Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Ασθένειες-Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-14, 11:56
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Betta Splendens - γιατί δεν τρώει;

Μια και τα χρυσόψαρά μου πήγαν αισίως στο μεγαλύτερο ενυδρείο μου και μια και το 15άρι καθόταν στρωμένο (το διατηρούσα με τροφούλα κι έκανα μετρήσεις,) αποφάσισα να βάλω ένα μονομάχο. Αν μη τι άλλο, θα ήταν πολύ καλύτερα από το ποτηράκι του pet. Τον αγόρασα λοιπόν, ένα betta Splendens βυσσινί και πήρα κι ένα βαζάκι τροφή για bettas της Dajana.
Τον έχω στον πάγκο της κουζίνας, (μπόλικο φως φυσικό και έχει και το φως του πάγκου αρκετές ώρες), με φιλτράκι 40 λίτρων και του έβαλα ξύλα με δεμένη moss, πετρούλες και ένα φυτό (νομίζω ότι είναι εχινόδορος) για να κρύβεται. ΟΜΩΣ: Δεν ΤΡΩΕΙ. του βάζω την τροφούλα, μουλιάζει, βουλιάζει, τη γυροφέρνει τεμπέλικα και όποτε βάλει κανένα κομματάκι στο στόμα του μετά από ένα-δυο δευτερόλεπτα τη φτύνει.
Νόμιζα στην αρχή ότι μπορεί να το ΄έκανε επειδή ήταν ταϊσμένος ή από το στρες του καινούριου σπιτιού. Αλλά τόκανε την επόμενη, τη μεθεπόμενη... κάθε μέρα. Χτες έκανα αλλαγή με σκούπα για να μη σαπίσει η αφάγωτη τροφή, τάισα σήμερα, τα ίδια... μήπως δεν του αρέσει; Το pet είχε ΜΟΝΟ αυτήν την τροφή για τους μονομάχους, έχετε να συστήσετε κάποια άλλη μήπως τη βρω σε άλλο πετ; Παράγγειλα από ίντερνετ της Hikari αλλά θα κάνει μερικές μέρες... αυτή είναι η τωρινή τροφή:

http://www.akvariumonline.sk/dajana/...tta-100ml.html
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-14, 12:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κανε μετρησεις στο νερο πρωτα,και αν ολα ειναι ενταξει

0 αμμωνια,0 νιτρωδη και μεχρι 20 νιτρικα τοτε κοιτα την τροφη.
(αν τα νιτρικα σου ειναι κοντα στο 20 η παραπανω,κανε και αλλαγη νερου με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αυτο του ενυδρειου και εισαγωγη αργα στο ενυδρειο.)

την αλλαγη στα 15 λιτρα μπορεις να την κανεις με ενα μπιτονακι 4λιτρο απο απιονισμενο νερο και σωληνακι αεραντλιας.θα το βαζεις λιγο πιο ψηλα απτο ενυδρειο,θα ρουφας και θα το αφηνεις να τρεξει μεσα σιγα σιγα.

περιτο να σου πω οτι θες περισσοτερα λιτρα.μολις μπορεσεις δες για μεγαλυτερο ενυδρειο,40λιτρο τουλαχιστον γιατι μολις πιασουν οι ζεστες θα σε δυσκολεψει πολυ...

αν οι μετρησεις σου ειναι ενταξει,τοτε κοιτας για αλλη τροφη.

ιδανικη για τους μονομαχους ειναι το κατεψυγμενο Bloodworm ,αλλα στα λιτρα αυτα θελει λιγο προσοχη γιατι ειναι αρκετα ρυπογονο σαν φρεσκο που ειναι και αν παραπεσει και μεινει, μπορει να ανεβασει αμμωνια.

εναλλακτικα ψαξε για freezedried bloodworm της sera https://www.sera.de/en/products/in_c...loodworms.html
αλλα και τα Pelets της Hikari που εγραψες ειναι καλα.τα pellets ειναι πιθανο να χρειαστει να τα "μαθει" το ψαρι για να αρχισει να τα τρωει.
τυχαινει πολλες φορες να μην τα αναγνωριζουν σαν τροφη.

