Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-05-06, 15:12
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Νεο 10-λιτρο με μονομάχο

Δυστηχώς δεν έχω εύκαιρη φωτό αλλά θα βάλω σύντομα οπότε πάω σε περιγραφή. Αγόρασα ένα μικρό ενυδρειάκι για 20-λιτρο αλλά τώρα που το μέτρησα είναι τελικά 10-λιτρο με καπάκι (κλασσικό παραλληλόγραμμο). Από εξοπλισμό έβαλα ένα φιλτράκι της Resun και ένα θερμοστάτη μικρό. Τον βυθό επένδυσα με μαύρο χαλαζία και έβαλα 2 πλαστικά φυτά και ένα βραχάκι. Εδώ φιλοξενώ ένα μονομάχο ο οποίος κακομοίρης είναι συνέχεια στον βυθό και ψάχνει για σημεία που να μην έχουν πολύ ρεύμα.

Αύριο θα βάλω και φωτό για καλύτερη εικόνα.

Το φίλτρο αυτό έχει και ένα σύστημα που μπαίνει στην έξοδο της παροχής και μέσω ένος σιλικονούχου σωλήνα (σύστημα venturi) κάνει εισαγωγή οξυγόνου από τον αέρα. Αυτό δεν το έχω βάλει ακόμα. Βλέπω τον μονομάχο και ζορίζεται από την ροή του νερού και ρύθμιση δεν βλέπω πουθενά. Τι λέτε να κάνω καμιά πατέντα? Το σύστημα venturi να το βάλω επάνω οι θα εκνευρίζουν οι μπουρμπουλίθρες τον μονομάχο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-05-06, 17:23
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το φίλτρο να χτυπάει κατα μήκος και περίπου στην μέση του ενυδρείου αου να βάλεις ένα μικρό πιχάκι από φελιζόλ οπότε η κίνηση του νερού να περιορίζεται εκτός και άν έχεις τρόπο να ρυθμήσεις την έξοδο του νερού.
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-05-06, 20:56
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι να μην βαλεις και το βεντουρι.. δεν χρειζεται τετοιο πραγμα ο μονομαχος.
Στουμποσε το με λεπτο υαλοβαμβακα (πχ απο φιλτρο απορροφητηρα, (ΟΧΙ αυτο που ξεβαφει)) ωστε να πεσει η ροή.
Πειραματισου και με την εξοδο κανωντας την να χτυπαει στα τοιχωματα και θα μειωθει η ροή αρκετά. Μετα απο λιγο, θα πιασει και μπιχλα και θα πεσει και αλλο η ροή.
Επισης, αντικατεστησε τον ανθρακα που εχει μεσα με μερικα μπιλακια substrat pro..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-05-06, 21:00
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπερα
Εγω θα σου ελεγα να μην βαλεις καθολου φιλτρο γιατι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και η δυνατη ροη κατα πασα πιθανοτητα θα σου προκαλεσει προβληματα αφου δεν τουσ αρεσει. Οσο για το εξαρτημα που λες ειναι σχεδον αχρηστο γιατι οι μονομαχοι ζουν σε νερα με πολυ λιγο οξυγονο και κανουν χρηση του λαβηρυνθου{ενα βοηθητικο οργανο αναπνοης}
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-06, 21:28
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Αυτό με το λίγο οξυγόνο πού το έχεις διαβάσει, Ηλία;

Επειδή εχω και εγω το ιδιο φίλτρο με το ίδιο ενυδρειο και έχω μέσα μία θηλυκιά, θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις την συμβουλή του Σωτήρη με τον υαλοβάμβακα (που εχω ακολουθήσει και εγω) και να δεις που στην δευτερη μερα η ροή θα έχει μειωθεί και θα είναι μια χαρα...

