Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-02-14, 01:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε βλεπω τιποτα στο χρωμα

κανε αλλαγη νερου και αστα νυστικα 1-2 μερες εγω νομιζω οτι κατι αλλο παιζετε αμα ειχε βακτηριο θα ειχε αλλα συμπτοματα καποια κοκκινιλα καποια αλλη συμπεριφορα θα ειχε απομονοθει ισως και δε θα εκανε και πολλα


κατι αλλο τα θυλικα ποτε τα εβαλες μαζι ? ειναι απο το ιδιο ειδος ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-02-14, 01:36
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανα δυο μερες αργοτερα μπηκανε τα θηλυκα.ιδιο ειδος ναι.
μακαρι να ειναι ετσι.

btw
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου.
με βγαζεις λαθος και χαιρομαι.
ζητω συγνωμη για αυτα που σου ειπα αλλου.
-------------------------
λοιπον κοιτα να δεις,που τελικα θα ειναι το αλατι το προβλημα...(η τουλαχιστον η λυση)
εχω δυο-τρεις ωρες περιπου που ανεβαζω σιγα σιγα την αλατοτητα.
εχω κατεβασει τη θερμοκρασια στο θερμοστατη και περιμενω να παει στους 25 για να μετρησω ποσο ακριβως αλατι εχει,αλλα εχω προσθεσει μεχρι τωρα δυομιση κουταλιες αλατι,και τον βλεπω οτι κολυμπαει πιο ανετα.

παλι στεκεται χαμηλα,αλλα τωρα στεκεται πανω απτο βυθο και δεν αραζει πανω του οπως εκανε νωριτερα.

θα δειξει.μακαρι να ειναι αυτο,γιατι αν παθει τιποτα αυτο το ψαρι θα το παρατησω το χομπι.

παντως μεχρι στιγμης,θετικα αποτελεσματα (μου φαινεται) οτι βλεπω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-02-14 στις 01:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-02-14, 01:40
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

τι αλατι βαζεις ????????


και κατι ακομα αστα να ηρεμισουν οσο τα ταραζεις χειροτερα ειναι καμια φωρα η βιασηνη μας να κανουμε το σωστο μας παει να τα κανουμε ολα σκ@τ@ ηρεμισε και αστα να ηρεμισουν αυτο προτινω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-02-14, 01:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτο θα κανω ναι.αλατι API.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-02-14, 01:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θα σου δώσω μια συμβουλή που θα κάνει καλο και στην τσέπη σου


μη ξανά δόσεις λεφτά για αλάτι api


χίων τυροκομικό είναι το ίδιο

η μονη διαφορα είναι στην τιμή όσο κάνει το μισό κιλό τις api κάνει το χίον το 10 κιλό

http://www.gr.all.biz/tyrokomik-alti...-poitita-g2048
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-02-14, 02:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Aντε να δουμε !!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-02-14, 10:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα! τυροκομικο ηθελα κιεγω αλλα δεν βρηκα εδω κοντα.

τωρα μαλον θα το αλλαξω εντελως και θα παρω θαλασσινο γιατι κανονικα τετοιο θελει.ασχετα αν φοβαμαι εγω και γιαυτο πηρα απλο ενυδρειακο
-------------------------
εγινε αλλαγη 50% με αλατι και σκουπα(σκουπα κανω παντα).
σημερα το πρωι τον ειδα και να κολυμπαει στο ενυδρειο.
τωρα τον βλεπω να καθεται παλι,αλλα περιμενω να ηρεμησει μηπως η αλλαγη τον στρεσσαρε.αν και πηρε 40 λεπτα να την κανω...
σημερα δεν θα ταισω καθολου.
αν και παγματικα δε νομιζω πως εχει να κανει με το ταισμα το θεμα του,
μακαρι να κανω λαθος.

αν δεν συνελθει μεχρι αυριο βλεπω να πηγαινω σε φαρμακα.θα ξεκινησω με θεραπεια για βακτηριακη και βλεπουμε.
μονο που δεν μπορω να το μεταφερω τωρα που εβαλα αλατι,γιατι θα την ακουσει αν τον βαλω σε γλυκο αποτομα.
θα πρεπει να γινει στο ενυδρειο η θεραπεια και τωρα με το αλατι μεσα,δεν ειναι και οτι καλυτερο να τα μπλεξω...

