Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-11, 00:05
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή sos....τη βοηθεια σας παιδες..ραγισμένο ενυδρείο ;

καλημερα σε ολους..λοιπον ας μπω στο θεμα..εδω και 3 χρονια εχω ενα ενυδρειο με κιχλιδες...το ενυδρειο αγοραστηκε απο γνωστο καταστημα στη κατω κηφισια...σημερα με πηρε τηλ ο πατερας μου και μου ειπε οτι σταζουνε νερα αναμεσα απο το ενυδρειο και τη βαση του.αυριο που θα παω σπιτι μιας και σημερα ειμαι υπηρεσια θα δω τι προβλημα υπαρχει..για δωστε μου τα φωτα σας τι να κανω?με το καταστημα μπορω να βρω ακρη η ειναι φυσιολογικη η φθορα σε ενα ενυδρειο 3 χρονων?αν παλι δε γινεται κατι λογικα θα δωσω τα ψαρακια για να σωθουνε...περιμενω απαντησεις σας..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-11, 00:18
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

κοιτα μηπως ειναι υδρατμοι και τρεχουν-σταζουν απο πισω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-11, 00:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορει να ειναι πολλα πραγματα ... ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο!
Πρεπει να το δεις και να διαπιστωσεις απο που ειναι αυτα τα νερα ... Ολα τα ενυδρεια εχουν εγγυηση αλλα θα πρεπει να επικοινωνησεις με το καταστημα αν σε καλυπτει μετα απο 3 χρονια (δυσκολο το βλεπω)!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-11, 00:55
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δυστυχώς, καλοκαίρι με τον καιρό που έχει αυτές τις μέρες, το βλέπω δύσκολο να είναι υδρατμοί. Επίσης, μετά 3 χρόνια δε νομίζω ότι έχεις εγγύηση.

Βασικά το πρώτο σου μέλημα είναι να το δεις ο ίδιος και αν όντως στάζει η μόνη λύση είναι άδειασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-11, 01:34
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς, καλοκαίρι με τον καιρό που έχει αυτές τις μέρες, το βλέπω δύσκολο να είναι υδρατμοί.
γιατι ειναι δυσκολο φιλε μου??το καλοκαιρι δεν εξατμιζεται το νερακι??
ισα-ισα που ειναι μεγαλυτερη η θερμοκρασια αρα μεγαλυτερη και η εξατμιση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-11, 01:46
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ειναι δυσκολο φιλε μου??το καλοκαιρι δεν εξατμιζεται το νερακι??
ισα-ισα που ειναι μεγαλυτερη η θερμοκρασια αρα μεγαλυτερη και η εξατμιση...
sosto κι'αυτο.τωρα αν ο μπαμπας πηρε νε πει οτι εχει ξεκολοθει στο μαζεμα των νερων απ'το πατωμαλογω υδρατμων;;;αλλα για πες του να κανει και το τεστ της χαρτοπετσετας καλου κακου...κι'ολα να πανε καλα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-11, 02:45
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
sosto κι'αυτο.τωρα αν ο μπαμπας πηρε νε πει οτι εχει ξεκολοθει στο μαζεμα των νερων απ'το πατωμαλογω υδρατμων;;;αλλα για πες του να κανει και το τεστ της χαρτοπετσετας καλου κακου...κι'ολα να πανε καλα
ε οχι δεν λεω για τετοιες καταστασεις αλλα για φυσιολογικα πραγματα μεσα στα ορια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-11, 07:27
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καλημερα και παλι...νομιζω πως δε θα εχει καλη καταληξη το ενυδρειο μου...μολις γυρισα σπιτι χρησιμοποιησα ενα φακο για να δω αναμεσα απο το ενυδρειο και τοεπιπλο και διαπιστωσα σαν να εχει ανοιξει..ριχτε μια ματια στο φωτογραφια που ανεβασα...λογικα σημερα θα το αδειασω...αρα κανω ανοιχτη προταση μηπως καποιος φιλοξενησει τα ψαρακια μου μεχρι να δω τι θα κανω..μπορει και να μην τα ξαναπαρω πισω αν δεν παρω αλλο ενυδρειο..θα φτιαξω και αγγελια σε λιγη ωρα..οριστε η φωτογραφια

-------------------------
υγ το ενυδρειο ειναι λιγοτερο απο 2 χρονων τελικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georot1981 : 05-07-11 στις 07:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-11, 08:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αναλογα το ενυδρειο μπορει να εχει 2 χρονια για τα ηλεκτρικα μερη ομως 5 χρονια εγγυηση στις κολλησεις.
Αν δεν εχεις επεμβει στο ενυδρειο (πχ να ξεκολλησεις το εσωτερικο φιλτρο απο ενα juwel) η εγγυηση δεν χανεται.