Εχεις σκεφτεί να βάλεις αληθινά φυτα; τι μονομάχος είναι; μετρήσεις εχεις κάνει;

Φιλικα
Κωνσταντινα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-05-06, 22:33
hlias Ο χρήστης hlias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Ν. Ηρακλειο Αττικης
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπερα,
Η οικογενεια των λαβυρινθιδων που περιεχει και τους μονομαχους,περιλαμβανει ψαρια με διπλο συστημα αναπνοης. Τα βραγχια και τον λαβυρινθο.
Κατα εναν τροπο τελειος συμβατικο,τα βραγχια εξαγουν το οξυγονο που περιεχεται στο νερο. Αντιθετα ο λαβυρινθος ειναι ενα οργανο ειδικα για αυτα τα ψαρια και καθιστα δυνατη την απορροφηση του οξυγονου απο τον ατμοσφαιρικο αερα.
Αυτη η ιδιαιτεροτητα τουσ επιτρπει να ζουν ΚΑΙ σε λασπωδη, στασιμα και πολυ φτωχα σε οξυγονο νερα.
Aν παλι το ρευμα νερου νερου που θα δημιουργηθει απο το φιλτρακι {εστω και μικρο} μπορει να τον στρεσαρει και δεν θα μπορει να φτιαξει και φωλια, η οποια ειναι πολυ ευαισθητη.


Φιλικα παντα Ηλιας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-06, 00:55
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οι μονομαχοι οντως ζουνε σε στασιμα νερα,βαλτους και ορυζωνες με χαμηλη περιεκτικοτητα οξυγονου.γι'αυτο το λογο εξελικτικα ανεπτυξαν το λαβυρινθο ως βοηθητικο οργανο(δευτερογενες)αναπνοης.

κι εγω θα ελεγα να πειραματιστεις προκειμενου να μειωσεις τη ροη.αν ειναι δυνατη μπορει να τον στρεσαρει και να οδηγηθει σε φινροτ...

επειδη εχεις βαλει και χαλακι θα ελεγα να κρατησεις το φιλτρακι,γιατι αλλιως θα δυσκολευτεις με τις ολικες αλλαγες νερου.

αληθινα φυτα(java moss,anubia)θα εδιναν περισσοτερο την αισθηση του φυσικου περιβαλλοντος.

α,και φυσικα περιμενουμε φωτο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-05-06, 08:27
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Εχω και εγώ ένα ενυδρείο 8 λίτρα με ένα μονομάχο και μια μονομαχίνα. Το φίλτρο όμως ρυθμίζει από πάνω τη ροή του νερού και όταν το βάζω στο ελάχιστο δεν τα ενοχλεί. Μετά από 1 μήνα λειτουργίας λόγω της άλγης άρχισε να έχει λιγότερη ροή το νερό. Η αλήθεια είναι η ροή τα ενοχλούσε στην αρχή μέχρι να πέσει η απόδοση και συνέχεια χαλούσε τη φωλιά τους. Τώρα είναι ΟΚ.
Θέλω να πω και κάτι στους αναγνώστες που παρατήρησα. Όταν κάνω αλλαγή νερού (30-40% περίπου κάθε εβδομάδα) αμέσως ο μονομάχος φτιάχνει φωλιά!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-05-06, 08:43
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Σας στέλνω μια φώτο με το ενυδρειάκι μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mon170506.JPG
Εμφανίσεις:  837
Μέγεθος:  30,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-05-06, 09:48
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον σας!

Λοιπόν ακολουθούν φωτό:





Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία από την Τρίτη 09/05/06 και το αγόρασα για χρήση σαν καραντίνα, νοσοκομείο, γεννήστρα. Απλά σκέφτηκα ότι είναι κρίμα να δουλεύει άδειο και ότι εφόσον όπως λένε ο μονομάχος μπορεί να τα καταφέρει ακόμα και σε λίγο νερό και χωρίς φίλτρο για καιρό (μην με μαλώσετε) θα μπορώ να τον βάζω κάπου αλλού (όχι σε ποτήρι αλλά κάπου πιο άνετα) και να το χρησιμοποιώ.