οταν ξαναεστησα το ενυδρειο,απολυμανθηκανε τα παντα.οι πετρες βραστηκανε και το αμμοχαλικο το επλυνα καλα,το εβαλα σε κουβα με χλωρινη και το αφησα,μετα το εβρασα σε δυο δοσεις(γιατι δεν χωραγε ολο στην κατσαρολα)
και αφου ξαναξεβγαλθηκε,μπηκε μεσα.

ελπιζω να συνελθει τωρα,αλλα αν το χασω το ψαρι θα τα παρατησω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-02-14 στις 10:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα! τυροκομικο ηθελα κιεγω αλλα δεν βρηκα εδω κοντα.

τωρα μαλον θα το αλλαξω εντελως και θα παρω θαλασσινο γιατι κανονικα τετοιο θελει.ασχετα αν φοβαμαι εγω και γιαυτο πηρα απλο ενυδρειακο
-------------------------
εγινε αλλαγη 50% με αλατι και σκουπα(σκουπα κανω παντα).
σημερα το πρωι τον ειδα και να κολυμπαει στο ενυδρειο.
τωρα τον βλεπω να καθεται παλι,αλλα περιμενω να ηρεμησει μηπως η αλλαγη τον στρεσσαρε.αν και πηρε 40 λεπτα να την κανω...
σημερα δεν θα ταισω καθολου.
αν και παγματικα δε νομιζω πως εχει να κανει με το ταισμα το θεμα του,
μακαρι να κανω λαθος.

αν δεν συνελθει μεχρι αυριο βλεπω να πηγαινω σε φαρμακα.θα ξεκινησω με θεραπεια για βακτηριακη και βλεπουμε.
μονο που δεν μπορω να το μεταφερω τωρα που εβαλα αλατι,γιατι θα την ακουσει αν τον βαλω σε γλυκο αποτομα.
θα πρεπει να γινει στο ενυδρειο η θεραπεια και τωρα με το αλατι μεσα,δεν ειναι και οτι καλυτερο να τα μπλεξω...

οταν ξαναεστησα το ενυδρειο,απολυμανθηκανε τα παντα.οι πετρες βραστηκανε και το αμμοχαλικο το επλυνα καλα,το εβαλα σε κουβα με χλωρινη και το αφησα,μετα το εβρασα σε δυο δοσεις(γιατι δεν χωραγε ολο στην κατσαρολα)
και αφου ξαναξεβγαλθηκε,μπηκε μεσα.

ελπιζω να συνελθει τωρα,αλλα αν το χασω το ψαρι θα τα παρατησω.
Γιωργο εύχομαι να πάνε όλα καλα!!
Την τελευταια προταση κάνω οτι δεν την διάβασα

Αν τα παρατουσαμε σε μια απωλεια, όσο σημαντική κι αν ήταν, στο τέλος στο χόμπι θα έμεναν μονο οι πετσοπαδες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-02-14, 11:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σακη ετσι ειναι,αλλα ειδικα αυτα τα ψαρια τα ηθελα πολυ να τα κρατησω.
αν το χασω,προφανως σημαινει οτι δεν μπορω,οσο και να θελω.
δε μπορω να κανω αυτα που κοροιδευω.
αν δεν τοχεις ταφηνεις.δεν φταινε τιποτα τα ψαρια.
την αλλη φορα που εχασα τα παφερακια(οσο ταλαιπωρημενα και αν ητανε)κοντεψα να σκασω.

δεν ειναι οτι εχεις αδικο δηλαδη,απλα μου κακοφαινεται υπερβολικα να χανω ψαρι.

τεσπα θα δουμε.προς το παρον,οτι μπορω θα το κανω και ελπιζω να παει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-02-14, 11:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
σακη ετσι ειναι,αλλα ειδικα αυτα τα ψαρια τα ηθελα πολυ να τα κρατησω.
αν το χασω,προφανως σημαινει οτι δεν μπορω,οσο και να θελω.
δε μπορω να κανω αυτα που κοροιδευω.
αν δεν τοχεις ταφηνεις.δεν φταινε τιποτα τα ψαρια.
την αλλη φορα που εχασα τα παφερακια(οσο ταλαιπωρημενα και αν ητανε)κοντεψα να σκασω.

δεν ειναι οτι εχεις αδικο δηλαδη,απλα μου κακοφαινεται υπερβολικα να χανω ψαρι.

