Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-17, 17:03
DrEng Ο χρήστης DrEng δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2017
Περιοχή: Aττική
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Ερώτηση για το αλάτι της Aquaforest

Καλησπέρα σε όλους ....
Τρέχω ένα nano reef ενυδρείο 60 λίτρα από το Σεπτέμβριο του 2016. Το αλάτι που επέλεξα ήταν το aquaforest. Όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο. Είδα απλά κάποιες φωτογραφίες στο ίντερνετ με ενυδρεία που έτρεχαν με προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρείας και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω.
Αντιμετωπίζω εδώ και καιρό κάποια προβλήματα. Τους πρώτους μήνες που το σύστημα ήταν ασταθές συμπλήρωνα ΚΗ 2 φορές την ημέρα και παρόλα αυτά δε μπορούσα να το ανεβάσω με τίποτα. Το πρωί ήταν 7, συμπλήρωνα, το βράδυ ήταν 8 και το πρωί πάλι 7. Ακριβώς το ίδιο γινόταν με το μαγνήσιο. μόνο το ασβέστιο συμπεριφερόταν "φυσιολογικά". Μετά από κάνα μήνα περίπου που προςέθετα κΗ, μαγνήσιο και ασβέστιο το ΚΗ εκτοξέυτηκε για άγνωστο λόγω στο 12-12.5 ενώ το μαγνήσιο στο 1500-1560 και το ασβέστιο στο 470. Θεώρησα ότι ήταν δικό μου το λάθος (overdosing). Αυτό έγινε περίπου τα χριστούγεννα του 2016 οπότε και έκλεισα τη δοσομετρική. Το ΚΗ έκανε να πέσει πάνω από ένα μήνα παρά τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού και χωρίς κανένα συμπλήρωμα. Πλέον εδώ και 15 περίπου μέρες έχω καταφέρει να σταθεροποιήσω το ΚΗ στο 8.3 με ελάχιστες αποκλίσεις. Το μαγνήσιο όμως δεν έχει πέσει καθόλου. Είναι σταθερά παρά τις αλλαγές και χωρίς να προσθέτω στο 1500-1560. Επίσης το ασβέστιο είναι κολημένο στο 440, φυσικά χωρίς προσθήκες.
Εκεί αρχίζω να πιστεύω ότι φταίει το αλάτι. Έκανα λοιπόν μέτρηση στον κουβά ακριβώς πριν την αλλαγή σε αλατότητα 1.025: ΚΗ 7.9, Mg 1365, Ca 395.
Όλοι οι φίλοι που έχω ρωτήσει ενοχοποιούν το αλάτι της aquaforest. Εγω όμως δε θέλω να το αλλάξω γιατί το σύστημα τρέχει με αυτό από το ξεκίνημα και τώρα που πάει (ή έτσι νομίζω) να σταθεροποιηθεί, δε θέλω να το στρεςάρω με μία τόσο βασική αλλαγή.
Έχει κανείς να με συμβουλέψει κάτι πάνω σε αυτό το θέμα; Υπάρχει κάποιος με αντίστοιχη εμπειρία από αυτό το αλάτι;

Το ενυδρείο περιέχει διαφορετικά είδη ζωανθών, ρικόρντεες, 2 κλαμς, 1 εφύλια, 2 σεριατοπόρες, 4 μοντιπόρες και πρόσφατα άρχισα να προσθέτω κάποιες ακροπόρες. Τα κοράλλια είναι σε μέγεθος φραγκς, άλλα περισςότερο και άλλα λιγότερο αναπτυγμένα.

Σας ευχαριστώ
Κώστας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-17, 17:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλησπερα φίλε και καλή σταδιοδρομία σου εύχομαι στο φορουμ μας!
όποτε μπορείς κανε μια παρουσίαση για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα του υφάλου σου!
αν θελεις την γνώμη μου,εγώ στην θεση σου θα το άλλαζα το αλάτι αυτό και θα έπαιρνα ένα tropic marin pro reef που είναι ποιοτηκα ανώτερο πιστεύω!
από εκεί και πέρα εάν θελεις σταθερότητα στις τιμές σου,βάζεις έναν ριακτορα ασβεστίου!
καλή συνέχεια.......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-17, 21:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Πολύ το έκαναν προμοσιον λίγοι είπαν την άποψή τους μετά από μήνες και ακόμα πιο λίγοι το δουλεύουν ακόμα.
Βέβαια πολύ το κατακρίνουν πολλοί ξανά πήγαν στην λίγο πιο ακριβή αλλά σταθερή λύση pro Reef.

