Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας Παρουσιάσεις ενυδρείων Ασίας, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-09, 13:36
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Βιοτοπικό ενυδρείο Ασίας

Εδώ και 2-3 βδομάδες έχω ξεκινήσει να στήνω ένα βιοτοπικό Ασίας. Βασικά ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα πέρα από το οτι έχω το ενυδρείο και έχω βάλει υπόστρωμα και ψιλόκοκκο χαλαζιακό χαλικάκι + 2 ρίζες (χωρίς νεράκι μέσα). Όλο αυτό το διάστημα συλλέγω πληροφορίες για το πως και τι χρειάζεται ένα τέτοιο ενυδρειο. Με εκπληξη παρατήρησα οτι οι πληροφορίες για ένα βιοτοπικό Ασιας είναι ελάχιστες μπροστά σε άλλα είδη βιοτοπικού όπως τα Μαλάουι ή τα Αμαζονίου και ειδικά τα δισκάδικα. Για φωτογραφίες δεν το συζητώ, σχεδόν μηδενικές. Τα site ελάχιστα και με πολύ γενικές πληροφορίες.

Μερικά λινκς από όπου άντλησα πληροφορίες (πέρα φυσικά από το φορουμ του GAB), ώστε αν κάποιος άλλος θέλει να κάνει κάτι ανάλογο να τα έχει μαζεμένα:

Γενικά λινκς για βιότοπους (και Ασίας):

http://badmanstropicalfish.com/bio-type.html
http://fish.mongabay.com/biotope.htm
http://www.aquarticles.com/articles/...iotopesAA.html
http://aquaweb.pair.com/forums/archi....cgi?read=1065
http://www.aquarium-fish.info/biotopeAq.php
http://www.freshwateraquariumplants....tope/asia.html
http://www.natureaquarium.it/asia.htm (στα ιταλικά)

ΣΗΜ: Οι πληροφορίες που προσφέρουν αυτά τα sites σε πολλά σημεία διαφέρουν πολύ μεταξύ τους (π.χ. όσον αφορά τα φυτά, ποιότητες νερού κτλ), οπότε θέλει μια κάποια προσοχή. Οτι υπάρχει στο ιντερνετ προφανώς και δεν είναι θέσφατο και σωστό.

Λινκς για φυτά με πολλούς τρόπους εμφάνισης/κατηγοριοποίησης (κατα περιοχή, απαιτήσεις, γένος κτλ):

http://www.plantgeek.net/plantguide.php
http://www.aquaticplantcentral.com/f...nder/index.php
http://www.tropica.com/plant_print.asp

Αυτό που δεν μπόρεσα να βρω σε ικανοποιητικό βαθμό ήταν φωτογραφίες στημένων βιοτοπικών ενυδρείων Ασίας.

Εγώ μετά από μελέτη κατέληξα στα εξής φυτά (με βάση κυρίως την ευκολία τους όσον αφορά τις απαιτήσεις τους σε φως/λιπάσματα/CO2) Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο να τα βρει κανείς στα πετ σοπ, μια έρευνα στα μαγαζιά θα δείξει:
Monosolenium tenerum
MICROSORUM PTEROPUS - Java Fern
Microsorum pteropus 'Windeløv' - Lace java fern
Rotala rotundifolia
Asian Ambulia - Limnophila sessiliflora
Hygrophila difformis
HYGROPHILA POLYSPERMA 'SUNSET' - 'Rosanervig'
Hygrophila polysperma
Hygrophila corymbosa v. 'Siamensis'
POGOSTEMON HELFERI
Aponogeton crispus
Dwarf hairgrass – Eleocharis acicularis
Διάφορα είδη Cryptocorines
Marsilea

Ποια είναι η γνώμη σας για την επιλογή αυτών των φυτών; Θα τα καταφέρουν; Το ενυδρείο (320 λίτρα μεικτά, εγώ το βγάζω 270-280 καθαρά) διαθέτει 3χ30W Τ8 φωτισμό με ανακλαστήρες. Έχω βάλει 2 ροζ και μια λευκή. Σαν υπόστρωμα έχω βάλει φυλλόχωμα ειδικό για ενυδρειακή χρήση.

Σήμερα θα πάω για φυτά και θα αρχίσω το φύτεμα. Θα ποστάρω και μερικές φωτογραφίες. Όταν ολοκληρωθεί θα κάνω αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου.