τεσπα θα δουμε.προς το παρον,οτι μπορω θα το κανω και ελπιζω να παει καλα.
George ξεχνας κάτι - τα ψαρια που εχεις ειναι πιασμενα στη φυση και δεν προέρχονται απο αναπαραγωγες.
Δεν έχουν την ίδια "ευκολία" στη διατήρηση τους μέσα σε ένα ενυδρείο απ τους "κοινους" μονομάχους. Κι ουτε τα αφησες στο έλεος του Θεου, ουτε έκανες κάποιο λάθος στις μέχρι τώρα κινήσεις σου

ΑΡΑ ????
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-02-14, 13:59
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ενταξει,αλλα το αποτελεσμα μετραει.
θα δουμε.
σκεφτομαι να ξεκινησω αυτη τη βδομαδα(απο αυριο που θα ανοιξουν τα μαγαζια)θεραπεια με μελαφιξ και πιμαφιξ.
αφου εχει ακομα ορεξη το ψαρι για να φαει,ισως εχω χρονο για να μην το παω στα βαρια κατευθειαν.

αν δεν δω να καλυτερευει,σκεφτομαι τετρακυκλινη η triple sulfa.

αν εχει κανεις κατι καλυτερο να προτεινει ειμαι ολος αυτια...
μετρονιδαζολη ισως?να παρω Flagyl?

επισης θα ηθελα να ακουσω τι προτεινετε για το θεμα με το αλατι και το που να γινει η θεραπεια.
υπενθυμιζω οτι δεν μπορω να το βγαλω απτο αλατι αποτομα γιατι θα παθει και κανα οσμωτικο και θα μας χαιρετησει πριν την ωρα του...

να το βαλω σε ξεχωριστο δοχειο και να του βαζω νερο απτο ενυδρειο,η να κανω τη θεραπεια μεσα στο ενυδρειο καλυτερα?
εκτος αν βαλω τα θηλυκα σε αλλο δοχειο με το φιλτρο,και αφησω το αρσενικο μεσα στο ενυδρειο και να την κανω εκει τη θεραπεια.
-------------------------
δεν το βλεπω καλα το ψαρι.
παλι κατω καθεται.
εβαλα και αγγελια,αλλα σε περιπτωση που το δει κανεις και μπορει να βοηθησει το γραφω και εδω.

αν εχει καποιος μελαφιξ και πιμαφιξ,πεστε μου να ερθω να παρω μια δοση και απτα δυο για 60 λιτρα νερο.
αυριο θα αγορασω δικα μου και επιστρεφω οτι πηρα.
μην παει χαμενη η μερα σημερα και ταλαιπωρειται το ψαρι αδικα...

αν μπορει καποιος να προτεινει αντιβιωση καταλληλη για συμπτωματα βακτηριακης που μπορω να βρω σε φαρμακειο,πειτε μου να ξερω να παω να παρω σημερα.
-------------------------
απο αντιβιωτικα στο σπιτι εχω μονο νταλασιν (κλινδαμυκίνη)αυτη τη στιγμη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-02-14 στις 13:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-02-14, 14:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεν θελω να προτείνω κατι σιγουρο γιατι το ''φοβαμαι'' αλλα απο αυτα που γουγλαρα γρηγορα προτειναν 2 συνδοιασμους ή hexamita+esha exit ή flagyl+protozol


αν βρώ κατι περαιτερω εννοειται το γραφω
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-02-14, 14:49
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

@kgf12345
Λυπαμαι πολυ για το ψαρακι δυστηχως διαλεξες δυσκολα πραγματα με λιγες πληροφοριες ,εφοσον δεν εχεις κανει καποιο λαθος να τα παρατησεις δε νομιζω οτι ειναι λυση πολλες φορες στο ενυδρειο συμβαινιυν πραγματα που δυστηχως δεν ειμαστε σε θεση να τα δουμε για να τα προλαβουμε ποσο μαλλον σε αγρια ψαρια.
Εμενα πιο πολυ με προβληματιζει που στο βιντεο ειδα να κολυμπαει με την σπονδυλικη στηλη καμπουριαμενη σαν να βυθιζεται το πισω μερος στην ουρα και η ταχυτητα που ακουμπησε στον βυθο βεβαια δεν εχω ιδεα πως συμπεριφερονται απλα στο λεω να το προσεξεις, η πρωτη μου σκεψη ειναι οτι τρεχει κατι με το στομαχι.
Επισης ξεκινα σιγα σιγα και βαλε σε σειρα τη νεο υλικο προστεθηκε στο καινουργιο στησιμο μηπως ειναι κατι απο εκει καποιο υλικο που μπορει να εφταιξε.
Ευχομαι τα καλυτερα στον ψαρί σου, primafix melafix δυστηχως δεν εχω, εχω μονο ενα esha2000 αν το θες δικο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-02-14, 15:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ετσι παει,δεν φαινεται να εχει και πολυ ελεγχο δυστυχως.
το θεμα ειναι οτι διαγνωση δεν εχει γινει ακομα(και πως να γινει δηλαδη),και μαλον θα παει τσαμπα το ψαρι.

