία μπορείς να αποκτήσεις με ένα ωραίο FO και μετά αν δεις ότι δεν σε αποκαρδιώνει η συντήρηση να φτιάξεις ένα reef που είναι πιο απαιτητικό!!

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζουν και τα χρήματα που θα δίνεις μηνιαίως στον απίθανο αυτό οργανισμό που μας δίνει ρευματάκι, τα οποία αυξάνονται με το μέγεθος του ενυδρείου και αυξάνονται εκθετικά για reef ενυδρείο, επισης το κόστος του εξοπλισμού που θα πρέπει να αγοράσεις αρχικά και το κόστος της συντήρησης...

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 06-01-15, 14:15
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Για FO θα το παω (το εχω αναφερει ξανα) μετα απο αρκετο καιρο θα επιδιωξω για κανενα ευκολο κοραλακι.
Πιστευω πως οι γνωσεις που εχω μετα απο
αρκετο καιρο διαβασματος ειναι ικανες να
φτιαξω ενα reef ενυδρειο στο μονο που εχω
καποιες αποριες ειναι στο θεμα με το sump.
Οι ερωτησεις ισως φανουν λιγο ανοητες
1)Πως το συντηρεις μετα τη δημηουργια του?
2)Υπαρχει καποια διαδικασια καθαρισμου που
πρεπει να ακολουθησω ετσι ωστε να καθαριστει?
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 06-01-15, 16:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει μία και μοναδική απάντηση σε αυτό που ρωτάς, ποικίλει ανάλογα με το πως θα το φτιάξεις και τι μέθοδο θες να ακολουθήσεις..
Εγώ π.χ. το sump που φτιάχνω για το reefάκι, με πλέξιγκλας, θα βρίσκεται στην πίσω μεριά του ενυδρείου σχρδόν κολλητά, θα έχει τις διαστάσεις του ενυδρείου, αλλά με πλάτος 15cm και θα έχει τα εξής, πρώτο διαμέρισμα κάλτσα όπου θα κατεβαίνει το νερό και θερμαντήρας, δεύτερο το skimmer, τρίτο το algae scrubber και το τέταρτο για άνθρακά σε κουτί και διχτάκι και επιστροφή, υπάρχει και ένα πέμπτο με 2 δοσομετρικές και άλλο ένα επιπρόσθετο για αναπλήρωση νερού..
Στο κάτω μέρος του σκίμμερ, του scrubber αλλα και της κάλτσας-θερμόμετρου, μπορείς να βάλεις σε διχτάκι και siporax αν θες λόγω χώρου και ροής νερού..
Το σκίμμερ μάλλον δεν θα το λειτουργώ συνέχεια, και μάλλον δεν θα χρειαστώ και αντιφώσφορο λόγω του scrubber.. Δεν το χρειάζομαι ούτε στο 400άρι μεσογειακό που έχω , στο οποίο έχω σταμα΄τησει και τη λείτουργία του σκίμμερ καιρό τώρα.. αλλά στο reefάκι θα το βάλω, το έχω ήδη ένα resun sk-300, αθόρυβο και κάνει και δουλειά!!
Σου παραθέτω και ένα κολλάζ-σχέδιο, μην γελάσεις
Βέβαια στην δική σου μέθοδο μπορείς να το κάνεις αλλιώς..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SUMP.jpg
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  38,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 06-01-15, 16:41
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συντήρηση...
1.Αν βάλεις κάλτσα να την καθαρίζεις κάθε βδομάδα που θα κάνεις και αλλαγή νερού με νερό από την Α.Ο., ή και συχνότερα... Σε μένα που έχω scrubber και περισσότερο να την αφήσω δεν ανεβαίνουν τα νιτρικά
2.Ανάλογα με το πόσο το χρησιμοποιείς και πόσο μεγάλο κύπελο έχει, καθαρίζεις το κύπελο του σκίμμερ τακτικά, κυρίως λόγω αέριας βρώμας Επίσης καθαρίζεις και το σκίμμερ σου γενικότερα ανάλογα με τις οδηγίες του καθενός ανά 1-2 μήνες..
3.Για το scrubber, ξύσιμο ανά βδομάδα/10 μέρες.. Αν βάλεις chaeto, κουρεματακι αντλιστοιχα, αν δεν βάλεις τίποτα από τα 2, τιποτα..
4.Ενεργός άνθρακας, τον αλλάζω κάθε μήνα και προτιμώ να βάζω λίγη ποσότητα παρά να τον χρησιμοποιώ για λίγο κάθε 2-3 μέρες που προτείνουν πολλοί..
5.Αντλία, καθάρισμα εσωτερικά κάθε 2-3 μήνες κάνω εγώ..
6.Γέμισμα της ανπλήρωσης από Α.Ο. όταν τελειώνει το νερό, όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις..
7.Καθαρισμα με ξυδάκι εκτος αντλιας και σκίμμερ και του θερμαντήρα όποτε μπορείς καθώς πιάνει άλατα..
Αυτά για το sump, δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι..

