Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-10, 10:02
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή Δημιουργια λιμνης.

Καλημερα.Εχτες κοιταγα εναν ανεκμεταλευτω χωρο που εχω στον κηπο μου και ελεγα να το κανω λιμνη.Στην σκεψη μου αυτη βρεθηκε συμφωνος ο πατερας μου και ειπε οτι θα βοηθησει...Ολα καλα ομως υπαρχει ενα προβλημα.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι να κανω και γενικα δεν ξερω που παν τ τεσσερα.Η λιμνη σκεφτομαι να γινει σαν συντριβανι και να εχει και μερικα ψαρακια.Θα ηθελα την βοηθεια σας και την υποστηριξη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-10, 10:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα.Εχτες κοιταγα εναν ανεκμεταλευτω χωρο που εχω στον κηπο μου και ελεγα να το κανω λιμνη.Στην σκεψη μου αυτη βρεθηκε συμφωνος ο πατερας μου και ειπε οτι θα βοηθησει...Ολα καλα ομως υπαρχει ενα προβλημα.Δεν ξερω απο που να ξεκινησω τι να κανω και γενικα δεν ξερω που παν τ τεσσερα.Η λιμνη σκεφτομαι να γινει σαν συντριβανι και να εχει και μερικα ψαρακια.Θα ηθελα την βοηθεια σας και την υποστηριξη σας.
Σε καλωσορίζω και επίσημα στην κατηγορία. Είμαι σίγουρος ότι η συμμετοχή σου θα σου προσφέρει τις κατάλληλες πληροφορίες που ζητάς ώστε να δημιουργήσεις το βιότοπο που σκέφτεσαι, χωρίς λάθη και παραλήψεις. Ένα να ξέρεις! Στο χώρο αυτό, τα λάθη χρυσοπληρώνονται με χρήμα και πάρα, μα πάρα πολύ χρόνο.

Ξεκινάμε από την αρχή.

Τί ψαράκια θα ήθελες να βάλεις στη λίμνη σου?
Κουνουπόψαρα? Χρυσόψαρα? ΚΟΙ?
(Η πιο πάνω απάντηση, θα μας υποδείξει το μέγεθος-λίτρα της λίμνης σου).

Σημαντικά να απαντηθούν είναι επίσης:
1. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση ΔΕΗ?
2. Υπάρχει κοντινή πρόσβαση υδατοπρομήθειας? (Αν ναι, από το δίκτυο ή από πηγάδι/διάτριση)?
3. Υπάρχουν φυσικοί ή τεχνητοί φράκτες του αέρα περιμετρικά ή σε κάποιο σημείο του χώρου?
4. Έχει κάλυψη το σημείο? Τεχνητή κατασκευή, δέντρα?
Αν έχει δέντρα, μήπως είναι φυλλοβόλα?
5. Ανάλογα με το κονδύλι που θα αφιερώσεις, ανάλογη θα είναι και η κατασκευή. Αν π.χ. δεν διαθέτεις πολλά και θέλεις κάτι πολύ γρήγορο, θα πρέπει να συζητούμε καθαρά για θέμα liner (πλαστική μεβράνη) κατάλληλη για τέτοιο σκοπό. Αν όμως θέλεις να δημιουργήσεις κάτι το διαχρονικό το οποίο όμως θα καθηστερίσει κάπως περισσότερο, τότε θα σου πρότεινα τη λύση τσιμεντένιας/σιδεροσύνδεσης κατασκευής.

Το σιντριβάνι, σε εξασφαλίζει από πλευράς παροχής οξυγόνου.Δεν παύει όμως οτι πρέπει να σκέφτεσαι παράλληλα και κάποιο χώρο για το φίλτρο.

Όπως και να έχει, η λιμνούλα στην αυλή έχει κάτι το διαφορετικό από το ενυδρείο στο σπίτι. Εκεί, με σωστή διαχείρηση του χώρου, μπορείς να έχεις μια καθόλα ξεκούραστη τροπική γωνιά, όπου δύσκολα θα αποχωρίζεσαι, ιδιαίτερα κατά την καλοκαιρινή περίοδο. Άσε που περιμετρικά της λίμνης, θα δημιουργηθεί ένας πλουσιότατος βιότοπος από πλευράς πανίδας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-10, 11:15
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

1 ναι ειναι 3 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου
2ναι με νερο βρυσης σκληρο
3ναι γιατι ειναι κολλητα σε μαντρα γωνια
4ναι εχει 2 μουριες εκει διπλα
5 μιλαμε κατι ενδιαμεσο απο λιμνη και συντριβανι και τα δυο μαζι αν ειναι εφικτο...
επισης το βαραει ηλιος αρκετα

οσον αναφορα το θεμα ψαριων δεν ξερω ακομη αλλα μαλλον κοι θα μπουν.
το κονδυλι δεν θελω να ειναι τσουχτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-10, 11:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
1 ναι ειναι 3 μετρα απο την εισοδο του σπιτιου μου
2ναι με νερο βρυσης σκληρο
3ναι γιατι ειναι κολλητα σε μαντρα γωνια
4ναι εχει 2 μουριες εκει διπλα
5 μιλαμε κατι ενδιαμεσο απο λιμνη και συντριβανι και τα δυο μαζι αν ειναι εφικτο...
επισης το βαραει ηλιος αρκετα

οσον αναφορα το θεμα ψαριων δεν ξερω ακομη αλλα μαλλον κοι θα μπουν.
το κονδυλι δεν θελω να ειναι τσουχτερο.
Ξεκινάω από το πρώτο:
Εντάξει. Τότε θα πρέπει να προβείς στη δημιουργία ανεξάρτητου διακόπτη ΔΕΗ κατάλληλου για εξωτερική χρήση, ώστε να μπορείς με ένα διακόπτη να ελέγχεις εύκολα και ασφαλισμένα τις ηλεκτρικές συσκευές που απαιτούνται για τη λίμνη, ιδιαίτερα κατά την περίοδο όπου εργάζεσαι στις καθαριότητες της ίδιας, αλλά και των ηλ. συσκευών της.