εχω ολη την καλη διαθεση να παρω οτι χρειαζεται αλλα δεν βοηθαει που ειναι κυριακη και δεν ξερω τι να παρω.το μονο που μπορω να κανω τωρα ειναι να παω σε φαρμακεια να παρω καποιο αντιβιωτικο σαν γενικη θεραπεια,αλλα δεν ξερω τι.

κλινδαμικινη υπαρχει σαν φαρμακο για τα ψαρια,(fish cin)αλλα θα το πιασει?σκεφτομαι να του κανω ενα μπανιο με μια καψουλα κλινδαμικινη και να το ξαναεπιστρεψω στο ενυδρειο.

φοβαμαι οτι δεν θα βγαλω ακρη και θα το χασω το ψαρι.

τωρα για τα υπολοιπα,ο χρονος θα δειξει.παντως αν το χασω,δεν προκειται να ξανακανω το γιατρο σε ψαρια.
και αν δεν κανεις και το γιατρο,δεν μπορεις να εχεις ψαρια.ετσι παει.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-02-14, 15:53
Το avatar του χρήστη konstantinos-z
konstantinos-z Ο χρήστης konstantinos-z δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 239
Προεπιλογή

αν νομιζεις οτι με το esha 2000 η με το baktopur θα κανεις δουλεια...σε μιση ωρα απο τωρα μπορω να σου φερω...!!

και μια ..δικια μου γνωμη ...δηλ τι θα εκανα εγω?? θα ξεκιναγα θεραπεια με ενα απο τα παραπανω φαρμακα η κατι παρομοιο... εστω και χωρις να εχω "καθαρο" συμπτωμα ασθενιας ...με το melafix δεν νομιζω οτι θα κανεις τιποτα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 16-02-14, 16:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κωσταντινε ευχαριστω πολυ!
δεν ξερω αν θα κανουν δουλεια αλλα ειναι σιγουρα πιο βαρια φαρμακα απτο μελαφιξ και πιμαφιξ,οποτε ισως αξιζει να δοκιμαστουνε.

δεν εχω τιποτα να χασω ετσι κιαλλιως,αφου εχει προβλημα το ψαρι κατι πρεπει να γινει.δε μπορω να κατσω ολη μερα να το κοιταω και να μην κανω τιποτα.

σου στελνω πμ.
-------------------------
ξερει κανεις αν αυτα τα δυο φαρμακα μπορουνε να χρησιμοποιηθουνε μαζι?
esha2000 και bactopur.
-------------------------
κατι αλλο που παρατηρησα σημερα κανα δυο φορες.
τον ειδα σαν να επαιρνε αναπνοη κατω απτο νερο και να βγαζει φυσαλιδα αερα απτο στομα.δεν τον εχω ξαναδει να το κανει αυτο.

πριν καθοτανε στο βυθο και ανεβαινε για αερα.τον εβαλα στην αποχη και τον εχω πιο κοντα στην επιφανεια για να μην κουραζεται πανω κατω.στην αρχη που τον εβαλα καθοτανε ειτσι νωχελικος σαν κρεμασμενος.
τωρα τον βλεπω δραστηριο μεσα στην αποχη.κολυμπαει εκει μεσα.
τον τραβηξα και βιντεακι τωρα για να εχω αποδειξεις

θα με χαζεψει αυτο το ψαρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-02-14 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 16-02-14, 16:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Προσωπικα, δεν θα εβαζα esha 2000. Οταν εβαλα σε καρδιναλιο που ηταν μερες περιεργος, εφευγε απο το κοπαδι, καθοτανε μονος, ηταν νοχελικος, ''στηριζοτανε'' που και που σε ξυλα-πετρες με το που εβαλα esha 2000 την αλλη μερα ηταν νεκρος. Και φιλος μου με ιδια συμπτωματα σε καρδιναλιο (και εκεινου πολλες μερες περιεργος) με το που εβαλε esha 2000 την αλλη μερα νεκρος και εκεινος. Δηλαδη ποσο τυχαιο να αντεχαν μερες με το προβλημα και στις 2 περιπτωσεις να πεθαναν μετα απο προσθηκη του esha?