Συντήρηση για το ενυδρείο τώρα, ανάλογα τι μέθοδο θα επιλέξεις για την συμπλήρωση των στοιχείων που θα καταναλώνουν τα κοράλια σου, αν θα κάνεις αλλαγές από θάλασσα κλπ.. θα τα δεις στην πορεία όμως αυτά και θα πρέπει να κάνει και μετρήσεις μέχρι να βρεις τις δοσολογίες σου..
Επίσης καθαρισμό των λαμπών του καπακιού από το αλάτι που κολλάνε συνήθως, ανάλογα το ύψος που τα έχεις, καθαρισμό της άλγης στα τζάμια με ένα σκράπερ/σφουγκαράκι...
Αυτά μου έρχονται τώρα
Ελπίζω να σε βοήθησα..
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 06-01-15, 22:17
giorgos4789 Ο χρήστης giorgos4789 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2014
Περιοχή: κερατσινι
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Συντήρηση...
1.Αν βάλεις κάλτσα να την καθαρίζεις κάθε βδομάδα που θα κάνεις και αλλαγή νερού με νερό από την Α.Ο., ή και συχνότερα... Σε μένα που έχω scrubber και περισσότερο να την αφήσω δεν ανεβαίνουν τα νιτρικά
2.Ανάλογα με το πόσο το χρησιμοποιείς και πόσο μεγάλο κύπελο έχει, καθαρίζεις το κύπελο του σκίμμερ τακτικά, κυρίως λόγω αέριας βρώμας Επίσης καθαρίζεις και το σκίμμερ σου γενικότερα ανάλογα με τις οδηγίες του καθενός ανά 1-2 μήνες..
3.Για το scrubber, ξύσιμο ανά βδομάδα/10 μέρες.. Αν βάλεις chaeto, κουρεματακι αντλιστοιχα, αν δεν βάλεις τίποτα από τα 2, τιποτα..
4.Ενεργός άνθρακας, τον αλλάζω κάθε μήνα και προτιμώ να βάζω λίγη ποσότητα παρά να τον χρησιμοποιώ για λίγο κάθε 2-3 μέρες που προτείνουν πολλοί..
5.Αντλία, καθάρισμα εσωτερικά κάθε 2-3 μήνες κάνω εγώ..
6.Γέμισμα της ανπλήρωσης από Α.Ο. όταν τελειώνει το νερό, όποια μέθοδο και αν ακολουθήσεις..
7.Καθαρισμα με ξυδάκι εκτος αντλιας και σκίμμερ και του θερμαντήρα όποτε μπορείς καθώς πιάνει άλατα..
Αυτά για το sump, δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι..

Συντήρηση για το ενυδρείο τώρα, ανάλογα τι μέθοδο θα επιλέξεις για την συμπλήρωση των στοιχείων που θα καταναλώνουν τα κοράλια σου, αν θα κάνεις αλλαγές από θάλασσα κλπ.. θα τα δεις στην πορεία όμως αυτά και θα πρέπει να κάνει και μετρήσεις μέχρι να βρεις τις δοσολογίες σου..
Επίσης καθαρισμό των λαμπών του καπακιού από το αλάτι που κολλάνε συνήθως, ανάλογα το ύψος που τα έχεις, καθαρισμό της άλγης στα τζάμια με ένα σκράπερ/σφουγκαράκι...
Αυτά μου έρχονται τώρα
Ελπίζω να σε βοήθησα..
Φιλε pagokofti με βοηθησες παρα πολυ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-01-15, 23:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Χαίρομαι!!
πριν το αποφασίσεις να το φτιάξεις, δες και εδώ, αλλά googlαρε και sump στις φωτος για να πάρεις ιδέες..
Ανάλογα με την μέθοδο που θες να ακολουθήσεις θα βρεις πολλές επιλογές..
Επίσης προσπάθησε αφού έχεις προμηθευτεί όλα τα συμπράγκαλα, να τα βάλεις κάτω και να δεις τι διαστάσεις έχει το καθένα και αν χωράνε όλα στο σχέδιο που έχεις φτιάξει (π.χ. ο θερμαντήρας μπορεί να έχει μεγάλο μήκος και να μην χωράει κάθετα στο sump), καθώς και να κάνεις δοκιμές κυρίως σε ότι αφορά την κυκλοφορία ενυδρείου-sump και αναπλήρωσης, πριν το φτιάξεις.. σε μία μεγάλη λεκάνη π.χ.
Ότι χρειαστείς υπάρχουν και πιο έμπειροι φυσικά εδώ μέσα να σε βοηθήσουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πως γινετε???? stefanos samos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 22-01-11 16:50
γινετε;;; asteris_veroia Δίσκοι 12 22-03-08 10:38
Θαλασσινο 60 λιτρα? epistimon Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 15-04-07 12:44
Λιτρα για θαλασσινο ενυδρείο Carebean pirate Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 17-06-06 12:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09194 seconds with 16 queries