2. Έχεις καθόλου μετρήσεις του νερού?
3. οκ
4. Οι μουριές είναι εκείνα τα φυλλοβόλα δέντρα με τα πλατιά μεγάλα φύλλα? Αν ναι, ίσως αντιμετωπίσουμε κάποια προβλήματα κατά την χειμερινή περίοδο. Με κάποιο τρόπο πρέπει να αποφύγουμε την πτώση αυτών των φύλλων στη λίμνη για διάφορους λόγους, με τον κυριότερο το βούλωμα της αντλίας.
5. Ναι, είναι εφικτή η δημιουργία λίμνης με συντριβανάκι. Αυτό όμως που πρέπει να γίνει, είναι και χώρος φίλτρανσης. Κάτι που αν το κάνεις DIY δε θα σου στοιχίσει ιδιαίτερα.
6. Μπορείς να μας πεις περίπου ποιές είναι οι ώρες όπου η λίμνη θα δέχεται την άμεση ηλιακή ακτινοβολία? Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά ίσως χρειαστείς UV.

Μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία του χώρου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-10, 11:35
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Για την πτωση μπορουμε να απλωσουμε απο πανω ενα διχτακι γιατι ειναι πλατια τα φυλλα της.Το νερο ειναι πολυ σκληρο και ειναι πανω απο 8 το ph.Για τον ηλιο θα σε γελασω..Απο τις 8 μεχρι τις 5 σιγουρα.Οταν λες diy?Πως περιπου θα γινει?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-10, 12:29
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Γεια χαρα και παλι.Εχτες μελετουσαμε τον χωρο και καταληξαμε σε ενα σχεδιο.Η λιμνη δεν θα γινει στρογγυλη αλλα θα ειναι οβαλ πολυ 'ανοιχο' και με μια στοιβα πετρες που θα αναβλυζει νερο.Τ απογευμα ισως ξεκινησει το σκαψιμο.Το εσωτερικο θα τσιμεντωθει με καλουπια.Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο το φιλτραρισμα πως θα γινει στα ψαρια?
-------------------------
Με το μπετον τι γινεται μηπως εχω προβλημα τοξικοτητας?Το φιλτρο πως περιπου θα γινει?Θα με βοηθουσαν ιδιαιτερα πληροφοριες ειδικες αλλα και γενικες απο ολους σας.Καθε γνωμη προταση δεκτη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kokos125 : 16-03-10 στις 12:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-10, 12:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια χαρα και παλι.Εχτες μελετουσαμε τον χωρο και καταληξαμε σε ενα σχεδιο.Η λιμνη δεν θα γινει στρογγυλη αλλα θα ειναι οβαλ πολυ 'ανοιχο' και με μια στοιβα πετρες που θα αναβλυζει νερο.Τ απογευμα ισως ξεκινησει το σκαψιμο.Το εσωτερικο θα τσιμεντωθει με καλουπια.Πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο το φιλτραρισμα πως θα γινει στα ψαρια?
-------------------------
Με το μπετον τι γινεται μηπως εχω προβλημα τοξικοτητας?Το φιλτρο πως περιπου θα γινει?Θα με βοηθουσαν ιδιαιτερα πληροφοριες ειδικες αλλα και γενικες απο ολους σας.Καθε γνωμη προταση δεκτη.
Όταν λες στοίβα από πέτρες εννοείς μέσα στη λίμνη?

Φιλτράρισμα: Αν δεν θες να είναι ορατός ο χώρος φίλτρανσης, μπορείς εύκολα να τον κάνεις υπόγεια. Θα προσπαθήσω αργότερα να σου παραθέσω κάποιο σχεδιάγραμμα.

ΟΧΙ! Το μπετόν χρησιμοποιείται για δεκάδες χρόνια τώρα στο χώρο των τεχνητών λίμνών χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν είναι τοξικό, τόσο τουλάχιστον που να μπορεί να επηρεάσει έστω και στο ελάχιστον την υγεία των ψαριών. Είναι βέβαια αλήθεια ότι κάθε κάμποσο καιρό, πολλοί με νέες έρευνες έρχονται να πουν το αντίθετο. Για να υπάρξει πρόβλημα, πρέπει να συντρέξουν πολλοί παράγοντες (ποιότητα του σκυροδέματος, χρήση τοξικών ουσιών στην σύνθεση του, μεταλλική πλέξη, χρήση ακατάλληλης βαφής στεγανωποίησης). Προσωπικά θεωρώ την χρήση βαφής ινών fiberglass σημαντική. Πέστε με αν θέλετε κλασικό!