Και στις 2 περιπτωσεις ειχε προταθει το esha 2000. Προσωπικα το φοβαμαι αυτο το φαρμακο πλεον...

Προσωπικη γνωμη, απο οτι ειδα σε μενα..χωρις να ξερω κατι παραπανω.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-02-14, 20:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν εχεις και αδικο.εγω τα φοβαμαι ολα
συνηθως αμα ξεκινησεις με φαρμακα,μετα γινονται δυσκολα τα πραγματα πολυ...

δεν ξερω τι θα κανω θα δω.τουλαχιστον να τα εχω σημερα και ισως να μη βαλω.προς το παρον βλεπω μια βελτιωση.τωρα ποσο θα κρατησει...

του εκανα νωριτερα ενα μπανιο με αντιβιωση για 10 λεπτα.δεν ηθελα να τον αφησω περισσοτερη ωρα ομως και δεν ηθελα να το κανω στο ενυδρειο.
δεν ξερω αν βοηθησε η δεν εκανε τιποτα,αλλα αυτη τη στιγμη τον βλεπω σχετικα καλα.
θα δειξει...
BORKED
-------------------------
να πω ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω στον constantino-z που μου εδωσε απλοχερα τα φαρμακα για να ξεκινησω μια πρωτη θεραπεια σημερα.
κωσταντινε οτι και να πω ειναι λιγο,χιλια ευχαριστω!

ευχαριστω και τον tsoui που προσφερθηκε αμεσα!
-------------------------
λεω να ξεκινησω με esha2000 και αν δεν δω βελτιωση,θα παω στο baktopur που αποτι διαβαζω ειναι πιο ισχυρο και πειραζει και τη βιολογια περισσοτερο.

δοσολογια λεει για 25 σταγονες στα 100 λιτρα αρχικα και μετα 12/100 για δυο μερες.(3 μερες θεραπεια συνολικα)

λεω να ξεκινησω με 18 σταγονες στα δικα μου λιτρα και μετα να συνεχισω με 9.

αν εχει καποιος να προτεινει κατι αλλο στη δοσολογια,μιλατε...
please...
-------------------------
μπηκανε 13 σταγονες τωρα και τις επομενες δυο μερες θα μπουνε 6 και 6.
η δοσολογια με βαση αυτο.
-------------------------
δεν ξερω αν υπαρχει βελτιωση η τη φανταζομαι εγω,
παντως νομιζω,οτι τουλαχιστον εχει επανελθει το χρωμα του αρκετα.

ειναι πολυ νωρις,δεν ξερω αν υπαρχει περιπτωση να πιασει φαρμακο τοσο γρηγορα,παντως μεχρι εδω καλα παμε...
ανεβαζω κιαλλο βιντεακι που τραβηξα τωρα και θα το δειτε.
αν θελει κανεις ας μου πει εντυπωσεις...

υποψιν οτι τα φωτα τα εχω σβηστα και δεν εχω ταισει σημερα.(ουτε προκειται να ταισω για 3 μερες τωρα οσο μπαινει το φαρμακο)
παντως τον βλεπω να κολυμπαει και αυτο ειναι σιγουρα ενθαρρυντικο νομιζω...
-------------------------
πω πω,τον βλεπω να κολυμπαει και κοντευω να χεστω απτη χαρα μου

παραξενο πραγμα ε?
ακομα κολυμπαει.στεκεται και ψηλα στο νερο,γυρναει κατεβαινει,στεκεται και μπροστα στην εξοδο του φιλτρου που αν και ειναι χαμηλη η ροη,το πρωι ειχε θεμα,τον εσπρωχνε.

φτου φτου,μακαρι να παει ετσι!
ανεβαινει και το βιντεακι τωρα,και θα το βαλω εδω.
σορυ για τα απανωτα ποστ αλλα δε μπορω
-------------------------
το βιντεακι.τραβηγμενο τωρα πριν 10 λεπτα
BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 16-02-14 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-02-14, 20:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Φτου φτου...σαν να εβαλες αλλο ψαρι ειναι!
Μακαρι να πανε ολα καλα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 16-02-14, 20:35
Το avatar του χρήστη kostasz87
kostasz87 Ο χρήστης kostasz87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

Φίλε kgf σχετικά με τις αλλαγές που είχες κάνει στο στήσιμο, ο ανανάς κατά πόσο είναι ασφαλείς να μπει στο ενυδρείο? Δεν ξέρω κάτι σχετικά απλά το λέω μήπως έφταιξε αυτό, η σάπισε η δεν ξέρω τι άλλο.....πάντως πέρα από αυτό θα με ενδιέφερε η άποψή σου για το κοτσάνι του ανανά γιατί μου φάνηκε ωραία ιδέα όταν το δα....