Εγώ έκανα μέτρησης στα υπόλοιπα στοιχεία και ήταν πολύ φτωχό.....
Αυτό ίσως να είναι και αυτό που το κάνει να υστερεί κατά πάρα πολύ σε σχέση με το pro reef .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-17, 01:46
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

απο αλατια δεν ξερω να σου πω αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι το μαγνισιο θελει προσοχη! δεν αλλαζει ευκολα αλλα αν για καποιο λογο αλλαξει ειναι πολυ δυσκολο να το φερεις στα ισα του παλι! θελει μικρες δοσολογιες και πολυ προσοχη στην συμπλιρωση! απο κει και περα με τα σκλυρα μεσα στο ενυδρειο λογικα θα αρχισουν οι καταναλωσεις και θα σου ισορροπισει λιγο τα αλλα 2. τι φωτισμο εχεις? ταιζεις καθολου? και αν ναι με τι?

κανε αν θες μια ποιο αναλυτικη παρουσιαση και πες μας 2 λογια για ολο τον εξοπλησμο που εχεις και τις ρουτινες σου ετσι θα ειναι ευκολοτερο να φτασουμε σε ασφαλεστερες υποθεσεις και ποιο στοχευμενες παρατιρισεις ετσι οστε να τρεχει το ριφφ ποιο ευχαριστα και για σενα και για τα κοραλια σου! (βαλε και καμια φωτο να χαζεψουμε! ειμαστε ματακιδες τι να κανουμε )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-17, 09:32
Hudds Ο χρήστης Hudds δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Τα σκαμπανεβάσματα των τιμών ειναι λογικα τον πρωτο καιρό που ξεκινάει το ενυδρειο, μεχρι να ισορροπήσει και ουσιαστικά να ¨στρωσει".

Στην συνέχεια με την προσθήκη κοραλιων και τις καταναλώσεις που έχουν ξαναλλαζει η εξίσωση. Το ίδιο αν για κάποιο λόγο (π.χ. μεταβολές των θρεπτικών) αλλάξει ο ρυθμός ανάπτυξης θετικά ή αρνητικά, με την αντίστοιχη μεταβολή στις καταναλώσεις.

Απο την αλλη, αυτο που πρέπει να προσέξεις ειναι το κατα ποσό ειναι σωστά καλιμπραρισμενη η δοσομετρικη και η διατήρηση των ρυθμίσεων της, ισως εκει να υπαρχει προβλημα. Κάτι άλλο φανταζομαι δεν προσθέτεις, σωστά;

Συνέχισε την παρακολούθηση των τιμών, ca & mg θα κατέβουν καποια στιγμή και βλέπεις αν χρειάζεται να προσθέτεις για kh. Οι αλλαγές νερου θα βοηθήσουν στο ανάλογο ποσοστό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakisdraminos Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ έκανα μέτρησης στα υπόλοιπα στοιχεία και ήταν πολύ φτωχό.....
Αυτό ίσως να είναι και αυτό που το κάνει να υστερεί κατά πάρα πολύ σε σχέση με το pro reef .
Σάκη ποια μέτρησες, με τι και τι τιμες είδες;
Νομίζω θα ηταν χρήσιμο να ανοιχθεί ενα ξεχωριστό θεμα όπου να καταχωρουμε όλοι μετρήσεις απο αλάτια.

Αλατι / αριθμός παρτίδας/ αλατοτητα / θερμοκρασία / όργανο μέτρησης / και στοιχεία με τις αντίστοιχες τιμες τους
__________________
Γιώργος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hudds : 24-02-17 στις 09:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-17, 10:11
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

aquaforest χρησιμοποιώ κι εγώ το sea salt. κάνοντας μια σύγκριση με παλιότερα που έτρεχα με αρχικά με grotech μετά με tropic και τώρα aquaforest εχω να πω πως συνεχίζω μ αυτό λόγο χαμηλού κόστους καθαρά. τότε κραταγαν όλα τα κοράλλια τώρα δεν μπορώ να βάλω sps/lps παρά μόνο soft. Αλλά όπως λέει κι η παροιμία όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-02-17, 13:10
DrEng Ο χρήστης DrEng δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2017
Περιοχή: Aττική
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας... ηδη πηρα την αποφαση μου να παω σε red sea. Αποτι εχω καταλαβει η aquaforest εχει φτιαξει ενα πακετακι που μονο αν αγορασεις τα παντα απο αυτους θα δεις ασπρη μερα... αρκετα με ταλαιπωρησε.

