Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-10, 16:07
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή Ξεκίνημα reef

Είπα να μπω κι εγώ στην παρέα της θάλασσας!
Λοιπόν , ο χρόνος πολύ περιορισμένος , πέφτει και διάβασμα μπας και βγάλω άκρη.
Καταργώ τα δυο χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένα και ξεκινώ με το 100Χ50Χ50 250 λ μικτά . Σκέφτομαι να ξεκινήσω χαλαρά με Ζ.Β και soft corals και όταν με το καλό σταθεροποιηθούν οι παράμετροι γιατί όχι και πιο απαιτητικά κοράλλια με κάποιες πιθανές προσθήκες σε εξοπλισμό όπως chiller και calsium reactor (σύστημα παροχής co2 με ph controller υπάρχει).
Σκέφτομαι ν’ παραγγείλω σε πρώτη φάση σκίμμερ Deltec MC600 – 250,00e , 3 Χ Tunzeturbelle 6025 X 2500 λ\ώ με 49ε έκαστη, αυτόματη αναπλήρωση με το level controll της Aqua medic http://www.aquaristic.net/shop.php/s...202%20Sensors/ με 155e , ανεμιστήρες http://www.aquaristic.net/shop.php/s...ze%204%20fans/ με 45ε και elliwel temp.controller (δεν ξέρω από που και πόσο)
Έχω ένα eheim 2015 για χημικό φιλτράρισμα με εξωτερικό θερμοστάτη της hydor στην έξοδο.
Στον φωτισμό τώρα υπάρχει θέμα . Παρήγγειλα λοιπόν αυτό το φωτιστικό http://www.reefshops.com/metal-halid...emoon-x2-.html για 300,00ε με τα μεταφόρικά , τιμή που την θεώρησα super για ένα φωτιστικο με 2 Χ 150MH 4 Χ 39Τ5 led νυκτός και ανεμιστήρες. Too good to be true. Έστειλα τα λεφτάκια μου με προπληρωμένη μέσω paypal . Σε πρώτη φάση μου είπαν ότι θα το έχουν αυτοί σε 30 ημέρες , τους είπα ο.κ περιμένω και την επομένη πήρα mail που μου έλεγαν ότι δυστυχώς ο προμηθευτής του σταμάτησε την παραγωγή του φωτιστικού και μου κάνουν refund το ποσό , ακολούθησε μύνημα και από το paypal ότι ο πωλητής έχει κάνει refund το ποσό της παραγγελίας και θα το επιστρέψουν στην κάρτα μου κάτι το οποίο δεν είδα να έχει γίνει μετά από μία μέρα που έκανα ενημέρωση του υπολοίπου της κάρτας , θα ξανακάνω την Δευτέρα.
Από κει και πέρα είδα ότι για κάτι αντίστοιχο δεν πέφτω κάτω από τα 700ε και μου φαίνεται πάρα πολύ. Για DIY δεν το σκέφτομαι καν.
Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε δύο λύσεις , ή αγοράζω σε πρώτη φάση ένα φωτιστικό 4 Χ 39wΤ5 με περίπου 110ε από το quico pet shop για όσο καιρό θα έχω μόνο soft cor. και αργότερα από το aquaristic.net προσθέτω κι αυτό http://www.aquaristic.net/shop.php/s...t%202x150%20W/ με 350ε + μεταφ. και να έχω έτσι δύο φωτιστικά με 460ε σύνολο(θα δείχνουν άσχημα; ) ή παίρνω κατευθείαν μόνο αυτό http://www.aquaristic.net/shop.php/s...2x54%20W%20T5/ που έχει και 2 Χ 54w T5 με 540ε + μεταφ\κά
Το κακό είναι ότι και τα δύο φωτιστικά της aqua medic έχουν μήκος 120εκ. και το ενυδρείο μου είναι όπως είπα 100εκ. και δεν ξέρω μήπως δείχνει άσχημα. Από την άλλη σε περίπτωση μελλοντικής αύξησης του μήκους του ενυδρείου θα με καλύπτουν. Τι με συμβουλεύετε να κάνω ;;

Αυτά προς το παρόν , περιμένω γνώμες .

