Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-12, 17:46
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Η πρώτη μου προσπάθεια, 240 L κοινωνικό φυτεμένο

Από καιρό ήθελα να σας παρουσιάσω το ενυδρείο μου περισσότερο για να με βοηθήσετε διότι, ακόμα και μετά 1 χρόνο από την αγορά του συνεχίζω να χάνω ψάρια με ρυθμό 1 κάθε 10-15 ημέρες. Ξεκίνησα τελείως "αγράμματος", αλλά με την βοήθειά σας έμαθα λίγα πράγματα.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή (θα προσπαθήσω να είμαι όσο γίνεται πιο ακριβής και κατατοπιστικός για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε).

Πέρσι λοιπόν τέλος 7ου αγοράστηκε το ενυδρείο μου (Ferplast Dubai 120 με το έπιπλό του) 240 λίτρα (καθαρά γύρω στα 200). ¶μεσα αντικαταστάθηκε το εσωτερικό του φίλτρο με ένα εξωτερικό Fluval G3) και άρχισε η διαδικασία στρωσίματος με καθαρή αμμωνία. Μπήκαν περίπου 40 κιλά ψιλόκοκου χαλικιού (κοκομετρίας 1,5-2 χιλ) και στρώθηκε ομοιόμορφα όλος ο πάτος του ενυδρείου. Να συμπληρώσω ότι το χαλίκι δεν αγοράστηκε από μαγαζί με ενυδρειακά είδη αλλά από κατάστημα που κατασκευάζει πισίνες και σπα μετά από συμβουλή συνχομπίστα με μεγάλη εμπειρία και πολλά ενυδρεία. Πλύθηκε με καυτό νερό και μόνο όταν σταμάτησε να βγάζει βρωμιά και χώμα μπήκε στο ενυδρείο. Περίπου 1 μήνα μετά άρχισα να μετρώ Αμμωνία=0 Νιτρώδη=0 και Νιτρικά από 10 και πάνω. Είχα προμηθευτεί υγρά τεστ της API αλλά μόνο για Αμμωνία, Νιτρώδη και Νιτρικά, γιατί κατά την γνώμη των συνφορουμιστών και συνχομπιστών η περιοχή της Πάτρας που μένω έχει Ph 7,5 και άνω το σωστό δλδ για ζωοτόκα που ήθελα να φιλοξενήσω. Έτσι λοιπόν μπήκαν τα 6 πρώτα γκαπάκια και λίγο μετά άλλοι 6 ξιφοφόροι (ευγενική χορηγία φίλου) μαζί με μερικά φυτά. Έπειτα από λίγο καιρό μπήκαν και 3 μεγάλα ξύλα Μοπάνι ή Bogwood (δεν θυμάμαι), αφού τους έγινε η κατάλληλη προεργασία (βράσιμο κλπ). Τα ψάρια έδειχναν δραστήρια και έκαναν βόλτες παντού μέσα στο ενυδρείο, περνούσαν κάτω από την καμάρα που κάνει το ένα ξύλο, έτρωγαν κανονικά. Σε λίγο καιρό ήρθαν τα πρώτα γεννητούρια αλλά ελάχιστα μικρά επέζησαν καθώς είναι γνωστό ότι ότι κινείται και χωράει στο στόμα των ενήλικων, τρώγεται. Έτσι αγοράστηκε κι ένα μικρότερο ενυδρείο 14 λίτρα με φίλτρο εχάιμ και φωτισμό, μπήκε κάτω από το μεγάλο και παίζει τον ρόλο γεννήστρας μιας και δεν μου άρεσε καθόλου το θέαμα του φαγώματος των μικρών. Περνάω πολλές ώρες μπροστά από το ενυδρείο και το καταευχαριστιέμαι οπότε όταν δω μικρό το πιάνω με μιαν απόχη και το μεταφέρω στο μικρό όπου μένει για περίπου 45 ημέρες και μετά πάλι πίσω στο μεγάλο.

Όλα καλά μέχρις εδώ (αν εξαιρέσουμε τον πολύ άσχημο χαρακτήρα ενός ξιφοφόρου, ο οποίος κυνηγούσε μανιωδώς οποιονδήποτε άλλον αρσενικό ξιφοφόρο σε σημείο που ανάγκασε 2 από αυτούς ν' αυτοκτονήσουν πηδώντας έξω από το ενυδρείο). Επίσης μπήκαν και μερικά φυτά τα οποία αναπτύσσονται κανονικά. Τα γκαπάκια έγιναν περίπου 15 και οι ξιφοφόροι 12. Υπήρχαν και 11 μηλοσαλίγκαρα τα οποία γέννησαν και αυτά και φτάσαμε αισίως τις 200 + ψυχές μέσα στο ενυδρείο. Το νερό βρώμιζε γρήγορα κι έτσι μετά από 1 μήνα περίπου δόθηκαν όλα τα σαλιγκάρια και κράτησα μόνο 3.
Στο διάστημα αυτό άρχισα να χάνω ψάρια με τον ρυθμό που σας είπα πιό πάνω. Ξαφνικά και χωρίς εμφανή λόγο, κάποιο από τα ψαράκια παρουσίαζε ατονία και ήταν γενικότερα ράθυμο, έπιανε μια γωνιά στο ενυδρείο χωρίς ιδιαίτερη ανατάραξη, σταματούσε να τρώει και μετά από 2 το πολύ 3 μέρες το έβρισκα νεκρό.
Σταδιακά μπήκαν 2 ανσίστρους sp3, 2 pleco, μερικά μόλυ κι ένα κοπαδάκι από 25 κορύντορας (πάντα, στερμπάι,πέπερ και αλμπινάκια).
Δεν έχασα ποτέ άλλο από ζωοτόκα, συνεχίζω να χάνω ψάρια με τους ίδιους ρυθμούς, ανεξαρτήτως φυλής ή φύλλου αλλά και αν είναι από τ' αγορασμένα ή από αυτά που μεγάλωσαν στο δικό μου ενυδρείο ή από αυτά που μου έδωσαν φίλοι.
Συμφορουμίστας μου είπε ότι τα ψάρια που αγοράζουμε είναι πολύ πιό ευαίσθητα και παρουσιάζουν μεγαλύτερη θνησιμότητα από αυτά που γεννιούνται και μεγαλώνουν στα ενυδρεία μας λόγω κακής ποιότητας νερού των πετσοπ αλλά και φαρμάκων που τα έχουν ποτίσει για να συνεχίζουν να ζουν σε άθλιες συνθήκες νερού που έχουν τα καταστήματα.
Να πω επίσης ότι κατά την εισαγωγή όλων των ψαριών έγινε σωστά η διαδικασία της προσαρμογής.
Σας δίνω και τις μετρήσεις του νερού του ενυδρείου μήπως και βγάλουμε άκρη.
Σημερινές μετρήσεις
AMMONIA NH3/NH4=0
NITRITE=0
NITRATE= 10 (έως 30 όπου και γίνεται αλλαγή 1/3 του όγκου του νερού)
Ph>7.8
GH=22
KH=15
Θερμοκρασία= 23-26 ελεγχόμενη με κοντρόλερ
Ηλεκτρική Αγωγιμότητα από 750-1050
Φωτισμός 6 ώρες ημερησίως (Τ5 39W X 2)
Αλλαγή νερού κάθε 15-21 ημέρες από βαρέλι προετοιμασίας
Σκούπα βυθού 1 φορά το μήνα ή νωρίτερα αν κριθεί απαραίτητο
Υπάρχει επίσης η αεραντλία της schego (M2K3 Delux) η οποία δουλεύει κατά την διάρκεια της αλλαγής νερού αλλά και κάθε απόγευμα για μία ώρα περίπου (τα κόρυ τρελαίνονται να παίζουν με τις φυσαλίδες)