Υπόψην σου βέβαια ότι από την μέρα που θα γεμίσεις με νερό τη λίμνη σου, θα απαιτήσει κάπου 1 μήνα με καλή κυκλοφορία νερού, ώστε να μειωθούν στο ελάχιστον κάποια ίσως ύποπτα στοιχεία και ενώσεις των υλικών που θα προκύψουν στη λίμνη σου. Εκείνη την περίοδο, αν είναι δυνατόν, μην χρησιμοποιήσεις UV λάμπα εξ αρχής, αλλά μετά από μια περίοδο 2-3 εβδομάδων. Μέχρι τότε η φύση θα περάσει στο πρώτο στάδιο εποίκησης της λίμνης με μικροοργανισμούς/άλγες, που μπορούν να απορροφήσουν τυχόν κάποιες ουσίες. Την τελευταία εβδομάδα ξεκινάς τη χρήση UV και ακολούθως προσθέτεις λίγα-λίγα τα ψάρια, ώστε να βρει χρόνο και το φίλτρο σου να στρώσει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-10, 13:11
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Το νερο θα γινεται καταρρακτης απο τις πετρε με την βοηθεια ενος κυκλοφορητη δυνατου.Θ αμε βοηθουσες πολυ με το σχεδιαγραμμα αλλα και αν αναλυαμε βημα βημα την κατασκευη.Σημερα ισως σκαψουμε για να καθορισουμε το σχημα της.Επειτα σειρα εχουν τα καλουπια και η πλεξη, μετα το μπεταρισμα και μετα θελει και βαψιμο απ οτι καταλαβα?Με τι?Τι δουλεια κανει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-03-10, 19:14
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο θα γινεται καταρρακτης απο τις πετρε με την βοηθεια ενος κυκλοφορητη δυνατου.Θ αμε βοηθουσες πολυ με το σχεδιαγραμμα αλλα και αν αναλυαμε βημα βημα την κατασκευη.Σημερα ισως σκαψουμε για να καθορισουμε το σχημα της.Επειτα σειρα εχουν τα καλουπια και η πλεξη, μετα το μπεταρισμα και μετα θελει και βαψιμο απ οτι καταλαβα?Με τι?Τι δουλεια κανει αυτο?
Το πρωτο που πρεπει να λυφθει υποψη πριν απο ολα τ'αλλα ειναι οι κλιματολογικες συνθηκες που επικρατουν στην περιοχη που μενεις, ειδικα το χειμωνα για να πας και στο αναλογο βαθος.......

Και αφου θες να βαλεις κοι μιλαμε για πολλα λιτρα πολυ καλο εξοπλισμο, αντλια/ες και φιλτρα, πολυ καλη οξυγονοση, που οπως καταλαβαινεις σε τετοιου ειδους λιμνες δεν μπορουν να γινουν εκπτωσεις....για το καλο των ψαριων και για την δικη σου ψυχικη υγεια για να μην απογοητευτεις στο τελος........
οπως ειπε και ο Βασιλης φιλτρα μπορεις να φτιαξεις D.I.Y αλλα επειδη το θεμα ειναι τεραστιο........πες πρωτα τι θερμοκρασιες επικρατουν το χειμωνα και τι διαστασεις υπολογιζεις να εχει η λιμνη για να δουμε (περιπου) ποσα λιτρα θα βγει....και βλεπουμε.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-03-10, 19:21
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Οι διαστασεις περιπου θα ειναι γυρω στα 3 μιση μετρα μηκος και πλατος κανα 2.Θα γινει ανοιχτο οβαλ η καπως ετσι.Το χειμωνα επικρατουν χαμηλες θερμοκρασιες και παγετος.Το καλοκαιρι το βαραει αρκετες ωρες απο τις 7 μεχρι και τις 4.Απ οτι καταλαβα διαβαζοντας θα φαω πακετο με την αλγη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-03-10, 11:27
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μάλιστα!
Χαίρομαι που θέλεις να βασιστείς στην πείρα και γνώσεις του φόρουμ.
Η λίμνη που σκέφτεσαι, δεν έχει τίποτε να φοβηθεί είτε είναι ορθογώνια είτε οβάλ.
Σου παραθέτω ένα απλό, μεταξύ μας σχεδιαστικά πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να μπεις στο κλήμα της κατασκευής. Τα περισσότερα θα έρθουν στην συνέχεια, γιατί υπάρχουν πράγματα που εσύ θα πρέπει να αυτοσχεδιάσεις, βασιζόμενος όμως πάντα σε κάποιες βασικές ας πούμε αρχές.

Στην περίπτωση αυτού του σχεδίου, ολόκληρη η φύλτρανση θα γίνεται υπόγεια και χωρίς να είναι ορατή. Ο καθαρισμός θα είναι παιχνιδάκι και θα είναι εξαιρετικά εύκολο να τον ελέγχεις. Ανάλογα εύκολη θα είναι και η παρακολούθηση της αντλίας, είτε είναι υποβρύχια είτε εξωτερική.

Ένα σου λέω όμως, γιατί σε βρίσκω αρκετά ανυπόμονο και ενθουσιώδη. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ! Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πάντα πριν χύσεις το μπετόν, ρωτώντας μας εδώ.