Από την μία χαλάρωσα που σας τα είπα και από την άλλη μετράω μπρίζες και στεγνώνει ο λαιμός μου.
Είναι ωραία να είσαι αρχάριος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-10, 16:24
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Καταρχην καλησπερα και καλως ηρθες στον κοσμο της θαλασσας!!
Θα εντυπωσιαστεις απο ολα αυτα που προκειται καθημερινα να εξερευνεις?

Το ενυδρειο που προκειται να κανεις ειναι το 100*50*50?
Αν ναι, το mce 600 ειναι μια χαρα για αυτα τα λίτρα.
Η αναπλήρωση μου φαινεται πολυ ακριβη, μπορεις να βρεις και κατι αλλο με πολυ λιγοτερα χρηματα.
Η κυκλοφορία καλή! Μπορεις αργοτερα να παιξεις και με μια vortech Mp20..
45 ευρω και 4 ανεμιστηρακια τα βρισκω καπως υπερβολικα αλλα περι ορεξεως...
Απο εκει και περα o eliwell ειναι μια χαρα... μπορεις να το παραγγειλεις απο ΕΨΕΜ στην Αθηνα...
τωρα για φωτιστικο μπορεις να παιξεις και με αυτο το 4*39W. Για αρχη δεν θελεις τιποτα παραπανω..
Και μετα η παιρνεις αλλο ενα ιδιο ή βαζεις μια σειρα led (πιστυεω να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα σε λιγο καιρο για το τι ακριβως παιζει με αυτα) ή το βγαζεις τελειως και βαζεις metal halide με 2 Τ5 για χρώμα...
Εγω μαλλον θα εκανα το 1ο..

Αυτα προς το παρρον...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-10, 19:35
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

για αναπληρωση δες και αυτο http://cgi.ebay.co.uk/HL-233-Top-Off...58510e42#payId
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-10, 19:37
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Αφού σου ήρθε μήνυμα από την paypal, μην αγχώνεσαι (έτσι και αλλιώς η paypal είναι ότι καλύτερο υπάρχει για αγορές μέσω internet-και όχι μόνο).

Σχετικά με το φωτιστικό, αν το μαμίσιο (αυτό που ήδη έχεις) έχει 2 λάμπες για να βάλεις 1 λευκή και 1 ακτινική (μπλε) θα σε καλύψει στην αρχή. Μέχρι να στρώσει ο βράχος (αν βάλεις N.B.) να βάλεις τα πρώτα εύκολα και να έρθει η ώρα να βάλεις τα δύσκολα κοράλια, θα έχει περάσει κανά 8μηνο, οπότε ή θα ξέρουμε τι γίνεται με τα φωτιστικά LED- που δεν καίνε καθόλου ρεύμα - ή θα πάρεις αυτό που θα έχεις καταλήξει φθηνότερα - θα έχει πέσει τότε η τιμή του.
¶ρα, αν έχεις 2 λάμπες μην βιάζεσαι, εάν όχι τα 120cm σε 100cm ενυδρείο, εκτός ότι δεν θα κάθεται καλά οπτικά, θα σου δίνει και πολύ φως εκτός ενυδρείου (προσωπικά δε θα μου άρεσε).

