Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 31-08-11, 14:22   #1
Για να δούμε αν τελικά έχω καταλάβει σωστά...
 
Το avatar του χρήστη vaska
vaska
Member
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος 31-08-11, 14:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα κι έχει μέσα 10 gappies και 4 Ξιφοφόρους, όπως επίσης και λίγα φυτά (κερατόφυλλο, εχινόδωρο). Έστρωσε πριν από περίπου 10 ημέρες. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό κι έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό.

Από την αρχή (κατά τη διάρκεια του στρωσίματος) αλλά και μέχρι σήμερα υπάρχουν αιωρούμενα σωματίδια στο νερό (αλλαγές έχω κάνει) πράγμα που το κάνει λίγο θολό. Επίσης από τότε που έβαλα μοπάνι, παρόλο που το έπλυνα με καυτό νερό για περισσότερες από 2 ώρες, υπάρχει μια ελαφριά κιτρινίλα η οποία μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας.

Τώρα αν υποθέσουμε ότι θέλω να κάνω το νερό μου κρύσταλλο όπως πολλών άλλων ενυδρείων που βλέπω, αυτό το κάνω με άνθρακα???

Και αν η απάντηση είναι θετική, μπορώ να τον βάλω με δίχτυ μέσα στο φίλτρο μου πάνω από την αντλία και πάνω από το σφουγγάρι χωρίς να διαλύσω την βιολογία μου???

Θα δω αποτελέσματα ή μπα?????

Αν τελικά δεν μπορέσω να τον στριμώξω μέσα στο φίλτρο και φτιάξω πατέντα με κυκλοφορητή όπου θ' αναγκάζω το νερό του ενυδρείου να περνά από μπουκάλι με άνθρακα και μετά να επιστρέφει πάλι στο ενυδρείο, θα δουλέψει ο άνθρακας???

Απ' όσο έχω καταλάβει η χωρητικότητα του άνθρακα είναι πεπερασμένη, οπότε αν κάνω δουλειά και καθαρίσω το νερό και ο άνθρακας δεν έχει κορεστεί, μπορώ να τον αποθηκεύσω χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα - ακόμα κι αν στεγνώσει, και να τον ξανα χρησιμοποιήσω όταν τον χρειαστώ ή αυτό κρύβει κινδύνους????

Σόρυ αν σας ζάλισα.....
Εμφανίσεις: 3470
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-11, 14:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα σε 240 λιτρα δε νομιζω οτι επαρκει το εσωτερικο σου φιλτρο

Θα χρειαστει να παρεις ενα εξωτερικο να κανεις τη δουλεια σου σωστα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-11, 15:20
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Όταν λες θολό ; Μήπως η θολούρα είναι άσπρη η είναι η κιτρινιλα απο το ξύλο; Αν η θολουρα είναι προς το άσπρο τότε το ενυδρειο δεν έχει στρώσει η ταιζεις πολυ και εχεις το λεγόμενο bacterial boom αν το λέω σωστά
Τώρα για τον άνθρακα Εγώ δεν θα στο συνιστούσα μόνο και μόνο για να κανεις το νερο διαφανο ασε που που για μενα δεν είναι και το πιο φυσικό αποτέλεσμα το διαφανο
Επίσης θα συμφωνήσω ότι το εσωτερικο μόνο σε τέτοιο ενυδρειο δεν αρκεί
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-11, 16:53
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα σε 240 λιτρα δε νομιζω οτι επαρκει το εσωτερικο σου φιλτρο

Θα χρειαστει να παρεις ενα εξωτερικο να κανεις τη δουλεια σου σωστα!

Με τη λογική ότι πωλούνται μαζί, ενυδρείο και φίλτρο φαντάζομαι ότι θα καλύπτει τις ανάγκες των λίτρων έστω και οριακά, αλλά είναι στο πρόγραμμα η αγορά εξωτερικού. Μέχρι τότε αυτά που λέω να κάνω είναι σωστά ή λάθος???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λες θολό ; Μήπως η θολούρα είναι άσπρη η είναι η κιτρινιλα απο το ξύλο; Αν η θολουρα είναι προς το άσπρο τότε το ενυδρειο δεν έχει στρώσει η ταιζεις πολυ και εχεις το λεγόμενο bacterial boom αν το λέω σωστά
Τώρα για τον άνθρακα Εγώ δεν θα στο συνιστούσα μόνο και μόνο για να κανεις το νερο διαφανο ασε που που για μενα δεν είναι και το πιο φυσικό αποτέλεσμα το διαφανο
Επίσης θα συμφωνήσω ότι το εσωτερικο μόνο σε τέτοιο ενυδρειο δεν αρκεί

Το ενυδρείο είναι στρωμένο , αμμωνία = 0, νιτρώδη = 0, δεν ταΐζω πολύ ότι λίγο πέφτει στο βυθό το λιανίζουν τα μηλοσαλίγκαρα, bacterial bloom δεν νομίζω, έχω δει φωτογραφίες και δεν μοιάζει με τη δικιά μου θολούρα.

