Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-06-11, 20:25
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή Πράσινο σφουγγάρι Juwel..

Γνωρίζει κάποιος την χρησιμότητα του πράσινου σφουγγαριού της juwel...ένας pet shopας μου είχε πει οτι χρειάζεται μόνο αν έχεις φυτά στο ενυδρείο,και οτι θέλει αλλαγή κάθε έναν μήνα,αλλά δεν τους πολυεμπιστεύομαι..ισχύει κάτι τέτοιο;ας μου πει όποιος γνωρίζει!!

Εγώ απτο όνομα άλλο καταλαβαίνω 'nitrate removal'..

Παραθέτω και μία φωτο για περισσότερη διευκόλυνση..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-06-11, 20:44
Το avatar του χρήστη rawnerve
rawnerve Ο χρήστης rawnerve δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2010
Περιοχή: δραμα-καβαλα
Μηνύματα: 524
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην rawnerve
Προεπιλογή

απο οσο εχω διαβασει ειναι για τα νιτρικα
αλλα αν κανει οντως δουλεια ειναι αλλο καπελο!!καποιες ποιο εμπειρος που να το εχει δοκιμασει θα ξερει καλυτερα!! σκεφτηκα καποτε να το παρω αλλα ειπα μηπως απλα δεν κανει τηποτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-11, 00:27
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Ναι,η εταιρεία λέει πως μειώνει τα νιτρικά.

Είχα κάνει ένα ποστ εδώ από το προσωπικό μου <<πείραμα>>.Γνώμη μου είναι πως δεν κάνει αυτό που υπόσχεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-11, 02:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το σφουγγαρι ειναι πρασινο

ΥΓ το αλλαζεις οταν διαλυθει
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-11, 08:22
Το avatar του χρήστη blackghost7
blackghost7 Ο χρήστης blackghost7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Το σφουγγαρι ειναι πρασινο

ΥΓ το αλλαζεις οταν διαλυθει


+1
__________________
Οτι περνάει ...... δεν ξαναπερνάει............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-07-11, 08:35
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Το σφουγγαρι ειναι πρασινο σαν το Πασοκ και το αλλαζης αμα διαλυθη, μηπως επρεπε να το ειχαμε αλλαξη πριν διαλυθη???
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-07-11, 10:17
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σφουγγαρι ειναι πρασινο σαν το Πασοκ και το αλλαζης αμα διαλυθη, μηπως επρεπε να το ειχαμε αλλαξη πριν διαλυθη???
Μόνο πράσινα και μπλε υπάρχουν.. δικομματισμός βλέπεις!!

Δηλαδή κάνει την δουλειά ενός απλού σφουγγαριού των ανάλογων ppi;κρατάει βρώμα και αποικούν μερικά βακτήρια..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-07-11, 11:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σφουγγαρι ειναι πρασινο σαν το Πασοκ και το αλλαζης αμα διαλυθη, μηπως επρεπε να το ειχαμε αλλαξη πριν διαλυθη???
Καμια σχεση με αυτα. Στην πολιτικη δεν ισχυουν αυτα των σφουγγαριων.
Ρε παλιοπαιδα πως τρεχει ο νους σας!!!!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-07-11, 11:30
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχουν διυσδύσει παντού οι άτιμοι...

Μπλε και πράσινα σφουγκάρια στα φίλτρα,
Μπλε και πράσινοι κόκκοι στα απορρυπαντικά (διαφήμιση Νεοματ - για τους άνω των 40)
Μέχρι και blue-green algae....