Επικοινωνησε πρωτα με το καταστημα και ρωτησε ποσα χρονια εχει εγγυηση ενα ενυδρειο σαν το δικο σου στις κολλησεις.
Μετα, αναλογα την απαντηση προχωρα στις διαδικασιες.

Πρωτα σιγουρεψου πως δεν ειναι υδρατμοι και δεν ξεκινανε απο το καπακι καπου και κατεβαινουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-07-11, 08:39
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman88 Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι ειναι δυσκολο φιλε μου??το καλοκαιρι δεν εξατμιζεται το νερακι??
ισα-ισα που ειναι μεγαλυτερη η θερμοκρασια αρα μεγαλυτερη και η εξατμιση...
H εξάτμιση είναι μεγαλύτερη, αλλά για να _υγροποιηθούν_ μετά οι υδρατμοί χρειάζεται να συναντήσουν επιφάνεια με χαμηλή θερμοκρασία, και με 30 βαθμούς δεν παίζει αυτό, γι'αυτό το είπα...
-------------------------
Μακάρι να κάνω λάθος πάντως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 05-07-11 στις 08:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-07-11, 10:03
ΝΙΚΟΣ 13 Ο χρήστης ΝΙΚΟΣ 13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2011
Περιοχή: ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

φιλε μου ακρη εβγαλες????
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-11, 10:51
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

μολις πηρα τηλεφωνο το καταστημα και μου ειπε οτι εχει εγγυηση 2 χρονια...μου ειπε να παρω αυριο τηλ να επικοινωνησω με τον υπευθυνο...για να δουμε τι θα κανουμε...το καλο ειναι οτι ειμια μεσα στην εγγυηση..τωρα να δουμε τι θα κανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-07-11, 10:54
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο? και τι ψάρια έχεις μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-07-11, 10:55
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

3 χρονια λες το εχεις....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-07-11, 13:56
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

2χρονια το εχω..εκανα λαθος...350λιτρα ειναι και εχω κιχλιδες..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-07-11, 14:21
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

αν μπορούσες να κρατήσεις κάπου τουλάχιστον τα 150 λίτρα τότε η όποια αντικατάσταση δεν θα ήταν δύσκολη
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-07-11, 14:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

μαζι με το ενυδρειο μπορει να χρειαστει αλλαγη και το επιπλο αφου αν ποτισει και φουσκωσει ..... αστο καλυτερα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-07-11, 14:49
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

αν τελικα το επιστρεψω θα τους προτεινω να βαλω καποια λεφτα και να παρω καποιο αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-11, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κανε την προσπαθεια σου και μπορει να δεχτουν, αλλα μην απογοτευθεις αν σου πουν οτι δεν γινεται.
Η εγγυηση καλυπτει αλλαγη με το ιδιο προιον.
Και αυτο γιατι το καταστημα θα επιστρεψει το πιθανοτερο το ενυδρειο στον αντιπροσωπο και αυτος δεν θα του επιστρεψει χρηματα, αλλα θα του δωσει αλλο ενυδρειο για να παραλαβεις εσυ με τη σειρα σου.
Ειναι στην ευχερια του αν θα κρατησει το ενυδρειο απο τον αντιπροσωπο για να το πουλησει σε αλλον και εσενα να σου δωσει αλλο ενυδρειο.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο και λογιστικα (χαρτια, τιμολογια, εφοριες κλπ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-07-11, 19:52
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