Ο εξοπλισμός που έχεις επιλέξει είναι καλός, την Tunze και την Deltec την δουλεύω και εγώ στο δικό μου και θα έλεγα ότι είναι κορυφαίες (αναπλήρωση έχω της Tunze που είναι πιο φθηνή και το ίδιο, εάν όχι καλύτερη).
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...olator%203155/
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-10, 19:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquaristic.net/shop.php/s...2x54%20W%20T5/ που έχει και 2 Χ 54w T5 με 540ε + μεταφ\κά
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1940

Στην πόρτα σου χωρίς μεταφορικά
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-10, 20:41
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Τελικά πριν λίγο πήρα το 4 Χ 39w με 111,00 ευρώ και αργότερα ή θα προθέσω ένα ίδιο ή θα δώ για κάτι άλλο ανάλογα με τα νεώτερα δεδομένα. Καλούτσικο για τα λεφτά του με αρκετή πλαστικουριά αλλά αυτό που φοβάμαι είναι αν και πόσο σύντομα θα χάσει την γυαλάδα του ο ανακλαστήρας. Οι λαμπτήρες γράφουν και οι τέσσερεις ότι είναι 10000Κ ενώ οι δύο μόνο βγάζουν λευκό και άλλοι δύο ροζ για φυτεμένα , άρα θα αλλαχτούν ανεβάζοντας το τελικό κόστος.
Γιώργο είχα ψάξει πριν λίγο καιρό στο petcumulus και δεν το είχα βρει το φωτιστικό , μήπως προστέθηκε τώρα , εννοείται ότι θα αγοραστεί από εκεί αν καταλήξω σ'αυτό.

Neoklis ναι αυτές είναι οι διαστάσεις . Για έτοιμο σύστημα ανεμιστήρων ποιό φθηνά από που ; Για το level control θα το ξαναδώ και σίγουρα θέλω κάτι έτοιμο και αξιόπιστο.Συνεχίζουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-10, 21:35
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alan boy Εμφάνιση μηνυμάτων
για αναπληρωση δες και αυτο http://cgi.ebay.co.uk/HL-233-Top-Off...58510e42#payId
Αυτην ακριβως ειχα στο μυαλο μου!!!
Την δουλευα εναν ολοκληρο χρονο στο reef μου και δεν μου δημιουργησε ποτε την παραμικρη υποψια οτι κατι δεν παει καλα...
δεν κολησε ποτε και εχει και 3 επιλογες για να την δουλεψεις οπως θελεις..
παρτην με κλειστα τα ματια... προσεξε μονο να λεει πανω της το μοντελο HL-233
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-10, 08:44
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Καλωσήρθες στα αλάτια!
Όπως σου τα είπαν τα παιδιά με 2 ενστάσεις:
1. Nanostream.ΙΜΕ πολύ καλύτερες οι κοραλία σαν αντλίες, δεν ξέρω αν οι Tunze ξεπέρασαν παιδικές ασθένεις (σπάσιμο διχάλων κτλ)
2. Σε αυτά τα λίτρα και με την προοπτική των soft και ίσως αργότερα sps (και με την εμπειρία μου μέχρι τώρα) θα πήγαινα χωρίς συζήτηση σε 2-3 φωτιστικά led των 90 εκατοστών.
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-10, 09:50
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ωραία , με την αναπλήρωση μάλλον θα πάρω αυτήν που μου προτείνετε.

Κώστα για την tunze έχω την εντύπωση ότι έχουν νέα βελτιωμένη διχάλα , ξέρει κανείς σίγουρα ; Ψάχνοντας για tunze vs corallia είδα μοιρασμένες απόψεις με μία ελαφριά τάση προς την tunze , το σπάσιμο βέβαια ουσιαστικά αχρηστεύει την αντλία.

Για led εννοείς κάτι τέτοιο http://www.reefbuilders.com/wp-conte...sunbrite-8.jpg

έχεις κάποιο ling για παραγγελία ; για τι τιμές μιλάμε ;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-10, 10:49
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Μιλάω για αυτά http://www.fish-street.com/weipro_led_lighting_led-c
αφού δεν θές να μπλέξεις με diy!
Tα χρησιμοποιώ περίπου 3 μήνες (4 μπάρες του 1,20)και πλέον κοντεύω να βεβαιωθώ 100% πως μου κάνουν καλύτερη δουλειά απο ΜΗ (είχα 2*150w)

