Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-13, 16:57
Το avatar του χρήστη Valous
Valous Ο χρήστης Valous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2013
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή Λιμνη, αντι για liner τσιμεντο

Γεια σας παιδια, εχω διαβασει σχετικα με τις εξωτερικες λιμνες πως λειτουργουν, πως να τις στησεις και ολα τα σχετικα.. εχω δει τα project ακομα και απο μερικα ατομα εδω στο φορουμ...

Θα ηθελα να κανω μια λιμνη γυρω στα 4.000 λιτρα για μερικα κοι (3-6).. Εχω ακουσει οτι το μεγαλυτερο ποσοστου των εξοδων φευγουν στο liner, ή στο ετοιμο ''κουβα'' που θα παρεις... Περνώντας μια βολτα απο ενα pet-shop της πολης μου, αναφερα αυτο το θεμα στον μαγαζατορα και μου ειπε για την αποφυγη αυτου το κοσους θα μπορουσες να βαλεις στον πατο τσιμεντο και να καλυψεις με λιγο χωμα... μπορει να γινει κατι τετοιο, και αν ναι δεν θα υπαρχουν επιπτωσεις στα ψαρια;(κοι), πιθανα χτυπηματα για παραδειγμα..

Ενδεικτικα ποσο ειναι περιπου το κοστος για μια λιμνη 2.000 λιτρων και για μια 4.000..;

Ευχαριστω, Αρης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-12-13, 11:20
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αν βάλεις τσιμέντο θα πρέπει να φτιάξεις όλη την λίμνη με τσιμέντο και όχι μόνο τον πάτο γιατί θα έχεις πολλές απώλειες νερού. Έτοιμος κουβάς για αυτά τα λίτρα δύσκολο το κόβω, άσε που θα είναι άκομψο και ακριβό. Liner θα πρέπει να παραγγείλεις από το εξωτερικό.

Αν πας για 2.000 λίτρα καλύτερα να βάλεις χρυσόψαρα παρά ΚΟΙ.

To κόστος εξαρτάτε από το πόσο καλή φίλτρανση θες. Π.χ. ποιο ακριβό (και ποιο σωστό) θα είναι να έχεις Κ1 media στην 2.000lt παρά ελαφρόπετρα στην 4.000lt. Επίσης, υπάρχουν φτηνοί κυκλοφορητές που έχουν μεγάλη κατανάλωση και ακριβοί κυκλοφοριτές με μικρή κατανάλωση που θέλει κάποιο χρονικό διάστημα για να κανείς την απόσβεση.

Πάντως 4.000lt για ΚΟΙ μια χαρά μου ακούγονται Μην τσιγκουνευτείς τα λίτρα γιατί δύσκολα αυξάνονται, ενώ την φίλτρανση εύκολα την επεκτείνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-14, 21:10
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Εγω την λιμνη μου 12000 λιτρα την εχω με liner αγορασμενο απο ALTO θεσσαλονικη ειχα παρει ομως παρα πολυ και βγηκε στα 500¤ . Φιλτρα εχω της τετρα τα βαρελια με εχτρα υαλοβαμβακα και sera κεραμικο και siporax με αντλια 10000λιτρα την ωρα +μια ακομη στο σιντριβανι της sera 3000 λιτρα την ωρα. Για σενα τωρα στα 4000 λιτρα (τα 2000 ξεχασε τα τζαμπα λεφτα θα βαλεις ασε που ειναι σχεδον ιδιο κοστος) λεω liner σιγουρα γιατι σε τσιμεντο εκτος οτι δεν εχει αισθητικα καλη εμφανιση οπως το liner που διχνει φυσικο, θες εχτρα ριτυνες και μωνωσεις με τσιμεντοκονια η χρωμα το μπλε αν ξες που βαζαν παλια σε πισινες και θα δεις θα βγει αν οχι πιο ακριβα απο liner στα ιδια σχεδον λεφτα . Φιλτρο κανεις ενα μονος σου με ενα βαρελι με μια γρηγορη περιγραφη μια τριπα πανω μια κατω στο μπροστα μερος οχι στο καπακι και απο τη πανω εισοδος νερου απο την κατω εξοδος αν θες στην εισοδο βαζεις και spray bar οπως της τετρα τα βαρελια και με μια καλη μωνωση στις τρυπες εισε οκ. Βερελι για τροφιμα τα πορτοκαλι να βαλεις και μια αντλια καμια 8-10 χιλιαδες λιτρα ή και πιο μεγαλη εγω εχω μικρη για τα λιτρα μου καποια στιγμη θα αλλαξει βεβαια. Και βαλε κοι μονο αν εχεις βαθος πανω απο 0,9μετρα το ελαχιστο αλλιως μην το σκεφτεσε γιατι χειμωνα θα εχουν θεμα . Χρυσοψαρα βαλε ανετα απλα οχι τπτ οραντα και τετι και απο φυτα νουφαρα και τιποτα αλλο . Εμενα 5 χρονια. Που την εχω τωρα εχουν γεννησει 2-3 φορες και τα κοι και τα χρυσοψαρα. Ενδικτικα κοστος το liner καμια 200¤ ισωσ λεω και πολλα , αντλια καμια 90-100¤ ψαξε στο aliexpress.com τη σειρα JEP καλες και φθηνες , φιλτρο αν κανεις εσυ καμια 50¤ το μεγιστο με ολα σωληνες και υλικα αλλιωσ για ετοιμο καμια 100¤ το πολυ για ενα βαρελι που ειναι αρκετο για τα λιτρα σου, σκαψιμο δικο σου :P .Καλη χρονια και καλη τυχη !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια ψαχνω liner nxr26 Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 29 10-09-12 21:33
D.I.Y. background με φελιζολ και τσιμεντο tsintz DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 11-04-11 12:08
βρασμος αντι αντιχλώριο Θανάσης Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 4 20-06-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03295 seconds with 13 queries