Περαστικά στο ψαράκι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-02-14, 09:15
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ σακη νασαι καλα!
ακομη ετσι παει,κολυμπαει ανετα.
δεν το περασαμε ακομα,αλλα αμα βλεπω ετσι παιρνω θαρρος

@kostasz87
κανονικα θελει φυτεμα.καποιοι το βαζουνε ετσι σε νερο μεχρι να μεγαλωσουν οι ριζες που εχει και μετα το φυτευουνε.
δεν εχω διαβασει κατι σχετικα,απλα τον εβαλα για να δω πως θα παει.τον εχω φυτεψει σε γλαστρα τωρα.
δεν ειδα καποιο προβλημα στα ψαρια,αλλα υποψιν οτι δεν τον βυθισα.μονο το κατω μερος του μπηκε.
και πλυθηκε καλα πριν το βαλω.
υπαρχουνε πολλα βιντεακια στο Youtube,ψαξτο λιγο.
-------------------------
update
το ψαρι εξακολουθει να κολυμπαει,και το χρωμα του εχει επιστρεψει.
βλεπω οτι αυτα που εριξα εχουν κανει καλο και στα θηλυκα.η τουλαχιστον δεν τα εχει πειραξει.
παντως τα βλεπω ακομη πιο δραστηρια.

μου κανει εντυπωση γιατι ακομη δεν εχω καταλαβει τι προβλημα υπηρχε.
ισως καποια ελαφρια μολυνση να πειραξε τη βλενογονο του ψαριου?
(βλεπεις μαθαμε και τη βλενογονο τωρα-καινουρια λεξη)
θα συνεχισω τη θεραπεια με το esha.

μεχρι τωρα αυτα που εχω κανει με τη σειρα ητανε:

1)αλλαγη νερου 50%(ρουτινας-θα γινοτανε ετσι κιαλλιως χτες).
2)ανεβασμα αλατοτητας.
3)ανεβασμα θερμοκρασιας στους 29. ισως επρεπε και παραπανω αλλα δεν θελω να στρεσαρω τα ψαρια γιατι δεν ξερω πως θα πανε στους 31.(ασχετα απτο αν εχω διαβασει πως αντεχουν τετοια θερμοκρασια)
4)μπανιο του αρσενικου σε διαλυμα κλυνδαμικινης για 10 λεπτα(αντιβιωση dalacin 300mg σε 15 λιτρα νερο του ενυδρειου)
5)προσθηκη 10 σταγονες tea tree oil στο ενυδρειο.
6)προσθηκη esha2000.

δεν εχει συνελθει εντελως,ακομα τον βλεπω να καθεται καποιες στιγμες,αλλα τουλαχιστον εχει επιστρεψει το χρωμα του,και δεν κανει μονο διαλειματα για αναπνοη.ανεβαινει,κολυμπαει,και τον βλεπω οτι εχει επιστρεψει και η περιεργεια του,ψαχνει τριγυρω.
εξακολουθω να πιστευω οτι το νερο δεν ειχε προβλημα οσον αφορα παραγωγα του αζωτου.
οι μετρησεις που ξαναεκανα βγηκανε καθαρες απο αμμωνια και νιτρωδη και τα τεστ ειναι ενταξει.
επισης εξακολουθω να πιστευω οτι δεν ητανε απτο φαι γιατι ξερω ποσο ταιζω.
τι βρεθηκε που το πειραξε τωρα,ενας θεος ξερει...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-02-14 στις 09:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-02-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι η αλλαγή νερού και το αλατάκι αρκούσε?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 17-02-14, 12:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

που ξερω βρε κλεοβουλε δεν εχω ιδεα.νομιζω,πως αν ητανε ετσι θα ειχα δει σοβαρα σημαδια ανακαμψης οταν εγινε η αλλαγη(που εγινε το πρωι).
υπηρχε χρονος να καλυτερεψει δηλαδη,αλλα συνεχιζε να ειναι ληθαργικο και να καθεται κατω.
τον ειδα λιγο να κολυμπαει μετα το αλατι,αλλα μετα καθοτανε παλι.ισως το κολυμπι που ειδα ηταν απτο στρες της αλλαγης.

