Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-14, 00:37   #1
Η Δεσποινα πεθανε
despoina guppidou
Junior Member
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-14, 00:37
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα στην ομορφη παρεα,καλη χρονια να χουμε με υγεια και ευτυχια.Ειμαι αρχαρια και χρειαζομαι τα φωτα σας οπωσδηποτε στο προβλημα που αντιμετωπιζω εχοντας μοιραιο αποτελεσμα το χαμο της πιο ομορφης γκαμπινας μου..εχω τρια θηλυκα και ενα αρσενικο,απο την πρωτη στιγμη η περι αυτης λογος βρισκοταν συνεχεια στο βυθο ψαχνοντας για τροφη και απομονωμενη απο το υπολοιπο κοπαδι..νομιζα οτι δεν υπηρχε προβλημα καθως δεν μου εδειχνε κανενα σημαδι ασθενειας ωσπου μια μερα αλλαξε χρωμα και εγινε μαυρη,στη συνεχεια εβγαλε μια κιτρινη κηλιδα μπροστα απο την ουρα της,κολυμπουσε συνεχεια μονη της καθοταν στο φιλτρο ατελειωτες ωρες,και ο τροπος που κολυμπουσε ηταν σαν μεθυσμενη,απευθυνθηκα σε πετ σοπ αλλα δεν με βοηθησαν σχεδον καθολου,αφου δεν μπορουσαν καν να προσδιορισουν την ασθενεια..οι μερες περνουσαν ετσι,μη μπορωντας να τη βοηθησω,συνεχιζε να τρωει ομως κανονικα,ωσπου μια βδομαδα πριν ειδα οτι ξαναεγινε ασπρη και συνειδητοποιησα οτι ειχε γεννησει ...ηταν εμφανως καλυτερα αρχισε να κολυμπαει με το κοπαδι και η μεθυσμενη συμπεριφορα της περασε αλλα η αρρωστεια της υπηρχε αφου καθοταν παλι διπλα στο φιλτρο αρκετες ωρες...Σημερα την βρηκα νεκρη στο βυθο,εμεινε καποιες ωρες στο ενυδρειο..τι ειδους ασθενεια αντιμετωπιζε?γιατι μετα την εγκυμοσυνη φαινοταν οτι επανηλθε?αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο φιλοξενω δεκα περιπου μικρα,και το κοπαδακι που απεμεινε..τι μπορω να κανω για να τα διαφυλαξω απο την μυστηριωδη ασθενεια?θα ηθελα να με βοηθησετε..σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.καλη συνεχεια
Εμφανίσεις: 7734
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-14, 00:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Τρομαξα λιγο με τον τιτλο και μεχρι να καταλαβω τι εγινε.

Ποσο καιρο την ειχες την Δεσποινα?