λοιπον εχω νεοτερα απο το μετωπο...το πρωι ειχα 2 χρονια εγγυηση και το μεσημερι με πηρανε τηλεφωνο να μου πουνε οτι τελικα εχω ενα χρονο..αραγε αν ειχα το ενυδρειο 2χρονια και ενα μηνα ποσο εγγυηση θα ειχα?1 η 2 χρονια?τλσπντν ειμαι αρκετα στενοχωρημενος και αγανακτισμενος απο το συγκεκριμενο γνωστο καταστημα στη κηφισια...μεχρι και μου ειπανε οτι ειναι κινεζικο και γιαυτο...αυτο ομως ειναι απαραδεκτο για δικαιολογια μιας και αν ξερουνε οτι δεν ειναι καλα αυτα τα ενυδρεια δε πρεπει να τα προμηθευουνται και να τα πουλανε...τι να πω το χειροτερο ειναι οτι πρεπει να αποχωριστω τα ψαρακια μου..ανοιγω και αγγελια...
υγ αυριο θα μιλησω με το διευθυντη του καταστηματος μηπως και αυτος δεν ειναι στη κατηγορια του κλασσικου ελληνα που προσπαθει να πουλησει σκαρτο πραγμα ...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-07-11, 20:05
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ένας χρόνος στην Ε.Ε. στην οποία ανήκουμε (τουλάχιστον ακόμη) δεν παίζει. Η εγγύηση είναι 2 χρόνια.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-07-11, 20:06
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

τι εννοειτε?το ενυδρειο οτι ειναι κινεζικο παιζει ρολο?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-07-11, 21:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η εγγυηση για ολα τα προιοντα εντος ευρωπαικης ενωσης ειναι 2 χρονια.οτιδηποτε κιαν ειναι αυτο και με δεδομενο οτι εισαι μεσα στους ορους της εγγυησης.δυστυχως στην ελλαδα ο καθενας κανει οτι θελει οποτε καποιες εταιρειες αλλα και καταστηματα βρισκουνε πατημα να λενε οτι τους συμφερει.οι υπαληλοι θα σου πουνε αυτο που τους εχουνε πει να λενε ωστε να μειωνουνε τα εξοδα της εκαστοτε εταιρειας.στη θεση σου θα μιλαγα καταρχην με τον υπευθυνο του καταστηματος.δευτερον,email στην κατασκευαστρια εταιρεια και κοινοποιηση στον ελληνα αντιπροσωπο.μπορεις να το προχωρησεις κιαλλο αν θες και να κανεις καταγγελια και στην ενωση καταναλωτων αλλα αμφιβαλω οτι θα βρεις ακρη.(αν και συμβαινει μερικες φορες)να ξερεις οτι σαυτες τις περιπτωσεις(και στο λεω εκ πειρας λογω δουλειας)αν θελουνε να σε βοηθησουνε θα σε βοηθησουνε ακομα κιαν εισαι εκτος εγγυησης.δεν χρειαζονται νευρα αν και ξερω οτι δεν ειναι ευκολο...ευχομαι ολα να πανε καλα.κρατα μας ενημερους αν θες να ξερω αμα ειναι να κοψω τα ψωνια απο κηφησια

Υ.Γ ποιας εταιρειας ειναι το ενυδρειο?

αν ειναι κατι που φτιαχνεται παντως εγω θα κοιτουσα να το εφτιαχνα και να μη μπω στη διαδικασια καν.υπαρχουνε και σιλικονες που κολλανε μεσα στο νερο....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-07-11, 22:53
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Λοιπόν όπως σου είπαν και άλλοι δεν υπάρχει εγγύηση εντός ΕΕ κάτω από 2 χρόνια.

Πάρε κι ένα λίνκ και κείμενο που θα πρέπει να το διαβάσει όλος ο κόσμος μιας και είμαστε όλοι καταναλωτές.


http://www.tvxs.gr/v3915

Νομικός οδηγός για τα δικαιώματά σας: Αγορά ελαττωματικού προϊόντος.


Μάθετε τα δικαιώματα που έχετε σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος και προστατεύστε την τσέπη σας!