μεχρι να παρεις bloodworm,λιωσε μια σκελιδα σκορδο σε ενα ποτηρακι,προσθεσε 2-3 σταγονες νερο απτο ενυδρειο,μουλιασε την τροφη που εχεις εκει μεσα και ξαναδοκιμασε να τον ταισεις.

μπορεις να δοκιμασεις και κροκο βρασμενου αυγου σε πολυ μικρη ποσοτητα,αλλα πρωτα δοκιμασε το σκορδο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-14, 12:21
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

μήπως είναι υπερβολικά φωτισμένο το σημείο σου; δεν τους αρέσει και τόσο άπλετο φως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-14, 12:50
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

και απλά αποξηραμένα blood worms πιστεύω να κάνουν τη δουλειά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-14, 13:06
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

προτείνω να σταματησεις να παίρνεις τροφες για ΜΟΝΟΜΑΧΟΥΣ αποκλειστικα..και να πάρεις καμια αλλη τροφούλα σε φυλλαρακι (πχ sera san,vipan κ.ο.κ)

ασε 2 μερες νηστεία πρίν του δώσεις την καινουρια τροφή...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-14, 13:49
Το avatar του χρήστη Shichibukai
Shichibukai Ο χρήστης Shichibukai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2013
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Συνεχισε να ταΐζεις και θα την φαει!! Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με τον δικο μου οταν πρωτοπηρα αυτη τη τροφη, τη γυροφερνε την εβαζε στο στομα και την εφτυνε, αλλα εδω και 4-5 μερες δεν αφηνει ουτε φυλλαρακι!!! Οποτε μην αγχωνεσε!!!
__________________
No matter how deep the night is, it always turns to day, eventually.

60litres, Betta-community planted tank.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-14, 16:22
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Βάσει των μετρήσεων (υγρά της ΑΡΙ) αμμωνία/νιτρώδη 0 και νιτρικά κάτω του 10. Έχω παραγγείλει και τεστ για ΡΗ, έρχονται... αλλαγές κάνω 1 φορά την εβδομάδα σε πλαστικό κουβά (7λιτρο) αποκλειστικά για ενυδρειακή χρήση με σκούπα βυθού. Χρησιμοποιώ το αλφαδολάστιχό της για την επανεισαγωγή του νερού στο ενυδρείο αφού την ξεπλύνω καλά με νερό βρύσης μετά την εξαγωγή και το σκούπισμα. Βάζω το Αquatan της Sera (το prime δεν το είχε κανείς και τόχω επίσης παραγγείλει -οι Κούριερ από μένα ζούνε )
Θα του κάνω σκορδοστούμπι αύριο - και το αυγουλάκι ακούγεται καλό. Πόσο μπορεί να μείνει νηστικός; Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πόσο έχει φάει... Τον αγόρασα την Πέμπτη που μας πέρασε.

Έχεις δίκιο για το φως, τώρα το διάβασα, θα τον μετακινήσω αύριο σε πιο σκιερό μέρος του πάγκου. Θα του κάνω τα χατήρια αύριο να δούμε πως θα πάει... έχει μια φάτσα απίστευτη!!!!
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-14, 16:33
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Επειδη δεν το ειδα πουθενα!
Στο θεμα θερμανση τι κανεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-14, 16:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και βαλτου και φυτα επιφανειας.κερατοφυλο,ιακυνθο,πιστια,κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-14, 16:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη του δινεις πολυ συχνα κατεψυγμενα.
Βρες την Atison’s Betta Food, την sera fd bloodworms και φτιαξε 1-2 καλλιεργιες με grindal σκουληκακια και δινε εναλλαξ.
Μια φορα στο τοσο ή αν βλεπεις φουσκωμα/δυσκοιλιοτητα, δινε ενα μπιλακι αρακα που το εχεις ζεματισει σε μπρικι με λιγο νερο για 4-5 λεπτα και το εχεις αποφλοιώσει λιωνοντας το αναμεσα στα δαχτυλα σου.
Ισως χρειαστει να του κανεις μια μερα πριν νηστεια για να το φαει.