Κανε copy και συμπληρωσε εδω και τη φορμα διαγνωσης
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-14, 00:53
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Καλως ηρθες στην παρεα μας !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-01-14, 01:16
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Γεια σας κυριε κυρια δελτα,επειδη δεν κατεχω πολυ καλα τα της τεχνολογιας αδυνατω να κανω κοπυ παστε σ αυτο που μου στειλατε γι αυτο και θα σας τα γραψω ετσι ,συγχωρεστε με για την αδυναμια μου.....το ενυδρειο μου ειναι δεκαπενταλιτρο καθ οτι οπως προειπα ειμαι αρχαρια..ξεκινησα να το λειτουργω απο τα μεσα του οκτωβριου και μετα μιας εβδομαδας χρηση,εβαλα τα γκαμπυ τρια θηλυκα και ενα αρσενικο η μια θηλυκη ηταν εγκυος και την επομενη μερα ακριβως γεννησε εκανε τεσσερα μικρα εκ των οποιων το ενα επεζησε για λιγες μερες γιατι ειχα την φαεινη ιδεα να βαλω και ενα μικρο αγγελοψαρακι για λιγες μερες (μετα εμαθα οτι ηταν λαθεμενη συνθεση αφου εφαγε και το νεογεννητο και ετσι το απομονωσα μετα μια εβδομαδα).ειχα πολλα προβληματα με το στρωσιμο του νερου τυραννηθηκα και γω και τα ψαρακια για περιπου δυο με τρεις βδομαδες ωσπου εβγαλα τις πετρες θαλασσης που ειχα βαλει πολλες σε αριθμο αφου προηγουμενως τις ειχα πλυνει με ξυδι και τις ειχα βρασει για πολυ ωρα.αφου τις εβγαλα μαζι με ολικη αλλαγη νερου και συχνες αλλαγες καθε τρεις τεσσερις μερες το νερο μου εστρωσε..Το ενυδρειο ειχε μεσο ορο 24 με 25 βαθμους κελσιου και 27 σε αναμονη γεννας..Δυο φορες την ημερα ταιζα με τροφη για τροπικα ψαρια (δεν ενθυμουμαι τηνα κριβη ονομασια,μπορω να το τσεκαρω αυριο ομως).Μετρησεις στο ενυδρειο δεν εκανα ποτε..τα περιττωματα της δεσποινας ηταν σκουρα και μου φαινοντουσαν φυσιολογικα..η αναπνοη της ηταν αυξημενη ,τρεφοταν κανονικα.Απο την αρχη που μπηκε στο ενυδρειο ειχε σημαδια απομονωσης μονο..Τα συμπτωματα εγιναν πιο εντονα μετα το στρωσιμο του νερου δηλ.μετα τρεις εβδομαδες περιπου μπορει και μηνα..Φαρμακο δεν εδωσα ουτε θεραπεια εκανα γιατι δεν ηξερα τι ασθενεια ειναι..τα μονα φαρμακα που εβαλα στο ενυδρειο οντας τα ψαρια μεσα ηταντοα ντιχλωριακο και ενα αλλο με ωφελιμα βακτηριδια στην προσπαθεια μου να τελειωσει η ταλαιπωρια με το στρωσιμο... Το ψαρι δεν το κρατησα σε καραντινα..αυτα ελπιζω να μην σας κουρασα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-01-14, 01:17
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Η Δεσποινα πεθανε και μεγαλο κειμενο; Νομιζω οτι οντως πεθανε καποια Δεσποινα ανθρωπινης μορφης
__________________
''Ψαρακι..ψαρααακι, βαρεθηκες αυτη τη τροφη;; Θελεις τοστ;;''
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-01-14, 01:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από despoina guppidou Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κυριε κυρια δελτα,επειδη δεν κατεχω πολυ καλα τα της τεχνολογιας αδυνατω να κανω κοπυ παστε σ αυτο που μου στειλατε γι αυτο και θα σας τα γραψω ετσι ,συγχωρεστε με για την αδυναμια μου.....το ενυδρειο μου ειναι δεκαπενταλιτρο
Δεν χρειαζεται να διαβασω παρακατω.
Διορθωσε αυτο, και με λιγο διαβασμα στα αρθρα στην κατηγορια των αρχαριων, εχεις πολλες πιθανοτητες να δεις υγιες και λειτουργικο ενυδρειο.

Καλη χρονιά.

Εδω ειμαστε οτι απορια και δυσκολια εχεις.
(Θαυματα με ψαρια σε 15λιτρα δεν κανουμε ομως - ιδιως αρχαριου. Πιο ευκολα περπαταμε πανω στο νερο του 15λιτρου )
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-01-14, 08:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και απο εμενα.

Θα μεινω και εγω στα 15 λιτρα, τα οποια ειναι εντελως ακαταλληλα για ψαρια και επιπλεον αδυνατο να διατηρηθουν οι σταθερες συνθηκες που απαιτει ο καθε οργανισμος, ακομα και απο εναν πολυ εμπειρο χομπιστα.

Ακομα, θα μεινω σε κατι ακομα. Λες οτι δεν εκανες ποτε μετρησεις και η υποθεση που κανω, ειναι οτι απλα στρωθηκε το φιλτρο με τα ψαρια (αν ειναι στρωμενο και δεν επλενες τα υλικα του φιλτρου με νερο βρυσης). Τα αποτελεσματα, ειναι αυτα που περιγραφονται εδω. Δυστυχως, τα ψαρακια εχουν απαιτησεις και δεν χρειαζονται απλα νερο για να ζησουν. Το αποτελεσμα σε τετοιες περιπτωσεις, ειναι παντα το ιδιο.