Σόρυ για το μακροσκελές του νήματος αλλά ήθελα να περιγράψω τα πάντα μπας και βρούμε μιαν άκρη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Υ.Γ.
Όλες οι μετρήσεις γίνονται με υγρά τεστ της API η θερμοκρασία και η ηλεκτρική αγωγιμότητα είναι ηλεκτρονικές μετρήσεις από το φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-12, 17:55
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

φωτο δεν θα δουμε?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-12, 18:05
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TRYFONAS K. Εμφάνιση μηνυμάτων
φωτο δεν θα δουμε?????
Τι φωτό να βάλω???? Βοήθεια ζητάω αλλά πιθανότατα είμαι σε λάθος σέκτιον. Ας το μεταφέρει κάποιος μοντ αν κριθεί απαραίτητο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-12, 18:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οκ, ολα τα ψαρακια μαλακου νερου δεν εχουν θεση σε αυτο το ενυδρειο, ομως εσυ λες πως χανεις ζωοτοκα κι οχι τα αλλα.

Αν εξαιρεσω την ψαροσυνθεση (που ειναι μεν χαλια, αλλα περισσοτερο επηρρεαζει τα ευαισθητα κορυ και τα υπολοιπα ψαρια μαλακου νερου) τα υπολοιπα δειχνουν πως εχεις φτιαξει ενα πολυ προσεγμενο ενυδρειο και με τα λιτρα του, και με το σωστο φιλτρο και με τις σωστες θερμοκρασιες (για τα ζωοτοκα) και με ολα του, (διεκρινα καποια ψιλολαθακια, πχ το βρασιμο του mopani, αλλα ανευ σημασιας) κι ομως κατι δεν παει καλα.
Διεκρινα πολυ υψηλες σκληροτητες ακομα και για τα γκαπυ, αλλα αυτο ερχεται μαλλον δευτερο (θα ειχαν ξεκανει πρωτα τα υπολοιπα ψαρια)
Θελω να δωσεις μερικες επι πλεον πληροφοριες:

1 περιγραφη υλικων φιλτρου, και αν ειναι δυνατο και τη σειρα τους
2 τροπο προετοιμασιας νερου, και τι προσθετα βαζεις -αν βαζεις κατι-
3 περιγραφη της γεννηστρας (εχω το λογο μου που το ρωταω) οσο πληρεστερη γινεται
4 τι ρουτινες καθαρισμου ακολουθεις στο φιλτρο σου (αν ακολουθεις φυσικα)
5 χρησιμοποιεις καθολου αλατι, η εχεις χρησιμοποιησει?

6. TO KH ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ 15?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-12, 19:28
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ, ολα τα ψαρακια μαλακου νερου δεν εχουν θεση σε αυτο το ενυδρειο, ομως εσυ λες πως χανεις ζωοτοκα κι οχι τα αλλα.

Αν εξαιρεσω την ψαροσυνθεση τα υπολοιπα δειχνουν πως εχεις φτιαξει ενα πολυ προσεγμενο ενυδρειο και με τα λιτρα του, και με το σωστο φιλτρο και με τις σωστες θερμοκρασιες (για τα ζωοτοκα) και με ολα του, (διεκρινα καποια ψιλολαθακια, πχ το βρασιμο του mopani, αλλα ανευ σημασιας) κι ομως κατι δεν παει καλα.
Θελω να δωσεις μερικες επι πλεον πληροφοριες:

1 περιγραφη υλικων φιλτρου, και αν ειναι δυνατο και τη σειρα τους
2 τροπο προετοιμασιας νερου, και τι προσθετα βαζεις -αν βαζεις κατι-
3 περιγραφη της γεννηστρας (εχω το λογο μου που το ρωταω) οσο πληρεστερη γινεται
4 τι ρουτινες καθαρισμου ακολουθεις στο φιλτρο σου (αν ακολουθεις φυσικα)
5 χρησιμοποιεις καθολου αλατι, η εχεις χρησιμοποιησει?
Ναι το παράδοξο είναι ότι χάνω ζωοτόκα και όχι κάτι άλλο. Οι πλεκόστομοι είχαν γίνει γαϊδούρα μέχρι που φρόντισα για την εξόντωσή τους, καθώς και τα κόρυ είχαν κάνει αυγά πάνω στα ξύλα. Τα ξύλα τα έπλυνα με καυτό νερό από το ηλιόθερμο, τόσο καυτό που να μην μπορείς να το ακουμπήσεις για πολλούς λόγους, αλλά κυρίως γιατί τα πήρα από ένα "τελειωμένο" μαγαζί στην Πάτρα και πρέπει να ήταν εκεί 50 χρόνια μέσα στη σκόνη και στη βρώμα. από κ πάνω τους υπήρχαν κλουβιά με πουλιά και θεώρησα σωστό να τα κάψω όσο μπορούσα. Τες πα.
1) περιγραφή υλικών φίλτρου.
Δεν ξέρω αν γνωρίζεις το συγκεκριμένο φίλτρο, έχει μηχανική φίλρανση ένα δικό του κόλπο που μοιάζει με τα φίλτρα αέρα που χρησιμοποιούν τ' αγωνιστικά αυτοκίνητα και δεν μπορείς να το αλλάξεις, επίσης από τον κατασκευαστή απαγορεύεται να δουλεύει το φίλτρο χωρίς αυτή τη μηχανική φίλτρανση. Αυτό κάθε 5-7 μέρες βγαίνει από το κάνιστρο και ξε-πλένεται με νερό βρύσης και καθαρίζεται με μια ειδική βούρτσα που έχει η συσκευασία του φίλτρου.
Στα βιολογικά υλικά τώρα υπάρχουν 2 κάνιστρα που παίρνουν αυτό το υλικό που μοιάζει με χοντρό κοφτό μακαροτσίνι. Το βιολογικό υλικό υπήρχε μέσα στη συσκευασία. Χρησιμοποίησα μόνο το μισό και γέμισα το ένα κάνιστρο και στο άλλο έβαλα τις αντίστοιχες μπίλιες (της εχάιμ νομίζω) ήταν η πρόταση του πωλητή για περισσότερη βιολογία είπε αλλά στην ουσία το έκανε για να βγάλει κανένα φράγκο παραπάνω γιατί από το φίλτρο δεν έβγαλε μία.
2) Προετοιμασία νερού
Στις αρχές έβαζα το νερό κατ΄ευθείαν από τη βρύση στο ενυδρείο (πάντα με πολύ μικρή ροή) και προσέθετα seachem Prime για όλα τα λίτρα του ενυδρείου + 1-2 ml παραπάνω μιας και καλό κάνει και όχι κακό. Τους τελευταίους 6 μήνες έχω βαρελάκι στο οποίο μαζεύω το νερό από βραδύς, βάζω αεραντλία στο φούλ και prime και την επόμενη μέρα κάνω την αλλαγή πάλι με αργούς ρυθμούς.
3) Γεννήστρα
Μικρό ενυδρείο 14L με νερό ίδιων χαρ/κων με το κυρίως ενυδρείο, δικό του φωτισμό, χαλίκι ίδιο με του μεγάλου και φίλτρο εχάιμ με ρυθμιζόμενη ροή το οποίο είχε μόνο σφουγγάρι για μηχανική φίλτρανση και ανάπτυξη βιολογίας (πρόσθεσα μόνος μου ένα πουγκί με βιολογικό υλικό ίδιο με αυτό που έβαλα στο μεγάλο φίλτρο - μπίλιες) σαν πρόσθετη βοήθεια στη ανάπτυξη αποικιών βακτηριδίων.
4) Ρουτίνες καθαρισμού φίλτρου.
Δεν υπάρχουν - απαιτούνται ιδιαίτερες ρουτίνες για τον καθαρισμό του φίλτρου. Έχει ένδειξη ροής και όταν αυτή είναι μειωμένη αλλάζω το προφίλτρο που περιέγραψα πιό πάνω με ένα καθαρό, κάθε περίπου 4 μήνες βγάζω τους σωλήνες και τους καθαρίζω μηχανικά (χωρίς χρήση χημικών) και τους πλένω με νερό βρύσης. Επίσης η εργασία αυτή γίνεται μαζί με την προγραμματισμένη αλλαγή νερού οπότε συλλέγω μια λεκάνη με νερό που βγάζω από το ενυδρείο και μέσα σε αυτή ξεπλένω τα κάνιστρα του φίλτρου για να φύγει η μάκα που τυχών έχουν πιάσει. Την επόμενη μέρα πάντα μετράω αμμωνία και νιτρώδη για να βεβαιωθώ ότι δεν έκανα ζημιά στη βιολογία κατά τον καθαρισμό.
5) Αλάτι χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ όταν δω ότι κάποιο ψάρι δεν πάει καλά, αλλά και όταν έχω πολύ μειωμένη ηλ. αγωγιμότητα (κάτω από 600). Παλιότερα έπαιρνα της API τώρα έχω βρει ένα τυροκομικό σε S/M κατά πολύ φτηνότερο και χωρίς πρόσθετα ροής.
6) Ναι. Οι μετρήσεις που έβαλα έγιναν την ώρα που έγραφα το ποστ για να είναι όσο το δυνατόν πιο "φρέσκιες". Θέλεις να επαναλάβω τη μέτρηση???


Υ.Γ.
Στο νερό ρίχνω φλούρις εξέλ και βάζω καμία ταμπλέτα λιπάσματος της σέρα αραιά και που στις ρίζες των φυτών.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fluval g3.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  43,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 20:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ΩΠΑ, EXCEL! εδω εχουμε ενα ΚΟΚΚΙΝΟ προιον.
Βεβαια δεν προσθετεις τιποτα αλλα περιεργα ωστε να αντιδρασει με κατι, αλλα εχει αναφερθει σε πολλα εγχωρια και ξενα φορου οτι ηταν υπευθηνο για θανατους γαριδων (πολυ συνηθισμενο) αλλα και ψαριων και ακομα και για σαπισμα φυτων...
Δε λεω οτι στανταρ αυτο ευθυνεται αλλα με οσα γραφεις ΙΣΩΣ εκει παει η δουλεια.