Έχει συμβεί σε όλους μας να αγοράσουμε ένα προϊόν και σύντομα να εμφανίσει προβλήματα στη λειτουργία του. Όταν, όμως, ζητήσουμε την επισκευή του χωρίς χρέωση, συμβαίνει ένα παράδοξο φαινόμενο: οι πωλητές και οι υπάλληλοι που ήταν τόσο χαμογελαστοί και καθησυχαστικοί κατά την αγορά του προϊόντος, αλλάζουν πλήρως πρόσωπο! Η πιο συνηθισμένη απάντηση τους είναι πως την τάδε λειτουργία ή το τάδε ελάττωμα «δεν το καλύπτει η εγγύηση». Αποτέλεσμα; Μας δίνουν τις εξής επιλογές: Είτε να πληρώσουμε για την επισκευή είτε να... ανεχθούμε την ελαττωματική λειτουργία εφΆ όρου ζωής.

Ωστόσο, δεν είναι μόνο αυτές οι επιλογές μας. Ο Αστικός Κώδικας από το 2002 εναρμονίσθηκε με την ευρωπαϊκή νομοθεσία και μας παρέχει ορισμένα δικαιώματα. Αν και λίγοι άνθρωποι τα γνωρίζουν, στην πραγματικότητα μπορεί να τα ασκήσει ο καθένας από εμάς! Διαβάστε για αυτά, ασκήστε τα και προστατέψτε την τσέπη σας!

1. Πότε ένα προϊόν θεωρείται «ελαττωματικό»;

«Ελαττωματικό» θεωρείται ένα προϊόν, σύμφωνα με τον Αστικό Κώδικα, όταν δεν έχει τις «συμφωνημένες ιδιότητες». Αυτό με απλά λόγια σημαίνει πως όταν αγοράζουμε ένα αντικείμενο, ο πωλητής μας το περιέγραψε ή μας ανέφερε συγκεκριμένες λειτουργίες του ή το διαφήμισε στην τηλεόραση ή τοποθέτησε καρτελάκι επάνω του με τις ιδιότητες του κλπ. Όλες αυτές οι πληροφορίες θεωρούνται «συμφωνημένες ιδιότητες». Αν έστω και μία από αυτές δε λειτουργεί στην εντέλεια, το προϊόν είναι σύμφωνα με το νόμο «ελαττωματικό».

2. Σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ αν το προϊόν που αγόρασα είναι ελαττωματικό;

Αν αγοράσατε ένα προϊόν και αποδείχθηκε ελαττωματικό, έχετε τα δικαιώματα του Αστικού Κώδικα. Αυτά μπορείτε να τα ασκήσετε μόνοι σας, προφορικά ή γραπτά, χωρίς να χρειάζεται δικηγόρος.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να επισκεφθείτε το κατάστημα αγοράς. Σύμφωνα με το νόμο, αυτοί είναι οι υπεύθυνοι να επανορθώσουν το ελάττωμα, γιατί αυτοί έχουν συνάψει τη «σύμβαση πώλησης» μαζί σας.

Αν για παράδειγμα αγοράσατε από τον Κωτσόβολο μία τηλεόραση Sony, αυτός που ευθύνεται για να επανορθώσει το ελάττωμα, είναι ο Κωτσόβολος, και όχι η Sony. ¶ρα, όταν μιλήσετε στους πωλητές στον Κωτσόβολο, αν αυτοί σας παραπέμψουν στη Sony, με την αιτιολογία ότι «ο κατασκευαστής παρέχει την εγγύηση και εμείς δεν φέρουμε καμία ευθύνη» αυτό είναι παράνομο! Ο λόγος είναι πως ο νόμος επιβάλλει σε οποιονδήποτε πουλάει κάτι, να αναλαμβάνει την ευθύνη για αυτό που πουλάει, ακριβώς επειδή κερδίζει μέσω αυτού.

3. Αν το προϊόν έχει «εγγύηση» σε ποιον πρέπει να απευθυνθώ;

Την εγγύηση συνήθως την παρέχουν οι κατασκευαστές των προϊόντων, πχ. η sony, η delonghi, η apple κλπ. Υπάρχει η παρανόηση πως αν ο κατασκευαστής μας παρέχει εγγύηση, είμαστε υποχρεωμένοι να απευθυνθούμε σε αυτόν, και όχι στο κατάστημα αγοράς. Αυτό είναι λάθος! Στην πραγματικότητα, η εγγύηση του κατασκευαστή λειτουργεί συμπληρωματικά, δηλαδή αποκτάτε ένα είδος «διπλής προστασίας»: έχετε το «δικαίωμα επιλογής» μεταξύ περισσότερων επιχειρήσεων που είναι και οι δύο υποχρεωμένες να επισκευάσουν το προϊόν.