Όσο για τις αντλίες , επειδή τις δούλεψα και τις 2 (κοραλια 3 και νανο 6045) προτιμώ τις κοραλία.
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-10, 11:03
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Όταν λέμε διχάλα στην Tunze εννοούμε τη βάση που αγγαλιάζει την αντλία περιμετρικά και πιάνει πάνω στον μαγνήτη;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-10, 19:42
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάω για αυτά http://www.fish-street.com/weipro_led_lighting_led-c
αφού δεν θές να μπλέξεις με diy!
Tα χρησιμοποιώ περίπου 3 μήνες (4 μπάρες του 1,20)και πλέον κοντεύω να βεβαιωθώ 100% πως μου κάνουν καλύτερη δουλειά απο ΜΗ (είχα 2*150w)

Όσο για τις αντλίες , επειδή τις δούλεψα και τις 2 (κοραλια 3 και νανο 6045) προτιμώ τις κοραλία.
Το φωτιστικό δείχνει πολύ καλή λύση για να προστεθεί αρχικά στο 4 Χ 39w T5 που έχω πάρει (έχουνε ίδια σκάφη) και βλέπουμε στη συνέχεια αν θα μπουν μόνο led. Αν σκεφτούμε και το κόστος αντικατάστασης των λαμπτήρων , την κατανάλωση και τη μείωση θερμότητας. Αλήθεια στα led τι παίζει σε θέμα αντικατάστασης - διάρκεια ζωής . Τα έχεις παραγγείλει από το μαγαζί που δίνεις και τι μεταφορικά έδωσες;

Για τις αντλίες της tunze μου φαίνεται και πιο διακριτική αλλά αφού λες ότι η corallia είναι καλύτερες , τις έχει και το petcumulus .


almost ναι αυτήν εννοούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-10, 20:16
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Διάρκεια ζωής έχουν, απο ότι λέει ο κατασκευαστής, 50000 ώρες!Απο το site που σου δίνω τα πήρα και να υπολογίζεις κανα 30άρι μεταφορικά ανα φωτιστικό.

Για τις αντλίες απλά σου είπα την γνώμη μου, άλλο μπορεί να έχει καλύτερη εμπειρία απο τις tunze, εσύ μαζευεις γνώμες και αναλόγως πράττεις
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-10, 21:22
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων


almost ναι αυτήν εννοούμε.
Δεν ξέρω πως ήταν πριν, εγώ τις έχω κανά 1.5 μήνα και μου φάνηκαν γερές. Τους άλλαξα θέση πολλές φορές, τώρα το στήνω, μου βγήκαν κάποιες όταν τράβαγα το μαγνήτη μέχρι τελικά να καταλήξω στις θέσεις.
Υπάρχουν πάντως ανταλλακτικά, που ή σημαίνει ότι δεν ξεμένεις ή σημαίνει ότι σπάνε εύκολα. Τι να πω.


Madfdg, μια που έχεις δουλέψει και τις 2, από θόρυβο ποιές σου φάνηκαν καλύτερες;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-10, 22:29
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Και οι 2 αθόρυβες ήταν
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-10, 09:37
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι 2 αθόρυβες ήταν

Επειδή πάει να γίνει σαν το ανέκδοτο με την άσπρη και την μαύρη αγελάδα πες μας γιατί προτιμάς την coralia ;

50.000 ώ δηλ. 5,7 χρόνια ; και μετά τι ;

Και κάτι ακόμα , θέλω να έχω μαύρο φόντο και χρησιμοποιούσα χαρτόνι που το άλλαζα κάθε χρόνο. Τώρα όμως με το σκιμμερ στην πλάτη του ενυδρείου χαρτί δεν παίζει . Τι να κάνω , να πάρω μαύρο πλέξι και τι πάχος ώστε να μην επηρεάζονται οι μαγνήτες των αντλιών ;

