Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-10-08, 15:49
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή Το φίλτρο στρώνει - ώρα για επιλογή ψαριών

Λοιπον, το φίλτρο μου άρχισε να στρώνει, και ήρθε η ώρα να διαλέξω και τι είδους ψάρια θα φιλοξενήσω στο ενυδρείο. Έχω ένα συνδυασμό κατά νου, αλλά θα ήμουν ευγνώμων αν οι πιό έμπειροι μπορείτε να ρίξετε μια ματιά...

Το ενυδρείο είναι Rio 180, μέτρια φυτεμένο, με αρκετά ξύλα, χαλίκι 1mm και λίγα βότσαλα εδώ κι εκεί (θα γίνει παρουσίαση εν ευθέτω χρόνω), περίπου "150λ καθαρά".

Το νερό θα είναι βρύσης, με τα εξής χαρακτηρηστικά:
KH=11, GH=14, Ph=7.6-7.8. (μετρημένα με υγρά τεστ)

Το βασικό "σχήμα" θα είναι ζωοτόκα (guppies, και platys), τα οποία απ'οτι διάβασα θα είναι ΟΚ με τις παραμέτρους του νερού μου. Από κει και πέρα, έχω ερωτήσεις σχετικά με το αν μπορούν να ταιριάξουν κάποια από τα εξής:

1. otocinclus
2. cardina japonica
3. Brachydanio rerio
4. SAE
5. Barbus shuberti
6. Κάποιο είδος gourami;
7. Apple snail / Zebra snail
8. Ένα betta δεν ταιριάζει σε κοινωνικό, σωστά;

Και πριν αρχίσουν οι "πυροβολισμοί", δεν εννοώ ότι θέλω να ρίξω μαζί όλα τα παραπάνω. Είναι απλά μια μικρή λίστα από είδη για τα οποία θα ήθελα να μάθω αν και ποιά ταιριάζουν (π.χ. σε συμπεριφορά/επιθετικότητα) σε κοινωνικό με ζωοτόκα.

Συγνώμη για το μακροσκελές post, και ευχαριστώ προκαταβολικά όσους μπορούν να σχολιάσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 21-10-08 στις 15:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-10-08, 16:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

2. cardina japonica
3. Brachydanio rerio
4. SAE
5. Barbus shuberti
6. Κάποιο είδος gourami;
7. Apple snail / Zebra snail

Αυτα (οχι ολα μαζι) ταιριαζουν. Τα rerio και τα barbs βεβαια δεν θα σου αφησουν μωρα απο τα ζωοτοκα.
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις μονο γαριδουλες και σαλιγκαρια, και μαζι με τα guppy και platy να βαλεις και mollies να εχεις 3 ειδη ζωοτοκων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-08, 18:14
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Προσοχή στα mollies, κυκλοφορούν πολλά "μπαλόνια", μην την πατήσεις όπως την πάτησα εγώ! (δες το μπάνερ του Toli)
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-08, 19:53
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Τα οτο δεν ταιριάζουν με ζωοτόκα; Τα σκεφτόμουν και σαν "μερική" λύση στο πρόβλημα της άλγης, όπως και τα SAE.

Επίσης, αν υποθέσουμε ότι βάζω και gourami, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος που να είναι "φιλικό" και όχι πολύ μεγάλο σε μέγεθος;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-08, 20:12
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα ξεκίνα μόνο με ζωοτόκα.. Μή βιαστείς να βάλεις πολλά ψάρια (με τα ζωοτόκα σε μικρό χρονικό διάστημα θα γεμίσεις!).. Και είναι καλή επιλογή για ξεκίνημα, γιατί τα βλέπεις να γεννάνε, και αποκτάς μια πρώτη εμπειρία με το μεγάλωμα των μικρών, ώστε στη συνέχεια να προχωρήσεις και σε άλλα είδη..