Σκέτη καταστροφή...
-------------------------
Υ.Γ. (επειδή το "φάγαμε" το ποστ): για το πράσινο σφουγγάρι της Juwel, κι εγώ το χρησιμοποίησα παλια - δεν έκανε τίποτα (εκτός απ'το να κρατήσει κάποια βιολογία). Θα σου πρότεινα να μην μπεις στο τριπάκι να ξοδεύεις λεφτά για να το αλλάζεις...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 01-07-11 στις 11:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-07-11, 11:35
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

τι εννοεις ρε delta "το αλλαζεις οταν διαλυθει???"
το εχω κανα τριμηνο και ειναι οπως πριν, απλως λογικα πρεπει να εχει χασει την ιδιοτητα του να δεσμευει τα νιτρκα,κατι που εκανε πολυ καλα τον πρωτο 1μιση με 2 μηνες!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-07-11, 11:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις ρε delta "το αλλαζεις οταν διαλυθει???"
το εχω κανα τριμηνο και ειναι οπως πριν, απλως λογικα πρεπει να εχει χασει την ιδιοτητα του να δεσμευει τα νιτρκα,κατι που εκανε πολυ καλα τον πρωτο 1μιση με 2 μηνες!!!!
Παρατηρησες να κανει δουλεια με τα νιτρικα το σφουγγαρι αυτο, σε ιδιες ακριβως συνθηκες (ιδιες αλλαγες, ιχθυοφορτωση, ταισματα, μετρησεις την ιδια μερα κλπ)???
Αρκετοι που εχουν γραψει μεχρι τωρα για αυτο, ηταν κατηγορηματικοι οτι δεν ειδαν διαφορα.
Θα εχει ενδιαφερον να αλλαζες το παλιο σφουγγαρι με καινουριο και να τσεκαρεις παλι τις μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-07-11, 11:49
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Εγώ επειδή το πήρα τζάμπα σχεδόν θα το χρησιμοποιήσω τώρα..απλά μην ακούσω τον 'επιστήμονα' για αλλαγή κάθε μήνα,θα το χρησιμοποιήσω όπως θα χρησιμοποιήσω και το μπλε δηλαδή...σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-07-11, 11:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ επειδή το πήρα τζάμπα σχεδόν θα το χρησιμοποιήσω τώρα..απλά μην ακούσω τον 'επιστήμονα' για αλλαγή κάθε μήνα,θα το χρησιμοποιήσω όπως θα χρησιμοποιήσω και το μπλε δηλαδή...σωστά;
Ναι λειτουργει και σαν απλο μπλε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-07-11, 12:04
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Να αγοράσω και ένα μπλε με τις μεγάλες τρύπες ή αρκούν τα 2 που έχω;έχω το μπλε με τις μικρές και το πράσινο..σε όλο το υπόλοιπο κενό θα μπει siporax και λίγο υαλοβάμβακα πάνω πάνω!

Αναφέρομαι στο μεγάλο εσωτερικό της Juwel που έχει απτο RIO 300 και πάνω νομίζω...


ΣΠΥΡΟ σε άκουσα και το πήρα.. 'Θα σου συνιστουσα ενα juwel εσωτερικο για μεγαλο ενυδρειο. (τσεκαρε τις διαστασεις που σου κανουν)
Αψογο φιλτρο, με ικανη φιλτρανση σε σχετικα μικρο μεγεθος για την αποδοση του, και με χαμηλης καταναλωσης αντλια. (η 1000αρα 6.5 watt)
'

Βέβαια θα μπει στο μεγαλύτερο ενυδρείο που θα πάρω...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-07-11, 12:05
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρησες να κανει δουλεια με τα νιτρικα το σφουγγαρι αυτο, σε ιδιες ακριβως συνθηκες (ιδιες αλλαγες, ιχθυοφορτωση, ταισματα, μετρησεις την ιδια μερα κλπ)???
Αρκετοι που εχουν γραψει μεχρι τωρα για αυτο, ηταν κατηγορηματικοι οτι δεν ειδαν διαφορα.
Θα εχει ενδιαφερον να αλλαζες το παλιο σφουγγαρι με καινουριο και να τσεκαρεις παλι τις μετρησεις.
ε δεν εχω κανει τοσο εκτενεστατα πειραματα απλα αυτο που θυμαμαι ειναι οτι οσο το ειχα στην αρχη και υποθετικα "λειτουργουσε" τα νιτρικα μου δεν ανεβαιναν με τιποτα!!τωρα να το αλλαξω δεν παιζει γιατι αμα χαλασω παλι τις ισορροπιες θα εχουμε "κακα μπερδεματα" ! δεν εχω που δεν εχω πολλα νιτρικα αν πεις οτι δουλευει εστω και λιγο την κατσαμε τη βαρκα!