Ελπίζω τα λινκς που έδωσα να βοηθήσουν και μερικούς άλλους ενυδρειόφιλους που σκοπεύουν να κάνουν κάτι ανάλογο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-09, 15:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
MICROSORUM PTEROPUS - Java Fern
Microsorum pteropus 'Windeløv' - Lace java fern
Rotala rotundifolia
Asian Ambulia - Limnophila sessiliflora
Hygrophila difformis
HYGROPHILA POLYSPERMA 'SUNSET' - 'Rosanervig'δεν την ξερω την κυρια.
Hygrophila polysperma
Hygrophila corymbosa v. 'Siamensis'
POGOSTEMON HELFERI δυσκολα..
Aponogeton crispus
Dwarf hairgrass – Eleocharis acicularisδυσκολα...
Διάφορα είδη Cryptocorines
Marsileaουτε αυτη την κυρια την ξερω...
Ποια είναι η γνώμη σας για την επιλογή αυτών των φυτών; Θα τα καταφέρουν; Το ενυδρείο (320 λίτρα μεικτά, εγώ το βγάζω 270-280 καθαρά) διαθέτει 3χ30W Τ8 φωτισμό με ανακλαστήρες. Έχω βάλει 2 ροζ και μια λευκή.
εισαι στα 0.33βατ/λιτρο...τα φυτα που εχω με κοκκινα γραμματα τα εχω κρατησει σε παρομοιο φωτισμο και χωρις διοξειδιο και πηγαν καλα...2 δεν ξερω και 2 αλλα δε νομιζω οτι θα τα πανε καλα...
βεβαια σε καθε ενυδρειο τα πραγματα πανε λιγο διαφορετικα...επισης παιζει ρολο και το υψος του ενυδρειου και οχι μονο τα λιτρα...
αν μπορεις βαλε κι αλλο φωτισμο και διοξειδιο αφου σου αρεσουν τα φυτα...δε θα το μετανιωσεις...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-05-09, 16:04
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Πάνο για τις παρατηρήσεις και την κατάθεση της δικής σου εμπειριας πάνω στα συγκεκριμένα φυτά. Το καλό είναι πως δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα, δεν βιάζομαι, και εχω καταενθουσιστεί με την όλη διδικασία του στησίματος, του διαβασματος και της επιλογής των υλικών.

Λεω πάντως να τα προσπαθησω και τα eleocharis kai to pogostemon μπας και πιάσουν. Τωρα οσον αφορά τον φωτισμό, μελετάω πατέντα για να δωσω κι άλλο φως (τοσο με προσθήκη ακόμα μιας θέσης για λάμπα, όσο και την μετατροπή τους σε Τ5, εχω βρεί δωρεάν τα υλικά, οπότε το παλέυω). Το CO2 είναι η επόμενη αγορά μου μιας και θα χρειαστεί.

Ελπίζω να καταφερω να κάνω κάτι όμορφο και καλοστημένο τόσο για μένα, όσο και για τα ψαρακια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-05-09, 23:25
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια Φίλε μου για την "εργασία" που κάνεις. Θα αποβεί χρήσιμη/πολύτιμη για πολλούς φίλους.
Καλή Επιτυχία
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-05-09, 13:58
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

ένα μικρό update. Το ενυδρειο εχει στηθεί (εδω και μια βδομάδα περίπου) και έχει στρωσει (με μπόλι. Θαυματα κάνει το άτιμο).

έχουν μπεί φυτά, αν και θέλει κι άλλα. Προς το παρόν έχω φυτέψει αρκετές Hygrophila Corymbosa Siamensis (πολύ ωραιο φυτο που γενικά από φωτο που είχα δει δεν με εντυπωσίαζε, από κοντά όμως...), 2 Hygrophila difformis, λίγη Java moss, 1 Aponogeton crispus (το οποίο μετά από 5-6 μέρες από το φυτεμα άνθισε . Πέταξε έναν μίσχο 20-25 εκατοστα και στην άκρη ανθάκι). Μερικές Cryptocoryne undulata & wendtii και 1 Limnophila Aromatica (πανέμορφο φυτό). Έχω ακόμα 1 που μου το δώσανε για rotala colorata (?), αλλα μάλλον δεν είναι. Γενικά τα φυτά πάνε καλά, αφου εχουν αρχίσει να συνηθιζουν στο νέο τους σπίτι - περιβάλλον.