Τώρα δεν ρώτησα κανένα για το στρώσιμο πριν ρίξω τον μονομάχο μιας και αρκετοί έχω ακούσει ότι αλλάζουν με νερό βρύσης (αντιχλώριο κλπ δεν ξέρουν τι θα πει) και δεν έχουν πρόβλημα με ολική αλλαγή νερού. Οπότε στρώνει στην ουσία με τον μονομάχο.

Φίλε Netblues είπες ότι έχεις το ίδιο φίλτρο και να αλλάξω τον άνθρακα που έχει μέσα (μοναδικό σφουγγάρι) με substrat pro. Στο μαγαζί μου είπαν επειδή ρώτησα τι είδους φίλτρο είναι που είναι μαύρο και μου είπαν ότι είναι φίλτρο κανονικό και όχι άνθρακας και έχει ανταλλακτικό. Αλλά μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Θα βάλω και λίγο υαλοβάμβακα να μειώσει λίγο την ροή.

Σήμερα το πρωί έκανα ακόμα μια αλλαγή 30% και άρχισε να γυρνάει λίγο. Η θερμοκρασία του νερού είναι στους 31 βαθμούς λόγω θερμοστάτη και σκέφτομαι να το βγάλω λίγο και θα πάει στους 24 μήπως ζωηρέψει λίγο.

Φίλη Mariel θα το ήθελα πολύ να βάλω κανένα αληθινό φυτάκι, αλλά δεν έχω ψαχτεί με λάμπα μιας και το συγκεκριμένο ενυδρείο δεν έχει. Θα το κοιτάξω μελλοντικά να προσαρμόσω καμία στο καπάκι μιας και δεν θέλω να βγάλω το καπάκι για να μην έχω τον μονομάχο να κόβει βόλτες στο πάτωμα. Προς το παρών είμαι και πολύ απασχολημένος με τα μεγαλύτερα ενυδρεία μου κυρίως σε έξοδα.

Petran πολύ όμορφο το ενυδρειάκι σου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boardman : 17-05-06 στις 09:56
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-05-06, 10:08
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Προς Πετραν..
Πολυ χοντρο το χαλικι για τα φυτα, και γενικα σε μικρα ενυδρεια το χονδρο χαλικι δειχνει ασχημα. Δοκιμασε αν θελεις με λεπτοκοκο χαλικι και θα δεις διαφορα.. Επισης αν δεν κανω λαθος, η λαμπα που εχεις ειναι πυρακτωσης οποτε υπαρχει προβλημα καταναλωσης, θερμοκρασιας και κυριως φωτος για τα φυτά.
Προς boardman
Αν μιλαμε για το resun magic-jet 200 δες το manual.. Μιλαει για activated carbon.
31 ειναι μαλλον ψηλά, αλλα δεν εχει να κανει με το ζωηρεμα.
Βαλε αρκετες στρωσεις υαλοβαμβακα και γυρνα την εξοδο να χτυπαει στο τζαμι και θα μειωθει η ροη. Με τον καιρο, το φιλτρο θα στρωσει, για το μικρο βιολογικο φορτιο ενος μονομαχου... Οποτε μπορεις να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες αντι για καθημερινες..

Για αποφυγη παρανοησεων, ο μονομαχος ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΙΚΟ ψαρι, και θελει θερμοκρασιες ανω των 24 βαθμων.
Απλα αντεχει σε ακροτητες, χωρις να σημαινει οτι αυτες ειναι επιθυμητες.
Στις λακουβες των οριζωνων που ζει, ειναι ευκολο η θερμοκρασια να φτασει τους 35 η και να πεσει στους 16 τη νυχτα, ενω μεσα στη λασπη, το οξυγονο ειναι ανυπαρκτο. (εξ ου και ο λαβυρινθος) και αμα σαπιζει και τιποτε μπορει να υπαρχει και λιγη αμμωνια..
Χλωριο ομως δεν υπαρχει, και δεν επιβιωνουν ΟΛΟΙ οι μονομαχοι την εποχη της ξηρασιας...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-06, 10:16
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπόν χθες στρώθηκα να ασχοληθώ λίγο με τον μονομάχο μου και το ενυδρειάκι του.