Τα λαθη στο ενυδρειο συνοπτικα εκτος απο τις ομοογουμενως υπερβολικες σκληροτητες, ειναι η υψηλη και η λαθος ιχθυοφορτιση, αλλα αν ηταν να σκοτωσουν κατι αυτα, πρωτα θα σκοτωναν τα κορρυ κι οχι τα ζωοτοκα.
Κατι που παιρνει βελτιωση ειναι η συχνοτερες αλλαγες νερου, αλλα ουτε αυτο -εννωειται- δικαιολογει θανατους ψαριων (και ειδικα ζωοτοκων).


Μια ερωτηση, μπορεις να ονομασεις τα υλικα του φιλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-12, 20:34
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Ναι την άποψή σου για το κωλοεξέλ την διάβασα και το πρωί αλλά δέξου ότι είχα θανάτους ακόμα κι όταν ήμουν αφύτευτος. Θα μου πεις εκείνα ήταν ψάρια από πετ ...... τι να πω ρε φίλε, είμαι όσο μπορώ πιο τυπικός με τις ρουτίνες αλλά και πάλι προκοπή δεν βλέπω.

Τα υλικά του φίλτρου είναι στο ένα κάνιστρο αυτό που δίνει η fluval και το άλλο νομίζω substrat pro της εχάιμ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-12, 20:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, προσεξε, η fluval απ οτι θυμαμαι (δε θυμαμαι και πολυ καλα γιατι οταν αγοραζω φιλτρα το πρωτο που κανω ειναι να πεταξω τα μαμισια υλικα και να βαλω αυτα που θελω εγω) νομιζω πως εχει μεσα ανθρακα και ζεολιθο (ενα υλικο σαν πετραδακια) εχεις τετοια υλικα στο φιλτρο σου?


excel ποσο βαζεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-12, 20:52
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

όχι έχει αυτά που φαίνονται στη φωτό που έβαλα, μοιάζουν με χονδρό κοφτό μακαροτσίνι. Εξέλ 1 καπάκι όποτε το θυμηθώ μια και είναι λέει κάτι σαν λίπασμα, βοηθάει τα φυτά στη φωτοσύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-12, 21:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, αυτα ειναι βιολογικο υλικο.

Λοιπον, το excel δεν ειναι λιπασμα, αλλα ανθρακας και λειτουργει ως υποκαταστατο του co2.
Η δε δοσολογια του πρεπει να τηρειται με ευλαβεια καθημερινα και αυστηρα οση χρειαζονται τα φυτα.
Απο τη στιγμη που δε το χρησιμοποιεις σωστα ειναι αχρηστο ετσι κι αλλιως, και δεν ξερω ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι (ειναι πχ σα μια μερα να βαζουμε co2 και την αλλη οχι? )
Τη στιγμη λοιπον που δεν το χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως (γιατι αν δεν τηρειται η καθημερινη ρουτινα και μαλιστα αυστηρα τις ωρες της φωτοσυνθεσης ειναι σαν να μη μπαινει καθολου για τα φυτα) σταματα το τελειως.
Αν θες οντως λιπανση παρε ενα γενικο λιπασμα, κι αν νομιζεις ντε και καλα πως δεν εχεις την αναπτυξη που θελεις και θες να βαλεις co2 φτιαξε ενα με μαγια και ζαχαρη ή αν θες κατι καλυτερο παρε φιαλη.


Και μια τελευταια ερωτηση, prime ριχνεις 24 ωρες πριν βαλεις το νερο στο ενυδρειο? Τηρεις την δοσολογεια με συριγγα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-12, 21:30
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ, αυτα ειναι βιολογικο υλικο.

Λοιπον, το excel δεν ειναι λιπασμα, αλλα ανθρακας και λειτουργει ως υποκαταστατο του co2.
Η δε δοσολογια του πρεπει να τηρειται με ευλαβεια καθημερινα και αυστηρα οση χρειαζονται τα φυτα.
Απο τη στιγμη που δε το χρησιμοποιεις σωστα ειναι αχρηστο ετσι κι αλλιως, και δεν ξερω ποσο επικινδυνο μπορει να ειναι (ειναι πχ σα μια μερα να βαζουμε co2 και την αλλη οχι? )
Τη στιγμη λοιπον που δεν το χρησιμοποιεις ετσι κι αλλιως (γιατι αν δεν τηρειται η καθημερινη ρουτινα και μαλιστα αυστηρα τις ωρες της φωτοσυνθεσης ειναι σαν να μη μπαινει καθολου για τα φυτα) σταματα το τελειως.
Αν θες οντως λιπανση παρε ενα γενικο λιπασμα, κι αν νομιζεις ντε και καλα πως δεν εχεις την αναπτυξη που θελεις και θες να βαλεις co2 φτιαξε ενα με μαγια και ζαχαρη ή αν θες κατι καλυτερο παρε φιαλη.


Και μια τελευταια ερωτηση, prime ριχνεις 24 ωρες πριν βαλεις το νερο στο ενυδρειο? Τηρεις την δοσολογεια με συριγγα?

Για το εξέλ πουθενά στις οδηγίες του δεν διάβασα για ευλαβική τήρηση ρουτινών αλλιώς είναι σαν να μην το έβαλες. Μιλάει για αλλαγές και γενναίες αλλαγές νερού και δίνει δοσολόγιο. Ναι πάντα με σύριγγα βάζω το οτιδήποτε υγρό που χρειάζεται μέτρημα. Αλλά δεν με χαλάει και καθόλου να μην το ξαναβάλω. Ο λόγος που το βάζω είναι ότι έχω μερικά σάπια φύλλα, δλδ από καταπράσινα σιγά σιγά γίνονται διάφανα και τελικά σαπίζουν. ΟΚ στην τελικά βάζω μπουκάλα και διαχύτη και λύνω το όποιο πρόβλημα με τα φυτά. Όσο για το πράιμ, το ρίχνω την ώρα που συλλέγω το νερό, μπορεί 24 μπορεί και 48 ώρες πριν.
Ζητώ και πάλι συγνώμη που σου σβερκώθηκα αλλά σε βρήκα διαθέσιμο και το εκμεταλλεύομαι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-12, 21:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το excel οπως και το co2 πρεπει να χρησιμοποιουνται καθημερινα, και φυσικα τις ωρες της φωτοσυνθεσης διαφορετικα ειναι δωρον αδωρον, και δε γνωριζω αν η πιθανη επικινδυνοτητα που λενε αυξανει κι ολας.
Τα φυτακια αν τηρησεις μια ρουτινα λιπανσης με ενα λιπασμα γενικης χρησης πιστευω θα πανε καλα, φυσικα αν βαλεις και co2 ακομα καλυτερα, θα εχεις και τρελη αναπτυξη.
Καλυτερα λοιπον σταματα το excel



Απο οσα γραφεις μεχρι τωρα στο excel επικεντρωνομαι, διαφορετικα πια ΙΣΩΣ μιλαμε για καποια αρρωστια.