Τι να πρωτοθυμηθώ... θέλω η προετοιμασία του νερού των αλλαγών να γίνεται σε γυάλινο δοχείο διαστάσεων περίπου 40 Χ 40 Χ 40 δηλ. να παίρνει 50 λίτρα , μία αντλία και θερμοστάτη. Μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο δοχείο και για αναπλήρωση την οποία απλά θα ακυρώνω όταν ετοιμάζω νερό για αλλαγή. Βασικά το πρόβλημα που βλέπω είναι το θαλασσινό νερό που θα μένει στον πάτο. Μπορούμε με ειδική κατασκευή του δοχείου όπως κλίση στον πάτο να πετύχουμε να μένει ποσότητα νερού που δεν θα επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού της αναπλήρωσης ;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-10, 09:59
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή πάει να γίνει σαν το ανέκδοτο με την άσπρη και την μαύρη αγελάδα πες μας γιατί προτιμάς την coralia ;
Υπέρ της κοραλία:
1. Μου άρεσε περισσότερο το πώς σπάει την ροή
2. ΙΜΟ πιο δυνατή η 3 απο την 6045
3. Όσες φορές είχα διακοπή ρευματος η 3 ξεκικούσε μόνη της ενώ η 6045 έπρεπε να πειράζω την φτερωτή (εννοείται πως ήταν το ίδιο καθαρές)
4. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΧΑΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ
Όλα αυτά είναι προσωπική αποψη-εμπειρία

50.000 ώ δηλ. 5,7 χρόνια ; και μετά τι ;
Πέταμα ή αλλαγή των led.Έτσι και αλλιώς θα έχεις κάνει 15 φορές απόσβεση και θα έχει βγεί και νέα τεχνολογία


Και κάτι ακόμα , θέλω να έχω μαύρο φόντο και χρησιμοποιούσα χαρτόνι που το άλλαζα κάθε χρόνο. Τώρα όμως με το σκιμμερ στην πλάτη του ενυδρείου χαρτί δεν παίζει . Τι να κάνω , να πάρω μαύρο πλέξι και τι πάχος ώστε να μην επηρεάζονται οι μαγνήτες των αντλιών ;
Μπορείς να βάλεις απο έξω αυτοκόλλητο φύλλο βυνηλίου (θα προτιμούσα το μπλέ χρώμα, πάει καλύτερα στο αλμυρό) το οποίο δεν επηρεάζει ούτε τους μαγνήτες, ούτε θέλει αλλαγές και κολλάει - ξεκολλάει ευκολα αν θές!


Τι να πρωτοθυμηθώ... θέλω η προετοιμασία του νερού των αλλαγών να γίνεται σε γυάλινο δοχείο διαστάσεων περίπου 40 Χ 40 Χ 40 δηλ. να παίρνει 50 λίτρα , μία αντλία και θερμοστάτη. Μπορώ να χρησιμοποιώ το ίδιο δοχείο και για αναπλήρωση την οποία απλά θα ακυρώνω όταν ετοιμάζω νερό για αλλαγή. Βασικά το πρόβλημα που βλέπω είναι το θαλασσινό νερό που θα μένει στον πάτο. Μπορούμε με ειδική κατασκευή του δοχείου όπως κλίση στον πάτο να πετύχουμε να μένει ποσότητα νερού που δεν θα επηρεάζει αρνητικά την ποιότητα του νερού της αναπλήρωσης ;
Γιαυτό δεν μπορώ να σου δώσω λύση καθώς όλο και θα μένει αλατόνερο στον πάτο.Αυτό θα σου μεταβάλει λίγο την αλατότητα όταν θα προσθέτεις νερό απο ΑΟ.Δεν μπορείς να πάρεις κανα πλάστικό δοχείο τροφίμων (τα στρόγγυλα που βάζουν ελίες πχ) και να κάνεις με αυτό τις αλλαγές?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-10, 10:53
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ωραία , κρίνω και προχωρώ ελπίζω από βδομάδα σε κάποιες αγορές.