Υ.Γ. Επίσης, προσοχή στο συνδυασμό Ξιφοφόροι-Πλάτυ.. Μόνο ένα από τα δύο είδη, γιατί υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-08, 01:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα οτο δεν φημιζονται για την ανθεκτικοτητα τους σε νεα ενυδρεια απ'οτι διαβαζω.
Παρακαλω μια επιβεβαιωση ή διαψευση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-10-08, 02:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν φημιζονται για την αντοχη τους σε αλλαγη περιβαλλοντος γενικως, ειτε αυτο ειναι νεο ειτε παλιο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-10-08, 07:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και θελουν μαλακο νερο και οξινο ph....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-10-08, 13:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παμε αλλο τωρα.

Το betta καλυτερα μονο του σε species tank.
Μακρυα ιδιως απο
Puntius semifasciolatus (Barbus schuberti)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-08, 14:15
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Κατάλαβα - και ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Θα ξεκινήσω με guppies και platys προς το παρόν. Σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα, θα μπορούσα αργότερα να προσθέσω SAE + gourami + γαρίδα ξεχνώντας τα betta και oto;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-10-08, 14:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισως σε ενα αλλο "ασιατικο" ενυδρειο με πιο μαλακο νερο μαζι με barbus (ισως καποια πιο φυσικα, αφου αυτα ειναι απο επιλεγμενη αναπαραγωγη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-10-08, 15:03
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα - και ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Θα ξεκινήσω με guppies και platys προς το παρόν. Σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα, θα μπορούσα αργότερα να προσθέσω SAE + gourami + γαρίδα ξεχνώντας τα betta και oto;
Σκεπτόμενος μακροπρόθεσμα, θα έχεις πρόβημα υπερπληθυσμού από τις γέννες των ζωοτόκων, οπότε δε θα χρειαστεί να προσθέσεις κάτι άλλο, το ενυδρείο θα είναι ήδη γεμάτο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-08, 15:05
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οντως τα Barbus schuberti δεν υπαρχουν επισημα ως ειδος που εχει περιγραφει, και ειναι χρυσοκιτρινη ποικιλια (απο επιλεκτικες αναπαραγωγες) του Puntius semifasciolatus
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-10-08, 16:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, και την υπομονή... Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς το forum...

Η αλήθεια είναι ότι σκεπτόμενος λίγο περισσότερο, δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να μπλέξω με γέννες ζωοτόκων, γεννήστρες, μικρά, κλπ. Απ΄την άλλη, το να τα αφήνω να τα τρώνε τα "μεγάλα" ούτε κι αυτό μου κάθεται πολύ καλά....

Ξόδεψα 1-2 μέρες διαβάζοντας βιβλία και online βάσεις (aquarium wiki, fishbase, tsamis, και άλλα) και κατέληξα σε 2 εναλλακτικούς συνδυασμούς, που - απ'ότι δείχνουν τα στοιχεία μπορούν να ταιριάξουν μεταξύ τους, και με το νερό που έχω (Ph 7.4 με DIY CO2, ΚΗ=11, GH=14).

ΕΠΙΛΟΓΗ 1: Ζωοτόκα (και μπαίνω στη διαδικασία με τις γέννες...) με guppies, platy, molly, cardina japonica, zebra snail, και εν καιρώ ίσως SAE για την άλγη...

ΕΠΙΛΟΓΗ 2: Κοινωνικό με SAE, Brachydanio rerio, Dwarf gourami, Melanotaenia Precox, cardina japonica, zebra snail. Εν καιρώ ίσως oto (ο tsamisaquarium λέει ότι με προσεκτική προσαρμογή, το σκληρό νερό δεν είναι πρόβλημα).

Επειδή πολλές φορές οι online πηγές δεν τα λένε πολύ καλά, θα ήθελα τις γνώμες/συμβουλές σας για το αν τα παραπάνω είναι "ευσταθείς" συνδυασμοί ή αν πάω γυρεύοντας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή ψαριών... Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 22 09-10-08 13:48
Επιλογή ψαριών vouros Γλυκό νερό - Γενικά 2 02-04-07 13:53
Επιλογή ψαριών! maria7 Γλυκό νερό - Γενικά 5 25-05-04 13:47
Επιλογή ψαριών Giorgos Γλυκό νερό - Γενικά 2 08-05-04 03:27
Επιλογή Ψαριών nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-03-03 15:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05106 seconds with 13 queries