Ολοι καναμε λαθη στην αρχη, ειναι η αληθεια. Κανενας δεν ηξερε πως λειτουργει ενα ενυδρειο και ολοι πεσαμε απο τα συννεφα μολις καταλαβαμε ποσα πραγματα αγνοουσαμε. Το θεμα ειναι να υπαρχει διαθεση να βελτιωσουμε την κατασταση και να κανουμε μια καλη αρχη. Εδω θα βρεις πολλα θεματα για διαβασμα. Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε.

Καλη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-01-14, 09:01
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-01-14, 19:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από μένα, και χρόνια πολλά!

Η αλήθεια πως κι εμένα ο τίτλος του θέματος, μου ήρθε κάπως...!!!

Στην περιοχή σου έχει μερικά απ τα καλύτερα παιδιά - χομπίστες. Εχουν βοηθήσει κοσμο & κοσμάκι (700 χλμ μακριά τους )...¶μα έχεις διάθεση όλα διορθώνονται κι όλα γίνονται

Διάβασμα χρειάζεται και να λύσεις αυτό το μικροοοοοο προβληματάκι με το 15λιτρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-01-14, 21:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οντως, στα μερη σου υπαρχουν παρα πολυ καλα παιδια και με πολλες γνωσεις για να σε βοηθησουν, αρκει να εχεις ορεξη. Αν δει καποιος το θεμα, ολο και κατι θα κανει.

Το μονο προβλημα ειναι οτι μπορει να σου δημιουργησουν κομπλεξ, γιατι κατω απο 500αρι ενυδρειο στα Γιαννιτσα δεν εχω δει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-01-14, 22:09
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τη διαθεση σας να βοηθησετε,προσπαθω να διαβαζω αυτα που μου στελνετε για να αποκτω γνωσεις που θα βοηθησουν την απειρια μου.. :P το μικρο μεγεθος τελικα προκαλεσε την απωλεια,και το " κακο"στρωσιμο δυσχεραινε την κατασταση..ομως η ασθενεια τελικως ποια μπορει να ηταν?κατι σαν αργη δηλητηριαση?αμεση αλλαγη ενυδρειου με μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο να γινειδυστυχως,..να υποθεσω και τα υπολοιπα ψαρακια θα εχουν την ιδια καταληξη?ενας φιλος μου διατηρει σε δεκαπενταλιτρο γυρω στα δεκα ενηλικα και αμετρητα μωρα χωρις προβληματα και χωρις να εχει απωλειες.δεν γνωριζω στην περιοχη μου χομπιστες δυστυχως,ευελπιστω ομως να μαθω.σας ευχαριστω ξανα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη..οσον αφορα τον τιτλο,τα ψαρακια μου εχουν ονοματα ανθρωπων του περιββαλλοντος μου..δεσποινα λενε εμενα..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-14, 22:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από despoina guppidou Εμφάνιση μηνυμάτων
αμεση αλλαγη ενυδρειου με μεγαλυτερο δεν ειναι εφικτο να γινειδυστυχως,..να υποθεσω και τα υπολοιπα ψαρακια θα εχουν την ιδια καταληξη?
Δες αυτό σαν προσωρινή (ή και μόνιμη) λύση
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...tview&iID=2151
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=36973

Ψαξε στο φορουμ για αντίστοιχα θέματα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-01-14, 22:26
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Γεια σου Δέσποινα καλώς ήρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-14, 05:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από despoina guppidou Εμφάνιση μηνυμάτων
το μικρο μεγεθος τελικα προκαλεσε την απωλεια,και το " κακο"στρωσιμο δυσχεραινε την κατασταση..ομως η ασθενεια τελικως ποια μπορει να ηταν?κατι σαν αργη δηλητηριαση?
Μπορει να μην ηταν ακριβως ασθενεια απο καποιο παθογονο, παρασιτο ή ιο.
Οταν ενα ψαρι επιζει απο μια κατασταση εκθεσης σε αμμωνια νιτρωδη ή πολλα νιτρικα, ολο και καποιο "αορατο" κουσουρι του μενει.
Συνηθως καταστεφονται, βραγχια, νεφρα και συκωτι. (απο πολλα νιτρικα, συνηθως καρκινοι)
Αν τα βλεπεις πχ πρησμενα, ειναι συνηθως γιατι δεν λειτουργουν τα νεφρα να αποβαλουν τα υγρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-14, 00:57
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή μετά τη δέσποινα...ο γιώργος