Ας πάρουμε το παράδειγμα με την ελαττωματική τηλεόραση Sony που αγοράσατε από τον Κωτσόβολο. Έστω ότι ένα μήνα μετά την αγορά, η τηλεόραση δε λειτουργεί. Επιστρέφετε στον Κωτσόβολο και απαιτείτε να διορθώσουν την τηλεόραση, χωρίς να σας χρεώσουν τίποτα.
Αν σας παραπέμψουν στη Sony, εξηγείστε ευγενικά πως ο νόμος υποχρεώνει τον πωλητή, δηλαδή τον Κωτσόβολο, να διορθώσει το ελάττωμα. Το αν η Sony παρέχει μία έξτρα εγγύηση είναι θέμα άσχετο και απλά καθιστά εσάς πιο εξασφαλισμένους. Δεν αναιρεί τη νομική υποχρέωση του Κωτσόβολου να διορθώσει το ελάττωμα! ¶ρα, αν θέλει o Κωτσόβολος να κάνει χρήση της εγγύησης της Sony, μπορεί με δικά του έξοδα να στείλει την τηλεόραση στην αντιπροσωπεία της Sony. Εσείς, πάντως, δεν οφείλετε να πληρώσετε τίποτα απολύτως!

4. Τι δικαιώματα έχω αν αγόρασα ελαττωματικό προϊόν;

Ο Αστικός Κώδικας (άρθρο 540) προβλέπει πως ο αγοραστής έχει το δικαίωμα:
Α. Να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο
Β. Να μειώσει το τίμημα
Γ. Να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση

Με απλά λόγια, συνεχίζοντας το παράδειγμα με την τηλεόραση, πηγαίνετε στον Κωτσόβολο και απαιτείτε να διορθώσουν την τηλεόραση. Αν η διόρθωση δε λύνει το πρόβλημα, μπορείτε να απαιτήσετε να σας την αντικαταστήσουν, δηλαδή να σας δώσουν άλλη τηλεόραση ίδιας μάρκας και μοντέλου.

Αν ισχυρισθούν πως δεν υπάρχει καμία άλλη ίδια τηλεόραση στο κατάστημα, τότε θα ασκήσετε το «δικαίωμα μείωσης του τιμήματος». Αυτό σημαίνει πως έχετε τη δυνατότητα να απαιτήσετε να σας επιστρέψουν ένα τμήμα από τα χρήματα που καταβάλατε, ώστε η νέα αξία να ανταποκρίνεται στην ελαττωματική τηλεόραση.

Αν, όμως, δεν επιθυμείτε να κρατήσετε την ελαττωματική τηλεόραση τότε μπορείτε να ασκήσετε το λεγόμενο «δικαίωμα υπαναχώρησης» από τη σύμβαση. Αυτό σημαίνει πως μπορείτε να πείτε «δηλώνω πως υπαναχωρώ από τη σύμβαση» και να επιστρέψετε την τηλεόραση απαιτώντας να σας επιστρέψουν τα χρήματα.

5. Μέσα σε πόσο χρόνο πρέπει να ασκήσω αυτά τα δικαιώματα;

Στο σημείο αυτό υπάρχουν ίσως οι μεγαλύτερες παρανοήσεις. Ο νόμος δίνει προθεσμία 2 χρόνια για να ασκήσετε όλα τα παραπάνω δικαιώματα. Αυτό σημαίνει πως από το νόμο έχετε εγγύηση απέναντι στο κατάστημα αγοράς για δύο χρόνια!