καλή συνέχεια....δες το σχεδιάγραμμα και μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε δεν είναι κατανοητό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond10.jpg
Εμφανίσεις:  640
Μέγεθος:  30,6 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-03-10, 11:52
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω πολυ.Πολυ απλο και ευκολο μου φενεται.Με προβληματιζει λιγο στον αν θα υπαρχει συνεχη ροη απο την σωληνα αναροφησης μηπως ξεμενει απο νερο το σαμπ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-03-10, 12:02
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω πολυ.Πολυ απλο και ευκολο μου φενεται.Με προβληματιζει λιγο στον αν θα υπαρχει συνεχη ροη απο την σωληνα αναροφησης μηπως ξεμενει απο νερο το σαμπ.
Ναι, αυτό το σημείο πρέπει να το προσέξεις ιδιαίτερα. Ήδη σου έχω πει ότι πρόκειται για πολύ πρόχειρο σχεδιάγραμμα. Αν η στάθμη του νερού βρίσκεται 30-40εκατοστά πάνω από τα τοιχαράκια των διαμερισμάτων του φίλτρου, τότε δεν θα υπάρξει κανένα απολύτως πρόβλημα. Μπορείς ταυτόχρονα βέβαια να εγκαταστήσεις και ντεπόζιτο αυτόματης αναπλήρωσης νερού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-03-10, 12:05
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Τ τελευταιο δεν τ γνωριζω καθολου.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-03-10, 12:15
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ τελευταιο δεν τ γνωριζω καθολου.
Πρέπει να γνωρίζεις ότι θα κατασκευάσεις το έργο σου λίγο πιο πάνω από την επιφάνεια του εδάφους π.χ. 10εκ. ώστε σε περίπτωση βροχής να μην μεταφερθούν ξένες ουσίες και νερό/λάσπη στη λίμνη.

Πρέπει επίσης να υπάρχει σε κάποιο σημείο της λίμνης σωλήνας εξόδου του νερού για να μην υπάρξει το ενδεχόμενο υπερχείλησης.

Για το τελευταίο που ρωτάς: το έχει ήδη εφαρμώσει με επιτυχία και ο Γιάννος. Μπορεί να γίνει και με ντεπόζιτο και μάλιστα μπορεί να το εγκαταστήσεις και αυτό στο υπόγεια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-03-10, 07:40
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλιστα!
Χαίρομαι που θέλεις να βασιστείς στην πείρα και γνώσεις του φόρουμ.
Η λίμνη που σκέφτεσαι, δεν έχει τίποτε να φοβηθεί είτε είναι ορθογώνια είτε οβάλ.
Σου παραθέτω ένα απλό, μεταξύ μας σχεδιαστικά πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να μπεις στο κλήμα της κατασκευής. Τα περισσότερα θα έρθουν στην συνέχεια, γιατί υπάρχουν πράγματα που εσύ θα πρέπει να αυτοσχεδιάσεις, βασιζόμενος όμως πάντα σε κάποιες βασικές ας πούμε αρχές.

Στην περίπτωση αυτού του σχεδίου, ολόκληρη η φύλτρανση θα γίνεται υπόγεια και χωρίς να είναι ορατή. Ο καθαρισμός θα είναι παιχνιδάκι και θα είναι εξαιρετικά εύκολο να τον ελέγχεις. Ανάλογα εύκολη θα είναι και η παρακολούθηση της αντλίας, είτε είναι υποβρύχια είτε εξωτερική.

Ένα σου λέω όμως, γιατί σε βρίσκω αρκετά ανυπόμονο και ενθουσιώδη. ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΜΕΛΛΟΝ! Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τα πάντα πριν χύσεις το μπετόν, ρωτώντας μας εδώ.

καλή συνέχεια....δες το σχεδιάγραμμα και μπορείς να ρωτήσεις οτιδήποτε δεν είναι κατανοητό.
\

Βασίλη

Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δουλεύει. Είναι σίγουρο ότι το φίλτρο θα ξεμείνει από νερό………εκτός και αν έχουμε αντλία πολύ μικρή που σίγουρα δεν θα είναι κατάλληλη για λίμνη. Είπα πολλές φορές ότι δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν……… αλλά όταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι………. Και ιδικά όταν έχουμε να κάνουμε με έναν ο οποίος τώρα ξεκινάει να φτιάξει την λίμνη του.

kokos125

Δες εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32118

Είναι η λίμνη μου από την αρχή μέχρι σήμερα. Διάβασε προσεκτικά, δες τα λάθη που έχω κάνει, της αλλαγές που έκανα, και γενικά το πώς δουλεύει το όλο σύστημα.
Για ότι απορίες έχεις εδώ είμαστε να τις συζητήσουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-03-10, 09:46
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Θα το μελετησω και μετα θα προχωρησω.Και εγω στην αρχη που ειδα πιστευα οτι δεν θα ειχε συνεχη ροη.Αυτο που ειπες in the pond για 10 εκατοστα το εφαρμοσα και σιγα σιγα θα ανεβασω καμια φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-03-10, 11:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
\

Βασίλη
Το σχεδιάγραμμα που έχεις ανεβάσει δεν δουλεύει. Είναι σίγουρο ότι το φίλτρο θα ξεμείνει από νερό………εκτός και αν έχουμε αντλία πολύ μικρή που σίγουρα δεν θα είναι κατάλληλη για λίμνη. Είπα πολλές φορές ότι δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν……… αλλά όταν βλέπω τέτοια μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι………. Και ιδικά όταν έχουμε να κάνουμε με έναν ο οποίος τώρα ξεκινάει να φτιάξει την λίμνη του.
Γιάννο, γιατί να ξεμείνει το φίλτρο από νερό? και για να προλάβω, είπα είδη ότι πρόκειται για πολύ πρόχειρο σχέδιο απλά για να κατατοπιστεί ο φίλος με την κατασκευή. Όλα θα πρέπει να συζητηθούν σε λεπτομέρεις, έτσι που είναι αδύνατον από την πλευρά μου να καλυφθούν με ένα απλό ποστ, λόγω διαθέσημης ώρας.