τη μεγαλυτερη διαφορα την ειδα οταν μπηκανε το teatree oil και αμεσως μετα το esha,το απογευμα.
και ειδικα στο χρωμα του.μολις μπηκε το αιθεριο,σκουρηνε αμεσως το ψαρι και ζωντανεψε.

μια ελαφρια καλυτερευση την ειδα μετα το μπανιο(που το ποσταρα κιεκεινη την ωρα).
-------------------------
παιδια χρειαζομαι γνωμες επειγωντος!

παρατηρουσα ενα σημαδι που εχει στο κεφαλι του.αν θυμαμαι καλα,αυτο το ειχε οταν τον πηρα και πρεπει να το ειχε απτην αρχη το ψαρι.δεν ειναι μεγαλο,και απο κοντα δεν φαινεται σαν fungus.δεν βλεπω σαν βαμβακι δηλαδη πανω του.φαινεται πιο πολυ σαν να ειναι κατω απτο δερμα.το θεμα ειναι οτι εβγαλα φωτο για να το δω και απο κοντα,και ξαναβλεπω σκουληκι στα βραγχια.
βαζω φωτο κοντινη και απτο σημαδι και απτα βραγχια.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-02-14 στις 12:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 17-02-14, 12:44
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Μηπως να ανεβαζες τερμα την αλατοτητα σιγα σιγα πριν ξεκινησεις με φαρμακα?Το λεω σαν πιο ελεγχομενο τροπο προσεγγισης.
Τωρα το εχεις σε καραντινα η στο ενυδρειο με τα θυληκα?
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 17-02-14, 15:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι στο ενυδρειο,αλλα τωρα που βλεπω το σκουληκι μαλον πρεπει να βγει αποκει.
την αλατοτητα την εχω ανεβασει.ειναι στο 1001 και προσθεσα και αλλη μια κουταλια αλατι το πρωι.
το θεμα ειναι για το σκουληκι τι θα κανω...
παντως πρεπει να γινει αμεσα σημερα.
-------------------------
εκανε μπανιο σε PP.δεν τον ξαναπειραζω σημερα να ηρεμησει.μεχρι στιγμης ειναι καλα.
το ασπρο σημαδακι δεν φαινεται καθαρα με το ματι.τις περισσοτερες φορες δεν φαινεται καθολου.πιο πολυ σαν σημειο που εχει πιο ελαφρυ χρωματισμο φαινεται παρα σαν πληγη η οτι αλλο.
σαν να ειναι παλια πληγη που εχει κλεισει για να το περιγραψω.στην φωτο φαινεται 5 η 6 φορες πιο εντονο.
δηλαδη δεν μου δινει την εντυπωση προβληματος,αποτι εχω δει σε φωτογραφιες μεχρι τωρα.
το θεμα ειναι το σκουληκι...νομιζω...
-------------------------
δεν κινειται πολυ,αλλα μπορει και καθεται στη στηλη του νερου και κολυμπαει κιολας.
δεν καθεται στον πατο δηλαδη.
και κινει κ τα πτερυγια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 17-02-14 στις 15:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 17-02-14, 19:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δες εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29509
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59149
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67348
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49470
Θα ελεγα να δρασεις συντομα με πανακουρ.