Αναλυτικη παρουσίαση του ενυδρειου θα κανω οπωσδηποτε σε λιγο καιρο που τελειωνω με τις εξετασεις για να ειναι πληρης, καθοτι τωρα δεν εχω χρονο

Σας ευχαριστω πολυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-02-17, 00:25
Hudds Ο χρήστης Hudds δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σε κάθε περίπτωση και με οποίο αλατι καταλήξεις τσέκαρε συχνά την δοσομετρικη σου, εκτιμώ οτι εκει ειναι το προβλημα και ρίχνει κατα βούληση. Το "κακό" αλατι απο αλλα πράγματα το βλέπεις...

Καλα αποτελεσματα στην εξεταστική
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-17, 13:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hudds Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη ποια μέτρησες, με τι και τι τιμες είδες;
Νομίζω θα ηταν χρήσιμο να ανοιχθεί ενα ξεχωριστό θεμα όπου να καταχωρουμε όλοι μετρήσεις απο αλάτια.

Αλατι / αριθμός παρτίδας/ αλατοτητα / θερμοκρασία / όργανο μέτρησης / και στοιχεία με τις αντίστοιχες τιμες τους
Γιώργο καταρχήν συγνώμη για την καθυστερηση είχα διαβάσει την ερωτηση σου και ξεχασα να σου απαντήσω .
Οι μέτρησης που έκανα εκτός από το Kh Mg Ca ήταν και στο κάλιο και το στροντιο.
Πολύ βασικά στοιχεία για την υγεία την ανάπτυξη και τον χρωματισμό των κοραλλιων

Αν διαβάσεις το θέμα μου θα δεις ότι είχα πάρει ένα 25κιλο πιο πολύ από περιέργεια.
Μεγάλη διαφορά στην τιμή σε συνδιασμο με τα πολύ γλυκά λόγια που άκουγα από αρκετούς "χομπίστες".

Μόλις παρέλαβα το χάρτινο κουτί
Το ανοίγω και βλέπω το λευκό χαρτάκι να λέει τις μετρήσεις της παρτίδας και να συμπίπτει με αυτές που έδειχνε στο σαιτ της εταιρίας.
Λέω "ωραία καλά πάμε μέχρι τώρα" και ενθουσιάστικα.

Τα αποτελέσματα ομως στην πραγματικοτητα στο κάλιο να είναι πολύ χαμηλό (salifert) με τεστ και όχι με το μάτι!
έφτασα άμα δεν κάνω λάθος από 410 που κρατούσα σταθερό με 1 κουταλάκι κάλιο την εβδομάδα,να είμαι στο 380 .
μέτρησα το αλάτι σε θερμοκρασία ίδια του ενυδρείο και έδινε 360 άμα θυμάμαι καλά.
Η τιμή στο στο χαρτάκι ήταν 400 καμία σχέση με το αλάτι.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό και με το στροντιο .
που στο συγκεκριμένο δύσκολο τεστ της σάλιφερτ,τις δοσολογίες της έβαζα με σύριγγα ινσουλίνης για να έχω καλύτερο και πιο ακριβές αποτέλεσμα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω νούμερο, το είχα γράψει δημόσια και ήταν 3 μονάδες πιο κάτω από το χαρτάκι,φυσικά και στο ενυδρείο μου ανάλογα .

Γιαυτό το λόγο μπήκα σε διαδικασία να μην ξανά αλλάξω αλάτι και να κρατήσω το ομολογουμενως αξιόπιστο και σωστό αλάτι που είχα πριν .

Ξέρω οι καιροί είναι δύσκολοι,εμείς θέλουμε να παίρνουμε πολλά αλλά και να είμαστε όσο το δυνατόν πιο χαμηλά οικονομικά,όμως τις περισσότερες των περιπτώσεων φορές,δυστυχώς ότι πληρώσεις παίρνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 03-03-17 στις 15:15
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για ενυδρειακό αλάτι Kasper Γλυκό νερό - Γενικά 4 13-12-13 14:52
Αλάτι API nita Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 28-11-11 21:56
Αλάτι george1995 Bettas 4 06-09-10 08:21
Ερώτηση για αλάτι guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 8 31-08-06 22:09
Αλάτι giannis1976 Γλυκό νερό - Γενικά 0 09-08-04 04:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05262 seconds with 13 queries