Σίγουρα δεν έχω μιλήσει καθόλου για διαστάσεις ακόμα. Εννοείται βέβαια ότι από το σημείο της στάθμης του νερού μέχρι και τα διαχωριστικά τοιχαράκια του φίλτρου θα πρέπει να υπάρχει ένα βάθος ασφαλείας τουλάχιστον στα 50εκ.
Εννοείται βέβαια ότι παράλληλα μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτόματη αναπλήρωση νερού με φθηνή λύση (μπάλα-τύπου καζανάκι τουαλέττας) φτάνει βέβαια το ντεπόζιτο να είναι σε κάποιο σημείο υψηλότερο της στάθμης της λίμνης. (Συστήνεται στις περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται νερό δικτύου, αφού συμπληρώσουμε βέβαια την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου).

Γιάννο, τι απ' όλα αυτά δεν θα δουλέψει?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-03-10, 11:31
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Λυσε μου μια απορια.Πως θα εχει συνεχη ροη προς το φιλτρο εστω και αν ειμαστε 30 εκατοστα πιο κατω απο την σταθμη της λιμνης, αφου η εισοδο του φιλτρου σωληνα -κιτρινη- θα ειναι ουσιαστικα στο ιδιο υψος με τη σταθμη του φιλτρου αφου βαση σχεδιου σου θα ειναι στον πατο της λιμνης?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-03-10, 11:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kokos125 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυσε μου μια απορια.Πως θα εχει συνεχη ροη προς το φιλτρο εστω και αν ειμαστε 30 εκατοστα πιο κατω απο την σταθμη της λιμνης, αφου η εισοδο του φιλτρου σωληνα -κιτρινη- θα ειναι ουσιαστικα στο ιδιο υψος με τη σταθμη του φιλτρου αφου βαση σχεδιου σου θα ειναι στον πατο της λιμνης?
Όχι βέβαια, η θέση του κίτρινου σωλήνα (είσοδος νερού στο φίλτρο), θα είναι και αυτό σε ασφαλές βάθος, αναλόγως και πάλι της έκτασης που θα δώσεις στο φίλτρο σου. Απλά όμως, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο επιπλέον βάθος πιο κάτω από το σωλήνα ώστε να μένουν εκεί τα στεραιά αντικείμενα που θα εισέρχονται στο χώρο φίλτρανσης. Όλο αυτό θα δουλεύει σαν τα συγκυνωνούντα δοχεία.

Προσωπικά, στη δική μου λίμνη θα καλύψω ολόκληρο τον μεγάλο χώρο της φίλτρανσης μου με ξύλινη γέφυρα, όπου όμως θα αφαιρούνται εύκολα κάποια ξύλα της για να γίνεται εύκολη η παρακολούθηση του φίλτρου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-03-10, 12:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, γιατί να ξεμείνει το φίλτρο από νερό? και για να προλάβω, είπα είδη ότι πρόκειται για πολύ πρόχειρο σχέδιο απλά για να κατατοπιστεί ο φίλος με την κατασκευή. Όλα θα πρέπει να συζητηθούν σε λεπτομέρεις, έτσι που είναι αδύνατον από την πλευρά μου να καλυφθούν με ένα απλό ποστ, λόγω διαθέσημης ώρας.

Σίγουρα δεν έχω μιλήσει καθόλου για διαστάσεις ακόμα. Εννοείται βέβαια ότι από το σημείο της στάθμης του νερού μέχρι και τα διαχωριστικά τοιχαράκια του φίλτρου θα πρέπει να υπάρχει ένα βάθος ασφαλείας τουλάχιστον στα 50εκ.
Εννοείται βέβαια ότι παράλληλα μπορεί να χρησιμοποιήσει και αυτόματη αναπλήρωση νερού με φθηνή λύση (μπάλα-τύπου καζανάκι τουαλέττας) φτάνει βέβαια το ντεπόζιτο να είναι σε κάποιο σημείο υψηλότερο της στάθμης της λίμνης. (Συστήνεται στις περιπτώσεις όπου χρησιμοποιείται νερό δικτύου, αφού συμπληρώσουμε βέβαια την ανάλογη ποσότητα αντιχλωρίου).

Γιάννο, τι απ' όλα αυτά δεν θα δουλέψει?
Βασίλη

Τα συγκοινωνούντα δοχεία δουλεύουν αναλόγως διαμέτρου σωλήνας από το ένα στο άλλο, την χωρητικότητα, και την υψομετρικοί διαφορά τους. Αυτό που εισηγείσαι δεν μπορεί σε καμιά περίπτωση να δουλέψει γιατί……
Αν θεωρήσουμε ότι καταφέρνουμε να έχουμε ροΐ νερού στον σωλήνα (αν ο σωλήνας είναι τεράστιος) αυτή θα είναι ελάχιστη με αποτέλεσμα όλη η βρομιά να μαζεύεται στο οριζόντιο κομμάτι του σωλήνα. Αυτό συνεπάγεται ότι θα βουλώνει σε χρόνο ντε ντε.
Η αντλία θα αδειάζει το νερό και δεν θα προλαμβάνει να γεμίζει ξανά.
Η αυτόματη αναπληρώσει νερού δεν θα χρειαζόταν σε αυτή την περίπτωση γιατί θα είχαμε αρκετό νερό πάνω από την στάθμη του σωλήνα εισαγωγείς στο φύτρο.
Η απόσταση τον 50 εκατοστών που προτείνεις δεν είναι ικανή να θέση σε κινήσει το νερό.