Γιατί δεν θα συνιστούσες τη χρήση άνθρακα???? Ενέχει κινδύνους για τα ψάρια μου ή για τη βιολογία μου??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaska : 31-08-11 στις 16:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-11, 17:27
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Προσωπικά άνθρακα δεν θα έβαζα μόνο για να καθαρίσει το χρώμα παρά μόνο μετά από ενδεχόμενη χρήση φαρμάκων (μακριά από εμάς).
Δεν ξέρω να πω με σιγουριά αν χαλάει τη βιολογία πάντως καλό δεν νομίζω να της κάνει.

Το φίλτρο άσχετα αν είναι εσωτερικό, εφόσον έχει χώρο για αρκετή βιολογία και καλή αντλία, είναι μια χαρά. Το κακό είναι ότι καταλαμβάνει ανάλογα πολύ χώρο μέσα στο ενυδρείο και χαλάει και την οπτική.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-11, 19:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως η αληθεια ειναι οτι κιεγω οσο καθαρο το εβλεπα το νερο οταν ειχα ανθρακα δεν το ξαναειδα.μονο οταν εβαζα παραπανω ενυδρειακη βατα ισως, αλλα τοτε μπουκωνε γρηγορα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-11, 20:51
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης από τότε που έβαλα μοπάνι, παρόλο που το έπλυνα με καυτό νερό για περισσότερες από 2 ώρες, υπάρχει μια ελαφριά κιτρινίλα η οποία μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας.
2 ώρες δεν φτάνουν με τίποτα.Θέλεις μέρες σε λεκάνη με αλλαγές νερού για να φύγει η κιτρινίλα.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-11, 22:39
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Με τη λογική ότι πωλούνται μαζί, ενυδρείο και φίλτρο φαντάζομαι ότι θα καλύπτει τις ανάγκες των λίτρων έστω και οριακά, αλλά είναι στο πρόγραμμα η αγορά εξωτερικού. Μέχρι τότε αυτά που λέω να κάνω είναι σωστά ή λάθος???
-------------------------



Το ενυδρείο είναι στρωμένο , αμμωνία = 0, νιτρώδη = 0, δεν ταΐζω πολύ ότι λίγο πέφτει στο βυθό το λιανίζουν τα μηλοσαλίγκαρα, bacterial bloom δεν νομίζω, έχω δει φωτογραφίες και δεν μοιάζει με τη δικιά μου θολούρα.

Γιατί δεν θα συνιστούσες τη χρήση άνθρακα???? Ενέχει κινδύνους για τα ψάρια μου ή για τη βιολογία μου??
ο ανθρακας εχει συγκεκριμενο χρονο ζωης αν αφεθει παραπανω μπορει οτι εχει μαζεψει να το ξαναριξει μεσα και τοτε ....κλαφτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-11, 23:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το οτι εχει χρονο ζωης δε σημαινει απαραιτητα κατι ομως.απτη στιγμη που αλλαζεται τακτικα δε θα πρεπει να προκαλει προβληματα.με τα λιπασματα υπαρχει το θεμα υποθετω, αλλα εχω διαβασει απο αρκετους χομπιστες που χρησιμοποιουνε ανθρακα και εδω και στο εξωτερικο και ολοι τους ειναι ευχαριστημενοι.υπαρχει ενας διχασμος γενικως οσον αφορα τη χρηση του αποτι εχω καταλαβει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-09-11, 01:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ο ενεργος ανθρακας δεν προκαλει κανενα προβλημα στα ζωντανα.

Αυτο που μπορει να επηρεασει ειναι τα φυτα γιατι μαζι με τα βλαβερα τοξικα, ή φαρμακα σε θεραπειες, αφαιρει και χρησιμα οπως λιπασματα για τα φυτα ή χουμικα και ταννινες που βγαζει η τυρφη, τα ξερα φυλλα και τα ξυλα και που χρησιμοποιουμε για μαλακωμα του νερου.
Και αυτο δεν σημαινει οτι τα αφαιρει ολα στον ιδιο βαθμο.
Σε αλλα κανει μεγαλη προσροφηση, σε αλλα μικρη.
Εδω ενας πινακας με τις ουσιες και τον βαθμο προσροφησης τους
http://www.sentryair.com/activated-carbon-filter.htm

Η επιστροφη των ουσιων στο νερο απο τον ενεργο ανθρακα, ειναι μυθος, τουλαχιστον για τις ποιοτητες ενεργου ανθρακα που χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια.