Τα ψαρια, μεταβολιζουν διαφορετικα απο οτι εμεις που χρειαζομαστε συνεχως τροφη, ετσι αντεχουν πολυ χωρις φαι. Εξαρταται βασικα και απο τη θερμοκρασια ο μεταβολισμος τους.
Ο χρονος που αντεχουν εξαρταται απο το λιπος που εχουν αποθηκευσει, το μεγεθος τους γενικα και την κατασταση της υγειας του γενικοτερα.
Συνηθως ψαρια στο μεγεθος του μονομαχου, ανετα αντεχουν χωρις φαι μια εβδομαδα. (οχι πως πεθαινουν μετα, απλα αρχιζει να γινεται εμφανης η διαιτα στο σωμα τους)
Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια τοσο περισσοτερη τροφη χρειαζονται και το αντιθετο.
Καλο ειναι λοιπον να κραταμε τις ισορροπιες στη θερμοκρασια και να ακολουθουμε τις εποχες των βιοτοπων τους (ζεστη κρυο) μεσα στα ορια φυσικα των θερμοκρασιων που ζουν τα ψαρια.
Ετσι εχουν νορμαλ αναπτυξη και προσδοκιμο ζωης. (πχ αν τα εχουμε συνεχως σε καλοκαιρινες θερμοκρασιες, μεταβολιζουν γρηγορα και παθαινουν το "live fast, diy young" - αν τα εχουμε συνεχως σε χειμερινες θερμοκρασιες μενουν πισω στην αναπτυξη).

Διατηρησε τον σε θερμοκρασιες 26-30C αναλογα την εποχη.
Τωρα πχ 26 ειναι ΟΚ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-14, 17:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elenikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια και τα χρυσόψαρά μου πήγαν αισίως στο μεγαλύτερο ενυδρείο μου και μια και το 15άρι καθόταν στρωμένο (το διατηρούσα με τροφούλα κι έκανα μετρήσεις,) αποφάσισα να βάλω ένα μονομάχο.



ασχετα με τα ταισματα και το φαγητο, ως πρωτο λαθος βλεπω το παραπανω.
Και ασχετα με το αν μιλαμε για κελι απομονωσης για το ψαρι, ποσο μπορεις να κρατησεις σταθερες συνθηκες σε μιαμισι σταγονα νερο?


Οσον αφορα την ψυχολογια του ψαριου αυτα τα λιτρα θα δικαιολογουταν καπως μονο αν ελεγες πως ειναι μοιρασμενα σε 50Χ30Χ10 (Μ.Π.Υ.) αλλα δεν ειναι βεβαια αφου ειναι πρακτικα αδυνατο να φτιαχτει ενυδρειο με τετοιες αναλογιες.
Οσον αφορα τη χημεια του νερου τωρα, μαλλον θα δικαιολογουταν αν ειχες τιποτα εργαστηρια διαστημικης τεχνολογιας ωστε να μπορουν να κρατανε σωστες συνθηκες εκει μεσα, αλλα επισεις δε συμβαινει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Shichibukai Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχισε να ταΐζεις και θα την φαει!! Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με τον δικο μου οταν πρωτοπηρα αυτη τη τροφη, τη γυροφερνε την εβαζε στο στομα και την εφτυνε, αλλα εδω και 4-5 μερες δεν αφηνει ουτε φυλλαρακι!!! Οποτε μην αγχωνεσε!!!
ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΗΝ ΟΡΕΞΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΜΜΩΝΙΑ! (και δεν ξερουμε και τι παρασσιτα και παθογονα)
Σε 15 λιτρα δε θα ταιζα καθολου μεχρι να λυσω αυτο το προβλημα, η εστω θα εδινα το ελαχιστο δυνατο ωστε να μη μενει ουτε για πλακα υπολειμα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 23-01-14 στις 17:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-14, 09:32
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ένα μικρό update για τον μικρούλη μας:

Την επόμενη μέρα μετά τις πληροφορίες σας πήγα σε 4!!! pet αλλά τελικά βρήκα bloodworms της Sera (8.90 μου το κάτσανε, βαζάκι των 4,5 γρ αλλά φοβήθηκα να περιμένω με νηστικό τον ψαρούλη την Κούριερ από Αθήνα). Τώρα τρώει κανονικά, ΚΑΙ τις δύο τροφές (αναμειγνύω μικρή ποσότητα και από τις 2). Οι μετρήσεις στο μικρό ενυδρείο παραμένουν άψογες με 5 λίτρα αλλαγή νερού την εβδομάδα και στενή παρακολούθηση- από θέμα θερμοκρασίας (sorry, ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό ποστ) τον έχω με 25 W θερμοστάτη στους 25 βαθμούς. Χτες ήλθε και η τροφούλα της Hikari και θα του βάλω να τη δοκιμάσει σήμερα - είναι αυτή: http://www.ebay.com/itm/331111896506...84.m1439.l2649

Του βρήκα και φύλλα catappa!!! Έρχονται και αυτά. Αλλά το καλύτερο!
Βρήκα ενυδρειάκι!!! Από ένα χομπίστα εδώ μέσα, ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον tsala που μου το έστειλε, χώρια την απίστευτη τιμή που ΔΕΝ υπάρχει!!! 30 λίτρα λοιπόν, με μεγέθη 50 Χ 25 Χ 25 που θα το στήσω όπως θέλω με την ησυχία μου -μια και ο μονομάχος είναι μια χαρά προς το παρόν στο 15άρι. Τυχερό ψάρι. θα παραθέσω και φωτό από το ζωντανό, (ΜΟΛΙΣ βρω το φορτιστή της καλής μου μηχανής και ΑΦΟΥ θυμηθεί ο σύζυγος που τον 'φύλαξε' ). Από φωτισμό θα μου φέρει ο σύζυγος ένα led φωτιστικό που πιάνεται στο γυαλί κι έχει λευκό + μπλε φως, θα σας πω αναλυτικά μόλις το έχω στα χέρια μου, (το χρησιμοποιούσε εκείνος ο συνάδελφός του που ήλθε και μου έστρωσε το μεγάλο ενυδρείο, δεν το χρειάζεται, θα το βρει και θα το στείλει).
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις πληροφορίες!
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-14, 11:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπραβο!πολυ χαιρομαι που συνεχιζεις ετσι

θα δεις αλλο ψαρι μολις το βαλεις στο μεγαλυτερο και οι διαστασεις του ειναι καλες
μπραβο και στον tsala που στο εστειλε

ψαξε λιγο τα θεματα στους μονομαχους,αλλα και στο google για να δεις φωτογραφιες απο βιοτοπους μονομαχων στη φυση και στησε το ενυδρειο αναλογως.τοτε θα ειναι πραγματικα τυχερο το ψαρι
οταν τον βαλεις στο μεγαλυτερο,ανεβασε και λιγο τη θερμοκρασια.26-27 ειναι καλα.

το μπλε στο φωτιστικο δεν το χρειαζεσαι,αλλα παρτο πρωτα να δεις τι ειναι και πως, και βαλε εδω μια φωτο να δουμε τι μπορει να γινει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-14, 13:05
Το avatar του χρήστη Elenikgr
Elenikgr Ο χρήστης Elenikgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ευχαριστώ!!! Τώρα ναι, ασχολούμαι με το διάβασμα και ψάχνω φωτό και στησίματα με μονομάχους, για να δω χρώματα, υλικά, κλπ. Το φωτιστικό είπε στον σύζυγο ότι έχει λευκές λάμπες περιμετρικά και μερικές μπλέ στη μέση, και ότι μπορεί να είναι πλήρως αναμμένο - ή μόνο οι λευκές, ή μόνο οι άσπρες. Έχω δει αρκετά τέτοια στο e-bay αλλά θα περιμένω να το δω για να βγάλω συμπέρασμα.
__________________
"...you can put a man on trial but you can't make the guilty pay... and you can cage an animal but you can't take away the rage..."

#nomorebullshit
C.C. 17/05/2017
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta splendens HELP.. tasos-22 Bettas 4 29-04-13 14:12
Τα Betta Splendens γέννησαν! TTLO Αναπαραγωγή 14 18-02-04 22:45
Betta splendens newfish Bettas 4 24-10-03 23:30
ICK σε Betta Splendens newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-02 19:28
BETTA IMPELLIS vs BETTA SPLENDENS newfish Bettas 0 22-12-02 19:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06748 seconds with 13 queries