ας κανει πειραματα ο φιλος μας που το πηρε κιολας!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-07-11, 12:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Να αγοράσω και ένα μπλε με τις μεγάλες τρύπες ή αρκούν τα 2 που έχω;έχω το μπλε με τις μικρές και το πράσινο..σε όλο το υπόλοιπο κενό θα μπει siporax και λίγο υαλοβάμβακα πάνω πάνω!

Αναφέρομαι στο μεγάλο εσωτερικό της Juwel που έχει απτο RIO 300 και πάνω νομίζω...
Κοιτα τα εσωτερικα της juwel εχουν ενα σχεδιασμο και στησιμο συγκεκριμενο με καποιες λεπτομεριες που πρεπει να προσεχουμε για να μη χαλασει το συστημα.
Πχ κατω κατω στο φυλλο που χωριζει τον καδο σε δυο μερη, εχει μια τρυπα που μπαινει το νερο και ανεβαινει προς την αντλια.
Αυτη δεν πρεπει να κλεινει με καποιο σφουγγαρι που μπηκε χωρις το ειδικο ασπρο θηκακι για τα σφουγγαρια το οποιο εχει απο κατω ενα κομματι πλαστικο για να το ανασηκωνει και να μη κλεινει η τρυπα.
Στη μεση του χωρισματος επισης, εχει αλλη μια τρυπα για "κλέφτη νερου", οπου φευγει αρκετη ποσοτητα νερου προς της ανλτια χωρις να περασει απο τα υλικα που βρισκονται χαμηλα στον καδο.
Αυτο υποτιθεται βοηθαει καπως στην απονιτροποιηση αφου η ροη στα κατω υλικα (που απο τη μανα τους ειναι ψιλουτρυπα σφουγγαρια και βουλωνουν και πιο ευκολα κοβωντας ροη) ειναι πιο μικρη και αυτο βοηθαει στην δημιουργια αναεροβιων (ελεγχομενης ομως κατασταστης??? αφου ειναι και επικινδυνο απο μια στιγμη και μετα λογω συσωρρευσης πολλων οργανικων).

Οπως και να'χει πρεπει με το στησιμο που θα του κανεις, να προσεξεις να μη κλεισεις την κατω τρυπα και να τσεκαρεις να μη βρωμιζει πολυ με λασπη το κατω μερος του καδου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-07-11, 12:24
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Δηλαδή να το στήσω ακριβώς όπως δείχνει η juwel στο σχέδιο;έτσι δεν μου αφήνει πολύ χώρο για βιολογικό υλικό!!

Για την τρύπα κάτω το ξέρω..και θα χρησιμοποιήσω το άσπρο θηκάκι που έχει!απλά έλεγα να βάλω κάτω κάτω 1 μπλε με τις μικρές τρύπες(όπως προτείνει και η juwel,αν και στην εικόνα δείχνει 2 και όχι 1),όλο το υπόλοιπο siporax,μετά το μπλε με τις μεγάλες τρύπες,από πάνω το πράσινο και τέλος υαλοβάμβακα..η σειρά που γράφω είναι από κάτω προς τα πάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-07-11, 12:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή να το στήσω ακριβώς όπως δείχνει η juwel στο σχέδιο;έτσι δεν μου αφήνει πολύ χώρο για βιολογικό υλικό!!

Για την τρύπα κάτω το ξέρω..και θα χρησιμοποιήσω το άσπρο θηκάκι που έχει!απλά έλεγα να βάλω κάτω κάτω 1 μπλε με τις μικρές τρύπες(όπως προτείνει και η juwel,αν και στην εικόνα δείχνει 2 και όχι 1),όλο το υπόλοιπο siporax,μετά το μπλε με τις μεγάλες τρύπες,από πάνω το πράσινο και τέλος υαλοβάμβακα..η σειρά που γράφω είναι από κάτω προς τα πάνω...
Συμφωνω.