Η διαφωνία μας είναι στο ότι θεωρείς καλύτερο να παίρνουμε το νερό από κάτω και να το διοχετεύουμε στα φίλτρα μας ενώ εγώ εισηγούμαι το σύστημα υπερχειλίσεις (που θα μπορούσε βέβαια να συνδυαστεί και με μια μικρή αντλία η οποία θα τραβούσε νερό ναι από κάτω από την λίμνη).
Τα πλεονεκτήματα της υπερχειλίσεις τα έχω αναλύσει αρκετά……μην γράφω συνεχεία τα ίδια.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-03-10, 15:19
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Εντάξει, ας ακολουθήσει το παράδειγμα σου ο φίλος.

Γιάννο, δηλαδή πιστεύεις ότι ένας κάθετος σωλίνας 3 ιντζών και περίπου 50εκ. ύψος θα βουλώσει. Ε, τότε συμβούλεψε τους εκατοντάδες ξένους που χρησιμοποιούν παρόμοια μέθοδο με bottom drainage ότι κακώς το έχουν κάνει γιατί θα βουλώσει!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-03-10, 18:49
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Να πω κι'εγω την αποψη μου εντελως φιλικα..........

Καταρχας εχουμε ξεκινησει λαθος το θεμα.
καλα καλα ουτε καν εχει ληφθει υποψη το βαθος που θα εχει η λιμνη.
Ο φιλος μας λεει οτι επικρατει παγετος το χειμωνα......δηλαδη η λιμνη μπορει να παγωσει.....
Επομενος, το ελαχιστο βαθος που μπορει να παει ειναι στο 1.20 για να μπορουν τα κοι να βγαλουν το χειμωνα χωρις κανενα προβλημα.

Οποταν λεω εγω.......
Με βαση τις διαστασεις που λεει ο φιλος και με το βαθος που λεω εγω βγαζω μια λιμνη με ογκο νερου γυρο στα 8400 λιτρα, αν αφαιρεσουμε και καποια επιπεδα που θα γινουν περιμετρικα απο μεσα.......ας πουμε οτι παμε στα 7000 λιτρα.....στο περιπου ετσι?
Αυτη η λιμνη θα φιλοξενησει κοι που αυτα τα ψαρια οπως γνωριζουμε θελουν βαρβατη κυκλοφορια νερου για να μπορουν τα φιλτρα να εχουν την καταλληλη οξυγονωση για να μπορει να αναπτυχθει και η βελτιστη ποσοτητα βακτιριδιων για να μπορουν με τη σειρα τους να διαχειριστουν ολη αυτη την οργανικη υλη που θα συσορευτει.
Εαν καταλαβα καλα...........και η αναροφηση θα γινετε οπως λεει ο Βασιλης τοτε κατα την αποψη μου υπαρχει προβλημα αφου η ροη γι'αυτα τα λιτρα θα ειναι πολυ χαμηλη........
Δεκτη η οποιαδηποτε παρατηρηση.......
Τα λεμε......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-03-10, 19:03
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει, ας ακολουθήσει το παράδειγμα σου ο φίλος.

Γιάννο, δηλαδή πιστεύεις ότι ένας κάθετος σωλίνας 3 ιντζών και περίπου 50εκ. ύψος θα βουλώσει. Ε, τότε συμβούλεψε τους εκατοντάδες ξένους που χρησιμοποιούν παρόμοια μέθοδο με bottom drainage ότι κακώς το έχουν κάνει γιατί θα βουλώσει!

Ποιος μίλησε για κάθετο σωλήνα?
Ποιος μίλησε για 50 εκατοστά βάθος?
Ο άνθρωπος θέλει να φτιάξει λίμνη και όχι γούρνα!

Όσο για το bottom drain…….. μην ξεχνάμε ότι οι εταιρίες ψάχνουν πώς θα μας τα πάρουνε…….. έχω διαβάσει αρκετές δεκάδες προϊόντων που θα έπρεπε να βάλω στην λίμνη μου! Άχρηστα όλα. Δεν κατάφεραν τελικά να μου τα πάρουνε. Απλά σκέφτηκα πως λειτουργοί μια φυσικοί λίμνη και αυτό έκανα.
Δηλαδή το νερό να διοχετεύετε από ένα ρυάκι η έναν καταρράκτη και να υπερχειλά.
Και μια ποσότητα λάσπης στον πάτο της λίμνης πιστεύω ότι χρειάζεται και αυτή, και αυτή είναι μέρος του φίλτρου!

Τα ψάρια μου χαίρουν άκρας υγείας και δεν έχω καθόλου απώλειες, ένα που στράβωσε η ουρά του πολύ πιθανών να προκλήθηκε από κάποιο χτύπημα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-03-10, 09:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Τεχνιτή λίμνη για ΚΟΙ θα φτιάξει ο φίλος. Εσύ Γιάννο και εγώ έχουμε γούρνες.