Καλησπέρα στην παρέα,ανεξήγητη εξαφάνιση διαπίστωσα πριν μιση ώρα..εκεί που χάζευα τα μωρακια κ αναρωτιόμουν αν ειναι ιδια σε αριθμο η μου απεμειναν πεντε απο τα εννιά που είχα στην αρχή,τρώω φρίκη γιατί δεν είναι πουθενά ο γιώργος..το πορτοκαλι αρσενικο γκαμπι...κοιταζω παντου στο βυθο στην επιφάνεια στο κερατοφυλλο αναμεσα,στο φιλτρο απο κατω,απο πισω,στο διακοσμητικο μεσα ο γιωργοςςς αφαντοος ουτε κοκκαλακι του,ουτε λέπι...βλέπω το απλ σναιλ σαλιγκάρι μου ανετο να κοβει βόλτες,δε φαίνεται ομως να ειναι πρησμένο...πωςς το εξηγείται;;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-14, 01:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ειναι πυκνοφυτεμενο το ενυδρείο σου?
Υπαρχει ενδεχόμενο να είναι πίσω απο καποια ρίζα ή φιλτρο, θερμαντηρα κλπ
Σαλιγκαρι να φαει γκαπι ζωντανο...αποκλειεται
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-14, 01:04
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το ειδες σήμερα το πρωί το ψάρι δηλαδη? και τώρα δεν το βλέπεις?..τα φώτα ειναι ακομα ανοικτα? για κοιτα λιγο καλυτερα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-14, 01:08
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Το ενυδρειο οπως ειχα αναφέρει παλαιότερα ειναι.δεκαπενταλιτρο και στη μεση της επιφανειας εχω αρκετο κερατοφυλλο, δεν ειναι ανάμεσα ξυπνησα κ τη μητερα μου ν ρωτησω μηπως εδωσε πουθενα το ψαρι (που δεν υπηρχε τετοια περίπτωση,αλλα για ν αποκλεισω κ αυτο το ενδεχομενο) μηπως γκαμπι τρωει γκαμπι ? Ενήλικα οταν ειναι κ τα δυο..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-14, 01:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

το ενυδρείο εχει καπάκι απο επάνω?..εκτος απο το apple εχεις κατι αλλο μεσα?

και οχι..γκαπυ δεν τρώει γκάπυ..μονο αν ειναι ετοιμοθάνατο,ίσως αρχισουν τα αλλα να το τσιμπάνε...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-14, 01:15
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Τα φωτα τα κλεισα πλέον,κοιταξα πολυ καλα εικοσι λεπτα ημουν εκει εβαλα κ την αποχη μεσα ν κανω πιο καλο έλεγχο...το ψαρι υπηρχε κ απλα δεν υπαρχει... ο γιωργος κ η δεσποινα ηταν ζευγάρι....κλαψ κλαψ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-14, 01:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Εκτος ενυδρείου κοιταξες?
Μηπως άνοιξε καποιος το καπακι και την εκανε ο μαγκας?