Έχω βαρέλι 70 λίτρα αλλά ο μόνος διαθέσιμος χώρος είναι το μπάνιο και τώρα με μπρίζες από θερμαντήρα και κυκλοφορητή στο μπάνιο με τα παιδιά δεν λέει. Θα δώ μήπως χωρέσω κι ένα μικρότερο για την αναπλήρωση και μόνο σε περίπτωση καλοκαιρινών διακοπών να καθαρίζω καλά το μεγάλο και να το χρησιμοποιώ για αναπλήρωση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-10, 16:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων

50.000 ώ δηλ. 5,7 χρόνια ; και μετά τι ;
με τοσες ωρες ζωης αν καις το φωτιστικο 10 ωρες τη μερα...13 χρονια
αν το καις 12ωρο....11 χρονια....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-10, 18:46
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
με τοσες ωρες ζωης αν καις το φωτιστικο 10 ωρες τη μερα...13 χρονια
αν το καις 12ωρο....11 χρονια....
σωστά , εγώ υπολόγισα λάθος για 5,7 χρόνια συνεχούς λειτουργίας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-02-10, 14:52
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Είμαι στην άχαρη φάση να περιμένω τις παραγγελίες μου που είναι καθ' οδόν . Δεν έχω κάνει ακόμα κάτι για αλάτια και πρόσθετα. Πείτε μου τι θα χρειαστώ , ειδικά για τα πρόσθετα .

Επίσης παρακαλώ μία καθοδήγηση για το πως να κινηθώ με το θέμα ζωντανού βράχου δηλ. από που να ψάξω να πάρω και σε τι μεγέθη να είναι αυτός ώστε να διευκολύνει το aquascape σε ένα ενυδρείο 100 Χ 50 Χ 50 , ας πάρουμε για μέτρο μια ανδρική γροθιά

Σκέφτομαι να βάλλω αρχικά μόνο τον βράχο μέχρι να αποφασίσω για την τελική του θέση και αργότερα να προσθέσω 2 εκ. αραγωνίτη.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-02-10, 15:43
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Απο πρόσθετα θα χρειαστείς για αρχή μόνο Kh buffer (πχ http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=641)αργότερα όταν και αν βάλεις κοράλια συζητάμε για ασβέστιο , μαγνήσιο ιωδίνη κτλ!

Για βράχο τώρα θα σου πρότεινα, αν έχεις υπομονή, να πάρεις ψόφιο ο οποίος θα ζωντανέψει με τον καιρό.Αλλιώς αν θές ζωντανό θα πάρεις καμια 10-15 κιλά base rock (δλδ χοντροκομμένα κομμάτια για βάση) και άλλα τόσα plates ώστε να φτιάξεις εξέδρες για τα κοράλια σου!Προσοχή όμως καθώς ο ζωντανός βράχος κρύβει εκπλήξεις συνήθως δυσάρεστες!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-02-10, 16:35
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Ψόφιο που θα βρώ γιατί στα καταστήματα εδώ που ψιλοείδα δεν βρήκα.
Πόσο καιρό θέλει να ζωντανέψει αν πάνε όλα καλά
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-02-10, 16:38
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

An θυμάμαι καλά έχει ο Αζόρες, αλλά ρώτα και τα παιδιά του petcumulus!Το ζωντάνεμα μπορεί να πάρει 6-9 μήνες αλλά θα χρειαστεί να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός στο στοκάρισμα ψαριών καθώς δεν έχει βιολογική δυναμική πριν ζωντανέψει
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-02-10, 23:50
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψόφιο που θα βρώ γιατί στα καταστήματα εδώ που ψιλοείδα δεν βρήκα.
Πόσο καιρό θέλει να ζωντανέψει αν πάνε όλα καλά
Αν ερθεις αυριο θα βρεις!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-02-10, 16:23
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Για να τσεκάρω ότι δεν έχω κάνει λάθος υπολογισμούς σας περιγράφω το σύστημα αναπλήρωσης-αλλαγών νερού σε σχέση και με αυτό το post : http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37463