Πολλά καταστήματα εκμεταλλεύονται την άγνοια των πολιτών και θέτουν διάφορες προθεσμίες που τους...συμφέρουν και οι οποίες είναι τελείως παράνομες. Πχ.«εγγύηση μόνο για ένα χρόνο», «επιστροφή του προϊόντος μέσα σε 14 μέρες για να σας το αντικαταστήσουμε» κλπ. Αν το κατάστημα ισχυρισθεί κάτι τέτοιο, με ψυχραιμία εξηγείστε πως ο νόμος σας παρέχει τα δικαιώματα για δύο χρόνια και απειλείστε να τους καταγγείλετε.

Συνημμένο: Υπόδειγμα καταγγελίας (Αρχείο Word 30K)

Τέλος, σας παραθέτω τα παρακάτω τηλέφωνα για πιθανές καταγγελίες:
Ινστιτούτο Προστασίας Καταναλωτή 210 3632443
Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (Υπουργείο Ανάπτυξης) 1520
Ένωση Καταναλωτών-Ποιότητα Ζωής (ΕΚΠΟΙΖΩ) 210 3304444, 2310 257776


Αφού διαβάσεις κι ενημερωθείς πράξε κατά το δοκούν φίλε μου, απλά να ξέρεις πως αν δεν κάνεις το σωστό κάποιοι θα γελάνε εις βάρος σου και είναι κρίμα ειδικά τώρα που το χρήμα είναι από δύσκολο έως πάρα πολύ δύσκολο. Κράτα μας ενήμερους.

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-07-11, 23:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με αφορμη το παραπανω (που κατα βαση ισχυει)να πω το εξης.πολλα καταστηματα δεν εχουνε τη δυνατοτητα να αλλαξουνε προιον γιατι η αντιπροσωπεια δεν τους το επιτρεπει.δεν τους πιστωνει δηλαδη η να τους στειλει αντικατασταση αν το προιον δεν το δει πρωτα ο αντιπροσωπος και το εξουσιοδοτημενο/α σερβις του.υπαρχουν εταιρειες(παρα πολλες!) που για ενα αντικειμενο αξιας 5 ευρω κανουν ολοκληρη ιστορια στον πελατη αλλα και στο καταστημα για να κανουνε μια αντικατασταση.αυτο εχει ως αποτελεσμα ο εκαστοτε πελατης να τρωει την ταλαιπωρια επειδη καποιος υπαληλος καπου στην ολη ιστορια δε θελει η δε μπορει να παρει την ευθυνη της αντικαταστασης.πολλες φορες μαλιστα μπορει να ειναι και το ιδιο το αφεντικο/αντιπροσωπος.και δηστηχως αυτο δε συμβαινει μονο με αγαθα χαμηλης αξιας αλλα και με μεγαλες εταιρειες και ονοματα πασιγνωστα και πραγματα μεγαλης αξιας(χιλιαδων ευρω).αυτο που λεω παντα ειναι οτι αν οι πολυεθνικες γνωριζανε πως δουλευουνε στην ελλαδα οι αντιπροσωποι τους (στην πραξη,οχι στις συναντησεις στα γραφεια με τις μαρκετινιστικες μαλ...ς τους) οι μισες αντιπροσωπειες θαχανε κλεισει.γιαυτο σε τετοιες περιπτωσεις το καλυτερο ειναι να γινεται και κοινοποιηση του προβληματος στη μαμα εταιρεια κατευθειαν.ασχετα απτις οποιες αλλες ενεργειες....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-07-11, 00:33
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η εγγυηση για ολα τα προιοντα εντος ευρωπαικης ενωσης ειναι 2 χρονια.οτιδηποτε κιαν ειναι αυτο και με δεδομενο οτι εισαι μεσα στους ορους της εγγυησης.δυστυχως στην ελλαδα ο καθενας κανει οτι θελει οποτε καποιες εταιρειες αλλα και καταστηματα βρισκουνε πατημα να λενε οτι τους συμφερει.οι υπαληλοι θα σου πουνε αυτο που τους εχουνε πει να λενε ωστε να μειωνουνε τα εξοδα της εκαστοτε εταιρειας.στη θεση σου θα μιλαγα καταρχην με τον υπευθυνο του καταστηματος.δευτερον,email στην κατασκευαστρια εταιρεια και κοινοποιηση στον ελληνα αντιπροσωπο.μπορεις να το προχωρησεις κιαλλο αν θες και να κανεις καταγγελια και στην ενωση καταναλωτων αλλα αμφιβαλω οτι θα βρεις ακρη.(αν και συμβαινει μερικες φορες)να ξερεις οτι σαυτες τις περιπτωσεις(και στο λεω εκ πειρας λογω δουλειας)αν θελουνε να σε βοηθησουνε θα σε βοηθησουνε ακομα κιαν εισαι εκτος εγγυησης.δεν χρειαζονται νευρα αν και ξερω οτι δεν ειναι ευκολο...ευχομαι ολα να πανε καλα.κρατα μας ενημερους αν θες να ξερω αμα ειναι να κοψω τα ψωνια απο κηφησια