Τα λαθη που υπαρχουν στο ενυδρειο (και ειδικα στην ψαροσυνθεση) πρεπει με καποιο τροπο να λυθουν (με το να δωσεις ψαρια? με την αποκτηση δευτερου ενυδρειου? εσυ θα το αποφασισεις αυτο) αλλα οι συνθηκες ειναι χειροτερες για τα υπολοιπα ψαρακια κι οχι για τα ζωοτοκα, οποτε δεν ευθυνονται για τους θανατους, επισεις καλο ειναι να μειωσεις λιγο τις σκληροτητες ακομα και για τα ζωοτοκα... παρα-ειναι υψηλες (κι αυτο γενικη συμβουλη, οχι για τους συγκεκριμενους θανατους)

Ολα τα υπολοιπα δειχνει πως τα κανεις σωστα και μαλιστα πολυ σωστοτερα απο πολλους που διατηρουν ζωοτοκα χωρις προβληματα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-12, 21:51
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Αρρώστια 1 χρόνο τώρα και από τις πρώτες μέρες????? τι να πω εσύ ξέρεις καλύτερα, όσο για το εξέλ θα το σταματήσω.

Με τα ψαράκια πιστεύεις ότι είναι εντελώς ασύμβατα μεταξύ τους, δηλ δεν θα μπορούσα να έχω συνθήκες ικανές (ανεκτές) για όλα τα είδη που φιλοξενώ??? (θα ξαναδιαβάσω μία να δω τις παραμέτρους των ψαρήδων και αν δεν γίνεται με τπτ να τα κρατήσω θα χαρίσω αυτά που δεν μπορώ να έχω).
Και με τις σκληρότητες θα δω τι μπορώ να κάνω.

Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου ν' απαντήσεις στις ομολογουμένως μπόλικες απορίες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-08-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρρώστια 1 χρόνο τώρα και από τις πρώτες μέρες?????
απιθανο αλλα οχι αδυνατο, φυσικα λιγο τραβηγμενο να χτυπαει μονο γκαπυ αλλα υπαρχουν και κληρονομικες ασθενειες.
Βεβαια ακολουθοντας τη μεθοδο του ξυραφιου του Οκαμ πιο πιθανο ειναι κατι να συμβαινει με το excel.

Παράθεση:
Με τα ψαράκια πιστεύεις ότι είναι εντελώς ασύμβατα μεταξύ τους, δηλ δεν θα μπορούσα να έχω συνθήκες ικανές (ανεκτές) για όλα τα είδη που φιλοξενώ??? (θα ξαναδιαβάσω μία να δω τις παραμέτρους των ψαρήδων και αν δεν γίνεται με τπτ να τα κρατήσω θα χαρίσω αυτά που δεν μπορώ να έχω).
κοιτα υπαρχει περιπτωση στα προφιλ να βλεπεις ph 6-8 πχ σε καποιο ψαρι, αυτο δε σημαινει πως θα το βαλουμε σε 6ρι η -πολυ χειροτερα - σε 8ρι. Θα προτιμησουμε πχ ενα 6,4-6.6 αν ειναι μαλακου οξινου νερου, και ενα 7.5-7.7 αν ειναι σκληρου αλκαλλικου
Βλεπουμε τα ψιλα γραμματα που λενε "μαλακου οξινου νερου" ή "αλκαλικου νερου" και ρυθμιζουμε αναλογα.
Επισεις πολλες φορες σε διαφορα sites (και εδω δεν ειναι εξαιρεση) βρισκεις προφιλς με ψιλοανακριβειες, γι αυτο καλο ειναι να τσεκαρεις με 2-3-5 ...οσο περισσοτερα sites μπορεις και ιδιεταιρα μεγαλες "εγκυκλοπαιδιες" ψαριων οπως ειναι η fishbase.org η το παρα πολυ καλο http://www.seriouslyfish.com κτλ


Παράθεση:
Και με τις σκληρότητες θα δω τι μπορώ να κάνω.

Να πω την αληθεια με τετοιες σκληροτητες ακομα και με ζωοτοκα θα ετοιμαζα με τυρφη, οχι βεβαια με ενα λιτρο μια βδομαδα οπως κανω τωρα αλλα με μικρη ποσοτητα για δυο μερες πχ

Παράθεση:
Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο σου ν' απαντήσεις στις ομολογουμένως μπόλικες απορίες μου.
np τα ψαρακια να ναι καλα...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-12, 22:09
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα του Αμαζονίου δεν μπορούν να ταιριάξουν σε παραμέτρους με τα ζωοτόκα.

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι είναι υπερβολή να αποδόσουμε τους θανάτους στην περιστασιακή χρήση του Excel. Και οι σκληρότητές σου είναι καλές για τα guppy.

Στη ρουτίνα σου σίγουρα θα άλλαζα τη συχνότητα των αλλαγών, ώστε να μην αυξάνονται και τόσο τα νιτρικά. Επίσης το αλάτι, αν μείνεις μόνο με τα ζωοτόκα κράτα το σε σταθερή δοσολογία πρόληψης, αν θες να το συνεχίσεις. Αν μείνουν τα άλλα κόψ' το τελείως.