Ο σκοπός της κατηγορίας εξ' αρχής ήταν για να ανεβάσει επίπεδο στον τομέα της τεχνιτής λίμνης, ακολουθώντας τις καινούριες και παλιές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στον τομέα παγκοσμίως από χιλιάδες φίλους του είδους. Αυτοί οι άνθρωποι για πολλά χρόνια τώρα έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς ώστε να αντιμετωπίσουν τα διάφορα προβλήματα που υπήρχαν. Οι συγκεκριμένοι φίλοι, είναι αυτοί που διατηρούν λίμνες για πάρα πολλά χρόνια, επενδύοντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην αγορά συγκεκριμένων σπανίων πικιλιών ψαριών που σίγουρα δεν θα' θελαν να τα κάνουν πειραματόζωα. Από πού και ώς πού έρχεσαι εσύ ή εγώ να πούμε ότι αυτές οι τεχνολογίες ή μηχανισμοί είναι άχριστοι? Με τα λεγόμενα σου απλά παίρνεις τον τομέα πολλά χρόνια πίσω, ιδιαίτερα αφού μιλάμε για λίμνη με ΚΟΙ.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πάρα πολύ η όλη αυτή αντιπαράθεση, η διαστρέβλωση ή η μερική χρήση των λεγομένων μου, σε κάθε γραμμή κειμένου που ποστάρω. Είπα εγώ ποτέ ότι η συγκεκριμένη λίμνη για ΚΟΙ θα έχει βάθος 50εκ? Αν ναι, βρείτε την παράγραφο αυτή και επισυνάψτε την στο ποστ σας.

Έστω, παίρνω την παρατήρηση του Άντρου για το βάθος των 120εκ. σαν παράδειγμα. Στην συναπτόμενη φώτο, απλά το ύψος του κάθετου σωλήνα 60εκ. Μίλησα μόνο για το ύψος του κάθετου σωλήνα στα 50εκ. περίπου.

Αν επίσης υπολογιστεί ο χώρος του φίλτρου, τότε ίσως να μιλάμε για 2 κυβικά μέτρα νερού. Οπότε υπάρχει χώρος και για μηχανικό αλλά και επαρκέστατο βιολογικό καθάρισμα. Η πίεση δε των 60εκ. βάθους νερού είναι εξαιρετικά δυνατή, ώστε να ξεμείνεις από νερό. Σε παρασέρνει και εσένα τον ίδιο το ρέμα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pond1 part.jpg
Εμφανίσεις:  497
Μέγεθος:  23,0 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-03-10, 16:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Κάνω edit το σκίτσο του Βασίλη και παρουσιάζω το πως θεωρό καλύτερο το σύστημα. (ΒΛΕΠΕ ΦΩΤΟ)

Αν πχ έχει βάθος 1,20 cm προτείνω 0,50cm σαν όριο.
Όχι πως αν είναι ποιο μικρή η απόσταση από 0,50cm θα υπάρχει πρόβλημα απλά έτσι έχουμε ποιο ήσυχο το κεφάλι μας από περίπτωση μεγάλης εξατμίσεις.


Πιστεύω ότι είναι λάθος να τραβάμε νερό από το πάτωμα της λίμνης για πολλούς λογούς.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  filtrex_1.JPG
Εμφανίσεις:  707
Μέγεθος:  25,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-03-10, 16:10
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τεχνιτή λίμνη για ΚΟΙ θα φτιάξει ο φίλος. Εσύ Γιάννο και εγώ έχουμε γούρνες.

Ο σκοπός της κατηγορίας εξ' αρχής ήταν για να ανεβάσει επίπεδο στον τομέα της τεχνιτής λίμνης, ακολουθώντας τις καινούριες και παλιές τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται στον τομέα παγκοσμίως από χιλιάδες φίλους του είδους. Αυτοί οι άνθρωποι για πολλά χρόνια τώρα έχουν αναπτύξει πολλούς μηχανισμούς ώστε να αντιμετωπίσουν τα διάφορα προβλήματα που υπήρχαν. Οι συγκεκριμένοι φίλοι, είναι αυτοί που διατηρούν λίμνες για πάρα πολλά χρόνια, επενδύοντας δεκάδες χιλιάδες ευρώ στην αγορά συγκεκριμένων σπανίων πικιλιών ψαριών που σίγουρα δεν θα' θελαν να τα κάνουν πειραματόζωα. Από πού και ώς πού έρχεσαι εσύ ή εγώ να πούμε ότι αυτές οι τεχνολογίες ή μηχανισμοί είναι άχριστοι? Με τα λεγόμενα σου απλά παίρνεις τον τομέα πολλά χρόνια πίσω, ιδιαίτερα αφού μιλάμε για λίμνη με ΚΟΙ.

Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πάρα πολύ η όλη αυτή αντιπαράθεση, η διαστρέβλωση ή η μερική χρήση των λεγομένων μου, σε κάθε γραμμή κειμένου που ποστάρω. Είπα εγώ ποτέ ότι η συγκεκριμένη λίμνη για ΚΟΙ θα έχει βάθος 50εκ? Αν ναι, βρείτε την παράγραφο αυτή και επισυνάψτε την στο ποστ σας.

Έστω, παίρνω την παρατήρηση του Άντρου για το βάθος των 120εκ. σαν παράδειγμα. Στην συναπτόμενη φώτο, απλά το ύψος του κάθετου σωλήνα 60εκ. Μίλησα μόνο για το ύψος του κάθετου σωλήνα στα 50εκ. περίπου.

Αν επίσης υπολογιστεί ο χώρος του φίλτρου, τότε ίσως να μιλάμε για 2 κυβικά μέτρα νερού. Οπότε υπάρχει χώρος και για μηχανικό αλλά και επαρκέστατο βιολογικό καθάρισμα. Η πίεση δε των 60εκ. βάθους νερού είναι εξαιρετικά δυνατή, ώστε να ξεμείνεις από νερό. Σε παρασέρνει και εσένα τον ίδιο το ρέμα.
epidi den exo ellinika se ayton ton ipologisti tha sou apantiso leptomeros i apopse i avrio.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-03-10, 18:27
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Θα σας παρει και θα σας σηκωσει και τους δυο.......
Μην αρχισετε παλι τους καβγαδες.