Χθες μπήκαν και τα πρώτα ψαράκια. Τα 2 Perl Gourami που είχα στο μικρό μου 60 λιτρο (και προφανως ταλαιπωρούσα, και μαζί με αυτα και τον χρυσοψαρί μου). Καταρχην να πώ οτι μέσα στο 60λιτρο, όλη την ώρα μαλώνανε και γενικά το 1 ήταν διαρκώς σε μια γωνία κρυμένο μέσα στα φυτα. Με το που ξεμύτιζε δώστου κυνηγητό και ξύλο από τον άλλο. Με το που τα έβαλα στο 320λιτρό αλλαξε τελείως η συμπεριφορά τους. Πρώτα από όλα, δεν μαλώνουν. Και όχι μόνο αυτό, αλλά τώρα έχουν γίνει και τα καλύτερα φιλαράκια. Κολυμπούν πλάι-πλάι και εξερευνούν το νέο τους σπίτι. ¶πίστευτο.

Αργοτερα θα μπούν και μερικά ακόμα ψαρακια (σίγουρα μερικά Perl Gourami ακόμα) και ίσως και γκουράμια άλλου είδους. Θα δείξει. Δεν βιαζόμαστε. Αυτα τα δύο που έχω τωρα τελικά παίζει να είναι και θυληκά. Όταν τα πήρα ήταν μικρά, τωρα έχουν μεγαλώσει λιγάκι και δεν έχουν βγάλει αυτό το έντονο πορτοκαλί στο λαιμό τους όπως εχουν τα αρσενικά.

Έχω βγάλει και φώτο από διάφορες φάσεις του ενυδρειου, αλλα εχω χάσει το ανταπτοράκι-USB για την μνήμη της μηχανης ωστε να τα περάσω στον υπολογιστή μου. Αλλα θα το βρω, που θα πάει.

Αυτα, τα λίγα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-09, 21:30
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Τίποτα νεώτερο από το ασιατικό βιοτοπικό;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-12-09, 20:34
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Αν και αργα ας κάνω και μια ενημερωση. Το ενυδρειο μέχρι πριν αρχίσουν οι μεγαλες ζέστες και οι καυσωνες του καλοκαιριού πήγαινε πολύ καλα. Δυστυχώς αντιμετώπισα πολύ μεγαλο πρόβλημα με την ζέστη με αποτελεσμα να μου "κάψει" όλα τα φυτά. Κατόπιν λόγω αναγκαστηκης παραταιταμένης απουσιας το καλοκαίρι στο ενυδρειο μετακόμοισε και το ένα μου χρυσοψαρο που αποτελείωσε οτι φυτό είχε μείνει. Κόντεψα να χάσω και ένα γκουράμι από την ζέστη, αλλα ευτυχώς το έσωσα.

Αυτή την στιγμή έχω τα 2 γκουραμια που τα εγκατέστησα τελικά στο μικρό 60λιτρο ενυδρειο στο οποίο μπορώ να ελέγχω καλύτερα τις σκληρότητες του νερού και να φερνω τις τιμές σε κανονικά για τα ψαρια επίπεδα. Στο μεγάλο ενυδρείο κατοικούν και χαίρουν άκρας υγείας τα 2 πλέον μου χρυσόψαρα. Στα 320 λίτρα είναι βασιλιάδες και αυτές τις μέρες είμαι σε σκέψη να προσθέσω ακόμα 1-2 χρυσόψαρα για να ολοκληρώσω τους κάτοικους του ενυδρείου. Όπως καταλάβατε το Ασιατικό μεταράπηκε σε ενυδρείο κρύο νερού με χρυσόψαρα που τα βρίσκω εξαιρετικά ομορφα και ενδιαφέροντα ψάρια.

Η ιδέα του Ασιατικού δεν έχει φύγει τελείως από το μυαλό μου. Θα το επιχείρισω ξανά αργότερα. Και μόνο που καταφερα όσα καταφερα, άσχετα από την τελική εξέλιξη, για μένα υπήρξε μεγάλη εμπείρια και πιστευω η δευτερη προσπάθεια όταν αυτή έρθει θα γίνει με σαφώς λιγότερα λάθη και θα φέρει καλύτερα αποτελεσματα. Το σίγουρο είναι πως η μελέτη και το διαβασμα που έριξα, αλλά και η εμπειρία που αποκόμισα δεν πήγαν χαμένες.

Επίσης χαίρομαι που κανένα ψαράκι μου δεν έπαθε τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ψάρια για βιοτοπικό Αμαζονίου & Ν.Ασίας aquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 1 16-02-09 16:36
Λευκή άμμος σε βιοτοπικό ενυδρείο δίσκων ή όχι; mikele Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 26 12-12-08 23:35
Βιοτοπικό με δίσκους poseidonbc Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 27 02-12-08 22:44
Βιοτοπικό Νότιας Ασίας Iann_is Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 22 20-04-08 17:53
Βιοτοπικά Ενυδρεία pani Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 12 07-08-07 17:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05197 seconds with 15 queries