Ακολούθησα την συμβουλή να βάλω υαλοβάμβακα να στουμπώσει λίγο το φίλτρο. Έβαλα κομμάτι υαλοβάμβακα γύρω από το ήδη υπάρχον σφουγγάρι και έτσι μειώθηκε αισθητά η ροή. Το φίλτρο είναι Resan Mini Filter. Στην έξοδό του μπαίνει και βγαίνει μια προέκταση πάνω στην οποία έχει την υποδοχή για το σωληνάκι εισαγωγής αέρα (venturi). Γύρισα λοιπόν το φίλτρο να χτυπάει στο κοντινό τζάμι και όχι στο μακρύτερο όπως πριν και το έβαλα πιο βαθιά για να μην αναταράσει την επιφάνεια. Επίσεις έβαλα την προέκταση του venturi χωρίς το σωληνάκι έτσι ώστε να είναι ακόμα πιο κοντά στο τζάμι και να μειώνει την ανατάραξη.

Τον θερμοστάτη τον έβγαλα και έχω μια θερμοκρασία στους 25-26 βαθμούς.

Από το πρωί χθες είχα αποσυνδέσει το φίλτρο και τον θερμοστάτη και έτσι το απόγευμα ο μονομάχος γύρναγε ξανά βόλτες. Ορίστε και μια φωτό του



Και αφού τακτοποίησα το θέμα έκανα μια ιδιοκατασκευή μιας και το ενυδρυάκι δεν έχει φως και δύσκολα χωράει κάτι στο καπάκι τοποθετόντας 3 μπλε led και ορίστε το αποτέλεσμα



Ελπίζω τώρα ο μικρός να νιώθει καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-05-06, 10:32
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

@petran:ωραιο το ενυδρειακι,για τις παρατηρησεις συμφωνω με το Σωτηρη

@boardman:αφου εβαλες καπακι θα'σαι μια χαρα.βεβαια για να'μαι ειλικρινης δε μου πολυαρεσε η ιδεα οτι οποτε θες το ενυδρειο για καραντινα θα βγαζεις το μονομαχο και θα τον βαζεις αλλου...κι αν χρειαστει αυτο να γινεται συχνα??θα τον πηγαινοφερνεις συνεχεια?θα τον στρεσαρει φοβερα...
θεροκρασια στους 31 ειναι παρα πολυ υψηλη.κατεβασε την στους 24-27.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-06, 10:33
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Boardman: καλούς απογόνους απο τον μονομάχο σου αν αποφασίσεις να το ζευγαρώσεις ποτέ
τέτοιο μικρό φίλτρο είχα και εγώ στους μονομάχους μου αλλά είχα το ίδιο πρόβλημα με την μεγάλη ροή. με αυτά που σου λέει ο Netblues θα δείς βελτίωση. απο την άλλη και η μικρή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μονο καλό μπορεί να κάνει γιατι απομακρίνει την "κρούστα" που πιάνει απο πάνω το νερό και το οξυγωνώνει καλύτερα. δεν μιλάμε για υπερβολές.. αλλά καλό είναι να υπάρχει μια μικρή κίνηση του νερόυ της επιφάνειας.
Εγώ απο την άλλη και στα 3 ενυδριάκια των μονομάχων μου έχω βάλει φίλτρα σαν αυτό του Petran (power filter).
έχουν χαμηλή ροή και δεν ενοχλούν το ψάρι μια και το νερό "πεφτει" μεσα στο ενυδρίο χωρίς να προκαλέι ροή.
απο την άλλη όμως δεν ξέρω αν τα φιλτράκια αυτά κάνουν καλή δουλειά γιατι αν διαβάσεις λίγο εδώ μέσα θα με δείς να έχω τρελαθέι με μερικές μετρήσεις μου....
και εδώ τίθεται το ερώτημα : Petran , απο μετρήσεις πως πάς ? τι έχεις ? τα νικτρικά σου πως είναι ? έχεις προσθέσει κάτι μέσα στο φιλτράκι εκτός του σφουγκαριού που είχε ή οχι ?
(ο καθένας με τον πόνο του :eek: )
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-05-06, 11:20
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν έχω προσθέσει κάτι στο φίλτρο και να πω την αλήθεια μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ γιατί θεώρησα (λάθος μάλλον) ότι επειδή οι μονομάχοι στα pet shop ζουν σε ποτηράκια δεν έχουν και ιδιαίτερες απαιτήσεις στα στοιχεία του νερού. Το μόνο που κάνω είναι στην αλλαγή του νερού να βάζω αντιχλώριο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-05-06, 11:21
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