Εδω και αρκετο καιρο μπαινω σε ξενα φορουμ για λιμνες και παρακολουθω διαφορα θεματα που εχουν σχεσει με τη λιμνη.

Θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Βασιλης σχετικα με την τεχνολογια του σημερα......καλυτερο το νεο σχεδιο και πιο κατανοητο απο το πρωτο και θα συμφωνησω ακομα και για το Bottom drain αλλα αν μου επιτρεπεται, να πω και παλι την αποψη μου.

Ναι στα Bottom drain αλλα στα αεριουχα Bottom drain.

Αυτο που λες εσυ Βασιλη μου ειναι ενα απλο Bottom drain που σε βαθος χρονου λογο του οτι τα βαρια συντριμια οπως τα αποκαλουν οι ξενοι θα συσορευονται μεσα στις σωληνωσεις θα ερθει η ωρα που θα μπουκωσει......

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν και τα αεριουχα Bottom aeration drain για να ξεμπλοκαρουν τις σωληνωσεις να αεριζετε και να οξυγονονετε το νερο...

Παντως πολυ καλη η σκεψη σου αλλα ξερεις τι γινεται κατω στο βυθο μιας λιμνης ειδικα με κοι ετσι????

Τα λεμε.............
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-03-10, 18:33
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Πρωτον μην αρπαζεσται για μια απλη διαφωνια.Γιατι δεσατε κομπο τα κοι???Εγω θελω να με βοηθησετε και οχι να μην μιλαμε μεταξυ μας στο τελος.Το τελευταιο σχεδιο του πουριτανου μου φανηκε πιο απλο και πιο πρακτικο γιατι αν μπλεξεις με σταθμες και τετοια πραγματα το πιο πιθανο ειναι να μην δουλευει και να πρεπει να βαλεις αντλιες μετα για να ρουφαει και να στελνει νερο.Ειναι παρομοιο με αυτο που εχεις εσυ γιαννη με τα μπλε βαρελια...Θα ηθελα την συμφωνη γνωμη και των τριων σας πριν ξεκινησω τις εργασιες.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-03-10, 07:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σας παρει και θα σας σηκωσει και τους δυο.......
Μην αρχισετε παλι τους καβγαδες.

Εδω και αρκετο καιρο μπαινω σε ξενα φορουμ για λιμνες και παρακολουθω διαφορα θεματα που εχουν σχεσει με τη λιμνη.

Θα συμφωνησω με οσα ειπε ο Βασιλης σχετικα με την τεχνολογια του σημερα......καλυτερο το νεο σχεδιο και πιο κατανοητο απο το πρωτο και θα συμφωνησω ακομα και για το Bottom drain αλλα αν μου επιτρεπεται, να πω και παλι την αποψη μου.

Ναι στα Bottom drain αλλα στα αεριουχα Bottom drain.

Αυτο που λες εσυ Βασιλη μου ειναι ενα απλο Bottom drain που σε βαθος χρονου λογο του οτι τα βαρια συντριμια οπως τα αποκαλουν οι ξενοι θα συσορευονται μεσα στις σωληνωσεις θα ερθει η ωρα που θα μπουκωσει......

Γι'αυτο το λογο υπαρχουν και τα αεριουχα Bottom aeration drain για να ξεμπλοκαρουν τις σωληνωσεις να αεριζετε και να οξυγονονετε το νερο...

Παντως πολυ καλη η σκεψη σου αλλα ξερεις τι γινεται κατω στο βυθο μιας λιμνης ειδικα με κοι ετσι????

Τα λεμε.............
Γεια σου βρε Άντρο, αυτό ακριβώς! Βλέπω πως έχεις τελικά συμμορφωθεί με την ιδέα του drainage σαν αναγκαία τεχνολογία στις τεχνητές λίμνες, ιδιαίτερα αυτές των μεγαλύτερων βαθών όπου η οξυγόνωση εκεί κάτω είναι μειωμένη.

Εσύ Άντρο, πας ακόμα ένα βήμα πάρα πέρα όπου το drainage θα συνδυάζει και την αεραντλία για τους λόγους που αναφέρεις. Δεν σου κρύβω ότι αυτό είναι και το σύστημα το οποίο θα εφαρμώσω και εγώ στο άμεσο μέλλον, όπως έχουμε ήδη μιλήσει στο τηλέφωνο προ ημερών. Το πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής είναι ότι κοστίζει κάπως ακριβά. Το φθηνότερο (δεν συστήνεται) της αγοράς κοστίζει κάπου 150-200 ευρώ, χωρίς ακόμα να υπολογίζεται η αεραντλία λίμνης.

Απλά για να ανακεφαλαιώσω, λέω ότι το σχέδιο που έχω παρουσιάσει έχει να κάνει με το 95% της εφαρμογής που θα προχωρήσω εγώ μετά από πολύ μελέτη, ώστε τουλάχιστον να γλυτώσω ένα έτοιμο μεγάλο φίλτρο που μπορεί να μου κοστήσει κάπου στα 1000 ευρώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
δημιουργια ταπητα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 13-04-08 21:20
δημιουργια δημοσκοπισης orck Greek Aquarist's Boards 1 14-02-08 16:49
Δημιουργια Background spookie Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 3 28-09-07 08:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11862 seconds with 14 queries