Μπορεις ωστοσο να χρησιμοποιησεις μονο το ενα εκ των δυο σφουγγαριων (μπλε χοντροτρυπο ή πρασινο) πανω πανω (και φυσικα απο πανω το filterwool και κατω κατω το ψιλοτρυπο), για να μεινει κι αλλος χωρος ενδιαμεσα στον καδο για σιποραξ.
Αν δεις και βρωμιζει το σιποραξ ευκολα χωρις το πρασινο σφουγγαρι βοηθεια στο μπλε, δοκιμαζεις και με αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-07-11, 12:38
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Τέλεια..

Λογικά πάνω θα βάλω μόνο το πράσινο που το έχω κιόλας!Δηλαδή=>μπλε μικρότρυπο-siporax-πράσινο-υαλοβάμβακας!!

Να ρωτήσω,κάτω κάτω,στο κενό που χρειάζεται να μένει,ο υαλοβάμβακας θα βοηθούσε ή μόνο ζημιά θα έκανε;;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-07-11, 12:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλεια..

Λογικά πάνω θα βάλω μόνο το πράσινο που το έχω κιόλας!Δηλαδή=>μπλε μικρότρυπο-siporax-πράσινο-υαλοβάμβακας!!

Να ρωτήσω,κάτω κάτω,στο κενό που χρειάζεται να μένει,ο υαλοβάμβακας θα βοηθούσε ή μόνο ζημιά θα έκανε;;
Η σειρα που γραφεις φυσικα απο κατω προς τα πανω.

Οχι το filterwool (μη γραφεις υαλοβαμβακας καλυτερα γιατι μπορει καποιοι να ξηλωσουν καμια μονωση απο καμια οικοδομη και να τη βαλουν για φιλτραρισμα, οπως και εχει γινει ) δεν βολευει να μπαινει σε μερος του φιλτρου που δεν εχουμε ευκολη προσβαση, αφου βουκωνει ευκολα και ισως χρειαζεται πιο συχνο καθαρισμα ή αντικατασταση απο τα αλλα υλικα.
Να μη καθεσαι και βγαζεις ολα τα υλικα εξω, για το συνθετικο βαμβακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-07-11, 14:27
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Οπότε FILTERWOOL μόνο πάνω πάνω...

Το siporax έτσι και μπει σε δυχτάκι κάνει την κυκλοφορία νερού ανάμεσα του πιο δύσκολη;;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-07-11, 17:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Οπότε FILTERWOOL μόνο πάνω πάνω...

2. Το siporax έτσι και μπει σε δυχτάκι κάνει την κυκλοφορία νερού ανάμεσα του πιο δύσκολη;;
1. ναι
2. οχι αν ειναι σωστο (αραιο δλδ και οχι καλτσα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-07-11, 17:14
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

αυτο το σφουγγαρακι ειναι
ο μπομπ σφουγγαρακις αρρωστος
θα γεμισει το ενυδρειο σου αρρωστια!!!
χαχαχα

ειναι αλλη μια εμπορικη βλακεια που εβγαλαν
καλυτερα αγορασε βακτηρια η παρε παροδοσιακο μπολι
μην περιμενεις ενα απλο σφουγγαρι να σου μειωσει τα νιτρικα
δεν γινονται αυτα παρα μονο στα ονειρα
και πως τα μειωνει??με τα αορατα βακτηρια που ζουν πανω του?

ελεος!!!!!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-07-11, 02:03
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αν το κοψεις το σφουγγαρι θα δεις οτι εχει καπου στη μεση μια ταμπλετα.και χωρις να το κοψεις αν το ψαξεις θα δεις που ειναι.(σε καινουριο σφουγγαρι παντα)αυτη μετα απο καποιο διαστημα διαλυεται οποτε υποθετω και το σφουγγαρι σταματα να κανει αυτο που λεει η juwel οτι κανει.(οσον αφορα τα νιτρικα)δεν ξερω καθολου τι ταμπλετα ειναι αυτη και δεν εχω βρει να διαβασω κατι επαυτου μεχρι στιγμης.καπου ειχα δει οτι βοηθα στην προληψη αλγης.(περιεχει καποια μικροβια που καταναλωνουν τις ουσιες που χρειαζεται η αλγη κιετσι δεν μπορει να αναπτυχθει-δεν ξερω κατα ποσο ισχυει και δεν ανεφερε καν για ποιο ειδος αλγης...))αν θυμαμαι καλα καποια αναλογη ταμπλετα εχει και το μπλε στη μεση του.τις ειχα βρει οταν τα ειχα κοψει για να μικρυνω το μεγεθος τους ωστε να βαλω σιποραξ στο εσωτερικο που ειχα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-07-11, 13:52
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Ο φίλος kgf12345 έχει δίκιο..το σφουγγάρι έχει από μόνο του ένα κόψιμο στο πλάι,έβαλα το δάχτυλο μέσα και μέσα έχει 3 σαν χαπάκια..