Τώρα λες ότι δεν υπάρχουν άλλα σημάδια στα ψάρια ούτε και οι υπόλοιπες μετρήσεις σού δείχνουν κάτι παράξενο. Αν το ενυδρείο ήταν δικό μου θα έκανα μια προληπτική θεραπεία με esha2000 και μετά θα άφηνα για κάποιο καιρό άνθρακα στο φίλτρο.

Κοίτα κιόλας το βαρελάκι προετοιμασίας αν είναι κατάλληλο για τρόφιμα. Κοίτα μήπως μένει στάσιμο νερό μέσα στους σωλήνες που χρησιμοποιείς για τις αλλαγές, μήπως έχουν μυρίσει κιόλας πλαστικίλα. Γενικά τσέκαρε λίγο τα πραγματάκια που έχεις ως δεδομένα και παρατήρησε καλά τα ψάρια μήπως δείχνουν κάποια σημάδια που δεν έχεις προσέξει.

Δεν ξέρω τι φυτά έχεις, αλλά μου φαίνεται ότι ένας από τους λόγους που χαλάνε είναι οι αραιές αλλαγές και κατ' επέκταση η έλλειψη trace (ιχνοστοιχεία, υπάρχει το ανάλογο λίπασμα). Συν το ότι έχεις αλάτι και δεν είναι όλα τα φυτά ανεκτικά σε αυτό.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-08-12, 22:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Στελιο δε γνωριζω το excel, το χρησιμοποιησα ελαχιστα μεχρι που διαβασα ολα αυτα που γραφουν οποτε το εκοψα με τη μια, αλλα υποθετω οτι η περιστασιακη χρηση ΙΣΩΣ ειναι χειροτερη απο τη μονιμη ρουτινα. (δεν γνωριζω τι συνθηκες μπορει να αλλαζει βεβαια) Παντως κι αλλος σε αλλο φορουμ εγραφε για θανατους και σαπισμα φυτων με περιστασιακη χρηση (απ οτι καταλαβα εριχνε μαλλον και λιγο υπερβολικη δοση) και το εκοψε και ολα του πηγαν σωστα, αλλα εκεινου -λογικοτερα- του πεθαιναν τα κορρυ.
Εσυ πιστευεις περισσοτερο πως ειναι αρρωστια τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-08-12, 22:37
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κοίτα, ούτε χημικός είμαι ούτε βιολόγος! Κάποιοι έχουν παρατηρήσει προβλήματα σε ευαίσθητες (κυρίως) γαρίδες. Πολλοί άλλοι δεν είχαν κανένα θέμα ούτε με υπερδοσολογία. Και εγώ όσο το έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω δει να καίγεται κάστανο στα ζωντανά. Δεν το χρησιμοποιώ μόνιμα όμως, οπότε για τις επιπτώσεις της μόνιμης χρήσης αρκούμαι σε εμπειρίες άλλων. Σίγουρα τα φυτά (εκτός των λίγων που σκοτώνει φυσικά!) θα επωφελούνταν πολύ περισσότερο με μόνιμη χρήση (την οποία προτείνει και η Seachem), όμως δεν έχω ακούσει προσωπικά για πρόβλημα με περιστασιακή. Ίσως να είναι απλά χαμένα λεφτά με τέτοια χρήση!

Τώρα το τι είναι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ιδιαίτερα συμπτώματα, δε μιλάμε για μαζική εξόντωση και μάλιστα τα cory είναι ατάραχα θα μπορούσε να είναι, με το μικρό μου μυαλουδάκι, και από αρρώστια και από παράσιτο και ίσως ακόμα και από τοξίνη και ίσως όλα αυτά να βρίσκουν πάτημα σε εκφυλισμό των γονιδίων από τις διαδοχικές γέννες, χωρίς ανανέωση του αίματος. Μπορεί ακόμα να ήταν τέτοιο το timing που αυτά που πέθαναν να ήταν αυτά που περνούσαν από κάτω τη στιγμή που έπεφτε το excel!

Ό,τι κι αν είναι και να μη γίνει προληπτική θεραπεία με το φάρμακο ας γίνει για το γαμώτο με Melafix, να αυξηθούν οι αλλαγές, να ενισχυθούν οι τροφές με βιταμίνη και ίσως σκορδόζουμο καμιά φορά τη βδομάδα και αν έχουν μείνει ανοιχτές για πάνω από 4 μήνες να αλλαχτούν, αν είναι δυνατόν να ανανεωθούν τα αίματα λίγο και να μπει άνθρακας για κάποιο διάστημα (όχι βέβαια κατά τη διάρκεια της θεραπείας, εάν αυτή γίνει). Δηλαδή να ενισχύσει το ανοσοποιητικό των ψαριών και να καλύψει το ενδοχόμενο κάποιας τοξικής ουσίας και βλέπουμε αν παρουσιαστεί κάτι καινούργιο.

Αυτά!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-08-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το πρωτο που σκεφτηκα ειναι εκφυλισμος, αλλα τα εχει ανανεωσει τα αιμματα, οποτε το απερριψα.
Esha2000 προληπτικα, γιατι οχι? δεν αποκλειεται η αρρωστια.
Τωρα για τοξινες πλαστικου, θα την παταγαν ΝΟΜΙΖΩ τα κορρυ πρωτα αλλα μετα τη θεραπεια θα μπει ετσι κι αλλιως ο ανθρακας...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-12, 07:16
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Χανεις μονο γκαπι 'η και ξιφοφορους;
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-08-12, 08:16
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

άποψή μου είναι ότι τα ζωοτόκα είναι αρκετά ευαίσθητα ψάρια.
παρατηρώ επίσης ότι τα αρσενικά αρκετά συχνά δημιουργούν εμμονές με συγκεκριμένα θηλυκά με αποτέλεσμα να αδιαφορούν για τα άλλα και να τα στρεσάρουν με τα όποια επακόλουθα.
και εγώ κατά καιρούς χάνω ενήλικα πλάτυ χωρίς κανένα εξωτερικό σημάδι, κυρίως θηλυκά με πολλές γέννες στο ενεργητικό τους ή στρεσαρισμένα για μεγάλο διάστημα από κάποιο αρσενικό (ακόμα δεν έχει συμβεί βέβαια σε ψαράκι που γεννήθηκε στο ενυδρείο).
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-08-12, 10:29
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Μετά τη χτεσινή κουβέντα μας (και σας ευχαριστώ όλους γι' αυτό) είμαι πάλι εδώ για να διευκρινίσω μερικά θέματα που ίσως δεν έγιναν απολύτως κατανοητά σε όλους και να συνοψίσω το πρόβλημα (όσο αυτό είναι δυνατόν) σε μερικές αράδες.