broadman: Το ενυδρειάκι ήταν στρωμμένο όταν έβαλες το μονομάχο? Πόσο καιρό τον έχεις?
Παρατήρησε αν τα πτερύγια του ασπρίζουν στην άκρη, και αν σκίζονται σιγα σιγά. Αν μοιάζουν κάπως μαραμένα και αν έχουν κρόσια στην άκρη, ή μικρές ασπρίλες πάνω τους. Σε ρωτάω γιατί εγώ τα βλέπω σκισμένα και αν τον πήρες από πετ σοπ πρόσφατα, είναι πολύ πιθανόν να είναι άρρωστο.
Έτσι όπως τον είδα, μοίαζουν πάρα πολύ με του δικού μου όταν άρχισε να κάνει fin rot. Κατά τα άλλα το ψάρι δε φαινόταν άρρωστο, ήταν ενεργητικό, έτρωγε, μια χαρά. Όσο πιο νωρίς το γιατρέψεις τόσο καλύτερα.
Το νερό το αφήνεις μια δύο μέρες έξω πριν το αλλάξεις? Και τί τον ταίζεις? Δοκίμασε ζωντανή τροφή (artemia) και θα δεις μεγάλη διαφορά. Και βιταμίνες.
Στο ΙΚΕΑ πουλάνε κάτι φυτά για διακοσμητικά βάζα, που είναι απίστευτα ανθεκτικά. Τα είχα για κανά μήνα χωρίς φως, χωρίς λίπασμα, χωρίς υπόστρωμα και δεν μασούσανε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-06, 11:26
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Στέλνω 2 φωτογραφίες ακόμα από το ενυδρείο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mon180506b.jpg
Εμφανίσεις:  721
Μέγεθος:  46,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mon180506.jpg
Εμφανίσεις:  740
Μέγεθος:  62,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-06, 11:48
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
@boardman:αφου εβαλες καπακι θα'σαι μια χαρα.βεβαια για να'μαι ειλικρινης δε μου πολυαρεσε η ιδεα οτι οποτε θες το ενυδρειο για καραντινα θα βγαζεις το μονομαχο και θα τον βαζεις αλλου...κι αν χρειαστει αυτο να γινεται συχνα??θα τον πηγαινοφερνεις συνεχεια?θα τον στρεσαρει φοβερα...
Αυτή ήταν η αρχική ιδέα και δικαιολογία στον εαυτό μου όπου εύκολα μπορεί να φαληρίσει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
θεροκρασια στους 31 ειναι παρα πολυ υψηλη.κατεβασε την στους 24-27.
Έγινε ήδη! Αφαιρέθηκε ο θερμοστάτης μιας και λειτουργεί διαρκώς και δεν ανοιγοκλείνει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
με αυτά που σου λέει ο Netblues θα δείς βελτίωση. απο την άλλη και η μικρή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μονο καλό μπορεί να κάνει γιατι απομακρίνει την "κρούστα" που πιάνει απο πάνω το νερό και το οξυγωνώνει καλύτερα. δεν μιλάμε για υπερβολές.. αλλά καλό είναι να υπάρχει μια μικρή κίνηση του νερόυ της επιφάνειας.
ναι όντως βοήθησε. μια μικρή ανατάραξη του να κινείτε το νερό κυκλικά στην επιφάνεια υπάρχει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
Το ενυδρειάκι ήταν στρωμμένο όταν έβαλες το μονομάχο? Πόσο καιρό τον έχεις?
Παρατήρησε αν τα πτερύγια του ασπρίζουν στην άκρη, και αν σκίζονται σιγα σιγά. Αν μοιάζουν κάπως μαραμένα και αν έχουν κρόσια στην άκρη, ή μικρές ασπρίλες πάνω τους. Σε ρωτάω γιατί εγώ τα βλέπω σκισμένα και αν τον πήρες από πετ σοπ πρόσφατα, είναι πολύ πιθανόν να είναι άρρωστο.
Έτσι όπως τον είδα, μοίαζουν πάρα πολύ με του δικού μου όταν άρχισε να κάνει fin rot. Κατά τα άλλα το ψάρι δε φαινόταν άρρωστο, ήταν ενεργητικό, έτρωγε, μια χαρά. Όσο πιο νωρίς το γιατρέψεις τόσο καλύτερα.
Το νερό το αφήνεις μια δύο μέρες έξω πριν το αλλάξεις? Και τί τον ταίζεις? Δοκίμασε ζωντανή τροφή (artemia) και θα δεις μεγάλη διαφορά. Και βιταμίνες.
Δεν έχω δει κάτι τέτοιο στα πτερύγια, αλλά θα έχω το νου μου. Από τροφή προς το παρόν του δίνω Sera bloodworms.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-06, 01:32
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