Αν βαλουμε ανθρακα για να αποχρωματισουμε το νερο απο ταννινες και χουμικα, θα χασουμε και την επιδραση τους στην πτωση των σκληροτητων.
Επισης εχει παρατηρηθει η ταση να "σπρωχνει" ελαφρα το πεχα προς το ουδετερο 7.
Η καλυτερη μεθοδος για χρηση του, ειναι μονος του σε φιλτρακι καταλληλης χωρητικοτητας σε ποσοτητα ανθρακα για το ενυδρειο που θελουμε να κανουμε τη χημικη φιλτρανση,

Ολα λοιπον ειναι θεμα επιλογων για το ειδος καθε ενυδρειου ξεχωριστα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο είναι στρωμένο , αμμωνία = 0, νιτρώδη = 0
Δεν δινεις τιμες νιτρικων,
Μηδεν αμμωνια και νιτρωδη μπορει να εχει και ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο, που δεν εχει αρχισει ο κυκλος του αζωτου.
-------------------------
Το νερο μπορει να εχει σωματιδια και γιατι δεν ξεπλυνε καλα καποιος τα κεραμικα υλικα του φιλτρου.
Μπορει να καθαρισει πολυ καλα αν σε ενα φιλτρακι (και παλι) βαλουμε ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".
Το φιλτρακι παιζει παντου
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-09-11 στις 01:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-09-11, 08:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ενεργος ανθρακας δεν προκαλει κανενα προβλημα στα ζωντανα.

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, οπότε τον χρησιμοποιώ άφοβα για όσο χρειαστεί να κάνω το νερό του ενυδρείου μου όπως το θέλω??

Η επιστροφη των ουσιων στο νερο απο τον ενεργο ανθρακα, ειναι μυθος, τουλαχιστον για τις ποιοτητες ενεργου ανθρακα που χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια.

Επίσης αυτό λένε και χρήστες σε ξένα φόρα, δεν επιστρέφει τπτ απλά κάποια στιγμή "γεμίζει" θα λέγαμε.

Δεν δινεις τιμες νιτρικων,
Μηδεν αμμωνια και νιτρωδη μπορει να εχει και ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο, που δεν εχει αρχισει ο κυκλος του αζωτου.

Και νιτρικά έχουμε κύριος, ΝΟ3=10
-------------------------
Το νερο μπορει να εχει σωματιδια και γιατι δεν ξεπλυνε καλα καποιος τα κεραμικα υλικα του φιλτρου.
Μπορει να καθαρισει πολυ καλα αν σε ενα φιλτρακι (και παλι) βαλουμε ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".
Το φιλτρακι παιζει παντου
Οπότε θεωρείς ότι με ένα extra φιλτράκι με ενυδρειακό υαλοβάμβακα θα κάνω δουλειά??

Σκέφτηκα επειδή παίζουν στο σπίτι 2 καλά φίλτρα για πόσιμο νερό, να έβαζα αντλιούλα να περάσω το νερό του ενυδρείου μέσα από το φίλτρο, έτσι κι αλλιώς μόνος τα αιωρούμενα σωματίδια και την καφετίλα θέλω ν' απομακρύνω, πράγμα που κάνουν εύκολα αυτού του είδους τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-09-11, 12:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, οπότε τον χρησιμοποιώ άφοβα για όσο χρειαστεί να κάνω το νερό του ενυδρείου μου όπως το θέλω??
2. ..δεν επιστρέφει τπτ απλά κάποια στιγμή "γεμίζει" θα λέγαμε.
3. Και νιτρικά έχουμε κύριος, ΝΟ3=10
4. Οπότε θεωρείς ότι με ένα extra φιλτράκι με ενυδρειακό υαλοβάμβακα θα κάνω δουλειά??
5. Σκέφτηκα επειδή παίζουν στο σπίτι 2 καλά φίλτρα για πόσιμο νερό, να έβαζα αντλιούλα να περάσω το νερό του ενυδρείου μέσα από το φίλτρο, έτσι κι αλλιώς μόνος τα αιωρούμενα σωματίδια και την καφετίλα θέλω ν' απομακρύνω, πράγμα που κάνουν εύκολα αυτού του είδους τα φίλτρα.
1. Φυσικα.
2. Ακριβως. Αναλογα τον ανθρακα. Αναγραφεται συνηθως στις "οδηγιες" του, η διαρκεια του καθενα.
3. Εισαι ΟΚ.
4. Ακριβως.
5. Εννοεις φυσικα να περασεις το νερο που προοριζεται για το ενυδρειο και οχι να στειλεις το νερο του ενυδρειου στο φιλτρο.
Αν ναι. Θελει καποια τροποιηση.
Θα σου γραψω μερικες πληροφοριες μετα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 01-09-11 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικά ποιό είναι σωστό???? fitos100 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 3 09-01-10 11:47
Γαρίδες στο εσωτερικό φίλτρο drbig Γαρίδες του γένους Neocaridina 6 07-01-10 11:36
Για να δούμε... _antonis_ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 26-03-09 19:47
Που ζούνε τα ψαράκια μου ; george Ιστοσελίδες στο Internet 2 31-05-07 17:27
Αυτά πως ζούνε; Captain Kirk Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 16-11-06 08:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07322 seconds with 13 queries