Παραθέτω και φωτο..




Τα έβγαλα και θα το χρησιμοποιήσω χωρίς αυτά..επειδή θα είναι αρχή!αν δω ποτέ ανεβασμένα νιτρικά θα τα βάλω να δω αν κάνουν και δουλειά στην πραγματικότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-07-11, 14:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που τα εξεθεσες στον αερα θα χασουν τις οποιες ιδιοτητες τους δινονται.

Nitrate Removal Sponge (green)
The Sponge contains micro-organisms, which will, once developed, reside inside the sponges and in the water. These micro-organisms feed of nitrates and will reduce them significantly. The JUWEL Filtration system provides the optimum housing for these micro-organisms.

http://www.juwel-aquarium.de/data/Pd...8.0%281%29.pdf

Μεταφ : Το σφουγγάρι περιέχει μικροοργανισμούς, που απο τη στιγμή που θα αναπτυχθουν, θα διαμένουν στο εσωτερικό των σφουγγαριων και στο νερό. Αυτές οι μικροοργανισμοί τρεφονται με νιτρικα και θα τα μειώσεουν σημαντικά. Το JUWEL συστημα διήθησης (φιλτρανσης) παρέχει τη βέλτιστη φιλοξενια για αυτους τους μικροοργανισμους.


Περαιτερω
1. Στο standard εσωτερικο φιλτο της juwel η φορα του νερου ειναι απο πανω προς τα κατω με μια "πονηρη" λεπτομερια.
Εχει στη μεση του "σωληνα" που ανεβαζει το νερο στην αντλια μια τρυπα που βγαζει το "μισο" ας πουμε νερο πριν προλαβει να περασει απο τα κατω σφουγγαρια και φυγει απο την κατω τρυπα.....
- Υπολογίζοντας ότι η κάτω τρύπα είναι η μισή σε ύψος από την πάνω, συν την υψομετρική διαφορά, σύν την αντίσταση του υλικού, σύν την προηγηθείσα εκτόνωση από την πάνω τρύπα ή ροή από το κάτω μέρος είναι λιγότερη από το 1/8 (για να μην πώ και λιγότερο) της συνολικής ροής. ¶ρα πολύ σωστά σκοπό έχει την πλήρη απονιτροποίηση

Εφόσον η ροή στα φίλτρα της juwel είναι από πάνω προς τα κάτω, στο πάνω μέρος του φίλτρου μπαίνει το οξυγονομένο νερό και και περνάει από το/τα (στα μεγάλα φίλτρα υπάρχουν 2) χοντρότρυπο/α σφουγγάρια όπου μεταβολίζεται η αμμωνία σε νιτρώδη άλατα και τα νιτρώδη σε νιτρικά.
Το πράσινο χοντρότρυπο σφουγγάρι το οποίο περιέχει βαση των προδιαγραφων απονιτροποιητικά βακτήρια μπαίνει πάντα ακριβώς πάνω από τα ψιλά που μπαίνουν στο κάτω μέρος για να τα τροφοδοτήσει με βακτήρια όπως περνάει το νερό από μέσα του.
Το οξυγόνο έχει ήδη καταναλωθεί στη διαδικασία μεταβολισμού της αμμωνίας και των νιτρωδών, οπότε όταν το νερο πάει στο κάτω μερος του φίλτρου με αργότερη ροή, μέσα στις ψιλές τρύπες των σφουγγαριών αναπτύσονται αναερόβια βακτήρια που μεταβολίζουν τα νιτρικά σε ¶ζωτο (Νίτρο) κατακρατώντας το οξυγόνο από την ένωση ΝΟ3...