ΥΓ Δεν ξερω αν ειναι συμπτωση αλλα συμβαινει συνηθως σε ενυδρειο που πεφτει Grindal.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 17-02-14, 19:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μαλιστα...
σπυρο ευχαριστω πολυ για τα λινκς!!!
θα παω να παρω πανακουρ να το εχω,αλλα δεν θελω να το ριξω τωρα αμεσα μεσα.(ελπιζω να μου δωσει λιγο χρονο το ψαρι και το σκουληκι)
εχει ταλαιπωρηθει πολυ το ψαρι τις τελευταιες δυο μερες και κανω και το σταυρο μου που δεν το εχω χασει ηδη.
θα τελειωσω τη θεραπεια με το esha2000 αυριο γιατι δεν θελω να την αφησω στη μεση,και θα κανω αλλαγη νερου.
μετα λεω να το αφησω κανα δυο μερες τουλαχιστον να ηρεμησει λιγο και να δω αν ειχε και αποτελεσμα το pp και το esha.
αν οχι, θα ριξω πανακουρ στο ενυδρειο αναγκαστικα.
με προβληματιζει πολυ το πως θα βγει το σκουληκι πανω απτο ψαρι αν δεν φυγει με τα φαρμακα.
φοβαμαι να το ταλαιπωρησω κιαλλο γιατι ξυπνιο δεν νομιζω να μπορει να γινει,μονο αν το κοιμησω...
μιλησα και με τον discusfan νωριτερα και με ταρακουνησε αρκετα μπορω να πω.
και εχει απολυτο δικιο.
εχει τραβηξει παρα πολλα το ψαρι σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 17-02-14, 20:03
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση... ένα μπάνιο σε panacur για λίγη ώρα (εκτός ενυδρείου σε κουβά, λεκανάκι κλπ.)... ΙΣΩΣ να ήταν αρκετό για να φύγει το σκουλήκι.
ΑΝ κάποιος έχει εμπειρία... ας γράψει προτεινόμενη δοσολογία για κάτι τέτοιο... αφού όπως φαίνεται είναι ακίνδυνη η ουσία για το ψάρι.-
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 17-02-14, 20:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι σε κάθε περίπτωση... ένα μπάνιο σε panacur για λίγη ώρα (εκτός ενυδρείου σε κουβά, λεκανάκι κλπ.)... ΙΣΩΣ να ήταν αρκετό για να φύγει το σκουλήκι.
ΑΝ κάποιος έχει εμπειρία... ας γράψει προτεινόμενη δοσολογία για κάτι τέτοιο... αφού όπως φαίνεται είναι ακίνδυνη η ουσία για το ψάρι.-
Μηπως οι οδηγίες κι ο πίνακας στο λινκ http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...1&postcount=14 βοηθάει?


Εννοω το τμήμα:
Aπο το λινκ του raven:

Ενώ το Flubenol χρησιμοποιεί ως ενεργο συστατικο το «flubendazol, το Panacur χρήσιμοποιει »febendazol». Τα συστατικα του θα καταστρέψουν τη δομή των κυττάρων των planaria και θα τα αφήσει να λιμοκτονήσουν μετά από μερικές ημέρες. Το φάρμακο είναι διαθέσιμο ως χάπι σε σκόνη και υγρο. Την σκόνη και τα χάπια πρέπει να τα διαλύετε σε ζεστό νερό πριν από την προσθήκη στο ενυδρειο.

Είναι πολύ σημαντικό να μην υπερδοσολογειτε τα προϊόντα και να κανετε μια πιστή εφαρμογη των δοσολογιων! Διαφορετικά οι γαρίδες σας ίσως πεθάνουν ή μεινουν ανάπηρες, όπως κάποιοι ανέφεραν.

Εδώ είναι ένας βήμα προς βήμα οδηγός χρησης του Panacur:

Προσπαθήστε να αφαιρέσετε από τη δεξαμενή οσο περισσοτερα
planaria μπορειτε.
Αφαιρέστε τα σαλιγκάρια πριν από τη χρήση Panacur, επίσης.
Κανετε εβδομαδιαία αλλαγή νερού (20-30%) και αφαιρέστε όσα περισσοτερα
βιολογικα αποβλητα μπορείτε.
Προσθέστε το φάρμακο. Προτιμήστε να κάνετε μικροτερες δόσεις παρα μια υπερβολική δόση! Ένα χάπι Panacur KH 250 (με 250 mg Fenbendazol) επαρκει για 432 λίτρα.

Ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω πίνακα και υπολογίσετε με βαση τον όγκο των καθαρων λιτρων νερού της δεξαμενής σας!

Μετά από 5 ημέρες κανετε αλλαγή 30-50% νερου και επαναλάβετε τη θεραπεία με δευτερη δόση Panacur.
Μετά από 5 ακομη ημέρες, κάνετε μια ακομη αλλαγή νερού (30-50%) και βαζετε άνθρακα στο φίλτρο για να εξαγάγετε το εναπομείναν φαρμάκο."


__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 17-02-14, 20:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα δεν θελω να το ριξω τωρα αμεσα μεσα.(ελπιζω να μου δωσει λιγο χρονο το ψαρι και το σκουληκι)
Πιστευω οτι αν καθυστερησεις με αυτο σκουληκι, θα ειναι χειροτερα.
Δεν φευγει με τιποτα αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθενεια? Petran22 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 01-12-08 21:17
ΑΣΘΕΝΕΙΑ;;;;; γιωργος χαλκιδαιος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-11-08 05:21
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΒΡΑΧΟΥ(;) g4x4 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 01-08-08 14:23
Ασθενεια Rayden Δίσκοι 5 14-11-07 10:44
Ασθενεια... imichal Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 13-11-07 10:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10983 seconds with 14 queries