petran:πολυ ωραιος ο κοκκινος veiltail συμφωνω οτι η μονη παρατηρηση ειναι για τα φυτα.

boardman: ποσες δικαιολογιες εχω βρει κι εγω για να αυξησω τα ενυδρεια....αρα με τις αλλαγες θα'σαι μια χαρα!!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-05-06, 09:09
Το avatar του χρήστη boardman
boardman Ο χρήστης boardman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
boardman: ποσες δικαιολογιες εχω βρει κι εγω για να αυξησω τα ενυδρεια....αρα με τις αλλαγες θα'σαι μια χαρα!!
Και είδα ένα υπέροχο 20-λιτρο και ένα 54-λιτρο αλλά τώρα, αλλά ευτυχώς κρατήθηκα!! Πρέπει να αφήσω και κάτι για αργότερα που θα έχω λίγο εμπειρία!

Άσε που τα τελευταία ψαράκια που πήρα για το 180-λιτρο δεν πέρασαν εννοείται από καραντίνα. Τώρα που πήρε και τα επάνω του ο μικρός και κάνει χαρές να δούμε τι θα γίνει, γιατί αν είναι καλό παιδί μπορεί να μπω στην διαδικασία για κανένα ζευγάρωμα με τον καιρό! Όπου θα χρειαστώ κανένα ενυδρειάκι ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-05-06, 11:56
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ειδες?ολοι ετσι ξεκιναμε μ'ενα ενυδρειακι με μονομαχο και καταληγουμε με ποσα μωρα...

αποφασισε το εσυ κι εμεις εδω ειμαστε
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος ιδιοκτήτης ενυδρείου με μονομάχο. hellenicsun Bettas 37 29-01-06 01:49
Χτυπήματα σε μονομάχο Celda Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 30-09-05 02:01
Μικρός σύντροφος για μονομάχο Celda Bettas 12 02-09-05 13:54
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56
Πρόβλημα με μονομάχο! jjvrettis Bettas 2 06-02-05 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09924 seconds with 14 queries