Ο λόγος που το πράσινο σφουγγάρι πωλείται σφραγισμένο σε αντίθεση με τα άλλα είναι για να μην έρχονται σε επαφή τα βακτήρια με τον αέρα.
Κι ο λόγος που προτεινει η Juwel να αλλάζεται σε τακτά διαστήματα είναι για να τροφοδοτεί με φρέσκα βακτήρια το ενυδρείο.
(Όπως συνιστούν όλοι οι κατασκευαστές έτοιμων βακτηρίων να ανανεώνονται κάθε 15 μέρες ή σε μεγάλες αλλαγές νερού ή μετά από θεραπείες κλπ)

Θεωρωτικα στεκει αλλα στην πραξη δεν εχουμε παρατηρησει αρκετοι να κανει κατι σημαντικα μετρησιμο.

Εχουμε συζητησει για το φιλτρο της juwel (το παλιοτερο μοντελο) εκτενως και στο παρελθον
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=17
Το νεο φιλτρο Bioflow δεν εχει σημαντικες διαφορες εκτος της προσθεσης ενος καλαθιου με βιολογικο υλικο, καινουριου σχεδιασμου αντλια, και μια τρυπα στον πατο επιπλεον για εισαγωγη νερου. Δεν θυμαμαι να ειναι κατι αλλο ακομα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 02-07-11, 14:22
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που τα εξεθεσες στον αερα θα χασουν τις οποιες ιδιοτητες τους δινονται.


Μεταφ : Το σφουγγάρι περιέχει μικροοργανισμούς, που απο τη στιγμή που θα αναπτυχθουν, θα διαμένουν στο εσωτερικό των σφουγγαριων και στο νερό. Αυτές οι μικροοργανισμοί τρεφονται με νιτρικα και θα τα μειώσεουν σημαντικά. Το JUWEL συστημα διήθησης (φιλτρανσης) παρέχει τη βέλτιστη φιλοξενια για αυτους τους μικροοργανισμους.

Δηλαδή είναι άχρηστα τώρα;

Μήπως από την στιγμή που έρθουν σε επαφή με το νερό,μετά αν τα βγάλεις αχρηστεύονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 02-07-11, 14:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από \/ag Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή είναι άχρηστα τώρα;

Μήπως από την στιγμή που έρθουν σε επαφή με το νερό,μετά αν τα βγάλεις αχρηστεύονται...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που το πράσινο σφουγγάρι πωλείται σφραγισμένο σε αντίθεση με τα άλλα είναι για να μην έρχονται σε επαφή τα βακτήρια με τον αέρα.
Το πρασινο σφουγγαρι ειναι το μονο του φιλτρου, που ειναι σφραγισμενο σε ναυλον αεροστεγως.
Δεν ειναι προφανες οτι εκτεθειμενες οι ταμπλετες στον αερα, θα "χαλασουν"?

Αν υποθεσουμε οτι βοηθουσαν στην απονιτροποηση, αν μεινουν στον αερα, δεν θα κανουν τιποτα στα σιγουρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-07-11, 14:50
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Σπύρο σε ευχαριστώ..με βοήθησες πολύ...

Εγώ έτσι και αλλιώς το πράσινο θα το χρησιμοποιήσω σαν το πάνω το χοντρότρυπο τουλάχιστον στην αρχή!Έμαθα κάποια πράγματα όμως...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-07-11, 14:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

να΄σαι καλα και καλη επιτυχια στο ενυδρειο σου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πράσινο μετά απο 21 χρόνια sarpijk Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 6 06-08-10 11:08
Πράσινο σφουγγαράκι Juwel + απονιτροποίηση! xontros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 21-04-08 19:24
Θολό-Πράσινο νερό... Vagos_46 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 21-04-08 04:31
Ενυδρείο με πράσινο=πορτοφόλι χωρίς "πράσινο"? Iann_is Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 22 11-12-07 18:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09012 seconds with 13 queries