1. Χάνω μόνο ζωοτόκα από τότε που πρωτοέβαλα ψάρια (1 χρόνο πριν) μέχρι και σήμερα. Χάνω ζωοτόκα αδιακρίτως, και γκάπυ και μόλυ και ξιφοφόρους, ασχέτως αν είναι δικά μου μωρά που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στο ενυδρείο μου ή αν είναι αγορασμένα από πετ.
2. Τα αίματα έχουν αλλάξει πολλάκις. Λόγω των θανάτων αγοράζω ψάρια και μάλιστα από όλα σχεδόν τα μαγαζιά της Πάτρας μη τυχόν και έχω πέσει θύμα της κακής ποιότητας ψαριών ενός πετσοπ. Ουσιαστικά σήμερα δεν υπάρχει στο ενυδρείο κανένα "παλιό" ψάρι είτε από εκείνα που μου έδωσαν φίλοι είτε από εκείνα που γεννήθηκαν μέσα στο δικό μου ενυδρείο.
3. Νιτρικά στο 30 για μένα σημαίνει αλλαγή όταν άλλοι συνχομπίστες φτάνουν να κάνουν αλλαγή κοντά στο 80. Δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά αυτοί δεν χάνουν ψάρια κι εγώ τις πολλές και σύντομες αλλαγές τις φοβάμαι λόγω στρες, οπότε επέλεξα αυτή την τιμή που δεν είναι και τέρμα κάτω ούτε και τέρμα Θεού, ως μέση λύση. Τώρα που μιλάμε γίνεται ήδη προγραμματισμένη αλλαγή (διάρκεια πλήρωσης περίπου 2 ώρες)
4. Το βαρέλι είναι κατάλληλο για τρόφιμα (το κλασικό με σήμα το κουταλοπήρουνο) είναι φτιαγμένο για ν' αποθηκεύουν ελιές, μετά την αλλαγή στεγνώνει τελείως καθώς και όλος ο εξοπλισμός (αντλία λάστιχα)
5. Χθες έχασα μια μεγάλη (σωματικά) ξιφοφορίνα που είχε στο ενεργητικό της μόνο μία γέννα και ήταν μικρό που γεννήθηκε στο ενυδρείο μου από γονείς που προήλθαν από χάρισμα φίλου. Έχασα πριν μέρες και έναν κατάμαυρο μεγάλο μόλυ sailfin που είναι από τ' ανθεκτικότερα ψάρια κατά γενική ομολογία. Πολύ τον βάζουν για να στρώσουν θαλασσινό. Αλλά αυτός μάλλον έφυγε λόγω οξυζενέ, για να πω την αλήθεια μπορεί και η ξιφοφορίνα να έφυγε λόγω του οξυζενέ. Είναι πολύ πρόσφατο το συμβάν και μπορούν κάλλιστα οι επόμενοι θάνατοι ν' αποδοθούν σε αυτό.
Το γεγονός πάντως είναι ότι υπάρχουν ανεξήγητα πολλοί θάνατοι χωρίς εμφανή λόγο.
Υπόστρωμα με λίπασμα δεν υπάρχει για να πω ότι κάτι αντιδρά με αυτό και γίνεται αιτία θανάτου, διάβασα όσα περισσότερα βρήκα, αλλά δεν κατάφερα να βρω από που προέρχεται το θανατικό.
Σκορδόζουμο δεν έχω δοκιμάσει (θα το κάνω σήμερα και αν τελικά βρω λύση θα πάρω μια πλεξούδα 20 κιλά να έχω για ώρα ανάγκης ), αρακά ταΐζω, τις συνθήκες όσο μπορώ τις προσέχω, θα κάνω και την θεραπεία που προτείνετε και θα δούμε. Μακάρι να σταματήσει αυτό το κακό να μπορέσω κι εγώ επιτέλους να γράψω στις αγγελίες "χαρίζονται Γκάπυ, Μόλλυ, Ξιφοφόροι).
Επίσης σκέφτομαι να κάνω και μία μέτρηση σκληρότητας στο νερό βρύσης και να συγκρίνω με τις τιμές του ενυδρείου μήπως τυχόν το χαλίκι που έχω ευθύνεται για την τόσο υψηλή σκληρότητα.
-------------------------
********* Για το σκορδόζουμο που λέτε μιας και δεν το έχω ξανακάνει, να πάρω λίγο νεράκι και 5-6 κομμάτια σκόρδο, να τα λιώσω στο μούλτι και μπλούμ μέσα στο ενυδρείο???? Είναι αρκετό το σκόρδο στα 200 λίτρα??? Πόσο συχνά μπορώ να το επαναλαμβάνω??? **********