Η α.ο βρίσκεται στο μπάνιο κάτω από τον νεροχύτη και το βρώμικο φεύγει στην μπανιέρα , στην έξοδο του ''καθαρού'' υπάρχει ένα ταφ που από την μία έχει 1.5μ σωλήνα που με βανάκι για να εχώ νερό α.ο για οποιαδήποτε χρήση και από από την άλλη 15μ σωλήνα που διατρέχει την διαδρομή του σωλήνα του λέβητα αερίου δεμένο με δεματικά και καταλήγει σε ένα βανάκι και μετά σε ηλεκτροβάνα που ελέγχεται από level contr κάτω από το ενυδρείο , εκεί θα υπάρχει ένα τανκ 80λ που θα χωρίζεται σε δύο ανεξάρτητα διαμερίσματα , ένα 20λ που με μια αντλία θα αναπληρώνει το νερό της εξάτμισης στο ενυδρείο και θα ελέγχεται με level contr. και ένα διαμέρισμα 60 λ από το οποίο θα στέλνω με μία αντλία θαλασσινό νέρο για τις αλλαγές μου . Τώρα για περισσότερη ασφάλεια σε περίοδο μακροχρόνιας απουσίας μπορώ με μια προέκταση να βγάζω την ηλ/βάνα στο μπαλκόνι που είναι δίπλα (αν δεν βαρεθώ να το κάνω )

Πως σας φαίνεται;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-02-10, 14:53
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Λοιπόν , είμαι στην συναρμολόγηση όλου του εξοπλισμού , εκτός τις 2 κοράλια , refractom. , αλάτι , kh buffer , αραγωνίτη και κάποια τεστάκια .
Χθές έκανα τα ψώνια μου από το petcumulus με ουσιαστική βοήθεια από τον Δημήτρη και ανάμεσα στ' άλλα πήρα και 15 κιλά ν.β 5 κομμάτια σε επίπεδα και άλλα 5 σε ανώμαλα σχήματα. Μόλις μου επιστρέψουν το καλώδιο της φωτ/κής μηχανής θα ανεβάσω φωτό. Σκέφτομαι πως να σταθεροποιήσω κάπως τον ν.β και να ακουμπήσω μετά επάνω τον ζωντανό. Αραγωνίτης 2 εκ. θα προστεθεί αργότερα . Ο ν.β πειράζει να πατάει πάνω στο τζάμι ;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-02-10, 15:43
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ο Μιτσος εχει αρχισει και γινεται διασημος!!
Μπραβο Γιωργο!!!!
Την επομενη φορα να ειμαι και `γω για να δω τα μουτρα σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-02-10, 17:08
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Γιώργο, αν δεν έχει κάποια ακρη μυτερή ο βράχος ώστε με κάποιο ζόρισμα να σου ανοίξει το τζάμι, δεν έχει πρόβλημα!Για καλό και για κακό πάντως βάλε απο κάτω του eggcrate
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-10, 08:42
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, αν δεν έχει κάποια ακρη μυτερή ο βράχος ώστε με κάποιο ζόρισμα να σου ανοίξει το τζάμι, δεν έχει πρόβλημα!Για καλό και για κακό πάντως βάλε απο κάτω του eggcrate
Λέω να βάλω ένα λεπτό φύλλο από plexi στο οποίο θα κοληθούν τα πρώτα μικρά κομματάκια βράχου και το στήσιμο του ν.β να είναι κάπως έτσι :
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  263.JPG
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  66,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ξεκίνημα... stefan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 136 29-03-10 13:48
Ξεκίνημα.. vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 22-12-07 08:07
Νέο Ξεκίνημα !!! gnostos Αρχάριοι γλυκού νερού 16 23-09-07 23:11
Νέο ξεκίνημα AXEL Αρχάριοι γλυκού νερού 3 17-01-07 20:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10608 seconds with 14 queries