Το πρωι το ψαρι υπηρχε? (Το ρωτησε πιο πανω ο Τασος)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-14, 01:48
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Δεν ηταν αρρωστο αυτο το ψαρι ηταν πολυ ζωντανό κουντουρντιζε συνέχεια ηταν κ όμορφο πορτοκαλί...μεσα στο ενυδρειο εχω πολλους λαθρεπιβατες τους λενε νομιζω σαλιγκαρακια μικρα καφε που γινονται πολλα εχω πανω απο εφτα κ το απλ σναιλ τον τάκη
-------------------------
Εχει ενα καπακι αλλα ειναι με κενά δεν ειναι κλειστο τελείως δεν ξερω πως να σας το εξηγησω ακριβώς κοιταξα κ κατω κ πισω απο το ενυδρείο....θα παω τωρα να ξανακοιτάξω
-------------------------
Παει το ψαρακι,το βρηκα μεσα στο φιλτρο απο κάτω...άσπρο απο πορτοκαλί με κομμενη ουρά κ παραμορφωμένο.... αφανιζω τα ψαρια μου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη despoina guppidou : 12-01-14 στις 01:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-14, 01:51
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασμα χρειάζεται και να λύσεις αυτό το μικροοοοοο προβληματάκι με το 15λιτρο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
5 λιτρα, τα οποια ειναι εντελως ακαταλληλα για ψαρια και επιπλεον αδυνατο να διατηρηθουν οι σταθερες συνθηκες που απαιτει ο καθε οργανισμος, ακομα και απο εναν πολυ εμπειρο χομπιστα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Θαυματα με ψαρια σε 15λιτρα δεν κανουμε ομως - ιδιως αρχαριου. Πιο ευκολα περπαταμε πανω στο νερο του 15λιτρου )
----------
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-14, 01:58
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-14, 02:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αργά η γρηγορα θα γινόταν μια στραβή...σαν πρόχειρη λυση εχω να σου προτείνω κατι που γράφτηκε κια σε προηγουμενη απαντηση,

Παράθεση:
Δες αυτό σαν προσωρινή (ή και μόνιμη) λύση
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...tview&iID=2151
http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=36973

Ψαξε στο φορουμ για αντίστοιχα θέματα
θα εχεις πολυ περισσότερο χώρο για τα ψαράκια και σωστότερες συνθηκες σιγουρα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-14, 02:10
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Την ειδα κ πρωτύτερα τη λύση απλα δεν ηθελα να καταφυγω στο κουτι γιατι δε θα μπορουσα να καθομαι κ να τα χαζευω απο τα πλάγια...μαλλον πρεπει να φτιαξω ενα μεγαλύτερο ενυδρειο...σας ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια... απογοητεύτηκα..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-01-14, 02:13
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ελεγξε και τις αγγελίες του φορουμ,κ στην αναγκη βάλε και συ μια αγγελία κια ολο και κατι θα βρεθεί!>.μεχρι τοτε υπομονή,οχι απογοητευση..και πολύ διαβασμα για να κατανοησεις πραγματα,και να μην επαναληφθουν λαθη!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-01-14, 02:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως, ολες οι αναλογες περιπτωσεις που εχω δει, ειχαν ακριβως την ιδια καταληξη. Αλλες γρηγορα, αλλες πιο γρηγορα. Δεν συγχωρουν λαθη οι ζωντανοι οργανισμοι, ποσο μαλλον σε λιγα λιτρα, που τα λαθη εχουν αμεση επιδραση στην υγεια τους.

Το θεμα ειναι η θεληση για βελτιωση και σιγουρα οχι η απογοητευση. Ολα γινονται αν υπαρχει θεληση, ωστε να υπαρχει καλυτερη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-01-14, 02:18
despoina guppidou Ο χρήστης despoina guppidou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2013
Περιοχή: Γιαννιτσά
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Ευχαριστώ...νομίζω ειναι θεμα χρόνου να μου φυγουν κ τα αλλα ψαρακια,τα ταλαιπωρησα πολύ εκ του αποτελέσματος...θα δω τι θα κανω... Ευχαριστω κ καληνύχτα καλησυνεχεια . :'(
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-01-14, 02:41
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-¶νω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

αλλαξτε τιτλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πεθανε ο pleco ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Γλυκό νερό - Γενικά 21 21-01-10 20:11
Πεθανε το σαλιγκάρι??? k@mik@zi Αρχάριοι γλυκού νερού 19 19-12-09 16:12
Πεθανε ή οχι..SOS aNe Σαλιγκάρια 45 19-11-09 16:56
πεθανε ΤΟΛΟΥΚΟΣ Bettas 12 21-10-09 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08424 seconds with 13 queries