Υ.Γ ποιας εταιρειας ειναι το ενυδρειο?

αν ειναι κατι που φτιαχνεται παντως εγω θα κοιτουσα να το εφτιαχνα και να μη μπω στη διαδικασια καν.υπαρχουνε και σιλικονες που κολλανε μεσα στο νερο....
oceanson ειναι το ενυδρειο...η αληθεια εινα ιοτι προβληματιστηκα λιγο με ολο αυτο το αρθρο περι 2 χρονων εγγυησης κλπ κλπ..αυριο θα το ψαξω καλυτερα...φοβαμαι μην το καθυστερουνε για να περασουνε 2 βδομαδες και ληξει η εγγυηση...ειπαμε ο ελληνας ειναι πονηρος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-07-11, 01:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα κεντρικα τους παντως στην κινα ειναι εδω.εχω την εντυπωση οτι δεν θα υπαρχει καποιος κεντρικος αντιπροσωπος στην ελλαδα(δεν τον βρηκα αλλα ισως και να κανω λαθος) και τα εισαγουνε τα καταστηματα απευθειας.αν ισχυει αυτο τοτε ειναι στο χερι τους το αν θα κανουνε αλλαγη η θα σε εξυπηρετησουνε με καποιον αλλο τροπο.ψαξτο λιγο ομως.

σε λυπαμαι μονο για τα ψαρια σου και τη στεναχωρια που θαχεις γιαυτο που σου ετυχεελπιζω ολα να πανε καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-07-11, 01:11
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

καπως μου τον ειπανε τον αντιπροσωπο τους πηρα τηλ και μου λεγανε λυπουμαστε δε μπορουμε να κανουμε κατι κλπ κλπ...εμενα παντως πιο πολυ με στενοχωρησε το καταστημα και η ολη τους συμπεριφορα...και να σας πω την αληθεια αν μου το περνανε το ενυδρειο θα εδινα αλλα τοσα λεφτα για να παρω κατι καλυτερο..τωρα αποφασισα να μην τους ξαναδωσω ουτε 10λεπτο...ακομα και οταν το πηρα το μονο που προσπαθησαν ηταν να με φορτωσουνε με ταγκανικα με μαλαουι και αμερικης...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-07-11, 01:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

email στα κεντρικα για να τους πεις οτι ειναι απαραδεκτοι οι δικοι τους εδω.δε φτανει μονο να το ξερεις εσυ κιεμεις,να το μαθουνε κιαυτοι.και τιποτα να μην κερδισεις,σιγουρα δεν εχεις τιποτα να χασεις.αν δεν το κυνηγησεις αλλο με το καταστημα και δε βρεις ακρη,ευχομαι να μπορεσεις γρηγορα να το αντικαταστησεις.
κριμα που δε μπορω να στα φιλοξενησω εγω τα ψαρια σου για οσο καιρο θα χρειαζοσουνα να παρεις αλλο

η πιθανοτητα να φτιαχνεται το προβλημα εχει αποκλειστει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΙΔΕΣ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ kostastsod Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 06-04-11 08:39
ΠΑΙΔΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ kostastsod Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 36 04-04-11 10:02
Παιδες εχω ξενερωσει..Σκευτομαι να κλεισω το ενυδρειο μου Savou Γλυκό νερό - Γενικά 8 09-12-10 00:02
Βανάκι EHEIM 2213 ραγισμένο. ispyii Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 03-02-10 01:38
Παιδες μια ερωτηση. Avaya Παραλία - Beach Bar 3 22-04-08 10:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10166 seconds with 13 queries