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 15-08-12 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-08-12, 10:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μια συμπληρωματικη διευκρινιση που μπορω να κανω σχετικα με τις αλλαγες ειναι οτι οι συχνες αλλαγες μονο κακο δεν κανουν. Γιατι μιλας για στρεςς? Οι σστες αλλαγες γινονται με λεπτο λαστιχο (ακομα και αεραντλιας αν ειναι δυνατο), η αλλαγη κανονικα κραταει 0.5-2 ωρες και δε στρεσσαρεται κανενα ψαρακι. Αν τις κανεις με διαφορετικο τροπο απο αυτον ειναι λαθος (πχ με κουβαδες).
Γενικα οι αλλαγες οσο πιο συχνες και μικρες ειναι τοσο το καλυτερο, οι extreme δισκαδες πχ κανουν σε καθε ταισμα αλλαγες νερου (3-4 φορες τη μερα)! και κατα τη γνωμη μου 2 φορες τη βδομαδα απο 15% ειναι καλυτερο απο μια και 30%, αλλα και παλι αυτο ειναι απλως μια διευκρινηση για σωστες συνθηκες, αν το προβλημα σου ηταν αυτο τα κορυ θα ηταν τα πρωτα που θα φευγαν κι οχι τα ζωοτοκα.
Οσο για τα 80 νιτρικα που αναφερεις, κανεις δεν τα κραταει τοσο ψηλα, κι οποιος το κανει για καιρο μονο υγειη ψαρια δεν μπορει να εχει.
-------------------------
το σκορδοζουμο το πουλανε και στα petshops.
DIY φτιαχνεις με αποχυμωτη, οχι απλα με λυωσιμο
Με αυτο μουλιαζεις την τροφη, μια δυο φορες τη βδομαδα ειναι πολυ καλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 15-08-12 στις 10:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-08-12, 10:41
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Κάπου είχα διαβάσει ότι οι πολύ συχνές αλλαγές στρεσάρουν τα ψάρια, μπορεί και να είναι λάθος δεν ξέρω. Πάντως οι αλλαγές που κάνω εγώ είναι 1/3 του όγκου κάθε 15 ημέρες με χρόνο πλήρωσης περίπου 2 ώρες.
Για τον μαγικό ζωμό με σκόρδο θα μου πεις αν αυτά που γράφω είναι σωστά ή θέλει κάποια άλλη διαδικασία ή αναλογία???

edit
βρήκα σχετικό άρθρο diy καθότι σήμερα είναι μεγάλη γιορτή και είναι άπαντες κλειστοί.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-08-12, 16:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι οτι οι καθημερινες μικρες αλλαγες νερου ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρια! Ενα 5% αλλαγη νερου καθε μερα θα ηταν πολυ καλη πρακτικη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-08-12, 20:02
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Νομιζω οτι βαζεις πολυ νωρις το πραιμ , 24 με 48 ωρες πριν την αλλαγη απο οτι αναφερεις. Απο οτι διαβαζω καλυτερα να μπαινει λιγα λεπτα πριν την αλλαγη, γιατι το χλωριο προστατευει το νερο απο μικροβια και το πραιμ το εξουδετερωνει οποτε καλυτερα να μην μενει ωρες απροστατευτο το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-08-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι βαζεις πολυ νωρις το πραιμ , 24 με 48 ωρες πριν την αλλαγη απο οτι αναφερεις. Απο οτι διαβαζω καλυτερα να μπαινει λιγα λεπτα πριν την αλλαγη, γιατι το χλωριο προστατευει το νερο απο μικροβια και το πραιμ το εξουδετερωνει οποτε καλυτερα να μην μενει ωρες απροστατευτο το νερο.

Αντιθετα, καλυτερα απο 24 ωρες και πανω ωστε να εξατμιζεται και να μην μπαινουν χημικα μεσα στο νερο. Πολυ καλα κανει.
Αν θες στειρο νερο βαλε uv στο νερο της αλλαγης.
Στην τελικη και το χλωριο εξατμιζεται πληρως το πολυ σε 24 ωρες
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-08-12, 00:44
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
NITRATE= 10 (έως 30 όπου και γίνεται αλλαγή 1/3 του όγκου του νερού)
Τα νιτρικά με αλλαγή 1/3 δε γίνεται απο 30 να πέσουν στο 10.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74
2 φορες τη βδομαδα απο 15% ειναι καλυτερο απο μια και 30%
Οι συχνές αλλαγές είναι καλές, αλλά με μία αλλαγή 30%, αλλάζει περισσότερο νερό απ'οτι με δύο τών 15%, οπότε είναι καλό όταν 'σπάμε' τις αλλαγές, να αυξάνουμε λιγάκι και τα λίτρα αν θέλουμε το ίδιο αποτέλεσμα στις παραμέτρους μας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-08-12, 09:32
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα νιτρικά με αλλαγή 1/3 δε γίνεται απο 30 να πέσουν στο 10.
Μια χαρά γίνεται, τουλάχιστον αυτό μου δείχνουν οι μετρήσεις.

Κατά τα άλλα μόλις έφτιαξα και αυτό το εύοσμο παρασκεύασμα με σκόρδο, το ανακάτεψα με φλέικς και τους έβαλα να φάνε. Μπορώ να πω ότι το έφαγαν με ευχαρίστηση. Θα τηρήσω ρουτίνα 2 φορές την εβδομάδα και θα δω πως θα πάει.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-08-12, 16:01
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά γίνεται, τουλάχιστον αυτό μου δείχνουν οι μετρήσεις.
Για να πέσουν τα νιτρικά απο 30 στα 10, πρέπει να κάνεις 2/3 αλλαγή και όχι 1/3...είναι απλά μαθηματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-08-12, 09:54
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cogarg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πέσουν τα νιτρικά απο 30 στα 10, πρέπει να κάνεις 2/3 αλλαγή και όχι 1/3...είναι απλά μαθηματικά.
οκ μπορεί η αλλαγή να μην είναι ακριβώς 1/3 (δεν βάζω μεζούρα να μετρήσω, με το μάτι υπολογίζω) και το 10 να μην είναι ακριβώς 10 λόγω της κάρτας με τα χρώματα της API.Πάντως είμαι εκεί κοντά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
2η προσπάθεια φυτεμένο j.p. Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 90 16-12-12 11:37
Κοινωνικό φυτεμένο- Προσπάθεια πρώτη. Θοδωρής Μ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 13-02-12 11:16
Παρουσίαση Ενυδρείου (Πρώτη προσπάθεια) Aquablue Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 30 03-11-10 16:37
Πρώτη προσπάθεια σε 54lt. Spike Αρχάριοι γλυκού νερού 13 04-05-10 16:21
120λιτρα κοινωνικό φυτεμένο (πρώτη παρουσίαση) lucky13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 56 01-07-09 00:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12413 seconds with 14 queries